Wij lazen voor U veilingen GROENTEN Langendijker Omgeving Sproeten komen vroeg in Van erwt tot kluif De Lente is niet belastingvrij... WEK UW LEVER-GALOP Dinsdag 2 April 1940 Tweede Wad Be verzending qinq weer niet vlot belangrijke hoeveelheden ver kochte kool nog niet geleverd on/- prettig voor de tuinders en bo vendien gevaar aan dezen toestand verbonden weldra komen de ver- sche groenten dan krijgt de markt veel aan groenten te ver werken verkoop voor de restee- rende weken moeilijk te voorspellen veel risico nemen is zeer zeker gewaagd plannen voor de toe komst stabilisatie men wil een geleide economie marktpositie wil men beheerschen oprich ting van drogerijen voor groenten en fruit motie aan den Minister is dit niet een. te groote voortva rendheid? het verloop van de veilingen blijft vrijwel stationair iets minder aanvoer roode kool geringe prijsverschil belangrijke aanvoer gele kool iets hooqcre prijzen ook groote aanvoer van Deensche witte iets duurder buitengewoon slechte uienprijzen. tusschen 1,en 2.wortelen iets hoogcr idem bieten aard appels goedkoop goede prijzen voor witlof en prei. Het ging deze week weer alles behalve ,Vlot met de verzending der Langendijker groenten. Oorzaak van dit ongemak was het onvoldoende aantal spoorwagens, be- jioodigd voor het vervoer der aan de vei lingen verkochte producten. Gevolg hier van is, dat nog belangrijke hoeveelheden kool bij de tuinders liggen, die, ofschoon verkocht, nog niet zijn afgeleverd. Verschil lende tuinders deelden ons mee, dat zij hun kool reeds meer dan een week geleden hadden verkocht, maar nog geen aanzeg ging haddon gekregen, ze te leveren. Een dergelijke toestand is onprettig, daar de tuinder nog geen contanten in handen krijgt en de kool moet onderhouden. Aan moeilijkheden en tegenvallers zijn de Lan gendijker tuinbouwers echter in den loop der laatste tien jaar wel wat gewoon ge worden, zoodat ze ook deze onaangenaam heden voor kennisgeving weten aan te ne- anen. Intusschen moge echter niet vergeten worden, dat we reeds April schrijven en «dat de tijd voor de bewaarproducten op fcijn eind begint te loopen. We bedoelen er mee te zeggen, dat venvacht kan worden. Idat weldra do jonge groenten aan de markt sullen verschijnen en zeer waarschijnlijk in groote hoeveelheden. De nu verkochte, maar nog niet geleverde kool, zal toch ook Straks geleverd moeten worden, maar tege lijk zullen nog vrij belangrijke hoeveelhe den bewaarproducten worden aangeboden, Idie de markt dan ook nog te verwerken krijgt. Als er bij de consumenten de noo- «hige behoefte is. is dit niet verontrustend, 'doch de vraag rijst, of die behoefte aan dc Langendijker bewasrkool dan nog zoo groot zal zijn, en of het aanbod de vraag •dan niet zal overtreffen. Het is bijzonder moeilijk te voorspellen, welke de gang van taken in de nu nog resteerendc weken Voor de wintcrproducten zal zijn, doch in siders hooren we beweren, dat, zoolang de prijzen zijn nis die der laatste weken, het een slechte raadgeving aan do bezitters van <iie producten zou zijn, het risico van „nog maar wat houden" te nemen. Het zou een risico zijn. dat inderdaad niet genomen mag worden. Alles is te ongewis en te •wankelbaar. .Stabilisatie is daardoor dan ook het wachtwoord van vele tuinders ge worden. Groote plannen worden in dit op zicht in de kringen van tuindersorganisa ties opgeworpen, in het hijzonder in die van den Ncd. Tuindersbond. Men wil een bewuste voorraadvorming. waardoor de tuinder in staat is de marktpositie te be heerschen. de ruilhandclspositie te verster ken en een eoede levensmiddclen-voorzie- ning te bevorderen, alzoo een vernietiging •van groenten te voorkomen en redelijke prijzen mogelijk te maken: een geleide economie dus. Er is zelfs al een telegram aan den Minister van Economische Zaken gezonden, waarin ze Z. E. ter kennis bren gen „de in tuinderskringen bestaande vrees, dat in liet komende oogstjaar tal van on voorziene omstandigheden de marktpositie van tuinbouwproducten