veilingen GROENTEN Langendijker Polderomslag met eeo quldeo verlaagd IVO ROL TANDPASTA ■ió VeNtukkettjk! Radioprogramma Dinsdag 26 Maart 1940 Tweede blad Een deel de stapelproducten is al opgeruimd dit is noodig an der werk wacht, verschillende tuinders kunnen de rckenina al op maken over t algemeen niet best er zullen uitzonderingen zijn omzetten der laatste maan den geven aanwijzing stroppen opbrengst winterkool beneden ver wachting in verband met de om standigheden anders dan in den vorig en oorlog druk werk voor leiders der tuindersorganisalies gebrek aan spoorivagens veel van het verkochte afgeleverd toch iets beter roode kool steeg tot boven 8.belangrijke aan voer van gele kool een aanmer kelijke prijsverhooging Deensche witte kool deed het ook beter, ge ringer prijsstijging' dan bij gele uien zeer slecht gewone gele beneden 2.ook grove draaien om de 2.mep en drielingen /.- wortelen iets lager ook voor bieten een ongeanimeerde markt vrij dure prei duur witlof goedkoope aardappelen. Als het naar April loopt, is al een zeer groot gedeelte van de stapelproducten ver kocht Dat is ook wel noodzakelijk, omdat in de eerste plaats zoo langzamerhand, de nieuwe groenten aan de markt komen en in de tweede plaats de werkzaamheden op de akkers aanvangen en er dus maar wei nig tijd overblijft voor het schoonhouden van de kool. Al kunnen zich nog wel ver rassingen voordoen ten aanzien van de voor de nog aanwezige kool te maken prij zen, toch kan met vrij groote stelligheid worden geconcludeerd, dat de exploitatie rekening- van tal van tuinders niet met een belangrijk batig saldo zal sluiten. Ve len kunnen nu reeds vaststellen, dat het boekjaar Mei 1939 tot 1 Mei 1940 vrij on gunstig is geweest. Er zullen er ook wel zijn, die met meer voldoening op het afgeloopen jaar terug zul len kunnen zien dan op het daaraan vooraf gaande. De omzetten over de eerste twee maanden aan de beide Langendijker Groen- tenveilingen wijst wel in die richting: Jan. 1940 bleef f 60000 achter bij dezelfde maand, van 1939; doch Februari van dit jaar over trof die maandi van 1939 met f 60.000.Tal van tuinders hebben dit jaar een strop ge haald, doordien een belangrijke hoeveelheid groene en Savoye-kool pp de akkers is weg- gevroren, verschillenden zagen hun spruit- kool vernietigd of hun winteraardappels voor een deel bevroren. Wat de winterkool betreft, de financieelc opbrengst is tot nu toe gebleven beneden de verwachtingen, ge let op liet winterweer en den oorlogstoestand die in den tijd van 1914 tot 1918 voor Langen- dijk zeer gunstige resultaten opleverde. Ge lukkig, dat de teelt beter was dan verleden jaar, anders was het ongetwijfeld nog slech ter afgeloopen. Tc midden van allerlei moeilijkheden, die zich de laatste weken opstapelden, zijn de tuindcrsorganisatics pa raat gebleven en hebben de vertrouwensman nen zich beijverd, om er bij de bevoegde in stanties op aan te dringen, toch te zorgen, dat het noodige materiaal beschikbaar was voor den export van de groenten. Vanwege de besturen der beide Langendijker veilin gen is al het mogelijke gedaan om een ge- regcldon trans- en export mogelijk te maken. Ook de heer Jb. de Vries van St, Pancras is zeer in actie geweest. Al werd aan de geuite wenschen niet dadelijk tegemoet gekomen, toch heeft hun initiatief en activiteit on getwijfeld tastbare resultaten opgele verd. Deze week is intusschen nog herhaaldelijk gebleken, dat al het verkochte goed niet naar de bestemde plaatsen kon worden gezonden, zoo dat er nog aanzienlijke massa's bij de bouwers bleven liggen, die, of schoon verkocht, nog niet afgele verd konden worden. Deze toestand