Arbeiders* en boerenlot Vliegtuigen zw boven ons land Zijn Heilsofficieren geestelijken Granaat als menschénredder Werkloozen en sneeuwruimen Weer legerkoks aangehouden Nederland tegen elke militaire samenwerking met België Wordt Churchill SPR Indië's economische toestand NEUTRAAL ONDER DE ENGELSCHE LAARS Soldaten mogen zich ruimer bewegen Eén Duitsche Eerste Kamer Vestigingseischen voor landbouwers bepleit Budget van arbeidersgezinnen mag niet stijgen Echter geen prijspolitiek ten koste van den landbouw Voor en tegen scheurplicht. De nood in den tuinbouw. Komt er boter voor den soldaat? Gristeren waren in de Eerste Kamer aan de orde de bcgrootingen van Economische Zaken en van 't Landbouwcrisisfonds voor 1040. De heer de la Bclla (s.d.) vraagt: Moet men de prijzen <nin of meer den vrijen loop ]$ten en de spiraalbeweging aanvaarden of moeten maatregelen worden genomen, waar door het arbeidersbudget vrij blijft van verdere .prijsstijgingen? „Versobering" in het algemeen heeft niet veel beteckcnis. Naast versobering moet men groote con trole van de overheid aanvaarden. Men moet, waar het kan, tot versobering komen: er is uitbreiding van arbeidsmogelijkheid door defensie-opdrachten en wij unportce- ren minder. Wij hebben nu reeds minder koopkracht; er heeft dus reeds versobering plaats. Ook hier is een spiraalbeweging. Men zorge, dat de stijging van het arbci- dersbudget ophoudt: door verminderingen van heffingen, aantasting van bedrijf-rèser- ves desnoods door toeslagen. Dit is wel duur, doch anders zal men honderden mil- lioenen compensatie aan bepaalde groepen moeten geven. Spr. ziet de eerste poging om organen op economisch gebied te scheppen, 'met groot ongeduld tegemoet. Spr. bepleit behoorlijke vertegenwoordiging van de werknemers, in den economischcn raad. Boerenbelangen. De heer van Rappard (lib.) bepleit de in stelling van een afzonderlijk ministerie van Landbouw; de georganiseerde landbouw lioude voet bij stuk. Spr. acht het billijk, dat de regeering de richtprijzen der land bouwproducten vaststelt, als zij de uitkom sten van het jaar kent. Wordt de bieten- verbouw door den vastgcstelden prijs gesti muleerd (f 12.50 bijslag per 100 Kg.)? Spr. betwijfelt dit; de minister heeft geen re kening gehouden met de door drie centrale landbouworganisaties overlegde gegevens. De rcgcering zal een aantal zware var kens uit de markt moeten nemen. De toe stand van de gemengde bedrijven is treurig: de melkprijzen zijn te laag. De wonsch leeft, dat de teeltregc- ling voor kalveren en biggen wordt opgeheven, wanneer zij tijdelijk wordt afgeschaft, kan zij later weer worden hersteld. Spr. hoopt, dat do minister nimmer den scheurplicht van grasland zal opleggen. Spr. is van oordeel, dat wij do goede richting uitgaan ten aanzien van het verkrijgbaar stellen van boter voor gemobiliseerden. Spr. betreurt, dat geen toeslag zal worden gegeven voor granen, die niet door de re geering voor 2 September zijn overgenomen. De tuinbouwteelt regeling acht spr. van groot, economisch belang speciaal bepleit spr. de belangen van de gemengde bedrij ven. Hij betwijfelt, of de kleino bollcnkwee- kers met de regeling geholpen zijn. Men passo een evénredige beperking toe op al le bedrijven, waar tuinbouw wordt uitge oefend boven drie hectare. Het is juist, de uitvoering van de crisis maatregelen niet in handen van de bc- drijfsgenootcn te leggen. Spr. schrikt terug voor een te ver doorgevoerde ordening; het is nu niet de tijd het ontwcrp-landbouw- bedrijfsregelingwet te behandelen. De heer Hicnistra (S.D.) is het op veel punten, eens met do landbouwpolitiek van den minister. De regeering schromc niet de prijzen zoo te bepalen, dat de agrarische werkers