Finantieele steun aan .WILDRIJK" Woensdag 13 Maart 1940 Tweede blad RAAD ZIJPE 99 Wordt de heer Doorn bespionneerd? De Raedpraet-schri)ver van de Scha- ger Courant is een zwamneus. De wethouders krijgen niet meer, de veldwachters ook niek Geen blinden voor het blinde gevaar der mijnen. Voordeeliger straatverlichtingscon tract. Oude mannen kruipen des avonds in den Boschweg over de straat. Het tonnenbeheer van den voorzitter onder controle. „Wildrijk" krijgt voorloopig f 1000.op obliga tie. Laat het publiek de natuurbe schermers niet op hun gezicht slaan; ruige toestanden in den Ruigeweg! Licht in den nacht van een jong menschenleven. Burgemeester Bree- baart en wethouder Van der Sluijs als adviseurs naar den Generalen Staf? De gemeente verdient dik aan de Katholieke armen, zegt de heer Doedens. Overal werd licht opgesto ken en toch bleef het duister en glad. Als de heer Doorn weg wil, houdt niemand hem vast, zelfs zijn vrouw niet! Aan de gistermiddag gehouden openbare raadsvergadering ging een comitézitting yooraf. Als de deuren worden geopend, is de lieer Bos afwezig. Voorzitter is de bur gemeester Mr. Breebaart, secretaris de heer J. A. de Boer. NOTULEN EN INGEKOMEN STUKKEN. De notulen gaan onder den hamer door. Bij de ingekomen stukken bevinden zich eenige goedkeuringen op raadsbesluiten en andere formeele bescheiden, jaarverslagen pnz. De heer Doorn wil nog verklaren dat hij bij de voorlaatste wethoudersverkiezing geen achterafjes met B.K. raadsleden heeft ge had, buiten zijn fractiegenootcn om. Het spijt spr., dalt de medewerkers van de Scha- ger Courant in hun Hacdpraet er wat op los hebben gezwamd, zij hadden zich beter moe iten orientecren. De heer Dignum gaat toch nu ook ac- coord met de notulen, en daaruit zou vol gens den heer Doorn blijken dat hij niets .verkeerds in den zin had. De heer Dignum zegt, dat men terug moet gaan naar de wethoudersverkiezing van vier jaar geleden, toen iS er met hem over ge sproken, bij de laatste wethoudersverkie zing heeft Doorn er met Doedens over ge- uprokeii; De heer Doorn: U gelooft den heer Doedens natuurlijk beslist, ik niet. De heer Dignum. Het gaat er maar om dat U zich niet onze zaken heeft bemoeid au er niets mee noodig hebt. De heer Doorn: Ik word van alle kanten belaagd en bespionneerd, ik mag tegen de verkiezing niet eens meer met Willem Doedens een kopje koffie drinken. Als weth. v. d. Sluijs over vier jaar weer herkozen wil •worden, zal ik opnieuw medewerken. De heer Veltman vraagt of de fractiege- hooten van den heer Doorn het wel met hem eens waren, toen deze een algemeene be- pcliouwing hield. Weth. v. d. Sluijs: Er is niet over gespro ken. De heer Doorn zegt nog, dat de heer Bos liet wel anders weet en dat het jammer is, (dat hij er niet is. Hierna wordt dit incident gesloten. MEDEDEELINGEN. Voorzitter deelt mede dat een derde amb- lenaar in tijdelijkcu dienst op de secretarie le werk is gesteld. Er is geen bezwaar bij Ged. Staten. Voorzitter licht de leden omtrent de ver leende vrijstelling van de verplichting tot het geven van lichamelijke oefening aan bepaalde scholen in. De wethouders krijgen niet meer. Ged. Staten hebben beslist inzake de' jaar- Jtvedden van de wethopders. Verhooging wordt niet gegrond geacht, liet verzoek van den raad wordt afgewezen. Voorzitter geeft een toelichting inzake ivaststelling gemeenschappelijke onderwjjs- regelingcn. De diverse goedkeuringen der betreffende gemeenten zijn ontvangen. De heer Kok vraagt naar aanleiding van dé ingekomen verordening militaire werken of degenen die met evacuatie belast zijn, .worden vrijgesteld. Voorzitter zegt, dat het verzoek hiertoe is afgewezen, maar de burger neester heeft toch het recht bepaalde personen het eerst aan |te wijzen. De kosten van den vleeschkeuringsdienst gijn per inwoner 7.405. l)e Alg. Ned. Politiebond heeft verzocht de salarissen der veldwachters te willen herzien. De motieven in het adres genoemd achten B. en W. wel juist, maar zij zien er bezwaar