Wij lazen voor U IJmuider freiler vergaan Conflict in de T ooneelwereld Zeemansmoed beloond Grenstroepen geven hekwerk cadeau Britsche religie en Wereldcrisis Het steungeld goed beheerd? Stoker uit goot gevallen ACHT VAN DE ELF OPVARENDEN DOOR BRITSCHEN OORLOGSBO DEM OPGEPIKT. Bij de N.V. Visscherij" Maatschappij „De Daad", is bericht ingekomen, dat de_ IJmuider treiler „Protinus" IJM. 85, welke op 18 Maart van IJmuiden ter visscherij was ver trokken, door onopgehelderde oor zaak is gezonken. Een Britsc'h oorlogsschip trof een deel der bemanning, dat zich in veiligheid had weten te brengen, drijvende op een vlot aan. Het waren acht opvarenden en deze rijn door het oorlogsschip in een haven aan de oostkust van Engeland binnen gebracht. De bemanning bestond uit elf koppen, zoodat nog drie personen worden vermist. De „Protinus" Is In 1900 gebouwd en 'heeft een bruto-inhoud van 210 ton. Het is oor spronkelijk een Engelsch schip. Zestien jaar geloden werd het naar Nederland ver kocht. Schipper is Klaas Wijker uit Eg- mond aan Zee. De Notaris wist raad In de Haagsche Post vinden wij het na volgende Ingezonden stuk; afkomstig van B. E. te Ruurloo: Het volgende speelde zich een dezer da gen in een onzer groote steden af: Een particulier voelde zich bezwaard omdat hij te weinig belasting had betaald. Hij gine daarom naar een notaris en verzocht dezen een bedrag van duizend gulden in 's Rijks schatkist voor hem te storten. De man de poneerde, zijn 1000 en ontving daarvoor een quitantio van den notaris. Terloops wil ik opmerken, dat de fiscus van het geval niet op de hoogte was en ook nooit daar van kennis zou hebben gekregen. l)e nota ris ging met dat geld naar het postkan toor en kocht 100 postzegels a 10 gulden, die hij liet afstempelen en daarna aan liefhebbers verkocht 4 gulden per Stuk, zoodat hij een bedrag van 400 gulden ont ving, dat in zijn eigen zak terecht kwam. De notaris meende: 1. dat hij aan het ver zoek van zijn cliënt had voldaan; 2. 'dat hij het Ilijk niets had tekort gedaan; 3. dat hij dat geld mocht behouden als een extra winstje voor zijn scherpzinnigheid. ALBERT VAN DALSUM VERLAAT HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Naar wij vernemen zal de heer Al bert van Dalsum „Het Neder landsch Toneel" verlaten. ALBERT VAN DALSUM. De heer van Dalsum heeft een briefwisseling gehad met den heer Cor van der Lugt Melsert, direc teur van „Het Nedeilandsch Too- neel", naar aanleiding van het feit, dat de wijze, waarop do artistieke leiding fu net ionnee rde naar zijn meening verre van bevredigend In verband hiermede heeft WJ per 1 Mrt. J.l. als mede-artistiek leider zijn ontslag aangeboden. Het conflict heeft geleid tot een alge heel,e verbreking der samenwerking, ook als regisseur-acteur, zoodat de heer Van Dalsum het volgende seizoen geen deel van „Het Ncderlandsch Toonoel" zal uitmaken. De heer van Dalsum kou ons op dit oogenblik omtrent zijn verdere plannen nog niets mededeelen. VjoeJt&al DEN HAAG—AMSTERDAM. Het Amsterdamsche elftal, dat op Woens dag 3 April een lichtwcdstrijd tegen Den Haag in de hofstad speelt ten bate van het Finsche Roode Kruis, is als volgt samen gesteld: Doel: Ferwerda (Blauw-Wit). Achter: Wildcrs (Blauw Wit) en Calden- hovo (D.W.S.) Midden: Fanger (D.W.S). Anderiessen (Ajax) en Stijger (Blauw Wit). Voor: Draeger (D.W.S), Hazewever (A. FC). van Nol (Blauw Wit). Westphal (Blauw Wit) en Bergmann (Blauw Wit), KAMERLEDEN OP EXCURSIE De macht over zijn staar kwijt Langs onze defensiewerkm Donderdag en Vrijdag zullen de leden van de Tweede Kamer, die een desbetref fende uitnoodiging van den minister van Defensie hebben aangenomen, onder led- ding van een officier van het algemeen hoofdkwartier, kapitein P. Gips, een ex cursie maken langs 's lands defensiewer ken. Dpn eersten dag staat een bezoek aan Noord-Brabant, op het programma cn den volgenden dag een tocht door de provincies Gelderland, Utrecht en Noordholland. Dien dag zal de minister van Defensie de excur- sisten „ergens" opwachten en toespreken. In -April zal oen excursie van leden van de Eerste Kamer worden georganiseerd. Motorrijder op groepje jongelui Ingereden. Meisje gedood. 