Denemarken bukt TARZAN en de Duitschland waarborgt Deensche en Noorsche onafhankelijkheid vuren van Tohr Waarom Berlijn toetastte DE SCHAT ut de Wx&ldijti De vordering van motorrijtuigen Radioprogramma JDE GEALLIEERDEN ZOUDEN ANDERS BINNEN ENKELE DAGEN TOT BEZET TING VAN NOORWEGEN ZIJN OVER GEGAAN". De Duitsche regeering heeft aan de Noor sche en aan de Deensche regeering het vol gende memorandum gezonden: Ondanks den oprechten wensch van het Duitsche volk en zijn regeering, met het Engelsche en Fransche volk in vrede en vriendschap te leven, en ondanks het ont breken van iederen redelijken grond tot een wederzijdschen strijd, hebben de machtheb bers in Londen en Parijs het Duitsche volk den oorlog verklaard. Met de ontketening van dezen door hen sedert lang voorberei den, tegen het voortbestaan van het Duit sche rijk en het bestaan van het Duitsche volk gerichten aanvalsoorlog, hebben En geland en Frankrijk ook tegen de neutralen den zee-oorlog geopend. Terwijl zij aanvankelijk, met volkomen miskenning der primitiefste regels van het volkenrecht trachtten, de hongerblokkade tegen Duitsche vrouwen, kinderen en grijs aards in te stellen, onderwerpen zij tege lijkertijd ook de neutrale staten aan hun niets ontziende blokkademaatregelen. Het onmiddellijk gevolg van deze door Engeland en Frankrijk ingevoerde, in strijd met het volkenrecht zijnde, strijd- methoden, waaraan Duitschland met zijn afweermaatregelen het hoofd moest bieden, was de zeer ernstige schade voor de neu trale scheepvaart en den neutralen handel. Daarenboven bracht dit Engelsch optreden het neutraliteitsbegrip zelve een vernieti genden slag toe. Van zijn kant heeft Duitschland er echter naar gestreefd, de rechten der neutralen te eerbiedigen door den zee-oorlog te heperken tot de tusschen Duitschland en zijn tegenstander liggende zeegebieden. De laatste maanden is steeds duidelijker de volkomen mislukking van de Britsche blokkade-politiek aan den dag getreden. Deze ontwikkeling alsmede het ontbreken van kansen op succes van een rechtstreek- schen aanval op de Duitsche versterkingen in het Westen en de in Engeland en Frankrijk voortdurend toenemende zorgen als gevolg van de geslaagde Duitsche te- gen-aanvallen ter zee en in de lucht hebben den laatsten tijd in toenemende mate er toe geleid, dat beide landen trachten, met alle middelen het oorlogstooneel naar het neutrale vasteland in en buiten Europa over te brengen. Het daarbij door Engeland en Frankrijk in Scandinavië nagestreefde doel is in de eerste plaats: 1. Duitschland door de bezetting van Narvik van zijn noordelijken ertstoevoer af te snijden en 2. door ontscheping van- BritschFran sche strijdkrachten in de Scandinavische landen een nieuw front te vormen om Duitschland van het noorden uit in de flank te kunnen aanvallen. Dit voornemen werd door de propaganda 'der westelijke mogendheden voorbereid en door steeds krachtiger wordende druk op de neutralen gesteund. De concrete berich ten over op handen zijnde landingspogin gen der westelijke mogendheden in Scandi navië hoopten zich den laatsten tijd steeds meer op. In deze beslissende phasc van den strijd om het bestaan, die Engeland en Frankrijk Duitschland hebben opgedrongen, kan de Duitsche regeering -echter onder geen voor waarde dulden, dat Scandinavië door de FEUILLETON door MALCOLM HOWES 34. HOOFDSTUK XV. Een vlucht, en een gevecht. Mrs. Haxton was den dag na Royson's ver trek uit het kamp voor dag en dauw op, maar ook Irene was geheel gekleed, toen de oudere dame naar haar tent kwam om te vragen, of ze kaar even mocht spreken. Irene had zich den vorigen avond heelemaal niet uitgekleed. Toen ze zich uit Dick's armen had losgemaakt, was ze weliswaar terstond haar de oase terug gekeerd, maar ze had een stoel buiten gezet en zoete, en angstige droomen gedroomd onder de sterren. Mrs. Haxton ging recht op haar doel af. Na eenige maanden wist Irene dat haar bezoek ster geheel en al op de hoogte was van haar liefde voor Roy3on. Maar deze mededeeling bleek slechts een inleiding te zjjn; de eene verrassing volgde op de andere. Binnen het kwartier had de oude dame haar beurtelings in verbazing, ergernis en verontwaardiging gebracht door haar ont hullingen over den jongen man. 