De sluisbouw gegund Tj Onze bacon-uitvoer naar Engeland gehalveerd Bestrijding van ongewenschte uitstapjes Promotic bij het Rijk niet stopgezet Meer slaag dan eten Van Male aanvoerder van het Ned. elftal! De spioooage te Sint Pancras DE VORIGE WEEK GINGEN SLECHTS 6500 VARKENS IN DEN VORM VAN BACON OVER HET KANAAL. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat En igeland Jiet verbruik van boter en bacon zeer sterk zou gaan beperken, hetgeen, daar de binnenlandsche productie hiervan in Engeland gering is, zou neerkomen op beperking van den invoer. Thans verneemt, naar het Hlb. meldt, de Vee- en Vleeschhandel, dat Engeland ter besparing op deviezen en met het oog op den grooten bacon-aanvoer uit Cana da den import uit -Nederland en Denemarken in belangrijke mate ■wil verminderen en dat vorige week nog slechts 6500 varkens in den vorm van bacon naar Enge land zijn gegaan, terwijl dit aantal wel voorloopig niet grooter zal wor den. Over de definitieve vaststel ling van ons bacon-contingent wordt onderhandeld. Ter vergelijking diene, dat. wij tot het Jaar 1933 gemiddeld, circa 20.000 varkens per week naar Engeland exporteerden, n.l. 50 millioen kilo bacon per jaar; als ge volg van z.g. „vrijwillige" contingentce- ring is dit aantal toen gesteld op 10.000 stuks per week, waarop het vijf jaren is blijven staan. Vorig jaar echter, toen zich een tekort aan bacon voordeed, verruimde Engeland het contingent echter, zoodat ge middeld 13.000 a 14.000 varkens per week over het Kanaal gingen. Wanneer het contingent thans in de buurt van 6500 dieren per week zou wor den vastgesteld, zou dat neerkomen op één derde van normaal (1927—1933) en op de helft van vorig jaar. NAAST PASPOORT BIJZONDERE VERGUNNING NOOD1G VOOR REISLUSTIGE NEDERLANDERS. Het heeft sedert het uitbreken van den oorlog de aandacht der bevoegde autoritei ten getrokken, dat er Nederlanders zijn in de grensstreek, doch ook wel elders in het land woonachtig die talrijke buiten- landsche reizen, veelal van korten duur, maken. Het is gebleken, dat er menschen zijn, die veelvuldig de grens overschrijden, soms voor een verblijf van slechts enkele uren, in een naburig land. Redenen van staatsbelang maakten het noodzakA'ijk, in het kader van de bestrij ding van voor de veiligheid des lands ge vaarlijke handelingen, ook tegen kennelijk ongewenschte uitstapjes over de grens te kunnen optreden. Daarom overweegt de Regeering, naar de Tel. verneemt, do mogelijkheid van invoe ring van een voor den verderen duur van den oorlog geldende regeling, volgens wel ke Nederlanders, die een reis naar het buitenland willen maken, naast een geldig paspoort, in het bezit zullen moeten zijn van een bijzondere vergunning, om met het oog op die reis het land te verlaten. Naar aanleiding van de mededeeling in de Memorie van Antwoord van den minis ter van Sociale Zaken over zijn begrooting aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. dat de regeering overwoog, in verband niet de moeilijke tijdsomstandigheden de promo tie voor de rijksambtenaren stop te zetten, ging het bericht door de pers «lat van het doorgaan der promotie door de regcering was afgezien. Zóó is het echter blijkbaar niet. Immers tn den loop der vorige week is van regeerings- wege aan V bestuur van de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam te kennen gegeven, dat de minister accoord ging met het voor stel van dat bestuur om de promotie bij die instelling gewoon te doen doorgaan. Daaraan is. aldus het Hsb.. dan ook dezer dagen aan de R. V. B. gevolg