RUSLAND steeds ZUINIGHEID MET VLIJT DE CITROEN Vóór alles H (>7t>1 f H imperialistisch U vil. Vlv op Uw toilettafel Het verraderlijke stopje We hebben In de laren vóór den wereldoorlof? het Czaristisch Rus land van nabij f?ekend; we hebben St, Petersburg in Petrograd zien herdoopen; we hebben later Kerens ki zien zetelen in de czaristische werkkamer in het Winterpaleis; we hebben hem over Skandinavië naar Engeland zien vluchten, na dat hij den eersten Leninistischen opstand had neergeslagen, doch bij Lenin's tweede poging het onder spit moest dieven; we hebben ten slotte Petrograd tot Leningrad zien worden. Maar door al die jaren heen is dit drie ledige Rusland czaristisch, mensjewis tisch, of bolsjewisitsch een staat van zuiver imperialistischen aard gebleven. In Afghanistan, in Beloedsjistan, in Perzië boden de gezanten en agenten, zoo van Engeland, gelijk van Rusland, bij de daar heerschcndo potentaten tegen elkaar op. Omkooping van vorsten en hoogc re geringsautoriteiten was in deze drie lan den, waar de Britsche en de Russische be langen tegen elkaar opbotsten, aan de orde van den dag. Wie het meest bood, verheugde zich in vorstelijke en ministerieele genade; wie met een lager bod ter markt verscheen, zag weldra in, dat hij het loodje moest leggen. De Perzische petroleumbronnen zijn in handen gekomen van de bekende groep Royal Dutch-Shell, omdat de be langen van het Britsche Imperium dit eischten. De emirs van Afghanistan en Beloedsjistan speelden heel handig de beide STALIN. imperia Engeland en Rusland tegen elkaar uit, met als eenig gevolg, dat deze beide machthebbers er in eigen persoon het meest wèl bij voeren. Tot den dag van vandaag is er ginds niets gewijzigd. De uitweg, die Rusland zocht naar de Perzische Golf en naar Britsch-Indië, is nog steeds niet gevonden. Engeland houdt daar alle deuren potdicht, omdat men te Londen maar al te goed beseft, dat het vinden van dien uitweg door Rusland slechts het einde van de Britsche opennacht in die streken kan be- teekenen. Derhalve restte den Czaar, Kerens ki, Lenin, Stalin niets anders dan naar het. Noorden en/of het Wes ten te zoeken, wat aan St. Pe tersburg, Petrograd, Leningrad en Moskou naar het Zuiden niet ge gund bleek te zijn. De oorspronkelijke vrede van Bresl- Litowsk, de latere vrede van Yersailles, beroofden Rusland van de drie Baltische landen Litauen, Letland en Estland evenals van Finland. De pil was bitter om te slikken, maar het doorslikken was noodzakelijk, omdat in de jaren 1918 en 1919 geen militaire macht van allereerste grootte achter het toenmalig Rusland van Lenin stond. De Aalands-eilanden, die de natuurlijke brug van Finland naar Zweden vormen, vielen, ondanks het heftige verzet van Hjalmar Brauting, den Zwecdschen minis Czaait, Kerenski, Lanin (konden nieti fiereiken. wat Stalin is gelukt De deur naar Noord staat open, de deur naar West staat op 'n breede kier; reeds dagen betere tijden voor het Moscovistische Rijk. We willen hiermede, onzerzijds vooral geen juichkreet uiten. We zien de toekomst voor het nict-bolsjewistische deel van Europa zelfs donker in. Maar het zou een blijk van groot onverstand wezen, indien we de dingen niet bij hun waren naam zouden durven noemen. Wie er nu gefaald hebben, doet veel minder te zake. Ons inziens kan men dit falen gelijkelijk aan Engeland, aan Frank rijk, aan Zweden, aan Noorwegen, zelfs wellicht aan Finland verwijten. Maar er moeten groote hiaten in do juiste inzich ten der hoogstel repeeringsmenschen vaai Engeland, van Frankrijk, van Zweden, van Noorwegen, c.q. ook van Finland, zijn ge weest, dat zij geen van allen hebben inge grepen, toen het daarvoor nog tijd was. Geen mcnsch behoeft de Russische ver liezen aan soldaten, geschut, tanks, vlieg tuigen, te onderschatten. Maar een land met rond 170 millioen zielen kan zich zoo'n verlies aan soldaten, veroorlooven; het ver lies aan geshut, tanks en vliegtuigen is aan den loopenden hand gemakkelijk ge noeg te herstellen. Dit moge eenerzijds iet wat onmenschelijk, anderzijds wellicht wat erg nuchert klinken, de pijnlijke waarheid gebied ons toch deze woorden neer te schrijven. De kosten mogen hoog geweest zijn, de inzet is de gemaakte kosten dubbel en dwars waard geweest. Petsamo als Noor delijk venster, Viborg en llangö als twee vensters naar het Westen en misschien méér rechtvaardigen, wat Rusland aan het