Von Ribbentrop]) naar Rome li de coalitie ter ziele is... Finnen rechtstreeks 1 DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER in contact met Moskou Geen Russisch ultimatum Ook Finsche ex-president naar Italië Stappen van beslissende beteekenis voorbereid? Geallieerden bereid Finland te helpen Hertaxatie van landarbeidersplaatsjes Gelukkige gemeentenaren EERBERICHT Kogelgaten in de scheepshuid Linkerhand afgerukt Een Noorsche tegenspraak liou Laan. Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 22-40. ZATERDAG 9 MAART 1940. 84e Jaargang. No. 11133. ü#4fOvr cJer N.V. UHg.-Mq". JHellend» Neordeakwertrer" 4 ,i- De komende lente heeft nog wel niet op het oorlogsfront in het Westen de verwach te activiteit gebracht, maar de Internatio nale politiek werkt op volle toeren. Naast de pogingen om een snel einde te maken aan het FinschRussische gewapen de conflict, is wel de belangrijkste factor van deze dagen de gisteravond bekend gewor den reis van minister von Ribbentrop naar Rome, aldus de Romeinsche correspondent van het HsbL Intusschen is gisteren de oud-president der Finsche republiek, Svinhufvud, te Berlijn aangekomen, weliswaar naar het heet op doorreis naar Italië, doch toch wel op een opvullend oogenblik. En ook het feit, dat hij onmiddellijk door minister von Ribben trop werd ontvangen, bewijst wel, dat men in do Wilhelmstrasse toch meer belang stelling voor een snel einde van den strijd in het Noorden heeft en aan de bomidde- Jing blijkbaar veel minder negatief deel neemt. dan men officieel toegeeft. De groote geheimzinnigheid echter, die Helsinki, Moskou en Stockholm in acht nemen, geldt evenzeer voor Berlijn. Iets van beteekenis is niet te vernemen. Het veld voor combinaties blijft wijd geopend. Dat Berlijn gaarne een onmiddellijk ein de van don strijd zou zien. is wel aan te' nemen Het heeft daarbij alleen reeds be lang, omdat Londen en Parijs het tegendeel wenschen. Maar bovendien is sedert geruimen tijd ook van Duitsche zijde gewezen op de mo gelijkheid voor Rusland na liquidatie van zijn wel zeer slecht opgeschoten actie te gen de Finnen (Moskou had oorspronkelijk van een copio van den bliksemoorlog der Duitschors tegen de Polen gedroomd) zijn aandacht uitsluitend te concentreeren op het zuiden, waar generaal Weygand te land, en. bij een toetreden van Turkije tot het geallieerde front, F.ngelsche en Fran- ache vloten in de Zwarte Zee. bedreigin gen zouden kunnen vormen, die ongetwij feld ook een der hoofdpunten van von Ribbentrops gesprekken in Rome zullen zijn Van Duitsche zijde beweert men dat het bezoek van von Ribbentrop aan Rome moet worden gezien als een tegenbezoek na de besprekingen van graaf Ciano in het afgcloopen najaar te Berlijn en dat zulke persoonlijke besprekingen volkomen nor maal zijn tusschen de verantwoordelijke vertegenwoordigers der as Berlijn—Rome. Dit moge in hef algemeen gezien juist zijn, von Ribbentrops reis op dit oogenblik beteekent intusschen veel meer. In goed ingelichte kringen te Berlijn wijst men er op, dat het bezoek van graaf Ciano aan Hitier en von Ribbentrop, onmiddellijk volgde op het einde van den Duitschen veld tocht in Polen en dat het geen toeval is, dat von Ribbentrop thans met Mussolinl en Ciano gaat spreken, maar dat daarvoor we derom een historisch moment is uitgezocht. Men is te Berlijn nJ. overtuigd dat het bij deze ontmoeting gaat om be sluiten, welke voor de naaste toe komst van Europa beslissend zullen zijn. Het hoofddoel is, aldus verzekert men te Berlijn, te verhinderen, dat de grootsche plannen, welke het nationaal socialistische Duitschland en het fascistische Italië, wat de nieuwe orde in Europa betreft, nog on gewijzigd en gemeenschappelijk wenschen nit te voeren, door de reactonairen in Enge land en Frankrijk worden verijdeld. Men herinnert in verband met de reis van von Ribbentrop aan Hitiers woord, dat het jaar 1940 een beslissend jaar zal zijn en op pert het denkbeeld, dat Zondag en volgende dagen te Rome een actie zal worden voor bereid, welke deze beslissende gebeurtenis sen zal uitlokken. Daarbij zal ook over het conflict Londen Rome, als gevolg van het verhinderen door Engeland van' het zeetransport van Duitsche kolen op Italiaansche