gegeven. Een maand gevangenisstraf te gen dierenbeul geëischt. Een 46-jarige Zeeuwsche landbouwer, wo nende te Koudekerke, stond gisteren tg- recht wegens een ernstig geval van dieren mishandeling. Hij zou eenigc jonge hon den ergerlijk hebben verwaarloosd en bo vendien meer slaag dan eten hebben, ge geven. De rechtbank te Middelburg had verd. tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, in hooger bereop verdubbelde het hof te Den Haag de straf tot één maand. Door den Hoogcn Raad werd de zaak na cassatie venvezen naar het hof te Amsterdam. De president leest een deel van het pro ces-verbaal voor. „In een donkere schuur bevonden zich vier honden, ze waren brood mager. De ribben staken door het vel heen, de oogen waren ontsto ken. Het hok was ergerlijk ver vuild, het stonk er vrecselijk." „En waarom hield u die honden-?" „Ik had ze gefokt" zeide verd. Pres.: „En ze gingen dood van den hon ger. Ze konden zelfs geen voedsel meer verdragen." „Schoon is de tank van het hof om de zen afgrijselijken dierenbeul zijn gerechte straf op te leggen" vond de procureur-gene raal. Spr. eischte een gevangenisstraf van één maand. De verdediger drong aan op het uit brengen van een psychiatrisch rapport. Subs. drong hij aan op een clemente straf, in den vorm van een voorwaardelijke straf of een geldboete. Arrest 9 April. Uoel&al Slechts twee spelers over. die ook tegen België hebben ge speeld De keuze-commissie van den K.N.V.B. heeft het Ncderlandsch elftal, dat Zondag 31 Maart a.s. te otterdam tegen Luxemburg speelt, thans definitief als volgt samenge steld: Doel: van Male (Feijenoord), aan voerder. Achter: Slot (Blauw-Wit). en Chou- foer (A.D.O.). Midden: Paauwe (Feijenoord). Pou- lus (S.V.V.) en de Vrofct (Feijen oord). Vóór: Draeger (D.W.S.). Drok (Sparta), Vroomen (Julina), Len stra (Heerenveen) en Bergman (Blauw-Wit). VAN MALE. Reserves zijn: Wille (E.D.O.)', Wllders (Blauw-Wit). Loof (A.D.O.), de Heer (AD.O.) en Stijger (Blauw-Wit). Dc bondstraincr Bob Glendenning heeft de spelers Dijkstra, Caldenhove en Vente be zocht, die, naar men weet. reeds in het elf tal voor Luxemburg waren gekozen, doch dezer dagen geblesseerd werden. Glenden ning heeft aan de keuze-commissie medege deeld. dat zijns inziens alle drie spelers in verband met hun blessures aanstaanden Zondag niet opgesteld konden worden. Uit de nieuwe samenstelling blijkt, dat me de in verband met dc blessures van enkele spelers, slechts twee spelers, die ook tegen België te Antwerpen van de partij waren. Zondag a.s. tegen Luxemburg zullen uitko men. nl. Paauwe en Draeger. Typische inheemsche dansen van Langkat werden op het groote voor erf van het Snltanspaleis gede monstreerd tijdens het verblijf van den Gouverneur-Generaal bij den Sultan van Langkat. MINISTER DIJXHOORN IN DE OMGE GEVING VAN ALKMAAR. De minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn heeft, vergezeld door den waarnemend inspecteur der artillerie, ko lonel Jhr. Quaiies van Ufford, en van 's ministers adjudant voor de landmacht Mr. H. J. Kruis, gisterochtend een bezoek gebracht aan enkele barakkenkampen in de omgeving van Alkmaar. Spoedig berecht? Naar wij vernemen, zijn aan den van spion- nage verdachten P. B. Azn.. als verdedigers toegevoegd de heeren Mrs. Breukelaar en Bout, advocaten eri procureurs te Groningen B. en vader en zoon KI. bevinden zich nog steeds in het Huis van Bewaring aldaar. Verwacht kan worden, dat de behandeling voor de rechtbank thans spoedig zal ge schieden. HEERHUGOWAARP ONDERHANDSCHE VERKOOP. De heer G. Deelden, Oostdijk, alhier