Finsch - Karelische DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Op Eierlandsche gronden gestrand Sovjet Republiek gevormd IJmuider treilers door Duitsche bommenwerpers bestookt Men wist geen raad met gestolen sieraden Beide schepen den dans ontsprongen De Fransche gezant te Rome naar Parijs Poolsche troepen naar het front Aardappelen voor Finland Zolderkamer in lichterlaaie De Nederlandsch- Belgische dag Provinciale Kegelwedstrijden Laan. Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. MAANDAG 1 APRIL 1940. 84e Jaargang. No. 11151. U*«M cW KV. JiQÜmmds NooMMiwafÜer" ei'CoinM ii I Letlandsch stoomschip in gevaar» lijke positie. Drie Nedcrlandsche sleepbooten assisteeren. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is door tot nu toe onopgehelder de oorzaak een Letlandsch stoom schip de ,Au9ma' op de Eierlandsche gronden vastgeloopen, en dat dus danig dat men aan boord begreep op eigen kracht niet te kunnen vlot komen. Er werd door de Let assis tentie verzocht en deze vertrok zoo wel uit Den Helder als van Terschel ling. De positie van de „Ausma" is buitengewoon gevaarlijk. Uit Den Helder voer om half 8 Zondagmor gen de sleepboot „Utrecht" uit, terwijl van Terschelling twee sleepbooten van rcederij Doeksen vertrokken, de „Bronrif" en de „Neptunus". Bij aankomst bleek dat de opva renden het schip reeds in een eigen sloep ver laten hadden, blijkbaar om het anker uit te zetten. Hierbij is de sloep afgedreven. Latei- werden de mannen door de „Bronrif" ten Noordoosten van Vlieland opgepikt en aan boord van de „Ausma" teruggebracht De drie sleepbooten trachtten het schip met hoog water vlot te trekken, doch zonder re sultaat. Omtrent de plaats van bestemming van dit schip en zijn lading is niets bekend. Volgens de officieele opgaven bestaan er 2 Letlandsche schepen v. den naam „Ausma" resp. met eèn inhoud van 19Q5 en 3500 ton. Aangezien het draagvermogen niet is ver meld, is het niet bekend, met "\mJie van bei de schepen men hier te doen heeft. Wij vernamen hedenmorgen, dat het schip V^nnaoht om 8 uur vlot is gekomen. De be manning is w enr flni|[innni gegaan en het Schip heeft koers gezaf naar IJmuiden. NASLEEP VAN INBRAAK IN DEN HAAG VIJF HELERS GEARRESTEERD. In verband met den diefstal van een groot aantal sieraden en enkele effecten uit een woning in de Prins Hendrikstraat te 's-Gravcnhage, welke diefstal 9 Februari j.1. is gepleegd en waarvan de dader on langs op het voorbalcon van een Rottcr- damsche tram kon worden gearresteerd, vernemen wij nader, dat de Haagsche cn Rotterdamsche politic ^r in zijn geslaagd vijf personen te arresteeren, die zich schul dig hebben gemaakt aan heling. Tot deze gearresteerden behoort ook een vrouw, aan wie de dader dc gestolen sieraden in be waring had gegeven. Haar echtgenoot ont ving dc gestolen effecten, waarmede hij evenwel geen raad wist en daarop de hulp inriep van drie kennissen, die er op hun beurt ook niet in slaagden de effecten te verzilveren. Allen wonen in Rotterdam en zijn aldaar in het hoofdbureau van politie ingesloten. BONDSREPUBLIEK VAN DE SOVJET- UNIE. 57 MILLIARD ROEBEL VOOR LANDSVERDEDIGING. Zweden verweert zich tegen Molotofs rede De Opperste Sovjet heeft opnieuw in het Kremlin te Moskou vergaderd en besloten tot de vorming van een KarelischFinsche republiek. Deze omvat de oude autonome republiek Karelië en de bij 't FinschRussische ver drag verkregen gebieden, behalve een strook grond, welke aan Leningrad grenst. De grondwet zal worden gewijzigd ten einde de Karelische republiek in de federa tie op te nemen. De autonome Karelische repuliek zal ver heven worden tot den rang eener bonds republiek der Sovjetunie. De regeering der KarelischFinsche bondsrepubliek zal de beschikking krijgen over de industrieele ondernemingen en be drijven der nieuwe gebieden, met uitzonde ring van bedrijven welke door hun betee- kenis, onder beheer van de volkscommissa riaten moeten staan. De Opperste Sovjet der Sovjetunie zal te zamen met do Sovjet der KarelischFin sche bondsrepubliek overgaan tot de nauw keurige grensafbakening tueschen dc Ka