HET PLATTELAND in onze samenleving Weer subsidie voor het Centraal Ziekenhuis Mijn ontploft tc Den Helder SCHAGCN studiedag van de volks- hooge school-commissie. Prof. Schermerhorn zegt van het platteland: Er zijn meer menschen te gronde ge gaan aan de piekeratie dan aan de jenever/De boer kent geen mensche- lijke ooncurrentie, de natuur be- heerscht hem. De trek van platte, land naar atad is niet verkeerd, zij moet alleen geregeld worden. De stad heeft sigarenwinkeliers genoeg, maar te kort menschen .Ie wat kun nen. Ook op het platteland geldt nog te veel het ieder voor zich en de dui vel hale de achterste, 't Platteland had uit de stad méér moeten halen dan slechte meubelen! Geest en geld zitten niet vast genoeg aan elkaar, om het platteland samen omhoog te brengen. De boer praat nog te veel over roode kool en de vrouw moet de smerige prulletaria de kamers uit werken. De belangstelling voor den studiedag van de commissie tot stichting van een Volks- hoogeschool in Noordholland, was niet al leen van de zijde der „gewone" belangstel lenden, maar ook van de officieele wereld zeer bevredigend. Bij den aanvang gistermiddag merkten wij in de zaal van het Noordhollandsch Kof fiehuis o.a. op de heeren burgemeester leg gers van Barsingerhorn, met de wethouders en den predikant; Ir. Lienesch,; burgemees ter Nin&ber van Bcemster, wethouder Gaijaard van Nieuwe Niedorp; Ds. Kapteijn, de heeren Ir. Vet, secretaris van de Holl. Mij. van Landbouw, Vogelenzang, rentmeester bij het Prov. Waterleidingbedrijf, Dr. v. d. Wie len, de heer Sijp, secretaris van den bond van oud-leerlingen R.L.W.S. en vele ande ren. Ook het schoone geslacht was rijk ver tegenwoordigd. Het dagelijksch bestuur van Scha- gen, hoewel uitgenoodigd, schitterde door afwezigheid. Als steeds Het raadslid de heer Joh. de Veer, was wel aanwezig, maar niet in die kwaliteit. De heer A. Visser uit Bergen spreekt het openingswoord, de verwachtingen zijn wat de opkomst betreft, verre overtroffen. Spr. deelde mede, dat'de heeren G. Nobel, Moltzer en Ds. Spelberg bericht van verhindering hadden gezonden. prof. schermerhorn spreekt over de taak van het platteland in het volks geheel, sociaal, economisch en cultureel. Op vele vragen is thans geen bepaald ant woord te geven, het moet bij beweringen en nieuwe vraagteekens blijven. Spr. ziet de taak van 't platteland zóó, dat 't platteland binnen het volksgeheel heeft te leven als platteland, in harmonie met het eigen be staan. Kik groot verhaal daarover is levens gevaarlijk. Als men te véél gaat piekeren over eigen taak, slaat men óf tot de eenc kant over, van „heelemaal niets", óf er ont staan overspannen figuren, die in het volks leven meer kwaad dan goed doen. Men kan óók te hard studeeren. Zoo gauw de van zelfsprekendheid verdwijnt, komen de ge varen voor het volksleven. Als de plattelan der een plantenleven vermijdt, zich dus niet onderschat, maar zich niet overschat, leeft hij het gelukkigst. Er zijn meer menschen ten gronde gegaan aan de piekeratie, dan aan de jenever. Men moet dus steeds blijven bij wat in het leven bepalend is, en spr. meent daarbij dat het arbeidsleven de beheerschende factor is. In dit verband wijst spr. erop dat men veelal aan het type mensch ziet, welk be roep hij uitoefent, de schoolmeester, de vis- scher. de boer enz. Het stempel, dat iemand in de eerste twintig jaar op zijn loven ge drukt krijgt, raakt hij zelden kwijt. Tra ditie, milieu en opvoeding spelen een groo- te rol in het leven. Inleider behandelt een paar kenmerken van den plattelander, als den vasten le vensgang, beJieerscht door de opeenvolgen de seizoenen, de groote invloed van de na- tuór op de mentaliteit. Het element van menschelijke concurrentie speelt in het agra