WETHOUDERSKWESTIE ZAT NOG DWARS kiespijn? Gebruikt Eb koudwaterverf RAAD HEERHUGOWAARD f 20.000 komt te kort TERLEP's Drogisterij Arrondissements rechtbank te Alkmaar Marktberichten Salarissen mogen geen sluitpost van de begrooting vormen. De hulp- lijn werker van het G.E.B. krijgt f 3 meer. Een sympathiek legaat; een extraatje voor de oudjes. Volkshuis vesting mag niet worden opgeofferd aan de belangen van den hypotheek houder. Het volks en schoolbadter- rein verpacht. Een ruiltje met de we gen met den polder. Papieren riolee- ringsplan voorloopig van de baan. Het Kabelpad een nachtmerrie. Nieuwe weldsche titel: Kantoor openbare werken. Trouwen is een pretje, vooral door hot loketje. Alvorens in de gistermiddag gehouden raadsvergadering de gemeentebcgrooting en daarop betrekking hebbende zaken werden 'behandeld, stelde de voorzitter, burgemees ter B. W. F. Sutman Meijer de volgende punten aan de orde: NOTULEN, INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDEELINGEN. De notulen ontmoetten geen bezwaar, bij de ingekomen stukken bevonden zich naaV formeele schrifturen en een wegens ontbre ken van zegel niet voor behandeling geëi gend subsidieverzoek voor de R.K. bewaar school te Oudorp, en een adres van enkele ouders om vervoerkosten van schoolgaande kinderen, een adres van den heer C. M. Groot, hulplijnwerkcr bij het G.E.B. om salarisverhooging. z De heer van lieten is wegens ziekte af wezig. Den hoer Kooy wordt toegelicht dat de heer Groot fl 18 per week vraagt, dus fl 3 meer dan thans, met terugwerkende kracht tot 1 Januari. De lieer Kok juicht salarisverhooging toe, zoo ook de heer Groenland. De commissie voor het G.E.B. adviseert, ge zien de finantieelc toestand van het bedrijf die salarisverhooging niet toelaat en die de hoogste instanties het niet zullen goedkeuren geen verhooging te geven De. hr. Groot moest de gelegenheid gegeven worden enkele dagen elders te werken. De heer Wagenaar wil het advies van de commissie volgen. Voorzitter merkt op, dat zijns inziens sala ris geen sluitpost van de begrooting mag zijn. De heer Kooy stelt een verhooging van f 100.voor. Dat. het G.E.B. niet floreert is niet de schuld van de raad, zegt de heer Dekker, dat is dwingelandij van boven, doch moeten wij ons niet aan storen. Als de man niet een hccle week noodig was, had men hem geen vaste aanstelling moeten ge ven. Spr. is voor salarisverhooging en steunt het voorstel van den lieer Kok. Wethouder Tromp acht het eveneens con sequent het loon op fl IS.te brengen. Het voorstel Kok wordt aangenomen met alleen de steun van den heer Wagenaar (A. R.) tegen. Medegedeeld wordt dat Dr. Swart 34 ar men patiënten en dr. Zvvarteveen 8 armenpa- tiënten heeft behandeld. Voorzitter concludeert hieruit, dat de sa larisverhooging tusschen de artsen goed is. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Een sympathiek legaat. Het college stelt voor een legaat van f500 van wijlen mw. G. G. Volkers—van Straten te aanvaarden. De rente van dit legaat zal moeten worden besteed om de verpleegden uit het Tehuis van Ouden van Dagen met Paschen en Kerstmis te onthalen. Aldus besloten. KASGELD LEENING* Ged. Staten hebben bezwaar tegen een eerder genomen besluit om oen kasgeldlee- ning te sluiten, B. en W. stollen voor dit raadsbesluit in te trekken en in loopende rekening voor een jaar maximum f 52.300 af te sluiten. De voorwaarden voor de eerste leening acht ten Ged. Staten te bezwaarlijk. ONBEWOONB AAR VERKLARING WONINGEN. Nadat aan een landarbeider f 3600.voor schot ingevolge de landarbeiderswet is ver leend wordt voorgesteld de volgende pcr- ceelen onbewoonbaar te verklaren: Kilpad 144, bewoonsters/eigenaresse Wed. D. Rood, Kilpad 