'Maandag is op den rijksweg Geldrop Heeze een verkeersongeluk gebeurd, waar bij een meisje het leven verloor. Een groepje jongelui uit Heeze wandel de op den rijksweg. Een motorrijder uit Eindhoven, die <lc macht over zijn stuur verloor, reed op de jongelui in, waardoor do 21-jarige mejuffrouw van de [Winkel werd gegrepen. Het meisje was vrijwel onmiddellijk dood. De motorrijder sloeg t<>- gen den grond en werd aap het gelaat ge wond. Hij is naar liet ziekenhuis te Gel drop overgebracht. Zijn toestand is bevredi gend. Het lijk is in beslag genomen. Erostig vergrijp tegeo de krijgstucht Duizend gulden bo«te geëischt tegen hoofd-officier. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gis teren f 1000.boete subs. een maand hech tenis geëischt tegen een reserve-majoor, die ongehoorzaam was geweest aan het 'bevel van een schildwacht. Tijdens een rit te paard over het Noordzeestrand had een schildwacht hem, toen hij het wachtwoord niet kon geven, niet willen laten passie- ren, doch hij overreedde den mindere, hem tóch door te laten. Dc advocaat-fiscaal merkte in zijn requisitoir op, dat beklaag de een ergerlijk misbruik heeft gemaakt van zijn moreel overwicht en de grondsla gen der militaire' tucht met voelen heeft getrederf. „Als de schildwacht zijn plicht had gedaan, zou beklaagde thans hier niet staan, want dan had hij een kogel, tus- schcn zijn ribben gekregen". De hoofd officier verdedigde zich zelf. Het hof zal later uitspraak doen. zcemanseerlijklheid zijn twijfel over uit, of hij wel gerechtigd was de De Ruyter- medaille te dragen. Ook dankte stuurman Brons zijn moeder, die naast hem was gezeten, voor zijn doop, want alleen met het vertrouwen in God cn met zijn hulp zijn wij er in geslaagd, be houden terug te keercu, besloot spr. STUURMAN EN MATROOS MET DE DE RUYTERMEDAILLE ONDERSCHEIDEN. Bij K.B. is toegekend de De Ruytermedail- le (cereteeken voor schippers, stuurlieden en verdere leden der bemanning van koop vaardij -en visschersschcpen en andere per sonen, die zich door verdienstelijke dader» voor de Xedcrlandschc scheepvaart hebben onderscheiden). In zilver aan P. Brons, destijds eerste stuurman aan boord van het motortank schip „Sliedrecht" van de N.V. Maatschappij Motorschip „Sliedrecht" te Rotterdam. In brons aan J. Bal. destijds matroos aan boord van bot stoomschip „Shnon Bolivar" van de N.V. Koninklijke Ncder- landsche stoomboot Maatschappij te Amster dam. Do inspecteur-generaal van den Baad voor de Scheepvaart, de heer P. S., van 't Hanff spelde Pieter Brons persoonlijk dc medaille op de borst. Deze plechtigheid had plaats in de receptiezaal van de N.V. Ph. van Ommerons Scheepvaart Bedrijf te Botterdam. De heer van 't Ilaaff prees Brons' manmoedig gedrag tijdens de torpe- dcering van de Sliedrecht. In zijn dank woord' sprak de stuurman er met oprechte De gemeente Heumen goed be dacht. Te Malden (gemeente Heumen) had Dins dag de aanbieding plaats van een smeed ijzeren hekwerk om den Prins Bernhard- boom aan de gemeente Heumen door de al daar gelegerde grenstroepen. De commandant bood met kernachtige woorden het geschenk aan. De commandant van. de groep Maas-Waal inspecteerde daarna de troepen. De burgemeester der gemeente Heumen, de heer W. van 'l Ilullenaar aanvaardde het geschenk en zeide o.m.: „tot onze grensbe wakers gaan op dit moment mijne gedach ten uit en het door hen geschonken hekwerk zal voor de inwoners dezer gemeente een blijvende herinnering zijn aan hen. <lie met opoffering van hun eigen belangen voor de veiligheid van óns Nederland hier aan dc grenzen hebben gewaakt". Met een défilé werd deze plechtigheid be sloten, waarna door de gemeente ecu thee werd aangeboden. LEZING VAN DEN DEKEN DER SINT PAULS CATHEDRAAL. In