TARZAN en de Het meisje Grieken gebruikten 24 eeuwen geleden gifgas Waartoe Nederlandsche slagkruisers? vuren van Tohr Vluchtend inbreker gegrepen Rockefeller geeft voor Finland Radioprogramma 'n Wintervoet is zout waard: geef 'm een ^gg^-voetbad! Draaien van den wind werd den aanvaller noodlottig. Napoleon wilde van geen gifgas weten. Het gebruik van gifgassen is reeds veel ouder, dan men zoo oppervlakkig zou mee- nen. De oude Grieken zijn begonnen met de toepassing van dit afschuwelijke strijdmid del. De oude Grieken deden niet alleen aan cultuur en wijsbegeerte, doch ook aan het gebruik van gifgas! Wij lezen bij Thucy- dides in zijn 2de boek over den Peloponne- sischen oorlog, dat in het jaar 470 v. Chr. de Lacedemoniërs bij de belegering van Me gara voor het eerst van den giftigen rook gebruik maakten, om de verdedigers te be dwelmen. Doch de wind liep om en nood zaakte de aanvallers, voor hun eigen strijd middel te vluchten. In 428 v. Chr. pasten zij hetzelfde middel toe bij de belegering van Platea, met beter gevolg. Zij gaven er zich echter geen reken schap van, dat het niet de verstikkende rook was, die den vijand machteloos maak te, doch het giftige kooloxyde. Hun voor beeld vond navolging tot in de middeleeu wen, zonder dat men tot de erkenning kwam van het giftige gehalte van dei) rook. Opiumdampen. De Arabieren werkten met gifgassen, die met opiumdampen waren vermengd. In een manuscript uit het jaar 1427 treft men een handleiding aan voor het vervaardigen van «en soort handgranaten, met gifgas gevuld, die in de vijandelijke stellingen moesten worden geslingerd, liet grootste gevaar be stond echter in het draaien van den wind. Op het einde van de 18de eeuw maakte men in Frankrijk, tijdens de omwenteling, ge bruik van gifgas, samengesteld door zeke ren Fourcroy. Men beweert zelfs, dat de formule voor de- bereiding hem werd ont stolen en aan Napoleon te koop aangebo den. Deze weigerde evenwel, op het aan bod in te gaan. In de 20ste eeuw gingen de wereld de oogen open voor de gevaren, die allen bedreigden door een gasoorlog. Het gevolg was, dat de Haagsche Conferentie zich in 1912 met dit vraagstuk bezig hield en het gebruik van gifgassen verbood. Hoe weinig dit verbod heeft geholpen, heeft ons helaas de wereldoorlog geleerd; want juist uit dien tijd dateert de reusachtige ontwik keling van dit verfoeilijke strijdmiddel, dat het karakter van den oorlog nog afschuwe lijker heeft gemaakt. FEUILLETON udde.£uncA>UHHn Haar het Engelsch van Norman Charlton 27. U kunt ieder oogenblik gearresteerd worden. Ik weet het Ik kon niet weg zonder u dat eerst te zeggen. Waar gaat u heen? Mijn oom heeft my getelegrafeerd, dat ik onmiddellijk bij hem in Londen moest ko men. Uw oom de minister? Lilian wilde nog even haar rol volhouden. Mevrouw Hemmings had haar immers de kwaliteit van haar broer meegedeeld. Ja, ik zou niet gaan, als het mij niet was ingevallen, dat het misschien een middel is om u te redden. Om mij te redden? Hij knikte. Hij zal niet op een schan daal gesteld zijn waarin zijn neef betrok ken is. U bedoelt dat u blijft volhouden dat u tot mijn bende behoort. Hij schrok. U weet dat? Uw moeder is bij mij geweest. Wat heeft ze tegen u gezegd? vroeg hij nieuwsgierig. Er is nu geen gelegenheid om dat te vertellen; u zult uw trein missen. Zij liepen samen den kant van het station uit. Toen mgn moeder van u wegging, was zij toen nog van plan om naar de po litie te gaan? vroeg hij. Ik kreeg den indruk, dat ze van mij rechtstreeks naar het politiebureau zou gaan. Heeft zij ook voorwaarden gesteld? Ja, dezelfde die z\j u gesteld heeft. Hebt u ze aangenomen, vroeg hij ang stig. Een lichte mitrailleur schiet te.uren uit een boerenschuur, om onverwachts am het ge vecht deel te nemen tijdens de Jongste oefe ningen van het Nederlandsche veldleger. Het gaas belet den vijand het inzicht op grooten afstand. Thans tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het Amsterdamsche hof veroordeelde een werkloozen meubelmaker, die had ingebro ken in een woning in de Willem de Zwij gerlaan, tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorloopige hechtenis. Bij deze inbraak werd verd. be trapt en hij gaf deii bewoner een tik op het hoofd met