GRASLANDGEBRUIK piJi* r H//i w verzicht Omgeving Mijnhardtje Büitenlandsch ch Woensdag 27 Maart 1940 Tweede Wad door ir. G. J. Lienesch RijkslandbouwcoTisulent voor Noordholland te Schagen. De in alle opzichten slechte winter voor ónze veehouders kan tweeërlei reacties tengevolge hebben voor de komende weide- periode. Eén opvatting leidt tot een zekere berusting; de ongunstige resultaten maken den graslandgebruiker huiverig voor het doen van eenige uitgave welke niet direct is om te zetten in baten. De andere op vatting getuigt, van meer werkelijkheids zin. Juist omdat de uitkomsten zoo slecht zijn geweest is het meer dan ooit noodzake lijk zich de uiterste inspanning te getroos ten opdat men zooveel mogelijk kan ver mijden dat de stalvocderperiodc weer z'n hachelijke .positie zal tooncn. De laatste opvatting lijkt mij de meest juiste en in verband daarmede wil ik op eenige belangrijke kwesties wijzen, welke verband houden met graslandgcbruik in de komende maanden. De normen voor de kunstmesttoewijzing «op grasland houden verband met de grond soort en varièëren van 5—600 kg. Kalk- ammonsalpeter, 200—300 kg. superfosfaat 20% of 300400 kg. Slakkenmeel en 50 200 kg. Kalizout 40% per ha. De onmogelijkheid om vroeg Slakkenmeel te strooien brengt nu bij velen de vraag naar voren, hoe lang gewacht dient te worden alvorens op met Slakkentmeel be mest land stikstof of gier kan worden gegeven. Uit zeer interessante proefnemingen van den heer Visser te Blocmendaal. waarvan de resultaten in 1938 zijn gepubliceerd, komt overtuigend naar voren dat men vrij wel direct na de Slakkcnmeel-toediening, gier of stikstofmeststoffen kan toedienen zonder eenige kans op noemenswaardig verlies van stikstof. Dit beteekent niet dat men nu vóór het uitstrooien Slakkenmeel en Zwavelzure Ammoniak moet mengen, maar wel dat men na Slakkenmeelstrooien direct kan overgaan tot toediening van de Stikstof 1 Uit andere proefnemingen welke o.a. in Duitschland zijn gedaan is gebleken dat een vrij late aanwending van Slakken- mc:l ook goed kan geven. Er is m.i. dan ook weinig aanleiding om zich ongerust 1e maken over Slakkenmeel, welke kort geleden is toegediend. Men diene er even wel voor te waken, dat op laat niet Slak kenmeel bemest land te spoedig vee (scha pen) wordt toegelaten. Nu de omstandigheden een snelle ontwik keling van het grasgewas verhinderen, moet de gebruiker de daaruit voort vloeiende kwade kansen zooveel mogelijk beperken. Allereerst is noodig een snelle afvoer van het overtollige water te be werkstelligen; vooral na de sneeuwval van 14 Maart dient men aan dit punt de noodi- ge aandacht te schenken, om tot het profijt van een extra bemesting te kunnen gera ken Alleen als het gewas straks volop kan profiteeren van de voorjaarszon zal ook de bemesting actief worden. De vertraagde ontwikkeling van het land mag zoo weinig mogelijk aanleiding zijn tot een extra lange stalpcriode. Daarom is er nu meer aanleiding dan ooit om ruim stikstof toe te dienen. Deze moet niet alleen geschieden om een extra graskuil te maken naast de normale hooiwinning. maar vooral ook om een vrijwel op tijd beginnende weidegang mogelijk te maken Iedere graslandgebruiker weet nu wel Uit eigen ervaring dat gras zeer dankbaar is voor een stikstofgift, indien