rische leven geen rol. de hoer bestaat bij zijn eigen slimheid of domheid. De boer heeft instinctmatig gevoel voor maat en grens, hij weet beter hoe ver hij kan gaan, dan de industrieel, waar de af zetmogelijkheid de eenige grens en de pro ductie ondergeschikt is Wordt een hoeren bedrijf tc groot, krijgt men eenvoudig in dustrieel gebruik van den bodem, en ver dwijnt het begrip „boerenstand". Consequent vloeit uit genoemde factoren voort •en begrensd gezichtsveld, men leeft in kleineren kring, maar daardoor is er ook minder eenzaamheid, meer verbon denheid. Het leven is letterlijk en figuurlijk naar de aarde gekeerd, vaak ongeestelijk. De boer is egocentrisch, ook in zijn groeps- zorg. Het oog voor het algemeene heeft slechts een beperkte draagwijdte. Spr. gaat hier diep op in, achter deze be grippen moet vaak een vraagteeken, nog vaker een uitroepteeken staan. Het geestelijk leven groeit in de stad zegt spr., daarom zullen Volkshoogescholen voor het platteland ook van groot belang zijn. Echter, blijft de groote wanrde vat» het platteland in de na tuurlijkheid, en daar moet anderzijds niet te veel aan vernnderd worden. Voorzichtige cn gelijkmatige groei is noodig. omdat men vooral niet tnag uitschakelen de gevoelens van verantwoordelijkheid, zelfstandigheid en durf, welke de plattelander moet kennen, wil hij als boer niet ten gronde gaan. De trek naar de stad vindt spr. een waarde van het platteland, al de gekunstelde maatregelen daartegen acht spr. fout. De stedelijke wereld is eenmaal een reus achtig bedrijf, dat ongelimiteerd produceert; nuttige zaken en afval, doch zich zelf ver teert en steeds versch bloed noodig heeft. Het zijn levensgevaarlijke kinderlijke dwa zen zegt spr., die het maatschappelijk rad naar de middeleeuwen willen terug draai en. Men moet de trek van platteland naar de stad reguleeren, zoodat beide er baat bij hebben. De stad heeft sigarenwinkeliers ge noeg, te kort menschen die iets kunnen! Spr. gaat hier nader op in, behandelt in dit verband de groote volksverschuivingen, en bevolkingsvraagstukken in andere lan den en de sociale structuren. De oplossing van dit vraagstuk kan nooit alleen op het platteland gevonden worden. Wat de menschelijke verhouding tus- schen werkemer cn werkgever betreft, meent spr. dat het in Noordholland niet het slechtste is, al geldt hier ook vaak het „ieder voor zich en de duivel hale de ach terste" Spr. is vorotander van de glijdende schaal in de economische plattelandsverhou dingen. Het cnltureele leven op het platteland wordt door één woord beheerscht „achteruitgang". De opheffing der beslotenheid bracht stijlloosheid, uit de stad werd het kleinburgerlijke geintrodu- ceerd. Er was meer te lillen geweest, dan slechte meubelen! Geest en geld zitten niet vast genoeg aan elkaar, om het platteland samen omhoog te brengen, zegt spr. Daarom moet het er nu worden ingegrepen. Het platteland moet weten waar het staat en weten wat het doet. Het dorpsleven ligt uit elkaar, het 19e eeuwschc liberalisme heeft de splitsing in confessioneel leven bevorderd. Misschien kunnen de Volkshoogescholen de eenheid terugbrengen en de geografische eenheid reconstruceren. Men moet elkaar herkennen en erkennen, en daar mankeert nog veel aan! De boeren praten nog te veel over roode kool. de vrouwen hebben de smerige prullaria uit de stad gekocht, voor hen de taak ze weg te werken. Veel il- luzie heeft spr. niet, de rol der organisaties is minimaal. Er is ontevredenheid men ziet in dat economie en techniek niet het laat ste woord in het leven kunnen hebben. Iaat deze ontevredenheid groeien besluit spr zijn buitengewoon duidelijke en in eenvoudige huiselijke termen uitgesproken zéér interes sante rede. Laat de Volkshoogcschool mede werken