__yverzichtJ Dr. E. Hoekstra's Dr.DuShkind De schatkamers van „t Wildrijk MIDDENSTANDS BORGSTELLINGSFONDS Bloedzuiverende Gezondheidspillen te Alkmaar. Zaterdag 23 Maart 1940 Derde blad Buitenlandsch^k HET DUITSCHE ZENUWOFFENSIEF VER LOOFT DE KALMTE IN EUROPA KEERT TERUG. - MUSSOLINI's POSITIE. WAT NU? Nadat er gedurende het afgeloopen week end nog al wat deiningen waren geweest in de politieke atmosfeer, begon tegen het ein de der week de kalmte terug te komen. Wan neer men de verschillende nu achter ons liggende gebeurtenissen in gedachten aan zich voorbij laat trekken, dan rijst de vraag of de beteekenis van sommige niet wat al t® breed is uitgemeten. Nemen we bij voor beeld de bijeenkomst der beide dictatoren aan de Brenner, dan heeft die aanvankelijk in de geallieerde hoofdsteden onmiskenbaar een vrij groote onrust veroorzaakt. De ner veuze stemming, ontstaan door den plotse- lingen vrede in het Noorden, bleek niet op gewassen tegen de nieuwe schok, veroor zaakt door de Duitsche diplomatieke activi teit en de zonderlingste geruchten deden weldra de ronde. Deze hcele gang van zaken is zeker door Berlijn in de hand gewerkt en men heeft derhalve vermoedelijk te doen gehad met iets. wat in de eerste plaats is te beschou wen als een faze uit den zenuwoorlog. Al zal daarnaast in welhaast even sterke mate bij Hitier de hoop hebben voorgezeten de gunstige positie, ontstaan door den vrede tusschen Finland en Rusland, tot het uiter ste uit te buiten. Hoezeer hier opzettelijk is getracht de ner vositeit in de vijandelijke hoofdsteden aan te wakkeren blijkt uit de opvallende wijze, waarop men te Berlijn Engeland tegelijker tijd zoowel in figuurlijken als in letterlijken zin onder vuur heeft trachten te nemen. De „verrassing" van de ontmoeting aan de Brenner, ging gepaard met een aantal klaar blijkelijk uit Duitschland afkomstige berich ten omtrent, vredesvoorstellen van Hitier, wier inhoud practisch neerkwam op een soort capitulatie der geallieerden. Daarnaast memoreeren we de luchtaanval der Duitschers op Scapa Flow, een iets le vendiger activiteit der onderzeeërs, terwijl ten slotte het dreigement, een stormloop te gen Engeland en Frankrijk niet ontbrak. Men ziet, de bedrijvigheid was even tot het alleruiterste opgevoerd. Wellicht hebben, gelijk reeds gezegd, de Duitsche leiders het oogenblik gunstig ge oordeeld, gegeven de vrede in het Noorden, die algemeen ook in de geallieerde rij ken zelf als een tegenslag werd be schouwd voor de geallieerde politiek. In den oorlog heerscht de opvatting, dat een win nende partij ieder succes moet opvoeren zoover slechts mogelijk is. Juist bij een over winning moet worden doorgezet tot men er zelfs als het ware bij neervalt- Aan dit principe hebben de Duitschers zich geheel gehouden. Eenerzijds stellig In de hoop, de geallieer den te imponeeren, de vijandige volkeren in beroering en ongerustheid te brengen en misschien in de gedachte er eenig materieel succes op te kunnen laten volgen, ander zijds zeker ook met de bedoeling Mussolini meer handelbaar te maken. Ten aanzien van de Duitsch-ltaliaanschc verhouding is het nog te vroeg om bepaalde conclusies te trekken. Onze opvatting echter is, dat Mussolini nauwelijks te winnen is voor gewaagde experimenten. Zoo hij de Duitsche zaak daadwerkelijken steun gaat verlecnen, zal dit eerst zijn, wanneer Hitier redelijke kansen heeft