Gas Derde Christelijke School aangevraagd Wieringermeer Donderdag 22 Februari 1940 Tweede blad „UIT HET VERLEDEN KOMT HET HEDEN, UIT HET NU, WAT WOR DEN ZAL." De staart van de Warmeohoizer gasfabriekverkoop kronkelt nog (Van onzen eigen verslaggever). Harcnkarspel, Woensdag. 3 Februari: Vier personen in het gezin Tijm te Tuitjenhorn zwaar door gas be dwelmd. Oorzaak: lek in de toe voerleiding. 2 Febr.: Zware gasreuk voor dew oningen C Schilder en C. Bleeker, Tuitjen horn; gasbedwelming in het gezin K. Spaans te Kalverdijk. Oorzaak als voren. 8 Februari: Gasbedwelming in de gezinnen G. Koster en K. Doekes Lzn., te Dirkshorn. Oorzaak als voren. u Februari: Gasbedwelming in het gezin K. Boekei te Kalverdijk. Oorzaak als voren. 10 Februari: Gasbedwelming in het gezin IJ. Dekker, Tuitjenhorn. Oorzaak als voren. Ï5 Februari: Gasbedwelming in het gezin P. Dekker, Tuitjenhorn. Oorzaak als .voren. 21 Februari: Gasbedwelming in het gezin v. d. Sluijs te Dirkshorn; zware gas reuk in een bergplaats van bakker Hagenaar te Dirkshorn. Oorzaak als voren* Totaal: zeven gevallen, alle in de gemeen te Harenkarspel, aangesloten aan het bui zennet van de door de gemeente Alkmaar overgenomen gasfabriek te Warmenhuizen dn nog géén drie weken. „Het buizennet is prima in orde" verklaart tie directeur van de Alkmaarsche fabriek. „Ik heb geen zeggenschap" weifelt de bur gemeester van Harenkarspel, toevallig ook burgemeester van Warmenhuizen, toevallig ook degene die tegen gemeenteraad, midden stand en vele anderen, den strijd van zijn leven gestreden heeft, om de gasfabriek aan 'Alkmaar over te doen. Wat hem gelukte, „'t Is niet goed, zeggen de boeren in den scheerwinkel en na kerktijd, en we moeten er over blijven „janken", anders komt er geen verbetering, 's Avonds ruiken ze eens onder de bedstee, in de diepe kleerenkast, aan de naden van den vloer... En wie niet bang is voor tocht, zet de ramen open, Want. aangesloten of niet, het gas is ver raderlijk en komt ook daar4 waar men het Dimmer verwachtte. Dat is gebleken. Zeven keer. Overdrijven de boeren, overdrijven onze correspondenten, overdrijven we zélf, als we beweren, dat de heer Hofman, de directeur van de Alkmaarsche fabriek méér zegt dan hij weet? En waarom houdt burgemees ter Nolet van Warmenhuizen en Harcnkar spel zich plots zoo verre van de gaslucht, terwijl hij die toch in 1937 en 1938, de ja ren van strijd en harde woorden zoo gretig opsnoof? Wij nemen aan, dat deze winter voor alle gasfabrieken, ook die van Alkmaar een zeer moeilijke is. wij nemen aan, dat de speciale soort grond waarop de Harenkar- spelaars en Warmentiuizers leven, invloed heeft op de slijtage van do buizen, welke procenfsgewijze hooger schijnt te zijn dan elders. Wij nemen aan, dat het gas door 'de ijslaag op de slootcn bij lekkage niet door het water ontsnappen kan en via de riolen de huizen binnendringt, wij nemen aan dat de trillingen van het hardbevroren wegdek overbelast door het zware verkeer, de leidingen spoediger ontwricht, kortom we nemen Alles aan. wat brave ambtenaren en werklieden, terecht bezorgd voor het welzijn en den goeden naam van hun be drijf ons vertellen... Maar daarom nemen we nog niet aan, dat het buizennet prima Is, en déér g&3j het nu Juist om. Niet om critiek op de wijze waarop thans het personeel van de gasfabriek tracht te radden waar te redden is. Wi; vitten niet op de fittere. Niet om critiek op de mede- deeling van den directeur, blijkens een op merking van den burgemeester in de raadsvergadering van Harenkarspel, den laatsten telefonisch gedaan: „Ik sta mach teloos". Dat gelooven we graag! Het gaat niet om het heden. Het gaat om de toekomst. En daar staat het verleden nauw mee in Verband- Een der voorname