den. blik te richten van de aarde af tot die dingen waar tenslotte de uitgangs punten des levens liggen! Op de rede van Prof. Schermerhorn volgde in het raam van dezen dag nog een leven dige gedachtenwisseling. DE BOERETEMMERMAN KON WEL WAT! Lezinq van architect Jansz over plattelands bouwkunst op den Volkshooqeschoolstudiedaq. Aan de lezing van den architect Jansz uit Laren over Plattelandshouwkunst in Ne. (Ierland, gisteravond in het Noordhollandsch Koffiehuis gehouden, ging een beschouwing van Dr. van der Wielen over het Volkshoo geschoolwezen vooraf Wij achten dit werk, door de vele hierover reeds geplaatste pu blicaties in ons blad voldoende besproken. De heer A. Visser uit Bergen had evenals 's middags velen belangstellenden het wel kom toegeroepen. Thans was de gemeente Schagen vertegenwoordigd door wethouder Wissekerke en het raadslid Niestadt. Wij merken verschillende bouwkundigen uit Schagen en omgeving op. Aan de hand van een prachtige serie landtaarnplaatjes, door den heer Waiboer v. de Landbouwschool ge projecteerd, zete de heer Jansz de groote beteekenis der vroegere bouwkunst, uiteen, behandelde de periode van verval en zag in de nieuwste uitingen vun architectuur, o.a. in de Wieringermeer weer hoop op de toe komst. Spr. wekte op de machtige resten v. de oude boerencultuur te bewaren en het kleinburgerlijke uit de stad geïmporteerd te weren. Spr. wees op het belang van schoonheids- commissie's en zag do overheid als regis seur in de bouwkunst, om te voorkomen, dat nog meer afval uit de vuilnisbakken der architecturen, zooals de heer Jansz zich uitdrukte, zou worden geworpen." De heer Janz had met zijn geestige, vaak sarcastische rede veel succes en menig „mooi" meubeltje zal voortaan wel met an dere oogen worden bekeken. In zijn slui tingswoord dankte de heer Visser allen :lic tot het welslagen van dezen dag hadden meegewerkt, in het bijzonder ook mej. Piet en de leerlingen van de Landbomvhuishoutl school voor de wijze waarop de Noordhol- landsche koffiemaatiijd was verzorgd, wel ke tusschen de lezingen was gehouden. JAARVERGADERING VAN DE „TREKVOGELS". Woensdagavond hielden de adspiranfen afd. van dc Rijzende Kerk hun jaarverga dering. De voorzitter, Ds. Kaptcijn, opende dc vergadering, waarna J. Zeegers het jaarver slag voorlas, dat onveranderd werd goed gekeurd. Door C. Huisman, penningm., werd hot financieel jaarverslag uitgebracht, dat even eens geen bezwaren ontmoette. Het batig saldo bedroeg f 16.71, De kascontrolecommissie, bestaande uit de heeren I». van Rooij en C. Hos. adviseer de tot décharge van den penningmeester. Aldus besloten. Het nieuwe bestuur werd gevormd als volgt: J. Zeegers met 11 stemmen, secreta ris; C. Huisman, met 11 stemmen, penning meester; Joh. de Veer. met 4 stemmen, be heerder der materialen. Omstreeks 10 uur sloot Ds. Kapteijn dc vergadering. Het recht moet zijn loop hebben Soldaat, die onderdeelen van militaire auto's staL Het Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde een gemobilisecrtlcn 37-jarigcn aut/r- buschauffeur, J. S., uit deze gemeente, in gedeeld bij den motordienst, wegens dief stal van reservewielen van militaire auto's tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden voorarrest. De rechtbank te Utrecht had hem tot een jaar en drie maan' den zonder aftrek van voorarrest veroor deeld. De man, die de onderdeelen kocht en den vorigen verdachte per auto narcisde, hoorde zich veroordeelcn tot anderhalf jaar gevan genisstraf met aftrek van vijf maanden voorarrest. In eerst instantie was hij tot anderhalf jaar veroordeeld. MARKTOVERZICHT. Wel een bijzonderen dag. dezen 29 Fcbr. Vette koeien waren er nu juist niet zooveel aangevoerd, dat was wel jammer. Er waren wel slagers voor; de