Nogmeerverdachten gearresteerd „DUITSCHLAND KAN NIET OVERWONNEN WORDEN! RUSSEN NADEREN MRG .y?.-. DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Luchtgevecht boven Brabant Russisch-Duitsche prooi l Hiltler spreekt zijn volk moed in tt Zwakke hoop in Duitschland op bemiddeling Tram bijna in N.H. Kanaal gestort Vier Duitsche duikbooten vernield Spel met den dood 5clnmin*l*om*« ii I Laan. Schaffen, VAANDAG 26 iaffen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij". „"Hollands Noofderkwortier" De spionnagezaak Ook Nederlandsche militairen bij de zaak betrokken HOOFDBEZIGHEID DER VER DACHTEN ZOU HET VERRA DEN VAN SCHEEPS GEHEI MEN ZIJN GEWEEST. Naar de Tel. verneemt, is behalve de chauffeur, die de twee ontsnapte Duitschc officieren uit Spijkerboor heeft vervoerd en bij Kornwerderzand werd aangehouden, ook nog eeu sergeant van het Ncd. leger uit Alk maar gearresteerd. Wij vernemen, dat later nog een sergeant in Alkmaar is aangehouden. De eerstgenoemde werd er van verdacht be trokken te zijn bij het spionnagecomplot, dat dezer dagen werd ontdekt en waarbij binnen kort nog meer arrestaties te verwachten zijn. Hoewel men het diepste stilzwijgen bewaart over den aard van de spionnage, vernemen wij, aldus het blad, dat het voornamelijk zou gaan om de overbrenging van scheep vaart berichten naar Duitschland. Allo berichten over binnenkomende en ver trekkende schepen zouden in den codevonn zijn doorgegeven, zoodal men dus in Duitsch land precies op de hoogte zou zijn geweest .van de scheepvaart. De relaties, die de verdachten onderhiel den met verschillende pei-sonen worden nauwkeurig nagetrokken. Dit bericht klopt mét hetgeen wij reeds Vrijdag mededeelden, namelijk, dat ten hui ze van KI. en B. te St. Pancras kaarten met aantcekeningen van het havengebied van Amsterdam en Botterdam zijn gevonden. Arrestaties te Bellingwolde. Naar wij vernemen, zijn de in de provincie Groningen gearresteerde personen uit Bel- Jingwolde afkomstig, 't Zijn zekere L., een t voor enkele maanden terug geschorste kan- f toorhouder der posterijen en zekere A„ een zaakvoerder op een groot bouwbedrijf even over de Friesche grens. Dok een Duitscher is te Bellingwolde gearresteerd. Ontvluchting ging eenvoudig! De ontvluchting der twee Duitsche offi cieren van het fort Spijkerboor ging zeer ge makkelijk. Zij hadden hun ecrewoord gege ven om niet tc ontsnappen en genoten een zeer groote vrijheid. Zoo gingen zij geregeld naar Alkmaar en het was voor hen niet moeilijk relaties te vinden, die tegen geld en goede woorden de heeren wel over de grens wilden helpen. Échter op reis naar de Heimath hebebn zij van begin tot eind met tegenspoed te kampen gehad. De eerste pech Even voor Alkmaar begon de pech al. De officieren, van wie cr één juist vader was geworden en die dus wel zeer naar huis ver langde, waren to Spijkerboor in een auto ge stapt en zouden te Alkmaar in een andere auto overstappen, welke hun naar Gronin gen zou brengen. In Bellingwolde zouden zij dan verder worden geholpen. De bestuurder van den tweeden au to, die ook in het complot zat, was echter ziek geworden en verscheen niet. Op het laatste oogcnbÜk moest men een taxi nemen en deze werd, zooals men weet, op den Afsluitdijk aangehouden. Vernielingspogingen op den Af sluitdijk? Het comm. Volksdagblad weet te vertellen, dat de verdachten betrokken zijn geweest bij ecu poging tot vernieling van zekere mi litaire voorzieningen aan den Afsluitdijk. Bevestiging van dit, wel wat fantastische verhaal, dat zeker niet in den lijn ligt van de te St. Pancras gearresteerde verdachten, konden wij nergens krijgen. SCANDINAVIË: GERUCHTEN OVER GEHEIME VERDEELING IN „INVLOEDS