Rollend over de Oceanen TT ARZAN en de vuren van Tohr Met een snelheid van 150 K.M. per uur DE SCHAT in de Utaeltijn Heler erger dan de steler l HET IS GEEN opoe duur bederven zij BESPARING OM INGOED! met SUNUGHT GOEDKOPE,SCHERPE) u e£« m(»ie ZEPEN TE KOPEN f '^nUu/^oeci (jet/fuik Zeefi door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma DE ZWAARTEKRACHT STUWEND. IN 36 UUR PER SCHIP VAN EURO- PA NAAR AMERIKA. In de komende maanden en jaren zal het nieuwe scheepstype van graaf Dandini wel meer van zich laten hooren, voorop gesteld, dat de thans reeds gebouwde mo dellen voldoen aan de verwachtingen, die men er van koestert, zegt hierover het Rot. Nbld.: Volgens den constructeur zal zijn type vaartuig met een snelheid van 70 tot 100 mijlen in het uur de golven zelfs bij woelige zee kunnen doorklieven. Met zulk een snelheid zou de afstand van New York raar Europa in 36 uur kunnen worden afgelegd. Sleeds volgens hetzelfde principe. Wanneer men de constructieplannen voor schepen uit de laatste 6000 jaar nagaat dan blijkt, dat de mensch, op hoe velerlei ge bied hij ook groote vorderingen maakte en nieuwe ideeën ontwikkelde, ten aanzien van den scheepsbouw aan een opmerkelijk ge brek aan vindingrijkheid leed. De Phoeniciërs en de oude Egyptenaren toch bouwden hun schepen al volgens pre cies dezelfde beginselen als wij het nog al tijd doen, met een kiel. een dek en een boeg. In den laatsten tijd zijn hoogstens enkele kleine verbeteringen aangebracht, 'die hoofdzakelijk betrekking hadden op den gest room lijnden vorm der schepen. Doch de grondvorm bleef door de eeuwen heen on gewijzigd. Dit is wel hoofdzakelijk hieraan toe te schrijven, dat men zich steeds aan den vorm van de visch hield en de ge dachte maar niet kon loslaten, dat een schip het water moet doorklieven. Van dit principe nu is de Italiaansche constructeur ten eenenonale afgeweken: hij bouwde een schip, dat niet door het water vaart, maar over het water rolt.Dit rollen is de grond gedachte van de eigenaardige constructie van graaf Alessandro Dandini. Wel werden dergelijke principes reeds eerder ontwikkeld idoch tot uitwerking van een zeewaardig scheepsmodel is het nooit gekpmen. FEUILLETON door MALCOLM HOWES Tot Royson's verbazing wendde het Jacht zich recht naar het Westen en zette koers naar de punt. waar een half uur tevoren de ▼uurtoren had geschitterd. En nu hield Stump in plaats van voor zich uit te kijken, zyn kijker onafgewend op de Cygno gericht. Een rookwolk uit de pijpen van de kanonneerboot deed zien, dat ze de Aphrodite had opgemerkt en van plan was die te meer van nabij te beschouwen. Ze had een paar mijlen in te halen en haar neus zwaaide naar het Zuid-Westen; ze zette koers naar de baai, waarheen het jacht stoomde. Beide vaartuigen voeren bijna een uur langs convergcerende lijnen voort. Toen waren ze nauwelijks een mijl van elkaar verwijderd. Plotseling wendde Stump de Aphodite om, tot ze weer haar ouden koers lag. Kortom na op de meest duidelijke wijze koers naar het land gezet te hebben, hield hij nu weer op Straat aan. Deze navigatie verbaasde blijkbaar het Italiaansche vaartuig, maar Royson en de man aan het roer en de wacht, die bezig was bet dek te zwabberen, waren niet minder ▼w-wonderd over de zonderlinge afdwalingen van hun schip. Plotseling klonk zwak het geloei van een sirene over de golven. Stump grinnikte triomfantelijk. Hy heeft hem gevonden, brulde hij. ter wijl zijn stem in heeschheid wedijverde met den verwijderden misthoorn. Ik laat me han gen als die Dago niet zoo verdiept was met mijn fratsen na te bootsen, die hij het gedaan heeft: Wat gedaan, SIr?, vroeg Dick, die merkte, dat zijn hooggeachte chef in een vroo- lijke stemming was. Het streven van den sterfe- lljken mensch om door ver hooging van snelheid