handel was iets beter. Vandaag kon de beste koe 40 ct. gelden. De duurste koe voor f'290, werd nog verkocht voor den handel, afkomstig van den heer J. Noppen. Anna 1'aulownapolder. aan den lieer H. v. Hoorn. Wieringcrwaard. De han del in kalfkoeien was goed. tot f240. hoog ste noteering. In gelde koeien was de han del minder goed, aan den stuggen kant. Pinken stug. Graskalveren zoo goed als niet aange voerd; deze tijd is weer voorbij. Handel in nuchtere kalveren heel goed, met een groo- ten aanvoer. Wij noteerden tot f12. Vandaag aardig wat paarden aangevoerd, alleen al door den heer K. Stammes. Heer- hugowaard. 10 stuks. Noteering was tot f 450, maar later op den dag hoorden wij tot f550. Of paarden ook duur zijn! Er was wel han del in. De noteering van oude vette schapen was 20—30 gld., in doorsnee. Enkelingen werden erkocht tot f33. Handel goed. Overhouders voor den dood tot f20, handel tamelijk. De vette varkens wilden ze weer hebben. tot 30 ets.. 7 wecksche biggen 12—14 gld., 12 weeksche biggen 1418 gld. Handel goed. Beste schrammen aangevoerd. Wij noteer den tot f32. Dus in deze rubriek van biggen en schrammen is wel vooruitgang. Kippen en konijnen zeer duur. Handel in bokken cn geiten goed. Dus de handel over het algemeen was zeer goed. üp de stalletjesmarkt wordt het ook weer levendiger. EENIGENBURG. EEN GULDEN PER JAAR VOOR „BURGERPLICHT". Gisteravond vergaderde de vereeji. „Bur gerplicht" ten huize van de wed. K. Visser, alhier. Voorzitter deelt mede dat 1 lid had be dankt. Uit het nu volgende jaarverslag metnoree- ren wij, dat in het afgeloopen jaar hij 4 le den wegens ziekte arbeid was verricht met een totaal van 62 werkdagen, dat 1 week voor rekening der vereenigingsKas was ge werkt; de vereen. 1G leden en 5 donateurs telt. De rekening gaf aan saldo 1938 f 63.12, ontv. f 15.65, totaal f 79.07, uitg. f 27.90, saldo f 51.17. Besloten werd dit jaar f 1 contributie per lid tc heffen. Salaris bestuur wordt geregeld als volgt, voorzitter f 3.50, secr. en penn. I 2.50; presentiegeld leden f 0.50 per verga dering en bij verzuim f 1 boete. Bij de bestuursverkiezing worden de aftr. heeren K. Kalf en A. Kosscn, herbenoemd Besloten wordt om bij ziektegevallen maxi mum 6 volle en 7 halve weken per boekjaar werk te verrichten. De 4 leden waarvoor werk was verricht, dankten. Bij de rondvraag deelt voorz. mede, dat het onderzoek, bedoeld in de notulen, tot re sultaat bad, dat de leden, voor anderen wer kende. als niet in loondienst worden be schouwd en buiten elke verzekering vallen. Voor een oplossing zal nader worden ge ïnformeerd bij burgemeester Schelhaas uit Broek op Langendijk, secr. der tuinbouwon- derlinge. Voorts dankte voorz. de donateurs voor hun geldelijk offor aan de vereen. Hierna sluiting. RAAD ZUIDSCHARWOUDE Begrooting 1940 levert overigens geen stof tot discussie op. Onteigening van eenige percee- len ten behoeve van den aanleg van den nieuwen weg? De raad dezer sremeente vergaderde gls- toravond ten raadhuize onder voorzitter schap van wethouder Du Burck. Burgemees ter van Spengler was wegens lichte onge steldheid verhinderd. Na opening volgt vaststelling der notulen. vergoeding bijzondere scriolen. De vergoedingen Ingevolge art. 101 L.O.- wet 1920 werden voor 1938 als volgt vastge steld: R.K. Meisjesschool f 532.4G. R.K. Jon gensschool f 635.—, School met den Bijbel f 33.06. Die volgens art. 86 L.O.-wet resp. op f 34.56, f 1297.73 en f 41.12 en volgens art. 205 ter voor de R.K. Meisjesschool op f 3200 en voor de School met den Bijbel op f 326.