't Was in het geheel geen arme jonge man, haar Dick, in tegendeel, sinds eenige weken was hy Baronet en in het bezit van titels en landgoederen... men had hem daar niet alleen geheel onkundig van gelaten, maar zelfs de aan hem gerichte brieven onderschept! Toen stond Irene gloeiend van verontwaar diging op en wilde heengaan. Neen u moet, u zult me verder aanhoo- ren, barstte mrs. Haxton toen heftig uit! Ik wil, in ruil voor myn mededeelingen, dat jjj deze dingen aan mr. Fenshawe vertelt. Hy zal nog grooter afschuw gaan voelen voor baron von Kerber en mijn rampzalig persoontje en westelijke mogendheden tot gevechtsterrein tegen Duitschland gemaakt en het Deen sche en Noorsche volk, zij het direct of in direct, voor den oorlog tegen Duitschland misbruikt wordt. De Duitsche regeering neemt daarom voor den duur van den oorlog de bescher ming van deze beide Koninkrijken op zich. Zij is Vastbesloten, van nu af aan met alle machtsmiddelen den vrede in het Noor den tegen iederen Britsch—Franschen aan val te verdedigen en definitief te waarbor gen. De Duitsche regeering heeft deze ontwik keling niet gewild. Het Duitsche opperbevel is niet voornemens de door de Duitsche troe pen bezette punten als operatiebasis voor den strijd tegen Engeland te gebruiken, zoolang het niet door maatregelen van En geland en Frankrijk hiertoe gedwongen wordt. De Duitsche regeering verwacht derhalve, dat de Noorsche en Deensche reeeering en hare volkeren begrip zullen toonen voor het Duitsche optreden en zich er niet te gen zullen verzetten. Alle tegenstand moet en zou door de Duitsche strijdkrachten met alle middelen gebroken worden en daar om slechts tot een volkomen nutte loos bloedvergieten leiden. De Ko ninklijke Noorsche en Deensche re geeringen worden derhalve verzocht met den grootsten spoed alle maat regelen te nemen om te waarborgen dat het optreden der Duitsche troe pen zonder wrijving en moeilijk, heden kan geschieden. In den geest van de van oudsher bestaan de goede DuitschNoorschDeensche be trekkingen verklaart de Duitsche regeering aan de beide regeeringen, dat Duitschland niet voornemens is, door zijn maatregelen de territoriale onschendbaarheid en politie ke onafhankelijkheid van de Koninkrijken Noorwegen en Denemarken thans of in de toekomst aan te tasten. Kopenhagen erkent onder protest de Duitsche bescherming De Duitsche gezant in Kopenhagen heeft gistermorgen de Deensche regeering de Duitsche nota overhandigd, waarin het standpunt der Duitsche regeering ten aan zien van de Engelsch-Fransche oorlogsuit breidingsplannen in Scandinavië uiteenge zet wordt, en waarin wordt medegedeeld dat Duitschland de bescherming op zich neemt van de neutraliteit en do veiligheid van Denemarken. De Deensche regeering heeft na onderhandelingen van den Duitschen ge zant met den Deenschen minister-president en den Deenschen ministerraad besloten om, onder protest betreffende de omstandig heden en den toestand, de Duitsche bescher ming te erkennen en de in de nota opge stelde voorwaarden (zie elders in dit num mer) te aanvaarden. De militaire actie ter beveiliging van de bescherming van Dene marken tegen Engeland en Frankrijk is volkomen zonder wrijving voltrokken. De Deensche regeering en het Deensche volk hebben rekening gehouden met de bijzonde re omstandigheden en rustig en bezonnen de Duitsche maatregelen opgenomen. D.X.B. verneemt dat de Deensche autori teiten hun meest volledige lovauteit heb ben toegezegd. De Deensche radio zendt zijn gewone programma uit. De Kopcnhaagsche dagbladen verschijnen. De stad is volkomen rustig. Het aspect van de stad is in niets veranderd. De Duitsche troepen zijn op bepaalde pun ten geconcentreerd. Incidenten hebben zich nergens voorgedaan. Volgens in Kopenha gen ontvangen berichten is ook de bezet ting van Jutland zonder eenig incident ver- loopen. Denemarken is thans geheol in Duitsche handen. Naar Reuter verneemt, waren er slechts omstreeks 10.000 m. troepen in Jutland, toen de Duitsche invasie begon. Het totale aan tal der Reheel Denemarken beschikbare troepen lag niet boven dc 25.000. Wanneer de Denen tijd gehad hadden tot mobilisatie, zouden zij 100.000 man op de heen hebben kunnen brengen. De Duitsche blikscmoorlog echter heeft hun niet de gelegenheid daar toe gegeven. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam is besloten, een schrijven te zenden aan den minister van economische zaken, met betrekking tot de vorde ring van motorrijtuigen. Het schrijven wijst op de groote moeilijk heden, waarvoor de automobielhandel zich geplaatst ziet tengevolge van deze vorde ring en van de hoogere kosten, welke thans aan het gebruik van motorvoertuigen zijn verbonden en die voor het gebruik en daarmede voor den afzet van motorvoer tuigen allerminst bevorderlijk zijn. Bovendien zijn door de vordering van motorvoertuigen voor defensie- doeleinden tal van houders van hun voertuigen beroofd, zonder dat zij bij de in velerlei opzicht zoo onzekere omstandigheden van thans aanleiding hebben gevonden tot her- aanschaffing over te gaan, waaruit niet alleen voor de autohandel, maar voor allen die bij het automo bielbedrijf betrokken zijn, een groo te verstoring in tot dusverre be staande verhoudingen is voortge vloeid. Onder dc factoren, welke leiden tot terug houding bij ,de aanschaffing of vernieuwing van motorvoertuigen, speelt een belangrij ke rol de onzekerheid, of al dan niet reke ning moet worden gehóudefl met de moge lijkheid van nieuwe vorderingen van mo torvoertuigen. Men geeft zich rekenschap ervan, dat geen enkele overheid en dus ook niet de Nederlandschc regeering een bindende toezegging kan doen omtrent de gedragslijn, welke voor alles zal worden bepaald door omstandigheden, welke deze overheid niet in de hand heeft. Toch zou het voor het automobielbedrijf van groote beteekenis zijn, wanneer or> cenigerlci wijze aan het vubliek kon wor den kenbaar gemaaktdal, algeheele wijzi ging van de omstandigheden voorbehouden, niet tot een nieuwe algemecjie vordering van motorvoertuigen en in het bijzonder van nieuwe voertuigenzal worden overge gaan. Meer nog dan de vrees voor een eventueel tekort aan benzine schijnt tot 'f vubliek te spreken de mogelijkheid, dat een nieuw aangeschaft motorvoertuig bin nen korten tijd zou worden gcreguireerd. Naar de meening van de K. v. K. zijn bovendien niet uitsluitend belangen van dezen bedrijfstak betrokken bij een onder de huidige omstandigheden zoo groot moge- lijken afzet en aanvoer van motorvoertui gen. Motorvoertuigen immers vormen een belangrijk onderdeel van ons economisch apparaat en het zal aan een zoo goed mo gelijk functiorineeren van dit apparaat slechts ten goede komen, wanneer de ver voermiddelen op peil worden gehouden. Ook de. belangen van defensie kunnen zijn ge baat bij het bestaan van een welvoorzien, niet verouderd wagenpark hier te lande. Met het oog op de economische belan gen, welke bij deze zaak zijn betrokken, verzoekt de K. v. K. den minister te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een vingerwijzing in bedoelden zin aan het Nc- derlandsche volk wordt gegeven. Kind onder vrachtauto geraakt en gedood Maandagmiddag was op het Talmaplein te Arnhem het zesjarig meisje A. M. S. op de stilstaande aanhangwagen van een vrachtauto geklommen en had zich aan de voorzijde van den wagen vastgeklemd. Toen de auto in beweging kwam, viel het kind. geraakte onder dc wielen en over leed kort na het ongeluk. DONDERDAG 11 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00—9.145 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 5.0O—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Christ. liederen (opn.). 11.00 Gramofoonmuziek. 75. Tarzan kwam weer naar beneden en vertelde wat hy ontdekt had. „Er was daar boven een ruimte, die in een tunnel in de achtermuur uitkwam. Ik denk, dat het een uitweg is. In ieder geval is het de moeite waard om het te proberen." „Maar hoe kunnen we daar bo ven komen?" vroeg Majoor Burton. „Ik zal jullie er heenbrengen." antwoordde de aapman rustig. Een voor een droeg hy zyn verwon derde vrienden de muur op en zette hen in de tunnel neer. Het leek wel alsof deze zich door de aarde heen slingerde totdat ze tenslotte ln een ruimte kwamen, die eigenlyk bestond uit een kruispunt van vele gangen. „Het is hier een waar doolhof," mopperde Perry, „en hoe weten we nu welke gang we moeten inslaan?" „Het maakt niet veel verschil uit," zei Tar zan. „We kunnen steeds hierheen terugkomen en een andere gang proberen als Luister!" Hij werd in de rede gevallen door stemmen, die door een der gangen klonken. Haastig schoten Tarzan en zyn vrienden een zijarm in. Opnieuw hoorden zij de geluiden, die juist uit deze gang schenen te komen, doch nu achter hen. Toen. terwijl de aapman een hoek om ging, zag hy een luipaard een groot, zwart dier. dat met een ketting aan de muur vast geklonken zat aan het einde van deze door gang! 