meer kosmische tijd te benutten heeft ook de scheepsbouw niet onqeroerd qelaten. Toch is opvallend, dat hier noq een zekere ortho doxie hooqtij viert. Het is daarom opmerkelijk, dat in den laatsten tijd bij de marineautoriteiten van ver schillende landen, speciaal de Amerikaansche, de merkuaardiqe scheepscon- structies van den Italiaan, Graaf Alessandro Dandini, ernstig in studie zijn geno- men. Met een volgens zijn ideeën ontworpen scheeps model werden in de haven van San Frans isco reeds proeven genomen. Een koqel rolt over het water. Het principe van de constructie van graaf Alessandro Dandini kan misschien t best als volgt worden samengevat: een groote kogel, die door zijn eigen zwaarte kracht vast op het water ligt, wordt door twee ter weerszijden aangebrachte propel lers in langzame beweging gebracht. Dan begint evenwel een geheel ander principe binnen in den kogel te werken. Menigeen kent welicht de bolvormige kooien, bestemd voor eekhoorns of witte muizen, die zoo danig zijn geconstrueerd, dat zij steeds ver der weg rollen, al naar gelang de eek hoorns of witte muizen er binnenin har der lobpen. Door de verplaatsing van de zwaartekracht in den bol komt deze dus in rollende beweging. Wanneer nu in den op het water drijven- den kogel deze verplaatsing van de zwaar tekracht door een motor met groote snel heid wordt teweeggebracht, gaat de kogel natuurlijk zeer snel ronddraaien en rolt over de wateropervlakte voort, terwijl in 't inwendige van den kogel de motor, d.w.z. bet zwaartepunt, steeds op dezelfde plaats blijft. Op dezen motor, op dit zwaartepunt, zal dus de ruimte voor passagiers en lading moeten worden ondergebracht. Is de kogel eenmaal dor zijpropelers in beweging ge- weging gebracht, dan kan hij zich door de inwendige aandrijving met groote snel heid over het water verplaatsen. Voor de uitloopbeweging aan het einde van de vaart worden de zijpropellers weer in werking gesteld. De ruimte in den kogel kan zeer doclma tig worden, ingericht, mits natuurlijk aan zekere voorwaarden voor het behoud van de zwaartekracht enz. wordt voldaan. Men heeft het principe zelfs nog verder uitge werkt en twee geweldige armen ontworpen, waarop pasagiersverblijven buiten den ko gel kunnen worden gebouwd. Doch al deze details zullen eerst nog grondig moeten worden onderzocht.. Een nieuw oorlogswapen. Uit de proefconsrtucties van graaf Dan dini is gebleken, dat een kogelschip met een doorsnede van 18 meter, aangedreven door een dieselmotor van 1200 p.k., een snelheid van 100 mijl in het uur kan be reiken. Een dergelkije snelheid trekt na tuurlijk de aandacht van de marine- en militaire autoriteiten en dit is dan ook de reden, dat Amerika er aanstonds zooveel belangstelling voor toonde. Doch zelfs wan neer het constructieprincipe van Dandini's kogelschip gezond blijkt te zijn. is het toch wel nauwelijks aan te nemen, dat zijn vin ding nog in dezen oorlog dienst zou doen. Vermoedelijk zal dit bewaard blijven tot een oorlog der toekomst. OUDE HORLOGEMAKER KOCHT VAN KNAAP GESTOLEN GOED. IN ARREST GESTELD. Een 15-jarige jongen was in dienst van een goudsmid, die geen winkel, maar een werkplaats had en wel in de Van Kins- bergenstraat te 's-Gravenhage. De patroon, die een paar maal kleine bedragen aan geld miste en den jongen van diefstal ver dacht. ontsloeg den jongen deswege. Hij deed van zijn vermoeden geen mededeeling aan de politie, maar toen hij op zekeren dag een diamanten broche, die een waar de van 300 gulden vertegenwoordigde, niet terug kon vinden (een dame had den goudsmid deze broche om te laten veran deren afgegeven) nam de goudsmid de po litie in den arm, wier aandacht hij op den jongen vestigde. De politie arresteerde den jongen, die bekende de broche te heb ben gestolen en voor 4 gulden te