Amerika weigert „Neutrale landen moeten ook neutraal schrijven!" DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER AMERIKA heeft contact met alle landen De vrijwillige 4 pCt. Staatsleening crediet voor wapenaankoop door Finland Naar een betere wereldorde Onrustberichten uit Turkije Brug werker door trein gegrepen Ameland niet meer geïsoleerd Göbbcls vreest de toekomst niet Slingerend gebotst De vrees fataal voor de neutralen ZEEGEVECHT VOOR ONZE KUST? Tel" 444 12 llineD). Kenjteta! 2-240. DONDERDAG 29 FEBR. 1940. 84e Jaargang. No. 11125. Uitdove der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" DE FINNEN MOGEN WEL CIVIELE VLIEGTUIGEN KOOPEN. Volgens een bericht 'van Unifed Press uit to'ashington lieeft het Huis van Afgevaar- *'£('en met 168 tegen 51 stemmen het wets- mtwerp goedgekeurd, waarbij aan de Ex- l°2 port en Import Bank de bevoegdheid wordt vaj gegeven zoowel Finland als China leeningen laten opnemen tot een totaal bedrag van ten hoogste 20 millioen dollar ieder. Een amendement waarin werd voorgesteld Finland toe te staan dit crediet te gebruiken voor het aan schaffen van oorlogsmateriaal werd met 106 tegen 49 stemmen verwor pen. "Wel werd een amendement aangenomen, dat Finland in de gelegenheid stelt civie le vliegtuigen te koopen. Ter handhaving van democrati sche beginselen na den oorlog. De Amerikaanschq minister van Buitenlandsche Zaken Huil heeft verklaard, dat tusschen de Ameri- kaansche diplomaten en Alle bui tenlandsche regeeringtn in de ge- heele wereld besprekiagen worden gevoerd, met het doel te voorkomen, dat na den oorlog de autarkie en het totalitarisme de overhand krijgt. Huil deelde mede, dat ifschriften van zijn recente verklaringen hzakc contact niet de neutralen, met het doel na den terugkeer van den vrede een betere wereld orde te scheppen, gezonden varen naar alle AmerikaansChe vertegenwotrdigera in het buitenland, zoodat zij deze onder de aan dacht konden brengen van lie regeeringen, Waarbij zij zijn geaccrediteeid. MINISTER HULk Hiertoe is 'overgegaan, aldis Huil, met het doel, voorbereidingen te treffen voor een economische en militaire reorganisatie na den oorlog. De minister wes er op, dat het niets te maken had met d omstandig heden gedurende den oorlog. Indien de krachten van vred en stabili- jtoit vooral de economische krachten niet vóór de overgangs- en hirstelperiode Van na den oorlog zouden zij georgani seerd, dan zouden de krachten vtn de autar kische en totalitaire stelsels waarschijnlijk dezelfde neiging gaan vertoonenals na den Wereldoorlog. Deze neiging wal zoo zeide Huil, hun handelwijze uit te beiden, op een steeds enger en rnmpspodiger basis over gebieden die gestadig groner werden, met een uitwerking, die veel venietigender was dan die, welke volgde op on soortge lijke politiek na een na-oorlogsoe periode van tien jaar. Huil weigerde zich uit te laten over den aard van de reactie van die regeeringen, waarmede reeds contact was gezocht, doch we zeide hij, dat zijn eerste indruk wa, dat de reacties gunstig waren. De minister verklaarde eveneen, dat hij niet kan zeggen, of één dezer rgeeringen vastomlijnde plannen en prograniia's had opgesteld voor economisch herstel o ontwa pening. KORTING VAN 13.7 PCT. OP DE NIET- PREFERENTE INSCHRIJVINGEN. Naar wij vernemen is op de vrijwillige 4 pet. Staatsleening 1940 II ingeschreven voor f 339.073.100.—, in wélke bedrag f 54.193.500.- is inbegrepen, waarvoor voorkeur is ver zocht. De ingeschreven bedragen waarvoor voor keur werd verzocht, zullen ten volle worden toegewezen. Op de overige inschrijvingen wordt een korting van 13.7 pet. toegepast, met dien verstande, dat bij de toewijzing resten van f 50.en minder worden verwaarloosd en resten van meer dan f 50.— naar boven lot f 100.worden afgerond. Wellicht ten overvloede zij hieraan toege voegd, dat thans niet tot uitgifte van een gedwongen leening zal worden overgegaan. Minister vraagt een ton voor Finland TOT STEUN VAN HET ROODE KRUIS. Bij suppletoire begrooting van Bui tenlandsche Zaken voor 1940 is het reeds aangekondigde bedrag van f 100.000.voor hulp aan het Fin- sche Roode Kruis aangevraagd. ANKARA SPREEKT TEGEN. U.P. berichtte gisteren, dat de Turksche regeering had besloten alle Turksche sche pen uit het buitenland terug tc roepen en een opnieuw uitloopcn naar het buitenland te verbieden. Een dergelijke maatregel zou zeer onheil spellende beteekenis kunnen hebben. Het zou wijzen op vrees voor een conflict met Italië, daar een andere eventueele vijand van Turkije niet genoeg macht ter zee heeft om gevaar te kunnen opleveren voor de Turksche scheepvaart. Zoowel de Turksche regeering als de president hebben echter dit U.P.