Winkelers moeten voortaan tonnenbelasting betalen Wintersche kwalen? Dan Nijnhardtjes halen! Dievenbende ontmaskerd ATI EK Ingezonden Vrijdag 23 Februari 1940 Tweede blad RAAD WINKEL De minister zet den gemeente raad het mes op den keeL Het besluit met 4 tegen 3 stemmen genomeiv Aanleg van speelplaats en wandelweg De Raad vergaderde gistermiddag. Voorzitter, tevens secretaris, burgemetoter {Zwart. Allen aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notu len van de twee voorgaande vergaderingen. INGEKOMEN STUKKEN. Hiervan noemen wij naast goedkeurin gen op raadsbesluiten enz. verschillende (verslagen, welke voor kennisgeving won- Men aangenomen, dan wel zullen circulee- ren. VOOSTELLEN VAN B. EN W. B. en W. stellen voor den termijn van ont ruiming van dne woningen te verlengen. Goedgevonden. VERHOOGING BOUWKOSTEN. De minister van Binnenl. Zaken heeft bij schrijven van 26 Januari 1910 te kennen gegeven, dat het gewcnscht is dat enkele Wijzigingen worden aangebracht in de plan- pen voor den bouw van 4 woningen, o.a. jnoet een derde slaapvertrek aangebracht worden. De minister is van meening, dat de bouwkosten, ook met het oog op de prijs stijging, verhoogd dienen te worden. B. en W. stellen den Raad voor de door Men minister gevraagde wijzigingen aan te brengen en de bouwkosten te ramen op i 10S00.— De huurprijs zal dan pl.m. f 3.10 per week inoeten bedragen. Goedgevonden. SPEELPLAATS EN WANDELWEG. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten tot aanleg van een speelplaats plus wandelweg op de voormalige trambaan, ge legen tusschen de Dorpsstraat alhier en de Gasfabriek, volgens een bij de stukken lig gend plan. De minister van Soc. Zaken is bereid goed te keuren, dat het werk in werkver schaffing wordt uitgevoerd met Rijkssubsi die. De provincie neemt thans genoegen met gen huurprijs van f 25.per jaar. De Provincie is ook bereid het plantsoen jioor haar rekening te nemen, zoodat we dus voor een koopje klaar komen, aldus de Voorzitter. Goedgevonden. EEN NIEUW HOTEL DE HOUTEN LEPEL. Het tegenwoordige lokaal voldoet bij lan ge niet aan de desbetreffende voorschriften Scoor gemeentelijke lokalen voor inverzeke ringstelling en kan ook zeer moeilijk zooda nig worden ingericht. Voor 1 Nov. 1940 moet Hit lokaal aan de voorschriften voldoen. B. en W. stellen den Raad voor, een lo baal te bouwen achter de woning van den gemeenteveldwachter. Begrooting van kos ten is f 500.B. en W. stellen voor te be sluiten hiervoor een geldlecnirw aan te gaan groot f 500.—. rente 4 pet., koers 100 jen af te lossen in 40 jaren, evt. iets minder. Goedgevonden. BIJDRAGE BLOEDTRANSFUSIEDIENST. B. en W. stellen den Raad voor tot weder opzegging voor dezen dienst een bedrag van cent per inwoner beschikbaar te stellen. Het aantal inwoners op 1 Januari 1939 was ÏS29. Goedgevonden. GRATIFICATIE. Door Het afkondigen van de mobilisatie fs de heer Korver midden ln zijn vacantie teruggeroepen moeten worden en is er extra Werk door hem verricht. Daarom stellen B. fen W. den Raad voor hem een gratificatie (van f 50.toe te kennen. Goedgevonden. SALARIS VASTGESTELD. Door B. en W. is de volontair ter se cretarie, de heer Zwart, benoemd tot 2de (ambtenaar. B. en W. stellen den Raad voor het sala ris voor den tweeden ambtenaar te bepalen bp f 250.