W verzicht Wij lazen voor II Dr. E. Hoekstra's Hoestpillen Wereldberoemd camera°man in ons land Buitenlandsch ch PE KENNER, vraaq t" en x rookb ie Alkmaar. J I Over boer en diplomaat Zaterdag 2 Maart 1940 Derde blad MUSSOLINI ALS EVENWICHTS KUNSTENAAR TOENEMEN DE SPANNING IN DEN BALKAN Het ging den geallieerden in den Balkan blijkbaar te zeer voor den wind, althans nflar de opvattingen van den Duce. Musso- lini's politiek is er den laatsten tijd een ge weest van balanceeren, wellicht in de hoop I daardoor op het door hem gewenschle oogen- I blik den doorslag te kunnen geven en te I kunnen meedeelen in de oorlogsbuit. Hoe meer de anderen zich uitputten, hoe veelbe- I lovender in dit opzicht Italië s kansen wor- den en dus ligt het in zijn streven de te genstanders. waar mogelijk, met elkaar in I •venwicht te houden. Hij is tegen de demo- I cratieën en hij is tegen het communisme. Dit laatste had ten gevolge, dat er ook een ver koeling ontstond tusschen de beide leden van de voormalige as van Europa. Mussolini ja voor Italië en daarmee is alles gezegd. De zich allengs verbeterende positie der geallieerden in de Balkan hebben we den laatsten tijd herhaaldelijk onder oogen ge- kien. Een en ander kwam niet slechts neer op •en terugdringen van Duitschland en Rus land, maar ook van Italië. Mussolini had, door op Roemenië te zetten, gewed op het verkeerde paard. Dat de Duce zint op middelen om zijn ver- j loren prestige te herwinnen, spreekt van- zelf. Maar hij begeeft zich daarbij op glad ijs. Hij heeft het in zijn macht om het even wicht tusschen de oorlogvoerenden, dat in de Balkan ten gunste der geallieerden ver loren dreigt te gaan, te herstellen door in- zet van de Italiaansche macht. Dit heeft •chter het nadeel dat hij daardoor partij kiest en, indien.hij zich zoover laat gaan, I dat hij zich in den oorlog stort, de kans loopt straks te behooren tot de verliezers. Deze kans is grooter, naarmate zijn bond- genooten zwakker zijn en voor zoover de geallieerden thans, althans in politieke zin, aan de winnende hand zijn, kiest hij inder daad niet de zijde der sterkeren. We zullen dan ook ernstig reke- hlng moeten houden met de moge lijkheid, dat de Duce niettegenstaan de dreigende woorden en dreigende daden, het niet tot het uiterste laat komen. Dat hij met Duitschland een economisch verdrag heeft "gesloten, dat hij, naar verluidt, pressie op Roe menië zou hebben uitgeoefend, om dit land er toe te brengen meer po- troleum aan Duitschland te leveren, dit alles zijn dingen, die hij zonder gevaar kan doen. Ze wijzen echter in de richting van een pogen om het evenwicht tusschen de strijdenden te herstellen. Dat hij tracht Roemenië en Hongarije na der tot elkaar te brengen is begrijpelijk. Gé- geven zijn vriendschap met Hongarije zou dit zijn tanend prestige in de Balkan slechts kunnen vergrooten. En dat hij daarbij gaar ne gebruik maakt van de hulp van Duitsch land, dat bereid zou zijn aan Roemenië non- agressieverdragen op langen duur aan te bieden, niemand zal zich daarover verwon deren. Een moeilijk puntje is daarbij wel licht, dat van Roemenië wordt gevraagd een millioen soldaten naar huis te sturen, terwijl de waarde van soortgelijke verdra gen wel eens erg twijfelachtig is gebleken. Wellicht hebben sommigen zich verwon derd over het bericht, dat een actie der ge allieerden in Zuid Oost Europa den Duce plotseling onwelkom schijnt te zijn gewor den. Deze actie, die naar alle waarschijn lijkheid wel tegen de Kaukasus, dus tegen het tot dusver zoo gehate Rusland zou zijn gericht, heeft de sympathie van Mussolini verloren en men is geneigd zich af te vra gen of Mussolini aanstonds zijn bezwaren tegen den Sowjet heeft overwonnen, gelijk zijn vriend te Berlijn dat heeft gedaan. In de politiek mag men rekening houden met alles. Scrupules worden er ge makkelijker op zij gezet dan men het te Hollywood echtgenooten pleegt te doen, de kardinale kwestie is slechts of er winst in zit. Zooals we boven zagen staat dit voor Italië, zoo het land zich schaart aan de zijde der dictatoriale oorlogvoerenden, allerminst bij voorbaat vast en we zijn dan ook ge neigd hier te denken aan bluf. Deze kan slechts ten doel hebben Turkije te intimi- deeren en te verhinderen, dat dit land de zijde kiest der geallieerden, wat de laatste KENT GE Te gebruiken btj hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. In al die gevallen bren gen die pillen bil flink gebruik een spoedig succes. Hebt ge kou gevat en hoest ee sterk, gebruikt de HOEKSTRA-HOESTPILLEN. 