een redelijke belooning ontvangen: dit is nog niet het geval in veehouderij en landbouw. Men kome de veehouderij tegemoet door de halveering van den toeslag op de knas we der op te heffen. Spr. juicht toe. dat de noodzakelijke levensbehoeften geen invloed zullen ondervinden van de prijsstijging, doch dit mag niet ten koste van den land bouw geschieden. Spr. erkent de moeilijke positie van den minister. Hij meent, dat het goed zou zijn, wanneer wij een landbouwmlnlstcric hadden. Met genoegen heeft spr. gelezen, dat de minister overweegt den mi litairen in plaats van margarine boter te verstrekken. Tot welk re sultaat heeft die overweging ge leid? Spr. hoopt, dat de minister niet zal na laten den tuinbouw verder te helpen, in dien dit noodig is. Men onderzoeko voorts, hoeveel hectaren voor scheuring in aanmerking komen. Wij zullen tot herziening van de Pacht wet moete komen, omdat het euvel van te hooge pachten thans nog niet is uitge sloten. Ten aanzien van .de positie der landar beiders merkt Spr. op, dat voorwaarde voor de verhooging der oogst prijzen had moe ten zijn verhooging van het arbitraal vastge stelde loon met 10%. De minister verlate het systeem van af keer van niininuurt-loonen. Do minister stimuleerc de instelling van een landbouwraad. Spr. bepleit het stellen van ves tigingsei schen voor landbouwers, behoorlijke verzorging van den bo- dem is een groot belang voor ons volk. Vrees voor ontvolking van het platteland. De heer Kolff (ch.) waarschuwt tegen de vlucht uit de agrarische naar de in- dustricëele streken. Spr. acht het gelukkig, dat de regeering onzen land- en tuinbouw staande heeft we ten te houden, dank zij offers van de gchee- le bevolking. Had zij dit niet gedaan, dan zouden wij nu verhongeren. Geldt de uitbreiding van het suikerbie- tcnarcaal slechts voor 1041'? Kan een vol doende toename met den te lagen garantie prijs worden verkregen? Moet de verbouw van consumtie-aardappelen niet gestimu leerd worden door afschaffing van de teelt heffing? Waarom wordt de Nederlandscbe toma tensoep niet aan het leger verstrekt, doch Italiaansche? Geen levensruimte genoeg. De heer Fleskens (r.k.) constateert, dat de „levensruimte" op ons platteland zeer gering is. Spr. heeft geen hooge verwachtin gen van de met belligcrcntcn gevoerde on derhandelingen over den afzet onzer agra rische producten, inzonderheid van den boterexport naar Engeland. Spr. vraagt of het leger niet meer kaas kan eten en bepleit spoedige oprichting van aardappclvlpkkonfabriekcn. Spr. zegt, dat er groote ongerustheid bestaat t.a.v. het voor nemen de tuinbouwtecltvergunningcn voor bedrijven boven de 10 ha. in te trekken. Wil de minister voorts den tuinbouwstcun ba seeren op 100 pet. van de werkelijke kost prijzen van thans? Spr. dringt aan op zelfvoorziening ten aan zien van de voedselvoorziening. Deze spre ker acht het voorts onjuist, dat do land- lMHiwconsulenten zijn benoemd tot produc tiecommissarissen, het ware beter geweest, aldus de heer Fleskens, dc geestelijke land bouwcrisisorganisaties in te schakelen. Nadat de heer tei* Haar (c. h.) nog hulp aan den middenstand bepleit heeft, wordt de zitting tot heden verdaagd. DUITSCHLAND ONTKENT. Gelijk reeds ïs meegedeeld, is een Duitsch vliegtuig, dat boven Friesland en Groningen vloog, door een Nederlandsche vliegtuigpa trouille onder vuur genomen en verjaagd en is ook een vreemd vliegtuig van onbeken de nationaliteit hoven Den Helder cn Scha- gen gesignaleerd, hetwelk niettegenstaande de duisternis van den grond af onder vuur is genomen. Uit later ingekomen berichten blijkt, dat gisteren in den loop van den dag een viertal vliegtuigen van Duitsche natio naliteit op verschillende punten aan