Wie heeft het glas uitgevonden? Zuiderzeevisschers vergaderen TARZAN vuren van Tohr DE SCHAT in de Uto-eitijn en de Radioprogramma et rijk e 25 mooi vrije ren 'n steeds allen )u zal r w as i Ko er wijl I beste reeni- ien. ten eheel tegen ELASTISCH GLAS IN HET OUDE EGYPTE. EEN UITVINDER TER DOOD VER OORDEELD. In verband met de in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden tentoonstelling „Het Glas 1940", is het alleszins interessant, eens de geschiedenis van het glas na te gaan. Op de vraag: „Wie heeft het glas uitgc- GEN vonden?" zal wel nooit een juist antwoord ikunnen worden gegeven. Plinius was de j meening toegedaan, dat de Phocniciëns het eerste glas hadden vervaardigd. Later werd echter bewezen, dat deze opvatting geheel onjuist was. Tot voor kort hcerschte de meening, dat de uitvinding der glasma- kerskunst aan de Egyptcnarcn moest wor den toegeschreven: deze uitvinding blijkt zich echter tc verliezen in den mist der eeuwen. Babyionië, Assyrië en ook het oude Amerika en Afrika moeten het glas reeds hebben gekend. Het vermoeden hcerscht verder, dat de uitvinding van het glas aan een toeval te danken is. namelijk door een brand, welke de toevallige omstandigheid schiep, dat zand, kalk en alkali tot glas werd versmolten. ASSIRIëRS WAREN BOLLEBOOZEN. Bewijzen voor de rijke glaskennis der As- syriërs werden gevonden tijdens opgravin gen uit den laalsten tijd in het land van den Euphraat en Tigris, welke teruggrijpen tot 4000 jaren voor Chr.; de steenentafeï- bibliotheek van Sardanapalus (G00 v. Chr.) bevat bovendien uitgebreide recepten voor glasberciding. Van de Assyriërs stamt o.a. het met goud verkregen robijnenglas. Hoewel de Chineezen het glas minstens even vroeg moeten hebben gekend als de oude Egyptenaren. heeft men van de glas kunst van laatstgenoemden meer bewijzen uit dien tijd. Vooral de vondsten in de oud- Egvptische pyramides zijn een duidelijk blijk van het feit, dat de kunst van het glasmaken reeds duizenden jaren geleden in hoogen bloei stond. Verschillende afbeel dingen ip de eerste plaats wel de schil deringen van Beni-Hassan laten ons zien, dat het vervaardigen van glas en kunstmatige edelsteenen in dit land vrijwel volmaakt kon worden genoemd. Alexandrië droeg, toen de Egyptische kuituur was on dergegaan, de traditie over naar het Wes ten en naar het Noorden. ONBREEKBAAR GLAS. Toen enkelo jaren geleden bekend werd, dat men in een fabriek onbreekbaar glas had vervaardigd, schudden vele menschen ongeloovig het hoofd. „Onbreekbaar glas", dat was iets nieuws, dat met recht bewon derd[werd; dat was immers een prarhfig bewijs van de groote waarde der techniek en wetenschap van de 20sto eeuw. Zeer ze ker was dn uitvinding yan dit onbreekbaar glas te roemen, maar... een nieuwtje is het eigenlijk niet. In een mcdedeeling van Ihn-abd- Alhokhm aan El Mamoem, den op volger van Kalief Harocn-al- Raschid, over de onderzoekingen bij een oud-Egyptische pvramidc kun nen wij o.a. lezen: „In de Westzijde van de pyramide vonden wij 30 schatkamers, welke gevuld waren met kostbare stecnen, werktuigen en... glas, dat kon worden gebogen, zonder te breken." FEUILLETON door MALCOLM HOWES 16. Hallo! gromde hy, je bent er ook vlug bij geweest. Brieven, hè! Hoe heb je dat klaar gespeeld? Dat kan ik u niet vertellen, was het openhartige antwoord. Blijkbaar heeft iemand in Londen de route van het jacht ontdekt voordat ik het zelf wist. Dat is vreemd, zei Stump, met een zweem van twijfel. Het is waarschijnlijk eenvoudig genoeg, als de zaak wordt opgehelderd, zei Irene •nonchalant. De aanleghavens van de „Aphro- dite kon iedereen