-bericht ten stelligste tegengesproken. Zonderling is echter, dat het U.P.-bericht door het Italigansche persbureau Stefani wordt bevestigd. Op slag gedood. Gistermiddag om half vier is op de spoor brug over de Oude Nftias de 44-jarige brug- vverker P. van El ten. w onende in de Yon- delstruat te Dordrecht, door een electiischcn trein gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. De man, die werkzaamheden verrichtte aan de brug. had den naderenden trein niet bemerkt. liet stoffelijk overschot van het slachtof fer is naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Na 55 dagen. Nadat de postboot „Waddenzee" te Ame land sinds 5 Januari j.1. door het ijs niet heeft kunnen varen, is deze gisterochtend om half twaalf van den steiger te Nes ver trokken en gistermiddag om drie uur te Hol werd aangekomen. Hei traject, waarover de boot in normale omstandigheden een uur doet. werd nu in drie en een half uur afgelegd, tengevolge van het vele ijs, dat zich nog op deze route bevindt: Ameland is dus thans na 55 dagen uit zijn isolement verlost. DE OPENBARE MEENING DIENT ZICH DAAR AAN TE PASSEN AAN HET REGEERINGSSTAND- PUNT. Duitschland denkt er niet aan. aldus de Duitsche minister van propaganda Göbbels. in een gisteravond te Munster gehouden re de. om de neutralen te dwingen aan Duit sche zijde te strijden. Echter schijnt het toch noodig, het be grip neutraliteit- in dezen oorlog in zijn wer kelijke beteekenis nog eens vast te stellen. Duitschland kan zicli niet vereenigen met een definitie, waarbij het slechts om een militaire, doch niet tevens om de politieke neutraliteit gaat. Een in het oog vallende tegenstelling tus schen de neutraliteit van een staat en de neutraliteit van zijn openbare meening mag niet bestaan, en het is dan ook geenszins voldoende, dat de regeering van een neu tralen staat haar neutrale houding in de zen oorlog verkondigt, terwijl de openbare meening de vrijheid heeft om te schelden. Neutraal zijn wil zeggen, zich in elk opzicht buiten het conflict houden. Niets is Duitsch land meer vreemd dan het oogmerk, de vrije meenlngsuiting aan te tasten, de vrijheid van meenlngsuiting mag echter ook in de neutrale staten niet misbruikt worden om groote mogendheden, die in oorlog zijn, be wast en stelselmatig te beleedigen. Onheil komt slechts over een verdeeld volk. Voorts zeide Göbbcls. dat het onheil voor Duitschland steeds alleen dan kwam, wan neer liet volk het oneens was, evenals ook Engeland zijn wereldheerschappij over de geheele aarde slechts kon vestigen, omdat het Duitsche volk zich slechts zeer zelden bewust werd van de in hem wonende kracht of haar in binnenlandsche twisten verspilde. Daarom is ook het streven van de Weste lijke go ld regeeringen steeds erop gericht ge weest, het Duitsche volk innerlijk te verdoe len en te verscheuren, daar zij slechts zóó Duitsrliland eronder kon houden. De Fueh- rcr, aldus Goebbcls, heeft het eerste volks rijk der Duitschers geschapen. Voor de eer ste maal in zijn geschiedenis is het Duitsche volk oen geworden en in zijn eenheid ligt ook zijn kracht Op leven en dood. Het Duitsche volk is zich ervan bewust, dat het in dezen oorlog gaat om een strijd op leven en dood. Ken uitwijken is thans niet meer moge lijk. Daarbij zeide Goebbcls, onder schatten wij onze tegenstanders even min als wij hen overschatten: wij kennen zeer nauwkeurig onze hulp middelen, doch ook die van den te genstander. Goebbels besloot: De voorwaarden, waar onder wij dezen oorlog voeren en winnen zullen, zijn de gunstigste, die men zich kan denken. Op het gebied der levensmiddelen voorziening zijn wij volkomen veilig. Ons bedrijfsleven is geconsolideerd. Het voorziet ons allen van de noodigsto grohdstoffen en afgewerkte producten. Onze bewapeningsin dustrie werkt op volle toeren. Zóó zal dan ook de Duitsche natie een einde maken aan de plutocratische wereld- tirannie l Twee auto's op Hent weg open gescheurd. Inzittenden komen er nog vrij goed af. Twee personenauto's zijn gisteravond om half acht op den Hemweg bij Amsterdam met elkaar in botsing gekomen, terwijl zij met matige snelheid reden. Een der wagens bestuurd door den heer B„ kwam uit de richting Amsterdam, de tweede auto met den heer V. aan het stuur keerde uit Alk maar naar Amsterdam terug. Door de glad beid van den weg slipte de wagens nabij de oliehaven. De bestuurders konden de