—. Op verzoek van Ged. Staten, die niet bin nen den vastgestelden termijn een beslis sing kunnen nemen, stelden B. en W. voor, de reeds genomen besluiten tot aankoop der terreinen en gebouwen en het aaneaan van een geldleening tot een bedrag van f 52.f>00, in te trekken en daartoe opnieuw besluiten te nemen. Goedgevonden. gemeentebegrooting 1940. Deze begrontine sloot met de volgende cij fers: gewone dienst f 77266.84. onvoorzien f 1029.74, kapitaaldienst: ontvangsten f 15665.34, uitgaven f 16220.08, nadeelig slot f 554.73. Voorzitter wijst er op, dat een ellenlange behandeling niet noodig is. In B. en W. be stond omtrent de begrooting weinig verschil van inzicht, slechts t.a.v. de subsidie Cen traal Ziekenhuis liepen de meeningen uit een. Algemeene beschouwingen worden niet ge houden. De heer de Geus rapporteert: op de begroo ting van M.II. zijn geen aanmerkingen. De gomeentebegrooting heeft slechts aanleiding gegeven tot bemerking op 'n tweetal pun ten. De meerderheid stelt voor weer een sub sidie te verlccnen aan het Centraal Zieken huis. terwijl voorts het bedrag uitgetrokken teir behoeve van schoolhehooften en leermid delen voor de lagere school te laag wordt geacht. De Voorzitter zegt, dat aan het bedrag (I 2.60 per leerling) niet te tornen valt. Er moot weliswaar zuinig worden gewerkt, doch verhooging zou toch niet worden toe gedaan. Besloten wordt dc post te handhaven. VERZOEK SUBSIDIE CENTRAAL ZIEKENHUIS. Van de commissie buitengemeenten Cen traal Ziekenhuis was een verzoek ontvan ger' voor de komende tien jaren weer in het nadeelig exploitatiesaldo te willen bijdragen Slechts op dit punt bestaat dus verschil van inzicht. De meerderheid van B cn W. de burgemeester en wethouder Kramer was van meening, dat niet langer subsidie moest worden verleend. Wethouder Kramer beeft zich op bet standpunt gesteld, dat bet Centraal Zieken huis nr feite een inrichting is van de go meen te Alkmaar. De buitengemeenten heb ben b.v. geen zeggenschap in de exploita tie, kunnen slechts een adviseerende stem laten hooren. Waar het al dan niet subsidi eeren los staat van de goede verpleging en voorts Alkmaar van het ziekenhuis groote indirecte voordeden heeft, (vestiging perso neel b.v. en de bezoeken aan patiënten), noemt spr., bet eigenaardige figuur, dat V buitengemeente zou subsidieeren. Een jaar of tien geleden was het anders, toen ging het om de stichting. Spr. wijst er nogmaals op, dat de goede verpleging is gewaarborgd. Bovendien van de 95 gemeenten, wier pa tiënten in het ziekenhuis verpleegd worden, verleenden slechts 23 een subsidie. In de be handeling der patiënten maakte dit echter geenszins een verschil. Spr. gelooft niet aan repressaille-mnatregelen. Alkmaar heeft ten slotte de patiënten uit de buitengemeenten noodig. Spr. wijst op het ongewone karakter van een subsidie als dc onderhavige, welke wij in ons stelsel niet kennen. T.o.v. onze ingezetenen zullen we, aldus spr., aan onze verplichtingen voldoen, wanneer we niet langer aan de subsidicering meedoen. Waar om is Alkmaar zelf niet met een verzoek gekomen? Voorzitter antwoordt, dat het gemeentebe stuur van Alkmaar zich tot de Centrale Zie kenhuiscommissie heeft gericht met het verzoek zich in verbinding te stellen met de besturen van de verschillende buitenge meenten, teneinde de subsidie verlengd te krijgen. Spr. is het er ook niet niee eens. dat het C. Z. een instelling van de gemeente Alkmaar zou zijn en tracht aan te toonen, dat het C. Z. een stichting is met een eigen exploitatie. Uitvoerig betoogt spr. de wen- schelijkheid van het blijven voortbestaan van bet ziekenhuis en hij is van meening, dat deze gemeente de stichting een kleine tegemoetkoming in hot exploitatieverlies niet mag onthouden. De heer Kramer zegt wel, dat de goede verpleging der zieken uit dc buitengemeenten verzekerd is, doch dit zou wel eens anders kunnen loopen. De lieer Blom acht het een gemecnschaps be'ang de subsidie