3 maal daags 4 tot 7 stuks en spoedig zult ge verlichting bemerken. Bii den kinkhoest der kinderen voorkomen deze pillen het be nauwde langdurige hoesten Is men er spoe dig bij. dan ziln 3 maal daags 2 stuks vol doende. Voor hoesehheid schorheid, pijnlijke keel moet men de pillen om de 2 uur inne men. telkens 1. 2 of 3 stuks. In gevallen van bronchitis kunnen de pillen om het ktvartier worden ingenomen: 1 of 2 tege lijk. De goede werking van deze pillen is niet tljdeliik. maar blijvend, daar zij niet enkel sliimoplossend. dus verzachtend wer ken. doch de ziektekiemen dooden en de ontstoken slijmvliezen genezen. Vandaar het groote succes dat deze pillen steeds hebben. F 1.56 per flacon, met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Drogisten. weken allengs zekerder scheen te worden. Deze gedachte wordt bevestigd, door het bericht, als zou de Turksche regeering de Turksche schepen naar het moederland heb ben teruggeroepen. Een dergelijke maatregel heeft natuurlijk slechts zin, wanneer Italië in het geding komt, want slechts Italië is in staat de scheepvaart op Turkije moeilijk heden in den weg te leggen. Het eigenaar dige is nu echter, dat Turkije dit bericht dementeert, terwijl juist Rome het beves tigt. Een gerucht kan door iedereen worden gelanceerd. Wanneer echter de bron er van in Italië is te vinden, dan kan er weinig anders dan een bedreiging aan het adres van Turkije in worden gelezen. Het komt neer op: als jij begint, bogin ik ook. Is het bluf? Niemand zal het met zekerheid durven zeggen. Het is zeer goed mogelijk dat Italië op het punt staat zich aan de zijde van Duitschland in don maalstroom te storten en dat een stormloop der dictatoren op de Dardanellen, zoowel van de land- als van de zeezijde op het punt staat te beginnen. Bezien we echter de lange, kwetsbare Ita liaansche kust, dan is dat een factor, die ons vooralsnog doet twijfelen of Mussolini het er op aan zal durven laten komen. Echter, in het Zuid-Oosten broeit het erger dan ooit en de kans lijkt groot, dat dit heele gebied straks met één slag in den oorlog wordt betrokken. in Zitting van 1 Maart Heerhu gowaard. DE LAATSTE VAN DE FILE. J. P. B. A. reed te Heerhugowaard een lange file bus6en als laatste. De on derlinge afstand was niet te groot en dan kan het gebeuren, dat er ongelukken voor komen. Vooral wanneer, gelijk hier, de weg niet te breed is. De omstandigheden waren van invloed, maar de chauffeur had voorzichtiger moeten zijn. Wel was hij bereid de schade, die de bestuurder van het aangereden vehikel, de heer Bot, had geleden, te vergoeden, maar het kost te hem toch f 12.— of 6 dagen extra. Al k mrfa r. EéN OOG EN BLIK VAN ONBEDACHTZAAM HEID, KAN MAKEN R. t B. reed op 4 Januari te Alkmaar langs het spiegelgladde Varnebroek en in plaats van onder zulke omstandigheden alle aandacht aan zijn auto te besteden, had hij zoo terloops gekeken naar het veel interessanter ijsmeten op de Singel. Het gevolg was een in brokken gereden tegen ligger met een schade van c.a, f 800. wat echter voor rekening komt van de verzekering. Het ergste was, dat de heer d. Meij, die in de tweede auto zat, ern stige kneuzingen opliep, waarvan hij nog niet geheel is hersteld. Verdachte wist er niet veel tegenover te zetten en had, be halve een ernstige terechtwijzing, een eisch aan te hooren van f 70.of 30 da gen. Uitspraak over een weck. K o e d ij k. BROODJES k f 2.50. P. B., C. B. en W. R. te Koedijtk, hadden zich op 27 Dec. om 2 uur 's nachts bevon den in een café te Harenkarspel. Zij con sumeerden daar een broodje met een kop chocolade, dat ze, omdat ze moesten wach ten op muzikanten, gratis van den kaste lein hadden gekregen. Doordat de politie zich er mee bemoeide, Is er nu van gratis consumptie geen sprake meer, maar val len ze onder het nachttarief, dat meestal nog al gepeperd is .Vijf gulden de man of drie dagen hechtenis. Dat is per broodje en per kop chocolade f 2.50! St Maarten. WAAR IS DE PARKEERPLAATS TE SINT MAARTEN. D. B. te St. Maarten, had zijn wagen op een verkeerde plaats gezet. Dit kwam hem te staan op f 1.