ring- ier afgetreden Geen onderhandelingen Vaticaan-Berlijn SYLT blijft Engelsch mikpunt J 5 CENT Desertie of ongevil DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER FRANKRIJK Engeland scherper tegenover de neutralen Paul Reynaud Kabinetsformateur HINDENBURGDAM BESCHADIGD NEDERLAND 4% Laan. Schaeen. Tel. 444 (2 Hjnen). Kengetal 2240. DONDERDAG 21 MAART 1940.84e Jaargang. No. 11143. Mütaw d—NV.,Iteg. MJC 0 s Reeds heden einde der regeeringscrisis verwacht Gisterenochtend is de regee ring Daladier afgetreden, als gevolg van de stemming in de Ka- mer, welke 's nachts was gehouden, na debatten in geheime zittinig over de Finsche kwestie en de oorlogvoe ring. De motie van vertrouwen, welke de regeering had gesteld, verkreeg slechts 239 stemmen, terwijl 300 afge vaardigden (de socialisten c.s.) zich van stemming onthielden. Dit maakte een einde aan het par lementair bestaan van het kabinet Daladier. Nadat de afgetreden premier door den president der republiek was ont vangen en geweigerd had zelf op nieuw een kabinet te formeeren, werd aan Paul Reynaud, den ener gieken minister van finantiën de re- geeringsopdracht verstrekt. Reynaud heeft gisteravond bespre kingen gevoerd met Louis Rollin, Qeorges Mandel, Lamoureux en Queille. Hij schijnt de oplossing te willen zoeken in de vorming van een „Kabinet van nationale eenheid", onder opname ook van socialisten. Hij zal deze besprekingen heden ochtend voortzetten en vervolgens zal hij den President van de repu bliek op de hoogte gaan stellen van de resultaten. Het ministerie zal omstreeks het midden van den dag worden ge vormd en zal zich morgen aan de Ka mer voorstellen. Het is nog niet zeker, of Daladier opnieuw lid van de regeering zal zijn. Mocht dit wel het geval zijn, I dan verwacht men, dat hem het mi- nistcrie van oorlog zal worden toe- vertrouwd. Daladier is gevallen als ge volg van het ongeduld, dat zoo wel het Fransche als het Brit- sche volk aan den dag gaat leg gen, over de weinige voortva rendheid waarmede de oorlog van de zijde der geallieerden wordt gevoerd. Zoowel Chamberlain als Daladier stonden voor Parlementen, die onte vreden waren over het verloop der Finsche tragedie en bovendien lich telijk geschokt door de fantastische geruchten omtrent de resultaten der Brenner-conferentie en het aan Hit- Ier toegeschreven krijgsinitiatief. Het zou te sterk zijn uitgedrukt, als men beweerde, dat de volkeren der Westersche democratiën gaan twijfelen aan de eindoverwinning. Hiervan is geen sprake. Zoowel voor Brit als Franschman staat het vast, dat tenslotte Duitschland op de knieën zal worden gedwongen. Maar het tempo gaat ze te lang zaam, men wil tenslotte daden, da den! Trouwens ook in Duitschland valt dezelfde geestesgesteldheid te onder kennen. Het Duitsche volk heeft niet, zooals die zijner tegenstanders, de gelegenheid zijn gevoelens in een volksvertegenwoordiging tot uit drukking te brengen, noch bezit als toetssteen der openbare meening een vrije pers. maar hoewel ook de Duit- scher volle vertrouwen heeft in zijn leger en luchtmacht, staat toch vast. dat hij niet minder sterk verlangt T*nar een spoedige eindbeslissing. Paul Reynaud. Dc Paus bezorgd voor een toenadering Rome-Moscou In gezaghebbende kringen te Rome spreekt men de in het buitenland versche nen berichten, volgens welke de Heilige Stoel en de Duitsche regecring, zouden on derhandelen over een modus vivendi voor de Roomsch Katholieke kerk in Duitschland en het door Duitschland bezette gebied, te gen. In hei bij-zonder wordt ontkend, dat Orscnigo, nuntius te Berlijn, over dit on derwerp in de Wilhelmstras se zou hebben gesproken. Bevoegde Vaticaanschc kringen onthullen, aldus het Roti Nwsbl., dat de Paus bezorgd is over het vermeende Duitsche plan een toenadering en eventuectfc samenwerking op den Balkan teweeg te brengen tusschen Rusland en Italië. Volgen welingelichte krin gen doet het Yaticaan langs diplomatieke wegen zijn uiterste best Italië te bewegen tot handhaving van zijn tot dusverre aan genomen houding van onversaagd anti- bolsjewistisoho natie. Terwijl het Vaticaan zijn uiterste host doet het conflict te beper ken en te arbeiden voor