TARZAN e» Het meisje MINISTER DE GEER VOOR „LEIGENAAR" UITGEMAAKT "•«Akkertje vuren van Tohr Een nieuw zwemvest Wilde dieren in hun kooien verbrand Geldboete niet genoeg voor mr. Rost van Tonningen DE ZOMERDIENST DER SPOORWEGEN Zenuwachtig Radioprogramma Met groot drijfvermogen. Het groote aantal scheepsrampen, dat in |g laatste maanden is gebeurd, heeft de be- ingstelling sterk gericht op e reddingmid- elcn voor schipbreukelingen. Het probleem: hoe kunnen opvarenden 'an een schip, ingeval van een ramp, het iBSte beschermd worden tegen den verdrin- ingsdood en tegen de schadelijke gevolgen 'an de koude als gevolg van een langdurig rerblijf in het water, is thans wel zeer irgent. Verschillende uitvinders in diverse lan- !cn hebben zich met deze vraag bezig ge- louden. Een van hen is de heer M. J. Hol- ebrands, oud-administrateur der koopvaar lij, die een nieuw zwemvest heeft uitgevon- len. Het vest bestaat uit speciaal gepre pareerde Javakapok, waardoor het drijfvermogen groot is en het vest een goede bescherming tegen de koude biedt. Het is zoo gesneden, dat de drager of Iraagster zijn of haar armen en beenen vol- tomen vrij kan bewegen. Indien het schip lus in een gevaarlijke zone komt, kunnen ie schepelingen zonder daarvan noemens waardige hinder te ondervinden, het vest ijdens hun werkzaamheden blijven dragen. l\) behoeven dan dus ingeval van een ramp liet eerst hun vest te gaan halen, maar zijn inmiddellijk gereed het eventueel zinkende ichip te verlaten. Het bruto-gewicht van het vest bedraagt 1.7 kilogram. Op het vest zijn behalve lussen, waardoor de drenkeling makkelijk uit- het water te halen is, twee ■eflectors aangebracht, zoodat de drenkeling ook in de duisternis opgemerkt kan wor den. Het bevat een waterdichte zak. waar in paspoort, scheepspapieren of kostbaarhe den geborgen kunnen worden. Het kan zon der bezwaar onder overjas of mantel gedra gen worden. Wellicht kan dit nieuWe reddingmiddel eventueel in de plaats komen van de thans op de Nederlandsche schepen in gebruik zijnde kurken zwemvesten. Honderden vaarden en olifan ten vluchten de stad in. Dinsdagavond heeft brand ge woed in het winterkwartier van het te Rochester (Indiana) gevestigde circus Cole Brothers, waarbij al le gekooide dieren van de onderne ming, waaronder leeuwen, tijgers, luipaarden, apen en eenige zeehon den, zijn omgekomen. Ongeveer 350 andere dieren, welke zich in stallen bevonden,, waaronder twintig tot vijf en twintig olifanten, wisten los te bre ken en draafden in het wilde weg de stad in. Het enorme uit baksteen opgetrokken gebouw, waarin alle dieren uitgezonderd een tiental kameelen waren ondergebracht, werd een prooi der vlammen. Do_ aange richte schade werd geraamd op 150.000 tot 200.000 dollars. Ongeveer 300 paarden, waar onder fraaie rijdieren, voegden zich bij de olifanten en kameelen om aan de vlammen te ontkomen, nadat zij waren losgemaakt door circuspersoneel, dat zich in een hoek van het gebouw bevond, toen de brand werd ontdekt. Tijdens de reddingswerkzaamheden weerklonk het angstgeschreeuw van de die ren o.m. een nijlpaard in de brandende kooien. De tamme dieren wist men in veiligheid te brengen. De eigenaars van de circusonderneming verklaarden nog niet te FEUILLETON uüde.£uncAk04m Naar het Engelseh van Norman Charlton 26. Ik begrijp niet, hoe het mogelijk is, dat u hem hebt; ik dacht eigenlijk, dat u bedoel de, dat de dectectives hem opgespoord had den.. Hoe bent u er aangekomen? Ik heb hem gevonden. Gevonden? Ja. Waar heb u hem gevonden? Dat kan ik u niet vertellen. Vraagt u rnjj alstublieft niets meer! En u hebt hem bij u? Beneden in de hall. Lord Harlsmore stond half op en ging weer xitten. Zijn moeder keek haar bezoekster aan. Wat een eigenaardige plaats voor zoo'n kostbaar stuk. In de hall? Bü uw parapluie? Neen, ik heb hem in mijn koffer weg gesloten. Dat leek me de veiligste plaats. Niemand zal in een