Wij lazen voor U Chineesche „strooman- opisatie" veroordeeld Vernielende glimlachjes Kapitein van de „Hengelo'' berispt Op de fiets de wereld door Voor alles de burgerij veilig! Het nameloos leed der spraakgebrekkigen HET DANKBARE ONDERWERP VOOR „HUMORISTEN". In dit opschrift lezers, ligt een een zee van leed opgesloten. Leed voor het spraakgebrekkige kind en helaas maar al te vaak ver maak voor de toehoorders. Zijn de ze kinderen niet dikwijls het voor werp van spot. en lachlust van hun kameraadjes en daarnaast... het is droevig dit te moeten consta- teereneen bron van plezier voor vele volwassenen? Een zeer deskundig medewerker, onderwijzer en spraakleeraar. ver telt in eenige zeer interessante arti kelen uit zijn praktijk. Ik wéét. dat het zoo kwaad niet bedoeld wordt, waarde lezer. Men heeft niet den op zet hem den spraakgebrekkige belachelijk te maken. Men denkt er verder niet bij na. Maar dat is het hem juist. liet kwaad is geschied voordat men het weet. Als u wist, wat men bij zoo'n spraakgebrekkige. met een glim lachje al. kunt vernielen, dan zult u zich wel tweemaal bedenken alvorens u iets der gelijks weer doet. Kn dat velen daar nog niets van weten óf begrijpen, dat blijkt vol doende als men... let op lezer... zelfs stot- terliedjes maakt en nog erger, ze voor de radio voordraagt. Een hecle zaal zit te brul len en te gieren van het lachen over de „leuke" wijze waarop de conferencier een spraakgebrekkige weet na te bootsen en nie mand denkt er bij, dat de ongelukkige spraakgebrekkige dat ook moet aanhooren. Niemand schijnt te begrijpen, dat de stotteraar voelt, dat de zaal om hem brult en giert. Dat daar op het podium iemand staat, die zijn kwaal demonstreert, zijn kwaal, waartegen hij daggclijks als een wanhopige moet vechten, die hem het leven vergalt en soms tot een hel maakt. Weet u wel, dat er verschillende geval len bekend zijn. waarbij stotteraars, teneinde raad. zich van het leven wilden berooven? Overdreven zegt u? Neen, lezers, dat is reeds door verschillende spraakleeraren meege maakt. Zoudt u het in 't hoofd halen bij een ernstigen zieke te gaan zitten lachen? „Neen. natuurlijk", zegt u verontwaardigd. Welnu, als u. na mijn artikelen gelezen te ohebbcn. tot de slotsom bent gekomen, dat een spraakgebrekkige moet beschouwd worden als een ernstige patiënt, ben ik over tuigd, dat u dergelijke menschen in het ver volg niets meer in den weg zult leggen, nóch door woord of gebaar. Een treffend geval uit de praktijk. Dat het spraakgebrek van ingrijpenden in vloed kan zijn op de karaktervorming van het kind, blijkt wel uit het volgende uit mijn practijk. Een leerling van een am bachtschool kreeg spraaklessen voor liet stotteren. We. hadden na verloop van tijd al aardige resultaten verkregegn, toen hij in eens weg bleef van de les Aur.gezien ik de zaak niet vertrouwde, schreef ik een briefje om opheldering aan de ouders. Eenige da gen later kwam de moeder geheel van streek, met haar zoon bij me. Wat bleek, de zoon had het geld voor de les zelf gehou den en omgezet in sigaretten en snoepgoed en thuis net gedaan, of hij op les was ge weest. Na een vertrouwelijk gesprek met den jongen apart, vertelde hij me de toe dracht van liet geval. Door zijn spraakge- brek werd hij steeds door de andere leerlin gen geplaagd en lieten ze hem verder links liggen. Nu had hij zich ook eens groot willen houden en uit verlangen naar vriendschap, van het achterge houden geld zijn medescholieren rij kelijk getractcerd op sigaretten enz. Hij trachtte daarmee te bereiken een