te weten komen, die de moeite neemt aan mr. Fenshawe's woning naar u te informeeren. Mr. Royson zal onge twijfeld ervaren, dat zijn vrienden dien weg gevolgd hebben, toen hij hen niet berichtte, waar het schip naar toe ging. Maar het is te heet om hier in de zon te blijven staan. Laten we naar het hotel gaan en daar op ons gemak onzen voorraad doorzien. Toen de gelegenheid zich voordeed, keek Dick zijn onverwachte post door. De twee brieven voor „Royson" waren van Forbes. Ze waren verschillend gedateerd. De eerste hield de mededeéling in, dat Sir Henry Roy son ernstig ziek was en dringend opdracht had gegeven, dat zijn neef aan zijn ziekbed moest komen. ,,Ik heb reden aan te nemen, schreef de rechtsgeleerde, dat uw oom een schok heeft gekregen, misschien door het plotseling ontvangen van inlichtingen, die hem vroeger onthouden waren en ik zou in m\jn plicht te kort schieten, indien ik er niet bij u op aandrong, om alle andere consi deraties ter zijde te stellen en onmiddellijk naar Engeland terug te keeren. De tweede brief was nog uitvoeriger. Volgens dit bericht moeten dc Egyptena ren de wetenschap hebben bezeten om een zoogenaamd „elastisch" glas te bereiden, dat men kon buigen, en dat voor verschil lende doeleinden gebruikt werd. Ook Pli nius en Cassius gewagen van onbreekbaar glas. Van Petronius, den gunsteling van keizer Nero, is een geschrift afkoinslig, gchectcn:' „Het feestmaal van Trimalchio", waarin hij vertelt van een glazen bokaal, welke op don grond werd gesmeten, zonder tc breken. De. bokaal kreeg alleen een groo te deuk. welke er echter zonder veel moeite mt een hamer weer kon worden uitgesla gen! HET LOON VAN EEN UITVINDER. Een Romeinsch architect onder keizer Ti- berius moet eveneens een dergelijk soort glas hebben Uitgevonden. Xori. die de eerste geschiedenis van het glas schreef, zegt daar over: „In den tijd van Tiberius bestond er buigbaar en onbreekbaar klus. Het geheim van dc bereiding hiervan is in den loop der tijden helaas verloren gegaan." Een andere overlevering vertelt, dat de Romein-.' sche architect, die verbannen was, zijn uit vinding in Rome wilde demonstreeren. Kei zer Tiberius liet bom toen echter terecht stellen, daar hij vreesde dat de waarde van goud en zilver door deze uitvinding verlo ren zou gaan. Het spreekt vanzelf, dat in de Middeleeu wen ook de alchimisten zich bezig hielden met de veredeling van de glasbereiding, en het is aan te nemen, dat in hun primitieve werkplaatsen vele uitvindingen en ontdek kingen werden gedaan, welke nooit bekend werden aan een grootere kring van perso nen, en welke met den dood van den ont dekker verloren gingen. RICHELIEU BANG VOOR DE GLASMAKERS. Zoo moet in de laatste jaren van de Mid deleeuwen in Frankrijk een soort onbreek baar en buigzaam glas zijn opgedoken. Vol gens de aantcekeningcn \au Blacourt heeft omstreeks 1630 een uitvinder een dergelijk glas aan minister Richclieu laten zien. Ri- chelieu betoonde zich echter niet bepaald enthousiast hierover en liet den man vcroor- deelcn tot levenslangen kerkerstraf, daar hij vreesde, dat de voorrechten, welke ver leend waren aan de Fransche glasmakers, door de uitvinding in gevaar zouden ko men, hetgeen dan een. groote ontevreden heid onder deze glasmakers zou veroorza ken. Nu was dit feit op zichzelf natuurlijk niets verontrustends voor Richelieu want er waren wel meer ontevredenen in dien tijd; de glas-makers hadden toen echter een vrij groote macht, en zouden het hem dus zeer onaangenaam kunnen maken. Daarom moest dus de uitvinding en na tuurlijk de uitvinder maar verdwijnen. Men merkt wel, dat het .baantje' van