argumenten ten gunste van verkoop der fabriek van burgemeester Nolet is geweest, „dat men zeer binnenkort voor herstel van het buizennet stond", waar- op door de tegenstanders prompt werd aan gevoerd, dat daarvoor voldoende gereser veerd was. Het is ons bekend, dat van deskundige zijde meermalen is geadviseerd ieder jaar «en bepaald gedeelte van het buizennet te herstellen en deze adviezen zijn reeds ge geven toen de fabriek te Warmenhuizen nog maar kort bestond. „U heeft over cenige jaren een gasfabriek Zónder buizen" is gezegd. Deze raad is in den wind geslagen. Men zal zich uit de raadsdebatten over den ver koop herinneren, dat de burgemeester nim mer een ander deskundige over de fabriek en de calorische waardo van het gas wilde laten oordeelen, dan de heer Rijpma, de toenmalige directeur, die 2S Februari 1937 om gezondhedsredenen ontslag aanvroeg. Dat was bij den verkoop zoo, dat is eerder óók zoo geweest Het buizennet is vernieuwd van fabriek iot postkantoor, verder is men niet gekomen. Harenkarspel bleef zitten met zijn lichter buizennet en zijn persleiding, waardoor over dag te kort en 's nachts te veel gas gebla zen wordt. Nu schijnt burgemeester Nolet plotseling niet. veel meer van den toestand van het buizennet te weten. Natuurlijk, voor hem is, wat ge- !>eurt, niet zoo prettig. Zegt hij open lijk: het is slecht, dan geeft hij min of meer toe, aan Alkmaar ecu kat in den zak verkocht te hebben, want als het nu slecht is, was het een jaar geleden óók niet best En, tegen beter weten in, nu te zeggen dat het best is, is ook moeilijk. De feiten spreken een te duidelijke taal en bovendien komt dan het bovenaan gehaald verkoopargument: „We zijn aan herstellen toe in een eigenaar dig daglicht te staan. Onze actieve correspondent te Haren- karspel heeft ons ecnige maanden geleden een berichtje gezonden over een ongeval. Niets bijzonders? Tóch wel. Oók een gasbedwelming. Maartoen was het zomer! En de vorst zat géén halve meter in den grond, en het wegdek was soepel, de hoo rnen groen, en de tuinders kloetten hun pramen door het open water naar de vei ling te Warmenhuizen. Tóch gasbedwelming liet trof den eersten fitter, de heer Koning, die bezig was een woning af te sluiten van het gas. Wij vertelden al eens eerder, rlat dan de zijbuis naar de woningen eenvoudig met een stop wordt dicht gemaakt, omdat men anders te véél werk heeft om weer aan te sluiten, als de bewoner idee krijgt opnieuw gas te gaan gebruiken. De buis was geheel verteerd, en vóór de fitter gelegenheid had in te grijpen, raakte hij buiten westen. Ge lukkig was hulp aanwezig en is hij heden ten dage nóg vol moed aan 't fitten en gra ven. Dat dus de winter alleen de schuld heeft wil er bij ons niet in. In den Raad van Harenkarspel is voorge steld, 's avonds het gas af te sluiten. Mis schien kon dan 's nachts de gashouder zoo ver bijgeladen worden dat overdag moeder de vrouw de aardappelen vlugger kan ko ken op méér gas. dan er thans uit het kom foor puft. Het lijkt ons niet gek, de tech nische mogelijkheid kunnen we echter niet beoordeelen. Wèl wat anders: Dat het gasbedrijf te Alkmaar voor zijn goeden naam verplicht is, zoodra de weersomstandigheden het toela ten, een diepgaand onderzoek naar het bnizennet in te stellen, dat alle gebreken grondig dienen te worden hersteld. Dat nagegaan dient te worden, wie voor verborgen gebreken aansprake lijk is, Alkmaar of Warmenhuizen, hetzij geheel of gedeeltelijk. Zoolang adviseeren wij den boeren van Tuitjehorn, Kalverdijk, Dirkshorn en Haren karspel te blijven „janken". Zoolang blijven wij overtuigd, dat hier de bevolking groote. gevaren dreigt! NIEUWE MEDORP VERLOF A GEWEIGERD. Door B. en W. is geweigerd een verlof A te verleenen aan