opneming in hun kring om te ont komen aan het gevoel van een uit- gestootene tc zijn. Thuis had hij van vader al een pak slaag opgeloopen. De goede man zag alleen den diefstal van 't geld en vroeg zich niet af. waar eigenlijk de diepere oorzaak gezocht moest worden. De zoon is van zijn stotte ren genezen en kwam later een getuig schrift vragen, om te kunnen solliciteeren bij den vliegdienst te Socsterberg. Met ge noegen heb ik het geschreven, als een logen straffing van „eens een dief. altijd een dief'. Ieder heeft verstand van teren. stot- Vond het niet noodig te ver melden dat zijn schip over den grond was geschuurd. De raad voor de scheepvaart heeft giste ren uitspraak gedaan in zake het over den grond schuren van het m.s. „Hengelo" na bij het eiland Aspoe aan de zuidkust van Zweden, op 23 Augustus 1939 en de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den kapitein van dit vaartuig, wegens bet niet-vermelden van voormeld ongeval in het scheepsdagboek en het niet-opvolgen der voorschriften, ge geven bij artikel 13 van het Schepenbesluit. De raad is van oordeel, dat het over den grond schuren van het motorschip „Hen gelo" nabij het eiland Aspoe hieraan is toe te schrijven, dat het schip verkeerdelijk tusschcn het eiland en de boei is doorge gaan ,in plaats van tusschen de twee boei en, die ten deze bet vaarwater aangeven. De raad wil aannemen, dat door schitte ring van het zonlicht de boeien moeilijk waren te zien. maar dit had voor den ka pitein een reden moeten zijn om met door varen te wachten tot hij de beide boeien zag. De raad meent, dat jeugdige onervaren heid de kapitein was 22 jaar oud hier een rol heeft gespeeld. Hij heeft zich ook verder van het opgeval niets aange trokken, hoewel de ervaring bij stooten of aan den grond schuren dikwijls leert, dat de bodcmschade, ook als het schip droog blijft, niet meevalt. Dat de klacht gegrond is .geeft de kapi tein toe. Hij achtte het voorgevallene niet van voldoende gewicht om het in zijn jour naal te vermelden en om een expert van een erkend onderzoekingsbureau te raad plegen. Deswege kan naar 's raad's oordeel, titans nog met een berisping worden vol staan. Een van de meest voorkomende gevallen is wel het stotteren en waarvan iedereen haast verstand schijnt te hebben. De gekste raadgevingen worden den stotteraar ge daan. bijv., ..je moet langzaam spreken en kalm blijven", of „je moet de zin. die je zeg gen wilt. eerst goed in je hoofd klaar heb ben" en dergelijke fraaiigheden meer, waarvan de stotteraar als hij ze wil opvol gen meer last dan gemak heeft. Het is het beste dat de leek zijn raadgevingen, hoe goed ook bedoeld, maar voor zich houdt. De behandeling van een stottergeval is ruik een subtiel en voor olken patiënt op zichzelf staand geval, dat een enkele raad geving totaal niets kan uitwerken. Een ander verschijnsel, waarop lk nog even den nadruk zou willen leggen, is de ongelukkige meening die bij vele menschen heerscht. dat als het kind wat ouder wordt de kwaal vanzelf wel overgaat. Dat komt sporadisch wel eens voor. maar in bijna al> gevallen is het tegengestelde waar. Het wordt niet vanzelf beter, maar wel erger en de gcheele opvoeding, zoowel geestelijk als moreel lijdt er onder, Zeg het met bommenl Rumoerige verkiezingstijd in Chili. Bij de verkiezing van een senator ter vervanging van Munoz, die tot minister van arbeid is benoemd, is de candidaat der regeering, Vene- gas, met een meerderheid van bijna 4.300 stemmen gekozen. Gemeld wordt, dat in het huis van den voorzitter der conservatie ve partij twee bommen zijn ontploft. Er zijn verscheidene arrestaties ver richt. PAARD OP HOL JONGEN ONDER KAR GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag is de veertienjarige jongen Freriksen te Enter in Overijsel van een kar gevallen, doordat het daarvoor ge spannen paard op hol sloeg. De iongen kwam onder den wagen terecht en werd ernstig gewond. Geestelijke en geneeskun dige hulp was spoedig aanwezig, doch kor ten tijd later is de jongen overleden. 