gewone koffer zooiets kostbaars vermoeden. Ik ben vandaag uit Woollacombe gekomen... O, wat lief van u! En hebt u uw koffer heelemaal van Woollacombe meegebracht met den diadeem erin? Dat étui is m ieder geval niet te klein. Mevrouw Hemmings stond op. Ik zal hem gaan halen. Zij ging naar de deur toe. U ziet er zoo moe uit, mevrouw Hem mings, zei lady Harlsmore op medelijdenden toon. Ik zal iemand van het personeel bellen om den koffer te halen. Neen, neen. Zij tastte naar den deurknop, maar wan kelde. Lord Harlsmore snelde op haar toe en steunde haar. Het is niets, het is al weer over, zei ze zwakjes. Misschien wil uw zoon me wel een arm geven... kunnen zeggen, hoeveel dieren in het vuur waren omgekomen. Verscheidene olifanten en eenige paarden trachtten naar het bran dende gebouw terug te keeren, doch wer den door het personeel tegengehouden, waar na de dieren in wilde vaart naar de stad te rugrenden. De nazi-redacteur wegens belee- diging tot voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep bevestigd bet vonnis van de rechtbank aldaar waarbij mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdopsteller van liet „Nationale Dagblad" is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met drie jaar proeftijd en een geldboete van f 200.subs. 100 dagen hech tenis. Deze veroordceling geschiedde naar aan leiding van een artikel in het „Nationale Dagblad" van 19 Juli 1939, getiteld: „De onridderlijkheid van minister van Dijk", in welk artikel zinsneden voorkwamen, welke beleedigend voor den toenmaligen minister van Defensie werden geacht. Het Hof heeft bij zijn arrest het beroep van verdachte op noodweer verworpen, ter wijl voorts werd overwogen, dat het opleg gen van een geldboete alleen geen voldoen de waarborgen biedt, om verdachte van noodelooze krenkingen te weerhouden. Tal van verbaterignen te wach ten. Doch Invoering van het ge zinstarief onwaarschijnlijk. Naar wij vernemen, zijn de werkzaamhe den aan de elektrificatie van de lijn Arn hemNijmegen en BreukelenHarmeien, tengevolge van de strenge vorst in de af- geloopen weken ge ruimen tijd belangrijk vertraagd. In verband hiermede werd reeds medege deeld, dat de ingebruikneming van de lijn ArnhemNijmegen niet eerder zal geschie den dan einde Maart, dus anderhalve maand later dan verwacht werd. De inschakeling van de lijn Breukelen Harmeien zal pas geschieden bij de invoe ring van den nieuwen zomerdienst, op 15 Mei a.s. Het staat thans vast, in tegenstel ling met elders gepubliceerde berichten, dal de huidige dienstregeling niet zal worden gewijzigd en gehandhaafd blijft tot de in voering van den zomerdienst op 15 Mei a.s*. Deze zomerdienst zal, vooral wat betreft de frequenties op de verschil lende haanvakken, tal van verbete ringen bevatten. Ook ten opzichte van de tarieven zijn verschillende verbeteringen nog dit jaar te verwachten. Een uitzon dering moet evenwel worden ge maakt ten aanzien van de doorvoe ring van liet gezinstarief. De ministerieele goedkeuring moet nog worden afgewacht. Bovendien zijn de voor uitzichten betreffende de doorvoering van dit tarief niet bijster gunstig. De gewij zigde tijdsomstandigheden schijnen een der gelijke ingrijpende tariefswijziging niet ge heel te verantwoorden. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat hiervan zal moeten worden afgestapt, alhoewel men wel ernstig overweegt aan enkele partieele wijzigingen de voorkeur te geven. ONDER VALLENDEN BOOM GERAAKT. Ongeluk met doodelijken afloop. Gisterochtend was de heer H. Bosma na bij de Ncderlandscli Hervormde kerk te Hemelvuur aan het boomen hakken. Op een gegeven oogenhlik raakte hij on der een vallenden boom. Toen men hem er onder vandaan haalde, waren de levens geesten reeds geweken. N.S.B.-er voor het Haagsche Hof. Wegens beleediging van „een ambtenaar in functie" en wel van minister-president de Geer. dien de heer C. van Geelkerken, sprekende op een N.S.B.