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Damles. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 8.00 Berichten ANP, internationaal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Engelsch Hervormde Kerkdienst. 9.25 Arnhemsche Orkestvereeniging en solist 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Arnhemsche Orkestvereeniging. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. A VRO-ui t zending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 AVRO-Dansorkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Francis Keth's ensemble. 2.00 Voor de vrouw. naar alle waarschijnlijk doen wat we vragen We willen, dat hij ons voldoende uitrusting en geleide geeft om regelrecht van hier naar de ksut te reizen onmiddellijk binnen het uur. Dan kunnen we verder in een Arabi sche dhow naar Aden oversteken, en noch mijnheer Fenshawe noch jij ons ooit meer zien of van ons hooren, behalve dan zakelijk. Nie mand van ons kan verlangen naar een maand- langen gezameniyken tocht terug naar Pajura. Als ik met het voorstel, dat ik jou gedaan heb, naar mr. Fenshawe ga, zal hij er een verborgen bedoeling achter zoeken. Jou zal h\j gelooven en jij kunt hem overtuigen, dat het de eenige geschikte manier is om een on aangenaam probleem op te lossen. Het werd Irene bijna te machtig, want ook by haar steeg met ieder uur een mengsel van medelijden en afkeer tegen mrs. Haxton en von Kerber. Maar toen mrs. Haxton byna schreiend van opwinding was heengegaan bracht Irene toch haar grootvader het ver zoek van mrs. Haxton over. Zooals ze ver wacht had. maakte deze, toen h(J haar verhaal had gehoord niet veel tegenwerpingen en ge lijk hy dat gewend was, voorzag hij bijna vor stelijk in de uitrusting van het tweetal en ln hun toekomstige moeilijkheden. Enkele uren later splitse de karavaan zich en toen von Kerber en mrs. Haxton met hun geleiding zich verivyderd hadden, zuchtte Irene: Toch heb ik medelijden met haar, ofschoon ik bly ben. dat zij weg is. Zij en de baron zijn een mooi stel, juf frouw, zei Stump, die bij haar stond. Ik heb een oogje op ze gehouden, en ze hebben vast wat in den zin, of mijn naam is niet wat-ie is! Het meisje keek hem. verbaasd aan, want de ronde zeeman sprak uit, wat vaag ih haar eigen bewustzijn leefde. Dat zou u niet zeggen als u wist waar om ze ons verlaten hebben, zei ze echter. Misschien niet, juffrouw, en misschien hebt u maar de helft van het verhaal gehoord! In ieder geval heeft de baron een allemach tig haast om weg te komen en het is duide lijk genoeg, dat hy niet hier wil zijn, als meneer Royson terugkomt. Let op mijn woorden, juffrouw, u zult iets hooren, waar u verbaasd van staat, als onze tweede stuur man in het gezicht komt Nooit deed een man een juister voorspel ling, maar nooit was een profeet verbaasder geweest over zijn eigen succes! Royson en Abdur Kader, vluchtend om hun leven te redden en beseffend dat zelfs als ze aan gevanggenneming of dood ontsnapten, ze toch nog een moeilijken tocht voor den boeg hadden op vermoeide dieren, als ze de expe ditie wilde redden van den overval, dien Alfieri en zyn bende plunderaars blijkbaar in den zin hadden, reden als mannen, die hun leven lief hadden! Kogels floten om hun ooren; één schrample zelfs af op de kolf van Dick's geweer en wierp hem haast uit het zadel door het geweld van den slag. De Bisharins waren opgewonden, ze vergaten hun vermoeidheid voor een mijl of was, maar de griezelige duisternis maakt rij den spoedig geheel onmogelijk. Ze stegen af en leiden de kameelen. Abdur Kader, echter zoon der woestijn, stapte vlug voort, nu iedere meter, dien