117, bewoner-eigenaar E. de Jong, Boterweg A 11. bewoner C. Wagenaar, eig. Wed. v. d. Oord, Veenhulzerweg 48, bew. A. Ggroot eigenaar A. van Langen, Groenedijk 50. bewoner-eigenaar A. Bo<. De heer Kok is bij de wed. Rood op bezoek geweest en wil graag weten wat de gevolgen van het besluit zullen zijn. Mej. Rood dacht een nieuwe woning te krijgen. Voorzitter licht toe, dat deze mogelijkheid bestaat, echter kan ook op advies van den inspecteur het uitstervingssysteem worden gevolgd door de woning niet meer voor een nieuw gezin beschikbaar te stellen. Een con creet antwoord is nog niet te geven, elk ge val wordt apart hek eken. Ook voor de an dere woningen is dat zoo. De regccring geeft geen nicuwo boer derijen, doch de oude huizen kunnen indien noodig altijd nog als veestalling worden ingericht. De heer Sinnigc zegt dat de inspecteur van bouw en woningtoezicht wel den heer A. Bos min of meer had toegezegd dat hij met rijks- steun zou kunnen verbeteren en de inspec teur van volksgezondheid niet. Deze vond het huis te slecht. Wat mnet de man nu? De heer Dekkers: Als we al de adviezen van den inspecteur volgen, kijgen we een se rie afkeuringen. Voorzitter: Dat zou zeer gcwenscht zijn, ik aarzel niet dat te zeggen! Dc heer Dekker wil niet voor de laag afkeuren men moet rekening houden met de practijk en dc menschen niet op kosten jagen, die ze niet kunnen betalen! Voorzitter zegt dat het niet om het mooie en fraaie gaat, maar om het hygiënische, men moet de menschen behoorlijk huisves ten. Dat is geen „hobby" het wordt algemeen ingezien, ook uit moreel oogpunt. Kinderen slapen sotns nog op een leeftijd bij elkaar, dat niet verantwoord is. De inspecteur is soe pel en houdt steeds rekening met de prak tijk. Voorzitter herinnerde aan de circulaire van de Regeering om de plattelands wonin gen te verbeteren door krotopruiming. Van wege het Rijk wordt zooveel mogelijk gedaan om hiertoe te komen. De annuitijdspercentagcs zijn al verlaagd en de gemeenten moeten niet achter blijven. Tuberculose wordt zeer dikwijls bevorderd door slechte woningtoestanden en de inspec teur gaat heusch niet van het standpunt uit „ruim maar raak." De hypotheekhouder heeft geen nadeel, al leen het huis raakt hij kwijt, maar met dc bc langen als hypotheekhouders mag men waar achtig niet zóó erg rekening houden. De heer Dekker: Heeft U zelf hypotheken burgemeester? Voorzitter wijst er nog op, dat vele men schen zelf om onbewoonbaarverklaring vra gen. Weth. Tromp wil slechts het algemeen be lang zien, men moet niet alleen het advies van den inspecteur opvolgen, wanneer be treffende er voordeel van heeft. De heer Kwant zegt dat vele hypotheek houders tegenwerken en onhebbelijk ontre den. Ook hen moet onder het oog gebrueht worden, dat hun belang voor het sociaal wel zijn moet wijken. Voorzitter: Er zijn eenmaal menschen die er teugen zijn, omdat ze er teugen zijn, maar laat de raad dan ook eens de voet dwars zet ten. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. HET VOLKS- EN SCHOOLBAD KOMT NIET B. en W. stellen voor het terrein, oor spronkelijk bestemd voor Volks- en School- bad, waarvoor de plannen tot stichting geen doorgang vinden, te verpachten aan den hoogsten inschrijver, den heer G. Ver- wer. B. cn W. stellen voor een perceel bouwland aan den Kabel aan de Gcbr. O. en C. Tromp te verpachten voor f 4.per snees. Aldus besloten; zonder eenig commentaar. OVERDRACHT VAN WEGEN. B. en W. stellen voor om eenige wogen over te nemen van en over te dragen aan den polder, in eigendom, beheer en onder houd. Deze kwestie is ook in de laatstgehouden poldervergadering besproken en door ons uit voerig toegelicht. Het is een wegenr"", Aldus besloten. RIOLEERINGSPLAN. B. en