-vergadering over het nieuwe kabinet op 16 Augustus (den dag na het optreden van dat kabinet) in den Dierentuin te 's Gravenhage, had betiteld als „oude leugenaar", wprd op 5 December j.1. de heer van Geelkerken door de Haag sche rechtbank tot f 50.— boete subs. 50 da gen hechtenis veroordeeld, hoewel de offi cier van justitie f 200.plus een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maan den had gevorderd. Dé officier was van dit vonnis in beroep gegaan bij het hof, voor welk college gis teren de heer van Geelkerken zich opnieuw kon verantwoorden, waarbij hij zijn spijt be tuigde. de door hem overigens erkende uit drukking ten aanzien van iemand van den leeftijd als minister de Geer te hebben ge bezigd. Er werden geen getuigen gehoord. De procureur-generaal achtte in het on derhavige geval een strengere straf dan de rechtbank had oncelegd wel gerechtvaardigd en z.i. had de officier van Justitie zeer te recht f 200— boete geëischt, met een voor waardelijke toevoeging als de genoemde Het wilde den procureur-generaal voorko men. dat f 200— in hetere verhouding zou staan dan f 50.—, tot hetgeen de heer van Geelkerken had misdaan en dat de voor waardelijke vrijheidsstraf met een nroeffiid van drie jaren eocd zou wer ken. Snr. vorderde mitsdien bevestiging van het vonnis behalve ten aanzien van de strafmaat, in welk opzicht hij zich geheel aans'oot bij hetgeen de officier had ge- eischt. De heer van Geelkerken zeide In apt- woord hierop, dat het hem sterk opviel, dat de nrocureur-genernal vasthield aan de kwaliteit van „heleedieing van een ambtenaar in functie", wijl het toch gin" om woorden, die de beer de Geer op 12 April 1030 bad gebruikt als voorzitter van de vergadering der Christelijk-Historische Unie te Amsterdam. Volgens bet verslag In de N.R.C. zou de heer de Geer daar gezegd hebben, dat de N.S.B. bet ingriinen van Duitsehlnnd in Tsiecho-Slnwakde volkomen beeft verde digd en dat zulk een verdediging gelijk stond niet landverraad. TV» waarheid is, zoo einar^ de heer van Geelkerken voort, dat de N.S.B. het bedoelde optreden niet heeft verdedigd, wiil toch de alg. leider der N. S. B. duidelijk heeft geschreven, dat Berlijn en Londen heiden dienen te weten. dat men ons vaderland niet aan een dergelijk ingriinen zou blootstellen en dat zulk een inlijving 'n marhtshandeling beteekenf, die in striid is met het nationaal-soeialisme. Wij wenschen, zoo ging de lieer v. Geelker ken voort. \oor eigen land en eigen volk op te komen, doch waar de heer de Geer pen voorstelling van zaken ten aanzien van de opvatting der N.SB. had gegeven, in strijd met hetgeen haar leider had be toogd. daar kon spr. niet anders zeggen dan „hij liegt". Het hof zal 6 Maart uitspraak doen. VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 —12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.45 Declamatie. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Declamatie. 11.45 Gramofoonmuziek. door Edgar Rtce Burroughs 41. De gevangenen keken verbaasd naar de gestalte, toen de sluier gevallen was, want voor hen stond een mooie, blanke vrouw, ge tooid met kostbare Juwelen. En hoewel ze beeldschoon was. droeg haar gezicht toch de kentekenen van boosheid en duivelse harts- tochten. Haar scherpe ogen namen de gevan genen een voor een iSp. waarna ze eindelijk het woord tot hen allen richtte. „Hoe kwa men jullie in het land van de gele mensen? Hoe komt het, dat het leven Jullie zo weinig waard schynt, dat jullie het geven In de han den van Ahtea. de koningin van Tohr?" Ma joor Burton keek Dr. Wong even van terzijde aan. Tohr.' Dat was het doel waarna ze ge zocht hadden. Ze hadden gedacht een geheel tot ruines vervallen stad te zullen vinden, een dode stad. verborgen in de jungle. In plaats daarvan was het een levende stad, waar zy weldra het noodlot zouden ontmoeten. Tar- zan antwoordde de koningin. „U weet hoe we hier kwamen. Mungo bracht ons". ..Waarom?" vroeg Ahtca. „Vraag het hem, ik weet het niet", zei de aapman stug. De twee keken elkaar met yskouden blik strak aan. Het conflict tussen hen was geschapen. 