Benzine en koffie duurder #F DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een Chineesch leger van 12millioenman Nederlandsch graan naar Belgié 15 opcenten op de Successiebelasting Ook de suiker verder omhoog Scherper toezicht op het achterlicht MOEILIJKHEDEN VOOR JAPAN VOORBEREIDING ZOMERSEIZOEN AARDBEIENPLUK IN DE KASSEN J-aan. Schsiten, Tel. 444 (2 lijnen). Kenaetal 2240. dmc KV. UMg.-Mjj°. Xellende Ne«4e^<wertier" Heffingen ten behoeve van het Leening fonds 1940 aangenomen De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag met 75 tegen 5 stemmen, het wetsontwerp heffingen ten behoeve van het leenings- fonds 1940 aangenomen. Tegen stemden de communisten. N.S.B. en C.D.U. BtJ dit ontwerp wordt het bijzondere in voerrecht voor benzine verhoogd, evenals het invoerrecht voor benzol Voorts wordt •en heffing van 15 opcenten voorgesteld op de successiebelasting en een heffing op de tot dusver onbelast gebleven koffie. Ten slotte wordt voorgesteld verhooging van den Suikeraccijns. Een amendement van den heer van Gel deren (s.d.) om de verhoogde heffing op koffie te doen gelden tot 30 April 1941 werd .verworpen met 54 tegen 24 stemmen. Voor stemden de S.D., N.S.B., communisten en de C.D.U. Een gelijksoortig amendement ten aanzien van de suiker werd door den mi nister overgenomen. Bij nota van wijziging stelde de minis ter tenslotte voor, de overige heffingen, uit gezonderd de verhooging van de successie belasting, te doen gelden tot 1 Mei 1943. In zijn rede, waarmede minister de Geer de sprekers van den vorigcn dag beant woordde. zeide hij niet onvoldaan te zijn over de ernstige en zakelijke critiek. Een uitzon dering maakte hij voor de hoeren de >Iar- chant et d'Ansembougr, Posthuma en de Visser. De verschillende geuite wenschen besprekende, zeide de minister, het ie be treuren. dat indertijd het wetsontwerp, dat heffing van inkomens en vermogens van in het buitenland wonende Nederlanders in hield, door de Kamer was verworpen met Ogn. de R.K. tegen en de S.D. en de C.II. voor. Inderdaad verdient het aanbeveling een dergelijk ontwerp nogmaals in te die nen, doch dan als duurzame maatregel, ten bate van den normalen dienst. Bij verhoo ging van de couponbelasting en belasting heffing op andere renten, is er eigenlijk sprake van inkomstenbelasting, doch geca moufleerd. Een nadeel is. dat hierbij nóch met progressie, nóch met kinderaftrek, nóch Van motorrijtuigen en fietsen. Mi nister eischt on ver bid dellij k pro cesverbaal. De minister van Justitie heeft de procu reurs-generaal erop gewezen, dat de nale ving van het voorschrift, dat „motorrijtuigen op meer dan twee wielen voorzien moeten zijn van één of twee achterlichten, welke achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achterkomend verkeer een rood licht uit stralen", te wenschen overlaat. Men ziet au to's waarvan het achterlicht hetzij niet brandt, hetzij zulk een zwak licht uitstraalt dat het door het inhalend verkeer niet tijdig wordt opgemerkt, vooral op de moderne auto wegen, waar snel gereden wordt, of daar waar het motorrijtuig zonder deugdelijk ach terlicht stilstaat. Eenzelfde gedragslijn moet wor den gevolgd ten opzichte van het verbod, om over een weg te rijden met een motorrijtuig of een aan hangwagen, die met inbegrip van de lading zy2 meter boven den weg reikt en ten aanzien van verblinden de verlichting. Deze bepaling wordt meermalen overtre den, met gevolg, dat schade aan viaducten ontstaat. Bovendien kunnen voertuigen met te hooge lading, vooral bij het uitwijken op wegen met touronding, licht omkantelen. Het rijwielaohtcrlichtjo. Ten aanzien van het voeren van roode «chterlichten door wielrijders acht de mi nister het wcnschelijk terug te komen op de tot dusver toegelaten tegemoetkomende regeling. Een deel der wielrijders maakte hiervan misbruik. Als een bezwaar tegen de soepele regeling wordt aangevoerd, dat dit op den duur het politicgezag niet ten goede komt. In verband hiermede heeft de minister thans bepaald, dat voortaan ook dAn ver baliserend ntoet worden opgetreden, indien de in overtreding zijnde wielrijder op de plaats van aanhouding en binnen korten tijd er niet inslaagt het achterlicht In be hoorlijk brandenden toestand te brengen» met minimumlevensonderhoud rekening kan worden gehouden. Het