Brabantsche Rrief Wat brengen de ons Paaschdagen? Uotiéal Talrijke belangrijke wedstrijden K.Yl.U.R. teAAJbt klaMtM In ons district De vanDré 1J11C1 ÏIM.U In Den Helder: H.R.C.-West Frisia In Wieringecwaardi Wieringerwaard-Oudcsluis Schagen naar H.R.C. II In verband met de vertraging ln de Afwerking van de competitie, heeft de K.N.V.B., in afwijking met vorige jaren gemeend een volledig programma voor de Paaachdagen te moeten vaststellen, met dien verstande, dat tweede Paaschdag als officieele wedstrijddag wordt beschouwd, terwjjl op verzoek ook op Zondag worden gevoetbald. kan AFDEELING L Op len Paaschdag wordt verreweg de belangrijkste wedstrijd gespeeld, n.I. die tusschen A.D.O. en D.W.S. De Hagenaars hebben het voordeel van eigen terrein, hetgeen in dergelijke ontmoetingen heel belangrijk is. Maar na de vorstperiode hebben de D.W.S.- ers laten zien, dat ze het nog lang niet ver leerd zijn getuige de 20 zege op Blauw-Wit. Ook A.D.O. heeft weliswaar gewonnen, maar haar 21 op K.F.C. was lang niet zoo over tuigend. In ieder geval zal een gelijk spel Zondag niet ver van de waarheid af zijn. Ajax speelt ook Zondag thuis tegen K.F.C. Het zou ons wel heel erg tegenvallen, als de „Meerclub" ook in dezen wedstrijd een steek zou laten vallen. Op 2en Paaschdag speelt Blauw-Wit op eigen terrein tegen het verzwakte Haarlem. Een mooie gelegenheid voor de Zebra's om weer wat te bekomen van den schrik van Zondag j.L 't GooiD.O.S. en Stormvogels V.S.V. zullen spanning genoeg opleveren, maar belangrijk zijn ze niet. We houden het op 't Gooi en V.S.V. IN AFDEELING II wordt op Zondag alleen gespeeld Feijenoord Xerxes, die natuurlijk door de „Stadion"-club gewonnen wordt. V.U.C., de ernstigste mede- candidaat van Feijenoord krijgt het Maandag heel wat zwaarder te verantwoorden. Een derby valt nooit mee, en vooral niet als het gaat tegen een ploeg als H.B.S., die er op ge brand is om V.U.C. te toonen, dat ze het dit jaar heel wat beter doet als vorig seizoenen. Dat kan V.U.C. wel eens een punt kosten! H.D.V.S. wint van R.F.C., terwijl D.H.C. C. V. eronder houdt. Sparta tenslotte zal na heel veel moeite op eigen terrein kunnen winnen van D.F.C., nu de Dortenaren door de nederlaag tegen Feijenoord als uitgeschakeld zijn te beschou wen. Of D.F.C. moet den moed nog niet op gegeven hebben! HET OOSTEN. Hier worden op beide Paaschdagen slechts drie wedstrijden gespeeld Heracles en Tuban- tia, de belde leiders, komen beiden in het veld. Heracles tegen Quick en Tubantia tegen En- schcdesche Boys. Vooral de Heraclieden die nen o.l. op te passen, daar Quick altijd een tegenstander is, die rare pijlen op haar boog heeft. De Hengelo-ers zullen wel winnen, evenals A.G.O.V.V. in den wedstrijd tegen Wageningen, waardoor de Apeldoorners even eens in „the running" blijven. HET ZUIDEN. Ook hier wordt alleen 2en Paaschdag ge speeld. Juliana ontvangt Helmond en niets staat den leiders in den weg hun positie te verbeteren. Of Helmond zou in één week tijd haar tweede krachttoer moeten verrichten! M.V.V. zal Maandag wel beter oppassen in haar uitwedstrijd tegen B.V.V. We nemen ten minste niet aan. dat M.V.V. nu ineens al haar kruit verschoten heeft. N.O.A.D. gaat een zwaren „Paasch" tege moet. Longa, haar Tilburgsche mede-eerste klasser moet opgezocht worden. Dat kon wel eens record-bezoek opleveren. Toch hebben we vertrouwen in N.O.A.D, dat ze door een kleine zege Juliana op den voet zal blijven volgen. Willem II gaat Maandag o.i. haar laatste kansje verspelen, want