68-jarige Amerikaan maakt een plezierreis. Wij lezen in het N. v. d. D. v. N. I.: Op het gebied van wereldreizigers hebben wij, ook in Indië, reeds van alles beleefd, doch wij gelooven dat de wereldreiziger die thans een tocht door Sumatra maakt, bui- Boven: Sir Samuel Ho are, de nieuwe Engelsche minis ter van Luchtvaart, in specteerde dezer dagen een der stations van de Royal Air Force in de nabijheid van Londen. De minister neemt een aantal gevechtsmachi nes en haar bemanning in oogenschonw. Rechts: De bekende voor]aars- bijenmarkt te Tilburg is Maandag gehouden en, de omstandigheden in aanmerking geno men, was er een flinke aanvoer van bijenvol ken. ten het gewone genre der globetrotters valt. Het betreft hier den 68-jarigen Amerikaan Camron Burns, die ruim 6 jaar geleden voor zijn plezier met zijn fiets er op uit is getrok ken en sedertdien, waar mogelijk, al fiet send over de wereld heeft gereisd. Na Midden- en Zuid- Amerika doorgefietst te hebben-kwam Europa aan de beurt, waar hij ongeveer 4 &ar fietste, en zoo bevond hij zich bij het uitbreken van den Finsch-Rus- sischen oorlog in Finland en kon toen nag juist via Stockholm, Denemarken en Duitsch land, Nederland bereiken, waar hij een maand verbleef. Wegens den oorlog was het niet mogelijk om door Frankrijk te rijden en hij is toen niet den trein van Nederland naar Marseil- lc gereisd, waar hij een boot naar Indië nam. Na korten tijd in en om Singapore vertoefd te hebben, kwam hij 6 Februari te Batavia, waar hij drie weken vertoefde om toen weer met zijn fiets verder trekken en wel naar Mcrak. Van Merak met de boot naar Oost- haven en al fietsend van Tandjong Karang bereikte de heer Burns Palembang. Drie da gen later verliet de vitale oude baas Palem bang om via Lahat en verder dwars door Sumatra over Fort de Koek naar Medan te fietsen; een trip, waar menigeen zelfs met een auto tegen opziet, doch de heer Burns doet het met de fiets en bovendien nog voor zijn plezier. INTERNATIONALE JOODSCHE FIGUUR OVERLEDEN. CYRUS ADLER f Op 76-jarigen leeftijd is te Philadelphia overleden de bekende Joodsche geleerde en leider dr. Cvrus Adler, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de regeling van een aantal internationale kwesties in zake de Joden, Troepenparade in Brussel WIJLEN KONING ALBERT HERDACHT. Ter gelegenheid van de verjaardag van wijlen Koning Albert heeft Koning Leo- pold gistermorgen te Brussel de revue ge passeerd over de troepen. Er werd veel ge vlagd en een zeer talrijk publiek aan schouwde de parade. Voor het paleis was een tribune opgericht waar prins Boude wijn en prins Albert plaats namen, bene vens de ministers, de voorzitters van den senaat en de kamer, de primaat van Bel gië, mgr. van Roey en verschillende autori teiten. Ook in de voornaamste steden des lands werden paraden gehouden. RUMOER OM DE LUCHTBESCHERMING. Het conflict tusschen minis ter van Boeyen en de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, doet de nieuwe Rotterdamsche Courant (lib.) schrijven: Een oordeel over het verle den kan beter opgeschort blij