in incidenteel te verhoogen. Dit zou het rijk niet goedkeuren. Het college wil liever Wachten tot het rijk het voorbeeld geeft. De heer Jansma meent <x»k dat geen goed keuring af zal komen, echter dringt spr. er DP aan, zoodra mogelijk te verhoogen. Voorzitter zegt dit gaarne toe. De lieer Veltman meende dat het adres Was gezonden om de ongelijkheid tusschen de salarissen der gemeente- en rijksveld wachters weg te nemen. De voorzitter zegt dat de gemeenteveld wachters in dit opzicht niet slecht staan, ze zijn bovendien nog l>ode. De heer Doorn wil wel verhooging, maar Ihen moet de centen halen, waar ze zijn, dus bij de kapitaalkrachtigen. Het adres wordt z.h.st. aangenomen. Fr is een Koninklijk besluit ingekomen, betreffende toepassing van art. 13 der L. O.- wet 1920. De raad is in het geval Korte Stolpe ge lijk gesteld. De Zijper Bestuurdersbond zond een adres betreffende steunverleening aan arbeiders, die in werkverschaffing ziek zijn geworden, gedurende 3 dagen. Gedoeld wordt op de wachtdagen. De minister van Sociale Zaken heeft be richt. dat er geen goedkeuring voor gege ven kan worden, het heeft dus geen zin het adres aan te nemen. Voorzitter wijst er op. dat wel eens wordt geholpen, maar niet uit de gemeentekas. Den heer Veltman spijt het besluit van den minister, de drie dagen zonder inkom sten drukken zeer zwaar. Het is de \raag of de hulp waarop voorzitter doelt, steeds gegeven of geapprecieerd wordt. I)e kleine middenstander nioct maar weer poffen. Het adres wordt afgewezen. In de Raadsvergadering van 28 November is gesproken over het aanbrengen van blin den aan de onderwijzerswoning te Petten, in verband met het mijnengevaar. Voorzitter doet hieromtrent nu de volgen de mededeeling: De gemeente-opzichter heeft geschreven dat 24 blinden f 114.75 zullen kosten, totale kosten f 147.75. B. en W. achten de kosten te hoog tegen over het rendement, de mijnen houden geen rekening met licht en donker, als er over dag een springt, geeft het niet. Er is echter een andere oplossing. een cellophaanprocedé, dat doorzichtig is en de luchtdruk op de ramen weerstaat. Dit kost f7.50. De heer Jansma vindt blinden geen half werk. men heeft liever bij zwaar weer een paar uur de lamp op en de blinden dicht. Overigens wil spr. deze oplossing ook wel aanvaarden. De raad meent, dat inen eerst maar eens een mijn moet afwachten en voorloopig de cellophaanlaag aanbrengen, behalve de lieer Blom, die blinden wil en bovendien verze kering. Voorzitter: De premie is daarvoor veel te hoog! De heer Jansma weet van niet. Het college zal verzekering overwegeji eer men besluit. In de zelfde raadsvergadering is gespro ken over het wederom in orde brengen van de watervoorziening te Petten. Het moet kosten f 66.50, jnet pomp komt er f27 bij. liet college heeft opdracht gegeven de zaak voor f66.50 in orde te maken. Een niet onderteekend verzoek om ver voerkosten art. 13 L.O. wet wordt niet in behandeling genomen. SCHOOLLOKALEN VOOR CURSUSSEN. B. en W. stellen voor het genomen raads besluit inzake het in gebruik geven van schoollokalen ten behoeve van cursussen ed. door B. en W. te wijzigen. Volgens Ged. Staten moet de raad in elk ge\al na elke goedkeuring direct kennis krijgen. Aldus besloten. VOORSCHOT BIJZONDERE SCHOLEN. Aan de R.K. schoolbesturen worden de bij de wet geregelde voorschotten op de ge meentelijke vergoedingen voor 1940 ver strekt. Voor de school te 't Zand wordt dit f 2926.bij 2212/3 leerling; voor de school te Burgerbrug f 743.60 bij 561,3 leerling. ONDERHANDSCHE VERHUUR. B. en W. stellen voor onderhandsch te verhuren een perceeltje tuingrond, gelegen in den Leihoek. Op 1 Januari 1940 is afgeloopen de ter mijn waanoor aan D. Brommer Sz. te Pet ten in huur is afgestaan een perceeltje tuin grond, gélegen in den Leihoek, groot pl.m. §00 M2. B. en W. stellen voor dit wederom aan Brommer te verpachten voor den tijd van 5 jaren, tegen een huurprijs van f 5.