dat de Tricolores in Eindhoven van de Zeeuw c.s. zullen winnen, is na de povere resultaten van de laatste we ken zeer onwaarschijnlijk. N.A.C.Limburgia en RoermondP.S.V. zullen wel door resp. N.A.C. en Philips gewonnen worden. IN HET NOORDEN. wordt „braaf" gevoetbald. G.V.AV. speelt zelfs tweemaal, evenals haar stadgenoote Velocitas. Zondag spelen de leiders tegen W.V.V., waarna Maandag den strijd aange bonden moet worden tegen Velocitas. We hebben zoo'n vermoeden, dat juist in dezen laatsten strijd enkele verradelijke voetangels zullen schuilen Ook W.V.V. en Sneek treden tweemaal in het veld. Sneek heeft o.l. kans op 4 punten. Haar thuiswedstrijd tegen W.V.V. zullen de Friezen zeker winnen, ter wijl ook Velocitas met wat moeite overwon nen kan worden. Veendam wint van Leeu warden. terwijl Heerenveen Be Quick haar zooveelste nederlaag bezorgt. Wederom krijgen de leiders een oon- current op bezoek. Maandag is het n.I. de beurt aan West-Frisla om de Racers op Tuindorp party te geven. En gezien het feit, dat de Enkhuize- naren voor hun allerlaatste kansje spe len, zullen de roodjakken er op bedacht moeten zyn, dat ze ernstigen tegenstand ontmoeten. Maar de resultaten, die belde clubs tot nu toe geboekt hebben, wijzen er op, dat H.R.C. zyn twaalfde zege te gemoet gaat. Succes gaat wederom een vry zekere nederlaag tegemoet Alcmaria Victrix zal tenminste in Alkmaar niet toestaan, dat de blauw-zwarten één puntje mee naar Wierin- gen nemen. Ook het kleine kansje, dat de kaasstede lingen nog bezitten, zal hen wel zoo inspi- reeren, dat ze de zege thuis houden. Inmiddels blijft Succes maar in het hoekje waar de slagen vallen. Alkm. Boys gaat een zwaren stryd tege moet in Wormerveer. W.F.C. is bezig zich te herstellen en vooral thuis zijn de Wormer- veerders niet voor de poes. Dat kan wel eens op een geiyk spel uitdraaien. O.S.V. wint op eigen terrein natuuriyk van Purmersteyn, terwijl Z.F.C. met wat meer moeite Zaandijk eronder kan houden. Helder is vry. Afdeeling E. Van de drie clubs uit de kopgroep ia BKC vrij. Schagen en Oudesluis daarentegen heb ben een uitwedstrijd te spelen, waarin zonder twyfel de noodige voetangels en klemmen ontweken zullen moeten worden om niet nog verder achterop te geraken bij BKC, dat wel iswaar zelfs geen punten zal kunnen binnen halen, maar ook de zekerheid heeft, dat haar de Paaschdagen niets kan kosten. Oudesluis brengt Maandag een visite aan de oude buur Wierlngerwaard. De club van Schenk moge thans minder sterk zijn dan vorig jaar, op eigen terrein en tegen een der naburen zijn de roodbroeken tot groote dingen in staat. Oudesluis zelf zal het waarschijniyk een op luchting vinden als ze deze visite tot een goed einde heeft gebracht. Schagen bezoekt eersten Paaschdag HRC 2. De Racers kunnen dien dag zoo sterk moge lijk verschynen, aangezien HRC 1 pas den tweeden dag speelt. Schagen, wier prestaties na den ystyd verre van daverend waren, zal er dus goed aan doen haar besten vorm mede te brengen. Mocht ook deze wedstrijd in het geel-zwarte kamp teleurstelling brengen HRC 2 hjkt ons wel in staat voor fermen tegenstand te zorgen dan kan Schagen haar leidende rol als uitgespeeld beschouwen. Op twee fronten wordt in Den Helder plaatselijke strijd geleverd. Allereerst AtlasWatervogels, die eveneens op eersten Paaschdag gespeeld wordt, waar 't ongetwijfeld geducht zal spannen. Het eerste treffen aan den Jan Verfailleweg eindigde in een 5O zege voor de Vogels. Maar dat was in den begintyd der competitie, toen