ven, zoolang de vereeniging niet haar lezing van het ge schil en zijn oorzaken heeft laten hooren. Echter, met hoe veel gerechtvaardigde grieven ook tegen het luchtbescher- .mingsbeleid van den minister zij daarbij zal komen aandra gen, zij zal zich vooral moeten verantwoorden wegens de door den bewindsman gecon stateerde tegenstelling tus schen haar formeele bereid verklaring, zich naar de re- geeringswcnschen te gedragen en haar feitelijke optreden, dat daarmede door den minis ter in strijd wordt geacht. De hoofdzaak blijft evenwel, de plaats te bepalen, welke in het kader van de overheids zorg met betrekking tot de luchtbescherming aan het par ticuliere initiatief, dat zich in de vereeniging op verheugen de wijze heeft geopenbaard, kan worden ingeruimd. Te de zer zake heeft begin 1939 de commissieQuarles van Uf- ford de regeering van voorlich ting gediend. Haar advies had tot strekking, dat vanwege de plaatselijke en de landelijke luchtbeschermingsautoriteiten een zeker toezicht op de sa menstelling van de verschil lende besturen der vereeni ging en op haar gestie zou worden uitgeoefend. Niet al leen is een dergelijk pyer- heidstoezicht gerechtvaardigd wegens het niet onbelangrijke subsidie, dat de vereeniging uit 's Rijks kas genoot, het was ook geboden, door den aard van de diensten, waar aan zij haar medewerking ver leende. En het orgaan besluit: Wij spréken de hoop uit, dat de regcering, die in deze kwestie in elk geval getoond heeft aan de esscntiëele voor waarden voor een inschake ling van het particuliere ini tiatief in de luchtbescherming te willen vasthouden, ook ove rigens d° kracht en voortva rendheid zal toonen, welke ten dezen vereischt zijn. Het is waarlijk meer dan tijd, dat de veiligheid van de burgerij, zooveel als maar eenigszins mogelijk is, verzekerd wordt. ANDERE TIJDEN, ANDERE ZEDEN. Het is alweer enkele weken geleden, aldus Het Volk, dat minister Gerbrandy in de Eerste Kamer met zijn aan kondigingen van stevig optre den ter bescherming van de binnenlandsche veiligheid tij delijke geruststelling bracht. Wij zouden op overhaasting niet gaarne willen aandrin gen; het is moeilijk genoeg voor stevig optreden tegen die extremisten, die de veiligheid van het land in gevaar bren gen, middelen te vinden, die niet tegelijkertijd de normale democratische vrijheden voor de overgroote lovale meerder heid van ons volk beperken. Doch vast staat, dat de publie ke opinie verontrust is. In het Maandblad van de R.K. Staatspartij vinden wij een samenvatting van de plannen van den minister van Justitie, voor zoover de ze uit zijn mededeelingen kunnen worden afgeleid. An ders dan het katholieke or gaan juichen wij het toe. dat deze minister in de eer ste plaats wil pogen alles te halen uit de bestaande wet ten en voorts vooral denkt aan nieuwe wettelijke bepa lingen, die slechts voor de tegenwoordige uitzonderings toestand van beteekenis zijn. Wij zijn benieuwd. Wij zijn eerlijk gezegd, ook een beet je ongeduldig. En hoezeer wij er ook van overtuigd zijn, dat de innerlijke kracht van de Nederlandsche de mocratie groot genoeg is om het in normale omstandighe den zondec maatjregclea tc kunnen stellen die niet bij de democratie passen wij erkennen bij voorbaat, dat de verhoudingen van dit oogenblik op zichzelf beden kelijke beperkingen van de grondwettelijke vrijheden noodzakelijk kunnen maken. Mits men, ook bij de toepas sing, steeds in het oog houdt voor wie de bepalingen wél en voor wie zij niet zijn bestemd, besluit het Soc. Dem. Orgaan. ONZE BOTERPOLITIEK. STEUN