honderddagige Finsche avontuur ten offer heeft gebracht. De voetsporen druk kend van Czaar, Kerenski en Lenin kan Stalin werkelijk tevreden zijn, want het ter-president der na-oorlogsjaren, aan Fin land ten deel. Volken bondsraad en Assem- blée hebben dat billijk en juist geacht, zoodat Stockholm, hoewel mokkend, daar in diende te berusten. Wat er van de onafhankelijkheid der drie randstaten Litauen, Letland en Estland thans nog is over gebleven, kan men in een heel klein eierenmandje ge voeglijk opbergen. Wat er van Finland's vrijheid rest, kan in nog zoo'n tweede mandje gemakkelijk bijeen gegaard. Wat er in den jare 1930, of 1960, van dit. alles nog zal bestaan Och, daar is geen eieren- mandje meer voor noodig om het zorgvul dig en zorgzaam te bewaren. l£en lucifers doosje zal dit alles kunnen bevatten, in dien het niet reeds veel en veel te groot zal blijken te zijn. Nu heerscht er onrust in Zwe den en in Noorwegen, er heerscht verslagenheid in Finland, er heerscht woede in Frankrijk, er heerscht verbetenheid in Engeland, er heerscht een gevoel van onge mak in het Derde Duitsche Rijk, er heerscht een vaag begrip van on behagen in het Tweede Roinein- sclie Imperium, maar er heerscht voldoening op het Kremlin te Moskou. Paaschklokkenluiden de Lente in door de eeuwen heen behouden imperia listische streven van het Moscovisitsche Rijk is in Maart 1940 een groote stap naar het einddoel gevorderd. Een oude grootmacht, tijdelijk eenigszins achteruit gesukkeld, is tot nieuwe glorie geklommen, Dit is allerminst een prettig verschijn sel voor dat deel der mcnschheid, dat nog niet door de drogredenen, of door de idea len want is het niet alles hetzelfe? van het bolsjewisme bevangen is. Wat Engeland, wat Frankrijk, wat Zwe den, wat Noorwegen, wat eventueel ook Finland, in de achter ons liggende ruim één honderd dagen hebben verzuimd, wreekt zich nu. Nog Is de volledige rekening niet opge maakt, nóg tracht men veel te verdoeze len, nog schijnen velen door de nabijheid der jongste gebeurtenissen niet helder te kunnen zien. Daarom meenden wij goed te doen de aandacht te vragen voor het imperialisme van Rusland, dat met den toevalligen regeeringsvorm van czarisme, mensjewisme of bolsjewisme niets temaken heeft, doch dat is en zal blijven van alle eeuwen. Rusland is gebleven, wat het was: „Steeds dezelfde Velen denken vaak, dat er ont zettend veel in de wereld is ver anderd. Niets is minder waar, want het wezen der dingen, waar om het eigenlijk gaat, is onver anderd gébleven, is zelfs van 'n zoo benauwende eenvormigheid, dat men zich wel eens moet af vragen: waarom toch al die wij zigingen in den schijn, wanneer het innerlijke hetzelfde is geble ven? EEN PROBAAT SCHOONHEIDS MIDDEL. Op geen toilettafel mag de citroen ontbre ken. In tallooze opzichten toch bewijst deze vrucht niet genoeg te waardeeren diensten. Wie vermageren wil, drinke iederen mor gen en avond wat citroensap, al of niet met water verdund. Wie de huid van haar gelaat de fraaie matheid wenscht te verschaffen, die voor „glimgezichten" alleen met hulp van crè me en poeder bereikbaar is, neme een ci troen, snijdc die in tweeën, ledige een der helften en vuile die met het geel van een ei. Zij bedekke vervolgens de met het eigeel gevulde helft met de andere nog volle helft van de vrucht en late eenige uren verloopen, zoodat het citroensap gelegenheid krijgt het eigeel geheel te doordringen. Dit met ci- troepsap doordrenkt eigeel spreide zij des avond op het gelaat uit en late het mengsel een kwartier lang zijn werking doen. Zij wassche zich daarna met lauw water. Wordt deze behandeling twee- of driemaal per maand op de gezichtshuid toegepast, dan zal weldra ieder spoor van glimmen .ver dwijnen. Tegen den rooden neus. Een glanzende rooae neus strijkt voor een behandeling met citroensap eveneens de vlag. Dagelijks bette men daartoe den neus met heet water, waarin een gehecle citroen uitgeperst is. Drogen laten, niet afdrogen. Als de roodc neus een plaatselijke oorzaak heeft wat niet steeds het geval is zal hij binnen korten tijd opbleeken. Om de huid der handen te verzachten en blank te maken kan men opnieuw tot de citroen zijn toevlucht nemen. Vermeng daar toe wat citroensap met glycerine en eau de Cologne. Het mengsel verschaft U een voor treffelijke handcncréine. Pijndoende oogleden worden verzorgd door middel van afwassching niet