SFEREN". Het pauselijk blad, de „Osservato- re Romano" zinspeelt op een gerucht volgens hetwelk Scandinavië, even als indertijd Polen, door Duitsch land en Rusland zou worden ver deeld. Er zouden althans, zoo verluidt, geheime overeenkomsten tusschen Berlijn #en Moskou bestaan, teneinde de Scandinavische landen in „In vloedssferen" te verdeden. Het ge rucht doet vooral in Scandinavische kringen in Rome opgeld, en wordt versterkt door een mededeeling dat Duitsche soldaten thans met de Russen in het hooge Noorden mee vechten en Duitschland Stalin wa- pensnateriaal geleverd heeft ten be hoeve van den strijd In Finland. „Ik beo als de magneet die het ijzer aantrekt" Ter gelegenheid van de viering van den twintigsten verjaardag van de stichting van dc nationaal-socialistische Duitsche ar beiderspartij, heeft Zaterdagavond de Führer een rede gehouden, van dezelfde plek, waar hij 20 jaar geleden ook zijn eer ste aanhangers heeft toegesproken. Blijkbaar uit vrees voor aanslagen was de omstandigheid, dat de Führer zou spre ken, zoo lang mogelijk geheim gehouden. Zelfs in de ochtendbladen zweeg men nog over deze komende redevoering. Eerst in den loop van den middag ging het nieuws van mond tot mond. De plaats waar de Leider zou spreken werd echter niet ge noemd. Adolf Hitier begon zijn rede met eraan tc herinneren, dat toon de N.S.D.A.P. aan de macht kwam, zij niet bewapenen wilde, doch zij zag, dat de oude ophitsers tot don oorlog zich gereed maakten tot den aanval en derhalve is een bewapening tot stand gebracht, welke nog nooit in de Duitsche geschiedenis is gezien. Over zijn tegenstanders zcide de Führer dat hij steeds het onceluk heeft gehad te- een louter nullen te moeten strijden, zoowel in het binnenland a's in het buitenland. Deze lieden behcerschen het grootste deel van de gchccle aarde en zijn niet ertis in Maat in hun eigen land de werkloosheid te bestrijden. En deze oude nullen spreken thans van een nieuwen opbouw van Europa Dit doet denken aan de oude democraten in Duitschland, die ook steeds van een mou wen ophouw van Duitscbland soraken. De ze is ook gekomen, doch zonder hen. Zoo zal ook de wereld nieuw worden opge bouwd. doch zonder deze lieden. God hceff de "wereld niet nl?c»n voor de Engelschen geschapen. Hij heeft niet be paald, dat drie kwart van de aarde door enkele volken wordt onderdrukt en honger lijdt. De Enge'schen honen nogmaals een 1018 Ie zullen beleven, dat lhijkt uit hun idiote vlugschriften die zij uitstrooien, aldus ver volgde Hitler. Ze hebben gelukkig geen idee wat bet tegenwoordige Duitschland bc- teekent. Als een zekere Ado'f Hitler toen slechts in plaats van eenvoudig koruoraal rijkskanselier was geweest, dan zou de vre de er anders hebben uitgezien. (Applaus.) De hoop, dat Rusland en Duitsch land weer vijanden zouden worden zal niet in vervulling gaan en met Italië en Japan zijn dat drie groo te staten die in den vorigen oorlog tegenover ons stonden en thans niet tegen ons zijn. Ook in militair op zicht staan de zaken anders. De veld tocht in Polen heeft dat bewezen, die iots sneller is afgeloopen dan de sl ra tegen te Londen en Parijs verwacht hebben, en dat zal ook in de toekomst nog spoedig blijken. (Heftig applaus.) De geest van onze soldaten is beter dan in 1U14 omdat de leiding dapper is en hun volle vertrouwen heeft. Ik ben niet alleen de leider, ik ben slechts als de magneet die over Duitschland heen strijkt en al het ijzer aantrekt. Geen hooge hoed meer! In den loop van 13 jaar zijn er binnen het kader van de partij goede organisatoren en leiders opgestaan die thans de hoogste po sities bckleeden. Kijkt u eens naar het ver schil met voorheen. In het jaar 1905 en '08 bij een standbeeldonthulling alleen hoo ge hoeden, thans hij een stapelloop al leen volk en geen enkele hooge hoed meer! Wij zijn niet bang voor de propaganda van zoon Engelschen hooge-hoeden-dragcr. Wij kennen die heeren, we hebben ze anderhalf jaar geleden zelf hier gehad en het Duit sche volk weet dat ze liegen of hel gedrukt staal. Dat ik voor deze lieden geen respect heb zal u niet verwonderen. Ik heb den tijd gebruikt en dat zult gij, mijn onde medestrijders, willen gelooven. Ik heb gewerkt in deze vijf maanden. Het Duitsche volk staat militair sterker dan ooit en het ver trouwen in de leiding is algemeen. God heeft allen volken hetzelfde recht ge geven, en de Voorzienigheid heeft ons werk steeds gezegend. Wij willen geen andere volkeren onderdrukken. Wij vechten voor onze vrijheid, voor onze levensruimte en God zal onzen strijd blijven zegenen. Het kan niet bestaan dat dit Duitsche volk ooit zal ondergaan. Dat was mijn geloof in 1023 en ik heli nog steeds hetzelfde geloof dat mijn volk niet tot slaven van Engelschen en Fran- schen kan worden. Het kan niet anders zijn. Wij moeten overwinnen en wij zuilen over winnen! (Stormachtig applaus) hoezeer de vijand ons moge bedreigen. En nis de we reld ook vol duivels was, het zal ons toch gelukken! NOG SLECHTS 6 K.M. VAN DE STAD VERWIJDERD. Na een vertwijfelden tegenstand hebben de Finnen enkele posities moeten opgeven, waardoor dc Russen tof op 6 K.M. van Vi- borg konden doordringen. Weinig strategisch voordeel? Terwijl het zeker is, dat de stad nog in Finsche handen is, worden in Helsinki veel veronderstellingen uitgesproken over het waarschijnlijk lot der stad.. Men is van meening, dat de verovering van Viipuri weinig strategisch voordeel zou brengen aan do Russen, terwijl ieder moreel prestige, dat daarbij zou kunnen worden verkregen, voor een groot deel verminderd zou worden door den langen lijd, dien de operatie gekost heeft en de groote verliezen aan mcnschcn en materiaal. Het denkbeeld wordt geopperd, dat het noodig zou kunnen zijn een wijziging te brengen in het huidige Finsche front in de baai van Viipuri. waar men verscheidene eilanden waarschijnlijk zou moeten verlaten in verband met hun moeilijke positie. Fin sche militaire kringen echter verklaren, dat die eilanden niet langer van groot belang zijn. Het is ook mogelijk, dat de kusthftttc- rijen op bet eiland Kojvisto spoedig zullen moeten worden teruggetrokken tengevolge van de onzekere conditie van het ijs. dat wellicht niet veel langer het gewicht der zware artillerie zal kunnen dragen. De legerberichten. Het Russisch legerbericht van gisteravond luidt: Op 25 Febniari hebben de Sovjettroepen na een doorbraak door de versterkte cones van den vijand. 28 verdedigingswerken be zet, waarbij acht artillerieforten van ge wapend beton De vijand trachtte herhaal delijk tegenaanvallen to doen, maar werd met zware verliezen afgeslagen. Aan de andere frontsectoren heeft zich 1 niets belangrijks voorgedaan. De sovjetlucht macht heeft met succes vijandelijke troe pen en een aantal gebieden gcl>ombardeerd Tien vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergehaald. Het Finsche legerbericht eeeft toe dat dc Russen op 11 K.M. van Wiborg staan en tneldt voorts dat de lievige sneeuwstormen belangrijke ariies belemmeren. Plaatselijke aanvallen der Russen zijn met groote verlie zen van hen afgeslagen. Sumner Welles zal te Berlijn met groote onderscheiding ont vangen worden. Sumner Welles, „de ooren en oogen van President Rooscvclt", die naar Europa is overgestoken om de Amerikaansche regee ring zijn indrukken te geven over den toe stand en de stroomingen in Europa, zal lieden te Rome aankomen. Waarschijnlijk zal hij reeds in don ochtend en ook nog eens morgenmiddag een bezoek brengen aan Mus- solini, waarna hij, na nog den Paus te heb ben bezocht, reeds Woensdag zal doorreizen naar Berlijn. BRUG BIJ HET SCHOUW VERNIELD. Vlak voor het water tot stilstand gekomen. Gistermiddag omstreeks 12 uur is bij het Schouw een bijwagen van de Noord-Zuid- Hollandsche Tratnweginij. op het midden van de brug over liet N.