den heer P. Visser te Sloot- dorp, eerder te Hoorn, voor het café Spoor- zicht van Mevr. de Wed. Berkhout. ZAKENVERLOF. Aan den dienstplichtige A. Krabman, melkslijter en den dienstplichtige F. Lief hebber, landbouwer is zakenverlof verleend COLLECTE Door B. en W. is vergunning verleend aan het Bestuur edr Plattelands Vrouwenvereeni ging om met inteekenlijsten in deze ge- meent rond te gaan ten bate van de Roode Kruis ambulance voor Finland. GEKOZEN. Tot ouderling en diaken der Nederl. Herv. gemeente zijn respectievelijk herbenoemd de heeren P. Baken en S. G. Wit. SINT PANCRAS VAN ONZE MILITAIREN. Als buitengewoon dienstplichtigen van de lichting 1938 en 1939. die binnenkort onder de wapenen zuilen moeten komen, zijn in deze gemeente aangewezen K. Visser en P. C. Wortelboer. De dienstplichtige K. Smit mocht eenige dagen zakenverlof genieten. Dienstplichtige A. J. Bruin is met groot verlof vertrokken. Z1JPE EN DAT IN DEZEN TIJD Gevonden: 2 zakken briketten. LANGENDIJK DE WERKTIJDEN BIJ DE TUINBOUW VEILINGEN. "Regeling op komst. Er is een wettelijke regeling in voorbe reiding, welke beoogt een einde te maken aan dc soms zeer lange, werktijden van het personeel der tuinbouwveilingen. Ongetwijfeld voor onze lezers interessant om vergelijkingen te trekken, tusschen hier en elders. Wij lezen in het Rott. Nieuwsbl. over deze zaak o.a.: De werktijden voor het personeel bil de diverse tuinbouwveilingen zijn zeer onge regeld enonder bepaalde omstandigheden ook zeer lang. Indertijd zijn daarbij zelfs enkele gevallen voorgekomen, die de regee ring tot ingrijpen drongen. Doch het is toen gebleken, dat dit op grond van de bestaande wettelijke bepalingen niet moge lijk was. De Hoogc Raad stélde do verbali- seerende ambtenaren in het ongelijk. De veilingen hebben toen onderling wel maatregelen genomen om zulke ergeniswek- kendc excessen te voorkomen, doch ten slotte wil de betrokken minister deze zaak toch niet laten zooals ze is en er is thans een wettelijke regeling in den maak trots dc bezwaren die er van de zijde der vei- lingbesturen worden aangevoerd, bezwaren die voornamelijk gegrond zijn op het feit. dat de veilingen zuiver een verlengstuk zijn van heel het tuinbouwbedrijf en dus even afhankelijk van het seizoen en do weers omstandigheden. Is het product eenmaal gesneden, geplukt of wat dan ook, dan moet het yanwege zijn bederflijken aard zoo spoedig mogelijk verkocht kunnen worden, wil het niet aan waarde verliezen of totaal waardeloos wor den. Dit geldt zoowel voor de binnenland sche markt als voor den export. Voor de ze laatste zelfs in hoogcre mate. Nu moge dit voor alle tuinbouwproduc ten niet eender wezen, iedereen begrijpt, dat men verschc groenten en zacht fruit aardbeien, kersen, enz. niet tot een volgende veiling kan laten slaan zonder schade voor de aanvoerders. Elke veiling is daarom verplicht ook de grootste aanvoeren van het seizoen onmiddellijk te verwerken. Nu is er bij besprekingen in Den Haag steeds aangevoerd, dat men zulke bezwaren ook van andere bedrijven altijd heeft ge boord, doch dat ze achteraf toch heel goed oplosbaar bleken te zijn. Maar gelijk gezegd een veiling kan zich nergens op instellen, het is geen fabriek, de haar pro ductie kan regelen in verhouding tot haar personeel, die dus voor haar personeel het werk zelf kan scheppen. De regceringsoplossing: De oplossing, welke de regeering reeds aan de hand is gedaan, wordt hier en daar reeds in praktijk gebracht. Men geeft het personeel een jaar van 2500 werkuren en maakt door korten werktijd in den winter en langer vacantie goed, wat in dat hoog seizoen aan overwerk is verricht, waarbij dan vanzelf spreekt, dat zulk een regeling, wil ze officieel kunnen worden gesanctio