vuurwerk ontbrandde boven Sylt Nederlandsche ambulance naar Finland vertrokken Een fantastisch Regeeriog koopt magere melkpoeder op De „Oranjefontein" te water gelaten Neutrale pers in de gelegenheid gesteld om waar te nemen dat er zeer weinig schade is. Volgens de Britten de basis Hörnum echter vol ledig vernietigd. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, hebben gisteren vertegenwoor digers van de pers in de neutrale laaiden een bezoek gebracht aan het eiland Sylt, om de schade in oogen- schouw te nemen, welke door het bombardement van de Britsche vlieg tuigen is aangericht. Reeds op de reis naar liet eiland konden de journalisten constateeren, dat de berich- .ten over het vernielen van de Hindenbur- gerdam onjuist waren. Op de elf kilometer langen dam was geen enkel spoor van een ingeslagen boni te zien. Op het eiland zelf zagen zij aan weerszijden van de spoorlijn de bevolking rustig haar werk doen, terwijl .voor de huizen de kinderen speelden. De vliegtuigbasis Hoernum op de zuid punt van het eiland, welke het voorwerp van den voornaams ten aanval van dc Brit sche vliegtuigen vormde, is slechts weinig beschadigd. Slechts een gebouw, het zieken huis, is door een bom getroffen, welke evenwel niet door het betonnen dak licen is geslagen. Verder zijn in het vrije veld een aantal trechters geslagen en zijn een aantal ruiten door den luchtdruk vernield. Dit zijn de eenige sporen weükö t' bombar dement van zes uur hebben nagelaten. Britsche piloot aan het woord. Eén der Britsche piloten, die den overval op het eiland Sylt heeft medegemaakt, geeft in het Hsbl. het volgende interessante re laas: Niet al te langen tijd nadat wij boven Sylt aan het cirkelen waren 0111 de beste positie te kiezen voor onzen aanval, kwamen een tiental zoeklichten in actie en meteen barstte er een lielsch vuur los uit de batte rijen; de Duitschers gebruiken zoeklichten en vuurkogels van allerlei kleur. Wij wierpen toen onze bommen uit en op ettelijke plaatsen op den grond begon het te branden; het was een zoo fantastisch gezicht, dat iedereen er door geboeid zou zijn. Het was werkelijk net een geweldig vuur werk., We mochten echter niet vergeten, dat het vuurwerk even gevaarlijk als mooi was. Tel kens den lichtbundel der zoeklichten ont wijkend, koos ik dc beste posities 0111 de bommen te laten vallen, terwijl onze gun- ner met zijn machinegeweren duchtig mee deed. Ons doel was, dc watervliegtuigbasis Hörnum aan het Zuidelijk puntje van het langgerekte eiland te vernietigen. Ongeveer een kwartier lang waren wij in den aanval, maar toen moesten wij het veld ruimen 0111 plaats te maken voor onze collega's, die na ons uit Engeland waren opgestegen". „Kon u zien dat u iets geraakt heeft?" „Onze waarnemer is daarvoor de man. Volgens hem hebben wij zelf een hangar ver nietigd. Natuurlijk sprak ik teruggekeerd in Engeland al mijn collega's en zij, die het laatste vliegtuig bemanden, verklaren dat er geen twijfel is, of de gelieele basis Hörnum is volledig vernietigd". Nieuw projectiel tegen vliegtuigen? Een andere Britsche piloot heeft gezegd, dat, naar het schijnt, een nieuw vijandelijk projectiel werd opgemerkt. Het vertoonde zich als een tiental roodachtige kogels, welke zich verspreidden en met groote snel heid omhoog schoten. Een derde vlieger noemde dit nieuwe anti-vliegtuigwapen een „nieuw kanon, dat dingen omhoog zendt, welke op Romeinschc kaarsen (een soort vuurwerk) lijken, wan neer zij uit elkaar springen". Een „regenboog" van postzegels Por 1 