W. stellen voor een rioloeringsplan vast te stellen, overeenkomstig het ontwerp van het technisch adviesbureau der vcr- eeniging van Ned. Gemeenten. Voorzitter herinnert aan de slootdern* ping, welke de voorgeschiedenis tot dit voorstel vormt. Er is een expert gekomen van de commissie tot wering van waterver ontreiniging. Geadviseerd werd tot een centrale rioleering. Het college verzette zich daartegen om de hooge kosten. Na gehouden conferentie bleek dat alhier een plan noodig was, om do slootdemping daarbij aan te sluiten. Bedoeling is een gescheiden rioleering met drie rioolbuizen. Wordt het plan aatigeno men kan men doorgaan niet de slootdem ping, De bestaande riolering behoeft niet te worden opgebroken. De heer DckersDit is nog erger Vorzitter meent van niet. Bovendien wordt het plan alleen aangenomen even tueel, maar niet uitgevoerd nog. De heer Kok begrijpt niet waarom een rioleering op somige gedeelten op 2.00 moet komen, er is maar een verlooo van 1—1000. Het zal enorm veel kosten, ook al omdat dc buizen bekist moeten worden, door het zware verkeer op den middenweg. Voorzitter: Ik zal technisch goed beko- ken zijn. De heer WagcnanrJawel, maar do kos ten staan er niet bij De heer Dekkers heeft het plan niet verwondering bekeken, degene die het stuurt houdt geen rekening met de omstan digheden hier. Het plan is onuitvoerbaar, waarom dan aannemen Er zitten conse quenties aan vast, als men een stukje dempt zit men vast aan de riolering. Het is goed voor Amsterdam en Haarlem. VoorzitterHet plan is zooals van Ileiloo en Castricum. We moeten ons niet zoo min tellen! Dc heer Kooy zegt, dat de rioleering te Heiloo enorm veel heeft gekost cn het aan leggen zeer moeilijk was. Voorzitter voelt toch eigenlijk bij nader in zien veel voor de meening van den heer Dekkers, men heeft niets aan *n papieren rioleeringsplan. B. cn W. nemen het voor stel terug tot nader onderzoek. WIJZIGING VERORDENINGEN. Gewijzigd worden de verordeningen voor de commissie van bijstand voor het G.E.B. en het Ambtenarenreglement. De ambtena ren zullen dienst kunnen doen ten behoeve van de luchtbescherming tegen luchtaan vallen. DE BEGROOTING. Vervolgens komt aan de orde, dc gemccnte- hegrooting 1940 met de begrooting van het G.E.B. Tevens worden de wettelijke vergoedingen voor de bijzondere scholen vastgesteld. De cijfers noemden wij reeds eerder. De heer Wagenaar vraagt, naar een adres voor kindertoeslag van G.E.B.-amb- tenaren. Voorzitter zegt dat deze zaak nog in on derzoek is, om zoo mogelijk te trachten de versohillen met het secretarie-personeel weg te nemen. De hoer KokHet verzoek is 12 Decem ber al ingezonden. VoorzitcrNee, het verzoek is van Maart. De begrooting van het G.E.B. wordt z.h.s. aangenomen. Algemeene beschouwingen De heer Wagenaar opent het vuur en herinnert aan de wethoudersverkiczingen. Spr. laakt de houding van de R.K. partij, die zich op het standpunt stelde zeven is meer dan vier, cn daarom heide wethou derszetels opeischte. De invloed van een ander deel der bevolking wordt uitgeslo ten. Dat er vier groepen Protestanten zijn is geen bezwaar. Ook de Katholieken wa ren verdeeld. Dit bleek ook omdat de heer Groenland voorkeurstemmen had. De wet waakt wel voor de rechten en vrijheden der volksgroepen, verder hoeven de R.K. zich geen moeite te geven. Het gaat er om dat de kleinere groep rechten houdt op het Dagelijksch Bestuur. De Katholieken zeggen nu, dat ze steeds moeten geven, maar vroeger maakten ze de andere groep er verwijt van. Het is ook niet juist dat de R.K. nergens wethouders hebben als ze in de minderheid zijn, kijk eens naar Zuid en Noord-Scharwoude De heer Tromp: Niet waar! Dc her Wagenaar zegt zijn opmerkingen