— of 1 dag hechtenis. Wat niet mag, dat mag niet Japan wil nentraal blijven Tegen uitbreiding der Britsche blokkade tot Wladiwostok. Waarnemers gelooven, dat. indien de Brit sche blokkade tegen Duitschland zou wor den uitgebreid tot Wladiwostok, Japan een krachtig protest in Londen zou laten hoo ren, aangezien Japan niet in het Europce- sche conflict gemengd wil worden. Het blad „Asahi" dringt er bij de regeering op aan doeltreffende maatregelen te nemen om de volkomen eerbiediging van de Japansche neutraliteit te verzekfren. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft met nadruk een bericht van D.N.B. tegengesproken als zou het lijnvaartuig „Hakodate Maroe" van de N.Y.K. in de Grieksche territoriale wate ren door een Britsch oorlogsschip zijn aan gehouden en naar Malta gebracht. Het schip is on 28 Februari in Genua aange komen en is nooit door een Britschen oor logsbodem aangehouden.- Ijsberg beschadigt badhuis Het kruiende IJsselmeer. Door het kruien van het ijs op het IJs- selmeer heeft zich voor de Bruggcpoort te Harderwijk een ijsberg gevormd, die het badhuis van de Vereeniging Zuiderzeebad vrij ernstig heeft beschadigd. Men heeft in allerijl de kano's en boo ten, die zich onder en bij het badhuis be vonden, in veiligheid moeten brengen om ze voor vernieling te behoeden. ootes I Voor c Voor den graslandgebruiker. VII. Een klacht luidt: ik heb zoveel mos, of madeliefjes, of loveel paardebloemen in mijn grasland, en daardoor valt de opbrengst altijd tegen. Ja. dat is lelijk. Maar als U 't land de laatste jaren self gebruikt hebt, is 't eigen schuld. Met juiste ontwatering, juiste bemesting en juiste beweiding uas t niet lover gekomen. En nog is Polen niet verloren? Probeer de manier uit deze nootjes. Dat is het juiste kraken. De Rijkslandbouwconsulent te Schagen geeft verder gaarne advies. Heel dikwijls hebben de onkruiden de kans gekregen, doordat te zuinig of te laat stikstof gegeven werd. Een andere oorzaak is vaak, dat de beweiding niet goed plaats had of dat het gras niet op tijd gemaaid werd. Een derde oorzaak ligt soms in het niet op tijd wegnemen van de mestplakken. Buig land is vaak onkruidland. Denk aan de massa's zachte dra- rik (wilde haver) of andere minder goede grassen, en aan de paarde bloem. Vecht er dit jaar tegen. En begin er mee, zo gauw als de sneeuw en de vorst weg zijn, wat bij 't verschijnen van dit Kootje hopelijk het geval zal zijn. a. In 't voorjaar droog land; b. Vroeg 3 of 4 baal kalkammon e. Juiste afwisseling van weiden en maaien. H. P. NORMAN ALLEY, VERFILMER VAN HET «PANAY"INCIDENT. In de lounge van het Carllon-hotel te Amsterdam ontmoetten wij gis termorgen den Amerikaanschen camera-man Norman Alley, die ons werd voorgesteld door dr. Henrik Schoite van Metro-Goldwyn Mayer. De heer Alley heeft op het oogen- de leiding van het Hearst-Metro- fone News, het door het bekende Hearst-krantcnconcern opgenomen en door Metro-Goldwyn gedistribu eerde filmjournaal, dat wij in Ne derland nooit te zien krijgen, om dat hier liet gewone M.G.M.