12.00 De Palladians. '12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.C0 AVRO-Amusementsorkest 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Disco-causerie. 3.00 Pianovoordracht. 3.304.00 AVP.O-Dansorkest. 4.05 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 De Rosian Ladies. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Orgelspel. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.59 Zang met pianobegeleiding. 7.00 Cyclus „Het beginselprogramma der S.D.A.P.". 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Voor de jeugd. 8.00 Zang en piano. 8.30 Cyclus „Verworvenheden, die niet verloren mogen gaan". 9.00 Radiotooneel. 9.30 Fragmenten uit de opera „Don Juan". 10.40 Avondwijding. II.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30—12.00 Esmeralda. Hilversum II. 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, medltate. 8.20 Gramofoonmuziek (93C 4 5 Cclukwen schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. Ik wil er niet van. hooren, dat u naar beneden gaat, zei lady Harlsmore met be slisten stem. Breng haar naar dien leun stoel en geef haar wat cognac, Augustus. Na den cognac voelde mevrouw Hemmings zich wat beter. Zy trachtte weer op te staan. Neen, ik laat u de trappen niet afgaan: laat Augustus hem maar halen. Mevrouw Hemmings haalde een sleutelbos te voorschijn. Als uw zoon zoo vriendelijk zou willen zijn, stamelde ze verontschuldi gend. Natuurlijk, zei de jongen gedienstig. U zult in mijn koffer een doos vinden, een bonbondoos met een kapot deksel; er zit een touwtje om heen. De doos ligt onder mijn zwarte Japon in den rechtschen hoek en de diadeem zit er in. Als u zoo vriendelijk wilt zijn ik geloof dat ik op dit oogenbhk niet naar beneden kan komen. Lord Harlsmore nam den sleutel. Hy ging de kamer uit en sloot de deur achtir zich. Het is vreemd, hield lady Harlsmore aan. dat u den diadeem gevonden hebt. Ik wil niet zeggen, dat ik niet nieuwsgierig bon, want dat zou dwaasheid zijn, maar de poli tie zal toch alle bijzonderheden willen weten. Mevrouw Hemmings begon te schreien; zy trachtte haar tranen in te houen, maar dat gelukte niet en toen begon ze zenuwachtig te lachen. Lady Harlsmore keek haar een paar seconden verschrikt aan, toen wipte zij het bed uit en op één been hinkte ze naar haar bezoekster. O, lady Harlsmore uw voet. Laat mij u gauw weer in bed helpen. Mijn voet hindert niet; u kunt zelf haast niet staan. Leunt u maar op mij. Lady Hemmings werd in bed geholpen en mevrouw Hemmings schudde zorgzaam de kussens op. Maar wilf. u my niet vertellen wat u zoo hindert Ja. zei mevrouw Hemmings, dat wil lk. Ik voel, dat ik sympathie by u zal vin den; maar uw zoon komt direct terug. Ik zal hem wegsturen. Op dat oogenblik ging de deur open en lord Harlsmore kwam binnen. In z«,n hand had hij een bonbondoos, waaromheen een touwtje gebonden was. Ik kon het ding eerst niet vinden, daar om ben ik wat lang weggebleven, vertelde hij; ik meende dat u zei aan den linker kant. Neen, rechts, antwoordde mevrouw Hemmings. Maar dit is de doos toch zeker? Hij gaf de doos aan de gravin, die het touwtje begon los te trekken. Wat een idee dat mijn diadeem in een bonbondoos terugkomt...! wel... wat... me vrouw Hemmings! De laatste woorden klonken als een angst kreet. Mevrouw Hemmings stond vlug op. Wat is er vroeg ze ontsteld. Dat is myn diadeem niet! De gravin hield een presse-papier in de hand. Mevrouw Hemmings staarde als verwezen naar het voorwerp. —I» er verder niets in de doos?, fluisterde ze ademloos. De gravin hield de doos ondersteboven. Dat is alles, behalve een paar stukjes watten. Mevrouw Hemmings streek met de hand over het voorhoofd. Ik heb den diadeem er toch met eigen hand