den rand van ons land. nl. lhj Winterswijk, bij Sittard, bij Middelburg, bij Terschelling en een vijfde bij Zutfen zijn waargenomen. Bij Terschelling werd op het in overtre ding zijnde vliegtuig het vuur geopend. Voorts werd een versoreid aantal vreemde vliegtuigen gehoord, die onder dekking van ■de duisternis over ons land vlogen. Niette genstaande de duisternis is ook daarop op een achttal plaatsen gevuurd. Van deze vliegtuigen kon echter in die omstandighe den en in verband met de groote hoogte, waarop zij vlogen, de nationaliteit niet wor den vastgesteld. Zoowel te Londen als fe Berlijn worden door de regeering inlichtingen ingewon nen nopens de nationaliteit der betrokken vliegtuigen. Bovendien zal te Berlijn naar aanleiding van dc bovenvermelde geval len van neutralitcitsschending door Duitsche vliegtuigen een protest worden uitgebracht. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: De Nederlandsche regeeringspersdienst heeft medegedeeld, dat Dinsdagmiddag bo ven Leeuwarden op Nederlandsch gebied een Duitsch vliegtuig waargenomen en door een Nederlandsche vliegtuigpatrouille achtervolgd en beschoten is. Volgens dc ter beschikking van de officieelo Duitsche instanties staande berichten is hij dit voor val geen Duitsch vliegtuig betrokken. Heirbij kan worden aangetcckend zoo wordt ons van gezaghebbende zijde mede gedeeld dat het in overtreding zijnde vliegtuig ontwijfelbaar is herkend als van Duitsche natonaüteit te zijn. De kenmer ken dezer nationaliteit, zoowel als het type Heinkel 3, zijn duidelijk herkend. Pleidooi voor vrijstelling van mi litairen dienst. Vallen officieren van het Leger des Heils onder de vrijstellingen, genocmcl in het dienstplichtbesluit? De fdeeling voor de Geschillen van Be stuur van den Raad van State, behandelde een beroep van den officier van het Leger des Iieils Spiegelaar, wicn de minister van Defensie vrijstelling van militairen -dienst op grond van het 'bekleedêh van een geeste lijk ambt (art. 26 dicnstpllcfrtlScsluu) heeft geweigerd. Naar Mr. II. II. Stonckcr uit Amsterdam, die voor den appellant optrad, mededeelde, heeft het Leger des Hcils in Nederland 16 officieren in militairen dienst. Pleiter be toogde, dat het Leger des Hcils een belang rijke overeenkomst vertoont met de kerk. Het is een godsdienstig genootschap, dat met de kerk in één lijn werkt. Er is verschil van methode, doch in wezen zijn doel, grondslag en middelen gelijk. De ipositie van den officier besprekende, legde pleiter er den nadruk op, dat diens po sitie geheel anders is dan die van den Heils soldaat. Zijn arbeid is gelijk aan dien van den geestelijke en van den zendeling. De Kroon zal later beslissen. Een Britsch officier, die het bevel voert over een kustbatterij in de Firth of Forth, heeft gisteren een ongeladen honderd-ponds granaat laten afschieten voor den boeg van een treiler, die men den wissen ondergang in een mijnenveld tegemoet zag varen. Dit sein deed den treiler stoppen, doch ongeluk kig sprong de granaat bij het -neerkomen op het water terug, scheerde over enkele duken drong door het dak van een fabriek cn sloeg daarna door twee kamers van een woon huis. als gevolg waarvan een vrouw en een kind licht gewond werden. In een officieele verklaring wordt gezegd, dat het snelle optreden van den batterij- commandant ongetwijfeld de bemanning van den treiler van den ondergang heeft ge red. De zaak van alle kanten bekeken. Bij het afdcelingsonderzock der Twee de Kamer van hot wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van inkomsten cn uitgaven van het werkloosheidssubsidie- fonds voor 1940 werd dc vraag gesteld, zoo lezen wij in het verslag of de regee ring, gezien de moeilijkheden welke