— per jaar. De heer Brugman vraagt of er steeds meerdere werkzaamheden zullen worden ge houden? Do Voorzitter: Wij oordeelen een tweeden jpmbtcnaar noodig. De heer Brugman meent dan te moeten vaststellen, dat nooit meer bij regeerings- Colleges kan worden gezegd, dat het ambt van secretaris in kleinere gemeenten den ihalven persoon vraagt. En verder: indien de ambtenaar noojjig is, dan is het salaris fciet in orde. De heer Dekker geeft toe, dat het bedrag fcan den lagen kant is. Maar we moeten voorzichtig zijn, een volgend jaar kunnen we weer zien. Nu er evenwel een post voor op de begrooting was uitgetrokken, meen den we aldus spr., dat Zwart een belooning niet mocht worden onthouden. Spr. wijst verder op de personeelsbezetting in andere even groote gemeenten, welke zeker niet kleiner is. De heer v. Zoonen merkt op. dat de neer Zwart nog andere functies heeft, zoodat zijn oindsalaris een anderen indruk geeft, dan hier op de agenda staat. Het voorstel wordt hierna z. h. 8. aange nomen. TONNENBELASTING. Bii schrijven van 10 Jan. 1040 hebben Ged. Staten bericht, dat de minister van Binnen Jandsche Zaken, naar aanleiding van de be j-'issing over het niet invoeren van een ton- r.enbelasting, hun heeft verzocht te> berich ten; dat op het verzoek om yoor 1939 bij zondere steun uit het Werkloosheidssubsidie fonds te'mogen ontvangen, thans afwijzend wordt beschikt en dat ten aanzien van eventueele aanvragen om bijzonderen steun •voor volgende jaren hetzelfde standpunt zal word ingenomen. B. eft W. stellen den Raad thans voor om in artikel 2 van de Verordening op de Rei nigingsrechten onder lid 1 der Verordening op te nemen: c. voor het wekelijks ledigen van draag bare priv aat tonnen een bedrag van f 5.20 per jaar, betaalbaar met f 1.30 per drie maanden. Te bepalen dat deze belasting wordt ge acht te zijn ingegaan op 1 Jan. 1910. En den minister te verzoeken op zijn be slissing terug te willen komen en deze ge meente alsnog in aanmerking te doen ko men voor de bijzondere steun bovenge noemd. Mevr. Krap-Elings noemt bet standpunt van hoogerhand zeer klein. Zij wijst op de stijging v. de prijzen der levensbehoeften en om nu opnieuw er f 5.20 op te leggen... De last blijft drukken op de minst-draagkrach- tigen. De heer Brugman zegt met nadruk dat zijn inzichten niet zijn gewijzigd. Wij kun nen hier beter de toestanden beoordecjen dan de heeren in Den Haag. De lieer Posthumus gelooft, dat het be sluit van den minister niet in het belang der gemeente is. Het mes wordt ons op de keel gezet, aldus de heer vpn Zonen, hij hoopt slechts dat men van hoogerhand de loonen en steun- normen zal verhoogen, anders zal de koop kracht nog meer dalen, met al de funeste gevolgen van dien. De voorzitter meent, dat het voorstel ccn verbetering inhoudt. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heoren Blaauboer en Brugman en Mevr. KrapElings. De voorzitter feliciteert den Raad met dit besluit. Anders had, de gemeente een bijdrage van f 5000.voor den dienst 1939 moeten 'missen. WAS SNEEUWWITJE ZOON SNEEUW- ROODJE? Bij schrijven van 3 Januari 1910 deelden Gedeputeerde Staten mede, dat be zwaar bestaat tegen de uitgave bestemd voor de filmvoorstelling „sneeuwwitje" uit gaande van het I. v. A.O. en verzoeken zij liet bedoelde Raadsbesluit in te trekken. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad \oor genoemd besluit in te trekken. Goedgevonden. HONDENBELASTING. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld. Het aantal honden bedraagt 137, het be drag f 411.