toe te staan. Zullen dc gemeenten de subsidies intrekken, dan vreest spr. een verhooging der verplegings- kos'.en, hetgeen weer een nadeel voor de gemeente zal bcteekenen. Dc heer Weel zegt dat aan het gesprokene van wethouder Kramer door de tegenstan ders niets behoeft te worden toegevoegd. De heer de Geus sluit zich aan bij de woorden van den Voorzitter. In tweede instantie zegt wethouder Kramer, dat het C. Z. wel door 'n afzonderlijk lichaam beheerd wordt, doch in wezen is het wel degelijk een in richting van de gemeente Alkmaar. Uitein delijk heeft de Raad van Alkmaar de beslis sing over uitbreiding enz., ligt bij den Raad de beslissing over finnncicele aangelegen heden. Alkmaar heeft de taak voor den goeden gang van zaken wat betreft het C. Z., te zorgen. Alkmaar heeft de buitenge meenten noodig, de stad leeft ervan. Wij hebben geenerlei verplichtingen aan Alk maar! Alkmaar heeft reeds een bevoorrech te positie, waarom moeten we haar nog een subsidie geven ook? Wij kunnen Alkmaar toch niet voor de noodlijden-dheid behoe den. De Voorzitter zegt dat in den breede ls betoogd en bewezen, dat het C. Z. een eigen stichting is en geen inrichting der gemeente Alkmaar. Spri wijst erop dat Alkmaar een zesm aal zoo groote bijdrage in het tekort verleent als de buitengemeenten, zoodat de billijkheid van het verzoek wel duidelijk in het oog springt. Tenslotte wordt tot stemming over gegaan en met 4 tegen 3 stemmen die van de heeren Kramer, van Kleef en Weel, besloten, het verzoek van de commisie in te willigen. In verhand met deze beslissing ondergaan dc begrootingscijfers nog een kleine wijzi" ging. Overigens wordt erover de begrooting niet meer gesprokén en wordt deze dus vastgesteld. BEGROOTING MAATSCH. HULPBETOON. De begrooting 1940 van het Maatsch. Hulpbetoon sloot op een totaal aan ont vangsten cn uitgaven van f 9280.56. Geraamd is een gemeentelijke subsidie van f S000. Aldus vastgesteld. De commissie voor de Malariabestrijding door de bevolking in Noordholland vroeg een subsidie voor 1940. Van de N.II. Vereen. „Het Witte Kruis* was een verzoek ontvangen om subsidie voor de ontsmettingsinrichtingen. De afd. L.T.B. Langendijk verzocht een subsidie van 20 te mogen ontvangen voor de door deze afd. te houden tuinbouwcursus B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. Ingewilligd, evenals de andere subsidie aanvragen. IN COMITé. De Raad gaat vervolgens in comité om den voorzitter gelegenheid te geven eenige mcdedeelingen te doen omtrent de aankoop van gebouwen en terreinen in verband met den aanleg van den nieuwen, weg van de Dorpsstraat naar den Hasselaarsweg. Na bespreking deelt de voorzitter mede, dat do medewerking van verschillende eige naren van perceelen, die aangekocht moe ten worden, is verkregen, doch met enkelen gaat het niet zoo vlot. Wil men echter niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Spr. vraagt van den Raad machtiging eventueel die voorbereidende maatregelen te mogen nemen, die leiden tot de onteigeningsproce dure. Degenen die volgens B. en W. te veel vra gen zijn de heeren Jb. Verkroost, W. Ver- kroost en KI. de Boer. De Raad verleent een gevraagde machti ging. RONDVRAAG. De4ieer Blom wijst op het euvel van het vuilnis weggooien, dat dezen winter wel bijzonder sterk optrad. De Voorzitter zegt dat deze zaak de aan dacht heeft en in onderzoek is. De heer de Geus vraagt maatregelen te gen het hebben van scherpe punten aan hekken, tengevolge waarvan reeds een ern stig ongeluk is gebeurd. Dc Voorzitter zegt dc mogelijkheid daar toe te willen onderzoeken. Met den heer de Geus is spr. van meening, dat dc pun ten groot gevaar opleveren. Op verzoek van den heer Kroon wordt besloten de wenschelijkhéid der aansluiting van de gemeente