Water vogels nog tot de sterksten behoorde. We denken nu veeleer aan een revanche. Wyker c.s. zullen daar zeker hard voor werken en ze lijken ons daartoe wel in staat ook. De andere plaatseiyke ontmoeting is HRC 3 Helder 2 (tweeden Paaschdag, aanvang half elf(. Ook hier had het eerste treffen een eigenaardige uitslag. Racing won toen met 70. We zouden deze cyfers niet graag als voorspelling voor den stryd van Paasch laten gelden. Integendeel. Waar Helder 2 zoo sterk mogeiyk kan uitkomen is zij o.i. abso luut favoriet. Afdeeling E. SportersMFC; Hollandia 2West-Frisia 2; Andyk—Strandvogels. Afdeeling G, Bergen is zichtbaar versterkt onder het ys vandaag gekomen. Klopte ze niet pas beide Alkmaarsche troonpretendenten! We durven de duinkanters dan ook ditmaal de beste pa pieren toe te kennen, nu CSV uit Castricum op bezoek komt. Men behoede zich in 't Ber- gen-kamp evenwel voor onderschatting der tegenpartij. DTS gaat het by Alk. Boys 2 probeeren. We wenschen de Langedijkers veel succes, maar vreezen intusschen, dat ze het niet redden aan den Westerweg. Uitgeest ontvangt Alcmaria 2. N. Niedorp bezoekt Alcmaria 3. Er mag wel behoorlijk gespeeld worden by de geelkragen, want Ulvenhout, Witten Donderdag 1940. Amico, Nou eenmaal d'n kogel deur de kerk was, d'n auto was gekocht, kreeg m'n baaske 't bezonderst druk. Hy moest leeren ryen, daar moest stalling gezocht worden, hy moest relaties gaan kweeken veur zynen handel, dien ie op touw zou zetten. 'k Heb 'm al drie weken nie anders gezien, dan mee twee diepe rimpels boven z'n eigen- wyze neus, die verticaal deur z'n gladde veur- hoofd anijen. Z'n clarinet hee-t-ie nicmeer aangekeken. Strak staat z'nen geest gespannen op z'n on derneming. Chauffeuren kost ie in 'n paar uren. Daar staat ge als ouwen mensch, bij te gapen, hoe dat jonkvolk zulke dingen, die wy nie meer leeren kunnen, in luttel uren onder den knie heeft. In onzen inry had ie 'n schoon gelegen heid om achteruit te leeren ryen, te keeren en al zulke vieren-en-vyven almeer, noodig veur 't ryexamen. D'n pampieren-embras in nou in orde, prontjes geborgen in 'nen soortement zak aan 't portier, naast den chauffeurs-zit. Rybewys, nommerbewijs, wegelkaart, tot 'n portret toe, weet ik wat m'n baaske veur 'nen pam- pierwinkel moest redderen, veur ie zijnen eigen wagel ryen kost. Dat... eh... dat moes ten eerst 'n paar dozynen ambtenèèren goed vinden...! Mjajah! 't Is teugenwoordig veul ingewik keld om iets aan te vangen. Vroeger stapte ge 't leven deur mee 'n pokkenbriefke en 'n trouwboekske. En de weareld draaide pront! Pokkenbriefkes en trouwboekskes zijn nou min of meer afgeschaft, maar nou hebt ge 'nen portefulli paperassen noodig om 'nen boerenkool te slijten. 'k Heb vroeger ooit 'n huis gekocht op 'nen graauwen buil, beschreven mee drie regels potlooisel. Vandaaag...? Veur 't bouwen van 'n kkhuis is 'nen berg gezegelde, geregi streerde en gekadastreerde pampieren noo dig, genogt om, wel om 'n jaar in dat nuuwe bouwsel vort te kunnen Maare... genogt. Da's allegaar „den Nuuwen Tyd" en één geluk: m'n baaske, dat nie beter wit, excer- ceert er mee als mee zynen „gemotoriseer- den groentenwagel" deur m'n inrijpoort. Ook moest er stalling komen. En die is er gekomen, vaneigens! Maar 'k heb zoo'n vaag ideeke, dat eiken steen en elke plank van deus bouwsel 'n vierkante Overtreding is van alle wetteiyke bepalings, waaraan vandaag 'n stalleke mot voldoen en waarvan „archi tecten" als Dré III en den Eeker 't bestaan niet vermoeden. Wel hee den Eeker mee groote letters 't woord „garage" er op geschilderd, maar 't wil me veurkomen, dat deus opschrift eigeniyk bedoeld is om gin wèèrgaren te ma ken in de ware bedoelingen van deuze garage! Ge zóudt kunnen denken, ziede, mee 'nen mallemeulen of 'nen gecamoufleerden kaze mat van doen te hebben...! Afyn, zoolang kunstacademies op Spoor- staties lijken, fabrieksgebouwen op openlucht- scholen en monumenten op omgewaaide schoor- stecnen, zoolang kan den Dré zyn garage er ook wel tusschendeur enne... 