heeft evenwel niet belet, dat het in de afgeloopen week iets beter ging aan de veilingen: van doordraaien is veel minder sprake, zoodat de voorstellen ten aanzien van industri alisatie van den tuinbouw in urgen tie hebben ingeboet. De roode kool bracht gedurende de ge passeerde week weer bevredigende prijzen op. Sterke afwijkingen kwamen niet voor, wel liepen de prijzen in het midden der week iets op. Werd aanvankelijk voor het mooie kleingoed van 2 h 3 pond ongeveer f7.50 besteed, later steeg deze prijs tot f8 a f8.20. Voor de grovere sorteering werd toen f7.50 tot f7.80 betaald. Voor tweede soort werd maar heel weinig minder gege ven dan voor eerste kwaliteit; bovendien is er maar heel weinig tweede soort. De aan voer beliep aan beide veilingen nog onge veer 75 spoorwagens, een vrij respectabele hoeveelheid voor dezen tijd. De verbetering in den gang van zaken op de gele koolmarkt was nog sterker dan die bij de roode kool. Aanvankelijk bleef het nog zoowat bij het oude, doch al spoedig kwamen er een paar dubbeltjes bij om later tot een belangrijke stijging over te gaan. De sortecring van 2 a 3 pond eerste kwali teit, die in den aanvang nog voor ruim f4 werd verkocht, steeg in de tweede helft der week tot fó om later te monteeren tot f5.50 f5.80. Er zijn nog partijen boven de f6 .verhandeld. Brachten tweede kwaliteit en het zeer kleine goed in het begin f 4 of iets meer op., later trad ook hierbij een prijsver hooging van fl— fl.20 in. Alles kon van deze koolsoort worden verkocht, zoodat van doordraaien geen sprake meer was. Opmer kelijk is het. dat zoo weinig afwijkend goed- wordt aangevoerd en dat de prijs van twee de soort maar heel weinig verschilt van dien der eerste. Aan beide veilingen werden in totaal ongeveer 120 spoorwagens verhan deld. Groot was ook de aanvoer van Deensche Witte kool. De betere \racg naar dit pro duct had een prijsstijging tot gevolg, echter niet in die mate als bij de gele kool. Tot de vorige week was er maar zeer weinig Ooder in de zak zit thans de rekening verschil in prijs tusschen gele en witte kool. En een belangrijk gedeelte van beide moest eiken dag onverkocht blijven liggen. Dit is nu bij de Deensche witte ook an ders geworden. Alles werd afgenomen, aan vankelijk tegen prijzen, liggende tusschen f 4 en f 4.40, doch later voor f 4.30—5.30. De sorteering van 2Vst pond was favoriet en bracht den hoogsten prijs op. Zeer grootc, heel kleine en afwijkend goed ging tegen de laagste noteeringen weg. Zeer slecht ging het daarentegen met de uien. Het was al enkele weken misère met dit product, doch deze weck was het hee- lemaal mis. Aanvankelijk kon een heel mooi jjartijtje gewone gele uien nog f 2.50 a f 3 opbrengen, en grove f 2.90—3.40, doch later lagen de noteeringen van de eerste tusschen f 1.50 en ruim f 2 en die der laatste tusschen f 1.80 en f 2.50. Voor drie lingen kon niet meer dan f 1 worden ge maakt en nep bracht ook niet meer op. Met de wortelen ging het ook niet al te best, slechter althans dan het geweest fs. Voor mooie groote wortelen kon maar zel den f 2.30 a f 2.50 worden gemaakt, meer dere malen f 22.20. De kleinere brachten f 1.501 70 op. Ook bieten hebben het wel beter gedaan. Mooie kleine gingen voor f 2.20—2.30, soms 1 of 2 dubbeltjes hoogcr, van de hand. Overigens lagen de noteerin gen tusschen f 1.40 en f 1.80. Er kwamen nog enkele partijtjes prei aan de markt, die een goeden prijs op brachten, n.1. f 11.3013.60. Deze groente heeft ook van de vorst te lijden gehad. Dan verscheen er nog wat witlof, dat ook zeer duur werd betaald, n.1. met f 16.60— 18.50, al naar gelang van kwaliteit. Er werden