niet te maken uit anti-Papisme, maar de Ka tholieken hebben algemeen belang doen wijken voor eigen belang! Spr. complimenteert den secretaris voor de keurige verzorging der begrooting cn begrijpt dat meer bezuinigen niet gaat. De heer Dekkers sluit zich aan hij het compliment aan den secretaris. Aan de nood- lijdondhcid is weinig te doen. Wat dc wet houderskwestie betreft, de heer Tromp sprak van rnoreele en geestelijke herbewapening naar aanleiding van de rede van de Konin gin. De Katholieken hebben dit slecht in de praktijk gebracht. Spr. betreurt dit. Spr. vraagt of de badinrichtingplannen ge heel verdwenen zijn. Zijn B. cn W. niet wat voorbarig geweest land te koopen? Spr. vindt dat er teveel (18) agendapunten zijn, het wordt nu te veel hamerwerk. Antwoord van het College. Voorzitter begeeft zich niet in de politieke arena. Wat het beleid van B. en W. betreft, onderschrijft spr. gaarne het compliment aan den gemeentesecretaris v. d. Wildcn- bergh. Het doet spr. genoegen dat de heer Wagenaar niet de cijfers accoord gaat en inziet dat het tekort een gevolg is van dc algemeene sociale toestanden. Het sehool- badplan is nu misschien niet voor altijd van de baan. B. en W. zien nog een lichtpuntje, inuar den eersten tijd nog niet. Gebleken is, dat de exploitatie niet op goeden basis rust, men vreest verlies. Voorzitter betreurt het persoonlijk zeer, dat dit groot hygiënisch belang thans niet gediend kan worden. Op het gebied van waterbeschaving is nog wel wat te leeren, een olijkerd heeft eens ge zegd: als Hcerhugowaard zich wasschen ging, al het water zwart zou worden. Bij korte agenda's praat men den middag ook vol; er wordt hier niet te weinig ver gaderd. De R.K, fractie verdedigt zich. Weth. Tromp behandelt de politieke kan ten. Spr. stelt de zeven menschen van één partij tegenover de vier van andere groepen. Men heeft geleerd, zelfs de S.D.A.P. en dc A.R. schakelen zich aaneen; spr. meende dat die heel verschillend dachten. Er is alleen aan dc R.K. fractie gevraagd een niet-Ivatho- lick candidaat te stellen, de Protestanten hadden dus wederzijds geen bezwaar tegen hun candidaten. Als iedere partij zoo aan eengesloten was als de R.K. zou het best gaan. Dc anderen kunnen daarvan leeren (in stemming bij de R.K.). De voorkeurstemmen Groenland vormt een interne kwestie, zoo ook het feit dat wet. Oudeman zes stem men kreeg. Hij stemde zich zelf niet, hoe-i wel spr. daar niets tegen vond. Spr. heeft niet gezegd, dut overal waar de r.k. dc minderheid hebben, de r.k. geen wet- houderszctel had. spr. heeft gezegd, plaatsen waar één andere partij dc meerderheid had. Tegen de uitlating van den heer Dekkers is spr. kort. In den kieskring Helder zijn 6 Katholieken er uit gegaan, alleen in Oude Niedorp en Hcerhugowaard heeft men van zijn recht van meerderheid gebruik gemaakt De heer Wagenaar geeft toe, dat de pro testante groepen verdeeld zijn. Tusschen S.D.A.P. en A.R. is geen samenwerking ge weest. het ging er echter om. dat liet Pro testante volksdeel zeggingschap in het D.B. had. Spr. houdt zich aan dc notulen, waarin staat, dat de heer Tjjomp gezegd heeft dat waar dc nict-katholiekcn de meerderheid hebben, geen R.K. wethouder benoemd is. RAPOORT DER BEGROOTINGSCOMMISSIE Voorzitter deelt mede, dat de commissie geen bezwaar tegen de begrooting heeft, slechts wil zij het bedrag van f 0.25 op f 0.35 per kind brengen voor de kinderuitzondiug, Spr. verklaart het tekort van bijna f 20.000, waarvan een beiastingpost van f5000 en ver lies G.E.B. de voornaamste tegenvallers wa ren. De heer Dekkers heeft bezwaar tegen den post: Kantoor openbare werken. Dit wordt weer een nieuwe instelling. De gemccnte- opzichtcr kan de menschen toch wel