om de eindoverwin ning te behalen. Van belang daarvoor was in de afgeloopcn dagen het verdere verloop van het door Duitschlaud georganiseerde offensief. En nu zou het ons verwonderen, indien men daarover te Berlijn geheel voldaan was. De activiteit ter zee is door Engeland be antwoord met een luchtaanval tegen de Duitsche vliegtuigbases langs de Noordzee kust, die vrij hevig schijnt te zijn geweest. Chamberlain heeft de opstandige gemoede ren in Engeland betrekkelijk gemakkelijk bedwongen. In Frankrijk is een kabinets crisis voortgesproten, minder uit het Duit sche offensief, dan wel uit den Finschen vrede, die echter onder aan den dag legging van een merkwaardige eensgezindheid een oplossing heeft gevonden. Men krijgt den indruk, dat het Duitsche initiatief eenigszins is doodgeloopen. Het is uitgewerkt zonder dat er verder veel is gebeurd. We weten niet of men te Berlijn had ge hoopt, dat de geallieerden zich in hun ner vositeit zouden laten verlokken tot de een of andere gewaagde actie. Mocht dit het ge val zijn geweest, dan is deze opzet mislukt. Chamberlain heeft uitdrukkelijk verklaard, dat alleen dan ergens met kracht zou wor den toegeslagen, wanneer de kansen op suc ces door de meest deskundige raadslieden als groot genoeg werden beoordeeld. Met an dere woorden: men is er niet in geslaagd de geallieerden uit hun schulp te doen kruipen. Ze hebben zich niet laten verleiden tot eenige onvoorzichtigheid op een oogenblik, waarop de mensch daartoe in den regel het meest geneigd is. Immers, wanneer iemand KENT U Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de n -.tuurlijke verrichtingen des lichaams. 5 et, 90 et. of f 1.56 per doos met gebruiks aanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke- 11c s, welke drogist-artikelen verkoopen. door een tegenslag is geprikkeld, doet hij in verbittering gaarne dingen, waarover hij la ter berouw heeft. Zoo gelooven we, dat. de uiteindelijke ba lans der achter ons liggende dagen weinig verandering laat zien. Alles is vrijwel bij het oude gebleven. De laatste berichten wijzen er reeds op, dat Italië in zijn oude houding zal volhar den, Mussolini zou zijn positie van non-bel- ligerent niet willen opgeven. Merkwaardig overigens is, wat omtrent de houding van Italië in de eigen pers wordt geschreven. Er wordt onomwonden gezegd, dat men te Rome het verloop der gebeurtenissen zal blijven volgen, ten einde zich op het juiste oogenblik in den strijd te kunnen mengen. Dat dit zoo zou zijn. hebben wc reeds her haaldelijk te kennen gegeven; het is echter interessant dit door Italië zelf te hooren bevestigen. Wat dit betcekent is wel duidelijk. Musso- lini's sympathie zal blijven uitgaan naar Hitier. De tallooze vredesgeruchten van deze weck met de daaraan verbonden vredespro- gramma's meenen we het best te kunnen la ten rusten. Er zou al iets als een wonder moeten gebeuren, wanneer spoedig van ern stige vredeskanscn sprake zou zijn. D geallieerden zullen vermoedelijk rustig doorgaan hun bedreiging tegen Russisch Kaukasië verder te organiseeren. De politiek van Duitschland zal zich daarbij vermoede lijk richten op den Balkan, waar het groote belangen heeft en waarbij Hitier zich ver moedelijk zal kunnen verzekeren van den steun van Italië. De positie van Rusland is daarbij niet geheel duidelijk, al zal de be dreiging van Kaukasië Stalin voorloopig wel eenige