een stok, waaraan een hoef ijzer was bevestigd. Op de vlucht werd hij gegrepen. Kwistia met baantjes. Verder veroordeelde het Amsterdamsche Hof een reclame agent, die reeds herhaal delijk met de Justitie in aanraking was ge komen, wegens oplichting, tweemaal ge pleegd, tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Sclievenin Ken. De man had iemand wijsgemaakt, dat hij de reclameruimte in de Nederlandsche post kantoren kon pachten, waarmede hij ruime winsten zou kunnen maken. Hij beloofde den man een betrekking en wist hem een niet onbelangrijk geldsbedrag af te trogge len. Van een tweede relatie, een dame, wist hij ruim f 300.te „leenenvoorgevende, dat hij directeur van de N.V. Centrum Ex pressbuffet was. Ook haar bood hij een baantje aan. De ijsbrekers op de Waal Op tweeden ijsdam vastgeloopen Bij het ijsbreken op de Waal t>ij Winsen is gebleken, dat er zich een tweede' zware ijsdam heeft gevormd tusschen Winsen en Ewijk. De ijsbrekers zijn hier op vastgeloo pen, zoodat zij eerst vandaag in Nijmegen verwacht kunnen worden. De waterstand bij Nijmegen is twee meter hoogor dan bij Ewijk. Het merkwaardige ge val doet zich voor, dat de rivier voor Nij megen gisteren vi>f centimeter val had, bij een stand van 11.25 in. Keulen seinde een was van 15S cm. Men verwacht nu, dat er spoedig bij Nij megen minstens een nieter was komt. Dan bestaat de mogelijkheid, dat het ijs bij Nij megen los komt en zich op den dam te Ewijk werpt JAPAN VRAAGT: „Voor politiedoeleinden zijn zij te groot," „MARINE-WEDLOOP" INGEZET. Omtrenit de situatie op de spoorlijn Hai- pongYoennan, welke herhaaldelijk door Japansche vliegtuigen is aangevallen, ver klaarde de woordvoerder van het Japan- sche departement van marine, dat de lijn op twee of drie plaatsen is verbroken, zoo dat slechts op korte lijn heen en weer gaande treinen de verbinding onderhouden. De actie tegen de spoorlijn, aldus de woord voerder, zal indien de strategische omstan digheden dit vercischen, worden hervat. Gevraagd naar de slagschepen van 45.000 ton, welke de Amerikaansche marine zou willen bouwen, zeide de woordvoerder, dat dit het bjgin van een Marine-wedloop beteekent. Op een vraag, of de Japansche marine aan dezen wedloop zal deelenmen, zeide de woordvoerder, dat de Japansche marine de ontwikkeling van de vlootsituatie met ern stige bezorgdheid gadeslaat. De politiek van de Japansche marine vormt geen be dreiging en geen agressie, en daarom be schouwt de Japansche marine nooit eenige speciale vloot als haar vijand. De Nederlandsche vloot uitbreiding. De Amerikaansche correspondent, die bovenvermelde, vragen aan den woordvoer der gesteld had, wees er vervolgens op. dat Nederland onlang9 in beginsel beslo ten had tot het bouwen van drie slagkrui sers van 26.500 ton ter bescherming van zijn neutraliteit en ook voor politiedoel einden. Hierop antwoordde de woordvoer der, niets te kunnen zeggen ten aanzien van den toestand in Europa, doch niet te kunnen begrijpen, waarom Nederland drie slagkruisers noodig heeft tot handhaving van zijn neutraliteit in het Verre Ooeten, terwijl bovendien slagkruisers van 26.500 ton voor politiedoeleinden te groot zijn. John D. Rockefeller heeft 100.000 dollar gegeven voor het Finsche steuncomité. In een brief aan Herbert Hoover, voorzitter van het comité, zegt Rockefeller, dRt de fiere tegenstand welke Finland biedt, ter bescherming van zijn leven en vrijheid, de wereld met bewondering heeft vervuld en aan de mcnschheid een nieuwen hoogen standaard heeft gegeven van moed en offering. Hoover heeft medegedeeld, dat de inzameling thans de twee millioen dollar heeft overschreden, waarvan reeds 1.200.000 dollar naar Finland is gezonden ter hulp- verlcening aan de burgerbevolking. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. VARA-uitwnding. 10.0010.20 v.m. en 7.80—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu-bedrtjven. 12.00 GrEimofoonmuziek. (Om 12.45 Ber. ANP) 2.00 Declamatie in Esperanto. 2.20 Zang en orgel. 2.30 Muzikale causerie met illustraties door het VARA-orkset. 3.00 Reportage. 3.304.05 Gramofoonmuziek. 4.10 Community-singing (opn.). 