ten minste eveneens in de fosforzuur en kalibehoefte is voorzien. Alleen is er nogal wat verschil van meening over de grootte van de stik stofgift. Dit laatste is zeer begrijpelijk, omdat men onder zoo uiteenloopende om standigheden moet werken. Iedere boer, welke in de gelegenheid is om kcldergier aan het land te geven, kent de gunstige uit werking van zoo'n gift. Gewoonlijk staHt hij er niet bij stil dat een gewone giertoe- diening naar 12.00015.000 liters per h.a. in stikstof bemesting gelijk staat met 300 tot 400 kg. Kalkammonsalpeter per h.a.. in één keer gegeven. Dit illustreert op eenvoudige wijze de grootte van een goede stikstofbe mesting in het voorjaar. De omstandigheden zijn nog nooit zoo gunstig geweest voor propagcering van het zgn. omweidsystëem. Perceelsgewijze ge bruik van de boerderij is nu geen wensche- lijkheid meer, neen, het is een dringende noodzakelijkheid geworden. Wie nog niet met het nieuwe vertrouwd is, adviseer ik om te beginnen met 't vrij houden van een weideperceel voor de win ning van kuilgras. Dit kuilgrasperceel moet men óf flink gier geven of een stikstofbe mesting naar 400 kg. kalkammonsalpeter per h.a. Met éen dergelijke gift kan men dan omstreeks 20 Mei een hoeveelheid gras maaien van zeker 22.000 kg. per h.a. Dit is de eerste oogst voor de komende strafperio de en moet beschouwd worden als extra reserve naast normale hooiwinning. Met is daarnaast zaak de weidegang zoo goed te regelen, omdat immers in die pe riode de groote en goedkoope productie dient te vallen. Men kieze de indeeling nu zoo. dat de eerst te beweiden perceelen eveneens ruim stikstof krijgen, b.v. naar 300 kg. kalkammonsalpeter per h.a. De per ceelen. welke niet direct beweid zullen worden geve men minder en wat later stik stof. Het te kuilen en vroeg te beweiden land kan do stikstof ontvangen, zoodra het -land voldoende begaanbaar (droog) is. Indien men het hooiland ten deele wil beweiden, geve men ook reeds spoedig een stikstofgift naar 200 kg. kalkammonsalpeter per h.a.; na het voorweiden is dan nog soms een overbemesting noodig. Steeds moet men in het oog houden, dat Mei de eigenlijke grasmaand is. Het gewas profileert dan het meest van een oordeel kundige bemesting. Juli is gewoonlijk een slechte grasmaand. Het beste is om de be mesting zoo te regelen, dat men de noodige meststof heeft toegediend vóór dat de eigenlijke droogtcperiode goed aan de gang is. Ik acht het fout om in dit voorjaar alle perceelen vrijwel tegelijkertijd stikstof toe te dienen. Geeft naar b.v. 200 kg. per h.a.; de beste manier is om enkele perceelen klaar te maken voor een zoo vroeg moge lijke weidegang en daarnaast eenige weide- perccelen af te sluiten voor de winning van kuilgras. Men heeft dit voorjaar reeds zeer veel stalmest uitgereden. Het is gebruikelijk deze stalmest te strooien op de toekomstige hooivelden. Ik acht de hooioogst momen teel van zoo groote waarde dat er vrijwel geen risico op eenige mislukking mag wor den genomen, 't Lijkt me daarom een plicht voor iedcren veehouder de met stalmest be meste perceelen nog over te bemesten met 200250 kg. Kalkammonsalpeter i>cr h.a. Men diciït dan eveneens te heseffen dat men hierdoor niet alleen meer hooi krijgt, maar ook hooi dat met de noodige zorg moet