beperking opleggen. Waardoor hij blijft binnen het Duitsch-ltaliaansche kader. En ten slotte wordt steeds meer gesproken over een voorjaarsoffensief in het Westen, waarbij, naar het er op het oogenblik naar uitziet, het initiatief wel zal moeten uitgaan van Duitschland. Want de geallieerden schijnen niet voornemens te zijn hun sterke linies langs de grens te verlaten. Zitting van Vrijdag 22 Maart. Zijp®. EEN LEUTIG SPEL. Het was een leutig spel met de speel- goedautotjes, hetwelk zich op de tafel voor den Kantonrechfer afspeelde. De minia tuurwagentjes snelden aan, om dan plotse ling uit te wijken en toen... boem ging het en de aanrijding was er. Op de tafel was daar de denkbeeldige kruising tusschen Boschweg en Keinsmer- weg te Zijpe en de Kantonrechter, de Ambtenaar van het O. M., verdachte C. V. uit Callantsoog en dr. J. J. B.. arts te Zij pe, gingen in de jaartelling terug tot 15 Februari, .toen de sneeuw hoog langs de wegen lag opgetast en het rij vlak spiegel- glnd was. Verdachte dan kwam van den Boschweg en had op genoemde kruising den door gang niet vrijgelaten voor den dokter die van rechte kwam. Het moet wel zoo gegaan zijn, zeide verd. Maar ik dacht, dat ik al ongeveer 20 M. door de bocht was, toen de aanrij ding plaats had. Mijn auto werd van ach teren geraakt. De dokter, als getuige gehoord, vertelde, dat hij door de gladheid van den weg in het spoor moest blijven, dat door an dere auto's in de sneeuw was gemaakt en daar het alreeds donker was, reed hij van Oudesluis af. al met de groote lichten op. Ongeveer 20 k 30 M. van de kruising af, zag ik verdachte's auto links uit den zij weg komen. Ik probeerde te stoppen, maar de sneeuw was zóó hard, dat ik niet tot stilstand komen kon. Oorspronkelijk dacht ik, dat de schade niet meer dan f 40.— bedragen zou en verdachte was bereid die som te betalen. De garagehouder ver telde me echter later, dat de schade veel meer bedroeg. Ik wil niet ontkennen aldus zeide de aesculaap dat ik ra'n wagen tot stilstand had kunnen brengen, indien er geen sneeuw gelegen had en daar de omstandigheden zóó waren, vraag ik voor verdachte de uiterste clementie. Dat was inderdaad een mooi pleidooi voor verd. U had toch het licht moeten zien, zeide de Ambt. van het O.M., mr. de Brueys Tark tot verd. Ik ben er later wezen kijken en ver moed dat de auto van den dokter precies achter een huls was, dat bij den hoek staat en lk het daarom niet heb gezien, antwoordde verd. Met alle omstandigheden wilde de Ambtenaar rekening houden en eischte daarom f 12.boete subs. 12 da gen hechtenis. De Kantonrechter, mr. Boerrigter. was nog héél wat milder in zijn vonnis en veroordeelde verd. tot f 5.boete subs. 3 dagen. En toen was het spel uit! Het verslag van de stichting Middcn- standsborgstellingsfonds „Hollands Noorder kwartier" waaraan in onze Noordpunt alle gemeenten deelnemen, behalve Callants oog, Egmond aan Zee, den Helder, Nieu we Nicdorp en Texel, doet zien, dat het fonds, dank zij de gemeentelijke bijdrage van 2 cent per inwoner per jaar en de daarop door Rijk en Provincie gegeven toeslagen, ook in 1939 weder zijn zegen rijke arbeid heeft kunnen voortzetten. Het totaal der aanvragen bedroeg dat jaar 310, waarvan 52 al direct moesten worden afgewezen, omdat zij niet voldeden aan de principieel te stellen eischen. Tenslotte konden 57 bedrijven worden gesaneerd zonder dat