heeft onderhandsch van de erven C. Kleimecr ge kocht een woonhuis, erf, tuin en weiland te Veenhuizen (gem. Heerhugowaard) groot 2.16.80 H.A. POLDERVOORZITTER BLIJFT AAN. Hoewel de heer J. Konijn, voorzitter van den Berkmeerpolder, zich binnenkort met terwoon naar Obdam zal begeven, ligt het toch niet in zijn bedoeling zijn ambt als zoodanig neer te leggen. Dit is mogelijk doordat de heer Konijn landeigenaar in den Bcrkmeerpolder blijft. ANNA PAULOWNA REVANCHE. Vrijdag spelen de heeren Hoogland en Slikker een revanchepartij over 500 punten cadre alhier. Vorige weck eindigde de wed strijd te Alkmaar in remise; beide spelers ontloopen elkaar weinig of niets. Het belooft dus een spannende match te worden Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Het Nederlandsche motorkustvaar tuig „Saba", dat reeds meer dan een week vermist wordt en waarover in scheepvaartkringen ernstige onge rustheid heerscht. Raad Broek op Langendijk De Raad Broek op Langendijk in de nood-raadzaaL De koeten zijn echter heel wat hooger. Moeten de sluisgelden verhoogd worden? De gemeenteraad kwam gisteravond in spoedeischende vergadering bijeen in de nood-secretarie in de woning boven het postkantoor, waar men de gemeenteadmi nistratie op keurige wijze heeft onderge bracht. De raadzaal is bijna niet van de oude te onderscheiden. Voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Voorzitter deelde mede, dat deze spoed eischende vergadering is belegd in verband met de gunning van den sluisbouw. De heer Ivoolaard heeft bericht van ver hindering gezonden. Voordat tot de lezing der notulen werd overgegaan, werden wij in de gelegenheid gesteld, de foto, welke van het oude raad huis is gemaakt, te bezichtigen. Hierdoor zal het oude gebouw «(althans de afbeelding er van) dus voor her nageslacht bewaard zijn. De notulen werden zonder eenige opmer king goedgekeurd en vastgesteld. Van den Minister van Onderwijs, Kunsten en W etenschappen is bericht ontvangen, dat afwijzend is beschikt op het verzoek om de O. L. school in 1940 buiten beschouwing te mogen laten bij de vaststeling van de kosten per leerling voor het onderwijs. Voorzitter zeide, te hopen, dat men niet weer een dergelijk verzoek zal behoeven te doen, doordat de kosten het volgend jaar door de centrale verwarming wel minder zullen zijn. Eenigc goedkeuringen op raadsbesluiten zijn ingekomen. B. en W. stelden voor, het raadsbesluit van 7 Dec. 1939 inzake den sluisbouw enz. en ruiling van enkele gronden aan te vullen. Voorts stelden B. en W. voor, den sluisbouw te gunnen aan den laagsten in schrijver, den heer Van Zuijlen te Zwolle. Eindelijk tot wijziging van de begrooting 1910. Voorz. gaf een toelichting van deze voor stellen. Dc laagste inschrijver was de heer Van Zuijlen te Zwolle met f 136.780; en de hoogste de heer J. H. Weener te Enschede. In dit bedrag is ingesloten een bedrag van f 27.151.—. dat voor rekening der Pro vincie komt, waardoor voor rekening der gemeente komt f 109.629.—. Aanvankelijk had men de totale kosten geraamd op f 122.800.De laatste begrooting van den aanleg van de sluis en bijkomende werken was f 107.000, zoodat de aanbesteding met een bedrag van f 2829.hooger komt dan de laatste begrooting. De totale kosten van den sluisbouw zul- I len f 143.500 bedragen in plaats van f 122.800, zooals aanvankelijk was berekend Voor aankoop van gebouwen en terreinen is f 14.150 noodig geweest. Aan loonen i voor de uitvoering van de grondwerken in werkverschaffing i6 f 6500 uitgetrokken, de bijkomende kosten v. d. werkverschaffing