hebben verkocht aan den 68-jarigen horlogemaker J. C V., die op den Loosduinscheweg woont. Verder bekende hij eenige losse brillianten ter waarde van 300 gulden uit de werkplaats te hebben gestolen, die hij ook aan den horlogemaker, ditmaal voor 6 gulden had verkocht. Tenslotte deelde hij aan de politie mede, dat hij ongeveer 9 H gulden bij zijn baas had gestolen. De politie arresteerde den horlogemaker, die nu in het huis van bewaring zit. De jongen is voorloopig ter beschikking van zijn ouders gesteld. Nog geen vleesohlooze dagen in den Parijschen dierentuin DE GROOTE ROOFDIEREN KUNNEN ER NIET BUITEN. Het invoeren van drie vleeschlooze dagen per week in Parijs, heeft het bestuur van de Parijsche dierentuin voor een moeilijk probleem gesteld. Men heeft zorgvuldig overwogen welke dieren eenige dagen per week zonder vleesch kunnen, en een bij zonder menu opgesteld van wat zij zullen krijgen. Geheel zonder vleesch kan een die rentuin echter niet. Vooral de groote roof dieren kunnen het ontbreken van vleesch gedurende drie dagen achter elkaar niet verdragen. De Parijsche dierentuin bezit alleen al 35 leeuwen, die naast de tijgers in ieder geval vleesch moeten hebben. De bevoegde instanties hebben met deze speciale behoef ten van de vierbeenige medeburgers van Parijs dan ook rekening gehouden, en het bestuur van de dierentuin heeft toestem ming gekregen, een hoeveelheid vleesch voor de dieren te koopen. ook op -vleeschloo ze dagen. Hot is tot nu toe de eenige uitzondering die op de algemeene regeling van de vleeschrantsoeneering gemaakt is. Het is echter alleszins begrijpelijk, dat Parijs, zoo lang dit maar eenigszins mogelijk is, zijn dierentuin intact wil houden. De meeste die ren hebben immers een niet onaanzienlijk bedrag gekost. Doch anderzijds moet i n niet uit het oog verliezen, dat het onder houd van de dieren eveneens groote som men gelds kost. Een ieder, die wel eens tij dens de voederingsuren in een dierentuin is geweest, zal dit beamen. Wanneer men de ettelijke kilo's vleesch voor de roofdieren de talrijke brooden voor de zwarte en brui ne beren, de ponden visch voor de zeehon den en ijsberen, enz. ziet, zal men zich wel eens verbaasd afvragen, hoeveel een derge lijke voedering per jaar wel zal kosten. EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST 70. Zijn bloedende vingers grepen wanhopig naar een ander uitsteeksel, maar dit gelukte niet, en met een harde plof viel d'Arnot op de grond. De wacht der olifanten was voorby. doch slechU een bewaker, die zyn makkers probeerde in te halen, kwam aan ryden... Intussen werden Tarzan en zyn vrienden naar een diepe, ondergrondse kerker ge bracht. welke gemaakt was in het Zuiden van de rotstoren van Tohr. Voordat ze de kerker binnengingen, riep Dr. Wong Tai, die de be wakers vergezeld had, naar Tarzan. „Ahtea ia van plan je nu te doden. Misschien, Tarz&i) myn vriend, was je wat al te haastig!" „Hy ia jouw vriend niet," zei Perry O'Rourke boos, „en niemand van ons. Je hebt ons verraden, je hebt jezelf verkocht aan die duivelse ko ningin!" De opvliegende Perry was opge sprongen. „Ik zal je op je gezicht slaan!" DONDERDAG 4 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuzick. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en solist (12.45 1.10 Ber. ANP en gramofoonmuzick). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bybellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5 30 Revida-sextet en gramofoonmu.'.ek. 6.45 Damles. 7.00 Berichten. 7.15 Internationaal overzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. internationaal over zicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.45 Lezing „De levenswet der Christeiyke kerk onder het licht van Tambaram". 9.15 Christ. Radio-koor en gramofoonmuziek. 