beorstelling noodig was, terwijl in 71 gevallen door borgstel ling en soms gecombineerd gaand met een regeling met crediteuren, het voortbestaan der zaak word verzekerd. In totaal loopen nog 54 borgstellingen tot een totaal bedrag van f 10050.waar van het saldo werkelijk risico bedraagt 10477,10. De totale achterstand in aflos sing is 532,09 en in rente 124,48. Het aantal verleende credieten vertoont een lichte stijging. In 1937 bedroeg het aantal 19, in 1938 25 en in 1939 27. Met voldoening wijst het bestuur op de samenwerking met de verschillende ande re instellingen, welke zich bezig houden met de credietverlcening aan kleine mid denstanders en eindigt zijn zeer interessant verslag met het uitspreken van den wensch dat ook in de komende 'jaren het Fonds zijn werkzaamheden zal kunnen voortzet ten. Noordscharwoud®. ALWEER DE SNEEUW. Op 14 Februari reed verd. W. v. d. H. met zijn auto in de Dorpsstraat te War- menhuizen, toen een tegenligger naderde. He<n was tenlaste gelegd, dat hij niet ge noeg naar rechts was uitgeweken, waar door een aanrijding gevolgd was. Verd. beweerde, dat dit niet zoo was, hij had juist uiterst rechts gereden, maar er lag een hoop sneeuw. lli. B. uit Schoorl, die de bestuurder was van den tegenligger erkende, dat de weg moeilijk te berijden was. Hij zag de andere auto aankomen en bracht daarom zijn wagen geheel rechts van den weg tot stilstand. Er was ruimte genoeg om te passeeren, maar verd. hield niet heelemaal rechts, aldus get. Hoeveel bedroeg de schade?, vroeg de Ambt. Vier gulden en vi>f cent, antwoordde eet. De tweede get. was de tuinbouwer K. W. uit Warmenbuizen. Hij zat bij get. B. in de auto en z'n fiets lag achjer op. Die was van den wagen afgevallen en had ook al averij opgeloopen. Als verdachte een paar centimeter meer naar rechts was gegaan, had-ie d'cr mak kelijk langs gekend, vertelde get. Was er veel sneeuw op den weg? vroeg te Kantonrechter. Dat wel, zeide get. Do Ambtenaar vorderde f 6.boete, subs. 6 dagen met toewijzing van de ci viele vordering groot f 4.05. Die f 4.05 moest verd. betalen, meende mr. Boerrigter, doch de Kantonrechter re duceerde de boete tot f 3.subs. 2 dagen. Harenkarspel. ZOEK, ZOEK! Daarna moest terecht staan een zekere J. P. T. uit Harenkarspel, die ervan werd beschuldigd, zich met een langen hond buiten de voetpaden te hebben hegeven. Ik was op den openbaren weg en ineens liep de hond van me vandaan het veld in, zeide verd. En u ging er achteraan, merkte de Ambtenaar op. Dus dan bent u toch ook ln het veld geweest, aldus mr. Boerrigter. Ja, om m'n hond terug te halen, verde digde zich verd. Heeft u niet gevraagd: „Is hier ook een haas?" wilde mr. de Brueys Taok weten. Welnee, ik heb over geen haas gesproken, antwoordde verd. verontwaardigd. Wel zag ik een paar jongens en heb die gevraagd, of ze m'n hond ook hadden gezien. En toen zei U: „Zoek, zoek!" zeide de amb tenaar, die zich niet zoo maar gewonnen gaf. Dat heb ik eerlijk waar niet gezegd, was verdachte's antwoord. Maar o wee. de 14-jarige S. de T. uit Ha- INGEZONDEN. Als zij maar eerst veilig zijn De Stichting „Het Noordhollandsch Land schap" heeft zich, zooals bekend, cenigen tijd geleden tot het publick gewend met een verzoek om steun voor den aankoop van „Wildrijk", het fraaie bosch in de Zijpe. Vóór 1 April moet de koop gesloten wor den. Daarom is getracht om het benoodigde