water, dat gekookt heeft, en waaraan eenige drop pels citroensap zijn toegevoegd. De tanden maakt men witter door ze met een halve citroen krachtig te wrijven. Deze behandeling heeft ook een zeer gunstigen invloed op het tandvleesch. Om het haar soepel en glanzend te hou den, spoele men het, na het wasschen af met lauw water, waaraan wat citroensap is toegevoegd. Eindelijk hebl>en massages met koud wa ter en citroen een sterkenden invloed op verslapt spierweefsel. „Inwendig gebruik". Behalve, dit alles kan de citroen nog veel meer voor U doen. Zij verschaft U een heer lijke en voor de spijsvertering bevorderlijke drank, als u baar op de volgende wijze toe bereidt. Laat in een karaf een laagje suiker smelten, giet op de suiker het sap van twee citroenen en een half glas rhum, voeg ten glottc spuitwater toe en als het warm is De eene vrouw is zuinig, de andere vrouw royaal. De ééne vrouw kan met een bescheiden kleedgeld won deren doen, de andere heeft aan een ruime beurs nooit genoeg. Maar we leven nu in een tijd, dat er niet naar gevraagd wordt of we bijgeval in het bezit zijn van die degelijke en vrouwelijke eigen schap, die „zuinigheid" heet, maar dat „zuinigheid" een noodzaak kan worden ofhet reeds i s! Een tijd, waarin het verstandig is dat wij vrouwen, ons alvast op do beoefening van genoemde deugd gaan toeleggen! Nu zou ik aller minst willen adviseeren om, zoo lang het nog niet noodig is, „de hand op de buul" te houden; het „koop gewoon, doe"* gewoon, dan géat het óók gewoon!" zij ons mot to. Het geeft echter voldoening, bij voorbeeld de slijtage in pnze klee ding zóódanig te herstellen, dat er inplaats van een gerepareerd geval, iets „zoo goed als nieuws" ontstaat! We beginnen met de kousen. Ge lukkig behoeven we nog niet, zoo als onze Duitsche buurvrouw, „kou sen op de bon" te koopen, met een mininftim van zes paar per jaarl De nieesten onzer zouden zich met dit minimum geen raad weten! We verslijten er doorgaans meer! Doch het blijft jammer, een ove rigens volmaakte kous, waarin, héél verraderlijk juist boven de hiel, een gaatje zit, af te danken. Wat doen we nu? We stoppen eerst wat stukjes ijs. Dit is een drank, die op de Antillen zeer populair is, en waarvan men de goede eigenschappen hoogelijk roemt. Ten slotte is een citroenkuur een voor treffelijk middel ter bestrijding van rheu- matische aandoeningen. Wie zulk een kuur probeeren wil moet met het gebruiken van één citroen per dag beginnen en de dosis het gaatje, knippen dan onder de hiel een stukje weg, naaien de ontstane opening dicht, er voor zorgdragend, dat de hiel juist zoover naar heneden verplaatst wordt, dat de leclijke stop onder den schoenrand valt. Ons dool is nu bereikt; een onberispelijk kousebeon kwam in de plaats van een dat door een stop ontsierd werd! langzaam tot een maximum van acht citroe nen per dag vergrooten. Daarna weer ge leidelijk verminderen. Is het geen nuttige vrucht, de citroen? Zij bevordert l'w gezondheid en vergroot L'w.schoonheid. U boude haar in eere en bij de hand! GERTRUDE. Onderjurken slijten meest het eerste op de plaats, waar de schouderhandjes zijn aan gebracht. We zetten nu onvervaard dc schaar in zoo'n versleten kleedingstuk, knippen den bovenrand er af en zetten een nieuwe kanten pas en schouderbandjes aan in een der modeRen als op ons plaatje aan gegeven. Ook kunnen kleine gaatjes door hart- of bloemvomiig ingezette stukjes kant gernmoufleerd worden! Gaatjes in keukendockcn, tafellakens en servetten worden meestal gestopt. De stop wordt tweemaal zoo stevig, wanneer we volgens fig. c te werk gaan: dus eerst een grof „netwerk" van draden leggen (1 en 2) dan de tusschenniimte over hoogte en breedte doorstoppen (3 en 4). Zoo'n stop kan tegen de wasch! Zelfgemaakt „haakgaren." Oude kousen en dessous knippen* we in smalle reepen en gebruiken de ontstane „draad" als haakgaren! Met een grove haak- naald lukt het ons er kussen-overtrekken en pantoffeltjes van te fabrieken. Tenslotte geven wc, om even uit de zui nige sfeer te komen, een paar gloednieuwe mode-beelden! Een complet voor een jong meisje met bolero en vier zakken en een hoedje van madame Suzy in hot model van een strooien heerenhoed. Wij houden sinds de zen winter van den heeivn-hoedenstijl! Ma dame Suzy beveelt haar schepping aan in grasgroen vilt met roode garneering. LEUN TI NE.

Schager Courant | 1940 | | pagina 15