't is maar als veurloopig bedoeld, wat ge van andere bouw kundig scheppingen jammer genogt nie zeg gen kun. Onderwyi schreef ie brieven weg naar leve ranciers van inmaakgroenten, fruit, kasgoed en al zulk gerei als op mynen ouwerwetschen wagel, gelajen mee de spullen van 't veld, nie veurkomt. De reizigers kwamen af. Vroegen naar my, maar 'k verwees ze allemaal naar m'nen com pagnon. Ik klasjeneerde 'ns mee 'm, mokte 'm spoor wijs. Hij is van z'n eigen zoo eeriyk, 't jonk, dus mot ie 'r telkens overnuuw aan wennen dat zakenwaarheid 'n aparte-soort-waar- heid is. „Begrep goed, Dré, in zaken is den ander alty oew teugenparty, al lot ie oe nog zulke dure sigaren opsteken. Hy redeneert als oewen beste kameraad, gaat veur oe deur 't vuur, is veul begaan mee oew gezondheid en zoo, méérr... hij is alleen uit op eigen gewin! Da's nie slecht, 't is nie èrg gemeen, maar ge mot goed weten.dat ie oe lachend en vriendeiyk en mee 'nen royalen, open sigarenkoker on- dertusschen uit 't zaal wil wippen! Ik zeg nie, dat gy 't hum mot doen, maar ik zeg oe wèl: gij kunt er beter vyfentwintig tot zandruiter maken, dan dat een van die vyfentwintig jou dat levert...!" Als ik 'm zulke dingen vertel, dan wordt den groef boven z'n neus weer dieper, dan kekt ie deur m'n ziel en dan knikt ie. En dan wéét ik: die les zit 'r by 'm in, als den dooier in 't ei. Toen ge die auto had gekocht Dréke, toen hebt ge teugen me gezeegd: elk uur van den dag kan 'k den wagel mee winst vèrkoopen!" „Ja," knikte-n-ie: „en da's wéér!" „Weet ik." „Eh...7 WabliefOpa?" „Den Blaauwe wou me honderd gulden winst geven op den wagel, veur z'n worst- fambriekske." „Op z'n oogen!" „Tuurlijk! Maar kek, Dré, deur dieën koop van jou heb ik vertrouwen gekregen in oew affaires. Koop alty zóó, dat ge 't dalijk be talen kunt èn dat ge content zijt mee oewen koop. Go nóóit in oew zaken, dat pro beeren ze oe altyd te laten doen. Dan gift ge den boel uit handen, aan 't toeval. Ge mot éiges baas blijven; help oe eigen, dan helpt Onzelieveneer jóu!" Zoo klasjeneer ik mee 'm. hou 'n oogske in 't zeil en lot 'm wyers betyen. En dèt heb ik al gemorken, amico: hij werkt veurzichtig! Hij gift alleen maar kleine, veur- loopige proeforders op, koopt in als 'nen er- men prul, maar... weert prachtig-aangebojen credieten af als 'nen millioennair. Ook pro beert ie goed in consignatie te krygen, (wat 'm soms lukt) en de reizigers er van te over tuigen, dat ze mee motten helpen van hem 'nen goeien klant te maken. In z'n onbevangen eeriykheid en na ons ge sprekken verkondigt ie soms dingen, waar de deurgewinterde kooplui nie van verom hebben. En zoo bouwt Ie, uur na uur, aan de stich ting van z'n eigen klantenwijk, mee den am bitie en den ijver waarmee veugeltjes hunne nestjes aan 't bouwen zyn, by ons achter. rooskleurig ziet de zaak er lang niet uit, ook niet met de toekomst der club. Vooruit Nie- dorpers, denkt aan den naam van het al in oude tyden zoo roemruchte NW. Alle wedstryden spelen