BUISMAN De tuinbouw baas op eigen terrein HEUMATIEK QCoU-ra Huiduitslag, Jeuk, Eczeem VAN GEELEN's GESCHENKENHUIZEN Vrijdag 12 Aprit 1940 PRIJSBEHEERSCHING MAG NIET ALLEEN VAN DE INDUSTRIE UIT- GAAN. De drie punten van het Centraal Bureau Beoordeeling van den afzet. Goede verpakkingen en salaxieerlng. Dro gen van overtollige groenten. Tn zijn openingsrede voor de vergadering fvan het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen betoogde de heer Valstar, voorzit ter en regccringscommissaris, dat het niet de schuld der tuinbouwers is, dat de tuin bouw een zorgenkind van de overheid is ge worden. De regeering heeft voor de noodzaak van Steunverlecning een open oog gehad en dien overeenkomstig gehandeld. Wij zijn daarvan ïiiet rijker geworden, vervolgde spr. maar er is toch mede bereikt, dat de tuinbouw het hoofd, zij het met moeite, boven water heeft fcunnen houden. Helaas heeft de ingetreden oorlogs toestand den tuinbouw opnieuw voor problemen gesteld, waarvan de om vang en beteekenis zelfs niet is te overzien en te schatten en is de onze kerheid ten aanzien van den afzet van ons product grooter dan deze ooit geweest is. Gunstiger dan 1914! Tn tweeëcrlci opzicht staat de tuinbouw er iechter gunstiger voor dan in 1911. Rij het uit breken van den vorigen oorlog misten wij onze organisatie en duurde 't ook nog ge- ruimen tijd, voordat wij ons organisatorisch konden schrap zetten en in verweer komen. Nu bij het uitbreken van dezen nieuwen Oorlog, stond onze organisatie gereed en op de bres, om den strijd voor het bestaan en de instandhouding van den tuinbouw te [voeren en voor zijn belangen op te komen. Maar er is nog ccrv tweede gunstige om standigheid die onze positie vergeleken met 1914, zooveel gunstiger doet zijn, en die ons uithoudingsvermogen zoo ongemeen ver sterkt: de financieele hulp van de overheid, zeide de heer Valstar. De samenwerking met België. De samenwerking met België besprekend, geide de heer Valstar dat daarbij de agrari sche belangen niet verwaarloosd worden, en spr. achtte samenwerking op dit gebied ze ker practisch uitvoerbaar. Het Centraal Bureau ziet naast bevorde ring van afzet in binnen- en buitenland en ónstandhoudiing van een goede sorteering en [verpakking nog een derde mogelijkheid. Het besluit is genomen en de werkzaam heden zijn bereids aangevangen om door drogen de producten, die bij iedere poging tot prijsbcheersching uit de markt zullen moeten blijven, op te vangen en te verwer ken. Vervolgens deelde de heer Valstar mede, dat moet gerekend worden op een verdere storting in het 1 fonds. De vraag zou kunnen worden gesteld, of ïij, die op onze veilingen als verwerkers on ze producten koopen, de schrik niet om het hart moet slaan, nu de omstandigheden den [tuinbouw dwingen in deze richting. Het waren een vorig jaar, als gevolg van Jbns besluit tot fondsvorming ter bevordering .van den afzet, vooral de exporteurs, wien de schrik om het hart sloeg. Maar toen het met den export naar Polen misliep, hebben zij, die getroffen waren, ons in stilte geze gend om de garantie die wij gegeven had den en konden geven! Ook de verwerkers van ons product kun nen gerust zijn. Geruster dan wij ons voe len, bijv. ten aanzien van de conserven fa- Gforirm -wordt steeds meer gebruikt. Want: Wie het eens heeft gehad, wil het nooit meer «nissen. Een ideaal bleek- «middel. Volkomen zuiver, zoodat U het gerust voor alles kunt gebruiken. Zeer krachtig, zoodat slechts een kleine hoeveelheid noodig is. Daarom is Glorine ook goedkoop. SCHAGEN HANDELSONDERNEMING „EMKA" - APELDOORN Niet zonder reden wordt April Rheumatiek- maanil genoemd. Die overdaad aan vocht «peelt