— per jaar. zulks onder nader door hun college te stellen voorwaarden. Aldus besloten. NIEUW STRAATVERLICHTINGS CONTRACT. Voorstel van B. en W. inzake het sluiten van een nieuw straatverlichtingscontract met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. Het voordeel voor de gemeente bedraagt klein f 300.—, daar de tarieven verlaagd kunnen worden. Het P.E.N. zal voortaan de kleine hertellingen verrichten. De heer Doedens: Na dit voordeeltje kun nen de bewoners van den Boschweg hun lichtpuntje wel eens krijgen! Voorzitter: Op zoo'n manier gaat elk voordeeltje weg. Spr. wijst er op, dat men dan andere verzoeken niet kan weren. Aan de ergste bezwaren is tegemoet gekomen, verder kan men niet eaan. De heer Doedens: De ouwe Piet Dekker moet 's avonds kruipende zijn weg zoeken. Voorzitter: Lantaarntje meenemen. De heer Bruin wijst op de verkeersgeva ren. Voorzitter zegt toe, dat eene lichtpunt dan maar te laten maken, dat kan er nog wel af. Het contract wordt geaccepteerd. CONTROLE. Voorstel van B. en W. tot aansluiting der gemeente bij het Centraal Bureau voor Ve rificatie en Financicele Adviezen der Ver- eeniging voor N'ederlandsche Gemeenten. Het coll. acht controle noodig. waar 't min der juist zou zijn als de burgemeester zich zelf controleerde bij de uitbetaling van een ton kostwinnersvergoeding per jaar. Ook de distributieregeling moet deskundig wor den gecontroleerd, de kosten zijn f 1G0. per jaar. Voorzitter 6telt zelf hoog'm prijs op controle. B.A. en Weeshuis vallen er buiten. De heer Jansma: 't Gaat alleen om den burgemeester. De heer Doedens: Wat bedoelt u daar mee?? Voorzitter: Bang dat ik er met die ton vandoor ga. (Gelach). Het voorstel wordt aanvaard. LEENING VOOR „WILDRIJK." Voorstel van B. en W. om voor een be drag van f 10OC deel te nemen in de 2V? ohligatielecning. welke de Stichting „Het N'oordhollandcrh Landschap" voornemens is uit te geven in verband met het aankoopen van het in deze gemeente gelegen bosch „Wildrijk". Voorzitter leest gevoelvol het zeer lyrisch gestemde verzoek van „Wildrijk" voor. On 31 Maart dient vast te staan of de f 22000 benoodigd voor aankoop er is. omdat dan het gevaar dreigt dat het bosch gerooid wordt. Het college acht behoud van het bosch voor Zijpe van belang, zelfs een plaa's als Bussum draagt bij. Zijne is dus moreel ver plicht. ongeacht de vooruitzichten voor vreemdelingen verkeer. Het geld kan komm. uit te beleggen on- brengst begraafplaats rfê znivero kost'V aan rentederving zijn slechts f 15.— De heer Kok juicht een ander toe. even eens de heer Jansma. De heer Doorn vraagt hoe het met de uit loting zit. Voorzitter: Misschien loopt het wel eeuwig maar dat hindert ook niet. De heer Doorn, woont al 50 jaren in de Zijpe. maar Wildrijk is hermetisch gesloten geweest. Spr. heeft er nog geen voet in ge zet. Voorzitter: 't Is de bedoeling het nu voor het publiek open te stellen. De heer Jansma heeft zelfs geen bezwaar f 2000— beschikbaar te stellen. Voorzitter merkt nog op. dat de exploita tie wordt geregeld in overleg met B. en W. Er is een goedkoope wijze van toezicht ge vonden. door iemand, die anders toch ge holpen zou moeten worden. Ook de lieer Bruin heeft nooit de eer gehad Wildrijk te betreden doch de zaak is hem sympathiek. De heer Dignum vraagt naar Ananas, welk bosch hij mooier vindt dan Wildrijk. Voorzitter zegt dat men graag beide bos- schen had willen aankoopen geleerde hee- ren achten echter Wildrijk belangrijker, toen men er slechts één bleek te kunnen koopen. De lieer Dignum: Geleerde heeren zullen De Paaschveetentoonsteiling, welke Dinsdag op de Veemarkt te Roterdam gehouden werd, was druk bezocht. Het Nederlandsche Trekpaarden Stamboek had voor een kost bare inzending gezorgd. 