deze week wat meer aardap pels aangeboden. Blauwe Eigenheimers werden voor f 2—2.40 verkocht, Bevelan ders voor f 3. Polder Wierinqerwaard Er komen parkeerplaatsen. Mobilistatie schept extra maat regelen, Padjes moet men zelf betalen. Voltallige vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Zater dagmiddag 3 uur, onder leiding van Dijk graaf Haringhuizen. Secretaris de heer Daan Kaan. Na voorle zing van de uitgebreide notulen deelde voor zitter mede, dat door Ged. Staten enkele ontheffingen en goedkeuringen parkeer plaatsen zijn verleend. Een overeenkomst met de gemeente betreffende het Polderhuis werd gesloten. Wat betreft de brug bij den heer Brommer aan den Barsingerweg zeide de Dijkgraaf dat deze niet weg mag voor de duiker met den nieuw aan te leggen weg geheel klaar en door Ged. Staten goedgekeurd is voor openbaar verkeer. Verder zijn Ged. Staten bereid voor te stel len om de voetpaden langs Noord- en Oost- dijk aan het verkeer te onttrekken. Dan deelde voorzitter mede, dat de gebou wen van den Polder tegen brand hooger zijn verzekerd in overeenstemming met ver hoogde bouwkosten. De verpachting van dij ken, kaden en wegen is goed vcrloopen. Re kening houdende met de zienswijze der Hoofdingelanden is over het geheel 10 meer ontvangen. Alles is verpacht gewor den, behalve enkele weggedeelten. In verband met den langen winter, is het uitdiepen der slootcn uitgesteld tot a.s. herfst. Dit geldt ook voor uitgekeurdc slootcn bij particulieren. Er zijn ongeveer 25 boomen in de kom van het dorp gerooid en zijn verkocht voor f 145. Er zal nu spoedig een begin word ge maakt met het maken van parkeerplaatsen. Tn verband daarmede is de vraag gerezen, om een stukje sloot bij de hecren Klazinga en VerBlauw te dempen, wat in werkver schaffing kan gebeuren. Belanghebbenden zullen ook iets bijdragen. De kosten zijn ge raamd op f300. De Gemeente, de Polder en de heer Klazinga zullen elk een derde bijdra gen. Wanneer we die sloot daar dempen, zal het hek bij het land van bet Weeshuis van Schagen ook achteruit gezet moeten worden tot aan de rooilijn, zoodat ter plaatse een goede toestand wordt geschapen. We zullen dan ong. 40 M2. van het Weeshuis noodig hebben, waarvoor misschien een gul den betaald moet worden. De kosten komen voor rekening van den Polder. Een verzoek is gericht tot de Regenten van 't Weeshuis. De bcnoodigde grond is misschien te krijgen van de voormalige trambaan of anders met zand. Verder is met de hecren H. Limpors en K. Mosk overeenstemming bereikt om bet al daar staande hek aan de Grootc Buurt ach teruit te doen plaatsen. Ingekomen stukken. Procesverbaal gehouden kasverificatie. In overeenstemming met saldo Girorekening en Boerenleenbank bedroeg het kassaldo f14114.12. Een schrijven van Ged. Staten, waarhij ge wezen wolilt op art. 135 van het Wnter- schapsreglenient, wat ook aangevuld dient te worden. Dis is een beveiliging van de wa terschapsbeliinge» tegen luchtaanvallen. Door het Dag. Bestuur ziin reeds maat regelen getroffen, o.a. bescherming ge-maal, dijkwacht, enz. Volgt bespreking wijziging der bemaling o.m. door aanleg van een duiker in de Nieuwesluizersloot achter Woudeivbeiv. Dijkgraaf gaf een uitvoerige toelichting. Het betreft evenwel niet de duiker, die waarschijnlijk bij J. Breed gemaakt zou worden. Uit de toelichting bleek, dat het water niet gauw bij de machine kan komen en ook te liooge opvoer een belemmering is. Met duikers is reeds veel bereikt. Wanneer nu bij «le Nieuvvesluis een duiker wordt ge-maakt, stroomt het water uit de hooge in de lage bemaling. Dijkgraaf heeft een bespreking gehad met Prov. Waterstaat. De Ingenieur beeft een bereken'n- gemaakt en ook een teeke- nimr. De ko«ten zijn geraamd on f 1000.