op den 2en Paaschdag, indien niet anders is vermeld. Afdeeling E. Petten versterkt haar leidende positie door in Den Helder van Watervogels 2 te winnen. Succes 2 staat weer weinig succes te wach ten, want dat Helder 3, die naar Wieringen komt, tot puntenafstand bereid zal zyn te vinden, lijkt ons ongeloofwaardig, nu de wit- hemden zich zoo fraai hebben opgewerkt. Afdeeling K. JVCBKC 2, al zooveel maal vastgesteld, zal nu hopenlyk doorgang vinden. We houden het op BKC. Deze zou, door te winnen, zyde kunnen spinnen uit den onderlingen stryd van haar concurrenten. In de marktplaats wordt n.1. Schagen 2Atlas 2 gespeeld. Er valt niets te zeggen van den uitslag. In Den Helder won Sch. destyds op het nippertje. Wie verliest komt achter te liggen. Water vogels 3 ontvangt Helder 4 (10 uur). We hebben weinig voorkeur, aangezien belden Zondag danig teleurstelden. Afdeeling R. Petten 2Werkdorp Nieuwesluis is een wedstrijd van belang. De mannen van het Werkdorp kunnen hier eigeniyk pas het bre vet van bekwaamheid verwerven. By Petten 2, de leiders, op bezoek te gaan is geen ge makkelijke taak. We zyn benieuwd of P. zich weet te handhaven. Wieringerwaard 2 ont vangt Sint Maartensvlotbrug, dat ons even meer in de mars lykt te hebben. BKC 3Barsingerhorn (10 uur) zal uit wijzen of BKC 3 in staat is ook na den win terslaap in den stryd om de leiding betrok ken te blyven. Adspirantfcn. Afd. O. Helder a—HRC (11.15). De groote stryd, die wel opnieuw in een Racing-zege zal eindigen en deze praktisch het kampioen schap zal bezorgen. HRC b—HRC c (11.15 eersten Paaschdag). Afd. P. HRC eOudesluis a (10 uur, eer sten Paaschdag), Schagen a—HRC d (12.30), Afd. Q. HRC g—HRC f (12.30 eersten Paaschdag). D'n kelder staat vol mee de spullen deur 'm opgedaan veur zynen handel. Prontjes in rekken, mee de pampierkes erbij, waarop nom- meers, inhoud en datums genoteerd staan. Da's den Eeker z'n werk! Die op zoo'n ma nier meteen ingewerkt komt in de zaken van zynen patroon. Want dèt staat vast; van den eersten dag af aan, gaat den Eeker mee op stap. Die twee baaskes doen niks buiten mal kaar om! Lyk ik al zee: op den erf is er 'n „garage' gebouwd, 't „kantoor" van Dré III ligt op de mooie kast, achter den stolp van 't Heilig Huishouwen en zoo ziede binnen en buiten den huis, overal de sporen vanden Dré z'n nuuwe affaire. Den wagel is netjes geschilderd, in lichte kleur; fier staat er onzen naam op en ge kunt oew pet rechtzetten in den glans van den vernis. Hy was om zoo te zeggen startklaar, (mee zoo'n autoding op oewen erf leerde 'r weer van alderhande woorden by), ik verwachtte, dat ie vlak na Paasch uit zou trekken, 't Leek me ginnen slechten oogenblik, zoo na den Vasten. Maar van de week, op 'nen avond, als den Eeker te leeren zat aan de tafel, Trui doende was mee ringskes aan gewasschen vitraas- gordyntjes, jaja, den schoonmaak is óók deurgegaan onder alle bedryven ik by de plattebuis uit m'n krantje nuuwe „overwin ningsbegrippen" zat te leeren uit den Finsch- Russischen.