't wel beter weten, menschen als ik. die altijd in de natuur verkeeren, zien zeker 't mooie niet meer. Weth. v. d. Sluys zet uiteen dat vroeger Wildrijk wel open was. doch de jacht daar een einde aan maakte. Nu is de bedoeling 't open te stellen en spr. wil dan de jacht eruit hebben. Voorzitter acht 't moeilijk thans voorwaar den te stellen, in ieder geval wordt er 's zomers niet gejaagd in November—Decem ber heeft het publiek er geen last van. Jacht wordt er .desnoods" bijgenomen, maar slechts voor enkele wintermaanden. De lieer Doedens blijft twijfelen. Weth. Nannis wil ook zooveel mogelijk geven f 15 p. jaar aan werkelijke kosten is wel wat laag. Is er de mogelijkheid, laat men dan meer geven. Als de f 20 000 wordt overschreden laten wij dan onze aandacht besteden aan Ana nas. Voorzitter: Geen kans op. De lieer Veltman wijst op de ravage In den Ruigeweg, men kan op zijn gezicht krijgen als men er wat van zegt. Laat het publiek zich het bezit waardig toonen! Men besluit f 1000.te geven en B. en W. ontvangcif machtiging toe zegging te doen eventueel nog f 1000 beschikbaar te stellen. B. en W. vragen den Baad machtiging tot het eventueel inhuren der stortgronden langs het Noordliollandsch Kanaal. De gevraagde machtiging voor de stort gronden langs het kanaal wordt verleend. Met den prijs is het nog een lijdensgeschie denis. Verleden jaar was het zielig en ijselijk. zegt de heer Doedens. Onzerzijds is steeds de noodige spoed be tracht, merkt Voorzitter op; er is juist van daag een voorstel ingekomen, men kan dus voort. ZIJN BEST GEDAAN! Voorstel van B. en W. tot het verleencn van een gratificatie van f 150 aan den con ciërge van het Raadhuis over het tijdvak 1 Januari1 October 1939. De conciërge beeft liet in dit tijdvak zeer druk gehad met de verzorging der vergade ringen voor luchtbescherming, evacuatie, enz., toen men nog na middernacht ten raad- huize weekte. Aldus besloten. LEGAAT. Voorstel tot aanvaarding van een legaat, groot f 200.—. Blijkens schrijven van den notaris H. J. van Veen alhier, heeft nu wijten Antje Boontjes Breed aan de gemeente Zijpe ge legateerd een bedrag van f 200.— voor on derhoud van een graf op de algemeene be graafplaats te St. Maartensbrug. B. en W. stellen voor: le. genoemd legaat te aanvaarden; 2e. bet bedrag te beleggen door inschrij ving in een der Grootboeken van de Natio nale Schuld. Aldus besloten. ZEGENRIJK WERKI Voorstel van B. en W. om voorloopig een bedrag van f 100 per jaar beschikbaar te stellen voor het doen geven van onderwijs aan een gebrekkig kind. Een en ander op initiatief van de sociaal-paedagogische af- deeüng van het Witte Kruis. Aldus besloten. BEGROOTINGSWUZIGING. B. en W. stellen voor de gemeentebegroo- ting, dienst 1939 en 1910 te wijzigen. Aldus besloten. De heer Dignum maakt den voorzitter een compliment, dat hij do bedragen, welke de raad op deze v ergadering voteerde, reeds in de aanvullende begrooting beeft verwerkt. Voorzitter: We kennen den geest van den Baad! De heer Dignum: Ach ja, wij zijn wel lijd zaam ART. 13. Aan den heer Jb. Goodijk te St. Maartens- vlotbrug zal ingevolge art. 13 der L. O.-wet vergoeding moeten worden verleend in de kosten van schoolbezoek, zijn zoontje Pieter loopt op de Chr. school té Schagen. Rij wiel vergoeding is overwogen, inaar de afstand school huis is te groot, bijna 10 K.M. Voorzitter: Iemand 't woord? nr wcctsTf roTC (S SZISSffv DEN HELDER De Baad: Het zal wel moeten! Aldus besloten. VOOR VAST. B. en W. stellen voor den tijdelijken amb tenaar ter secretarie belast met de admi nistratie der werkverschaffing en steunver leening voor vast te benoemen. Het ooi-stel is administratief en staat in verband met de bepalingen van de pensioen wet. Het brengt geen finantieele consequen ties voor de gemeente niee. Aldus besloten. RONDVRAAG. De heer Dignum dringt er op aan. dat streng de hand zal worden gehouden aan de bepaling van het honden vasthouden. Voorzitter: Ze mogen losloopen met een muilkorf aan. De heer Dignum: Daar houdt geen een zich aan. Voorzitter: Mijn hondje loopt gemuilkorfd, dus één althans wel! De heer Doedens komt terug op het in vorige vergadering besprokene omtrent de verpleging van B.K. armlastigen in Buiten zorg en heeft uit de notulen begrepen dat de R.K. verpleegden in deze richting niet meer