worden gewonnen. Doet men dit laat ste niet, dan verspeelt men door te sterke broei het oorspronkelijke voordeel. Het perceelsgewijze gebruik van het land cn gedeeltelijk voorweiden van wat hooi land kan ook mede voorkomen dat er te veel hooi in ééns op het zwad ligt. De risico-verdeeling door perceelsgewijze hooi winning dient ieder voor zich maar uit te maken. Natuurlijk zijn er kosten aan het ge bruik van kunstmest. En de weg van de kunstmestzak tot de melkemmer is langer en biedt meer kansen op verlies dan het geval is bij het voederen van lijnkoek. Het laatstgenoemde artikel is echter onbereik baar geworden en indien er onvoldoende gras is, zal de melkgift de vaste kosten van liet bedrijf nog minder goed kunnen maken dan ingeval men ruim in het gras zit voor z'n vee. Tenslotte wijs ik nog op het nadeel dat men krijgt indien het land niet voldoende kan worden schoongeweid. In Mei is het de kunst het gras zoodanig te gebruiken dat men nooit te weinig, niaur ook nooit te veel gras onder de koeien heeft. Lijkt er wat teveel gras te komen, dan moet men niet aarzelen een hoekje extra te maaien; dit is altijd voordeeligcr dan „bossig" land. Dat op de afgeweide perceelen de mest- platten geslecht dienen te worden is ge noegzaam bekend. Voorloopig volsta ik met het bovenvermelde. Wie nauwkeuriger inlichtingen wenscht, wende zich tot hot Rijkslandbouwconsulentschap tc Schagen. Schagen, 18 Maart 1940. Uit onze KUEGRAS JULIANADORP. STIEREN- EN PREMIEKEURING. In het Loopuijtpark bij het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn alhier had de provinciale voorkcuring van stieren plaats, uitgaande van de Provinciale Com missie tot bevordering van de Rundvcefok- kerij in Noordholland. Aangeboden werden 15 eenjarige stieren, waarvan 2 stieren werden goedgekeurd, n.l.r Bcrnard, eig. N. Hoornsman; Reiskc's Nico, eig. P. Bijvoet, voorloopig goedgekeurd). Aangehouden \oor Noordholland werden 8 stieren tot welke behooren: Claras' Atlas 4, eig. P. Schcr- merhorn; Roland van Dieuw 4, eig. X. Hoornsman; Maartje's Roland, eig. II. Hoornsman: Maartje's Roland 2, eig. de zelfde; Sara's Kees. eig. G. Bijvoet; Bcr- tlia's Roland, eig. D. Hoornsman; Alber- tje's Wodan, eig. J. J. Kistemaker; Atlas 2, eig. K. Ticl. Afgekeurd werden 5 stie ren. Van de 2-jarige stieren werden aangebo den 6 stuks, en definitief goedgekeurd: Blok Zeppelin 20, eig. Jac. Bijvoet; Geer tjes Leopold, eig. Gebr. Hoornsnian; Ba rons'Athleet, eig. D. J. de Graaf Pz.; Con- stantijn Frans 26. eig. H. iV. Jimmink. Af gekeurd werden 2 stieren. Tegelijk met deze keuring werd een ver plichte keuring volgons het Stierenregle ment 1938 gehouden voor de gemeenten Den Helder en Anna I'aulowna. Hiervoor werden aangeboden li stieren, waarvan 8 stieren werden goedgekeurd. De Keuringscommissie verzekerde ons, 'n volgend jaar ooit voor deze keuring stren gere eisclien te zullen stellen, BENOEMD. De heer M. Hiemstra. kaasmaker aan ..De Vooruitgang" alhier, is in dezelfde functie benoemd aan de Zuivelfabriek ..Eensgezindheid" te Sint Maartensvlotbrug en heeft bereids deze betrekking aanvaard. VERLENGING RECHTSPERSOONLIJK HEID. Door het Bestuur cn Leden van „De Proeftuin" alhier is .besloten deze instelling weer voor den tijd van 20 jaar te doen voortbestaan en heeft men daarvoor bereids een aanvrage bij de bevoegde instantie in gediend. HEERHUGOWAARD WEGWERKEN GEGUND. Aan N.V. de Moei en Hennes te Alkmaar is na aanbesteding per 14 Maart j.1., waar bij de gunning was aangehouden, thans als laagste inschrijfster gegund voor een bedrag van f 58.800.