den vrede, legt men er in Vaticaanschc kringen den nadruk op dat een vrede ten .koste van sowjet-expansic en de gevreesde daaruitvoprlvloeiende gevol gen van bolsjewiseering van Europa, geens zins in overeenstemming is met bet devies van den Paus „vrede gebaseerd op recht vaardigheid". Stanley, de Britsclie minister van oorlog, heeft gistermiddag tijdens een lunch ge sproken over de positie van de neutralen. Hij herinnerde aan de critick in de buiten- landsche pers, die was uitgeoefend op de Britsche regeeiing, volgens wolke het haar aan energie ontbreekt en zij te zwak op treedt, dit speciaal in verband met dc Fin sche kwestie. Waarom deze critiek?, aldus STANLEY VOLDOENING IN ENGELAND OVER DE RESULTATEN. De Britsche luchtmacht heeft giste renmorgen haar aanvallen op het ei land Sylt met onverminderde kracht voortgezet. Evenals die van den vo- rigen avond waren zij voornamelijk gericht op de vliegtuigbasis Hörnum aan het Zuidelijk einde van het ei land. Met schier wiskundige regelmaat stoven de Britsche vliegtuigen nader om in gewaagde duikvluchten hun bommenlast op de militaire doelen uit te strooien, daarbij hevig onder vuur genomen door het luchtafweer geschut. Vanuit Denemarkcnkreeg men den indruk dat de Engelsche vliegtuigen de inmiddels opgestegen Duitsche jachtvliegtuigen de baas waren. Twee Britsche jagers waren aan de bom menwerpers toegevoegd, om foto's te nemen van de aangerichte verwoestingen* vroeg Stanley. Omdat wij de rechten van de neutralen wenschen te eerbiedigen. Het Is heel gevaarlijk voor de neu tralen nu te meenen, dat zij ons de les te lezen hebben. Dat zon oen lee kunnen zijn, die wij maar al te graag willen leeren. Wij hebben er varen, dat de man, die de rechten van de neutralen met voeten treedt, de voordeelen krijgt en niet alleen de voordeden, ook nog de bewonde ring. Deze les zou waarlijk leergie rige en bekwame leerlingen in dit land kunnen krijgen. Stanley vervolgde: de uitdaging was niet alleen tot Engeland en Frankrijk gericht, doch tegen alle landen, die hun eigen weg gaan en hun eigen gedachten willen heb ben. Er zijn anilloencn inenschen op de we reld die denken: iioe blijven wij er uit. Maar zij zijn er in! Mogelijk nemen zij niet actief deel aan den' oorlog, mogelijk geven zij uit angst zelfs hulp aan de andere zijde, doch laat niemand van hen denken, dat het resultaat van den strijd, die begonnen is, hen onverschillig kan laten. Er is slechts een waarborg, dien wij kun nen geven en dat is dat Duitschland zal toonen dat zijn nonnen van misdadigersre- gecring geen baten afwerpen en dat nooit zullen doen. De Londensche corr. van de N. R. Crt zegt in zijn commentaar op minister Stan ley 's uitval: In hoeverre Stanlcy's uitbarsting nu ook aan een concrete wijziging in de geallieerde behandeling van dc neutralen \oorafgaat, zal nog moeten worden afgewacht Men dient echter te bedenken, dat zijn uitlating allerminst geïsoleerd staat. Integendeel, zij is slechts één van een heele reeks waarschuwingen aan de neutralen, die begonnen is met de beruchte verklaring van Churchill, Dinsdag bevestigd en zelfs nog sterk onderstreept door Chamberlain, die dan ook wel de gelijk moet worden opgevat als een bewijs, dat de stemming in Enge land tegenover de neutralen con stant scherper is geworden. De berichten der twee partijen over deze schade staan natuurlijk lijn recht tegenover elkaar. Volgens Ber lijn was de aanval een propaganda- actie om den slechten indruk weg te nemen van den Duitschen aan val op Scapa Flow en meldde de Britsche radio het resultaat reeds, vóór de strijd feitelijk was begonnen. Berlijn zegt, dat 15 k 20 Britsche vliegtuigen aan den strijd deelna men en dat zeer weinig schade is aangericht Londen beweert, dat er 30 Britsche bommenwerpers waren en dat de schade zéér groot moet zijn. HINDENBURGDAM BESCHADIGD? Gistermorgen werden vanuit Denemarken nog steeds rookwolken waargenomen, wel ke naar het schijnt opstegen uit brandende gebouwen op het eiland Svlt. Naar men ge looft, is de spoorlijn over den Hindenburg- dam, welke het eiland met het vasteland ver bindt, beschadigd. Daarover is van Roemoe, een Deonsch eiland juist benoorden