—. De kadesloot zal verbeterd moeten worden. De duiker wordt 1.50 M. breed en 1.10 M. hoog. Wanneer dit plan goedgekeurd wordt, zal het ccn grootc besparing van stroom zijn. Met de Diaconie der Ned. Herv. Kerk die daar een stuk land beeft, zal een transactie worden gemaakt. Na breedvoerige discussie werd het voor stel met algemcene stemmen aangenomen. Poldcrlastcn. Dan volgde bespreking Polderlasten. Uit een globale begrooting die voor 1041 is ge maakt, bleek dat bij normale ontvangsten en uitgaven niet tot verlaging kan worden overgegaan. De eerste jaren moeten veja diverse leeningen nog al belangrijke bedragen betaald worden. Dijk graaf noemde bedragen van f 4500. f 3850 en f 1350. Voor een zeker beheer is verla ging niet wenschelijk. Doet men 't wel, dan moeten we inteeren van ons saldo. De heer Blaauboer vindt verlaging heel mooi, doch zeer riskant. De heer Rot. die eerder voor verlaging was, is het nu met den lieer Blaauboer eens. Heemraad Zijp was in het Dag. Bestuur de ccnige die voor verlaging was. Waarom moeten we steeds werken met een voordce- lig saldo van tienduizend gulden? Waar voor is dit noodig? De heeren Groneman en Visser zijn 't met den heer Zijp eens. terwijl de heer Scha gen opmerkt, dat we ons boekje niets te buiten gaan om althans dit jaar te verla gen. Ten slotte werd met 9—5 stcmemn beslo ten om den omslag met f 1 per H.A. te ver lagen. De 5 tegenstemmers waren de hecren A. Rot, A. v. Rijswijk, C. J. Blaapboer, C. Schenk en de Dijkgraaf. Rondvraag. De lieer C. Blaauboer vroeg, boe de behar- ding van de parkeerplaatsen zal zijn. Dijkgraaf zeide. dat het een breedte wordt van 1 Meter met een betonnen bchar- ding, terwijl de berm opgehoogd moet wor den. Het schoeiingiiout is ai besteld en is beslist noodig. De lieer Blaauboer vindt het onzin, het kan veel eenvoudiger, een gewone aanvul ling is voldoende, het is toch alleen voor 't lichte verkeer. De heer Groneinan, die steeds al voor verbrceding der wegen is geweest, vroeg nu de Sluizerweg verbreed is geworden, dit ook in de buuri zou kunnen gebeuren. Dijkgraaf heeft dit ook al eens met het Dag. bestuur besproken, doch volgens Prov. Waterstaat zou dit voor de bemaling niet juist zijn. wanneer de bermen werden ver breed. Wanneer evenwel in de toekomst verbetering kan plaats hebben, zullen we er zeker toe medewerken. De heer K. Kater bracht ccn verzoek over van den heer H. Del ver om een looppadje te maken van af het nieuwe woonhuis van Mej. Wed. Krap tot aan de kluft. Voorzitter meent dat dit hecletnaal geen bezwaar is, wanneer Delver het zelf betaalt. De heer Kater merkte op dat dit niet de bedoeling was, waarop voorzitter nog ant woordde, dat het bij het Polderbestuur regel is geen toepangspaden te maken tot parti culiere woningen. De heer A. v. Rijswijk vroeg hoe het gcloo- pen is met het slootwerk. Dijkgraaf zeide dat de aanbesteding door de vorst niet door gegaan is. Men bad 't werk ook voor 1 Febr. moeten opleveren. Hierna sluiting. LANGENDUK ZEER GESLAAGDE VARA AVOND. De Zondag, eerste Paaseiidag. in Concor- dia gehouden „spaarmond" van bet Spaar fonds van de Langedijker afdeclingen van do VARA, was zeer goed bezocht. Er-was geen plaatsje onbezet gebleven en ver scheidene personen lieblien zich met een staanplaats willen vergenoegen om het op treden van het bekende gezelschap Teun Klomp en zijn makkers, hij Ie wonen. Dit uit vijf personen bestaande gezel schap beeft een mooi programma afge werkt. dat zeer in den smaak van bet pu bliek is gevallen D, waardccring voor ver schillende