ingelegd, mompelde ze. en de doos in myn zwarten koffer weggesloten. Dan is er iemand In uw zwarten koffer ge wee t. zei lord Harlsmore. Dat is de eenige verklaring. Ze b'.eef eenige oogenblikken zwijgend na denken. Ik begrijp het al, hijgde ze. Toen ik uit was om... die vrouw op te zoeken, toen heeft hy... ja toen! Ik liet myn koffer in myn slaapkamer staan en hy moet... Wie? riep de gravin. Het gezicht van mevrouw Hemmings was heelemaal verwrongen: Myn zoon! Ze zonk voorover op het bed. HOOFDSTUK XIX. De vluchtelingen. Lilian had sterke zenuwen en toen haar woede over dé onkiesche vraag van mevrouw Hemmings wat vermirderd was. begon ze den toestand al gauw kalm te overzien. De tyd om een verklaring te geven was nu ge komen en het zou verstandiger en gemak- kelyker zijn dit aan de buitenkant van de gevangenismuren te doen. Zy mocht niet alleen aan zichzelf denken, dat „dolle- mensch". zooals zy mevrouw Hemmings in gedachten noemde, was In staat haar tante en haar vader eenige onaangename uren te bezorgen. Ze nam het besluit onmiddellyk uit Wool lacombe te vertrekken en naar Londen te rug te gaan. Daar zou ze den minster gaan opzoeken en hem de afschuweiyk verwar ring uitleggen, waarin zy door een samen loop van omstandigheden geraakt was. Zy zou het aan hem overlaten aan zyn zuster 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichte» ANP). 12.45 Toespraak. I.00 De Gooilander» en gramofoonmuziek. 2.30 Christ. lectuur. 3.003.55 Viool en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Celeste-ensemble en declamatie. 6.30 Causerie „Vroege voorjaarsgroenten". 7.00 Berichten. 7.15 Letterkundig halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-Berichten. 8.15 Arnhemsche orkestvereenlging, soliste en gramofoonmuziek. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Psychologische causerie. 10.35 Zang en piano. II.15 Gramofoonmuziek. Cp 11.50—12.00 Schriftlezing. en zijn neef een verklaring te geven en als de eerste opwinding geluwd was, zou ze zelf George gaan opzoeken om hem excuus te vragen voor de ellende, die ze hem bezorgd had. Haar wangen werden warm by de ge dachte aan hem. Zy had hem belachelijk ge maakt en dit zou hy haar waarschyniyk nooit vergeven, maar als dat wel zoo mocht zijn. dan zou ze nem toonen. hoe dankbaar ze was voor de zelfopofferende manier, waar op hy voor haar in de bres was gesprongen. Misschien zou ze wel Ze pakte haar koffers en ging in de bakkerij. Tantelief, ik moet onmiddellyk naar de stad terug. Toch geen slecht nieuws, kindje? Je verveelt je hier zeker gruweiyk? Ja, Wool lacombe is een stil nest. Integendeel, lk vind het hier een beetje te druk. Tante Martha keek haar vragend aan. ze begreep niet. hoe haar nichtje het ln Wool lacombe te druk kon vinden. Maar er kwam geen nadere toelichting; het eenige wat Lilian zei was: Ik kan u alles niet precies uitleggen, maar ik moet naar Londen terug. Kom je weer terug? Lilian weifelde. Misschien, niet voor lang, maar ik kom u in elk geval gauw weer opzoeken, tante. U bent zoo vriendeiyk voor my geweest en ik ben zooveel van u gaan houden! Ze nam kameraadschappeiyk afscheid van de meisjes in den winkel en vertrok naar het station, bly dat haar tante Martha het te druk had om haar uitgeleide te doen, want in geval zij gearresteerd zou worden.' gaf zij er dc voorkeur aan. dat haar tante geen ge tuige zou zyn van zulk een schokkend voor val. Tijdens haar wandeling naar het station keek ze met eenige angst de straat af. Er was echter niets verdachts te zien. Maar op eens kwam Iemand in snelle vaart een hoek om en botste zoowat tegen haar aan: haar hart stond stil toen zij George Hemmings herkende. —Ik hem geen oogenblik tyd te verliezen. mi hü hygend. ik moet direct met den trein mee, maar lk wilde eerst naar u toe om u te waarschuwen. Waarvoor? Het bloed trok uit haar wangen weg. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7