„Vrede", en Dré III te blaren zat in reclame-prentenboeken van conserven en zoo, dan sprong ie ineens op, gaf 'nen klap op de tafel dat Trui in d'ren vinger piekte en den Eeker mee z'n pen in de tafel en dan kwam den Dré naar me toe, gespannen als 'n kat die prooi speurt en zee, heesch-fluisterend: „ge- vónden, Dré I". Hij stond daar lijk 'nen kun- stenèèr die aangerokt was deur de schoone jonkvrouwe Inspiratie. Gelukkig, gespannen, onoverwinneiyk! Gewoonlyk gebeurt er dan iets geks; ik weet dat van m'nen zeun, Dré- kes Vader, den kunstschilder! Hij begost te hakkelen. „Ikkikkik... eh... ikke...! Dan, mee 'nen sprong, zoodat ie host z'n grootmoeder verrinneweerde, dan kwekte- n-ie: „ik héb 't! Sodetjuu, ik héb 't!" „Ik geloof 't óók, dat ie 't hee!" zee Trui droog, zuigende op 'ren geprikten vinger. „Dré I... ik...! Neeë, luister!" Dan liep ie naar de steertklok mokte 'n paar draaiende bewegingen mee z'nen vinger, zette den vuist teugen z'n oor en riep: „hallo!" „Hy is gek geworren," zee Trui angstig. Ik schudde lachend den kop, beduidde heur mee te luisteren naar deus „telefoongesprek" teugen de stèèrtklok. „Spreek ik met den Directeur van de Con- servenfabriek „den Jampot" Ge sprikt mee den Diretceur-Generaal van de Ulvenhoutsche Groentencentrale Brabantia!... Ja, mee eigens. Ik mot hebben, per omgaande, wilde maar noteeren kameraad? Per omgaande duuzend deurschynende builtjes mee ge droogde soepgroenten, bedrukt met mynen naam. Ik geef die dingen cadeau aan m'n nieuwe cliënten, ge meugt me dus niks in re kening brengen! Neeë, ginnen rooien cent! Kostprijs? Niemeer noodig, dan zoek ik de concurentie op en gaai huilie gedroogde ver- koopen! Haa! 't Verstand komt mee de jaren, zee opa... zee mijnen compagnon alty.. Niks! Jouwen naam komt er nie op. Ik zet mynen naam ook nie op de eieren, die ik cadeau geef by de openning van m'n nuuwe zaak. Begrepen, van Jampotten! Over 'n half jaar ry ik mee drie wagels en als gy protjes han delt, dan ik jouw pijpenschieterij er ook goed mee! Heb ik ze mergen vroeg in huis? Per soneel al weg? dan kom ik direct mee m'nen wagel en dan vullen en plakken wij die buil tjes samen. Heel den nacht deur! Bonjour, bon jour bon jou r Dan hong ie den denkbeeldlgen haak op, draaide z'n eigen om en keek ons lachende en zenuwgespannen aan. Dan, rap achter malkaar: ,kek# opa, die PAASCHCOLLECTE „BIO- VACANTIE-OORD". In de Paaschwcek zal de Stichting „Bio-Vacantieoord" weer een beroep doen op het bioscoopbezoekend publiek, ten •bate van de armsten der armen. Zooals men weet is het Bio-Vacantieoord een stichting van het Nederlandsche film en bioscoopbedrijf, die in het „Russenduin" te Bergen aan Zee, dat haar eigendom is, ruim 900 kinderen per jaar ter verpleging opneemt. Deze kinderen van de allerarmsten uit ons land vertoeven daar elk circa 5 weken worden met nieuwe kracht en gezond heid aan de maatschappij teruggegeven. Het bestuur hoopt, dat weer velen, een gift voor het „Bio-Vacantieoord" zullen ge ven, ter verwezenlijking van dit prachtig inenschlievend doel. boodschap gaai 'k morgenvroeg eerst doen. Opoe, hebben we genogt eiers om weg t« geven?" 'k Zou jou lekke, rettekeketten," zee Trui. „Ik betèèl ze!" „Mee myn centen, zekers?" Afyn, amico, de zaak kwam hier op neer: in twintig nuuwe straten zou Dré II mee den Eeker op de komende avonden 'n reclame kaart in de bussen gaan steken, vermeldende o.a. dat eiken kooper, die veur 'nen halven gulden besteedde, 'n paksken soepgroenten en 'n koppel eiers cadeau kreeg. De wagel zou uitrijenZaterdag veur Paasch! „Twee Zondagen in 't veuruitziefct," zee Dré III: „de huisvrouwen hebben veul noodig, als den groentenboer al gewist is, kun nen ze 'r alty nog wel gratis soepgroenten en eieren by gebruiken!" Sodepin schoot deur m'nen kop, 'k mag content zyn, dat ie nie onder myn klanten gaat werken...! Maar deuzen schrik bewees me, dat ie de zaak goed vastpakte! Opa, 't zal toch gek motten loopen als ik Paasch III nie beginnen kan mee vyf-en- twintig