nummers liep wel eens wat uit een, maar over bet algemeen kan het Spaarfonds op een uitstekend geslaagden laaisten avond van dit seizoen terugzien. Het propagandistische gedeelte werd ver zorgd door den heer Swierstra uit Hoorn, die ccn rede hield, waarin hij de luister aars, die nog geen lid van een of andere omroepvcrccniging waren, opwekte toe ie treden en in het bijzonder toelichtte waarom liet lidmaatschap van de VARA van belang is. SINT PANCRAS WAGONGEBREK. Men deelt ons mede, dat hét Bestuur van het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen het tekort aan spoorwagens, dat niet alleen in Noordholland, doch ook in Zuidholland bestaat voor den export van groenten naar Duitschland, met den goor- paniscerden exporthandel heeft besproken. Beide instanties hebben contact gezocht met den president-directeur der Ned. Spoorwegen, Prof. Ir. Goudriaan, met wicn den toestand is bekeken en aanse drongen op een regeling, waarbij een vlot vervoer der groenten naar Duitschland is verzekerd. Voor de versche groenten is deze zaak nog meer urgent dan voor be- waarkool, terwijl voor deze Duitschc wa gons nog wel als doelmatig kunnen wor den besohouwd. zijn ze dit voor versche groenten niet. Voor deze zijn Hollandschc wagens onontbeerlijk. ZUIDSCHARWOUDE. EEN HEELE KARWEL Een zware vrachtauto, beladen met kool was op de betonnen laadplaats van de fa. Kramer te ver achteruit gereden, waardoor het voertuig met de achterwielen in het doorweekte gasveld ér naast vlak bij de Voorburggracht kwam te staan, de wielen een halvcn meter lager dan de laadplaats. Met kclderwinders en voortgetrokken door een andere vrachtauto is het eindoliik. na de auto te hebben eelost, gelukt, deze op vasten fiodem te krijgen. Gelukkig gebeur den geen ongelukken. BROEK OP LANGENDIJK DE TUINBOUW ZWOEGT VERDER De werkzaamheden op het land worden ondanks de natte periode van de laatste weken, aangevangen. Zoodra het maar ecnigszins mogelijk is. gaan de tuinders naar den akker en worden «Ie vroege aard- annelen gepoot. Men ziet in liet zuidelijk deel van het Geestmerambaeht al weer verscheidene rieten hekken verschijnen. ZANGUITVOERING „LOOFT DEN HEER". Tweeden Paaschdag werd door de Gemeng de Zangvereoniging „Looft den Heer" een openbare zanguitvoering gegeven in de Herv. Kerk, onder leiding van haar direc teur, den heer Paul Kok; medewerking ver leenden Mevr. Glas-Groen (sopraan). P. Hartman (orgel), de lieer C. Vader (decla matie) en liet meisjeskoor. Het ruime kerkgebouw was tot in de uiterste hoekjes bezet: de avond werd ge opend op de gebruikelijke wijze door Mr. Kortleven. Het koor was even tuinder bezet dan vo rig jaar, echter was de verhouding van de stemmen in volkomen orde. Het zou ons te ver voeren om ieder nummer op zich zelf te beoordeclcn, wij kunnen volstaan met te melden dat beschaafd werd gezongen, het klankvolume was uitstekend, het cene num mer slaagde wel is waar beter dan het an dere, doch bet geheel was goed te noemen, de laatste drie liederen tncLorgelbegelcIding sloegen geweldig in. Het meisjeskoor zong heel aardig. Mevr. Glas-Groen komt een bijzonder woord van lof toe. De door baar ten gchoore gebrachte lie deren konden onze bewondering wegdragen. IX' declamator, den lir. C. Vader, heeft even eens getuigd van zijn kunnen. Deze avond geheel met eigen krachten ge vuld, kan als volkomen geslaagd hecten. VERSPLINTERING VAN „DE TUINBOUW" De vorige weck is door het bestuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbami, afdee- ling Sint Pancras, een oproep gericht lot hunne leden en genoodigden. om een ge zamenlijke bespreking te houden, teneinde zich