neerd, allerlei reserves en aanvullingen be hoeft. Want tenslotte Is het de bedoeling der regecring om het overwerk in elk geval bin nen redelijke grenzen te houden, terwijl ook niet de mogelijkheid mag bestaan, dat men personeel in het seizoen zou laten over werken om het dan tegen den stillen tijd te ontslaan zonder rekening te houden met het teveel gepresteerde. ANNA PAULOWNA HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Interessant* lezing over Benzine- en Dieselmotor. Nadat de heer K. Brugman, als waarne mend voorzitter, de vergadering der afd. van de H. M. v. L. had geopend en daarbij de hoop op een spoedig herstel van den voorziter en den secretaris, de heeren Re- zelman en Raap, had uitgesproken, verkreeg een ambtenaar van een der in ons land vertegenwoordigde oliemaatschappijen het woord. Zonder ook maar in 't minst recla me te maken voor het product van „zijn" maatschappij hield de spreker aan de hand van een uitstekende tcekenfilm een lezing over: „den Benzine- en den Dieselmotor." De eerste film, een Amerikaansch product waaraan drie jaar gewerkt was, gaf een overzicht der werking van den gewonen automobiel benzinemotor, met wat daar aan vastzit: de opwekking van de kracht, de ontsteking, sarburatie. smeering en koeling Aan de taak van de olie: vermindering der wrijving, afdichten en afkoelen, werden door film en spreker bijzondere aandacht gewijd. De film van den Dieselmotor (uitvinding van Rudolf Diesel) wa* een Ihiitsch-fabri- kaat en liet duidelijk het verschil in wer king van dezen en don benzine of Otto mo tor zien. De ontstekinginrichting (magneet, bobinc en bougie) ontbreekt bij den Diesel waarin de explosie bij dc compressie plaats heeft door zelfontbranding. Ook de carbura teur zocht men tevergeefs: de olie wordt, verstoven, in den cylinder gespoten. Met de ontstekingsinrichting venalt na tuurlijk ook de mogelijkheid tot het geven van voor- of naontsteking. Hetzelfde doel wordt hier bereikt, door de inspuiting van de brandstof, ten opzichte van den zuiger stand. waarbij dit gewoonlijk gebeurt, door te vervroegen of later te stellen. Als voordeel van den Dieselmotor noemde spr. het grootere nuttige rendement per li ter brandstof. Op een vraag van den heer H. Wilms over oliéverversching maakte spr. de zeker door velen niet verwachte opmerking, dat soms te gauw tot olieverversching wordt overgegaan. Nieuwe olie toch geeft soms pas na zeker gebruik het hoogste rende ment en moet dus niet vóór dit tijdstip al weer afgetapt worden. Met dank aan den spreker voor z'n inte ressante lezing, sloot de hr. Brugman hier op de vergadering. CALLANTSOOG HARDPRIKKEN of WATERBALLET. Gistermiddag was de ijsbaan, die daags te voren nog heel goed was cn waarop 's avonds nog een groote drukte cn bedrijvigheid van schaatsend publiek heerschte, in een water plas herschapen. Even goed meende het ijs- clubbestuur nog profift van de gelegenheid te moeten trekken en schreef een wedstrijd in het hardprikken op sleetjes uit. Een aan tal flinke jonge kerels had zich opgegeven. Een heel aardig gezicht dc slierende slee tjes door het water. Af en toe een lachsalvo, wanneer een harde werker op een stroeve plek duikelde, strandde en een enkele maal te „water" viel. De uitslag was: le prijs D. Kuiper, 2e pr. G. Kuiper, 3e pr. G. ten Boekei Gz., 4e pr. K. Rietvink, troostprijs Piet de Boer. Een pluim aan het adres van het ijverige ijsclubbestuur, dat in de eerste week van het bestaan der vereeniging reeds zooveel verricht heeft. DEN HELDER BEDRIJFSDIRECTEUR MAAS OP WEG NAAR ONTSLAG? Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de directeur van gemeentereiniging en plantsoenen, de heer Maas, wiens schorsing door het Ambtcnarcnscheidsgerecht is ver nietigd, thans tegen Vrijdagmiddag a.s. door B. en W. van Den Helder is opgeroe pen teneinde zich tegenover dit college te verantwoorden wegens tekortkomingen bij de uitoefening van zijn dienst. Het ziet er dus naar uit, dat onze ver onderstelling. dat B. en W. tegen de beslis sing van het scheidsgerecht niet in beroep zullen gaan, doch met een voordracht tot ontslag zullen komen, bewaarheid wordt. Het gerucht wil, dat reeds in een tegen a.s. Woensdag speciaal «laarvoor uit te schrijven raadsvergadering, deze zaak zal worden behandeld. BELANGRIJKE RAADSAGENDA. Zooals wü in ons nummer van gisteren reeds in het kort mededeelden, slaan er be langrijke punten op de agenda van de raads vergadering, welke a.s. Dinsdag gehouden zal worden. B. en W. stellen voor aan den heer G. Liefhebber tegemoetkoming in de vervoer kosten voor een schoolgaand kind te ver leenen, ingevolge art. 31 L. O. wet. Voorgesteld wordt aan de bijzondere lagere scholen de gebruikelijke voorschotten te ver leenen, op een basis van f9.50 per leerling. De W.M. scholen te Slootdorp, Middenmoor cn Wieringerwerf zijn gesteld op resp. 122, 128 en Si)4 leerling, de chr. scholen te Sloot- dorp en Middenmcer op resp. 118J4 cn 105& leerling. Voorgesteld wordt een aardappelteelt ver ordening vast te stellen. B. en W'. merken hierbij op, dat hoewel van virusziekten nog geen sprake is, deze gunstige situatie alleen behouden kan blijven, wanneer wettelijke maatregelen worden getroffen om verbrei ding van besmettelijke aardappelziekten te gen te gaan. In de verordening zijn dc denk beelden uitgewerkt om dc teelt van aard appelen te verbieden, welke in het algemeen belang beter niet kunnen worden verbouwd, en de teelt van andere aardappelen slechts toe te «taan bij gebruik van volwaardig plantgoed. F.r wordt voorts op gewezen, dat het noodig is perzikboomen bij plaatselijke verordening te verbieden. De diverse organi saties juichen de voorstellen toe. Op een groot aantal aanvragen om ver lenging van steun in de vervoerkosten van schoolgaande kinderen op grond van art. 13 der L. O. wet, stellen B. en W. voor goedgun stig te heslissen. B. en W. stellen voor de verordening ver voerkosten schoolbezoek te wijzigen. De rij wielvergoeding wordt te laag geacht en dient naar het oordeel van het college, gehoord ook de bezwaren der ouders, te worden ge bracht van 10.0033 op f 0.005 per K.M. De to- tanluitgaven zullen voor de gemeente dan I 230.— bedragen. Voorgesteld wordt een vijftal gebouwen, t.w. distributiekantoor, veldwachterswonin gen en garage naast het raadhuis, defini tief van het Bouwbureau Wieringermeer te huren. Evenzoo het woonhuis van den ge meentesecretaris. Daar de panden door par ticulieren wegens de speciale, inrichting door anderen moeilijk bewoond kunnen worden, verlangt het Bouwbureau gemeentelijke ga rantie. Voorgesteld wordt een kasgeldleening tot een maximum van f 100.000 aan te gaan. B. en W. vragen een crediet van f2600. voor de inrichting van twee vuilnisstort plaatsen. Voor het bergen van huisvuil werd tot heden gebruik gemaakt van een stort plaats tufschen Slootdorp en Middenmeer, welks capaciteit te klein is en waarvoor een toegangsweg dient te worden aangelegd, waarvan de kosten op f3750.— zouden ko men. De nieuwe stortplaatsen zouden moeten komen op het westelijk einde van de Praain tocht tusschen Slootdorp en Middenmeer en het westelijk einde van de Lange Zcugtocht, nabij Wicringerwerf. De W.M. directie wil gedeelten van resp. 400 en 140 meter dempen en de stortplaatsen hehoeveVt niet periodiek te worden ontruimd. Men schat de bergingscapariteit op 23 en 1* jaar. Een retributie van f25.