DOSSEN BOMBAROEEREN Zweedsch dorp HAARLEM is zeer goed geziod! ZWEEDSCH MINISTER SPREEKT VRIJUIT Anti-Duitsch relletje in Stadsschouwburg Geen „natte dooi" verwacht Sopt de tuinbouwer te vet Predikbeurten Als neutralen te sterk proiestee» ren tegen schending der vrije zee, beteekent datoorlog. De Zweedsche minister van buitenland- sche zaken Güuther, heelt gisteren geant woord op een interpellatie, waarbij een overzicht werd gevraagd van de methoden der Duitsche oorlogvoering ter zee tegen over de Zweedsche scheepvaart en inlich tingen werden verzocht over door de regee ring genomen of beraamde maatregelen. De minister deelde allereerst mede, dat 32 Zweedsche vrachtschepen met een in houd van (>4.000 br. ton en een verzekerings- waarde van 24.5 millioen kronen sedert liet begin van den oorlog zijn getorpedeerd of op mijnen geloopcn en gezonken. Zeven schepen zijn zeer zeker door Duit- sche duikbooten tot zinken gebracht. Slechts een derde der door duikbooten tot zinken gebrachte tonnage was bestemd voor Engeland, terwijl de rest op weg was tus- schcn Zweden en neutrale landen. In het geheel 53.2 pet. der verloren ton nage was onderweg tusschen neutrale ha- yens. De minister herinnerde er aan, dat de te genwoordige zeeoorlog gekenmerkt, wordt door een contrabandecontrole door de Wes telijke mogendheden, waardoor tal van Zweedsche schepen gedwongen werden bij zonder gevaarlijke zones binnen te gaan we gens de uitgebreide contrabandelijsten. Van Duitsche zijde verklaart men o.m. dat neutrale Vrachtschepen, die zich blootstellen aan gevaren in de oorlogszone in de Noordzee en rond Engeland noodzakelijkerwijze een ri sico aanvaarden. Indien Zweden gevaarlijke zones zou vermijden, zou dat er toe leidén, dat het verplicht zou zijn de scheep vaart op Engeland en Frankrijk te staken en in groote mate de handels- en scheepvaartbetrekkingen met neutrale landen te verbreken. Dat zou funeste gevolgen hebben voor landen, welke, gelijk Zweden, van den zeehandel afhankelijk zijn. Sombere conclusies! Geconstateerd moet worden, dat de bei de oorlogvoerende partijen methoden ge bruiken en verdedigen met argumenten, welke Zweden noch andere neutrale landen zouden kunnen toelaten. De mogelijke maatregelen voor neutrale landen, de beginselen, gebaseerd op het in ternationale recht, te verdedigen, zijn in hoofdzaak protesten. De Zweedsche regee ring laat niet na, zich van deze mogelijk heid te bedienen. Do minister maakt dan onderscheid tus schen de reacties van de neutrale staten te gen schendingen van neutraal gebied te land en schendingen op de vrije zee. In het eerste geval heeft een neutraal land alle reden, zich met alle mogelijke maatre gelen te verzetten, in het laatste geval zijn directe maatregelen nauwelijks mogelijk, daar zij tengevolge zouden hebben, dat het neutrale land in den oorlog zou worden betrokken. De minister besloot, met zich te kanten tegen de meening. dat het niet neutraal zou zijn duidelijke feiten met betrekking tot onwettig tot zinken brengen aan te voeren döor critiek te oefenen op de mogendheden, welke onjuist handelen. Een uitblijven van een reactie der regee ring en de openbare meening van Zweden tegen de onwettige tot zinken brenging van Zweedsche schepen zou veeleer de qu^lifi- catie niet neutraal verdienen. Stockholm protesteert te Moskou GEEN DOODEN OF GEWONDEN. Russische vliegtuigen hebben gisteren het Zweedsche dorp Pajala, dat op vijf mijlen .van de Finsche grens is gelegen, gebombar- i dcerd. Vier gebouwen zijn in de asch gelegd, ter wijl de kerk licht beschadigd werd. Pajala heeft een bevolking van duizend zielen. United Press meldt, dat zeven Russische vliegtuigen aan den aanval deelnamen. Twintig brandbommen werden uitgewor pen. Er is niemand gedood of gewond. Het Zweedsch telegraafagcntschap ver neemt, dat het ministerie van buitenland- sche zaken aan het Zweedsche gezantschap te Moskou instructie heeft gegeven, bij de Sovjetregeering krachtig te protesteeren te gen het bombardement van Pajala. Er wordt nog vernomen, dat de Russische Vliegtuigen op een hoogte van 4000 tot 5000 meter over het dorp vlogen en ongeveer 50 explosieve bommen en verscheidene honder den brandbommen uitwierpen. De bommen kwamen midden in het dorp terecht en ver oorzaakten brand in drie huizen. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht. Verscheidene bommen kwamen bij de kerk terecht, waarvan enkele ruiten werden ver nield. Een zagerij werd vernield, doch de ar beiders wisten zich in veiligheid te brengen. Na het bombardement verwijderden de Vliegtuigen zich in de richting van Finland. Vijftien arrestaties door Amster- damsche recherche. In den Stadsschouwburg te Amsterdam geeft gisteravond, naar de Msb. meldt, een Duitsch tooneelgczelschap uit Düsseldorf een opvoering gegeven van Schillers „Don Carlos". Deze opvoering, welke werd bijge woond door talrijke leden der Duitsche ko lonie in Amsterdam en o m. ook door den Duitschen consul-generaal, heeft aanleiding gegeven tot anti-Duitsche relletjes. Een aantal politieke tegenstanders van 't tegenwoordige Duitsche regiem had zich naar den schouwburg begeven met geen an der doel dan op luidruchtige wijze uiting te geven aan hun anti-Duitsche gezindheid. De Amsterdamsche politie had daarvan reeds tevoren kennis gekregen en tijdig haar maatregelen getroffen. In de zaal be vonden zich 30 rechercheurs, verspreid over de verschillende rangen. Voor het begin van het tweede be drijf begonnen plotseling toeschou wers op de hoogere rangen luidkeels te protesteeren. De politie greep on middellijk in en arresteerde 15 de monstranten, die werden overge bracht naar het politiebureau Leid- scheplein. Het gebeurde verwekte uiteraard vrij groo te beroering in de zaal, maar dank zij het enprgiek optreden der politie kon de voor stelling verder ongestoord verloopen. Sneeuw en ijs zullen verdampen. Het continentale gebied van hoogen lucht druk trekt zich geheel naar Zuidoost-Euro pa terug Gisteravond breidde het zich snel over Italië en het westelijke Middellandsche Zeegebied uit. In de Baltische staten was de luchtdruk nog dalende, in Noorwegen allerwcge stij gende. De IJsland-depressie blijft stationnair. Een storingsfront bevindt zich tusschen de Azo- ren en Portugal en naderde gisteravond de Portugeesche kust. Of de ingetreden dooi definitief zal zijn. is niet met zekerheid te voorspellen, omdat in het noorden van Europa nog zeer lage tem peraturen worden geregistreerd en ook in vroegere strenge winters aan het einde van de maand Febuari vorstperioden zijn voor gekomen. Venvacht wordt, dat de dooi dit jaar niet met regen gepaard zal gaan en de sneeuw en het ijs. welke hier nog aanwezig zijn. niet alleen zullen smelten, doch ook „verdam pen". De dooiperiode zal dus ditmaal niet ge paard gaan met het vrijkomen van veel vocht, daar deze in de lucht wordt opgeno men, hetgeen voor