dan f 550.totaal aan verpleegkosten eischen. Als dat waar is, zegt spr.. moeten de burgemeester en weth. v. d. Sluijs maar een baan hebben als adviseurs van opper bevelhebber Winkelman, want die martelt zoo met voeding en legering der soldaten. Voorzitter zet uiteen, dat bedoeld is, d«t de acht verpleegden bij uitzending naar R. K. inrichtingen buiten Zijpe de gemeente f 550.méér zouden kosten dan de verple ging in Buitenzorg. I)e heer Doedens wil de verpleging in Buitenzorg niet hecritiseeren en prijst den geest, welke daar heerscht. Spr. blijft echter van meening, dat de Katholieke ar men, waarvoor de Katholieken f 3000. neertellen, de gemeente een indirect voor deel van f S00 j>er jaar bezorgen, en tracht dit met cijfers aan le toonen. Weth. v, d. Sluijs: Ik acht mij zonder gegevens niet in staat den heer Doedens thans te antwoorden. De heer Doedens: Waarom niet? Toen Piet Doorn en ik een zaakje hadden over de ziekenverpleging, kwam u er ook plomp verloren tusschen, ook zonder gegevens. Besloten wordt dat de heer v. d. Sluijs den heer Doorn volgende maal zal ant woorden. Open, dlcht_ dicht De heer Blom snijdt een zaak aan. een verhuizing van een bepaald gezin betref fende, maar wil liever hiervoor comitéver- cadering. Voorzitter is hier tegen. F.r is een relletje van gemaakt en het beleid van B. en W. is aangetast, Spr. heeft niets tegen openbare behandeling. De heer Veltman wijst er op, dat dan In openbare zitting dingen gezegd moeten wor den waarover in een vroegere geheime ver gadering over deze zaak reeds is gespro ken. De heer Doorn: 't Is mij goed, maar de heele gemeente weet toch wel. waarover dat gaat. Men besluit na de openbare vergadering voorloopig de kwestie in besloten zitting te behandelen. De gladheid. De heer Veltman brengt de periode van gladde wegen ter sprake. Nu de stopplaats Oudesluis der Ned. Spoorwegen is opgehe ven. was mea geheel geisoleerd door on voldoende zorg voor de wegen. Spr. oor deelt dat er een nieuw lichaam moet ko men dat hel verkeerswezen in het land be hartigt in zulke dagen en acht het een zaak van de Ver. van Ned. Gemeenten. Voorzitter heeft zelf eok eenige malen vastgezeten, maar er was hier e>en geval van force niajeure. dat misschien. eens in de 100 Jaar voorkomt. De heer Veltman wijst op de strijdvraag tuschen de diverse instanties, maar hoe het zij. we moesten met de bus en nu zullen we ook met de bus zegt spr. Voorzitter herinnert er aan. dat de ge- meenet op advies van de. Prov. Griffie voor eigen wegen heeft gezorgd. Uit de volgen de besprekingen blijkt, dat bijna alle leden bun licht hier en daar hebben opgestoken en allen een ander adv ios kregen. De heer Doorn vindt het eigenlijk belaohelijk om over te spreken. De heer Dignum: Hoe wou jij dan gaan? De heer Doorn: Op mijn voeten. Ik ben al een man van vijftig, maar als ik weg wil. dan ga ik weg. De heer Veltman: Houd je vrouw je dan niet tegen? Voorzitter: Geen particuliere aangelegen reden. heeren? De heer Doorn: 't Is allemaal onzin, als er weer winter komt. zullen we wel weer zien. Ben je bed...nderd... Voorzitter: Parlementair blijven! De heer Veltman: En de dokters dan? Men had makkelijk 's nachts de boel op kunnen ruimen, er viel in zes dagen geen sneeuw, maar in die zes dagen hebben da dokters sommige patiënten niet eens kun nen bezoeken. De heer Doorn: Och kom, al komen er drie dokters, als je dood moet, dan ga ja toch. De heer Veltman (neusophalend): Bene den peil! Men stapt van dit onderwerp af. Op een vraag van den heer Kok deelt voorzitter mede, dat aan de plannen voor den vuil nisophaaldienst hard wordt gewerkt. De heer Kok verzoekt er bij gelegenheid op te letten, dat op het ijs niet meer zulks vuilnisbelten komen. Voorzitter: Ook dit heeft de aandacht. Nadat de heer Kok nog hulde heeft ge bracht aan het Burgerlijk Armbestuur voor het vele werk in de zware winterdagen volgt tegen vijf uur sluiting der openba re vergadering.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5