kapitaal van f22.000 zoo spoedig mogelijk bijeen te brengen. Wij zijn nu in de tweede helft van Maart en bijeen is, aan giften en obligaties van de 2V> leening ongeveer f 12.000 toege zegd. Eerlijk gezegd, is ons dit resultaat meegevallen, in dezen tijd, én, voor een der gelijk bosch. Meegevallen ook om den steun van officiecle zijde, van de gemeenten Zijpe en Bussum (Bussum zag hierin terecht een provinciaal belang), cn voorts om de groote hoeveelheid van kleine giften. Dat bewijst, dat er in brcede kringen sympathie is voor den aankoop, merkwaardig genoeg juist in het deel der provincie buiten den kop van Noordholland. Natuurvrienden en trekkers, al of niet op doorreis naar Texel, hebben die karakte ristieke landschappelijke schoonheid van het door de zeewinden schilderachtig gera seerde bosch leeren waardeeren, zonder .nog zelf in die schatkamer van een hoogst inte ressante flora en vooral vogelfauna te zijn geweest. En daarmede komen wij vanzelf op de boven gebruikte uitdrukking: voor een dergelijk bosch. „Wie het zoo las zal ge dacht hebben: het is zeker niet veel bijzon ders. Dacht ik wel, ben blij, dat ik nog niets gegeven heb!" Met onze uitdrukking hebben wij echter bedoeld: voor een bosch, dat zoo weinig bekend is. Van Wolfheze of den Imbosch renkarspel kwam héél wat anders verkla ren. Deze jeugdige getuige was ook in het veld. Verd. was er met de hond en zei toen: Zoek! De hond rende weg. De Ambtenaar vond, dat verd. zich toch eigenlijk wel schamen moest: de jongens hebben gezien, dat de hond tot tweemaal toe achter een haas aan ging. Hoe ver was verd. in het veld toen je hem zag? vroeg mr. de Brueys Tack, aa nget. Ik denk een honderd meter, antwoordde de jongen. U heeft trouwen® voor de politie héél wat anders verklaard, maakte de Ambtenaar verd. erop attent. Dat is niet waar! hield verd. vol. Mr. de Brueys Tack wilde de zaak een weck zien aangehouden, om den verbali sant te hooren. Het kwam den Ambtenaar vóór. dat het hier een echt geval van stroo- perij betrof. De Kantonrechter was het hiermede eens en zoo krijgen we volgende week de voort zetting van dit drama. S c h a g c n. IK WIST HET ECHT NIET! Een zekere A. G. uit Schagen had op 16 dezer met een luxe wagen gereden en was in gebreke gebleven o pvordering zijn werk boekje te toonen. Dat was geen onwil, aldus verd., maar ik had voor m'n vrachtwagen een werkboek je en wist niet. dat zoo n boekje ook voor een luxe auto noodig was Heeft U nog een vrachtwagen? vroeg de Ambtenaar. Nee. die is door Defensie ingepikt en nu moet ik iets verdienen. Ik reed voor een zekeren B. en moest iemand halen uit het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar, antwoord de get. Ik heb direct een werkboekje aange vraagd. want de agent heeft me wiegwijs ge- heeft Iedereen gehoord. Wildrijk kennen daarentegen buiten de omgeving er van, maar weinigen. Dat Noorden is voor zoove- len, geheel ten onrechte, een weinig interes sante streek, en hiervoor kan gelden: onbe kend maakt onbemind. En dus komt er tè gemakkelijk twijfel op over de beteekenis van „Wildrijk". Wildrijk is echter niet alleen uit land schappelijk oogpunt belangrijk men zou het tragische verschil eens zien wanneer het bosch ontgonnen zou worden cn plaats maakte voor cultuurland! het is een war® schatkamer. Dr. Thijsso zegt er in „De Le vende Natuur" van deze maand niets te veel van: het is