f 1940.Doordat verleden jaar reeds een groot gedeelte van het benootligde hout is aangekocht heeft men ong. f 1000 kunnen uitsparen. Er was voor f 6220 aan hout aangekocht. De bouw van de sluis komt nu op f 109.629. De algemeene kosten zijn geraamd op f 5000 waardoor men tot een 'bedrag van ong. f 143.500k omt.. Van dat bedrag zal door de provincie f 12.500 wor den betaald. Van het werkloosheidssubsi- diefonds wordt de f 6500 aan werkverschaf fingsloonen terugontvangen. Totaal 19000. Het benoodigde voorschot va» den rijks dienst voor de werkverruiming is al zoo f 124500. Reeds is toegezegd een bedrag van f 103.S00. Men heeft dus meer noodig dan toegezegd is f 20.700. B. en W. stelden voor, dit bedrag alsnog aan den rijksdienst voor werkverruiming aan te vragen en wel a fonds perdu. B. en W. stelden voor. dit bedrag aan den rijksdienst te vragen cn het werk aan den laagsten inschrijver, den heer Van Zuilen, te Zwolle te gunnen. Daarbij komt nog. dat verschillende per- ceelen grond geruild kunnen worden. Er zijn verscheidene perceelen aangekocht, maar an dere kunnen beter worden geruild. Zoo kan men met de wed. Balder een ruiling aan gaan. waarbij aan de wed. Baldcr de Kana rie-akker bij het Oosterdel plus f400 wordt aangeboden in ruil voor den van haar be- noodigden akker. Met den beer Van der Hee- rik kan men een ruiling aangaan voor een stukje grond, dat deze bezit tusschen de Pr. Hendrikkade en de Sluiskade, tegen een ge deelte van het nieuwe aanlegterrcin. Dat gaat dus met de dichte buul, zei voorzitter Met den heer P. Koedijk kan een strook grond geruild worden, terwijl den heer Glas een overpad over 't terrein verstrekt moet worden. De raad ging met deze voorstellen accoord. Een felicitatie. De heer Van der Molen feliciteerde B. en W. met bet succes. Hij was er blij over. dat deze beslissing met algemeene stemmen was genomen. De heer Dirkmaat informeerde, wanneer met de werkzaamheden begonnen wordt. Voorzitter antwoordde, dat dit op 15 April a.s. het geval zal zijn. Men hoopt van den winter het belangrijkste werk gereed te heb ben. Daarna sluiting. SCHOORL HOOG BEZOEK. De Minister van Defensie bracht giste ren, vergezeld van eenige hooge officieren een bezoek aan het barakenkamp ergens in Nederland. Na ontvangst door den com mandant van het depot en inspectie van de ecrewacht, werden de barakken bezich tigd, waarbij tevens aanwezig was de 1ste ingenieur van de Genie in de stelling Den Helder. Bij zijn vertrek sprak Z. Exc. Mi nister Dyxhoorn zijn groote tevredenheid uit over de heele inrichting van het kamp. OUDE N1EDORP DE „ONBEHEERDSTAAND AANGETROF FEN AUTO" IN DE RINGVAART. Ten aanzien van de luxe auto welke de zer dagen in de Ringvaart ontdekt werd, vernemen wij nog, dat de auto doos een zoon van den eigenaar, zonder diens me deweten uit de garage gehaald is, waarna zoonlief met een vriend een ritje is gaan maken. Het moei. niet al te zachtzinnig zijn toegegaan. Toen de jongelui met een flinke snelheid langs de Leijerdijk reden, is de chauffeur de macht over het stuur kwijt geraakt, de auto begon te slingeren, is een 6lag over den kop gegaan, waarbij de chauffeur uit den wagen werd geslin gerd en waarschijnlijk nog eerder in de Ringvaart terecht is gekomen dan de auto. De vrienden hebben elkaar uit het natte element weten te bevrijden cn dat zij na deze buiteling niet erg veel zin hadden oni de politie met liet gebeurde in kennis te stellen, kunnen wij ons voorstellen. Er zouden wel eens lastige vragen kunnen zijn gesteld Intusschen is de Schade aan de auto