af te scheiden van de tuinbouvvver- ceniging „De Tuinbouw". Reeds is bet vo rige jaar een dergelijke poging gedaan, doch deze is op niets uitgeloopcn. Wij vragen ons af. of dit nu wel de weg is om de eenheid onder de tuinders tc be waren. Is er nóg geen versnippering en verbrokkeling genoeg, dit kan niet anders dan nadeel opleveren? Om iets te bereiken is toch de leus schouder aan -schouder strijden voor de belangen van den tuinder, naast elkaar den strijd aanbinden om een bestaamien toestand te verbeteren, en nieu we verbeteringen te schoppen, echter geen onderlinge twisten en verwijderingen in 't leven roepen. Gaat het de C-B.T.B. niet naar den zin in „De Tuinbouw"? Toen voriec keer deze zelfde zaak aanhangig was, heeft een der bestuursleden zich in dier voege uitgela ten. «lal d" C-B.TR. te kn-t vertegenwoor digers in het beat uur van De Tuinbouw had. Zijn deze mannen dan zoo kleinzielig dat zij juist de meerderheid willen verte genwoordigen in het bestuur? De leden zijn in liet «bestuur gekozen door de leden, toch niet omdat zii van die of die strekking of anderszins zijn. maar het gaat er toch om. dat de belangen van „De Tuinbouw" goed worden behartigd, of ganf het alleen om beginsel? Woensdag zal de bewuste vergadering plaats vinden in liet gemeentelijk vergader lokaal: verschil lende punten weFke behan deld worden stemmen toch geheel overeen met de werkzaamheden d>e thans ook door de bestuursleden van De Tuinbouw worden verricht. Hef schijnt ccn zoeken te zijn om in eigen kring te vergaderen. Is dit echter wel een eigen kring? Wij blijven bet ozo zien: Blijft één dan is bet meeste te bereiken. In dezen tijd van verbittering'der volkeren, is de eenheid in eigen omgeving het meest noodig! WINKEL WOENSDAG 27 MAART 1940. Hilversum, 1875 en 414.4 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang. piano en gramofoonmuziek 10.50 Declamatie. 11.10 Orgelspel. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofcoruivuzic 1.00 VARA-orkest. I.30—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Modepraatje. 2.30 Zang. piano en gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie: „De meest gezonde vr^M-g". 6.50 Zang en piano. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Koorzang. 7.30 VARA-orkest. 8.00 Herhaling SOS-berichten, ber. ANP. 8.15 De Ramblers. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Rosian-orkest. 10.00 Arbeiders Zandvereenlging „Kunst en Sti-yd". Utrechts Stedelijk Orkest n- list (opn.). II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. N CR V-ultzendlng. 6.S0—7.00 Ofid fonds voor de scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst 12.00—12.15 Berichten. Om 12.30 Berichten ANP). I.30 Reportage. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Utrechts strijkkwartet en gramofoon muziek. 4.40- 4.55 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Enkrateia-kwart'ertje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie: „Kampeeren voor meisjes". 7.50 Berichten ANP en causerie ..De vaart der volken". Hierna: Herhaling SOS-ber. 8.15 Utrechts Stedelijk Orkest en solist. 9.00 Causerie: „Naar Frieslands meren en wouden". 9.30 Ensemble „Zingaresca". 