— het verbrecden van de aardebaan van gedeelte Boterweg tus- sclien een punt van ingevccr 775 meter ten noordoosten van de westelijke ringvaart van de Heerhugowaard en den Basserweg. alsmede het maken van een gefundeerde bestrating van klinkerkeien en een rijwiel pad in die aardebaan. met bijkomende wer ken in de gemeente Heerhugowaard. EENDRACHT MAAKT MACHT! Gezamenlijke uitvoering van gymnastiek en tooneeL Eersten Paaschdag was er uitvoering in de zaal van den heer Rus door de Gvm- nastiekvcrccn. „T.A.V.E.N.U." en de Too- neelvereeniging „Harmonie". Des middags haddon de onderlinge ver- cenigingswcdstrijdcn plaats van alle af- deelingen van T.A.V.E.N.U, waarvan de uitslag was als volgt; Afd. Kleuters: le prijs na loting A. Blauw. 30 n.; 2e prijs M. Kooij; 3e prijs J. de Boer 29V?/ p. Afd. Meisjes: le prijs J. de Boer 32 p.; 2e prijs R. Stam 28*4 P-; 3e prijs C. IJven, 28 p. Afd. Jongens: le prijs na loting: J. van Graft, 30 p.; Se prijs A. Dekkers 30 p.1 3c priis P. Beors 29'f p. Afd. Dames Seniores: extra prijs mevj\ de RuiterBakker. 32 V2 P-l le priis mevr. Liefhebbervan Leijon. 30 P.; 2e prijs mevr. de Groot—Leegwater, 29Vfe P-; 3e pr. mevr. Moejes— Rus 29 p. Afd. Dames; le prijs N. Bas 241/» p i 2e nriis T. Beers 23 p.; 3e prijs G. Stekelbos *iH p. Afd. Hoeren: le prijs J. de Groot. 27 p.: 2e priis M. de Ruiter 2514 p.'. 3e prijs C. Kostelijk 25 p. 's Avonds voerde de Tooneelverceniging ..Harmonie" op „Het Oude Nest", van A. Brom et. De rollen zaten er goed in. vooral de oude her Bemand de wit (P. Mienes) was uit stekend. evenals Meta (mej. T. Beers). Een extra pluim komt toe aan Snippy (mej. M. Reyne). die inviel voor een zieke en in een paar dagen deze moeilijke rol moest instudecren. Het minst kon ons bekoren de dichter Jerrv (N. Pluister). doch over de andere medespclenden niets dan lof. Hierna traden no? de Me'sjcs- en Dn mesafdeelin--'en der Gymn. Ver. met een dansie en Vrije Oefeningen met tot slot een ballet. De regie was in handen van den heer P. Mienes en dë hoer Groothuizeh zorerde voor de grimaffe. terwijl de tooneelaarvklee ding welwillend ter beschikking was ge steld door de firma P. Glas. Een gezellig hal tot besluit. WJERINGBRWAARD VROOLIJK OP NAAR STAATSPENSIOEN. TRUUSJE MEIJER EEN SUCCES. Dezer dagen hield de afdeling van den B. v. S. haar jaarlijkschen propnganda- avond in de zaal van Mevr, Wed. Schenk. Door de propagnndaclub D.E.V. is met groot succs ten tooneele gebracht „Truus- je Meijer", een vroolijk spel in drie bedrij ven, door Jan Grasveld en Leo Post. Om dit stuk op te voeren is ernstig studie -noodig. Wanneer 't niet vlug en vlot wordt gespeeld zou er weinig van terecht komen, doch zooals gewoonlijk liecft D.E.V. het er weer kranig afgebracht. De inhoud van het in onze omgeving reeds zeer veel gespeelde stuk, achten wij bekend. Het geeft aanleiding tot vermakelijke scènes. We zullen geen persoonlijke com plimenten maken, doch volstaan met te verklaren dat D.E.V. ons een genotvollen