relische bondsrepubliek en de Groot-Russi sche bondsrepubliek. In de Karelisch—Finsche bondsrepubliek zullen nieuwe verkiezingen voor de opper ste Sovjet gehouden worden. Bijna een derde der inkomsten voor de landsverdediging. De begrooting van de Sovjet republiek raamt de uitgaven op 179.700 miliiard roe- i>el, waarvan 57 miliiard is bestemd voor dc landsverdediging in het komende jaar. Commentaren op Holotov's rede Het Finsche commentaar op Molotov's groo te rede is tot dusver nog terughoudend, te meer daar de Finsche delegatie zich nog te Moskou bevindt. Wel wordt echter verklaard dat de door Molotov genoomde cijfers over de verliezen in den oorlog schromelijk overdre ven en volkomen onjuist zijn. Dc Italiaansche bladen te Rome publiceercn uitvoerige uittreksels van de redevoering van Molotov. evenwel zonder eiggen commentaar Zij wijzen vooral in de opschriften op de aanvallen van den leider der Russische poli tiek aan het adres van Engeland en Frank rijk. Naar aanleiding van Molotovs verklaring, dat het plan voor een Noordsch verdedigend verbond gericht zou zijn tegen de Sovjet-Unie schrijft het Zweedsche blad Dagens Nyheter: Ieder misverstand is uitgesloten, doch hij die tot eiken prijs verkeerd wil hegrijpen kan na tunrlijk beweren bijygedachten te hebben ontdekt, die volkomen vreemd zijn aan de Noordsche regeeringen, welke waarlijk door haar verleden beschermd dienden te zijn te gen dergelijke verdenkingen. Onder geen voorwaarde zal het standpunt van Zweden hein vloed worden door hypotheses.' die in strijd zijn met de werkelijkheid en onze prac tische maatregelen zullen in overeenstem ming met onze eigen belangen genomen worden. Hoewel de rede van Molotof in Roemenië nog niet gepubliceerd is en officieele com mentaar niet is geleverd, beschouwen wel ingelichte kringen de rede als zeer gerust stellend. Zij zien haar als oen nieuwe be vestiging van het Russische voornemen in de kwestie van Bcssarabië geen agressieve houding aan te nemen. De verklaring, dat Rusland neutraal wil blijven, heeft vol doening gewekt. Op onderstaand kaartje vindt men algebeeld de Karelisch landengte (rechts van de vet gedrukte lijn) die gisteren ln het Kremlin te Moskou tot een rinsch-Karelische Sovjet-re publiek is gevormd. De oude Flnsch-Russl- sche grens liep door het midden van het La- dogameer, aooals men eveneens op het kaar- 1 tje vindt aangegeven. NEDERLANDSCHE KENTEEKENEN WEERHIELDEN DE DUITSCHERS NIET. De schippers van de IJmuider treil- lers „Vikingbank IJm. 183" en „I. S. Groen, IJm. 103", hebben gerappor teerd, dat hun schepen Donderdag middag door Duitsche bommenwer pers zijn aangevallen. Gelukkig trof fen de bommen geen doel. Beide trawlers zijn inmiddels behouden te IJmuidezt aangekomen. De opvarenden van do „Vikingbank" en „I. S. Groen", hebben eenige bange oogen- blikken beleefd, toen zij in het noorden van de Noordzee stoomden op één tot twee uur afstand van elkaar. De radiotelefonie had al het bericht gebracht, dat beide schepen door Duitsche vliegtuigen waren beschoten en het bleek thans dat de „Vikingbank" ter nauwernood den dans is ontsprongen. Eet was Donderdagmiddag half zes. De „Vikingbank" (eigendom Natio nale Stoomvisscherlj te IJmuiden), was stoomend naar zuidelijker visch gronden, toen plotseling vier of vijf Duitsche vliegtuigen naderden (ln andere berichten wordt van 6 en 7 gevechtsvliegtnigen gesproken). Eén ervan kwam recht op den trawler toe en begon zijn bommen naar het neutrale schip uit te werpen. De he vig opgeschrikte bemanning koos een goed heenkomen, want het was hun duidelijk, dat het vliegtuig hun boot in den grond wilde schieten, niettegenstaande op alle mogelijke plaatsen de bekende kenteekenen duidelijk waren aangebracht. Drie bommen explodeerden op cenigtn af stand van het schip. Dat liep dus goed af. Maar de vierde bom kwam vlak bij het schip in zee terecht. Dc opvarenden dachten niet anders dan dat hun schip was geraakt en er ontstond een groote paniek. Een geluk was, dat het scheep, door de zware zee als een notedop heen en weer werd geslingerd, waardoor de bommen hun doel