April den verkoop. Gisteren gaven wij een afbeelding van een der nieuwe postzegels met de afbeelding van onze Vorstin welker verschijning per 1 April a.s. tegemoet kan worden gezien, liet betreft hier nieuwe zegels in de waarde van 5 tot en niet 40 cent, terwijl tegelijk ook de zegelafdrukken met beeltenis van llr. Ms. de Koningin op briefkaarten van 7V2 cent en andere waardeformuliercn zullen worden vernieuwd. Dc nieuwe zegels zijn in rotogrnvuredruk en in samenwerking, wat de letterteekening betreft, niet J. van Krim pen, vervaardigd naar een ontwerp van den kunstenaar NV. A. van Konijnenburg te 's-Gravenhage, wiens oogifterk het was naast gelijkenis, de Koninklijke waardigheid tot uitdrukking te brengen. Een gunstige ver houding van licht en donker in het beeld komt aan de kleuren op gelukkige wijze ten goede. Zij zijn voor de onderscheidene waarden als volgt: 5 cent donkergroen. IV2 cent rood. 10 cent violet. 12% cent donkerblauw. 13 cent lichtblauw, 20 cent paars. 22»/2 cent olijfgroen. 23 cent wijnrood. 30 cent sepia. 40 cent lichtgroen. Bij de verschijning der nieuwe, zal de verkoop der oude zegels in de overeen komstige waarden worden gestaakt. Zooals uit bovenstaande opgave blijkt, zullen de ze gels van 6 en 27 V2 cent kotnen te vervallen. ZAT Boven: De Nederlandsche Roode Kruis-ambulanoe Is Donderdag middag per vliegtuig van Schiphol naar 't hooge Noorden vertrokken. Een laatste vaarwel voordat de zusters het vliegtuig bestegen. Midden: H.K.H. Prinses Juliana was Donderdag bij het vertrek van de Roode Kruis-ambulance naar Finland tegenwoordig, om van haar hooge belangstelling blijk te geventDe Prinses wuifde de vertrekkeiuden hartelijk toe. Naast haar mr. M. J. baron van Lijnden. Rechts: De vliegtuigen, waarmede de Nederlandsche ambulance voor Finland Donderdag van Schiphol vertrok, waren voorzien van de bekende Roode Kruis-vlag. De bagage wordt ingeladen. TE MALMÖ GEARRIVEERD. Naar wij van het Ned. Roode Kruis vernemen is het personeel van de Nederlandsche Ambulance naar Finland gisteren op Malmö geland met de drie vliegtuigen, de „Ibis" 0111 17.05, de „Tapuit" om 17.37, en de „Xema" 17.46. De leden zijn nu allemaal gearriveerd. Waarschijn- 1 lijk zijn zij gisteravond nog met den nachttrein van 21.45 uur naar Stockholm vertrokken. JAPAN BEGIFTIGT ONZE MARINE Model van antieke Japansche wapenrusting aangeboden. Uit naam van dc keizerlijke Japansche marine heeft de eerstdaags uit 's-Gravenha ge vertrekkende Japansche marine attaché kapt. luit. ter zee M. 1'onaki êtezamen met zijn opvolger, kapt. luit. ter zee T. Maeda, den vice-admiraal J. Th. Fürstner, chef van den Marine-staf een geschenk voor dc Ko ninklijke Marine aangeboden. Dit geschenk is een model van een antieke Japansche wa penrusting. een getrouwe copie van het har nas, gedragen door den beroemden Japan- schen held Minamoto Yoshitsuno (11591189) Het origineel is een nationale schat van het Japansche Keizerrijk en word bewaard in den Kasugatcmpcl in West Japan. Bij het zeer fraaie geschenk werd tevens een Ja pansche oorkonde overhandigd met het op schrift: Aan de Koninklijke Nederlandsche Marine. Deze wapenrusting wordt aangebo den als een klein blijk van dank baarheid voor het door de Neder landsche regcering geschonken mo del van de „Soembing" met den wensch, dat dit tevens moge strek ken tot bevordering van der vriend schappelijke betrekkingen, die ouds her tusschen onze beide landen be staan. De Keizerlijke Japansche Marine. Het ligt in het voornemen, het fraaie