schepen wor- VON RIBBENTROP. den gesproken, voorts over de gesprekken, welke met Sumner Welles zijn gevoerd, eveneens over de samenwerking van natio naal socialisme en fascisme in den strijd tegen de reactie, en natuurlijk verder over alle onderwerpen, welke de groote interna tionale politiek betreffen. Sterk valt reeds op, dat zoodra er sprake was van bemiddelingspogingen in het Fin sche „conflict", de openbare meening in Ita lië in andere richting werd geleid. In een aan Finland gewijde causerie voor de Italiaansche radio werd gisterenavond o.a. gezegd, dat Finland alweer een spre kend bewijs is dat de kleine naties niets te wachten hebben van de democratische landen, die slechts met vage beloften deze naties trachten te paaien, inct het doel. dat de kleintjes de kastanjes uit het vuur zullen halen voor de plutocratische wes telijke mogendheden. „Door in te gaan op redelijke voorstellen zou Finland thaos nog kannen redden wat er te redden valt." Wat de politieke beteekenis van dien oorlog betreft, is men te Rome steeds meer gaan overhellen tot het Duitsche standpunt en thans kan men gerust zeggen, dat Ita lië vrijwel volkomen achter Duitschland staat ook op dit punt Geheel verschillend van het Italiaansche standpunt is dat van het Vaticaan, zooals dit blijkt uit een artikel, dat de „Osservato- re Romano" gisteren avond aan het zelfde onderwerp wijdt In dat artikel wordt betreurd, dat men in SLECHTS ÉEN ONOVERBRUG BARE KLOOF, DIE TUSSCHEN EXTREMISTEN EN NATIO- N AAL-GEZIN DEN, ALDUS PROF. TELDERS. De voorzitter van de liberale staatspartij prof. mr. B. M. Telders, heeft heden bij de opening van de algemeene vergadering de zer partij te Utrecht een rede gehouden, waarin hij o.m. de kabinetswisseling in Juli en Aug. jl. besprak. Wij hebben, aldus spr.. het coalitiekabinet van 1937 met voldoening zien verdwijnen. Dat kabinet heette homogeen door de gees telijke, religieuze saamhoorighoid van de partijen, wajirop het steunde, doch elke on bevangen waarnemer kon constatecren, dat de geestelijke afstand tusschen katholicis me en protestantisme veel en veel grootcr was dan het onderscheid, dat tusschen de aanhangers der protestantschc regeerings- partijen cencrzijds en de tot verschillende op positiepartij behoorende vrijzinnigen ander zijds valt te constatecren. Hoeden wij ons ervoor, nu de coa litie ter ziele schijnt, uit politieke sleur reëele verwantschappen niet te zen of onloochenbare verschillen te overdrijven. Er is in het staatkundig leven van Nederland maar éen tegenstel ling, die onoverbrugbaar is en alle sommige kringen den heldenstrijd der Fin nen op een lager plan brengt door te spre ken van slachtoffers'der westelijke oorlogs- ophii&erij. De l innen, ioo zegt het blad. zijn niet de slachtoffers van eenigen buiten- landschen invloed. Zij zijn alleen slachtof fers van de Sowjet-agressie en verdedigen daartegen hun heiligste goederen. Het gaat niet aan. zoo zegt het blad, de met Finland bevriende mogendheden er van te beschuldigen dat zij door hulp te verleenen den oorlog slechts verlengen en dus wer ken aan den ondergang en de vernietiging van Finland. De hulp wordt door de Finnen zelf gevraagd en niemand heeft het recht aan een volk dat aangevallen wordt door barbaarsche horden, die alle zedelijke waar den vernietigen, te verbieden hulp te vra gen. Het wordt meer en meer duidelijk, dat Stockholm bij de aan den gang zijnde vredesonderhandelingen inder daad de rol heeft vervuld van cen trale voor de uitwisseling van me- dedeelingen tusschen Russen en Fin nen. In het begin dezer week werden de mededeelingen van het Sowjet-com- missariaat van Buitenlandsche Za ken door bemiddeling van de Zweed- sche legatie te Moskou doorgezon den aan het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken en van daar naar Errko, den Finschen ge zant te Stockholm, die ze verder zond naar Helsinki. Doordat de Finnen gisteren recht streeks met Moskou in contact zijn gekomen, ls deze omslachtige proce dure minder noodzakelijk geworden. Vast is intusschen wel koincn te staan, dat de Zweden hun bemiddeling hebben aangeboden onder Duitschen druk en uit vrees zelf in den oorlog te worden meege sleept Toen Finland in hoogste