de verschillende reini gingsdiensten in ons land. doch ook voor den Rijkswaterstaat, een zeer gunstige wen ding is. Ontevreden Kamerlid uit zijn bezwaren over de hertaxatie van landarbeidersplaatstjes. Het lid der Tweede Kamer, de heer Jac. Groen Az., heeft aan den minister van Fi nanciën de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat bij de gehouden her taxatie van de zg. landarbeidersplaatsjes, welke in de meeste gevallen tengevolge heeft gehad, dat de te betalen annuiteit belang rijk is verlaagd, van deze faciliteit zijn uit gesloten degenen, die na de verleening van het voorschot krachtens de landarbeiders- wet zelfstandig land- of tuinbouwer zijn geworden? 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan be reid mede te deelen op welken grond deze uitsluiting is geschied? 3. Is het den minister bekend, dat on danks den bedrijfssteun aan land: en tuin bouw de maatschappelijke positie van zeer velen der in vraag in bedoelde perso nen, zoo niet ongunstiger, dan toch even ongunstig is als die der landarbeiders? 4. Is de minister bereid aan bedoelde zelf standige kleine land- en tuinbouwers als nog de in vraag 1 genoemde faciliteit te verleenen? SCHAGCN DE LANDBOUWSCHOOL. Toevallig vernemen wij. dat een oud-plaats- genoot de heer Ir. C. Keesman ook nog een aandeel heeft gehad in den bouw van de nieuwe landbouwschool. Hij ontwierp voor den aannemer de betoncontructies. HOOGWOUD OVERGANG VAN ZAKEN. Naar we vernemen is het woon- en winkel huis, voorheen eigendom van den heer C. Pannekeet. overgegaan aan mej. wed. H. Kayer alhier, die haar manufacturenzaak hierin zar voortzetten. NIEUWE NIEDORt MOOIE PRESTATIE. Mej. Jansje Fijnheer behaalde gisteren in den wedstrijd schoonrijden te Hoofddorp, waar 24 deelnemers streden, den len prijs. ZUPE 'T ZAND. LEEUJK GEVALLEN. De heer Henk v. Woesik kwam te vallen en bezeerde daarbij zijn enkel, zoodat hij op advies van den geneesheer zich naar het zie kenhuis in Alkmaar moest begeven, voor on derzoek en het eventueel laten maken van een foto. OUDESLUIS. BURGERKRING. Dinsdagavond vergaderde het Bestuur van „Burgerkring" bij den heer Jn. Buisman, om over den 2den Nutsavond in dit wintersei zoen te beraadslagen. Na ampele bespreking werd het voorstel van Mevr. A. C. Bruin- Slikker aangenomen om de leden van het Nut in de gelegenheid te stellen tegen gerc- duceerden prijs de 1ste uitvoering van „Ani mo" bij te wonen. Per advertentie zullen na dere bijzonderheden worden bekend ge maakt. EDEL WERK. De afdceling „Oudesluis" van het Centraal Genootschap zal het zoontje van den heer T. de Jong alhier wederom uitzenden om te kunnen profitcercn van de voor hem wel doende. genezende bosch- en heilucht. Raad Broek op Lanpendijk De bouw van de sluis goedgekeurd. Ook de verbouw van het raad huis ontmoet geen tegenstand bij Ged. Staten. De O. L school en do schoolwoning krijgen centrale ver warming. De Baad deze'r gemeente vergaderde gister avond te 8 uur, ten raadhuize, onder voor zitterschap van den lieer H. Schelhaas, bur gemeester, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter opende de vergadering met ge bed en sprak op deze eerste vergadering van 1940 een rede uit, waarin hij het uitbreken van den oorlog besprak en de daaraan voor de gemeenten verbonden werkzaamheden. Voorzitter dankte de ambtenaren der ge meente voor de wijze waarop zij meer dan hun plicht hebben gedaan. Wat de gemeente betreft, er is heel wat gebeurd. Spr. wees hierbij op het vreemde lingenverkeer. De werkloozensteun heeft in het afgeloo- pen jaar f5000.