nuuwe klanten!" Ik knikte. „Dan bén ik 'r! Dan maak ik de kosten van eerstenaféen goed." Ik gaf lachend toe. En ik zag, hoe Trui in stille bewondering te schouwen zat naar my en hem! „Trui!" riep ie: „ouwen mopperpot..." Toen nam ie, den sterken buffel, Trui mee stoel-en-al op: „Trui ik gaai oe rijk maken! Vandaag over 'n jaar, is onzen omzet vyf keer zoo groot, mee eigen winkels in de stad!" Dan zett-n-ie Trui neer. „Wat zee ik ook alweer? „Groentencen- trale Brabantia"! Dat klinkt goed! En dan naar Tilburg, naar Roosendaal, naar Toen, net als tien jaren geleden, toen sprong ie op z'n handen, gooide z'n lenige corpus om de voeten den muur en fantaseer de zoo wijer, richtte 'n zaak op mee fabriek en winkels, vrachtauto's, boter- en kaashan del, alles van eigen vee... En toen... toen zag Trui twee zwarte pooten op haren pasgewitten muur! Ochirrekes. Den directeur van de „Groen- tencentrale Brabantia", kreeg 'n fèèr om z'n ooren, den kalkemmer en den kwast in z'n handen en Dré III zat efkes later braaf te witten om z'n opoe ginnen onrustigen nacht te bezurgen! En den Eeker zat maar te leeren en te gichelen! En ik doch: God alleen wit, maar ik ver moed 't, wat die twee mannekes ooit nog klaarmaken. Den geleerde en den zakenman! Ik kost de eerste uren nie in slaap komen. Den scheppingsdrang van m'n baaske, had ie dat dan van z'n Vader? dieën inspiratie had me gepakt in de snaren van m'n zielement, dat m'n werme handen trilden op de dekens...! Paschen! Nuuw leven, krachtiger dan ooit, brikt weer baan. Amico, ook twee jaren gelejen schreef ik oe 't eigenste zinneke op deuzen dag van Paasch. Twee jaren... toen ik in 't bosch, mee m'n baaske de afspraak had gemokt, dat ie op den hof zou komen. Toen me duidelyk was gewor den, daar diep in 't Paaschbosch, hoe ie, op kostschool nog, al prakkizeerde over 't bedrijf. Ik bleef staan, schreef ik oe; 'nen broek in m'n keel. Wat 'nen boer stond daar veur me! Wat had dat jonk geprakkizeerd! Neeë, dat mocht nie verknoeid worden! Drie keeren klepte 't torenklokske, 't drong diep in 't bosch. De Consecratie in 'd Hoogmis van Paasch...! 'k Zette m'n petje af. En eiken vezel aan m'n zielement dankte, dankte veur deuzen Paasch! 't Wierd koud in m'nen nek. 'k Werd zwak in m'n knieën. Als ik m'n petje weer opzette en Dré m aankeek, dan stond ie daar in 'nen gouwen mist, veul grooter, breejer, forscher, veur me. „Dré III." „Dré I." „Aan my zal 't nie liggen. Ik geloof... dat Onzen lievenheer 't ook zoo wil. En ik heb alty geprobeerd te doen, wat Hij van me wou. Onthou dat, kearel! Hij is den grooten, den eenigen Patroon van den boer!" „En nou gaan we naar huis, jongen. Ik mot er eenen op vatten! Maar we zwegen er ver der over, horre. 't Is Paschen, 't is feest! Vanmiddag gaan we schieten! Gy schiet mee. 'k Zal den Blaauwe zeggen, onzen Keizer, dat ie oe in opleiding neemt! Gy gaat nou schieten mee den grooten boog...!" Amico, 't is ginnen feilen schutter gewor den, m'n baaske al, in die twee korte jaren? Weer is 't Paasch! Weer blossemen nuuwe beloften aan den twyg van mijnen stam, aan dieën tak, die den boom kroont. En ik geloof: ook deuzen Paaschblossem in m'n bedrijf, in m'n' gansche leven, zal ry- pen tot vrucht. Da'k den Oogst zal meugen beleven, 't is m'n diepe intentie van deus Paaschfeest! Maar nou schei 'k er toch af, 't is wel ge- wiest. Namens Trui, Dré ni, en den Eeker wensch ik oe 'n Zalig Paaschfeest en gin horke min der van oewen t.è.v. DRX.

Schager Courant | 1940 | | pagina 13