— zal jaar lijks aan Domeinen verschuldigd zijn. R. en W. stellen voor medewerking te verleenen aan de stichting van een bijzon dere school voor g. I. o. te Wieringerwerf. Ingekomen is een desbetreffend verzoek van de Chr. Sehoolvereeniging, gegrond op een lijst met 56 handtcekeningen van ouders-ge* gadigden. Gezien de a.s. vestiging van pach ters in het gebied om Wieringerwerf, zal naar het oordeel van B. en W. in April 1940 zeker het vereischte aantal (50) leerlingen bereikt worden. Al is het aantal van 56 wel licht aanvechtbaar, omdat enkele thans op gegeven leerlingen qua afstand woonhuis- school niet in aanmerking zouden komen, adviseeren B. en W. toch zoo spoedig moge lijk te bouwen, gezien de steeds stijgende prijzen van materialen. Voor het stichten \an een openbare school bestaat geen aanleiding, omdat de voorstan ders van Openbaar Onderwijs en de R.K. zijn overeengekomen voor den duur van do huidige bestuursperiode te zullen medewer ken aan het voortbestaan der Wieringermeer- scholen. ALKMAAR LAAGSTE INSCHRIJVER. De Rijkswaterstaat heeft gisteren aan besteed: het bouwen van een inlaatsluis aan de Vecht benoorden den rijksweg te Muiden. Laagste inschrijver was C de Wit alhier voor f 6205.—. WIERINGERWAARD IN DIENST VAN TANTE POS. Met ingang van 24 Febr. 1940 is tot arbei der in tijdelijken dienst bij de P.T.T. be noemd de heer Theodoris Korver. HEERHUGOWAARD OPENBARE VERKOOPINO. Gisteren, Woensdagmiddag, had in café K. Rus de aangekondigde verkooping plaats ten overstaan van Mr. H. de Boer, waarn. nota ris te Hoogwoud, van een gemengd tuin bouw- en boerenbedrijf, gelegen aan den Oostdijk, afkomstig van den heer R. Rezel- man te Nieuwe Niedorp en in huur bij den heer L. P. Schagen. Het geheele bedrijf bestond uit woning, schuur, stal, erf, wei- en bouwland en was in totaal groot 8.60.10 H.A. Het geheel werd geveild in o.perceclen en wel als volgt: Perc. 1. Huis, erf, schuur, mestvaalt en kelder, groot 30 Are. Hoogste bieder K. Stam mes, voor f2760. Perc. 2. Weiland, groot 2.83.60 H.A. of 119 snees. Hoogste bieder A. Breed voor f61. per snees, totaal bqjlrag f7259.—. Perc. 3. Weiland, groot 1.60.90 H.A. Hoog ste bieder K. Stammes voor f50.— per snees, totaalbedrag f3400. Perc. 4. Weiland, groot 1.52.40 H.A. Hoogste bieder K. Stammis voor f 47.per snees, to taalbedrag f3008. Perc. 5. Bouwland, groot 2.32.20 H.A.. Hoogste bieder K. Stammis voor f 38.— per snees, totaalbedrag f 3705. Bij combinatie van diverse perceelen. waar bij het geheele bedrijf stond op f20132—, kwam geen liefhebber opdagen, zoodat dc heeren voornoemd de koopers werden. SCHAGEN LUCHTBESCHERMING. Dinsdag is de derde vergadering gehou den van de N.V.L. De opkomst was gering. Ondanks dit, meende de vergadering zich te moeten houden aan het parool: heter iets doen, dan niets doen! Er zijn toch beslui ten genomen om op den ingeslagen weg door te gaan. Besloten werd een aantal wandkaarten met voorschriften voor lucht bescherming te bestellen en in openbare gebouwen, bij banken en doktoren trachten geplaatst te krijgen. Huis aan huis zal 'n vlugschrift bezorgd worden, waartoe de heer Klos zich spontaan bereid verklaarde. Hierna zal door huisbezoek getracht worden het aantal leden uit te breiden. Hiervoor stelden zich beschikbaar de heeren Pilon, Klos. König, van der Boom cn dc Vos. Door de heeren Pilon cn de Vos werden nog een paar voorstellen gedaan tot uit breiding der publiciteit, welke werden aangenomen. Hierna sluiting. SCHACER KUNSTKRING. DE FIRMA MO NES TIER. De titel van het tooneelstuk dat het Re sident ie-tooneel gisteren gaf blijft gedu rende de afwikkeling van het spel op den achtergrond, om in het epiloog met volle schrilheid naar voren te springen. Dan verbindt zich eerst met recht ,.de fir ma Monestier" met de morecle marteling, welke een