Blieumatieklijders'pm'len maar de on gestadigheid nog méér. Want iedere veran dering meldt zich vooraf, door kwellende pij nen, steken en kramp. Neem toch maatrege len tegen dit lijden, dat U het leven vergalt en dat kan uitgroeien tot een ramp voor Uw gezin. Neem Kruschen Salts! Talloos zijn (Ie lijders aan Rhcumatische pijnen, die op, noch neer konden, die hun ledematen niet meer te hunner beschikking hadden en nau welijks nog hun dagelijksche bezigheden kon den verrichten; voor wie ontspanning en sport heclemaal tot de onbereikbare genoe gens van het leven behoorden, maar die nu dank zij Kruschen weer gezond en op gewekt door het leven gaan De uitwerking •van Kruschen lijkt wonderlijk, maar is heel natuurlijk! Kruschen's zes mineraio zouten, regelmatig aan het gestel toegevoegd, oefe nen een aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Die gaan daardoor krachtiger werken en zuiveren zoodoende het bloed van schadelijk overtollig zuur, dat wordt afgevoerd langs natuurlijken weg. Juist die zuren veroorzaken Uw pijnen. Als die maar uit Uw gestel verwijderd worden, nemen de pijnen vanzelf af en verdwijnen ten slotte heclemaal Dat kan Kruschen Salts Voor doen. Neem het óók; Vóór het te laat Is! Kruschen Salts is verkrijg!), hij apoth. en drog a f 0.40., f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak.) Fahr.: E. Griffiths Huehcs Ltd., Man chester (Engeland). Opger. 1756. brikanten. De op zichzelf juiste doelstel ling dezer hecrcn, het loonend maken van het bedrijf, is voor den tuinbouw een ern stige teleurstelling geworden, omdat dit voornamelijk is gezocht in beperking der productie. Baas op eigen terrein! Wij zullen er rekening mede moeten hou den, dat de bedrijfssluitingen in de tuin bouwproducten verwerkende industrieën, lo gisch zal voeren tot prijsafspraken, die on- vereenigbaar zijn met ons veilingssyst^em, tenzij deze met ons zouden kunnen worden gemaakt in volle beslissingsvrijheid. Ook de tuinbouw heeft belang nij een loonendc ver werking-mogelijkheid zijner producten en ook bii de prijzen die deze fabrieken op on ze veilingen betalen. Daarom verklaren wij ons bij voorbaat bereid, in het raam van onze actie tot nrijs- beheersching van ons product, tot overleg met de onderscheidene groepen van verwer kers. Spr. verklaarde tenslotte dat het Centraal Bureau zijn plicht zal blijven doen. Geen middel mag worden verwaarloosd. Niets mag en zal het bestuur onbeproefd la ten om den afzet te verruimen en te verbe teren, zoowel op de binnenlandschc markt als voor den export. Wat wij daarvoor in de eerste plaats noo dig hebben is de medewerking van den ge- hcelen Nederlandsfhen tuinbouw. Alleen als wij ons gedragen weten door aller vol len steun en medewerking zal ons de arbeid kunnen gelukken! Voor het verslag van deze belangrijke ver gadering verwijzen wij naar hieronder. NIEUWE KOSTER. Tot koster bii de Ned. Herv. kerk alhier is benoemd de heer Joh. lta\en, Magnus- straat alhier. SCHOOLVOETBAL. De school wedstrijden zijn Woensdagmid dag met veel enthousiasme voortgezet. Het eerst kwamen aan bod Kleine Sluis en Kolhorn. Kleine Sluis won met 40. Toch kon niet worden gezegd dat de verliezers ver in de minderheid waren, hun fout was alleen dat ze te veej op een kluitje speel den en onvoldoende aanvielen. Kolhorn valt nu af. De wedstrijd werd geleid door den heer J. v. d. Ben. De lieer Kuis, tijdelijk onderwijzer tc Koehorn, floot de wedstrijd. Dirkshorn—BreezanA Dit was een aar dig partijtje, welke met een 2—0 overwin ning voor Brcezand eindigde. Dirkshorn valt af. Een mooie wedstrijd was die van Schagcrbrüg' tegen Callantsoog, welke ein digde met een 10 overwinning voor de mannen