thuis ontvangen. Men begint nu met f350 uit te geven voor inrichting en meubilair. Deze post zal elk jaar terug komen. De gemeente is niet groot genoeg. Het is niet juist dat de heer Bcstcman bij zijn salaris van f 1000 er elders nog f 1000 bij verdient, hij komt hoog stens tot f 1500. Spr. vond het juister den op zichter niet te verplichten op kantoor te zit ten en de heer Bestenian f 100 meer te geven voor de moeite dc menschen thuis te ont vangen. De heeh Kooij is het met den heer Dek kers eens. De heer Dekkers heeft weinig gemerkt van de „spoedige afwerking" van liet Kabelpad, waarover gesproken wordt. Voorzitter: Het zal ironie zijn. De heer Dekkers vraagt of de werken aan de nieuwe weg bij het spotrterrein nog door gaan. Dc heer Kooy heeft gehoord dat de heer Groot wil bedanken voor dc ophaaldienst. Voorzitter: Hij wil een toelage, het zal een stok achter de deur zijn. Een weidsche titel. noemt voorzitter den naam kantoor openbare werken, liet is eenvoudig een kantoortje voor den opzichter. De voorzitter heeft een ambts- d., n Mijnhardtje Twee «tuk» 10 et. - TweeH «tuk» 50 et. kamer thuis omdat er op het raadhuis geen ruimte is. Bij den opzichter is vrij praten niet mogelijk, men moet door de kamer enzoo. Het kadaster eischt veel ruimte, in het alge meen moeten publieke diensten thuis geen kantoor houden. Het salaris van den opzich ter komt hier niet aan te pas, op den duur zal het salaris wel gewijzigd worden door de combinatie bouw- en woningtoezicht met an dere gemeenten. Het Kabelpad Is een nachtmerrie van B. en W. het had eerder klaar kunnen zijn, al speelden de weersomstandigheden een rol. Men vordert echter weer, er is on langs geconfereerd. Met den aanleg van den nieuwe weg kan niet worden begonnen voor het partiecle uit breidingsplan gereed is. In 1941 zal de zaak misschien doorgang kunnen vinden, zoo ook het doortrekken van het Kabelpad. De heer Dekker: In handhaaf mijn bezwa ren. Voorzitter: Ik houd bezwaren tegen Uw bezwaren. Spr. verklaart de kosten kantoor openbare werken volgend jaar niet meer zul len komen, de post materiaal is ook thuis niet te vermijden. Dc heer Dekkers: Ik blijf er toch tegen. De begrooting wordt z.h.s. aangenomen. Een spoedeischend voorstel wordt toege voegd. 'n bijdrage van f 450 a fonds perdu te geven voor de groot gezins wonine van den heer Vcltman. Het rijk draagt ook f 450. bij, de rest krijgt hij als woningvoorschot. Rondvraag. De heer Kooy heeft gevraagd of het per ceel 53 Middenweg niet meer onbewoon baar verklaard is. VoorzitterHet bord is verdwenen, de gemeentepolitie onderzoekt, het bord komt er weer aan. Voorzitter wijst er op dat verwijdering van borden strafbaar is en er flink straf op staat. Mag hij overtrouwen? De heer Dekkers zegt dat een soldaat voor het loket getrouwd is op een kosteloo- zen dag. Dat is toch een misstand! Bij misbruik zijn maatregelen gewettigd, maar deze jongen trouwde „voor de ruif". Dat is toch zeer onprettig. VoorzitterConcreet antwoorden kan ik niet. SecretarisHij is voor het loket ge trouwd. Voorzitter: Ook al kan niet betaald wor den, zal men netjes in de raadzaal wor den ontvangen, het loket is ingevoerd om misbruik te straffen. Er kwamen prachti ge stoeien met auto's en bruidsluiers, die geen cent betaalden. De heer KooyAmbtenaar Beerepoot heeft het niet goed door. Die meent dat op kostelooze dagen voor het loket trou wen verplicht is. Hierna sluiting. BARSINGERHORX BOERENLEENBANK CRESCENDO. Ledenvergadering van de Coöp. Boeren leenbank in „de Fortuin". Voorzitter, de heer P. Kistemaker Jr., opent de vergadering met een woord van welkom en geeft een kort overzicht van den algemecnen toestand over het bedrijfs leven in het afgeloopen