kunnen verstóren, 'dat als gevolg van mogelijke belemmerin gen van export en transport, alsmede door eventueele schaarsclite aan materialen voor verduurzaming, de kans op vernietigings- ïioodzaak van groenten grooter is dan ooit te voren". Een dringend beroep wordt dan verder op den Minister gedaan, te willen bevorderen, dat de tuinbouw in de gelegen heid wordt gesteld de marktpositie te be heerschen, deze beheersching dienstbaar te Snaken aan het vormen van ruil producten en voedselvoorraden, welk doel naar hun bordeel bereikt kan worden door het stich ten van installaties lot het drogen of dehrydocron van groenten en fruit voor ïnenschelijk gebruik. Wij meenen intus schen. dat deze voortvarendheid velen tuin ders onaangenaam zal aandoen, daar nog pas in de vergadering van den Ned. Tuin dershond besloten is tot het vormen van ben commissie, die de mogelijkheid vnn een én ander zal onderzoeken. De gang van zaken aan dc Langendijker grocntenvcilingen week niet veel af van dien in de voorafgaande 3 ft 4 weken. In totaal werden rond fin spoorwagens roode hooi aan heide veilingen aangeboden. Aan de Broeker veiling begon de aanvoer van 'deze koolsoort te verminderen. Verschillen de tuinders zijn daar reeds „los". De prij zen waren iets lager dan de vorige week. Het mooie kleingoed van 2 ft 3 pond bracht f 7.808 op. slechts zelden st^eg de priis ervan hoven de f 3.De vorige week hwam dit vaker voor. Over 't geheel liep de priis van 2040 cent achteruit. Er was weer heel weinig verschil fu-sschen de fij nere en de grovere sorteering en goede tweede snort week in nriis maar weinig af van de eerste kwaliteit. Er wordt trou wens maar weinig tweede soort aange voerd. Belangrijk was de aanvoer van gele Kool Veel risico nemen thans gewaagd aan de Broeker veiling; hiervan werd aan merkelijk meer aangevoerd dan te Noord- scharwoude. J)e prijzen waren iets beter dan de vorige week. Alles kon worden ver kocht, ofschoon er veel onafgeleverd bleef. De meest gezochte sortcering van de eerste kwaliteit bracht, aanvankelijk f 5.10—5.70 op, later kwam daar nog iets hij, zoodat toen tot f 6, soms f 6.10 en f 6.30 werd be steed. Voor groote werd f 0.50—1 minder betaald, terwijl goede tweede soort voor niet veel lager prijs werd verkocht dan eerste. Ook voor Deensche witte kool viel weinig verschil met de vorige week te constatee- ren. Toch trad over 't geheel een kleine verlaging in. Een prijs van hoven f 5 werd alleen Zaterdag besteed. Overigen-s lagen de noteeringen tusschen f -4.10 en f -4.80, waarbij het mooiste kleingoed de hoogste en de grovere of afwijkende soort de lagere prijzen bedongen. Ongeveer 110 spoorwa gens werden aan beide veilingen aangebo den. Met de uien ging het buitengewoon slecht. Een groote voorraad van dit product is niet meer aanWezic. De aanvoeren waren dan ook betrekkelijk gering, zoodat een groot aanbod niet de oorzaak van de steeds da lende prijzen kon zijn. Was er de vorige week al van een hedenkelijkcn achteruit gang sprake, nu kelderden ze nog veel ster kor. Mooie gele uien brachten f 1,10—1.70 op. een enkele maal iets meer. Grove gol den van f 1.302. Voor nep en drielingen werd slechts f 1 betaald. Ook voor peen was een iets afnemende belangstelling met als gevolg een weinig lagere prijzen. Mooie groote deden f 1.90— f 2.20. overigens werd f 1.50—1.80 besteed. Een zeer enkel partijtje bieten bracht het tot ruim f 3. Overigens lagen de noteerin gen tusschen f 1.40 en f 2. Ook aardappelen waren goedkoop: Blauwe Eigenheimers werden voor f 1.50—2.20 verkocht. Bevelan ders voor f 1.70. Prei deed een goeden priis, n.1. f 13.80. Ook voor witlof werden bevre digende prijzen besteed en wel tot f 13.50. Uit onje heerhuguwaard DE BEGROOTING. Uit de memorie van toelichting bij de ge meente begrooting. welke hedenmiddag aan de orde komt in de raadsvergadering blijkt, dat inoet worden aangevangen in den gewo nen dienst niet een nadeelig slot van f 3892.66 Re uitkeering uit het gemeentefonds zal