4.30 Vragenbus. door Edgar Rice Burroughs 42. Ahtea werd geprikkeld door de kalme on verschilligheid van den knappen vreemdeling. „Wie ben je?" vroeg ze „Ik ben Tarzan van de apen". „Dat begrijp ik niet. Je ziet er uit als een mens. Sinds wanneer zijn de men sen apen geworden?" „Ik ben de koning van de troep mensapen van Kerchak!" „Een koning!" Ahtea lachte. „Een koning die slechts een lendedoek draagt als teken van waardigheid. En wie zijn de anderen?" „Vrienden onder mjjn bescherming", Ent- woordde de aapman. „De koningin lachte iro nisch. „Geloof je, dat je hen en jezelf kunt beschermen tegen Ahtea?" „Waar om niet?" vroeg Tarzan. De. donkere ogen van de koningin flikkerden boosaardig. „Je zult het antwoord op die vraag spoedig ge noeg weten. En nu wrie is dat meisje? Is ze jouw verloofde, Tarzan?" „Neen". Ahtea kneep de lippen samen. „Lieg niet tegen me", snauwde ze nijdig. „Tarzan liegt niet!" zei de koning van de Jungle. Maar de koningin van Tohr was niet voldaan. Het was voor haar vanzelfsprekend dat dit knappe paar vsm el kander hield. Ze keek spijtig naar Janette en verklaarde daarna wreedaardig; „Jullie zult weten wat Je te wachten staat!" 4.50 Residentie-orkest (onp.). 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Volksliederen 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten» 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.05 Toespraak: „Een praatje bij de haard". 9.10 VARA-Varia. 9.15 Radiotooneel. 9.30 VARA-Harmonie-orkest. 10.00 En nu... Oké? 11.15 Berichten ANP. 11.25—12.00 VARA-Strtjkorkest Hilversum n. 801,5 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10,00 Gramofoonmuziek. 11 30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (12.45—1.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Rococo-octet. 5.15 Internationale soprtrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Letterkundige causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotooneel met prijsvraag. 9.25 Musiquetté en solist. 10.00 KRO-orkest en leden van het KRO-koor. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Per pak van 1 Kg.: 20 ct. Per pak van 3 Kg.: 45 ct. Ik stond op het punt ze aan te nemen, maar ze heeft mij grof beleedrgd en ik heb geéischt, dat ze onmiddellijk het huis ver liet. Dus u wilde ze aannemen? Eerst wel. Zjj spraken niet meer tot zij by het sta tion waren. Voor het kaartjcsloket bleef h(j staan. Tot ziens, zei hij en stak zijn hand uit. Ze glimlachte. Ik ga ook naar de stad; daar is het veiliger voor mij. Natuurlijk. Hg nam twee kaartjes eerste klas. maar niettegenstaande zijn protest, legde zg het geld neer. U gaat zeker „rooken" zitten? vroeg ze, toen ze op het perron stonden. Ik ga in een damescoupé. O, komt u bq mij zitten, smeekte hy. Zy schudde het hoofd. Ik reis heusch liever alleen. Hy was diep teleurgesteld. Ik had u zooveel te vertellen! Ze aarzelde en opeens riep ze verschrikt: Kgk! Ze wees naar de forsche figuur van War den. die aan de kiosk een krant kocht. George zegende de plotselinge verschyning van den „paardenhandelaar". Ziet u nu wel, dat het veiliger is om niet alleen te reizen? Misschien hebt u geiyk, gaf ze met dul- delijken tegenzin toe. Ze zei niets meer en toen de trein even later binnenreed, ging ze hem voor in een coupé. Wat zou die man aan 't station doen? zei ze peinzend. Dat zult u beter weten dan ik. O ja, u denkt het hy een van de bende is, maar dat is niet zoo. Weet u waarom niet? Neen? Omdat er heelemaal geen bende is! Die bestaat alleen maar in de verbeelding van uw moeder en van u. George fronste de wenkbrauwen. Ik had gehoopt, zei hy styfjes, dat u my de geheele waarheid zou vertellen. Dat is juist wat ik van plan was. Maar dan moet u dat sprookje van die bende uit uw hoofd zetten. Die is een product van een verhitte fantasie. George sprak niet meer voor de trein zich in beweging had gezet. Hg keek haar met een teleursgestelde uitdrukking aan. Bleef zg in haar bedrog volharden? dacht hy. Zy moest nu 't nuttelooze daarvan toch lang zamerhand wel inzien. Is er geen bende? vroeg hg eindeiyk ongeloovig. Neen. Ik veronderstel, zei hy sarcastisch, dat u het slachtoffer bent van een betreu renswaardig misverstand? Dat ben ik inderdaad. Hij haalde een krant uit zny zak. Ik heb geen zin om verder met u over dit onder werp te praten. Zg weerhield met moeite een