Sylt. be richt ontvangen. Normaal loopen dagelijks vier treinen over den dam, twee in de och tenduren en twee in den middag. Gisteren heeft geen enkele trein geloopen. Vele voltreffers. Naarmate de Britsche vliegtuigen, aldus zegt Reuter, een voor een behouden in En geland terugkeerden, kwamen steeds meer berichten binnen over de uitgebreide scha de. die zij aan de watervlicgtuigbasis te Hor- num op het eiland Sylt hadden toegebracht. Verscheidene vliegtuigen meldden rccht- streeksche treffers op hangars, de spoorlij nen en barakken. Waargenomen werd, dat verscheidene branden uitbraken. De aanvallen zijn met een opmerkelijke vlotheid en nauwkeurigheid ten uitvoer ge legd. Hoewel de zoeklichten overal bij de doelen in actie waren, zijn slechts enkele Britsche bommenwerpers in dc stralenbundels opge vangen. Tijdens een stadium van den aanval had een der bommenwerpers met slechts een zoeklicht te doen. Andere zoeklichten waren naar het schijnt, door voorafgaande vliegtui gen „uitgedoofd". De minister van luchtvaart Kingsley Wood heeft in het Lagerhuis zijn tevredenheid ge uit over de aanvallen en meegedeeld dat een Britsch vliegtuig verloren is gegaan. (De Dultschers beweren van drie.) De aanvallen werden van groote zoowel als van geringe hoogte gedaan en vele dui zenden kilogram explosieve cn brandbom men werden neergeworpen. BIJ HET KAARTJE. Nevenstaand kaartje geeft de Duitsche Bovenstaand kaartje geeft de Duitsche bocht weer. waar de Duitsche versterkin gen gelegen zijn, voronamelijk de eilanden Sylt, Helgoland en de Oost-Friesche-eilan- den Borkum en Wangerooge, De nieuwe postzegel van 5 cent DOOR DE POSTERIJEN ZAL BINNEN KORT EEN NIEUWE POSTZEGEL WOR DEN UITGEGEVEN, WELKE DE BEEL- TENIS DRAAGT VAN H.M. DE KONINGIN „Ik denk maar dat ik er tusschen uit moet knijpen Naar wii vernemen is de 21-jarige H. P. Wouters uit Overveen, een soldaat in de stelling IJnmideu, na het beëindigen van zijn verlof niet op zijn post teruggekeerd. Men vermoedt dat hier wederom van de sertie sprake is. Dit zou voor IJmuiden het tweede geval zijn. Deze soldaat blijkt het wel handiger te hebben ingekleed, dab zijn gedeserteerde eol1"ca en twee onder-officieren, die. zooals wij gemeld hebben, binnen enkele dagen zijn gearresteerd en thans zijn opgesloten. Deze soldaat was nu met drie daeen ver lof thuis. Hij zeide dat hij naar de Jaar beurs te Utrei-ln zou gaan. Toen de drie verlofdagen om waren, kwam er op het bureau van het. onderdeel waartoe betrokene behoort, bericht binnen dat hij ziek was achtergebleven. De ouders waren uit den aard der zaak niet weinig verbaasd een militaire dokter voo de deur te zien die naar zoonlief kwam kijken in de hoop dat deze weer spoedig naar zijn onderdeel zou kunnen terugkee- rcn. Hiermede stonden de ouders voor een pijnlijke verrassing en begreep men dat hun zoon ofwel vermist ofwel gedeserteerd is. In dit laatste geval heeft hij een voorsprong van zee dagen gehad. Nader vernemen wij, dat de ver miste tegenover zijn vrienden zou hebben uitgelaten, dat hij bevreesd was voor een militaire straf dia hij van de krijgsraad verwachtte wegens een militair vergrijp en waarvoor hij binnenkort zou moe ten terechtstaan. „Ik denk maar, dat ik er maar tusschen uit moest knijpen" aldus heeft hij zijn vriend gezegd. Een ongeval? Anderzijds acht men ook een ongeval niet geheel uitgesloten. Zijn signalement luidt: Lang 1 meter 80, breed postuur, kleine snor, blonde haren, boventanden even zichtbaar. Toen hij naar de Jaarbeurs zou gaan, was hij gekleed in burger, n.1. bruine deuk hoed. bijna witte regenjas, blauw gestreep te colbertjas, bruine plusfour en dito pull- ovor, blauw gestreepte overhemd, dito vlinderjas. Hij was voorts in 't bezit van een gouden zegelring en zilveren arm bandhorloge. Hij was geboren 18 Mei 1918. Zij die inlichtingen kunnen verstrekken van den vermiste, kunnen zich wenden tot de militaire positie te IJuidcn. Vl/EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: Plaatselijk erike- le lichte buien, wisselende bewolking, weinig verande ring in temperatuur, meest matige Z.W. tot W. wind.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1