de aula der gemeentelijke universiteit tc Amsterdam, heeft gisteravond voor dc afd. Amsterdam van liet genootschap Ne- derland-Engeland de deken van de St. Pauls Cathedraal te Londen, w.r. Mat- thews K. C V. O., D. D., D. Lit, in aanwe zigheid van vele leden der Britsche Ko lonie in de hoofdstad, vertegenwoordigers van kerkgenootschappen van verschillende richting en tal van andere belangstellen den een rede gehouden over het onderwerp „De Britste religie en de wereldcrisis". Ilct is een vergissing te veronderstellen, aldus spr., dat de geestesgesteldheid of liet optreden van Groot-Brittanië kan wor den begrepen zonder rekening te houden met den religieuzen kant van het nationa le leven. De openbare ei» officieele uitla- LINKS BOVEN: De evacuatie van Han- gö. Op zwaar beladen vrachtauto's wordt het huisraad van de bewo ners, die na den strijd In Finland de stad moe ten verlaten, wegge bracht, RECHTS BOVENi Een wacht van bereden politie bewaakt de toe gangen tot de kade, waar te New York het Engelsche mailschip „Queen Elizabeth" ge meerd ligt. HIERNAAST: Het sa „Friesland", dat in Januari op het [Jselmeer tijdens een poging om zich een weg door het ijs te banen, zonk, is gelicht en naar Amsterdam gesleept. Het gehavende vaar tuig na aankomst in de hoofdstad. tingen van de leiders van alle christelijke gemeenschappen toonen, dat er een merk waardige eenstemmigheid bestaat ten aan zien van den plicht van het land om ag- gressie te weerstaan cn recht te doen hcer- schcn in internationale kwesties. Het is moeilijk om in dc historie een an dere gelegenheid te vinden, waarbij dc christelijke opinie van natie en empire zoo eensgezind was. De leiders der Scan dinavische kerken hebben onlangs een rond- DUIZENDEN ZELFSTANDI GEN STEUNTREKKERS GEWORDEN. De Telegraaf vraagt ziclï af of de ruim f 100 millioeu die Rijk en gemeenten jaar lijks voor werkloozenzorg op brengen, wel oordeelkundig beheerd worden. Dc practijk doet zien, dat er veel aan ha- pert, aldus het blad, dut dun op twee misstanden den vin ger legt: nl. een te losse con trole op de steuntrekkers en het gekwansel met levens- niiddelenbons. Ilct blad geeft een voorbeeld: Er was eeii man. die jaren lang had gezwoegd om zijn zaak in stand te houden. Hij had er geen bijzonder groot inkomen van, maar voldoen de om van te leven. Boven- dien, hij was zelfstandig en «lat is gelukkig voor velen heel wat waard. Door geval len van ziekten in zijn gezin, rankt de man financieel ach terop. Hij wil niets liever, dan zijn zaak behouden, maar de steun zegt: „Neen, jc kunt wel steun krijgen, maar dan moet ge de zaak opdoeken, want die zaak kunnen we niet controleeren.'' De man had geeii keus. hij ruimt zijn zaak op, het kost hem hitte re tranen, en hij wordt steun trekker. De steun heeft nu in hem een trouwen klant, ja een pro pagandist. Want in zijn tot cynisme omgeslagen verbitte ring raadt hij zijn lotgenooten aan: „Och. nloeter toch niet door, doe als ik Ga naar den steun en je krijgt staatspen sioen: „Uw brood is zeker en uw water gewis". Zoo zijn er duizenden zelf standigen steuntrekker ge worden. Is daar nu de ge meenschap mee gebaat? Geenszins. De Tel. besluit: Nu er aan dc schatkist zulke hooge eischcn gesteld wor den. is het. de hoogste tijd, dat de milliocncn, welke de regecring uitgeeft, ook ten volle verantwoord zijn en dat zij met de grootst mogelijke doelmatigheid worden be heerd. HEEFT DE MINISTER GEEN VERSTAND VAN ROTER? Wat zijn de technische en finantieele bezwaren van het verstrekken van boter aan de weermacht? vraagt liet or gaan van den Alg. Ned. Zui- vclbond zich af, naar aanlei ding van een desbetreffondo uitlating van den minister, Het blad betoogt: In de eerste plaats gaat het niet om een kostenver schil van 2 k 3 millioen gul den, doch van rond 1.6 mil lioen. waarbij wij dan als vanzelfsprekend aannemen, dat de 5 millioen kg. boter, die aan de weermacht gele verd zouden worden, minder naar Engelancf