uit het zeedorp.. De heer de Groot leide deze match. O.L.S. Schagcn II kwam goedkoop aan een 50 overwinning om dat Lutjewinkel niet was opgekomen. Jam mer, dc Schagcnaars hadden er liever om gevochten. Tot slot werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen O.L.S. Schn- gen 11 en Kolhorn. Schagcn won met 10. Zaterdag 13 April is een belangrijke dag. Dan speelt Schagcn I (O.L.S.) tegen Wieringcrwaard ccn bekerwedstrijd om 4 uur. Vermelden wij nog dat Woensdag j.1. Lut- jewinkcl won na het nemen van strafschop pen. HITTENVERZEKERING. Als opvolger van wijlen d enheer P. Raat Dz. is tot directeur-boekhouder van de onderlinge hittenverzekering benoemd dc lieer Andersson, alhier. Krabben verergert de kwaal en maakt on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de Jeuk. Neem direct D.D.D„ het recept van Dr. D. Dennis. Reeds D.D.D. dringt diep In de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan heratellen. Flacons ft 76ct-, f. 1.80 en f. 2.50 btj Apoth. en Drogisten. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDflPMDOENIHGEN Wat U ook zoekt of vraagt, het is een feit, dat U voor een LEUK CADEAUTJE alleen in het beste slaagt. SCHAGEN WIERINGERWAARD BREE- ZAND MIDDENMEER NIEUWE NIE* DORP. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Schagen 201. X. Spierdijk, Molenstraat C 33;, Schagen 229 C. I). Scheltus, Yischhandel Molenstraat C 26, Schagen 303 K. Kruit, Ga rage Loet 1-Vi137Schagen 325 J. Dekker, Brood- Koek- en Banket bakker. Regonten- straat D 49; Callantsoog 206 Jb. Mooij Abbe- steederweg B 4; Dirkshorn 218 H. Rentenaar Pluim veebedrijf Schagerwnard C 3; Dirks horn 220 C. de Vries Opz. Bunne( (na 18 uur) Zutwcg F 32; Kolhorn 201, Heemraadschap Noorder Kogge F 44; Kolhorn 275 D. Grootes veehouder K 1; Kolhorn 295 I). Spaans Sla gerij A 70; St. Maartensbrug 247 Prov. Elec- trisch bedrijf vert. M. J. Kunnen C 110; 't Zaful 261 J. Visser. Aannemer Directiekeet 't Zand 331 Jac. Lindenbcrgli Bocrmansweg. DAN IS AUTORIJDEN GEVAARLIJK. Gisterenmiddag werd een autobest uurder een onbekend gebleven heer uit Alkmaar, op den Stationsweg plotseling onwel. Hij reed niet zijn auto tegen een böom, waardoor de koplamp brak en het spat bord werd ingedrukt. Dc autogarage ontfermde zich over de auto, de bestuurder vond het raadzamer zijn weg pe r autobus te vervolgen. XV1ERINGERWAAIW UITGESTELD. Ons departement van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, die voor den laatsten Nutsavond de heer J. P. Strijlios als spre ker zou krijgen, heeft zich genoodzaakt ge zien dezen avond uit te stellen tot vroeg herfst, omdat dc heer Strijbos in deze uiuuiid geen enkele avond vrij kon maken. KOEDIJK „DE WEST" BLIJFT OP ZIJN STUK STAAN. Voorstellen L.G.C. gehandhaafd. De tuinbouw vereen iging „de West" was in algemecne vergadering bijeen. De voorzitter, dc lieer W. Visser, opende met een woord van welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Dc voorzitter deelde vervolgens mede, dat de Koninklijke goedkeuring was ver kregen op het reglement en statuten der vereeniging en dat het centrale autover voer is geslaagd. Hierna ging men over tot behandeling beschrijvingsbrief L.G.C De opmerkingen die gemaakt werden op dc rekening, wer den door den voorzitter bevredigend beant woord. Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen DROGEN VAN GROENTEN MAG GEEN SPRONG IN DUISTER ZIJN. Soberheid in den tuinbouw kent haar grenzen (Van onze eigen verslaggever.) Het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Ne derland hield zijn alg. Jaarvergadering in ,De Doelen" te Rotterdam. Een zeer groot aantal afgevaardigden uit alle deelen des lands was opgekomen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op mr. dr. A. A. van Rhiju, secr.