uit vinder in vroeger eeuwen niet bepaald een pretje was. De uitvinding van liet onbreekbare glas' raakte dus opnieuw in de vergetelheid, en de menschheid moest eeuwen wachten, tót dat een uitvinder van de '20ste eeuw voor dc derde maal het geheim van het onbreek bare glas oploste. Wanneer de bereidings wijze ervan niet telkens verdwenen was. dan zouden ongetwijfeld voorwerpen van onbreekbaar glas drinkglazen, vazen enz. heden ten dage een alledaaesch ver schijnsel in onze huizen zijn geworden. NEDERLAND MAG ER WEZEN! Wat de glaskunst betreft, deze kon in de 19e eeuw .gedegenereerd' worden genoemd: de vormen van de voorwerpen waren plomp de versieringen en decoraties zeer overda dig en bovendien zin- en smuakloos. Tegen het midden der 19e eeuw begon men zich in Venetië weer toe tc leggen oo het bereiken van lichtheid, dunheid en ede ler vorm in het geblazen glas. Pas na en kele decennia volgden de andere landen. Nederland bijvoorbeeld in het begin dor 20ste eeuw. Ons land neemt thans een zeer vooraanstaande plaats in op het gebied dor glasnijverheid hoofdzakelijk dynk zij orr ze wereldberoemde glasfabriek te Leerdam. Ook de*Nederlandsche glaskunstenaars go nieten een goede reputatie in het buiten land. -Dc glastentoonstelling, welke dezer dagen in Amsterdam te bezichtigen is, is een be zoek dan ook overwaard. De meeste afdetilngen v66r be houd van den ouden sluitings datum snoekbiargviisoherij. Zaterdag werd in „Krasnapolsky" te Amsterdam een gecombineerde algemeene vergadering gehouden, uitgeschreven door liet Centraal Comité van Zuiderzeevisschers en den R.K. „Sint Petrus" Bond. Negentien organisaties rond het IJssel- meer waren vertegenwoordigd, terwijl twee organisaties benoorden den afsluitdijk als gast aanwezig waren. Nadat de voorzitter, de heer J. Spit Jbz. de vergadering met een kort welkomst woord had goepend, gaf de secretaris, de heer K. Keuris Azn., een uiteenzetting over den toestand der visscherij in 1939. Het resultaat werd voorts medegedeeld van een onder de afdeelingen gehouden rondvraag over verschuiving van den da tum van sluiting der zoetwatervisscherij. waarvan het gevolg is geweest, dat dc meerderheid der afdeelingen zich had ver klaard vóór behoud van'den sluitingsda tum op 16 Maart. (De minister van Eco nomische Zaken bepaalde deze echter op 1 April). Tenslotte werd nog gewezen op het belang van samenwerking tusschcn de be langhebbenden Van Waddenzee- en IJssel- meervisscherij, waarvoor door liet bestuur alle pogingen in het werk zullen worden gesteld. Een voorstel, om aandrang uit te oefenen, dat het percentage der bruto-besomming.1 hetwelk op de uitkeering volgens art. 13 der Zuiderzeesteunwet wordt ingehouden, zal worden verlaagd, waarbij het bestuur adviseerde, dit voorstel aldus te wijzigen, dat een bepaald gedeelte der bruto-besom ming geheel buiten beschouwing zal blij ven en van het overblijvende deel de af trek ongewijzigd gelaten zal worden, werd in laatstgenoemden zin aangenomen. Een voorstel, beoogende de mogelijkheid tc scheppen, dat personen, opgenomen in artikel 13 (steun), indien deze behulpzaam zijn in een bedrijf, waarop artikel 6 (toe slag) van toepassing is. tijdelijk volgens de bepalingen van artikel 6 kunnen wor den behandeld, werd aangenomen. Even eens werd aangenomen een voorstel, dat beoogt vrijstelling te verkrijgen voor ge mobiliseerde visschersknechts. Bij een voorstel, bedoelende ruimere ver strekking van credieten te verkrijgen, kon het bestuur, boewei niet in alle, toch in tal van gevallen meegaan. De positie der Texclsche visschers. Hierop verkreeg de heer Henkes (Texel), het