avond heeft verschaft. Tusschen het le en 2e bedrijf werd door den heer Limpers, den voorvechter voor Staatspensionneering een propagandistisch woord gesproken, waarbij vooral de jonge ren-met aandrang werden aangeraden zich als lid op te geven. De afdeeling telt reeds 240 leden. Het is weer een mooie avond geweest. Tot in de uiterste hoeken was d zaal bezet en vele ouden van dagen zijn per auto gehaald en weer thuis ge bracht. ZIJPE St. MAARTENSBRUG. B GEMASKERD BAL. In de zaal Kossen had met Paschen het traditioneele gemaskerd bal plaats, onder groote belangstelling van het publiek. 30 Aangiften tot deelname waren bin nengekomen. Bij monde van den heer Keu ris werden iiamcns de jury de prijzen be kend gemaakt. Mooiste enkelingen: le urijs Pop in doos, Mej. Annie Na nis: Zé prijs, Cupido. Mej. Jannv Gelder: :5e prijs Fan tasie, Mej. Nellv Gelder. Originoele enke lingen: le prijs Gerard Gnn. Uitverkoop; 2e prijs. Tinnen Soldaat. Mej. A Grin. Pa ren: le prijs, Roode Kruis Verpleegden, Mej. T. Smit en Mej. T. Marlens; 2c prijs, Schotsche Hooglanders, Mej. A. Gevers. Mej. A. Kant; 3e prijs. Kaart Fantasie, Mei. D. v. d. Sluijs, Mej N. Kistemaker; Groepen: le prijs Rattenvanger van Hemeln, 6 da mes; 2e prijs Toitor Fantasie, 4 dames. Tot sluiting werd er lustig gedanst op de vroolijke tonen van de ,Johny Black vlucht direct voer De echte xljn niet rond, maar hartvormig. GEEN BOOZE STIEFMOEDER. Een koe van den heer N. Blaauw te Obdam heeft zich ontfermd over twee moederloos» lam meren en geeft ze hun maaltijd op de wijze zooals „moeder" dat gewoon was te doen. Een zeldzaamheid! DEN HELDER Band". De collecte voor het Roode Kruis van Finland, gehouden door de Roode Kruis Verpleegsters luncht f 10,op. EEN NIEUWE FIGARO. Door den heer H. Bekker. kapper alhier, is aan de St. Mdartrnsweg een stuk bouwterrein gekocht, waar een kappers- zuak op zal worden gebouwd. CALLANTSOOG MUZIEKUITVOERING. Zondag Ion Paaschdag gaf de muziekver- eeniging ..Caliantsoog" een uitvoering in Hotel „de Haan". Zijn wij anders gewoon, dat er met „de muziek" een stampvolle zaal is. dit was nu echter niet het geval. De directeur, de lieer A. Vriesman, kan tevreden zijn over hetgeen is gepresteerd. Alléén het op één na laatste nummer van het programma, de Fantasie Marie-Jeanre van Morgenthaler liet nog wel iets té wensehen over. Wij zullen dit maar niet te zwaar aanrekenen, gezien de handicap van het corps in deze tijden. Na de pauze trad op de bekende gooche laar Professor Khnki. uit Alkmaar, thans zijn land dienende te Caliantsoog. Direct bij zijn optreden had hij contact met het publiek en wist dit op gezellige humoris tische wijze te onderhouden. Het applaus dat hem na elk nummer van zijn uitgebreid programma ten deel viel. was ton volle verdiend. Er waren in derdaad verbluffende staaltjes bij. Wij zien hem nog eens gaarne terug! In het sluitingswoord van den voorzitter, den hoer A. Schagen. dankte deze ook thans wederom de hier gelegerde militai ren. die de open plaatsen in de vereeniging bezetten en memoreerde hii dat er zelfs één bij was. die een d.