eenige middel, waaraan in dit verhand gedacht kan wor den, achtte de minister toepassing van de couponbelasting op ondcrhandsche lecniVi- gen. Wat de heffing op den suikeraccijns be treft, hier had de minister overwogen de op centen te vervangen door verhooging van de omzetbelasting op weelde artikelen van tien op twaalf en een half procent. Voor loop i g is dit denkbeeld echter verwor pen. De verhooging van de successiebelas ting zal vermoedelijk de volle vijftien jaren van het bestaan van het leeningsfonds, zoo niet langer, van kracht blijven. De heffing ineens is het eerst in 1914 aan de orde gesteld, doch men zag vrij spoedig de nadeelcn in. Zij werd vervangen door drie verdcdigingsbelastingcn in 1911». Het oogeu- blik voor iets dergelijks achtte de heer de Geer nog niet aangebroken Als de oorlog lang duurt, zal men hiertoe tu^schentijds moeten komen en als hij korter duurt na af loop. Daarom had de minister geen bezwaar tegen de verlangde tijdelijkheid der nu voor gestelde heffingen. In dat verband gevoel de hij het meest voor een termijn van drie jaren. Tenslotte verklaarde de minister, dat liet verlangde brecdopgezette debat over de ie volgen financieringspolitiek 'der buitenge wone uitgaven bij de behandeling der rijks- begrooting of bij interpellatie kan geschie den. Bij de replieken diende de heer De Vis ser (comm.) een motie in, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat heffingen ten behoeve van het Leeningsfonds 1940 die nen plaats te hebben op het draagkrachtige deel der bevolking en de regeering verzoekt, maatregelen te doen voorbereiden om te ko men tot extra jiPogressieve heffingen op de vermogens boven f30.000 en op de inkomens boven f80.000 per jaar. Deze motie was me- de-onderteekend door den heer Effcndi (comm.) en werd gesteund door den heer Van Houten 'fC.pjJ.j. Daar de ondersteu ning onvoldoende' was, kwam zij niet in be handeling. Voorts repliceerden nog de heeren Van Gelderen (s.d.), Teulings (r.k.), de Wilde (a.r.> en Bijlsma (v.d.). In zijn dupliek zeide de minister nog, dat hij niet kan meegaan met het verlangen om de heffing op koffie tot een jaar te beper ken. Wel kon hij meegaan met een derge lijke beperking voor de heffing op den suikeraccijns, doch dan zal hij la ter met een verhooging van de omzetbe lasting moeten komen. Het Begrootingsontwerp van het Leening- fonds 1910 voor het loopende jaar werd na een kort debat, waarbij de hoeren Wagenaar (a.r.) en de Marchant et d'Ansenibourg (n.s.b.) het woord voerden en de minister repliceerde, zonder hoofdelijke stemming aanvaard met eerstgenoernden spreker te gen. Eveneens zonder hoofdelijke stemming vereenigde de Kamer zich met de bcgrooting „China is in staat een leger van twaalf millioen man te vormen wan neer de tijd zal zijn gekomen voor een groot tegenoffensief, zoo luidt een door een woordvoerder der Chi- neesche regeering afgelegde verkla ring. Vier millioen man zijn thans onder de wapenen. Acht millioen man wor den reeds opgeleid en zullen binnen een jaar bruikbaar zijn voor den stnjd. De Japansche troepenmacht in China wordt geschat op veertig divisies, ofwel ongeveer één millioen man. De Chineesche ambassadeur te Londen Kwo Tai-hi heeft gisteren in e?n tafelrede gezegd: „De door Japan in het Verre Oos ten nagestreefde vrede is dezelfde vrede, waartegen de geallieerden den strijd heb ben aangebonden: het is de vrede van het kerkhof.'' Hij voegde eraan toe, dat als de Vereenigde Staten en Groot Brittannie het leveren van grondstoffen aan Japan zouden staken, dit land den oorlog niet langer dan een jaar zou kunnen voortzetten. ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN IN JAPAN. Ongetwijfeld is bij de door Tsjoenking ge geven cijfers wel van overdrijving sprake. Zeker zal China in staat zijn 12 millioen man op de been te brengen, maar ze tot soldaten te vormen, d.w.z. voor hun uitrus ting en approiïandeeiïug te zorgen, is een Als nu hst mooie weer ook maar wil komen. Sche- veningen maakt zich gereed voor het badseizoen. Het plankier voor de wandeling langs de tentjes op het strand is gelegd en de bad stoelen zijn nit hun winterslaap gehaald en heb ben hnn plaats aan het strand weer gekregen. van het Werkloosheidssubsidiefonds voor dit jaar. De eenige spreker was de heer Tjalma (a.r.), die ontkende dat het sneeuw ruimen staatstaak wordt, als het fonds in de toe te kennen loonen participeert. Uitvoe rig heeft de minister van sociale zaken, de heer Van den Tempel, den spreker beant woord. Hij wees er o.m. op, hoe altijd wordt bepleit de arbeiders uit de zorgsfeer te halen en voor loon In plaats van voor steun te laten -«verken en hoe hier eigenlijk het tegengestelde wordt voorgestaan. Zonder debat en zonder stemming werden voorts aangenomen de wetsontwerpen ver hooging van de defensiebegrooting voor 1939 en bekrachtiging van een door den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-lndië vast gestelde ordonnantie betreffende verlenging van het defensie-uitvoerrecht De Kamer komt Dinsdagmiddag weder bij een. DE GEREDDEN VAN DE „PROT1NUS", Bij de reederij van den ondergeganen trei- ler „Protinus" is gisteren bericht ontvan gen. dat de toestand van zeven der gered de opvarenden van dit schip vooruitgaande is. De toestand van den matroos is nog het zelfde. tweede zaak. En dat zal wel niet zoo ge makkelijk gaan. Intusschcn staat wel vast, dat Japan voor geweldige moeilijkheden staat; het land van den Mikado dreigt aan economi sche onmacht ten onder te gaan. Dit blijkt zonneklaar uit een officieel rap port van den Amerikaanschen handelsatta ché te Tokio, waarin gewaagd wordt van schaarschtc aan electrische energie en steenkool. Het eerste wordt geweten aan de langdurige droogte waardoor de kracht der watervallen en rivieren niet voor opwekking van electriciteit kan worden benut, het tweede aan gebrek aan deviezen. Daarenboven stijgen de prijzen snel. Er zijn tal van prijsregelingen, doch de prac- tijk is, dat slechts in den sluikhandel tegen enorm hoogere noteeringen voldoende kan worden gekocht Alles wijst, zegt het rapport op een In flatie. De hankbiljettencirculatie is in ruim een jaar tijd verdubbeld en alles wijst er op. dat de regeering niet langet* in staat is baas te blijven in de economische en fi- nantieele keuken. Dat vette brok China ligt erg zwaar In de kleine Japansche maag! STRAKS OOK EXPORT VAN ROGGE EN GERST. Naar men aan de Msh. mee^edeelt heb ben de jongste besprekingen tusschen de betrokken Nederlandsche en Belgische de partementen tot zekere overeenkomsten op economische gebied geleid. De tarwe, welke door een Belgische fir ma op de Rotterdamsche beurs werd ge kocht en daar sedert Maart «van het vorig jaar in transito lag opgeslagen Is thans vrij gegeven oir zal eerstdaags naar België kun nen worden ingevoerd. Voorts en dit is .van grooter hclaug werd op de Antwerpsche graanbeur» mee gedeeld, dat bi' de besprekingen, welke vo rige week plaats hadden, de Nederlandsche regeering toestemming heeft verleend een groote hoeveelheid rogge men spreekt van 10.000 ton naar België uit te voe ren. Deze rogge zal in kleine schepen naar Belgie worden getransporteerd en direct aan de afnemers verkocht. Het bericht had gisteren op den prijs ter Antwerpsche graanbeurs een zekere in vloed. alhoewel er nog geen Nederlandsche rogge verkocht werd. I>e Nederlandsche vraagprijs schijnt trouwens ietwat boven het huidige peil te zijn, hetwelk, naar wordt verklaard, ook in zekere mate beïnvloed wordt door Duitsche rogge-offertes. NWt er van zij: in de kringen van den Antwerpschen groothandel ziet men in deze eerste grnanuitvoer van Nederland naar Belgie slechts een begin van verdere exporten. Volgens geruchten ter beurze zou de Nederlandsche regeering binnenkort ook toestemming geven to deu uitvoer van een groote hoeveelheid gei>t. ZE SMAKEN BEST! IN DE KASSEN ZIJN DE AARDBEIEN REEDS TOT RIJPHEID GEKOMEN EN EEN JEUGDIG PLUKSTBR- TJE KAN DE VERLEIDING NIET WEER STAAN. OM EENS VAN DE SAPPIGE VRUCHTEN TE PROEVEN. Verdere economische toenadering Morgen zal in het gebouw van het prov. bestuur te Brugge de permanente Neder landsch—BelgischLuxemburgsche hen- delscommissie vergaderen, onder leiding van den Belgischen oud-minister v. Isarker en den Nederlandschen oud-minister Pos thuma. Op de agenda staat o.a. een onderzoek naar de kwestie van de aangehouden la dingen en naar de moeilijkheden, welke zich voordoen in het handelsverkeer tus schen Nederland on Belsië. De vorige vergadering der commissie werd gehouden te 's Gravenhage.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1