jaar. De landbouw bedrijven hebben zich wel vrij goed staan de kunnen houden, doch in de veehouderij is het niet best geweest. Laat ons hopen, dat de maatregelen, die onze Minister in het vooruitzicht heeft gesteld er toe zullen leiden, dat ook het veehoudersbedrijf een meer redelijk bestaan in de toekomst zal worden verzekerd. Voorzitter deelt dan mede. dat de rente voor Spaargelden voorloopig weer is ge bracht óp. 3 pet. en de rente voor debet- gelden in loopende rekening cn voorschot ten op 4 pet. 3 Dct. voor creditgeldcn en 4 pet. voor debetgelden. De secretaris leest de notulen, welke on veranderd worden vastgesteld. De voorz. brengt vervolgens verslag uit van het bezoek aan de algemeene vergade ring te Utrecht. Voorz. brengt hierna in bespreking het jaarverslag over 1939. Niemand verlangt hierover het woord, doch de vergadeing be tuigt haar instemming met de toezending van dit moer uitgebreide overzicht, zoodat dit in de toekomst gehandhaafd zal blijven. Aan het verslag ontleencn wij het volgen de: Het ledental nam met 4 toe en bedraagt thans 158. Het aantal spaarders nam even eens met 4 toe en kwam op 318. Voorschot nemers vermeerderden ook al met 4 kwamen op 91. terwijl het aantal loopende rekeninghouders met 5 vermeerderde tot 56. In 1939 werden 2515 dagboekposten ge boekt en vermeerderde met pl.m. 500 pos ten. Dc rekening sloot op een totaalcijfer van f 818778.48. waarbij geen beginsaldo's zijn inbegrepen De balans sluit op een to taal van f 418.638.09. De winst over het af geloopen jaar bedroeg f 2803.18. Rekening en balans waren in goede orde bevonden en worden onveranderd vastge steld. onder dankzegging aan den Kassier voor het gehouden beheer. Het winstsaldo wordt aan de reserve toegevoegd, waardoor dit «tijgt tot 1 34.S70.73. Tot lid van het Bestuur wordt herbe noemd de heer P. Kistemaker Jr. en tot lid van den Baad van Toezicht, de heer J. A Schonk. Tot plaatsvervangende Bestuursle den worden herbenoemd de heeren Jb. Kis tem aker en J. A. Schenk. Bii de rondvraag brengt de heer Jb. Kis temaker als voorzitter van den Raad van toezicht dank aan het Bestuur en den Kas- sior. Hierna sluiting. voor het opknappen van Uw gang. keuken, stallen, enz. ELCO wordt met koud water aangemaakt, ELCO dekt in één keer. ELCO dekt over steen, muur, behang. ELCO heeft 36 moderne kleuren. ELCO stuift niet en bladert niet. ELCO geeft niet af. Prijs per pak voldoende voor 8 vierkant© meter, 25 ct. Verkrijgbaar in: HOOCZIJDE 103. SCHA.GEN. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 2 April) Op den zetel van den president, waar zoo tal van jaren mr. Ledeboer de strafzaken had geleid, had thans mr. H. M. Fruin als wnd.- president plaats genomen. In zijn plaats fun geerde als rechter mr. P. Lange veld. Wieringen VAN EEN GESTOLEN WOLLEN DEKEN. O. m. moest terecht staan de caféhouder C. M. uit Wieringen wien heling van een gestolen wollen deken was tenlaste gelegd. In November of begin December van het vorige jaar zou verd, een wollen deken hebben ge kocht van een soldaat. Daar deze deken nieuw of zoo goed als niéuw was, had verd. kunnen weten in aanmerking nemende den lagen prijs welke hij er voor betaalde dat deze van diefstal afkomstig was. Verd. erkent den deken voor f 4.te heb ben gekocht maar zegt aan diefstal niet te hebben gedacht. De eerste get. W. B. caféhouder te den Hel der, thans dicnplichtige soldaat te Wieringen vertelde dat een soldaat, genaamd de B. bij hem was gekomen met een Rijksdeken. Hij had die aan z'n vrouw gestuurd; die de de ken echter terugzond. Toen vroeg dc B. wat hij met de deken moest doen cn get. had ge zegd. Ga er mee naar den caféhouder M. en tracht 'm te verkoopen. En heeft U ook gehoord, dat de deken wer kelijk verkocht is? vroeg mr. Fruin. Ja zeker: zcide get. clc B. had er 3 of 4 gulden voor gekregen. Als get. deskundige werd gehoord de koop man H. P. S. M. uit Alkmaar. Deze consta teerde, dat er in deze nieuwe of zoo goed als nieuwe deken een merk had gezeten, dat er uitgehaald moest zijn. Get. desk. kon 'echter nog duidelijk zieii, dat er K.A.N.L. 18 had in gestaan. Mr. Fruin tot verd.: Heeft U dat merk niet gezien? Daar heb ik niets van gezien; ant woordde verd. Op een vraag van den wnd.