f 28735.bedragen. Uit de verschillende pos ten hiervoor blijkt dat de werkzaamhe den ter secretarie iets meer aan loonen en materiaal eischen. De gemiddelde kosten per leerling voor de openbare school bedroe gen f 10.50. Hierop worden volgens de wet de vergoedingen voor de bijzondere scholen gebaseerd. De gewone bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds voor werkverschaf fing en sleunverleening wordt geraamd op f 23453.27. (Voor het bepalen dezer bijdrage wordt gewoonlijk de belastingcapaciteit van de gemeente in voorafgaande jaren geno men) De extra bijdrage uit het werkloosheids subsidicfonds, noodig om de begrooting slui tend te maken is becijferd op f 7239.97. waar door met de gewone bijdrage totaal 99 in de totale kosten van de werkloosheid door het rijk gedragen zal worden. B. en W. wijzen erop, dat de sterker eco nomische toestand, en het feit dat deze dienst reeds met een hooger nadeelig saldo aanvangt, dan vorig jaar gepaard dan de tegenvallers in de ontvangsten van 19:19, het niet mogelijk maken om de begrooting slui tende te krijgen. Het ligt in de bedoeling, evenals verleden jaar het weer vooral aan te sturen op par ticuliere werkversschaffing. Aan bijdragen wordt geraamd f 4000.steun aan werkloo- zen wordt op f 6400 begroot. Het is over het algemeen niet de bedoeling de werkioozen te steunen maar wel, om ze aan het werk te zetten. Ook dit jaar zal weer medewerking worden gegeven aan de steunregeling voor kleine boeren en tuinders. Voorgesteld wordt om 200 opcenten op de personccle belasting te heffen, 73 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. De exploitatie van het G. E. B. nu de verkoop van clcctrischc energie volgens z.g. tarief van Swaay ge schiedt, levert een geraamd verlies van f 8196.28 op. De provincie Noordholland heeft zich bereid verklaard de helft hij te dragen zoodat voor rekening van de gemeente komt f 4098.14. Tot het sluitend maken van den gewo nen dienst van de begrooting is een rijks on derstand noodig van f 19900. Als gewoonlijk is de, memorie van toelich ting een keurig verzórgd boekdeel gewor den. DE VOLKS- EN SCHOOLBADPLANNEN VAN DE BAAN. Uitten wij eenige weken geleden 't vermoeden dat van de volks- en sc hoolbadplanncn niet veel zou komen, het blijkt dat wij niet slecht geraden hebben. In de hedenmiddag te hou den raadsvergadering «toen B. en W. het voorstel om het voor volks- en schoolbad be stemde terrein te verpachten aa nden hoog- sten inschrijver den heer G. Venver. Met belangstelling zien wij een uiteenzet ting omtrent dc motieven hiertoe tegemoet. Het moet den burgemeester, destijds de groote v<x>rvechter voor dit sclioone plan wel zeer aan het hart gaan, dit op te geven. W1ERINGEN GEMASKERD BAL. Zondag j.1. organiseerde concertzaal „Con- cordia" te Hippolytushoef een gemaskerd bal, waarvoor van de zijde van het publiek zeer veel belangsteling bestond. Al was de deelname van de gemaskerden niet zoo groot als we «lat in „Concordia" gewend zijn. de costumeering was buiten gewoon goetl. De jury stond daardoor wel voor een zeer moeilijke taak. Vooral bij de enkelingen vielen mooie costuums te bewonderen. Er waren ze.er veel eigen ontwerpen bij, die getuigden van een juiste opvatting en goeden smaak. Bij de paren ontpopten zirli de Roode Kruis- zusters als echte liefdezusters door een collecte in de zaal te houden ten bate van Finland. Deze collecte bracht f 12.50 op. welk bedrag aan 'n plaatselijken autoriteit zal worden afgedragen ter dporzending. Watt en Halfwatt zorgden voor de komi sche noot. De jury, bestaande uit de dames mevr. L. leeuwenkampBood, niej. G. Mostert en de heeren L. Noorden en C. C. Bakker ken de tenslotte de volgende prijzen toe: Eerste prijzen: Ducatongoud, Veldbloem, Soinnewel, Woonwagenkinderen, Watt en Half-watt en Boode Kniis-zusters. Tweede prijzen: Russische meisjes, Pier rot en Hartenvrouw. Derde prijzen: Amor, Trekster, Bloemen meisje en 't Volk langs den weg. Het bal stond onder leiding van den lieer Nieuwbuurt. die voor een prettige stemming zorgde, zoorlnt men tot laat in den nacht op dc muziek van de ..Concor- dia"-band. leiding van den heer H. Zon, gezellig bleef dansen. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. MAAR GEEN KLUIT VOOR DE ERWTENSOEP. Het Handelsblad gaat voor de zooveelste maal te keer tegen de peulvruchten-distri butie. Naar aanleiding van de derde distributieperiode (11 April—10 Mei) schrijft 't blad: Wanneer het 10 Mei zal zijn. heeft iedere Nederlan der dus in dezen winter het recht gehad, om in totaal anderhalf pond boonen of grauwe erwten te koopen, in totaal dus 6.3 millioen kilo, terwijl er een oogst was van 93j00 hectaren! Aandacht verdient nog het feit. dat van groene erwten, welk product tot half Janu ari op bonnetjes werd ge distribueerd, sedertdien zonder Maart ruim veer tien millioen kilo is... ge ëxporteerd. n.1. ruim 3 in de tweede helft van Januari en 11 in Februari! En zèfls deze hoeveelheid is nog slechts een fractie van onzen voorraad, want nnneneekomen was de oogst van 40.000 hectaren! Aangezien aanstonds <>ók het exportseizoen begint te verloopen, zien we het nog gebeuren, dat straks de overgehleven erwten en boo nen tot veevoeder zullen moeten worden vermalen, in welk geval we onze peul vruchten die ons in den win ter werden onthouden, dan bij zomerdag zullen nutti gen in den vorm van vleesch. ONGEHAGELIJK GEVOEL. Het Volk (s.d.a.p.) schrijft over de jongste nederlaag van ons nationale voetbal elftal: ..De gedachten na een ne derlaag als deze. die wij niet meer. als die van Antwerpen, als „incidenteel" kunnen be- schouwen, culmineeren in het onbehagelijke gevoel, dat we... eigenlijk niets be ters hebben. Het moge dan zijn, «lat een Caldcnhove of een Vente het wellicht en wel zeker, beter zouden heb ben gedaan, een feit blijft toch. dat uit «Ie kern van spelers, die onder den naam van „Nedcrlandsch- elftal-club" regelmatig bijeen gebracht worden en die, technisch zoowel als men taal, de room van de Holland sche voelbalmelk vormen, geen elftal geformeerd kon worden, dat dit Luxemburc- sche elftal kon slaan. Want laat het ons erover eens zijn. dat het. of men een Jansen of Pieterse had ge kozen. lood om oud ijzer zou ziin geweest... Dat beteekent dus. dat wil geen hetere snelers bezit ten... of dat wij hen niet kennen! Dat is hej vraagpunt. waar teeen wij hotsen: ..Ziin wii op een aleemeenen terugweg van het peil van het Neder Iand«che voetbal dan wel: „Ts de methode om deze „club' te vormen wel juist? I« het wel goed om deze se lectie tp maken als een soort voorportaal tot de kamer van het Nederland«che elf tal? Wordt daardoor de Mik over het materiaal in het geheel niet onbewust be perkt?" En dan weten wij natuur lijk wel. dat deze selectie met de daaraan verbonden oefeningen en bijeenkomsten in Den Haag ook nog andere oogmerken heeft dan techni sche alleen en wij herinne ren ons zeer wel, hoe in een vorige periode daaraan juist bijzondere beteekenis moest worden toegekend, doch dat doet dan ook tevens een an dere en niet minder belang rijke vraag rijzen: „Heeft «le ze selectie thans nog diezelf de waarde als vroeger of, met andere woorden, ver staan de huidige leiders wel de kunst om het instrument van «Ie ziel on e\en virtuoo- ze wijze te bcsnelcn als dit vroeger gebeurd is?" ONS VOLKSLIED WORDT „BEFRUNNIKT". In de Hangsche Post hou den verschillende ingezon den-stuk ken-sehrij vers zich bez»g met ons volkslied. L. S. lucht ziin hart a'dus: ..De vraag, of men bij het ten gehoore brengen van ons volkslied behoort op ie «taan. zou geen vraag moa- ten ziin. Zij is dit helaas wel. doordat er kringen zijn. waarin ie pas en te onpas het Wilhelmus wordt ge speeld en gezongen. In een ..Hancsrhe Pepertje" hebt u onlangs zeep terecht gehe keld. dat in een vergadering het volkslied werd gespeeld ter begroeting van een hin- nentredenden oud-minister. Ik kan mij v«v>rs?ellen dat ik hij een dergelijke gele genheid zou blijven zitten, uit protest, en