zich onlangs hebben voorgedaan met betrekking tot dc sneeuwopruiipiing, maatregelen wil troffen ten einde te verzekeren, dat in den vorvolgc in dergelijke gevallen het loon, het welk aan tijdelijk te werk te stellen ge steunde werkloozen moet worden betaald, slechts ten laste vah de gemeenten zal be hoeven te worden gebracht, voor zoover dat het aan dezen toekomende steunbedrag te boven gaat. Tal van min of meer bekende meeningen werden naar voren gebracht. Vrij algemeen was men echter van oordeel, dat diende te worden voorkomen, dat, gelijk thans het geval is geweest, wrijving op dit gebied tusschen het rijk en de gemeenten tot het verwaarloozcn van de betrokken belangen leidt. Onregelmatigheden te Zand- voort. Naar wij vernemen heeft de Zandvoortsche recherche, in samenwerking met de militai re politie een uitgebreid onderzoek inge steld, in verband met onregelmatigheden, welke zouden gepleegd zijn bij de distributie van levensmiddelen aan aldaar gelegerde militairen. Als gevolg hiervan zijn eenige koks, als mede een inwoner vqn Zandvoort. die bij deze zaak betrokken zouden zijn. aangehou den. Zij zullen ter beschikking van de justi tie worden gesteld. In de Apollohal te Amsterdam is Woensdag de Nationale Ford-tentoonstelling „1940" ge opend. Een overzicht van de expositie. BELGISCH BLAD HEEFT ONDER HOUD MET OUD-MINISTER PA TIJN. De Nederlandsche correspondent, van het Belgische blad „Metropole" heeft, naar de Msbd. verneemt, aan oud-minister Patijn vragen gesteld betreffende eventueele militaire sa menwerking tusschen België en Ne derland. De heer Patijn antwoordde, dat voor zoo ver hij weet het Nederlandsche standpunt ten opzichte van dergelijke samenwerking altijd negatief is geweest en nog is. Dit vloeit in de eerste plaats voort uit techni sche overwegingen van militairen aard, doch daarover kan niet in het publiek ge sproken worden. Bij een eventucelcn aanval, zoo ging de heer Patijn verder door een of meerdere machtige buren zouden Nederland en Bel gië de handen vol hebben om zich te ver dedigen. De vereenigde legers van Neder land en België zoud-en sterker zijn dan elk leger afzonderlijk genomen doch alleen maar als een der grondgebieden zou gcdc- couvreerd worden. Een wederkeerigc ver plichting om hulp bieden aan het land dat het eerst wordt aangevallen zou meer na deel dan voordeel brengen voor het andere land. Verder zou elke militaire samenwer king groote verandering moeten brengen in de defensieve systemen die Hians op eigen nationale verdediging zijn ingericht. Ook in een min of meer uitgebreide entente der generale staven ziet Nederland een ernstige hinderpaal. Nederland vraagt niet alleen geen militaire assistentie van België maar in de gegeven omstandigheden is het zelfs gekant tegen elke mili taire samenwerking. Nederland en België moeten er voor blijven zor gen dat hun onafhankelijkheidspo- litick niet kan gewantrouwd wor den. Ik ben trouwens overtuigd aldus dc heer Patijn dat België deze politiek met dc grootste loyaliteit voert. Wat Nederland be treft is deze politiek daar zelfs al een oude traditie die van zelf spreekt minister van Defensie? Drie oorlogsdiensten zonden on- der één hoofd komen. TJit betrouwbare bron wordt vernomen, dat te Londen de stichting van een nieuwe kabinelspost, een zoogenaamd ministerie v. Defensie, opnieuw druk onder dc regecrings- aanhangers wordt besproken. De minister van Defensie zou 't opperste gezag krijgen over de drie oorlogsdiensten. Daar men verwacht, dat dc oorlog bij het naderen van de lente in een beslissend sta dium zal komen, krijgt naar U. P. meldt, de beweging voor de stichting van een mini sterie van Defensie steeds meer steun. In sommige kringeii is men