— bedragen; er waren wel eens jaren van f20.000.De kleine tuinders- steun heeft goede resultaten. Behalve de steun in natura, is ruim f5000.— aan kleine tuinderssteun uitgekeerd. Voorzitter herinnerde aan de totstandko ming van het uitbreidingsplan. Scheiden doet lijden. Het zal wel de laatste raadsvergadering in dit.gebouw zijn. in dezen vorm, zeide voor zitter. Scheiden doet altijd pijn. Het gebouw heeft gedurende 30 jaren dienst gedaan en gedurende al dien tijd heeft Gods zegen op onze gemeente gerust. Moge dit ook in de toekomst zoo zijn. Vervolgens herinnerde voorzitter aan het belangrijke besluit, om tot den bouw van een nieuwe sluis over te gaan, hetgeen spr. een wijs besluit noemde. De aankoop der t.errpinen en gebouwen is zoo goed als geregeld. Bestek en teekening zijn gereed. Er wordt alleen nog gewacht op de goed keuring om tot uitvoering over te gaan. Notulen De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd en vastge steld. Voorzitter deelde mede, dat de aanbeste ding van de sluis niet lang meer op zich zal laten wachten. De jaarwedde voor den ambtenaar van 't distributiekringkantoor is voorloopig ver hoogd tot f 472.50. Men heèft nu het kantoor van den heer van Zuijlen gehuurd voor f 3.— per weck. Deze jaarwedde zal zoo noodig later weer worden herzien. Ontvangen is het huurcontract voor de woning boven het P.T.T.-kantoor voor de tijdelijke secretarie. Het verslag van de Chr. Lagere Tuin bouwschool is ontvangen. De gemeente heeft een bijdrage van f 183.15 verleend. De gemeente Zuidscharwoude berichtte, dat de raad dier gemeente afwijzend heeft beschikt op het verzoek om subsidie aan de nieuwe sluis. Ontheffing straatbelasting. Op zijn verzoek werd aan den heer Bon net een halfjaar ontheffing verleend van de straatbelasting voor het leegstaande per ceel. De bouw van de sluis is door Ged. Staten goedgekeurd. Een verzoek van de vereen. IJsstrijd om een 6ubsidie werd op voorstel van B. cn W. afgewezen. De Bijz. School vereen, verzocht een voor schot van f 3000. Aldus verleend. Een verzoek van den Alg. Ned. Politie bond om een duurtetoeslag voor den ge meenteveldwachter werd aangehouden. De verbouw van het gemeentehuis is goedgekeurd, ook al zullen de kosten hoo- ger zijn. Verschillende andere besluiten zijn nog goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor een nieuw straat ver lichtingscontract aan te gaan met het P.E.N. Dit is voor den tijd. als het thans be staande contract t.a.v. de overname van het G. E. B. afgcloopen zal zijn. Aldus besloten. B. en W. stelden voor. over te gaan tot het aanleggen van Centrale verwarming in de O.L. School en in de woning van het Hoofd der O.L. School. Nu in het gemeentehuis centrale verwar ming wordt aangelegd, kan goedkoop tot een centrale verwarming van school en schoolhuis worden overgegaan. De kosten van verwarming waren voor de O.L. School f 400 of f 8 per leerling. De gasvenvarming is nieti n staat de school voldoende te verwarmen. Om de ver warming van het raadhuis goedkooper te maken zou het ook aanbevelenswaardig- zijn, in de school centrale verwarming aan te leggen. Het Hoofd der school wil een behoorlijke vergoeding geven voor de centrale verwar ming van diens woning. Er kan ongeveer f 25— per jaar bezuinigd worden. Voor de verlaging der kosten per leerling van de