juist uit eerbied voor ons volkslied. Men bewijst geen eer aan 'n vaderlandsch symbool, door eerbetuig te brengen wan neer het wordt befrunnikt! d. H. schrijft in deneelfden trant: Met alle respect en sympa thie voor orkest vereenigin- gen. strijkjes. jazz-bands, draaiorgels enzoovoort, acht ik het in strijd met de hoogheid, ik zou bijna zeg gen. de heiligheid van onze volksliederen, indien zii zon der uitdrukkelijke toestem ming van burgerlijko of mi litaire overheid in openhare gelegenheden ten gehoore kunnen worden gebracht, be houdens bij de aanwezigheid van con der leden van Het Koninklijk Huis. Al of niet aangeschoten lieden kunnen thans via een of andere dou ceur in koffiehuizen. har« rrvzoovoort bedoelde liederen laten spelen en daardoor of de aanwezigen fik denk aan militairen vnn iederen rang. en ook burgers) dwingen „in de houding" te gaan staan, of ander® de hoogheid van onze volkliederen laten aan tasten. CHARI.OTTE KÖHLER TOT FANSFRES GEBOMBAR DEERD. Uit de Nieuwe Purmeren- der Crt.: Charlotte Köhler komt. Het is zeker wel van bui tengewone beteekenis dat het bestuur van de Harddra verij vereenigine heeft beslo ten om op een fee«tnvond voor haar leden te laten on treden de beroemde Hollar*'- srhe danseres Charlofto Köhler. Dat i« een avond van hoogere kunst. Zij zal hier geven Mara thon-dans. een zeer belang wekkend danswerk, dat de aanwezigen zal boeien van het begin tot het einde. VOORJAARS WEL EN WEE. De voorjaarsteek'nen zijn er weer. 't Seizoen neemt thans voorgoed een keer, In allerhande vormen. En, zoo 't al jaren is geschied, Het gaat op velerlei gebied Weer naar dezelfde nonnen! Het „allereerste" kievitsei Is reeds in menig stille wei Herhaaldelijk gevonden En ook als smakelijke lof Naar een notaab'le of het hof •In vol ornaat verzonden! We wenschen bloamen in ons huis. Het voorjaar voelt zich bij ons thuis Met lente langs de wanden, En peinzend rust soms dagenlang Het stalenboek van het behang In onze grage handen! De witter pleegt reeds overleg. Straks strijkt zijn kwast de plekken weg, Die 't voorjaar niet bevallen. De stille mot aanvaardt den strijd, In 't donker van haar eenzaamheid, Met onze kamferballen! Vervolgens roerde Maart zijn staart, Het puntje van een winterhaard Keek even nog om 't hoekje, En ook April doet, wat hij wil, Toch zit het zonnetje niet stil, En krijgt een open doekje! Zoo gaan we 't voorjaar tegemoet, Een tikje zuur tnengt zich met 't zoet... De fiscus staat te wenken! De lente is niet belastingvrij, Dat valt weer net precies in Mei, Daar komt dan nog een toeslag bij, Maar laten we, verjongd en blij. Daar liever niet aan denken!! KROES April 1940. (Nadruk verboden). en u zult 'i morgens uit bed springen» gereed om bergen t« verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende la. verteert uw voedsel niet. het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ia vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTKR'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vtU te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om delever- gal te doen vloeien. Eiacht Carter s Lever-Pilletjes bU apothekers sa drogisten, f. 0.75. callantsoog PAARD VAN SCHRIK DOOD GEBLEVEN. Merkwaardig gebeuren bij mili taire oefening. Terwijl de landbouwer G. van Delft alhier met zijn hit bezig was op zijn land te werken, werd in de nabijheid een militaire oefening gehouden. Plotseling dook vink voor het dier een aantal manschappen op uit een greppel. Hei dier schrok hier zoo van «lat het neerviel en op de plaats doodbleef. Bij de noodslach- ting bleek het beest aan inwendige verbloe ding te zijn gestorven. BARSIXGERHORN MILTVUUR BIJ EEN VARKEN. Bij een der varkens van den veehouder den heer P. Brommer is miltvuur geconsta teerd. Het dier is natuurlijk terstond naar de verwerkingsinrichting vervoerd en het kadaver onschadelijk gemaakt. Alle maatre gelen zijn genomen om uitbreiding te voor komen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5