AAN ENGELAND. Het Alg. Handelsblad wijst er op. dat niettegenstaande onze regeering een millioen per jaar aan zuivelpropagan- da uitgeeft, bet leger marga rine te eten krijgt en zegt: „Gegeven deze kostbare overheidspropaganda moet 't toch wel vreemd aandoen, dat aan de landsdienaren op wier phvsiek welzijn het wel het allermeest aankomt, n.1. de landsverdediging de ze kostelijke en voedzame bo ter wordt onthouden Tenslotte is daar dan nog do .,gevoels"-kwestie. Doet hot zoo op het eerste gezicht niet wat vreemd aan. dat de Engelsche „Tommies" onze boter consumeeren, waarvoor onsland slechts de helft der nroductiekosten krijg* be taald. terwijl onze eigen ..jongens" margarine krijgen voorgezet? Zit ook daar niet iets scheefs in?" Zeg dat wel! sneert fiet nat. dagblad van de N.S.B. Het is eigenlijk steunverlee- nen aan Engelaadl Veelbesproken landkaart in circulatie De Britsche autoriteiten hebben besloten, uitgebreide publiciteit te geven aan de be kende kaart met het Duitsche expansieplan welke in 1938, ten tijde van de actie der Sudeten-Duitschers, bij een huiszoeking in het .bureau van generaal Henlein is ge vonden. De publicatie zal geschieden in den vorm van 300.000 gekleurde aanplakbiljet ten. welke op de muren, zoowel op straat als in cluhs, scheepvaartbureaux. fabrieken, hotels, enz. zullen worden aangebracht. Het opschrift op de biljetten zal luiden: „de oorlogsdoeleinden der Nazi's". Naar men zich zal herinneren, waren op deze kaart, waaraan de Fransche pers in September 1939 reeds uitgebreide publici teit heeft gegeven, de achtereenvolgende etappes van de Duitsche expansie au1- geven. Maar de regeering van Wang Tsjing Wei zet door. De regcering Wang Tsjing Wei heeft tot alle troepen in geheel China het bevel ge richt de vijandelijkheden tot nader order terstond te staken. Tevens heeft de mili taire commissie instructie ontvangen de re- geering op de hoogte te houden van de na leving van dit bevel tot wapenstilstand door de Chineesche troepen. Bevoegde waar nemers wijzen er op, dat de Chineesche troe pen die aan het bevel gehoor geven en de vijandelijkheden staken, zullen worden opge nomen in het nationale verdedigingsleger van de regeering van Nanking. Wag Tsjing Wei is gistermiddag per vliegtuig te Nanking aangekomen. Hij werd verwelkomd door Wangkomin en andere Chineesche en Japansche hooggeplaatste ambtenaren. Stroomannenorganisatie veroordeeld. De Chineesche legatie in den Haag pu- I bliceert een op 31 Maart te Parijs geda- J teerd telegram, geadresseerd aan den presi- I dent der Chineesche republiek Linsen, aan t maarschalk Tsjang Kai Sjek en aan het j Chineesche volk, waarin 21 diplomatieke I vertegenwoordigers van China in het bui- I tenland plechtig „het stroomannenorganis- I me van Wang Tsjing Wei" veroordeelen en „zweren gehecht te blijven aan onze J nationale politiek, teneinde de sympathie te verdienen van 'de bevriende mogendheden en onze onwrikbare houding tegenover de internationale meening te bevestigen". Het telegram verklaart verder, dat Wang Tsjing Wei een schandelijke daad van ver raad en capitulatie heeft gepleegd. Niet al leen tracht hij het Chineesche volk te be dreigen, maar bovendien maakt hij China voor de wereld belachelijk. Het telegram is onderteekend door Chineesche diplomaten in Parijs, Londen. Berlijn, Washington* Brussel, Santiago, 's-Gravenhage, Bern. Rio de Janeiro. Lima, Lissabon. Panama.. Mexi co. Kopenhagen. Warschau. Stockholm en Oslo. Boekarest, Havana, Rome, Ankara en Mos)kou*

Schager Courant | 1940 | | pagina 8