-H. Kanaal, uit dc raüs geloopen. De wagenbestuurder had aan vankelijk niets van het ongeval gemerkt en was ecnige meters doorgereden. Dank zij het intact blijven van de koppeling, kwam de bijwagen, nadat hij een groote mast van de brug had meegenomen en een stuk van de brugleuning in den wagen was ge schoten, vlak voor het water tot stil stand. De brugleuning werd over een afstand van tien meter vernield. In den bijwagen zaten twee passagiers, dezen werden echter niet gewond. Personeel van de N.Z.H. tram was er te gen half drie in geslaagd den gedcrailieerden wagen weer in het goede spoor tc plaatsen, waarna het rijverkeer over de brug hervat kon worden. Met het herstel van de boven leiding, welke gedeeltelijk vernield was, gin gen verscheidene uren gepaard. In den vroe gen avond kon de tramdienst weer normaal I worden uitgevoerd. Sumner Welles. Hier zal Hiller zelf als gastheer fungecren en berichten uit de Rijkshoofdstad doen ge looven, dat de ontvangst van Roosevelts per soonlijken afgezant, zoo niet met groote luis ter, dan toch niet groote onderscheiding gepaard zal gaan. Voorbereid ineen voor een groot gala-di ner. waar de kopstukken der nationaal-so cialistische partjj mede tuUrn aanzitten, worden getinffen en naar verluidt zal Hitler reeds in den loop van morgen aankomen, teneinde van te voren met zijn adviseurs te spreken. AI deze bewijzen van hartelijkheid, wor den door het naar vrede hunkerend volk uitgelegd als symptomen, dat er toch nog een klein kansje moet zijn om de totale oor Iot tc voorkomen. Men ziet te Berlijn in de zending van Sumner Welles niet alleen een zuiver in formatorisrhe reis, maar wel degelijk een laatste poging van den Amerikaanschen President, om een totale ineenstorting van Europa te voorkomen. Na ziin bezoek aan Berlijn gaat de Ame rikaan naar Parijs en vandaar naar Lon den. Van het verloop zijner besprekingen zal afhangen of hij zijn terugreis nog over Berlijn zal maken. Men acht dit niet uitgesloten en in elk geval zou dit bewijzen, dat alle hoop nog niet verloren moet worden geacht en Sum ner Welles ook wel degelijk een vredesmis sie heeft te vervullen. Olt nummer beval 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT, Verwachting: Zwakke tot ma tige Oostelijke tot Zuidoos telijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, des ochtends lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, overdag lich te tot matige dooi. Duitscher vuurt terug ERNSTIG PROTEST TE BER LIJN. De Regeeringspersdiens; meldt: Een Nederl. jachtvliegtuig heelt gisterochtend boven Oss een Duitsch Heinkcl-Ul K-vliegtuig op omtrent achtduizend metor hoogte aangetrof fen. Het Duitsche vliegtuig werd achtervolgd in de richting Tilburg, waar het werd aangevallen, waarop het Duitsche toestel terug vuurde. Het Duitsche vliegtuig is bij Reusel over de Belgische grens ontkomen. Het Nederlandsche jachtvliegtuig heeft een treffer in den nens en twee in den staart. Naar aanleiding van het feit dat het Duitsche vliegtuig niet alleen Nederlandsch rechtsgebied heelt ge schonden, doch bovendien de ver metelheid heeft gehad het vunr te openen op een Nederlandsch vlieg tuig. dat in de rechtmatige uitoefe ning van zijn bewakingstaak optrad, zal de Nederlandsche regeering te Berlijn ernstig protesteeren. EEN TWEEDE SCHENDING. Gisteren is in dc omgeving van Wouden berg een Duitsch vliegtuig waargenomen, waarvan dc kenteekenen duidelijk zijn vast gesteld, liet vliegtuig bewoog zich .van het ZuidOosten naar het Noord-Westen. Het is van den grond ai onder vuur genomen door luchtdoel-artillerie, waarop het terugkeerde in Zuid-Oostelijke richting. Ook naar aan leiding van deze neutraliteitsschending zal de regeering stappen te Berlijn ondernemen D.N.B. BESCHULDIGT DE BRITTEN. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt uit Berlijn: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben Britsche vliegtuigen wederom boven Ne derlandsch gebied gevlogen. Zoo werd, zon der dat twijfel mogelijk is. vastgesteld, dat te 22.00 een vliegtuig over bet eiland Ter schelling is gevlogen in oostelijke richting, te 22.23 uur vloog een toestel bij Nieuwe Schans ten oosten van Groningen in Zuid westelijke richting, te 22.45 uur vloog een vliegtuig 10 k.m. ten zuiden van Nieuwe Schans in Z.-oostelijke richting en te 22.49 10 k.m. ten oosten van Delfzijl vloog een toe stel in Zuidwestelijke richting. In de laat ste drie gevallen was het zeer gemakkelijk te constateeren, dat de toestellen over Neder lands gobicd vlogen, aangezien de vliegweg boven Duitschland tot de grens nauwkeurig werd gevolgd. Binnen een week zijn derhalve minstens twaalf keer Britsche vliegtuigen over Ne derlandsch gebied gevlogen. In het bijzonder hebben de Engelschen in den nacht van 20 op 21 Februari Nederlandsch territorium ge schonden, toen zii met 'n aanta ltoostellen langs verschillende wegen dwars over Ne derlandsch gebied naar de Duitsche grens vlogen. Tot zoover het D.N.B. Van gezaghebbende zijde wordt hierbi; opgemerkt: De door D.N.B. meegedeelde over vliegingen door Britsche vliegtui gen zijn hier niet bekend. Natuurlijk is het niet uitgesloten, dat zich onder de hier te lande ge signaleerde vreemde vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, zich Britsche toestellen hebben bevonden. Wel zijn deze week een aantal schen dingen van het Nederlandsch rechts gebied door Duitsche vliegtuigen vastgesteld. In deze gevallen bestond er ontwijfelbare zekerheid, zooals o.m. bleek toen, bij een ont kenning van Duitsche zijde, de rcgeerings- persdienst bet type van het in overtreding zijnde vliegtuig kon noemen, waarna de Duitsche tegenspraak niet is herhaald. Britsche luohtvloot zou hebben meegevochten. Volgens berichten, die thans te Londen cir- culeeren. zouden niet (zooals wij Zaterdag meldden) twee maar vier Duitsche duik booten tot zinken zijn gebracht. Deze be richten zijn niet bevestigd. Zij houden in. dat twee duikbooten op de Noordzee en een derde hij de Schotsche kust tot zinken zou den zijn gebracht. Dc vierde zou hij de Shot land-ei landen door een stoomschip ge ramd zijn. De luchtmacht zou een aanzien lijk aandeel in den strijd gehad hebben. Twee Jongens verdronken. Gistermiddag omstreeks half vier zijn twee jongens, de elfjarige zoon van de familie Ronink en de twaalfjarige zoon van de fa milie Geencn, beiden uit Eindhoven, bij het spelen op het ijs van het Wilhelminakanaal te Best to water geraakt en verdronken. De jongens sprongen van de eene schots op de andere. Op een noodlottig oogenbiik vonden hun voeten niet voldoenden steun, waardoor beide knapen in het water vielen. Kort na het ongeluk ging de politie ter plaatse dreggen, doch gisteravond om negen uur had men de lichamen nog niet gevon den. e NIEUWE KOMEET ONTDEKT. De Hongaarschc sterrenkundige Kulin heeft een nieuwe komeet ontdekt, waarvan de baan tusschen Mars en Jupiter ligt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1