nood, terwijl de Russen de Mannerhcinilinie onweerstaan baar beukten, aan Zweden om militaire hulp vroeg, heeft Berlijn waarschuwend het voor hoofd gefronsd en Stokholm duidelijk ge maakt, dat een samengaan met Finland, oorlog, althans ernstige verwikkelingen met Duitschland zou beteekencn. Sindsdien zijn de gevaren in Scandinavië met den dag toegenomen. Zou immers Fin land eenzelfde dringend beroep op de ge allieerden doen, dan kon veilig worden aan genomen, dat Engeland zoowel als Frankrijk geen oogenblik zouden aarzelen om ccn ex- peditielcgcr te zenden. Dit zou echter naar alle waarschijn lijkheid slechts mogelijk zijn met schending van Noorsch of Zweedsch grondgebied, dan wel met goedkeu ring dezer Scandinavische landen. - En beide wegen zouden voor Zweden oor log bctcekend hebben! Oorlog in 't eene ge val aan de zijde van de zeer impopulaire totalitaire staten, in het andere geval aan den kant der democratieën. Maar krijg zou een Finsch verzoek om hulp steeds beteekenen. Dat men dan ook in Stockholm met ang slige spanning, niet alleen het verloop van den strijd in Finland, maar ook de diploma tieke gestes van Helsinki volgde is bcgrijpe lijk. Het ging en gaat nog om oorlog of vrede. Deze uren beslissen niet over de toekomst van Viborg of Petsamo. het gaat om uit breiding van den grooten oorlog tot Scan dinavië. Het is voorloopig nog een worsteling tus schen diplomaten. Duitschland zet alles op alles om de ruincuzc krijg in Finland te doen staken. De geallieerden daarentegen samenwerking volstrekt en a prior! uitsluit: de kloof, die de communis ten en nationaal socialisten eener- zijds van de nationaal gezinde par tijen anderzijds scheidt, is volstrekt onoverbrugbaar. Over dc houding der S.D.A.P. zegt prof. Telders: M ij behooren ons over de bekeering der zondaars te verheugen en mogen wij hunne zonden uit het verleden niet blijven voor houden. Op voorwaarde evenwel, dat de be- kcering.ceht blijkt te zijn. Tenslotte zet spr. „gewichtige bezwaren" uilcen tegen de huidige rcgecring. Di' chr. historische leider Mr. De Gcor heeft aldus spr., na het uiteenvallen der coalitie in 1939 verzuimd de consequenties, die daar uit waren te trekken, te aanvaarden. Spr. waagt te betwijfelen of men hem in eigen partij voor zijn bemiddelingspogingen tus schen dc roomsch-katholiekcn en dc s.d.a.p. dank zal weten. In elk geval zal het den chr. historischcn leider niet mogen verbazen, als hij straks door de partijen, welker samen werking hij heeft voorbereid, beleefd wordt bedankt, maar buiten de deur wordt gezet. Minister antwoordt den heer Groen. Op vragen van het Tweede Kamerlid «den heer Groen betreffende de gehouden hertaxa tie van landarbeidersplaatsies heeft dc mi nister van Financiën als volgt geantwoord: Met betrekking tot den maatregel van hertaxatie van landarbeidersplaatsies is tot dc gemeentebesturen, onder dagteekc- ning van 30 November 1938, een uitvoeri ge circulaire gericht, waarvan een afdruk ter griffie van dc Kaïner wordt gedeponeerd Uit die circulaire blijkt, dat van degenen, die na de verleening van het voorschot zelfstandig land- of tuinbouwer zijn gewor den, allerminst allen van do tegemoetko ming der hertaxatie zijn uitgesloten. Welk criterium hierbij is aangelegd, blijkt te vens uit dc circulaire. Do vraag of het den minister bekend ls. dat, ondanks den bedrijfssteun aan land- en tuinbouw, de maatschappelijke positie van zeer velen van hen, die na de vcrleening van het voorschot zelfstandig land- of tuinbouwer zijn geworden, zoo niet ongun stiger, dan toch even ongunstig is als die der landarbeiders, wordt bevestigend beant woord, waaraan de minister toevoegt, dat voor zoover aan deze personen, ook bij ccn soepele toepassing der wet, de faciliteit der hertaxatie niet mocht worden verleend, deze omstandigheid uiteraard zonder in- vjoed moest blijven. Deze overweging verhindert, de hertaxa tie op ruimeren voet te doen werken dan tot dusver is geschied. Olt nummer beval 16 pagina's Opnieuw belastingverlaging te Pijnacker. De bewoners van de Zuidhollandsche ge meente Pijnacker, kunnen zich gelukkig prijzen, want zij krijgen wat niet velen in den lande is beschoren, nl. opnieuw belas ting verlaging. Gisteren hebben