bij den Armenraad te Alk maar onder het oog te zien. Van opmerkingen van den heer Kroon inzake het draaien van koetsen bij de be graafplaats en de gemeenteklok wordt soe- rle nota genomen. Hierna sluiting. Wederom is Donderdagmiddag, om vijf minuten voor half één, een mijn op de kust tusschen Huisduinen cn Den Helder tot ex plosie gekomen. Wederom dreunde een zwa re ontploffing kilometers ver weg over het land cn de zee, en hebben duizenden zich afgevraagd aan welk deel van den buiten kant er nu weer zware schade geleden zou zijn. Het bleek, dat de mijn bij Kaaphoofd, hal verwege Huisduinen en Den Helder, na ge- ruimen tijd in zee te bobben gedreven, te omstreeks 12 uur tegen de steenen van den dijk aanspoelde. Nu eens dreef het projec tiel weer weg. dan weer kwam het tegen de basaltblokken aan. Op don dijk is momenteel een ploeg werk volk bezig met het storten van beton. De opzichter der werkzaamheden, de heer Gaarthuis bleek al spoedig de mijn in het vizier gehad te hebben en heeft deze gevolgd tot op het moment dat hij explodeerde. Deze ooggetuigde vertelde ons kort na het springen, dat hij zijn menschen. ongeveer een 30. waarschuwde dekking te zoeken. Aanvankelijk bleef men nog aan den ar beid. maar toen bet projectiel in de buurt van een der pieren stil bleef liggen, achtte men den tijd gekomen, een goede schuil plaats op te zoeken, aangezien men zich slechts op een 150 meter afstand van de plek bevond waar bet monster lag. De heer Gaarthuis zelf bleef op dc loer liggen, ter wijl zijn menschen veilig achter de borst wering verscholen waren. Ineens zag hij hoe dc mijn rondtoldee en even daarna spoot een ontzaglijke trechter van vuur. modder, steenen en water de lucht in. Nog even later en een hevige slag deed den dijk en de borstwering trillen. Niemand bleek eenig letsel bekomen te hebben, hetgeen wel een bijzonder geluk geacht mag worden, aangezien diverse personen zich vrij - dicht in de nabijheid der ontploffing bevonden. De meeste zorg had deze ooggetuige zich nog gemaakt over een Heldersche botter, die zich op slechts 6 700 meter afstand van de mijn in zee bevond. Met zwaaien en wenken had hij nog gepoogd de aandacht van dc opvarenden to trekken, maar daar van had men blijkbaar niets gemerkt. Ge lukkig bleek echter ook dit schip buiten de schervenbaan gebleven te zijn. De man vertelde nog. dat het een klein formaat mijn betrof. In ieder geval van ge ringere afmetingen dan men gewoon is. De nationaliteit wist hij niet mede te deelen. Toen zich even later verschillende perso nen op den dijk begaven, teneinde te zoe ken naar overblijfselen van het projectiel, vond men inderdaad diverse stukken staal, die weggeslingerd waren. Op ongeveer 200 meter afstand vond de heer Ottervanger uit de Artilleriestraat, zelfs een klomp staal, zeker wegende meer dan 4 kilogram. Het is waarschijnlijk het bovendeel van dc mijn, terwijl er zich nog een stuk van de anker ketting aan bevindt. Wel een bewijs ove rigens van de ontzaglijke kracht waarmede deze groote stukken weggeslingerd worden. De schade aan den dijk is vrij groot. On der aan de steenen werd een gat in het ba- zalten van den dijk geslagen v. n.g.v. 6 m. in het rond, met een diepte van ongeveer driekwart meter. Tal van palen werden eveneens uit den dijk geslagen en lagen versplinterd en verpulverd tegen de glooiing. Waar de ontploffing zich voordeed halver wege tusschen Den Helder en Huisduinen, bleek de schade mee te vallen. Op Huisdui nen waren weliswaar weer verschillende rui ten ingeslagen, maar van een catastrophe zooals bij de vorige malen was ditmaal geen sprake. Enkele particuliere woningen kre gen glasschade, benevens een militaire can- tine.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6