— De heer Blaauboer vindt het bedrag van f 3.te laag, hij zou het op f 5.willen zien gesteld. De Voorzitter zegt, dat dan de verorde ning moet worden gewijzigd. Do heer Dekker meent, dat het betwijfeld moet worden, of het totaal bedrag bij ver hooging, ook zal worden verhoogd. De heer Blaaubooer: Dat is ook niet mijn bedoeling... De heer Dekker vindt de hondjes niet zoo erg. Er zijn veel dierenvrienden, die zoo'n beestje willen houden. De heer Brugman: En menschen, die geen kinderen hebben (hilariteit.) REINIGINGSRECHTEN. Verzoeken om ontheffing voor het 4c kwartaal zijn ingekomen van M. H. Mei- chior, L. van der Oord, J. Breebaart A. 72 en P. Zwagerman. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor ontheffing te verleènen aan M. H. Melchior en L. van der Oord en afwij zend te beschikken op de verzoeken van J. Breebaart én P. Zwagerman. Goedgevonden. BEGROOTINGSWIJZIGING. De begrootingen 1939 en 1940 worden op enkele punten gewijzigd. LEGAAT. Door notaris van Leersum is een uittrek sel van het testament van Mej. Jantje Leven, wed van den heer Andries Smit overgelegd, waaruit blijkt dat de erflaatster aan de gemeente Winkel gelegateerd heeft een som van f 200.onder bepaling, dat uit de interesten zullen worden bestreden de kosten van het jaarlijksch onderhoud der graven nummers 16 en 112. Wordt aangehouden, daar het bedrag te laag is en daaromtrent nog overleg wordt gepleegd. EEN ADMINISTRATIEF SPELLETJE. B. en W. stellen voor het raadsbesluit 25 Juni 1939 tot aankoop grond woningbouw vereeniging om administratieve redenen in te trekken en meteen weer vast te stellen. Na toelichting van den Voorzitter aldus vastgesteld. VERHUUR GEMEENTE-EIGENDOMMEN. Besloten wordt het land dat Koeten in huur heeft, wederom aan dezen te verhu ren voor 3 jaar a f 70.— per H.A. (Het be treft circa 2 H.A.) De pachtkainer zal even wel nog goedkeuring moeten verlecncn. Aan J Bras te Lutjewinkel wordt 3.6S H.A. verhuurd voor 1 jaar tegen een prijs van f 36$.—. B. en W. behouden zich het recht voor over ccn gedeelte te bdscliikken voor woningbouw. Bras wordt dan natuur lijk schadeloos gesteld. Aan J. van Raalte wordt verhuurd het sportterrein te Lutjcwinkel voor f 10.— voor één jaar. Ter zake de afrastering zullen nog maatregelen worden genomen. L. van der Bel wordt een gedeelte van het woonwagenkamp verhuurd, 24 are voor f 24.— per jaar. RONDVRAAG. De heer Posthumus vraagt de aandacht van den vuilnisdienst voor ccn hoop afval, liggende bij Bouwman te Lutjewinkel. De heer Blaauboer: De menschen moeten op tijd komen. De Voorzitter: Zij hebben ook maar twee handen. De heer Blaauboer: Er worden toch rech ten voor betaald. De heer van Zoonen zegt, dat het hier een kwestie van bestuursbeleid betreft. Er moeten dan maar meer manne tjes komen. Er worden rechten betaald en dan kan men ook iets eischen. Bijzondere winters vragen bijzondere maatregelen. De Voorzitter wil de zaak nog eens be kijken. Ook Mevr. KrapElings uit een klacht betreffende den vuitnistoestand. De heer De Wit zet de wenschelijkheid van een brandweeroefening te Lutjewinkel uiteen. Men is daar niet goed van alles op de hoogte. De Voorzitter zegt medewerking toe. De heer Blaauboer vraagt of hij brand- kranen niet een plaatje kan worden opge hangen, dat is beter dan wit schilderen. B. en W. bekijken de zaak reeds. Waarom is de klok 's nachts niet meer verlicht, vraagt verder de heer Blaauboer. De Voorzitter antwoordt, dat dit is ge beurd met het oog op vreemde vliegtuigen. De lieer Blaauboer merkt op, dat Winkel in deze alleen staat. De Voorzitter zal er met het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst over praten. Hierna sluiting. Bij Griep, Koorts. Kou, Rheumatische pijnen. Spit. Pijnlijke ledematen. Ziek en hange rig gevoel. De echte zijn niet rond. maar hartvormig. 