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Ensemble ..Zingarescka". II.05 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. NON-STOP „SPARTA" Gisteren had in het lokaal van den heer de Bruin de 5e non-stop uitvoering van de gymnast ickverciMiiging „Spana" plaats, onder leiding van den heer S. Keesman. De voorzitcr, de heer C. Koelman open de dezen avond en heette alle aanwezigen welkom, waarna de vereeniging liet ope ningslied zong. I>e oefeningen op liet paard door de dames was van goede kwaliteit, evenals de vrije oefening door ilc hoeren C. en K. Koetman. Het dansje door de ad- spirant-meisjes en dn hoepeloefeningj door de 4 dames werden keurig uitgevoerd. De vrije oefening door de adspirant-jongens wekte bewondering. Door de „Spnrta- girls" werd met begeleiding op «le harmoni ca door A. Vogelenzang een aantal popu- laire melodietjes gezongen, welke bijzon der in de smaak van bet publiek vielen, ook een tweetal liedjes door den humorist P. Blaauboer gezongen, oogstte bijval. We willen speciaal noemen, !wt hoog rek door de heeren. Chinees ballet en liet mzenbnllet door de dames, waarin door Mevr. BlaauboerJonk zeer goed werd go- zongen. De tooueelaankleding was in vel schillende nummers goed. evenals de eos- tuunis, terwijl zang, muziek en gymnastiek elkaar vlot afwisselden en de aanwezigen aangenaam bezig hielden. Aan het einde van deze geslaagde uitvoering had een taart en verloting plaats. Tot slot had een gezellig bal plaats. „Sparta" kan op een goed geslaagde uit voering terugzien. SCHAGEN P. RAAT DZN. f In den nacht van Zaterdag op Zondag is hier ter plaatse in den leeftijd van 76 jaar overleden de heer P. Baat Dzn., een voor aanstaand middenstander van de oude gar de. De overledene heeft zich naast de zorg voor zijn drukke zaak steeds voel bewogen in het openbare leven, waar hij zich deed kennen als een man vol initiatief, groote werkkracht en organisatievermogen. De lieer Raat was de initiatiefnemer tot het oprichten van de bockhoudcursus voor aanstaande middenstanders, de voorlooper van de tegenwoordige nog steeds bloeiende handelsavondschool. Hij propageerde en werkte mede aan de totstandkoming v. d. bootdienst .Schagen—Kolhorn. de Westfrie- sche kanalen, terwijl hij ook mede oprichter was van dc Middenstandsverccniging. Bovendien heeft Schagen aan hem zijn cierveiling te danken, waarvan de overle dene jarenlang vrijwel belangeloos! di recteur was. Ook was de beer Raat de stuwende kracht, die leidde tot de oprichting van de Onder linge Glasverzekering en de Hitten v erzeke ring, van welk laatste fonds hij tot aan zijn dood directeur-boekhouder was. Ook de politiek had zijn volle belangstel ling. Hij stond steeds op de bres voor zijn vrijzinnig-democratische lieginselen en was voor doze partij korten tijd lid van den Raad. In den oorlogstijd 1914—1918 was hij bo vendien directeur van het kantoor der brandstoffendistributie. welke taak hij- op voorbceldclooze wijze vervulde. Met den heer P. Raat Dzn. gaat een mar kante en krachtige figuur heen, een man, die zich spontaan en geheel gaf aan elke zaak, die hij als dc juiste zag. Een persoon lijkheid, die niet van schipperen wist en daardoor wel eens met anderen botste. maar toch. ook door zijn tegenstanders, als een eerlijk ij veraar voor de belangen van dc plaats zijner inwoning werd gewaardeerd en gerespecteerd. Hij ruste in vrede. AANGEKOCHT. Notaris P. de Boer heeft aangekocht het woonhuis van oud-notaris Van den Bergh aan de Stille Laan. Na grondig herstel zal het vroegere notarishuis dus weer zijn vorige bestemming terugkrijgen. GESLAAGD LENTEFEEST. Het Lentefeest in bet Noordhollandsch Koffiehuis is uitmuntend geslaagd. Er was veel publiek en het voortreffelijke orkest van Bobby Young zorgde er voor dat de stemming er tot liet laatst toe inbleef. De zaalversiering bad ieders bewondering en zoo is bet niet te verwonderen dat de jonge lui al weer verlangend uitzien naar de at tracties, welke de heer Schenk zijn gasten bij de volgende gelegenheden zal bieden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5