gaat en dat hot verschil tusschen de hierdoor gederfde margari ne-heffing cn het bespaarde tocslagbcdrag met het Land bouwcrisisfonds verrekend wordt. In de tweede plaats is de „houdbaarheid" der boter beter dan die der margarine, al mag laatstgenoemd pro duct dan ook geconserveerd worden met boomiur en bo- ter niet. Mogelijk heeft de Minister echter, als zijnde niet deskundig op dit ge bied. de „stevigheid" be doeld. Ook indien hij dit ge zegd had, zouden wij echter de juistheid daarvan bestrij den. Wij zijn cr n.L heele- maal niet van overtuigd, dat er in ons land geen vol doende boter geproduceerd wordt met een zoodanige ste vigheid, ook in dc warmste zomermaanden, dat zij aan de eischen van verstrekking aan het veldleger zou kun nen voldoen. Het is van belang dat de ze aangelegenheid eens door ter zake deskundigen wordt onderzocht en tot haar juiste verhoudingen wordt terugge bracht. Dit stevigheidspraat je, dat door de tegenstanders van boter aan de weermacht schijnt tc zijn uitgevonden, kan de naam onzer boter overigens gauw aantasten, vooral wanneer men cr. zoo als de Minister „houdbaar heid" van gaat maken. TERUGTOCHT DER VROUWEN. In de Haagsche Post vin den wij het volgende inge zonden 6tuk: Langen tijd mochten do vrouwen der gemobilisecrden niet in de kantonnomentcn wonen. Toen kwam Order I. Dc regeering wenscht mede te werken aan 't herstel van het gezinsverband. Daarom mogen de vrouwen nu in de kantonnementen wonen. Vrouwen reizen bij honder den naar de kantonnemeo- ten. Vreugde. blijdschap, vooral bij het kader. Het kan! Het mag! Order no. II. Indien dc vrouwen der cemobiliseer- den in het garnizoen wonen, dan geen mobilisatietoeslng meer, met andere woorden: een enorme salarisverlaging. Kaderleden zwaar gedupeerd. Alsof het leven in de garni zoensplaatsen goedkooper is! Van dat salaris kan men niet leven. Gevolir: Snelle terugtocht der vele vrouwen. Ontstemming! Wre veil schrijven gezonden aan de kerken in de oorlogvoerende landen, waarbij zij aanbo den alles te doen, wat in hun macht is om het contact levendig te houden tusschen dc christenen over de grenzen van de in oorlog zijnde landen. Dit is met warmte be groet in Engeland en de bisschoppen in de provincie Cantcrbury, die hun standpunt bevestigden tot ondersteuning van de re gecring in wat zij beschouwen als een rechtvaardige zaak, hebben tevens uiting gegeven aan hun voortdurende instemming met de oecumenische idealen en hun over tuiging, dat de christelijke kerk haar in vloed moet uitoefenen bij het tot staud brengen van den vrede in dien deze vrede veilig en duurzaam is. Twee principes moeten naar dc meening der christenen in Groot-Brittanië daarbij aanvaard worden, beide berustend op het christelijk geloof. In de eerste plaats moe ten wij teiugkeeren naar het begrip van rechtvaardigheid als een objectieve maat staf, berustend op den wil van God. Wij kunnen nooit een vreedzame wereld heb ben, als .rechtvaardigheid" niet meer bc- teckcnt dan een compromis tusschen be langen en macht. Bovendien moeten wij een rationeel geloof in vrijheid hebben. Dat kan slechts gebaseerd zijn op de christelij ke opvatting van den mcnsch als kind Gods cn met een onsterfelijk ziel, welker waarde uitgaat boven dat van welken - staat of aardsche instelling ook. Doodelijk ongeluk op de gemeente lijke gasfabriek te Zaandam. Gistermiddag om half vijf is te Zaandam op de gemeentelijke gasfabriek een ern stig ongeluk gebeurd, dat den 50-jarigen reservestoker F. Wicrsnia, gehuwd en va der van vijf kinderen liet leven heeft ge kost. Wiersma was op groote hoogte bezig met het schoonmaken van de goot van dc ko- lenloods. Vermoedelijk heeft, hij op een ge geven oogenblik liet evenwicht verloren, met het noodlottig gevolg, dat hij viel en twaalf meter lager op oen etemieten dak terecht kwam. De val kwam zoo hevig aan, dat het dak bezweek. W. was vrijwel ter stond dood.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8