mis ten. Waren de bommen op? Toen men van den schrhv was bekomen, bleek ook ditmaal de trawler niet te zijn ge- Begin van het diplomatiek of fensief der geallieerden? Francois Poncet, de ambassadeur van Frankrijk in Rome, is naar aPrijs vertrok ken, teneinde persoonlijk in contact te treden met de nieuwe. Fransche regeering. Dit kan ongetwijfeld de reden van zijn reis zijn. Ook echter is het mogelijk, dat zijn vertrek uit Rome de benoeming van Lavdl als Fransch gezant bij het Quirinaal vooraf gaat en daarmede het begin van het diplo matiek offensief der geallieerden. Amerika en de oorlog Volgens het Instituut van Gallup tot peiling van de openbare mee ning in Amerika, wil 84 pet. der be volking een overwinning der geal lieerden Eén pet. wenscht een Duit sche zege en 15 pet, heeft geen mee ning. Toespraak van generaal Slkorskl In tegenwoordigheid van den president der Poolsche republiek, de ledeu der regee- ricg. do vertegenwoordigers van het diplo matieke corps en van Fransche autoritei ten. zijn gisteren „ergens in Frankrijk", op plechtige wijze de vlaggen overgedragen aan de Poolsche troepen, die klaar staan om naar het front te vertrekken. Nadat de Pool- sche officieren den eed hadden afgelegd, en een mis werd opgedragen, hield generaal Sikorski een toespraak tot de troepen, waar in hij eraan herinnerde dat indien het Pool sche leger onvoldoende was voorbereid om den Duitschen stoot op te vangen, en ter stond bezweken is. het toch de geallieerden heeft geholpen door hun gelegenheid te ge ven zich voor den strijd gereed te maken. Het Poolsche leger, vervolgde de generaal, is in Frankrijk en Engeland snel herbore^ Onze vliegtuigen zijn reeds opgestegen en onze vloot is ten strijde gterokken. Op den voor U zoo gelukkigen dag, nu tal van Uw kameraden in de concentratiekampen zuch ten, verzoek ik U stand te houden en de hoop niet te verliezen in een uiteindelijke overwinning, welke de triomf zal worden van de menschheid en van het vrije, geluk kige Polen. Leve het onsterfelijke Polen, zoo besloot Sikorski, leve Frankrijk en leve Engeland. raakt Tot aller groote geruststelling werden de aanvallen niet herhaald, vermoedelijk omdat bet vliegtuig al zijn bommen kwijt was. Maar geheel zonder gevolgen was deze aanval toch niet gebleven. Wel is waar was geen der opvarenden getroffen, maar het bleek, dat de ketel ontzet was., vermoedelijk als gevolg van den schok. Zoo spoedig mogelijk werd de thuisreis aanvaard, nadat per radiotelefoon melding van den aanval was gemaakt. De „L S. Groen" door onze drie kleur gered. Aan boord van de „I. S. Groen" IJm. 103 werd men, terwijl de boot lag te steken. Donderdagavond om kwart o\er zes verrast, doordat drie Duitsche vliegtuigen laag vlie gend. op den trawler afkwamen. Het is zeer wel mogelijk, dat het dezelfde machines waren, welke bii den aanval op dc .Vikingbank" betrokken waren. De verras sing verkeerde in oen hevigen schrik, toen één der vliegtuigen, dat zeer laag over de „I. S. Groen" scheerde, met een machinege weer een kort salvo voor den boeg loste Scliipi>er Visser liet onmiddellijk dc hoo' stoppen. Hij liet extra een driekleur omhoog hijschen, om bij den bestuurder van het vliegtuig alle twijfel omtrent de nationaliteit van de boot weg te ne men. Hierop werd de „I. S. Groen" verder met rust gelaten. Met de vreugde over den goeden afloop van dezen aanval aanvaardde ook de „I. S. Groen" de thuisreis. Ongeveer veertig uur later was deze boot in IJmuiden aam Hulpactie wordt voortgezet Op verzoek van de Finsche regeering heeft de Finsch-Nederlandsche vereeniging een Aanzienlijke partij zaden en pootaardappelen ter waarde van eenige tienduizenden gul dens voor Finland beschikbaar gesteld. I)e hulpactie in het belang van Finland wordt door de vereeniging krachtig voortge zet. In dit verband kan worden gemeld, dat dezer dagen weder f 1000.