scherpe op merking. Meneer Hemmings, begon ze na een korte pauze hoewel ik niet den schgn wil wekken my aan u op te dringen, vind ik toch dat het oogenblik nu gekomen ls. dat ik alles moet uitleggen. Ik zal het als een persoon- ïyke gunst beschouwen, als u my wilt toe staan my in uw oogen te rechtvaardigen. Zeg dan maar, wat u op het hart hebt, antwoordde hy koel, maar denk erom dat ik geen kind ben. Dat heb Je getoond, dacht ze by zich zelf, maar ze was voorzichtig genoeg om het niet te zeggen. Laat ik beginnen met toe te geven, dat myn verhaal u misschien ongelooflgk in de ooren zal klinken. Uw moeder vond het ten minste te onzinnig om los te loopen. Ik heb nooit ontkend, dat mgn moeder in zekeren zin een scherpzinnige vrouw is. Lilian onderdrukte weer een boosaardigen uitval. Ik ben te ver gegaan, vervolgde ze dee moedig, en 't is mgn schuld, dat u in moei lijkheden bent geraakt. Ik geef eeriyk toe, dat ik een heeleboel dwaasheden op myn ge weten heb. Dwaasheden, dat is wel erg zacht uit gedrukt. Toch is het niet anders. Toen de verontwaardigde uitdrukking In zgn gezicht niet week, voelde zy dat ze boos werd. Ik geloof haast, dat u de gedachte, dat ik een misdadiger ben zoo prettig vindt, dat u er geen afstand van kunt doen! Ik geef toe. dat ik lichtzinnig ben geweest, maar al deze moeilijkheden vonden voor een belangrgk deel hun oorzaak in het feit dat u geen manieren hebt. Als u wat meer tact bezeten had, zou er niets gebeurd zgn. Heeft myn gebrek aan tact my mis schien in de cel gebracht? Ja., zeker, antwoordde ze energiek. Als u op dat vroege uur, toen u ons op die stoep zag zitten, den tact had gehad stilletjes uw weg te vervolgen, zouden we elkaar nooit gesproken hebben en de rust van uw moeder zou nooit verstoord zijn geweset. Die ontmoeting betreur ik anders heele maal niet; ik heb het gevoel dat Ik op uw weg ben gezonden en u ervoor te behoeden dieper en dieper te zinken. O, riep ze wanhopend kén ik u er dan niet van overtuigen dat u 't mis hebt? Luis ter nu eens een oogenblik. Ik behoor tot de beste kringen van Londen; wg gaan met de voornaamste families om, mfn vader is ge fortuneerd en lid van 't parlement. Op een morgen dat we van het bal thuiskwamen was onze electrische bel kapot Het regende. Mtjn vader had den sleutel van de voordeur in zgn club laten liggen. We hebben geen klopper; de bedienden slapen aan den achterkant van het huis. We gingen op een stoep aan den overkant zitten wachten, tot een van de be dienden den sleutel had gehaald. Toen ver scheen u opeens en wilde ons met alle geweld helpen. U stond er ook op, langs een ballustrade naar beneden te klimmen en een huis binnen te dringen, 't huis van onze buurvrouw, die op het oogenblik myn stiefmoeder is. Na tuurlek konden de bewoners dat niet goed keuren. Het is allemaal zoo eenvoudig als wat. Heel eenvoudig, klonk 't schamper. Toen ging Ik een poosje by myn tante in Woollacombe logeeren, die een lunchroom heeft. Ik zie niet in waarom lk geen tante zou hebben die het prettiger vind, haar eigen brood te verdienen, dan een jaargeld van myn vader aan te nemen. Een jongeman, een klant, geeft me een diadeem in bewa ring. Het biykt me dat dat sieraad gestolen is. Terwijl ik op weg ben om het sieraad naar zyn rechtmatige eigenares terug te brengen, probeert een ongunstig type het my af te ne men. U komt tuaschenbeide en neemt het dia deem mee naar huis. Het verzinsel is nog niet eens vernuftig bedacht, zei George smalend. Uw moeder neemt 't weer van u weg. Ze biykt te gelooven, dat u van den diefstal af weet. Misschien heeft zy reden om zooiets van u te veronderstellen. Zy gaat naar de politie om ons allebei te laten arresteeren. ging Lilian onverstoor baar voort. Ik vlucht en u doet hetzelfde. Wat bespotteiyk allemaal en toch ook wat tragisch! Wat zal het einde zyn? Uw spottende toon hindert my buitenge woon, zei George verontwaardigd. ik had gehoopt dat u een heter gevoel zoudt toonen. Het was myn bedoeling een helpende hand toe te steken, maar u achynt vastbesloten mijn hulp te weigeren en geeft er de voorkeur aan een reeks van dwaasheden te verzinnen, waar over u zelf het lachen niet kunt laten. Wordt verrol/jd,)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7