een heerlijke romantische wildernis vol bloemen cn -ogelleven. Een oase in het polderland, die alleen reeds om haar vogels behouden dient te blijven. Men denke zich eens even in wat dit bosch, eenmaal in veilige handen, dus niet meer onderhevig aan kappen en rooien, wór den kan! Om het nu maar eens heel popu lair te zeggen. Wildrijk wordt een trekpleis ter. Talloozen zullen er gaan genieten van de bloemenpracht van wilde hyacinten en lelietjes der dalen, van de mooie lanen, met dik mos bedekt, van de boomenweelde, van de dichte varens er onder, van den overvloed van zwammen in den herfst, èn, weken lang, van den zang der nachtegalen, die hier hun noordelijkste broedplaats op den vasten wal van Holland hebben. Als men het maar èèrst kent, als Wildrijk maar èèrst veilig is, dan zal de groote waarde van het behoud worden gewaardeerd. Om dat moge lijk te maken moet ieder die kan, zijn steentje offeren. Ook om aan het moedige bestuur van de Stichting een moreelen ruggesteun te verschaffen voor zijn arbeid: wat in andere pro vincies kan moet ook hier kun nen gebeuren! Daarom zij er aan herinnerd, dat het gi ronummer van de Stichting is 299215: het adres van den penningmeester is mr. W. C. van Hcuven, Keizersgracht 636, te Amster dam. Amsterdam. K maakt. Ik wist het heusch niet en was veel te blij, dat ik iets kon verdienen, was ver dachte's \erdedfging. U was dus toen in dienst bij B.? vroeg mr. Boerrigter. Ja zeker, was ik dat. zeide verd. De klant moest aan B. betalen. Verdachte moest een werkboekje hebben, aldus de Ambtenaar in z'n vordering en hij eischte daarom f2 boete. subs. 2 dagen. De Kantonrechter achtte het feit wel straf baar. maar wilde verd.. gezien de omstan digheden. geen straf opleggen. En hiermede had deze „Goede Vrijdag-zit ting" een einde genomen. nr wrcuanr fctc (SQTnQQJKQISSV DEN HELDEN Uaet&at N.H.V.B. (2® Paaschdag) AfdoeUng A. Vrone bezoekt Koedijk, dat nog niet ge speeld heeft dit jaar. De St. Pancras-ploeg daarentegen heeft al menig balletje geschopt en zoo goed dat we dc kanaalkanters geen kans geven. Wil Alkmaar zich handhaven, dan dient Aicmaria 4 in het Sportpark nood zakelijk te worden geslagen. Af doe Ung G. Egmondia klopt CSV 2 ln Castricum. Ook Dirkshorn zal haar positie handhaven, thuis tegen Bergen 2. DTS 2 gaat naar Alkmaar 2 en zal moeten oppassen dat de groen-wittcn geen revanche neuten, (10 uur). Aideellng J. Hem handhaaft zich thuis tegen Sporter® 2. N. Niedorp 2 ontvangt MOC. De geelkra- gen moeten hun beste beentje nu eens voor zetten en MOC ten 2e male kloppen. De club heeft thans goede uitslagen hard noo dig. Op eersten Paaschdag wordt gespeeld Andijk 2—VCL, waarbij de tweede plaats op het spel staat. Doe je best, Langereizers. Afdeeling M. Vrone 2 ontvangt Egmondia 3. waarvan ze kan winnen. Verder. Alkmaar 3—Eg mondia 2 en Akersloot—Alkm. Boys 5. Afdeeling P. Flevo 1 is nog steeds ongeslagen, maar ze liep Zondag 2 verliespunten op, wegens niet opkomen tegen Hauwert Om verder onheil te voorkomen moet thuis tegen Hollandia 4 van wier kracht nog geen denkbeeld is te vormen, omdat ze voor het eerst speelt geen misstap gedaan worden. Adspiranten. Afd. J.: Aicmaria aSchoorl a (12 uur). Afd. K: DTS a— Bergen a (12.30 u.). Alle wedstrijden op tweeden Paaschdag, indien niet duidelijk anders is aangegeven. Dat wordt beslist een haantje

Schager Courant | 1940 | | pagina 8