O.L. school zal dit voorstel ook van belang zijn. Het voorstel werd aangenomen. B. en VV. stelden voor de gemeentebegroo- ting 1939 te wijzigen. De raad ging met de voorgestelde wijzi gingen accoord. Voorts om de gemeentebegrooting 1940 te wijzigen, in verband met de verbouw van het gemeentehuis en de centrale ver warming van O.L. School en schoolhuis. Eveneens accoord. Verpachting grasgewas. Aan de orde kwam hierna een voorstel tot onderhandsche verpachting van het grasgewas aan het terrein voor lichame lijke oefening. De heer M. Borst wil f 25.per jaar huur geven en wil alle werkzaamheden er aan verrichten. B. en W. stelden voor dit terrein voor een jaar te verhuren. In antwoord op een vraag van den heer Koolaard zeide voorzitter dat de tegen woordige gebruiker hiermede in kennis is gesteld. Hij is er niet op ingegaan. Het voorstel werd aangenomen. De achterstallige rente van tuin dersvoorschotten. B. en W. stelden voor. de achterstallig ge bleven rente 1939 van de tuindersvoorschot ten verstrekt door Provincie en gemeen te voor 30% voor rekening der gemeente te nemen. Het bedrag hiervan is f 335.38. Aangenomen. In antwoord» op een opmerking van den heer Dirkmaat deelde voorzitter mede. dat de kuilen in de straat zullen worden opge haald als de winter voorbij is. Daarna sluiting. HEERHUGOWAARD BOTSING. Op den hoek van den Basserweg kwam de vrachtauto van de firma K. alhier met een auto van den heer Kuiper uit Broek op Lan gend ijk in botsing Ofschoon deze vrij ern stig was. kwamen de beide bestuurders met den schrik vrij. Beide auto's konden, hoe wel beschadigd, op eigen kracht verder gaan. LEEUJK AANGEKOMEN. Toen de schoenmaker N. uit deze gemeen te Maandag rondging om naar gewoonte bij zijn klanten de schoenen op te halen, kwam lui door de gladheid op den Kruisweg te vallen. Eerst schonk hij hier geen aandacht aan. doch toen de linkerhand bleef opzetten en pijn doen. stelde hij zich onder geneeskundi ge behandeling. Een breuk van den linker wijsvinger werd geconstateerd. WIER1NGERMEER WIERINGERWERF. DOODE DIEREN. Bij het weghalen van de pakken stroo, die onder het te dorschen graan zitten, zag men er vijf volwassen hazen, eenden, woerden, uilen en waterhoentjes te voorschijn komen. En... natuurlijk een poes. Alles dood, ge storven van kou en ontbering. SLOOTDORP DE VORST EEN METER IN DEN GROND! Bij het openmaken van verschillende aardappelkuilen, hetwelk Woensdagmiddag werd verricht constateerde men bij een kuil, waar een laag aarde van pl.m. 1 m. oplag, dat deze laag geheel bevroren was. Met bijlen moest men de laag weghakken. Bovendien was de vorst nog door de onder liggende riet en stroobedekking heenge drongen, want een deel der aardappelen was nog bevangen. Wel een bewijs dus dat het raak is geweest. RIVIEREN. Door de hevige dooi ontstonden geweldi ge plasson in de Kerkstraat alhier, waar al het water afgevoerd moet worden door goten, welke in putten uitkomen deze pun ten zaten echter vol ijs. zoodat het dooiwa ter niet weg kon. Langs de straat waren aldus twee vrij diepe pl.m. 2 m. brcede slooten ontstaan, waar een droge wegstreep tusschen ligt. 