macht over hun stuur niet houden, zoodat de auto's hevig slingerend over den we» reden. Een botsing kon niet uitblijven. De linkerzijde van beide wagens werd opengescheurd. De vijf inzitenden kwamen er. gezien de hevig heid van de hotsing. vrij goed af. De heer B. uit Alkmaar klaagde over pijn in de borst. Hij ging evenwel op eigen gelegenheid naar zijn woonplaats verder. De bestuurder van de andere auto kreeg snij wonden aan de hand en een zijner pas sagiers liep een hoofdwonde op. „Hoe vreesaohtiger zij zijn, hoe meer zij worden geslagen". In zijn bijna steeds even belangrij ke beschouwingen over den mili tairen toestand in de „Indépendance Beige", herinnert, naar het Hsbl. meldt, kolonel C. Requette eraan, dat hij reeds bij het uitbreken van dezen oorlog voorspelde, dat de ver liezen aan scheepsruimte bij de neu tralen waarschijnlijk hooger zouden zijn dan bij de oorlogvoerenden, een voorspelling, die toen algemeen belachelijk gevonden werd. Thans- lacht er niemand meer over... De kolonel citeert dan uit de rapporten, welke de Duitsche admiraal von Tirpitz en de chef van den Duitschen generalen staf over het onmogelijk maken van de ravitail leering van Engeland schreven en noemt het gewichtigste document het memoran dum van den chef van den gcneralen staf van 22 Dec. 191G. waarin de gevolgen van den opbeperkten duikbootoorlog werden be cijferd en er o.a. ook op gespeculeerd werd. dat 2/5 van bet neutrale vervoer van Enge land afgewend zou worden door de terreur van den onbeperkten duikbootoorlog die den neutralen vrees zou inboezemen. De schrijver komt dan tot de conclusie dat hoe vreesachtiger de neutralen zullen zijn, des tc harder zullen ze geslagen worden; bet is niet met weeklachten dat ze hun sche pen en zeelieden zullen redden. Integendeel. De kansen om ten slotte in den oorlog be trokken te worden, zullen slechts nog groo ier worden. Gelukkig werd België tot nu toe relatief gespaard. Laten we er echter niet aan twijfelen, dat. indien liet op zijn beurt wreed getroffen mocht worden, het niet ver geten zou dat de gebiedende cisch van een souvereinen staat er in bestaat het bestaan van zijn burgers te beschermen tegen ge weld en dat overigens de eenige doeltreffen de methode, die onder de gegeven omstan digheden den vrede kan handhaven, een rustige, maar onverzettelijke standvastig heid is." Het Weesperpoortstation gaat door den bouw van het nieuwe Amstelstation uit het Amsterdamsche stadsbeeld verdwijnen. Hierboven een foto van het opruimlngswerk EERBERICHT DB BILT SEINT, Verwachting: Kouder dan gis teren, gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk enkele regen buien, meest matige Noord westelijke tot Noordoostelij ke wind. KANONGEBULDER GEHOORD. Gisteravond omstreeks halftwaalf heeft men, aldus de Tel., te Sche- veningen zwaar kanongebulder ge hoord, dat ver uit zee kwam. Ge durende een half uur wisselden met korte tusschenpoozen zware kanonschoten elkander af. Zelfs in Don Haag was dit geschutvuur op tal van plaatsen goed te hooren en velen zagen ook uit de zeerichting lichtflitsen, alsof granaten in de lucht ontploften. De autoriteiten ie Scbeveningen waren niet bekend met de herkomst van het kanonge bulder, dat uit de richting Hoek van Hol land scheen tc komen. Voor zoover men te Schevenlngen kon na gaan. geleek het. alsof huiten onze territo riale wateren een zeegevecht aan den gang was. doch zekerheid hieromtrent bestond er niet. Ook te Zandvoort werd. tegen ongeveer halftwaalf uit Westelijke richting het dreu nen van geschutvuur gehoord. Met korte tuschenpoozen herhaalde dit zich. Enkele bewoners begaven zich naar het strand, doch er viel niets waar te nemen, daar er boven de zee een lichte nevel hing. Ook na twaalf uur werd het geschutvuur nog gehoord. Omstreeks halfeen klaarde het oenigszins op en toen kon men in Zuidwestelijke rich ting telkens nis het gedreun weerklonk, een flauw lichtschijnsel ontwaren. Ook in Hoek van Holland was het gedreun van kanonnen duidelijk tc hooren Het kwam uit Noordelijke richting. Zweden en Noren aan de eerste frontlinie De correspondenten der bladen in Finland melden, dat gistermorgen het eerste de tachement Zweedsche vrijwilligers waaron der ook eenige Noren, aan de eerste front- linie in Noord-Finland is aangekomen. Dit detachement omvat degenen, die het eerst in Finland waren aangekomen, en wier opleiding thans voltooid is. Andere eenheden vrijwilligers staan gereed om binnenkort naar het front te vertrekken.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1