11.05 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 801,5 m. A VRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. zyn verduivelde Cygno op de Scylla Bank laten loopen. Verdraaid, ik dacht wel, dat hy het doen zou. Hoor hem eens, want een nieuwe Jammertoon van het wanhopige oorlogsschip drong tot hen door. Hy zit zoo vast, alsof hy d'r aan vastgelijmd zat. Hy zal zyn heele bunker en een kanon of wat overboord moeten gooien, vóór hy eraf komt. Ze hebben me ver- teeld, dat Cygno „zwaan" beteekent. Ik ben benieuwd, wat „eend" in het Italiaansch is. Ga het Tagg vertellen. Zeg dat-ie direct boven komt, al was het alleen maar terwille van de ouwe tyden. Royson wekte den eersten stuurman en bracht hem de boodschap van den schipper over. Tagg kwam, zyn oogen uitwryvend, aan dek. Hy keek naar de Cygno, hoorde haar droef getoeter en nam langzaam de omge ving op. Wel de hemel sta me by!, grinnikte hy; ik wil geen ouwe koeien uit de sloot halen, kapitein, maar is dat niet, waar u de „Oceaan „Queen" op heb laten loopen? Allemenschen, gromde Stump. 'n Heele maand zaten we daar vast, hé Tagg! Goeiden twee duizend ton beste Cardiff overboord en moesten er toen nog door een voorbijkomend schip af worden gesleept. Wel, ajuus, zwaan! Ik zal je in Perim rapporteeren. En denk er om, pas goed op onze brieven! Het zou jam mer zijn als de gouverneur ze niet op tyd kreeg. Jandorie, ik heb nooit gedacht, dat de „Oceaan Queen" me nog zoo'n dienst zou be wijzen! Ze kostte me mijn baantje en byna myn diploma, maar ze heeft het vandaag goedgemaakt. Ga mee, Tagg, we zullen een oorlam nemen en drinken op de ouwe, rotte kast, die ons het heeft doen winnen van die bretale Italjaan. By myn ziel, wat zal Bccky een pret hebben, als zc het hoort! En het tweetal daalde naar beneden af om te genieten van het edele vocht, dat de grond stof levert voor de bereiding van een oorlam, terwyl de Cygno haar Jammer uitblaatte tegen doovem&ns ooren. HOOFDSTUK XIII. Een luchtspiegeling. Er zit in ons allemaal iets van de no made, zei Irene, terw-yi ze haar sterke 8o- mall.pony inhield en hem toestond te grazen van een stekelige plant, waarvan een gewoon grasetend dier zich zelfs hongerig vol af schuw zou hebben afgekeerd. Ik, voor wie het woestynleven geheel nieuw is, geniet er ge weldig van. Misschien waren myn allereerste voorouders zigeuners. Lyk ik op een zigeune rin, mynheer Royson? Myn kennis van zigeuners Is beperkt, zei Dlck. Maar eens op een Derby-dag, hy een wandeling over de duinen van Epsom, werd my verscheidene malen gevraagd om mijn toekomst te voorspellen. De meeste van de profetessen waren gezegend met een buitengewoon fyne teint en prachtige oogen. Als dat kenmerkende eigenschappen zijn var. het zigeunerras. Als u flauwe complimentjes maakt zal ik genoodzaakt zyn de rol van een zigeunerin te spelen en u uw toekomst te voorspellen, en ik waarschuw u, dat die niet aangenaam zal zyn om te hooren. Royson staarde over haar heen naar een witten mist, die den Oosteiyken horizon ver borg. Boven hun hoofden maakte het vcr- rukkeiyke blauw van den vroegen morgen plaats voor de middagtint van gesmolten koper. Zelfs als we vandaag zouden terugkeeren, zyn er dertig dagmarschen tusschen ons en de zee, zei hy schynbaar zonder eenlg ver band. Maar deze twee begonnen elkaar te begrij pen, en het meisje bloosde onder haar door zon en lucht donker verbrande huid. lederen keer, dat we nu alleen zyn, praat u onzin, zei ze. Ik geloof werkeiyk, dat de woestijn u licht in het hoofd heeft gemaakt. Wees alsjeblieft één oogenblik ernstig. Ik heb u hierheen gebracht, om van de anderen weg te komen. Het heeft uitstekend geholpen, zei Roy son, omziende naar de lange, gerekte kara vaan, die de ondiepe vallei doortrok, welke zy juist verlaten hadden. Maar tusschen