woord, die een uiteenzetting gaf van de pogingen, van Texel uitgegaan, om de Zuiderzeesteunwet ook voor de Waddenzee geldend te krijgen. Dit is tot zoover gelukt, dat van 1 Mei 1938 af Texel in de Zuider zeesteunwet is opgenomen, echter nog niet in die mate, als mocht worden ge wen scht. Texel heeft hierbij echter yan de overige vereenigingen op de Waddenzee weinig medewerking ondervonden. Spr. verklaarde hierop, dat. indien het centraal comité ook de belangen van de Waddenzec- visschers wenscht tc behartigen. Texel van heden af hij het centraal comité toetreedt. Rij monde van den heer Keuris deed het bestuur hiertoe een toezegging, zoödat Texel zich als organisatie aansloot. door Edgar Rice Burroughs 60. Toen Ahtea bevel gaf om Tarzan en Dr. Wong weer naar hun verblijf terug te bren gen. keerde de Chinees zich tot de koningin met een onderdanig lachje. ..Een ogenblik, o dochter van Tohr. Mag ik U een vraag stel len zijn de mijnen waaruit deze juweelen en het goud komen hier dichtbij?" Ahtea antwoordde met een lachje vol betekenis: „Binnen de muren van Tohr Wong Tai mjjnen met ongelooflijke rijkdommen. Als alles goed gaat. zult U ze te zien krijgen". De Oosterling boog diep. „Deze nederige, on waardige persoon is geheel tot Uw dienst. WOENSDAG 20 MAART 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 m. VARA-l itzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.80 —8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders In de Continubedrijven. 11.30 Voor de vrouwen. majesteit." Terug bij z\jn vrienden vertelde Tarzan van zijn onderhoud met de koningin van Tohr. Dr. Wong sprak uitsluitend over de fabelachtige rijkdommen in dc koninklijke schatkelders. Na een tijdje sliepen de gevan genen. De nacht verstreek... De eerste licht stralen schenen door de vensters. Om zeven uur die morgen verscheen de reusachtige gestalte van Mungo voor de getraliede deur. „Allemaal by Ahtea komen!" riep hjj luid. Tarzan wist, dat het noodlottige uür gesla gen was. Leven of dood. misschien een leven de dood, berusten in de handen van Ahtea! 12.00 Gramfooonmuziek. 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek. I.001.45 Rosian-orkest. 2.00 „Mazen", causerie. 2.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Saenlants Arcadia", causerie 6.50 Zang met pianobegeleiding. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Volksliederen. 7.30 By.belvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varla. 8.20 VARA-orkest en solist. 9.00 Radiotooneel. 9.45 Rosian-orkest. 10.10 „Schuldig of onschuldig?" causerie. 10.20 De Ramblers. 10.40 Medische vraagbaak. II.00 Berichten ANP. 11.10 Orgel en klarinet. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door dc NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. li.15 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Toespraak „Een woord voor U". 1.00 Christ. kinderkoor „Zangvogeltjes" met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. I.45 Celesta-cnAemble en gramofoonmuziek, 2.30 Christ. lectuur. 3.00 Celesta-ensemble. 3.35 Gramofoonmuziek. 3.45 Zang. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.40—4.55 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Tuinbouwcursus. 7.00 Berichten. 7.15 Letterkundig halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 Christ. Zangvereeniging „Hosanna" en solisten. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Het Heinz Hermann-trio en gramofoon muziek. II.25 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. „De persoon, van wien ik uw verblijfplaats heb vernomen." schreef mr. Forbes, „heefi mij vandaag bezocht en de feiten, welke hjj mij heeft voorgelegd, eischen ernstig uw aan dacht. Hij is er zeker van, dat de schatgra vende expeditie, waarbij u zich heeft aange sloten een mengsel is van roofzuuht en schurkerij, waarvan mr. Fenshawe de dup> is: hy is misleid door iemand, die onder ern stige verdenking staat van een kapitale mis daad. De Italiaansche regeering is bezi. stappen te nemen om dezen persoon in hsch tenis te doen nemen, en of de aanklacht te gen hem gegrond is of niet, het is een vast staand feit. dat de bewegingen der Aphrodit bewaakt zullen worden, met het doel om haa met kracht van wapenen te beletten o1 Italiaansch gebied te landen. U zult begii.' pen, dat ik sterke gronden heb voor deze br wering, anders zou ik haar met op schrif durven zetten. Indien u denkt, dat het een: nut heeft, machtig ik u dezen brief aan mr Fenshawe te toonen. onder voorwaarde, dat mUn naam niet genoemd wordt bij eenig onderzoek, dat hij verkiest in te stellen. Het zal u misschien helpen de juiste beslissing te treffen, indien ik u zeg. dat ik u opgespoord heb met behulp van luitenant de Honorable John S. Paton, van de Coldstream Garde, die de advertentie las. welke ik in de „Times" plaatste, en me den datum opgaf van het rytuigongeval in Buckingham Palace Rond, waarbij ge, naar het schijnt, den moed en de energie hebt getoond, welke men aan iemand uit uw familie mag verwachten. Bij onder zoek bleek, dat het rijtuig van den heer Fen shawe was en een van mijn bedienden werd na een bezoek aan mr. Fenshawe's huls aan gesproken door een man. die in staat was té bewyzen, dat hy nauwkeurig op de hoogte was van uw bewegingen. Ik heb gehoord, dat hij met deze post volledig aan den heer Fenshawe scluyft, dus reken ik in leder ge val op uw spoedig vertrek uit Massoea. daar ik geloof, dat de heer Fenshawe niet langer zyn naam zal leenen aan een verdachte on derneming." De derde brief, die geadresseerd aan .King". was van een zekeren Wllliam Field'ng. „par ticulier detective", die zich bekend maakte als degene, die mr. Fojbes had ingelicht Hu schreef ongeveer hetzelfde als de advocaat en voegde eraan toe: „Ik heb de enveloppe aan u geadresseerd onder den naam. waaronder y zich op de Aphrodite hebt ingescheept, of schoon ik weet. dat een telegram, dat u onder uw eigen naam in Marscille gezonden werd. u bereikte. Indien u zoo goed wilt zyn den heer Fenshawe onder vier oogen te vertellen, hoe een man. genaamd Alfieri. mèt anderen, baron von Kerber in Marseille aanviel en hem beroofde en verwondde, zonder dat eenig pro test van zyn kant volgde, zult u helpen een groot onrecht te herstellen." Royson zat op de balkon-veranda op de eerste verdieping van het Grand Hotel de 1'Univers. toen zyn verbaasde oogen deze brieven lazen. Wat hem in beide brieven trof. was dat de schryvers biykbaar meer wisten dan ze loslieten! Hy keek onwillekeurig naar den stapel brieven, die op een tafeltje naast miss Fenshawe's stoel lagen en waarby ook een verrassend epistel voor den ouden heer moest zyn. Hij keek naar Irene. Ze glimlachte om een grap of een leuk nieuwtje op een dichtbe schreven vel papier, dat ze in de hand hield. Naast haar zat mevrouw Haxton. nog meer verdiept. De brief, dien ze in haar slanke vingers hield, was even zeker een zakenbrief. als Irene's brief, vol doorhalingen en aanvul lingen het resul.aat was van een vrouwelijke pen. die vervloeide van nieuwtjes. Stump leunde over dc balustrade en keek vol ver achting neer op een half dozijn verkoopers van klceden, struisveer:n. fruit, zoetigheid en Abess'nische curiositeiten, die zich beneden op straat verzameld