mariage de raison, een huwelijk om geld kan brengen en ontpopt zich ..de firma" als een roofdier, die op eigen levens behoud uit, zich voedt met de ziel zijner slachtoffers. Geleidelijk aan. maar met steeds grooter kracht, ontwikkelt de schrijver de drama tiek van een om geld verworven vrouw, die liefheeft en begeert als elk ander, doch zich geplaatst ziet tegenover de onverbreekbare muur van de reeds geplaatste liefde van haar wettigen echtvriend. En welk een vertolkster heeft de auteur gevonden in Vera Bondam. Haar hartstoch telijk. subliem spel legt een hunkerende ziel open en doet in ademloos medevoelen haar hopclooze strijd aanschouwen tegen „de firma Monestier". Deze firnia is de personificatie van eer zucht en egoïsme en wordt getypeerd door dc oude Monestier (Philippe la Chapel'e) en zijn dochter Hé.lène (Adricnne Canivez). Belden gaven zich ten volle. wat. vooral voor Adricnne Canivez lang niet gemakke lijk was. Als tegenspeelster van Vera Bondam, raakte zij soms wel eens wat op de achter grond, maar dat was allerminst te wij ten aan minder goed spel: eerder aan de sterk overheerschende spelkwaliteiten van eerstgenoemde. Max Croiset, de revolutionair bij uitne mendheid. was in de rol van den student Alain, het hetere geweten der familie Mo nestier. in zijn element. Wij durven hem naast de hoofdrolvortolkster als den bes ten speler te noemen. De rol van Henri Monestier. de man die door vader en grootvader tegen zijn zin is uitgehuwelijkt aan de rijke wees. werd goed gespeeld door Jacques de Haas. Zijn opgaaf was geen gemakkelijke. Een woord van lof komt ook toe aan Coba Keiling. die de niet aan de intrique mededoonde, maar toch alles goedmoedig toelatende mevrouw Monestier goed ten tooneele voerde. Een prachtvolle avond waarvan de ge heel gevulde zaal ten volle genoot. In "t bijzonder ook een woord van lof voor de fraaie tooneelen. die groote zorg, ook in de details verraadden. „MIDDERNACHT-TAXI" IN THEATER ROYAI» Een dol-amusante film met de charmante Claudette Colbert in de hoofdrol, draait vanaf a.s. Zaterdag In Theater Royal. Clay- dette vertolkt op onweerstaanbare wijze de rol van een meisje, dat op zoek naar geluk van het ééne riskante avontuur in het an dere stort en daarbij steeds partner vindt, haar waardig. Aan het begin van de film zien we de jongedame, Eve Peabody op een regenavond in Parijs aankomen. Zij heeft in Monte Carlo al haar geld verloren en bezit niets ter wereld dan een avondjurk, die zij aanheeft, cn een briefje van de bank van leening in haar faschje, Tibor Czernv, oen taxi chauffeur, wil haar in zijn wagen nemen, maar ontdekt, dat zij geen sou bij zich heeft. Omdat het zoo vreeselij-k regent heeft hij toch medelijden met haar, en Iaat haar instappen. Zij verzoekt hem naar een café te rijden, waar men haar als zangeres wil cneageeren, maar nadat zij zonder succes tientallen cafés geprobeerd heeft, cn de meter een groot bedrag aan wijst, geven zij het op, en de chauffeur fuift zijn passagier© op een diner in een chauffeurs-café. Eve weef Czernv te ontsnappen en komt in de groote wereld terecht, waar zij zich voor Gravin Czernv uitgeeft. Natuurlijk ko men er aanbidders en ontstaan de gekste verwikkelingen. Zoo heeft Czernv. die smoorverliefd op zijn verdwenen passagicre K alle Pariisrhe taxi's georganiseerd om naar op te sporen. Het komt nop zoover, dat de chauffeur zich in een gehnurden rok voor graaf uitgeeft en Eve en hij vormen in naam een adellijk paar. Hef bliift echter niet bij een schijn-huwelijk: de beide jonge mensehen bemerken dat ze van elkaar hou den en aan hef slot van de film leidt de chauffeur van de ..Middernacht-taxi" zijn bruid naar het altaar.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5