- n ie uwe komt. Sedert September heeft de Heer Alley met enkele onderbrekingen bijna steeds in Duitschland vertoefd, waar hij het Dult- sche nieuws heeft gemaakt, bestemd voor zijn Amerikaansch journaal. Gedurende den wereldoorlog was hij de eerste Amcrikaansche officier-legerfotogaaf en daarna is hij in het filmbedrijf geble ven. Hoewel hij reeds een der voornaam ste nicuwsoperateurs was. zoodat hij in 1937 opdracht kreeg om don Japanschen aanval op China te verfilmen, werd zijn naam eerst recht bekend door zijn ver filming van het geruchtmakende „Panay"- incidcnt Het Panay-lnddent. Men zal zich herinneren, dat de „Panay" een Amerikaansche kanonneerboot was, die op de Jangtse lag om de geëvacueerde DE VEEHOUDERIJ IN HET GEDRANG. De Nieuwe Rotterdamsche Crt. (lib.) heeft den indruk, dat de belangen van de vee- ïouderij worden achtergesteld bij die van het akkerbouw bedrijf. De voor dezen laat sten tak van landbouw ge volgde methode om aan de oorlogsomstandigheden het hoofd te bieden, kan voor de veeteelt niet gevolgd wor den. Met name kan een ver hooging van den boterprijs met het oog op de stijging (ter productiekosten hier moeilijk een oplossing bren gen. Hot verbruik zou op een dergelijke prijsverhooging scherp reageeron, terwijl, nu de uitvoer van zuivelproduc ten hoogst onzeker is gewor den, het juist voor de veehou derij van het grootste belang is een zoo groot mogelijk deel van de voortbrenging in hef eigen land te plaatsen. Dit laatste bereikt men niet, wanneer van de boter door een te hoogen prijs een luxe-artikel wordt gemaakt en het bovendien nog moet eoneurreeren met een ver eneend artikel als de mar garine. Men zal het probleem daar om van de zijde der produc tiekosten moeten aanvatten, waarbij opnieuw blijkt van hoeveel heteekenis het is, dat een algemeene prijsstij ging wordt tegengegaan. In elk geval moet worden ver meden. dat de veehouderij voor zijn grondstoffen te hooge prijzen moet betalen. Een theorie, welke men vóór den oorlog veel kon verne men is, dat de veehouders belang hebben bij hooge prijzen van de voederstoffen Wij hebben deze theorie steeds als onjuist bestreden en de practijk blijkt ons thans wel geheel in hêt ge lijk te stellen. Wanneer het echter een rerhtstreeksch gevolg van de oeronomische politiek der regeering i«, dat de veehou derij te veel in het gedrang komt, dan moeten we daar tegen zeer ernstig bezwaar maken. Dat ons land van nature vooral geschikt is voor de veeteelt dient de re* gepring ook onder de hiitdl- ge bijzondere omstandighe den te beseffen. P*»Or. ROMME BURGE MEESTER VAN AMSTER DAM? „Ons Noorden" (R.K.S.P meldt, dat er een moment ernstig sprake van Is ge weest. dat prof. Rfvnme be noemd zou worden als orv volger van den heer De Vlugt tot burgemeseter van Amsterdam. Prof. Romsne, aldus het blad, een man van groote bekwaamheid «n werklust, ras-ochte Amster dammer en jarenlang een der leidende figuren in den Amsterdamse hen raad. Zoowel de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, als het Kabinet waren hier over reeds tot' overeenstem ming gekomen en de benoe ming zou geschieden nadat de Amsterdatnsche raadhuis plannen waren afgedaan. Maar nadien is in leidende en invloedrijk» kringen zoo'n Stil, maar energiek ver zet gevoerd tegen de benoe ming van een katholiek tot burgemeester van Amster dam, dat op dit oogonblik de kans op de benoeming vrij wel verkeken is. Tot zoover \,Ons Noorden". Het Nationale Dagblad (n.s. b.ï voegt hier aan toe: Wij zouden wel eens wil len weten of het juist is. dat de benoeming van Romme tot burgemeester van Amster dam al zoo goed als voor el kaar was of dat het heele verhaal een fabeltje is. En wij zouden ook wel eens wil len weten, wie die „leidende en invloedrijke kringen" zou tien kunnen zijn, die verhin deren kunnen, wat de R.K. S.P. en de S.D„\.P. samen bekokstoven. „DE DAG KAN KOMEN, DAT WIJ ONS BEKLAGEN". Het liberale Handelsblad heeft, in verband met de missie van Sumner Welles en Taylor naar Europa en het bezoek van laatstgenoem de aan den Paus, het Vati- caan als „moreel centrum van de vredesgcdachten in Europa" aangeduid. De Maasbode (r.k.) grijpt dit „steunpunt" aan om weer het herstel van een Neder- landsch gezantschap bij den II. Stoel te bepleiten. Wordt het geen tijd. aldus het katholieke dagblad, dat ook gezaghebbende niet-ka- tholieke Nederlanders hun stem verheffen tegen een iso lement. waarin ons land zich op diplomatiek terrein even opvallend als onnoodig plaat stc? De dag kan komen, dat wij ons beklagen. Maar als het dan te laat is, hebben de „roomschen" geen schuld. Alleen zal zoo'n „roomsche" dan wellicht de zaak weer mogen opknappen. Maar vóór wij weer een Van Nispen nota bene oud-voorzitter van de Tweede Kamer of- een ander man van gezag, een mal figuur laten slaan, dient toch even vastgelegd, dat de katholieken er hartelijk voor bedanken, nog eens de vroe gere politieke poppenkast te vertoonon. De Paus moge dan goed zijn. de Nederlandsche kntho lieken behoeven niet gek te wezen, zoo besluit de Maas bode. Amerikaansche onderdanen uit de omge ving van het bedreigde Changsjanghai aan boord te nemen. Ook Norman Alley ging aan boord en filmde natuurlijk. Terwijl in den ochtend van 12 December 1937 de „Panay" rustig op de Jangtse lag. versche nen eenige Japansche vliegtuigen. Norman Alley filmde. De vliegtuigen doken op het niets vermoedende en duidelijk als Ameri kaansch kenbare schip en bestookten het gedurende twintig minuten met bommen en mitraillcurvuur, zoodat het in zinken den toestand geraakte en een aantal opva renden werd gedood en zoodanig werd ge wond, dat de dood weldra volgde. Norman Allev bleef filmen. Met booten gingen de opvarenden van boord en zochten dekking in de hooge bamboevelden langs de Jangtse. De ge wonden werden zoo goed en kwaad als het ging verhonden en men zette zich in beweging voor een tocht, welke drie dagen duurde, de gewonden meedragend, totdat men In een dorp kwam. waar telefoonver binding was. Al dien tijd filmde Norman Alley. Hij filmde totdat hij het gelukkige slot van het avontuur, de insche ping van de opvarenden aan boord van een groot Amerikaansch oor logsschip, op de celluloid-strook had vastgelegd. Zijn fihn was het «enige en voornaamste bewijvma- teriaal voor de Amerikaansche re geering In dit zeer ernstige diplo matieke incident. Verzekerd voor een bedrag van 350.000 dollar werd het negatief per schip n. Ma nilla overgebracht, geëscorteerd door vier Amerikannsche torpedojagers, om de Japan ners niet in de verleiding te brengen, een poging te doen, het voor hen zoo compro- mitteerende materiaal in handen te krijgen. Per Clipper-vliegboot werd de film naar de Vereenigde Staten overgebracht, waar zij op 30 December in de. bioscooptheaters draaide, onder grooter belangstelling van het publiek dUn de sensationeelste Ilolly- wood-première. In Duitschland filmt Norman Alley thans stemmingsbeelden en gebeurtenissen voor de Amerikaansche journaals. Natuurlijk kan hij alles wat op militaire zaken en den oorlog betrekking heeft, slechts filmen met toestemming van en rondgeleid door militaire autoriteiten en ambtenaren van het propaganda-minlsterie. Ais het andere materiaal wordt vanzelfsprekend gecensu reerd alvorens het Duitschland verlaat, waarbij hij opmerkte, dat de censuur zeer redelijk is. Het filmnieuws in Duitschland. Interessant la da wijze, waarop de voorziening der Duitsche bios copen met internationaal film- nieuws thans geregeld is. Men ont vangt drie journaals, nl. Ufa, Tobis en Fox. Deze worden samengevoegd tot één wekelijksche filmrevue, die geredigeerd wordt door iemand van het propaganda-ministerie, terwijl ook de muziek en de gesproken commentaren onder één leiding staan en het uitspreken der com mentaren door één stem geschiedt. Het is bekend, dat men in Duitschland de filmjournaals van het zinken van de „Graf Spee" heeft willen hebben. Zij zijn echter nooit in de bioscopen vertoond, doch blijk baar alleen bestemd geweest voor de hoo ge autoriteiten. Filmopnamen van de Ne derlandsche verdedigingswerken, zooals de ze in het buitenland werden gedistribueerd, werden b.v. gecommentarieerd in den geest van „Nederland, aangezet en verontrust door de Engelsche propaganda, geeft groote be dragen uit. die veel beter besteed konden worden, aan noodelooze verdedigingswer ken." Soms reageert het publiek In de bioscopen zeer zwak, soms ook vrij lief tig. Bij de vertooning van de aankomst van den duik bootcommandant Prien. die kans zag bij Scapa Flow ©en Engclsch oorlogsschip tot zinken te brengen, bracht het bioscooppu bliek hem op het doek daverende ova ties.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9