ze aflegden, op hun vervolgers gewonnen was. Na een tijdje waren ze weer in staat op te stijgen, maar nu lieten de uit geputte kameelen hen in den steek en al de gebeden^ en verwenschingen van den aheik konden hen zelfs niet tot het gewone tempo van twee en een halve mijl per uur brengen. Bovendien kwam een heete bries uit het zuiden op en woei het woestijnzand op tot dwarrelende zandhoozen, die hen verblindden en het mogelijk maakten om geluiden dertig mijlen van het kamp verwijderd, met acht uur duisternis in het vooruitzicht waarin ze slechts konden hopen de helft van den tocht af te leg gen. Onwillekeurig rees de gedachte, dat de overblijvende helft van den tocht moest wor den afgelegd by daglicht, met uitgeputte ka meelen, terwyl de Hadendowa-kafila vermoe- deiyk frisch was. Die ellendelingen, die ons volgen, Effendi, zei Abdur Kader, zullen erop rekenen ons spoe dig na het aanbreken van den dag in te halen. We moeten de waterzakken dichtlaten tot den morgen en de kameelen ze dan laten leegdrin ken. Royson overwoog de kansen van een po ging om den tocht te voet af te leggen. Indien het mogeiyk was, zou hy het doen en den Arabier zich en de kameelen laten red den door een omweg. Maar deze poging moest falen. Hij kon by" nacht den weg niet vinden en zyn dunne laarsen zouden door de rotsen aan flarden gereten worden voor hy enkele myien had afgelegd. Maar als ze werden ingehaald, wat zou dan het lot zyn geweest Van Irene en de anderen Hy zag dat hun slechts één weg open stond. Abdur Kader, zei hij, toen een effen plek hen veroorloofde naast elkaar te gaan, welke van onze kameelen is het sterkst? Ze zyn beide vermoeid, Effendi, maar de mijne heeft een lichteren last gedragen dan de uwe. Tot hij voor goed viel. zou hy voorbiyven. 2.30 Viool, fluit, plano. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek met verbindende» tekst 8.45 Orgelspel. 9.00 Radiotooneel. 9.50 Omroeporkest en solist. 10.35 AVRO-Dansorkest 11.00 Berichten ANP. 11.10 Zigeunerorkest Pali. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Luister dan, en doe, wat ik zeg. Als wy vannacht worden aangevallen, zal ik biyven staan en stand houden tegen onze aanvallers, jy rydt alleen verder, om het kamp te waarschuwen. Ik zal trachten je een goeden voorsprong te bezorgen. Je weet, wat van je poging afhangt. Als je faalt, verlies je niet alleen leven en fortuin, maar je brengt ook de levens van vele anderen in gevaar. Je moet op de een of andere manier het kamp bereiken. En wanneer je juffrouw Fenshawe ziet zeg haar dan, dat myn laatste gedachte voor haar was. Heb je het begrepen? Effendi. Heb je myn woorden begrepen? Zul Je die boodschap overbrengen? Ja, Effendi, maar wy mannen van de woestyn vluchten niet, terwyl onze vrienden vechten. Ik geloof het graag. Abdur Kader. Toch Is dat myn bevel. Zul Je gehoorzamen? Het staat me niet aan, Effendi. Er is geen andere weg. Wat kun je voor beter plan aan de hand doen? Ik biyf! Je wint er niets by, als je niet tracht te ontsnappen. En deze Arabieren zullen zich tweemaal bedenken, voor ze een Europeaan dooden. Ze zullen eerst schieten, en achteraf denken, Effendi. Wel, we zullen zien. Misschien hebben ze de achtervolging opgegeven. Maar als ze ons inhalen, zweep je kameel aan tot draf en wacht niet op my, want ik zal achter uit ryden en niet voorwaarts gaan. De sheik verwenschte de dingen in het alge meen en dc Hadendowa's in het byzonder. Byna twee uur reden zy zwygend en strui kelend door. Daarna daalden ze af langs een moeilyke helling in een diepe wadi. Ge lukkig hadden ze die dien morgen by dag licht overgestoken, dus kenden ze de geva ren ervan. In het met stecnen bezaaide bed van de verdwenen rivier bleef Abdur Kader een oogenbhk staan. Het licht der sterren was sterk genoeg om den horizon zichtbaar te maken door de laagte der vallei en de dichterbij gelegen toppen van de naaste wa terscheiding waren heel duldeiyk. zwart af- geteekend tegen het lichtende ultramarijn. Die weg naar de zee. waarover'ik sprak, Effendi, gaat hierlangs naar de heuvels. En de bron van Mozea ligt daargins. De Arabier maakte een gebaar naar het Oosten. Hordt vervolgd

Schager Courant | 1940 | | pagina 7