nog al meegevallen, maar het zal toch heel wat weekjes duren, eer de jongelui de schade van hun zakgeld hebben betaald Een goede les, misschien ook voor anderen. LANGENDIJK EEN VREDESBIJEENKOMST. Blijkens de advertentie in dit nummer wordt Dinsdag 2 April a.s. in „Concordia" door de Intern. Vrouwen Vredesbond een openbare vergadering gehouden. De bekende voordrachtkunstenares Nelly Menagé Challa, verleent haar medewerking, zoodat men van een mooien avond verzekerd kan zijn. BROEK OP LANGENDIJK. DE AANBESTEDING VAN DE SLUIS, De uitslag van de te Haarlem gehouden aanbesteding van den sluisbouw te Broek op Langendijk was ais volgt: Voor het maken van een schutsluis met beweegbare voetbrug, van losplaatsen, van een parkeerplaats, van boordvoorzicningen, van aansluitende weggedeelten en van grond, en baggerwerk. alles met bijkomende werken, gelegen te Broek op Langendijk: W. van Zuilen. Zwolle f 136.780; Fa. H. en B. Beljon. Lemmer f 137.650: J. H. Klcveld Groningen f 143.700; A. Hofman Pz.. Over heen 1144.600; J. J. Bosker Oz.. Wielingen f144.640; R. Bijker. Haarlem f 145.000; Otto Linzel. Soestdijk f 145.300; N.V. v.h. Joh. Ven's Aann. Bedr., Zaandam f148.400; N.V. Aann. Bedr. v. L. van Dongen en Van Ho ven. Dordrecht f149.800; J. Dijkstra. Haren f152.850; Fa. H. Huisman en Zn.. Gronin gen f 156.500; J. H. Weener, Enschedé f 183.706. SINT PANCRAS VEELBELOVEND. Jeugdige winkeldieven gesnapt. De politie heeft de hand gelegd op een clubje jongelui van elf tot veertien jaar, dat den laatsten tijd de omgeving door winkel diefstallen onveilig maakte. Talrijke winke liers aan dc Langendijken, Sint. Pancras, Koedijk en Oudorp, blijken bestolen te zijn. De jongens traden buitengewoon brutaal op en zijn tenslotte slechts door een toeval ge knipt. Een winkelier te Oudorp, waar zij kwamen vragen wat een zakmes kostte, zag hen na hun vertrek buiten een doosje si garen openmaken. Dit kwam hem verdacht voor cn hij riep de jongens toe terug te ko men. Dezen zetten het echter op een loo- pen. De winkelier vloog ze achterna en wist na een spannende race een der jongens bij den kraag te vatten en aan de politie over te leveren. Spoedig viel de knaap door de mand en gaf de namen van zijn vriendjes op, die daarna in verhoor werden genomen. Zij bekenden, na aanvankelijk door allerlei valsche verklaringen getracht te hebben zich vrij te praten. Een veelbelovend stel! SECRETARIE-NIEUWS. Aan de dienstplichtigen De Pee, Klinkha mer en A. Groen, is wederom zakenverlof verleend. In den steun loopt momenteel 1 per soon, terwijl in werkverschaffing niet meer dan 5 menschen werken. Velen hebben weer werk in het vrije bedrijf gevonden. Verloren een bruin lederen portcmon- naie met ritssluiting. Inhoud het weekloon van een arbeider, n.l. een bankbiljet van f 10.en f6.— in zilvergeld; benevens een spoorkaartje. Inlichtingen vertrekt dc gcmeente-politie. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 12 tot 26 Maart 1940. Nieuwe zaken: Alkmaar: L. Hagenaar, Langestraat 96, winkelier in sigaren, enz. Visch- en Comestibleshandel „Unicum", N. Doets, Houttil 19, visch en fruit ver- koop, enz. Bestuurswijzigingen: Zuidscharwoude: Onderling Begrafe nisfonds, Dorpsstraat B 132. Andere wijzigingen: Alkmaar: Fa. P. Blaauw en Zoon, Rit* sevoort 37, sigarenmagazijn; fil. te Alk maar, Langestraat 96, opgeheven. Schoor 1: A. Bijl, Onderweg C 189, melk- slijter, rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Anna P n n 1 o w na: D. Koorn, Benederi- buurt 18, koloniale waren,

Schager Courant | 1940 | | pagina 8