\g verlof liet loopen, wat zooals de heer Schagen uitdrukte, „heel wat is voor een soldaat". Een gezellig bal met goede dansmuziek van P. Hartland e.n. uit Koedijk, was het einde van een alleszins goedgeslaagden avond. POLITIE. Verloren: een zilveren horlogeketting. Inlichtingen ter secretarie. DE PAASCHVERRASSING IS ACHTER WEGE GEBLEVEN. BOEKTE DUITSCHLAND EEN TEGEN SLAG IN ROEMENIË? De meest kenmerkende eigenschap van dezen oorlog schijnt te zijn. dat zoo heel veel dingen anders loopen, dan velen ver wachten. De vorige week bestond in Enge land ernstige ongerustheid over zoogenaam de verrassingen, die Hitier voornemen* 7.011 zijn gedurende de Paaschdngen aan de we re ld te bereiden. In verband met het feit. dat er dan enkele dagen geen kranten ver schijnen, zoodat niet de gelegenheid bestond eventuecle geruchten recht te zetten, heette het, dat sprake was van een zekere vree»» Op zichzelf was dit eigenaardig. Kenerzijds omdat iedere regeering in de radio zoo 1100 dig een uitstekend middel bezit om de be volking snel te bereiken. Anderzijds was er in te lezen onzekerheid, vermoedelijk voort spruitend uit een gebrek aan vaste aanknoo pingspunten omtrent de bedoelingen der beide dictatoren, die aan de Brenner samen hadden gesproken en in liet bijzonder om trent die van Hitier, aan wicn een zekere fantasie niet mag worden ontzegd. De feiten hebben de verwachtingen vol komen beschaamd, want de Paaschdagen zijn verstreken in de grootst mogelijke rust. I11 plaats van sensatie was er sprake van oefi bijna geheel uitblijven van berichten van* eenige beteekenis. Het Dultschc offon sief van een week izeleden is. voorloopig al thans. geheel doodgeloopen. De mogelijk heid blijft beslaan, dat Hitler nog de een 01 andere groote troef in petto houdt, waar schijnlijk echter dunkt ons dit niet. Im mers. wanneer ergens eenige partij iict of fensief heeft genomen en zoover is gekomen, dat winst wordt gehoc-kt. dan is tiet zaaK dit voordeel tot tiet uiterste uit tc buiten In ztilkp gevallen worden alle beschikbare reserves in den strijd geworpen en we cc- looven. dat. indien Uilier werkelijk groote troeven in handen had gehad, lui niet zou hebben geaarzeld «leze uit te spelen. Wellicht echter is er zelfs sprake geweest van een Poitsrhen tegensta»'. Bii de geheim houding die ove.al wordt bewaard, is het moeiliik hieromtrent maar de minste zekerheid 'e kiiiecn. We zonden evenwel willen wijzen op de gebeurt en'ssen rondom Roemenië. De vorige week werd «le wereld plotseling opgeschrikt door het bericht, dat Duitschland een ultimatum zou hebben ge richt aan dit land. waarbij verschillende economische concessies werden gccisclit. Zulk een ultimatum lag zeer zeker in «1c lijn van «tc Duitsehe politiek, die er eener zijds op ui' is de toevoer van grondstoffen waar ecnigszhis mogelük te bevorderen, «tic anderzijds in den Batkan doorloopend in conflict i* met de politiek «Ier geallieerden. Deze geallieerden hebben in dit «Ier! van Europa tot dusverre vrij \oordeelig gema noetivreerd. waarbij bet leger, «lat ze in Klein-Azië hebben samengebracht, wellicht van groot en moreeten invloed is geweest. Op de sensatie van dit ultimatum volgde zeer spoedig een tweede: het ultimatum was geen ultimatum. En hiermee hebben we misschien de vin ger gelegd op een Duitschen tegenslag W anueer een land gaarne iets wil bereiken, omdat het dit „iets" dringend noodig heeft, dan zou de heelt* gang van zaken er op kunnen wijzen, dat