van oordcel, dat Winsten Churchill dc aangewezen man voor deze post zou zijn. Postvluchten op Indië Op de heenreis arriveerden gisteren de Emoe en de Reiger, resp. te Ban- doeng en te Basra. terwijl de Toren valk op de terugreis Jodhpur be reikte. Tweede Kamer Geen versobering ten koste van dt volks welt aart. Weer het zelfbt. schikliingsrcchl" ter sprake. De debatten over de Indische begrooting werden gisteren in de Tweede Kamer voort gezet. Dc heer van Poll (r.k.) zegt, dat een volwaardig Indisch parlement op tal van moeilijkheden stuit, omdat er vele volken in Indië zijn. De bevolking mist voorts noj alle begrip voor een vertegenwoordigen! stelsel. Het volk zoekt geen leiders, maar er zijn leiders, die een volk achter zich zoe ken! Spr. beroept zich voorts op de onver biddelijke leer van het Christendom. Hel economische probleem vraagt om een bctei wederzijdsch begrijpen, ook b.v. t.a.v. verso bering. Als er niet gerookt werd in Neder land, werd er f 110 millioen bespaard, maar hoeveel werkloosheid en verarming zou daartegenover staan? Rationeele ruilhandel niet het buitenland moet op den voorgrond blijven staan; industrialisatie moet worden bevorderd. Spr. bepleit tenslotte een In disch welvaartsfonds, waarvoor Nederland de gelden leent. De heer Meyerink (a.r.) meent, dat Indii profijt getrokken heeft van de huidige we- reldverwarring, doch meent vdat die peri- ode alle teekenèn van een schijnwel vaart vertoont. Spr. waarschuwt tegen sbezuiniging op de diensten voor de volks welvaart. Spr. constateert nog, dat Indië's politiek zeer gevoelig is, waaraan het stre ven, dat zich in Britsch-Indië openbaarde, wellicht niet vreemd is. De Soc. Dem. spreker de heer van Gelder ren acht het een te star standpunt, vooc dit jaar een sluitende begrooting te eischen, Spr. waarschuwt tegen te hooge defensie uitgaven. De volkshuishouding moet sterk zijn. Spr. acht de nieuwe belastingen on juist en toont met voorbeelden den econo- mischen achteruitgang aan. De heer Bajet- to (r.k.) is tegen de verwezenlijking van een Indisch parlement; dit zou een stap na der zijn tot de verscheuring van den band IndiëNederland. De laatste spreker, de heer Roestam Ef- fendi (comm.) daartegen vindt, dat het In dische volk aanspraak kan maken op zelf beschikkingsrecht. Vandaag komt de Kamer weer bijeen. De 5 sche z woord overzit der Di over c tingen ring g De 32 Zw houd i waard begin op mi Zeve sche Slee zinker Engeb gchen In 1 nage yens. De gen wc door telijkc Zweet zonde gens De Duitsche pers na de Tede van Chamberlain, De gevolgen van den Engelschen overval op de „Altmark" hielden ook gistermorgen de Duitsche pers zeer sterk bezig. Engeland heeft den piratenoorlog verklaard, schrijft de „Lokal Anzeiger". Het Britsche geweld moet rcgceren, waar het ook reikt. De be schaafde wereld staat voor een uitdaging welke tot allen is gericht en allen bedreigt. Wij Duitschers worden des te meer vastbe raden. De dooden van de „Altmark" zullen niet voor niets gestorven zijn. Wat doen echter de andere volkeren? Zullen zij ook tegenover de misdaad neutraal willen blij ven? Een dei-gelijke neutraliteit eindigt on der de Engelschc laars. De „Deutscho Allgemeine Zeitung" schrijft: De zinsnede van Chamberlain over „actieve neutraliteit" stemt verdacht overeen met de zinsneden van de Fransche pers, welke ge zegd heeft, dat een zuivere „passieve neu traliteit" van de kleino landen op den duur niet geduld kan worden. Het doel van En geland en Frankrijk is de uitbreiding van den oorlog in het Noorden. Actieve neutrali teit, het woord is niet slecht, wanneer men daaronder de actieve poging der groote en kleine neutrale landen verstaat, hun neu traliteit togen overvallen van de westelijke plutocratieën zelf te verdedigen. UaetAat BELGIËNEDERLAND VERMOEDELIJK TE ANTWERPEN. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Belgische Voetbalbond de noodige stappen ondernomen bij de militaire overheid, ten einde de mogelijkheid te onderzoeken of de voetbalwedstrijd België—Nederland op 17 Maart a.s. in het stadion te Antwerpen zou kunnen worden gespeeld. Dit stadion is namelijk in gebruik geno men door de militairen en wordt geheel ten dienste der defensie aangewend, met uitzon dering van het eigenlijke speelveld. Dc onderhandelingen met de legerautori- teiten zijn thans zoover gevorderd, dat vrij wel als zeker mag worden aangenomen, dat over enkele dagen het stadion ter beschik king zal staan van den Koninklijken Belgi schen Voetbalbond. Echter... 'savonds op het appèl Naar hét Hsb. meldt, wordt thans aan de gemobiliseerde ruimere bewegingsvrijheid, verleend Hierdoor is het mogelijk gewor den, dat militairen uit alle plaatsen van het land des avonds kunnen vertrekken, en niet meer zijn gebonden aan een bepaalde grens, Zij dienen evenwel des avonds op de appèls aanwezig te zijn. gemeenschapsschool Protest der katholieke bevolking. Tegen het einde van het jaar 1938 en ini de eerste weken van 1939 werd in alle ge meenten van het regeeringsdistrict Münster, waar, naast de katholieke volksscholen, ook j protestantsche volksscholen bestonden, door de burgemeesters bijna gelijkluidende pro clamaties uitgevaardigd betreffende de op heffing der bestaande confessioneele -scho len en de oprichting van de zoogenaamde gemeenschapsscholen. Hiertegen hebben do katholieke inwoners der betrokken gemeenten in greoten getale geprotesteerd. Verder werd op Zondag 26 Februari 1939, bij een stemming in alle katho lieke kerken van het bisdom vastge steld, dat in totaal 813.471 volwas sen katholieken van het bisdom Münster, gemiddeld 98.70 procent der volwassen kerkbezoekers, hun goed keuring hechtten aan den eisch: „Wij verlangen de katholieke belij- denisschool, waar de geheelc school: onderwijzeres, lesrooster en schoolboe ken in alle vakken door den chris- telijken geest wordt beheerscht." Dit resultaat werd medegedeeld aan den „Führer" en rijkskanselier, aan den rijks stadhouder en minister-president in Prui sen, generaal veldmaarschalk Goering, aan den rijksminister voor wetenschap, opvoe ding en ondenvijs en aan andere bevoegde autoriteiten. Nog voordat een beslissing op de inge brachte protesten was gegeven, werd op 1 April 1939 de opheffing van alle bestaande confessioneele scholen en de oprichting van gemeenschapsscholen doorgevoerd. Toen werd een beslissing ontvangen dat de eisch der bevolking was afgewezen. Het bisschoppelijk ordinaraat van Münster merkt volgens dc Msb. op: „Zou het blijvend onbereikbaar blijven, dat de staat in dc door hem ingerichte en onderhouden scholen geen rekening zou houden met de natuurlijke en wettige aan spraken van de Duitsche katholieken op ka tholieke beliidenisscholen, dan zou er met alle geoorloofde middelen naar gestreefd moeten worden, dat wij de vrijheid weer herkrijgen voor het oprichten en onderhou den van particuliere volksscholen en hoo gere scholen, waarin volgens de woorder van Paus Pins XI de geheele school: on derwijzers, lesrooster en schoolboeken li alle vakken door den chrisfelijken gees wordt beheerscht, zoodat de godsdienst h waarheid de basis en de bekroning is var het geheele opvoedingswerk". Ge< de o bruil welk zoudi De land» ternf hooft ring facid Dc schei gen land In alle gelei direi daai het betr' D» ■tege zou onw dóoi we 11 E< rinp tegc Zw( cati Sti F Zw yai dec wij hei l vli Tv pc 1 1 nei scl te So ge yli dc k\ V. te

Schager Courant | 1940 | | pagina 2