-gcncraal van Economische Zaken ir. van der Plassche, in specteur v. d. tuinbouw, de beer Driesse, voorzitter van dc Ned. Groenten en Fruit- ccntrale dc heer Van 't Riet directeur van dc Ned. Gr. en Fruit Centrale, de heer Smit, voorzitter van den tuinbouwraad. De voorzitter de heer F. V. Valstar heeft een openingsrede gehouden, waarin hij den huidigen toestand heeft besproken. Wij ver wijzen hiervoor naar het elders in dit blad opgenomen uittreksel. Mr. dr. van Rhijn herinnerde aan de cri sisperioden welke nu acht jaar duurt en op het departement van Economist Zaken gevoelt men teer zeker de nood van den tuinbouw. Men leeft er in mede, ver klaarde spr. De Rogecring heeft wel een pleister op de wonde gelegd, welke niet vol doende geacht wordt, doch men moet reke ning houden met de mogelijkheden. Spr. was er door getroffen, dat de tuin bouw ondanks de omstandigheden niet bij de pakken neer gaat zitten. Donkere wolken pakken zich overal sa men, maar spr. vertrouwt, dat Nederland aan de moeilijke tijden het hoofd zal kun nen bieden! Voorzitter nam de benoeming aan, flooli stelde een heengaan in \erhand met zijn leeftijd min of meer in uitzicht. Na behandeling van notulen en jaarver slag gingenen over tot \erkiczing van een voorzitter wegens periodieke aftreding van den heer Valstar. De heer Valstar werd met op 2 na algoincene stemmen herkozen. Het financieel verslag werd vastgesteld. De exploitatierekening 1939 sloot op een totaal bedrag van f S70S7.16, met een nadee- lig saldo van f 4*72.30. Do balans sloot op een totaal bedrag van f12219.05. De begroeting 1940 sloot op een totaal van f 87.800. Aan contributie is 1/20 pet. van een geschatte omzet van f 60.000.000 geraamd. Deze werd aldus vastgesteld. De taak van het Centr. Bureau groepeert zich naar de meening van het groepsbe stuur in het bijzonder om de volgende drie punten: 1. bevordering van den afzet van het product in binnen- en buitenland; Z verbetering en instandhouding cencr goede sorteering en verpakking zoowel voor groen ten als voor fruit; 3. streven naar een be hccrsching van den prijs om aldus voor den tuinbouw te komen tot een loonend bestaan. I)e heer Valstar had hier in zijn openings rede reeds op gewezen en deze punten na der toegelicht. De heer K. Molenaar, Warnicnhuizen, was 't met 't voorstel eens. Bij de afzet van ons product is de export de steunpilaar, die den tuinbouw van dezen omvang kan hand haven. Bestaat do export mogelijkheid, nog? vroeg spr. Export dient, vóór tc gaan bij de rentebetaling van vorderingen op 't buiten land. Steeds moet worden aangedrongen op verruiming van den export. Ook de binnen- landsche afzet dient te worden vergroot. Ook loonende prijzen dienen er te komen zoo niet langs normalen weg dan volgens abnonnalcn weg. Nadat enkele sprekers het woord hadden gevoerd en o.a. de kwestie van samenwer king met België nog eens naar voren had den gebracht, vroeg de heer Van der Weide, Noordwijkerhout, of het groentedrogen aan het particulier initiatief dient overgelaten. Voorzitter beantwoordde de verschillende sprekers. Voor België en Nederland bestaan vele mogelijkheden tot samenwerking, ook op agrarisch gebied. Er bestaat hoop op vermeerdering van den export naar België. Scandinavië is thans echter jammer genoeg als ex|>ortgebied vervallen. Dc toestand ver andert thans echter zeer snel. Voorzitter wilde zich echter bepalen tot het beheer- sclien van de prijzen op de veilingen, en deze op peil houden. Prijsbeheerschin» eischt van den tuinbouw echter zelfbeheersching, teeltbcpcrking, enz. Het is onze bedoeling