haakjes, ik wilde wel dat u me de toekomst voorspelde. Als u dan per sé wilt uw lot ls merk waardig geiyk aan het myne op het oogen blik. U bevindt u by een troep menschen, die niet weten waar ze heen gaan, of wat ze zul len doen als ze hun doel bereiken. Ik ben er van overtuigd, dat de baron de kluts kwijt is. We zwerven rond in de ydele hoop. dat we daarginds ergens vyf heuvels by elkaar zul len vinden. Ik heb er. in zekeren zin. niets op tegen. Van één kant beschouwd, is het een heerlyke tocht. Maar lk heb een hekel aan onzekerheid en ik verafschuw bedrog, en hier zyn we aan beide overgeleverd, terwyi myn grootvader zoo verdiept is in het genoegen om alles te regelen, wat von Kerber met slim overleg aan hem overlaat, dat hy gewoonweg niet naar mij wil luisteren, wanneer ik wys op dc noodzakelykheid van nauwkeurige in lichtingen. Denk eens aan! Vijf heuvels! Met een rotsachtlgen woestyn vóór ons, en vyf- duizend heuvels links van ons. Hoe moet dit riep hij uit, terwyi hy op Wong afvloog. ..Kyk uit! Ik heb een rovolver!" waarschuwde de Chinees. De woedende Perry schonk hier echter geen aandacht aan. Het volgende oogenblik klonk een schot. O'Rourke strui kelde. 10.00 Morgenwydlng. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon (11.0011.16 Weekoverzicht). 12.00 Omroeporkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthaifuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. S.20 Fragmenten uit de opera „Die Entfüh» rung aus dem Serail". 9.30 Radiotooncel. 10.40 Orgel en plano. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofonmuziek. alles eindigen? Zullen we verder zwerven tot we in Suez of Kairo belanden? Onze sheik is een wonder In het vinden van oases, zei Dick, ik ben benieuwd of er een heele reeks van is, den geheelen weg tus schen hier en... Mynheer Royson, onderbrak Irene hem, u bent de eenige aan wien ik myn twyfel en vrees kan toevertrouwen. Mogeiyk zyn zy Udel, maar sla alstublieft niet dien toon aan. Het... doet me pyn. Royson, die was afgestegen, nam de teu gels van zyn Arabisch paard onder den arm en kwam een stap nader. Ziet u niet. dat wy op het oogenblik niets kunnen doen?, zei hy ernstig. Ik besef ten volle de moeiiykhoden, dis ons in de naaste toekomst kunnen overvallen, maar wat wilt u, dat ik cr aan doe, miss Fens- hawe? Als uw grootvader niet van de party was, weet ik precies wat lk voor zou stellen... tenminste, dat geloof ik. En dat is? Dat Stump en eenige van zyn mannen u en mrs. Haxton naar Pajura zouden terug brengen en onzen Oostenrykschen vriend zyn idee fixc laten verjagen. En, geloof me, ik zeg dit niet omdat ik het graag wil. Verlangt u niet om terug te keeren? Neen. Ik heb dit onherbergzame land lief. Eerlijk gezegd, geniet ik buitengewoon. Dan valt er niets meer te zeggen, zei Irene. Zullen wy verder gaan, of hier wach ten tot de kafila ons inhaalt. Als ik mij niet schromeiyk vergis, zei Dick. op zyn horloge kykend. zullen we de gebruikeiyke oase. ergens In de laagte ver borgen. ongeveer twee myi verder moeten vinden! Onze voortreffelyke Sheik Abdur Kader zorgt voor de aanwezigheid op een be paalde plaats! Daaromtrent stel ik voor, dat we kalm voortgaan en uitkyken naar een paimenboschjc. Als we het geluk hebben, dat hun schaduw niet in beslag is genomen door andere zwervelingen, zult u uit de zon zyn, lang voordat de karavaan aankomt. Wat zert u daarvan? Op een keer zal Ik stampvoeten en ..neen" zeggen tegen u gillen ze'.fs! Ik heb een hekel aan iemand, die altijd geluk heeft; u schijnt geheel veranderd te zyn, sinds we de Aphrodite verlaten hebben. Ik heb nog nooit een man zoo zien veranderen. Men zou denken, dat u in de woestyn geboren waart. En u leert tienmaal vlugger Arabisch dan {Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7