— als opbrengst van den verkoop der pro-Finlandia-zegels aan haar is afgedragen. HAARLEMS PENSION DOOR PELLEN BRAND GETEISTERD. EEN DER GASTEN BIJ HET REDDEN VAN ZIJN BEZITTINGEN OMGEKOMEN. In een peneion op den hoek van den Zijlweg en de Pieter Kiesstraat te Haarlem heeft gistermorgen een korte, doch felle binnenbrand ge woed. en der pensiongasten, de 52- jarige heer R. Mensink, die een ka mertje op den zolder bewoonde, vond hierbij den dood. Op den zolder van het huis had men door middel van houten afschcidinggen een zevental kamertjes gebouwd, waarvan vijf bewoond waren. Niettegenstaande deze zeer brandbare inrichting gebruikte een der be woonsters ey petroleumvergasser. Gister morgen omstreeks half elf had zij dit toe stel ontstoken en was hierop even naar beneden gegaan. Waarschijnlijk hebben eenige gordijnen vlam gevat en in een oog wenk verspreidde het vuur zich over den geheelen zolder. De 52-jarige heer Mensink ontdekte den brand en ging naar beneden om de overige bewoners te waar schuwen. Daarna ging hij weer naar boven om te trachten nog wat van zijn bezittingen te redden. Van af dit oogenblik heeft men niets meer van hem gezien. s- Een andere bewoner, die nog te bed lag, wist door een raam op het dak te klim men en zich zoo ln veiligheid te stellen. De andere drie bewoners bevonden zich niet meer boven. Door den rook gestikt. De inmiddels gealarmeerde brandweer tastte met vier stralen het vuur aan en wist reeds na een half uur den brand te bedwingen. Toen men bij de nablussching op zolder een onderzoek instelde, vond men het lijk van den heer Mensink. Het lichaam vertoonde slechts enkele brandwonden, zoo dat het slachtoffer waarschijnlijk door den rook is bedwelmd en op deze manier den dood heeft gevonden. Vreemde vliegtuigen boven Noorwegen Duitsche machines weer bij de Shetlands eilanden. Naar officieel wordt medegedeeld, is gis termiddag boven de Oslofjord en nabij Oslo een buitenlandsch vliegtuig, waarschijnlijk een Heinkel 3. waargenomen, dat op tiOOO nieter hoogte vloog. Drie Noorsche jacht vliegtuigen begonnen de achtervolging, waarop bet toestel in zuidelijke richting ver dween. Voorts zijn gisteren ook twee buiten- landsche vliegtuig waargenomen in de buurt van Bergen en later ook boven Har- danger. Tcleniark en Christiansand. Zaterdagavond heelt men voor Northum- berland een groot vliegtuig in zee zien val len. Reddingbooten zagen op zee olievlek ken. doch vonden geen spoor van het vlieg tuig. Volgens de Engelschen is het een Duitsch vliegtuig geweest. Gisteren zijn weer vliegtuigen bij de Shet- landseilanden geweest, doch volgens Reuter werden zij verdreven, voor zij schade had den kunnen aanrichten* Aan het slot van den NederlandschBel gischen dag te Brussel, waaraan wij Zater dag een hoofdartikel wijdden, werd een mo tie aangenomen, welke ter kennis van hei de regeeringen zal worden gebracht. De mo tie verklaart het gewenscht, dat de practi- sche vraagstukken der economische samen werking tusschen België en Nederland door van regeeringswegc aan te wijzen instanties zullen worden bestudeerd. UITSLAGEN VAN DEN EER STEN DAG. Hieronder volgen de uitslagen van de te Alk maar gehouden kegel wed strijden uitgeschre ven door de Ver. „De Koekoek", ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan. Invitatie Bonden Wedstrijd: 1. Amster- damsche Kegelbond 1342, 2. Alkmaarsche Kegelbond 1287; 3. Haarlemsche Kegelbond 1250; 4. Noord-Nederlandsche Kegelbond 1224; 5. Utrechtsche Kegelbond 1094; 6. Hol- landsch Noordpunt. Helder 1000. Hoogste werper; S. Ketellaper, Amster dam 167. Korpswedstrijd: A.N.D.O.S., Amsterdam afd. A. 301; Rollend Raadsel, Helder. 272. Afd. B 153 (Dames). Jubileum Wedstrijd: Heeren: J. de Bak ker, Alkmaar 81. 5 X 9; H. Frantzen, Haar lem 81. 4 X 9: J Beknck, A dam 79; J. Distel brink. A'dam 73. Vrije Baan Wedstrijd Hamburger telling: J. de Bakker, Alkmaar. 104 94; J. Rosa, Den Helder 104 91; J. Smit. Den Helder 104 - 82; P. Visser. Haarlem 104. Vrije Baan Wedstrijd, gewone telling: Hee ren: J. de Bakker. Alkmaar. 45 5 X: A. Köll- man. Alkmaar. 45 4 X. J. v. Spanje. Alkm., 45 3 X. L. Dost. Haarlem. 4542 2 X, S. Ke tellapper. Amsterdam. 45; Dames: Mevr. Berkhout. Alkmaar 41; Mv. Lammere. Den Helder. 40—38; Mevr. See- gers, Den Helder, 39; Mevr. Diepen 38 2 X-

Schager Courant | 1940 | | pagina 1