Gedeputeerde Staten van Zuidholland dc gemecntcbegrooting van Pijn ncker goedgekeurd, waarbij de opcenten der personoelo belasting met 20 opcenten ver laagd worden. Ook het vorige jaar is het aantal opcen ten der personcelc belasting met 20 ver laagd. zoodat Pijnacker in een uitzonder lijke positie verkeert. Aan deze bijzonder gunstige financiecle positie van deze gemeente is ongetwijfeld het stijgende aantal forensen mede debet. houden zich gereed hun leger de zee over te sturen. Teekcnund is een telegram uit Parijs dat zegt: Finland staat thans aan den twee sprong. tiet is aan Finland otn te be sluiten over zijn lot. Engeland en Frankrijk zuilen geen druk op dit land uitoefenen. Wanneer Finland voortzetting van dc geallieerde hulp wenscht. behoeft het slechts een beroep te doen waar aan de geallieerden bereid zijn om gevolg te geven. Wanneer het niet verkiest dit beroep te doen. heeft het het alternatief om te treden in de onderhandelingen, die Zweden het tiitnoodigl te bestudeeren. Duidelijker kan het niet. Uit betrouwbare bron komen berichten, welke ontkennen dat Rusland een ultima tum zou hebben gesteld. Hiervan schijnt nimmer sprake te zijn geweest. Men ver moedt, dat verdere vredesonderhandelingen in Tallinn zullen worden gehouden. Generaal Mannerhcim. dc nationale held van Finland, is niet zooals men wel eens beweerde, naar Stockholm gereisd, doch be vindt zich temidden zijner troepen. Particuliere berichten uit Finland zeggen, dat dc grijze maarschalk zich hardnekkig tegen het acceptcercn van vernederende vre desvoorwaarden .verzet» DE BILT SEINT» Verwachting: Zachter, aanvan kelijk mistig of betrokken, later brekende bewolking, overwegend droog, tzwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind. Het vertrouwde adres voor Artistieke vergrootingen FOTOGR. KUNSTATELIER ARPAD MOLDOVAN NIEUWE NIEDORP. Nederlandsche schepen aan En- gelsche Oostkust beschoten. In de Amstcrdamsche haven is, komende van Engeland, aangekomen het Nederland sche motorkustvaartuig „Saba", kapitein de heer Roorda uit Voorburg. Het vaartuig vertoont op verscheidene plaatsen kogelga ten. Zondagochtend j.1. was het aan de oostkust van Engeland beschoten door een vliegtuig, dat eenmaal over het schip heeuvloog. Dc opvarenden bleven ongedeerd Het m.s. „Confid" eveneens ge havend. Bij assuradeuren van den Nederlandschen kustvaarder „Confid" is gister een telegram ontvangen van den kapitein-eigenaar, den heer H. Kajuiter te Roterdam, waarin deze mededeelt, dat het schip in den vorigen nacht aan de Oostkust van Engeland door een vliegtuig is gebombardceicl. De beman ning kreeg geen letsel. Het schip kreeg vrij ernstige schade aan het dek, de stuurhut en de machinekamer. Voorts ontstond een lek, doch dit was niet van ernstigen aard, zoo dat het vaartuig zonder assistentie de En- gelsche haven van bestemming heeft kun nen bereiken. De „Confid" heeft een bruto inhoud van 249 ton en is gebouwd in 1930. Arbeider wilde een gevonden voorwerp demonteeren. De arbeider Ch. M. uit Overloon had de zer dagen een buisje met springstof gevon den. Vrijdag wilde hij dit in de woning van zijn ouders met .een schaar demontee ren. Het gevolg van deze poging was. dat het buisje met zoo'n kracht uit elkaar sprong,«dat M. dc linkerhand werd afgerukt terwijl hij verder aan borst en hals deerlijk werd gewond. Dokter Bloemen uit Venray. die eerste hulp verleende, beeft het slachtoffer on middellijk naar het ziekenhuis te Venray voor verdere verpleging overgebracht. HET MOND EN KLAUWZEER. In de weck van 25 Fcbr. tm. 2 Maart '40 zijn aan mond- en klauwzeer bezweken 16 kalveren en 8 varkens en biggen. Engeland zou niet om doortocht voor troepen hebben verzocht. Volgens het Noorsche Journal of Commer- ce and Shipping. heeft het ministerie van buitenlandsche Zaken van Engeland geen verzoek ontvangen, eventueel doortocht op Noorsch gebied te verleenen aan troepen voor Finland. DUITSCH SCHIP UIT BUENOS AIRES VERTROKKEN. Het Duitsche schip „Lahn" geladen met wol, huiden en steenkool, zal te 17 uur plaat selijke tijd uit Buenos Aires vertrekken. Het heeft ccn loods gevraagd om de monding van de Plata over te steken.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1