-president aan don get. desk. wat die deken waard was, zei- do deze, dat de waarde kon worden geschat op een gulden of acht. De derde getuige was de dienstplichtige sol daat G. F. de B. uit de stelling Den Helder Deze erkende den deken te hebben gestolen en hem aan verd. te hebben verkocht voor f 4.Hij had hem eerst naar huis gestuurd. Waarom? wilde mr. Fruin weten. Om m'n vrouw te laten zien, hoe we lagen, zei de get. De officier van Justitie zeide in z'n requi sitoir, dat gebleken is hoe verschillende mi litairen zich op schandelijke wijze tegenover het vaderland hadden gedragen. Opzettelijke heling acht de Officier bewe zen. Als de burgerij aan dergelijke dingen mee helpt wordt het schandaal nog grooter, meen de de Officier. De eisch luidde acht maanden gevangenis straf. Uitspraak heden over acht dagen. PURMEREXD, 2 April. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 23 partijen, wegende 61.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 19.50.; 2 stapels kleine Boerenkaas, wegende 439 Kg., prijs f 20.—, handel vlug. 1171 Kg. boter f 1.55—1.63 per kilo. Runde ren, totaal 712 stuks: 290 vette koeien 60— 85 ct. per kilo. 167 gelde koeien f 130—175 per stuk, 225 melkkoeien f 180—260 per stuk, 30 stieren 5562 ct. per kilo, 17 paar den f 125—325 per stuk, 38 vetto kalveren 78—95 ct. per kilo. graskalvercn f 75S5 p. stuk, 1544 nuchtere kalveren: voor de slacht f 5—12, voor de fokkerij f 13—19, 200 vette varkens voor dc slacht 5861 ct. per kilo, 63 magere varkens f 20—37 per stuk, 3H> biggen f 1523 per stuk, 1416 schapen f 16 —35 per stuk, 71 bokken f 312 per stuk, handel matig: kipeieren f 33.50, eendeie ren f 2.75 per 100 stuks, 200 Noordholland- sclie blauwen (kuikens) l 1.30 per kilo. 5800 oude kippen en hanen: wit en rood 45—50 ct. per kilo, uitz.prijs 47^—t&¥>. ct., blauw: 50—52 ct.. uitz.prijs 51 ct. per kilo, konijnen f 0.30—1.50 per stuk, 400 eenden 4055 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 200 kie vitseieren f 15—18 per 100 stuks. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 110.000 eendeieren f 2.85—2.00, 100.000 kip eieren f 3.10—3.70. ROTTERDAM. 2 April. Veemarkt. Totaal-aanvoer: 5114 stuks, t.w.: 165 paarden, 4 veulens, 1526 magere runderen, 905 vette runderen, 50 vetie kal veren, 55 graskalvercn. 2332 nuchtere kal veren. 280 schapen en lammeren, 1 varken, 66 bokken en geiten. Prijzen per Ke.: vette koeien. Ie kw. 74S6 ct.. 2e kw. 58—7? ct„ 3e kw. 4656 rt.. vette ossen. Ie kw. 74—82 ct., 2e kw. 60—72 ct.. 3e kw 48—58 ct., stie ren, le kw. 70—76 ct., 2e kw. 60—68 ct.. 3e kw. 54—58 ct., vette kalveren le kw. 1:50— 145 ct„ 2e kw. 105—120 ct.. 3o kw. 90-100 ct„ schapen Cl57—43 ct., lammeren 07—60 52 ct., graskalvercn 60—50 ct.. nuchtere kalveren 3833—2S ct„ slachtnaarden 69— 59—51 ct. Prijzen por stuk: schapen f 40— 3021. lammeren f 3022—15, nuchtere slachtknl veren f 9—75, slacht paarden f306 —220—155. werkpaarden f 300205—105. hit* ten f 285-230—150 kalfknei-m f 2fMV-200- 140. melkkoeien f 285200140. vnrekoeicn f 210-155—130. vaarzen f 160125—95. pin ken f 10585—05. graskalveren f 60iO—30, bokken cn geiten f 17—12—6.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6