't Passeeren wordt aldus een probleem. WIBRINGEN ALLE WEGEN NOG NIET SNEEUWVRIJ. Gistermorgen kwamen op den afsluitdijk' nog een trailer en 3 luxe auto's vast te zit ten in den sneeuwberg, die met den sterken wind over grooten afstand op een hoop gc dreven was. Met behulp van schoppen wis ten de automobilisten zich te bevrijden. Te koop: 2 VOLBL. STIERKALVEREN kMoeders als 2-jarige 3,80 9» en *3.91 vet. Vaders moeder als 12-jarige 4.26 vet. Beste pro ductie. Bij W. MOSTERT. Wes- prland 25. Wieringen. Voor direct gevraagd: EEN DIENSTBODE. l°eftijd 18 h 20 jaar. v..d. of d. r.i n. Brieven CORN. VIS, Oud- .tti rspel. Puike EETAARDAPPELEN Bevelanders), te koop bil J. K. SI.MT. Pirkshorn, Tel. 223. TARWE, en HAVERDOPPEN verkrijgbaar. Joods Werkdorp, Nieuwe Sluis. RAADSVERGADERING. De Raad zal morgenmiddag vergaderen. Op de agenda staan louter fonneele punten. 30ND VAN BOERINNEN EJL PLATTELANDSVROUWEN. De afd. Wieringen van den Bond van B*. rinnen a. a. Plattelandsvrouwen, heeft e, cursus georganiseerd onder leiding van mej. Herm. v. d. Heiden. Het onderwerp van de zen cursus is: Omgang met anderen. Gisteravond werd de eerste cursusavond gegeven in de foyer van Cinema De Haan Op dezen eersten avond waren 42 cursisten aanwezig. De presidente der afdceling, mevr Kolff—van Hcurn, heette de aanwezigen en in 't bijzonder mej. v. d. Heijden, van harte welkom. Mej. van der Heijden wist op dezen eerstei avond haar gehoor zeer zeker te boeien. Aan het einde van het interessante be toog dankte mevr. Kolff de spreekster. SCHAGEN, 22 Febr. 5 Geklekoeicn (magere) 80—150. 30 ide vette 180—250, 5 kalf koeien 160—230, 3 grnr kalveren 50—70, 465 nuchtere kalveren f —14. 60 schapen vette 2029; 110 overhouden 14—19; 20 varkens 20-30; 8 idem vette r kg. 0.56—0.58: 45 biegen 14IS; konijne 752.kippen 751.60. AMSTERDAM. 21 Februari. 164 Vette kalveren, le kwal. 80—86, 2> 68—74, 3e 56—04 p. kg. levendgewicht, min dere soorten lager: 109 nuchtere kalveren 5 9 per stuk; 69 varkens 69—72 per kg. slacht gewicht/; aangevoerd 3 wagons geslacht, runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoe zeer stugge handel, lagere prijzen, voora hij afloop. Nuchtere kalveren matige aar. voer. stugge handel, prijzen onveranderd Varkens aanvoer onbetcekenend, prijze onveranderd. ZWAAG. 21 Febr. Veilingsvereeniging „Bangert en Omst BI. aardappelen i4.00. uien 3.50—7.1 bieten 4.305, prei 10—19. Savoye kool 2.' 3.50, gele bew. kool 2.504.30. roode ko 5-7.70. spruitkool 13-20. witlof 19.80^-31 f broekpeen 1.503.50, waschpecn 4—5. km selderie A 7.80— 8.20. idem B 4—5.90, Gov reinctten 17 90—20.90. Present van En?' land 15.10—29.70. Zoete Ermgaard 11—132'; Sterappel 9—10.50, Geld. appel 7.70—9.50 Brab. appel 9.10—13 GO. Zoete appel 7.10— 9 70, Bramlev 8.8011.60. Reine d'Or 6.80— 9.00. Dekkers Glorie 10.10—12. Gleser Wildo- man 11.10—14.30. Winterjan 7.1012 West. louwG9.90, William Duchess 27 IJsbout 7.60—9.80. WINKEL. 21 Febr. Goudreinettcn f 511, Present van Eng celnnd 812. zoete appelen 3—5.50. GiesT 4—6.50. klei peren 2.S0—5.20, uien 1.20—2, p 100 pond. BROEK OP LANGF.NDIJK. 22 Febr. Uien 5—5.90; drielingen 2.70—3.10; gn 4.705.80; 1.50. De veiling duurt voort, NOORDSCHARWOUDE, 22 Febr. Uien 4.706, drielingen 3.10—3.30, gro^ 4.70-5.50. Peen 2.20—3.10; roode kool 6—7.30; ge' kool 4—4.10; Veiling duurt voort. ZONDAG 25 FEBRUARI. Ned. Herv. Evangelisatie. Si o .iorp. voorm. 9.30 uur, Cand. G. J. van de Pol 11. Wieringerwerf. nam. 2 uur, Cand. G. J van de Poll. Middonmcer. nam. 2 uur. de heer O. Deen Gerei. Kerk. Wieringerwerf, voorm. 9.30 uur, Cand. v Eerden. Nam. 2.30 uur, Cand. v. Twillert. Middenmeer. voorm. 9-30 uur. Ds. v Vliet. Nam. 2.30 uur. Ds. van Vliet.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3