12 stuks 50 ct., 2 st 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Negen arrestaties te Rotterdam. Goederen uit spoorwegloodsen gestolen. In de laatste maanden werden ten nadeele van de Ned. Spoorwegen voor duizenden guldens goederen gestolen uit de loodsen van de firma van Gend en Loos, op de spoorwegemplacementen van Feijcnoord en het Maas-station te Rotterdam. De klachten, die de spoorwegen voornamelijk van fabri kanten uit Noord Brabant bereikten, wa ren zoo talrijk, dat men van een dieven bende moest spreken. Door ccn samenloop van omstan digheden is het de politie gelukt een coihplot van dieven en helers te ontmaskeren. Gearresteerd wer den vijf employés der firma van G. en L. te Rotterdam, ic weten de 33- jarige besteller X. K., de 2 4-jarige expeiliticknecht J. B„ de 33-jarige chauffeur J. B., de 23-jarige expedi tieknecht J. B. en de 42-jarige koet sier J. van der V. De andere gearresteerden zijn de 40-jari ge kleermaker II. B., de 47-jarige schoenen- winkelier T. H. S., dc 29-jajige houtbewerker A. W. cn diens 32 jarige broer T. W. Fabrikanten dorsten niet meer te verzenden. De diefstallen hadden zoo'n omvang aan genomen, dat verscheidene fabrikanten geen goederen meer naar Rotterdam durfden zen den. Sedert het negental echter van be gin Februari af achter slot cn grendel zit, worden geen goederen meer vermist. Tot dc ontdekking is men gekomen door een diefstal bij de firma Kreymborg aan den Binnenweg, waar dc vitrine werd ingesla gen en eenige coupons hcerenstof werden ontvreemd. Kort nadien vernam de politie, dat dc 40-jarige kleermaker H. B. uit den Biijdorppolder, meermalen stoffen kocht. Stoffen, die precies geleken op de ontvreem de bij de firma Kreymborg, werden in zijn woning gevonden. Hij zeidc ze te hebben gekocht van den 47-jarigcn schienwinkelier T. II. S. uit den Bergpolder. Kun grossier werd geraadpleegd en die maakte uit, dat de stof afkomstig was vau de fabrikanten D. te Tilburg en M. te Eindhoven. Eenige maanden geleden waren de goederen naar Rotterdam verzonden, gedeeltelijk voor dc firma van M. cn gedeeltelijk voor dc firma van Ruys, ter vervoer naar Noorwegen. Bei de zendingen zijn ooit te bestemder plaatse gekomen. Na vele verhooren moest de schocnwinkeiier tenslotte toegeven, dat hij de goederen van een kennis had. Het bleek De jongste oefeningen van het Nederland- sche veldleger. Een anti-tankkanon van lichte troepen is, onzichtbaar gemaskeerd, in stelling gekomen en slaat den aanval van gemotoriseerde troepen af. de 29-jarige houtbewerker A. W. uit de Gaf felstraat te zijn. Bij hem en ook later bij zijn broer werden groote voorraden gestolen goederen gevonden, duizenden siga ren, kousen, alcohol, gloeilampen, heercnstoffen, koffie enz. Bij den broer werden o.a. een nieuw radio toestel en een partij lederen hand schoenen gevonden. Het feit, dat.de 33-jarige liesteller hij van Gend en Loos L. K., een paar soortgelijke handschoenen droeg, leidde tot diens ontmaskering. Onvoldoende controle. Tenslotte werden nog vier emplové's van de firma van Gend en Loos gearresteerd, waarbij één, dc 24-jarige expeditieknecht J. B., op heeterdaad betrapt werd, toen hij twee pakken van dqizend sigaren, welke hij apart had gezet, wilde verkoopen. De dief stallen waren mogelijk, omdat s morgens vroeg dc vrachtbrieven aan het personeel ter hand werden gesteld, dat zelf de goede ren uit de loodsen haalde zonder voldoende controle. De drukte in deze vorstperiode had de diefstallen gemakkelijker gemaakt. Ongeoorloofde oefening Vier cn twintiii personen in de hoofdstad verbaliseerd. De politic van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft 24 personen, onder ver denking van overtreding van de wet op de weerkorpsen, aangehouden. In een loods achter den Overtoom waren zij aan het oefenen. Zij behooren allen tot een bepaalde politieke richting. Alle aangehoudenen zijn verhoord. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, zijn zij heengezonden. LANGEN DIJK BEVROREN UIEN. Nu de dooi is inge\allen, blijkt wel. dal groote hoeveelheden uien, die in rennen of lioopen buiten stonden, ernstig van de vorst hebben geleden Dc bol is nu slap geworden de pit is er uit! Niet dat ze voor de con- sumntie onbruikbaar zijn geworden, doch zc zijn minder houdbaar en niet zoo voor transport op verren afstand, geschikt als opbcvioren uien. De beschutting der ren nen en hoopen was niet berekend op een zoo strengen winter als die, welke achter ons ligt. In andere uiengebieden wordt een degelijker beschermingsmiddel gebruikt, waardoor geringere hoeveelheden van de vorst te lijden hebben gehad. Allicht, dat men ook hier dien weg zal opgaan. WERKLOOSHEID. De werkloosheid is hier vrij groot. Land arbeiders hebben gedurende verscheidene weken weinig werk gehad: aan de kool was zeer weinig te doen, op de akkers kon niet worden gewerkt en voor baggeren was niet de minste gelegenheid. Door den ge ringen transport was ook voor de arbeiders in deze branche weinig emplooi. Toen dan ook in de verschillende gemeenten B.-steun werd uitgekeerd, was het aantal, dat daar voor in aanmerking kwam. vrij groot. Het is te begrijpen, dat dc arbeiders met verlangen uitzien naar het tijdstip, dat ze weer aan d<»n slag kunnen gaan. De moge lijkheid tot baggeren zal echter nog wel een tijdje op zich laten wachten terwijl de dooi hard doorzet. Ook met het akkerwerk zal het door dezelfde oorzaak nog verscheidene dagen duren, eer daarmee kan worden be gonnen. Het werk voor de transportarbei ders zal afhangen van de mogelijkheid van belangrijken export ZUIDSCHARWOUDE. DIE SMALLE STRAATI Aan de dakgoot van den winkelier H. prijkte een groot reclamebord, we schatten met afmetingen van 1.20 bij 1-50 M Een rrachtauto, welke voor een andere moest uitwijken, raakte de goot, waardoor goot en reclamebord werden neergehaald We zou den deze aanrijding nog gemakkelijk met eenige tientallen van deze soort kunnen vermeerderen en we verwachten, dat, bij het drukke verkeer en op talrijke plaatsen zeer nauwe straat, er nog tientallen zullen worden gesignaleerd, Zoolang een mensch geen pijn licefi en ook geen bepaalde klachten, waardeert hij maar half, dat rijke bezit van een goede gezond heid. Maar ook bij de eerste aanwijzingen van pijn bier. stramheid daar. zijn we ge woonlijk nog onverantwoordelijk roekeloos en onverschillig. Dat is ook de fout van de meeste lijifcrs aan Rheumatische pijnen, liet gros van de slachtoffers van deze kwaal, die al zoo tallooze levens verwoest heeft, ver zuimt bijtijds maatregelen te nemen. Toch is het heel wat gemakkelijker Rheumatische pijnen in den aanvang te bestrijden, dan wanneer de schadelijke zuren, die de pijnen veroorzaken, zich hebben vastgezet en ge nesteld in spieren, spierweefsels en in de gewrichten. Zoo n haard van schadelijk uri nezuur. wordt de bron van de steeds weer- keerendc sloopende pijnen. Daarom laat het zoover niet komen; doe een bloed zuiverende kuur met Kruschen ï>alts. De mi nerale zouten oefenen de aansporende wer king op Uw lever, nieren en ingewanden uit, welke deze organen noodig hebben, om het bloed met jeugdige kracht door Uw aderen te doen stroomen. Dat moet gebeuren! Dan worden al die giftige zuren, uit Uw bloed gefilterd. Dan is er geen sprake van opeeu- hooping van urinezuur, want dit wordt dan langs natuurlijken weg afgevoerd regel matig en grondig. Daarom, neem voortaan ook Kruschen Sall#. iederen morgen de be roemde kleine dagelijksche dosis. Wat zal U dat goed doen, hoe veel prettiger zult ge U voelen, méér zelfverzekerd, méér fit. be veiligd voor pijnen, droefenis cn ongemak. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 10.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak), Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgcr. 1756. MEDEWERKING. We vernemen, dat vele eigenaars van per- ceelen, benoodigd voor den aanleg van den nieuwen weg een zeer te waardeeren mede werking verleenen bij het afstaan ervan tegen een billijke vergoeding. Dat zoo velen de vergoeding billijk achten, zal bij een eventueele, onverhoopte onteigeningsproce dure zeer zeker een factor zijn in een uii- eindelijke beslissing. WIERINGEK »ZONNE VORST". De hengst van de combinatie Wieringen— Wieringermeer „Zonnevorst" is NMoensdag j.1. te Rotterdam gekeurd voor „V.L.N." Bij deze keuring is liet dier voor 1940 weer goedgekeurd. Nieuwe Niedorp, 22 Febr. '40. Beleefd verzoek om eenige plaatsruimte voor het ingezonden stuk. Er is hier door een aantal werkloozen een adres gericht aan het Gemeentebestuur en één aan het Armbestuur. Bij beide instanties was men vol medelijden en overtuigd dat de huidige steun, vooral bij dezen strengen winter, niet voldoende was, maararti kel dit, circulaire datwe mogen niet geven. Nu meenden een zevental vrouwen het eens te moeten probeeren bij den burgemees ter, ook wel genoemd burgervader. Wij dach ten, wat de mannen niet kunnen, kunnen wij vrouwen misschien wél bereiken. -De burgemeester van N. Niedorp is een allervriendelijkst man en stond ons al heel gauw te woord. En natuurlijk zooals een burgervader dat betaamt, hij was erg met ons lot begaan, enz. enz. Het bleek ons vrouwen echter al gauw dat hij een hart had, gewikkeld in circulaires en wetsartikelen. En dat soort menschen op en top ambtenaar stuit alles af. Het eenige wat de burgervader ons wist aan te bieden was, schrik nietvraag maar aan de verschillende kerkelijke instanties. Het mankeert er nog maar aan dat men ons met een lijst de straat op stuurt om het bij de burgers op te schooien of met luci fers hij de huizen langs te gaan. 't Is toch erg ook. De regeering zegt: We hebben niet de mid delen om meer te verstrekken. (Wel als het voor het leger gaat, want dan wordt er niet op een honderd millioen gekeken). De minister zegt: Ik kan niet meer doen, want ik ben verantwoording aan de regee ring schuldig, ik ben niet alleen baas. Dan komt de Provincie en de burgemees ter en wethouders, die ook zeggen niks an ders te mogen doen dan wat de minister voorschrijft. En tenslotte: Het Burgerlijk Armbestuur, dat ook niets mag doen. Dat is ongeveer het kringetje van de amb tenarij: niemand mag iets doen, niemand treft schuld. Of oen moeder niet voldoende warmte en eten kan geven aan de kinderen, telt niet mee. De droge dooie letters schrijven voor wat mag en niet mag. Het gevoel en het verstand zijn overbodige dingen geworden in deze ambtenaarswereld. De Overheid mag echter wel Indenken, dat het gevoel van ons moeders nog niet ia opgedroogd en wanneer niet langs normale weg iets bereikt kan worden, men dan wel licht andere vvegm jraat bewandelen. Aan de redactie betuigen wij onzen vrien delijken dank voor de verleende plaats ruimte. Namens de vrouwen, W. v. d. Meulen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5