Hit Ier bier een po ging beeft aangewend, die mislukt is. Men dient er bij dit alles aan te denken, dat. nicttegcns'aande de kalmte, welke deze oorlog kenmerkt, de strijd, die wordt ge voerd. er een is on leven en dood! Trots al les gaat het «»m het bestaan van het Brit- sclie imperium, van bet Groot-üuitschland van Hitier. De omstandigheden dragen er toe bij. dat we wel eens geneigd zijn, dit alles te vergeten en dat we ons soms laten leiden door de gedachte, dat de oorlog geen echte oorlog is. Men kan er van overtuigd zijn, dat daarover te Londen en Berliin op heel andere wijze wordt geoordeeld en dat in deze hoofdsteden onder hoogdruk wordt gewerkt aan alles, wat de volkomen vernietiging van den tegenstander ten gevolge kan hebben. In dit licht hekeken. dunkt ons de geschie denis rondom Roemenie inderdaad een Duit sehe tegenslag en liet feit. dat de meerge noemde Baaschvei rassing achterwege is ge bleven. dunkt ons hiervan de bevestiging. Lntusscben blijven we in zooverre voor een raadsel staan, dat we niet weten aan wie «leze becle gang van zaken is toe te schrij ven. Is Duitschland geretireerd voor het voor een goed deel onder geallieerde leiding staande Balkanblok. «lat den laatsten tijd merkwaardig hecht is? Of heeft Mussolini. na onder den druk van het door Duitschland voorgenomen of fensief aan do Brenner zekere tegemoet komingen te hebben gedaan, toch weer be zwaren gemaakt? Waarbij dan «le Duce mis schien zou kunnen zijn gecapituleerd voor de gecombineerde macht van Balkanblok en Geallieerden? Of zit Rusland den Duce weer meer dwars? Iedere vraag Is een raadsel. In ieder geval schijnt de combinatie Rome- Berlijn-Moskou nog groote moeilijkheden te baren. En bet struikelblok voor een Duitsch- Italiaansche toenadering zou wel eens kun nen zijn. dat iedere concessie van Mussolinl aan Hitier tevens een concessie beteekent aan Slnlin. Dit dualisme in de Duitsehe poli tiek, dat voor Berlijn een zware han dicap moet zijn. zou wel eens de al- gehcele verklaring kunnen inhouden van de geallieerde houding jegens Finland. Zoolang er nog geschil punten zijn. bestaat de mogelijk heid van een uiteenvallen der Duitsch-Russische combinatie. De geallieerde houding tegenover Finland is in de parlementen «Ier geallieerden seherp veroordeeld. Het kabinet Daladier heeft daaraan wellicht zijn val te danken. Of een ander kabinet echter anders zou hebben gedaan, we weten bet niet. Want iedere regeering zal zich laten leiden door «le gedachte: wij moeten winnen! Het „ik" is hier belangrijker dan ieder ander, zelfs wanneer <1ie aiuler Finland heet. Wij, bui tenstaanders, «lie vooral de morccle zijde zien. zullen daarover wellicht anders 00c- tleelen. de prartijk der oorlogvoerenden is een andere dan onze op rechtsgevoel geba seerde theorie. Is er in Roemenië ten slotte inderdaad sprake geweest van een Duitschen tegen slag. dan is de kans groot, dat zich dit wel dra uit in «Ion vorm van eenig geallieerd succes, hetzij in den Balkan, hetzij in den vorm van een wijziging in de houding van |t»'ie of van Rus'nnd. Misschien is dit reeds tot uitdrukking gekomen in de recente verklaring van Ita lië. dat dit land zijn positie van non belti- gerent verder zal handhaven.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5