hadden en luidruchtige pogingen deden om zyn klandizie te verwer ven. Dus had Dick den tyd om over den weg. Jien hy volgen moest, na te denken. Indien de eigenaar van de Aphrodite zich onbewust leende tot een onwettige onderneming. daarin had Forbes volkomen geiyk, was het de plicht van een fatsoeniyk man om hem te waarschuwen. Als de overeenkomst met von Kerber hem hierby In den weg stond, moest daar een einde aan gemaakt worden. Dat besluit was bitter, maar onver- müdelljk. Met de volgende mailboot van Aden naar huis terug te keeren. zou een tam einde zyn van een avontuur, dat in den aanvang zooveel beloofde. En zyn belofte, om het meisje, dat hem haar vertrouwen had ge geven, niet te verlaten? Wel. hy zou haar het best helpen door mr. Fenshawe de oogen te openen voor het karakter van zijn bond- genooten Maar tegenslag was voor Royson een hgrde leermeester geweest en hij wist dat dé man, die een sprong in het duister doet. tenminste vasten grond moet kiezen als uit gangspunt: toen hy zich afvroeg welke scherp-omiynde beschuldiging hy tegen von Kerber wilde inbrengen, moest hij zichzelf bekennen dat hy zou moeten afgaan op de weinige woorden in den brief van den advo caat. en deze waren op hun beurt waarschftn- lyk geïnspireerd door de eenzydige verklarin gen van den verklaarden vijand van den I Oostenrijker: Alfieri. Fiedeling had ten slotte goed gedaan door mr. Fenshawe de zaak schriftelijk voor te leggen. Diens brief zou het terrein effenen voor de inmenging van iemand, die persoonlijk eigenlijk geen reden tot klagen had over von Kerber. In ieder geval, bedacht Royson. hoef lk mij niet te overhaasten. Laat Fenshawe zyn brief lezen en laat ik zijn kleindochter om raad vragen. Dan vind ik misschien den Juis- téh weg wel. Wanneer een jonge man het gezelschap van een aardig meisje niet missen wil, ziet hy altijd wel kans. een standpunt te vinden dat zulk een offer niet verlangt! Op dat oogenblik stond Irene op en voegde zich bij kapitein Stump. Dick stad zijn brie ven in zijn zak en zou haar voorbeeld ge volgd hebben, als hy niet plotseling had op gemerkt, dat mrs. Haxton vooroverboog in haar stoel en den dooreenliggenden stapel brieven op tafel doorkeek. Het had op zich zelf niets te beduiden, want er lag een aan tal tijdschriften en couranten tusschen den hoop. die min of meer gemeenschappeiyk be zit. waren. Maar Royson, die het bestaan kende van een stuk van groot belang, be sloot. dat, waar de gelegenheid den dief maakt, mevrouw Haxton's naam dien dag onbesmet zou biyven, als hij er iets aan doen kon. Hy stak een sigaar op. draaide zyn stoel een weinig om, en zat op een afstand van tien of twaalf voet tegenover haar. Door de dunne staven van de open balustrade konden ze beiden het trottoir aan de overzyde zien met zijn donkerkleurige menigte inboorlin gen. en het schemerige binnenste van ver scheidene kleine'winkeltjes. Mrs. Haxton, die schijnbaar geen acht sloeg op Royson, keek lusteloos naar de enveloppen en postmerken, maar ze scheen niets te vinden dat haar by- zondcre aandacht trok. Ze nam een tijdschrift op en stond op het punt dit te openen, toen een opmerking van Irene haar belangstelling wekte. Die Italiaan, die voor het huis van den graanhandelaar staat, achynt aan den grond vastgeworteld tc z(jn van verbazing vreemde lingen in het hotel te zien. zei het meisje, zich glimlachend tot den kapitein wendend. Zou hy ons kennen, denkt u? Ik zag hem toevallig langs de straat komen en toen hU ons zag. bleef hij stokstyf staan. Hy staart ons nu al twee of drie minuten aan. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7