mo del op daartoe geschikte plaatsen, waarbij gedacht wordt aan de scheepvaartmusea te Amsterdam en Rotterdam en diverse mu sea elders, ter bezichtiging door het publiek ted oen opstellen, voordat het in een der verzamelingen van de Koninklijke Marine zal worden opgenomen, Prijs voorloopig f 15 per 100 kilo. Het door minister Steenberghe in zijn radiorede in uitzicht gestelde uit de markt nemen van magere melkpoeder, zal 21 Maart beginnen en 14 Scpt. eindigen. Voor de periode 21 Maart tot 13 April zal worden betaald 15 cents per kilo netto, franco spoor of groot vaarwater en inclu sief verpakking. Fioancieele toestand der veehouders nijpend Een telegram aan den minister. De drie centrale landbouworganisa ties hebben in een telegram aan den minister van Economische Zaken er ten sterkste op aan gedrongen alsnog over te gaan tot het uit de markt ne men van ongeschikt gebruiksvee, aangezien hierin een middel is gele gen, de veeprijzen te doen optrekken en zoodoende in den buitengewoon nijpenden financieelen toestand der veehouders verbetering te brengen. Nederlander spoorloos verdwenen Na vertrek over de Duitsche grens. Sedert Zaterdag 2 Maart is te Heerlen spoorloos verdwenen zekere J. W. Dien dag begaf hij zich naar Aken, zijn vrouw rnede- dcelendc, dat hij daar ging werken. Na dien dag heeft men taal noch teeken van hem vernomen. De man is vader van drie kin deren. De diefstallen bij Van Gend en Loos Wederom tien personen In de Maasstad gearresteerd. In verband met het onderzoek naar de spoorwegdiefstallen bij Van Gend en Loos te Rotterdam, heeft de poli tie thans opnieuw tien verdachten gearresteerd. Dijk bij Meppel bezweken Polder overstroomd. Gistermiddag is ongeveer een kilometer ten noorden van Meppol een dijk van dc ou de vaart onder den drang van het water be zweken, waardoor eenige tientallen hectaren land en een weg onder water zijn komen tc staan. Door den hoogen waterstand stond het terrein ter plaatse reeds eenigen tijd gedeel telijk onder water. Het gat bevindt zich in het noordwestelijk gedeelte van den dijk en is ongeveer acht tien meter groot, waardoor het water met kracht in den lager gelegen polder kon stroo- men. Een schip van ruim 10.000 ton. Het motorvracht- en passagierschip „Oran* jcfontein", bestemd voor de Holland-Afrika- lijn van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschppijen, waarvan de op dracht tot den bouw in Octobcr 193S aan de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam werd opgedragen, is gistermiddag met goed gevolg te water ge laten. Het schip is een zusterschip van het motor schip „Klipfontein", dat in Juli 1939 aan de reeders, de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, werd afgeleverd. De hoofdmaten van het schip zijn als volgt: lengte over alles 158 meter, breedte 19 nieter, holte 10.5 meter, aantal passagiers le klasse 106, aantal passagiers toeristen klasse 42. De inotorinstallatie zal bestaan uit twee dubbclwerkcndc twectakt Smit-Bur- mcistcr en Wain dieselmotoren, welke teza men maximum 12.000 as-p.k. kunnen ontwik kelen en daarmede het schip een dienstsnel- heid van ruim 17 mijl zullen verschaffen. Wat betreft de schecpsvorm werd weder de „Maicrfonn" toegepast. De totale laadruim tc bedraagt circa 475.000 kubieke voeten. Twee der ruimen zijn speciaal ingericht voor het vervoer van gekoelde lading. Het draag vermogen van het schip bedraagt circa 10.500 ton. Het schip moet in Juli 1940 worden opge leverd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8