om afzet van onze producten te verkrijgen, en het product, voor zoover het zich er toe leent, te drogen, doch voorzitter ried aan, dit goed te bestu- deeren en geen sprong in het duister te doen. Het binnenland moet zooveel mogelijk worden benut. Wij moeten ook wat het bui tenland betreft, paraat blijven. We zullen er van maken wat wij kunnen. Het voorstel werd aangenomen. Verruiming export. De N.M.B. te Noordscharwoude stelde voor, dat het C.B. alle pogingen zal aan wenden om door middel ran ruimeren ex port werkelijk loonende prijzen voor de pro ducten te verkrijgen en bij niet voldoende slagen, in deze eerste levensbehoefte voor den tuinbouw, met alle kracht te werken voor zoodanige productiesteun en richtprij zen, dat loonende prijzen verkregen kun nen worden. tiei Centr, Bureau heeft op het standpunt De koffie von Juffrouw van Luiken Was vroeger niet om te gebruiken. Totdat men haar zei: „Doe wat Buisman erbij." Noudat kon je proeven èn ruiken. Receptenboekje wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. gestaan, dat loonende prijzen voor den tuin bouw moeten worden verkregen, zegt het prae-advies en daarop ook steeds aange drongen. De export blijft echter primair, in welks bevordering het C.B. zijn voornaamste taak ziet. Steunmaatregelen zijn wel lapmidde len, maar toch noodzakelijk. De heer N, Kaan, Oudkarspel, lichtte het voorstel van Noordscharwoude toe. De ex port is de levonsfactor voor den tuinbouw. De productiesteun is niet voldoende ge weest. Volledig aan de wenschen der tuin ders is met t.d. opzichte nog niet tegemoet gekomen. De belooning van den nrbeid in de tuinbouw is steeds sober geweest, maar de ze soberheid kent ook grenzen. Do bedrijven moeten ook in stand kunnen worden gehou den door verhooging van den productie steun. Dc tuinbouw wenscht geen oorlogs winst, maar een loonondcn prijs. Men vcrecnigde zicli met het voorstel van den Noordcrmarktbond. Een voorstel van dc afd. Venlo, liet collec tief sorteeren van fruit met alle kracht te bevorderen, werd aangenomen. In het prae advies op een voorstel van de Venlosche veilingen om stappen te doen bij de bevoegde instanties tot bet doen verhoo- gen van den minimumprijs en den vergoe- dingsprijs daarmede gelijk tc stellen, wordt gezegd, dat voor het doen verhoogen van den minimumprijs reeds voel gedaan is. liet bestuur meent echter, dat terecht tusschen den ophoud- en minimumprijs als regel eenig verschil wordt vastgesteld ter bevor dering van de medewerking der kweekers, om hun aanvoer zoo goed mogelijk aan de afname-kansen te doen aanpassen. Dit prae-advies werd aangenomen. De Coop. Groenteveiling Loosduinen had een voorstel ingediend, dat het onbillijk is de bonken-toruaten zonder waarschuwing, op een willekeurig tijdstip niet meer tc steunen. Het H.B. meent, dat dergelijke zaken hier niet thuis hooien, maar in de Kweekerscom missie van de N.G.F.C. De vergadering was het hiermee eens. De Venlosche veilingen drongen aan op het vaststellen van een aparten niiddelprijs van de door den Coloradokever besmet ver klaarde gebieden. Men zal de regeering in dien zin advi- seeren. De veilingsver. te Veur drong aan, dat de exporteurs!egeling zoodanig worde gewij zigd. dat ook kleinere veilingen hier van de voordeelen ondervinden. Het bestuur heeft de toezegging gedaan, de werking van deze regeling niet uit het oog te zullen verliezen. Een vijftal veilingen verzoeken pogingen in het werk te stellen ter verkrijging van een juistere verhouding tusschen veiling en detailprijzen, daar in zeer veel gevallen ook bij lage veilingsprijlen. door den consu ment toch dikwijls betrekkelijk hooge prij zen moeten worden betaald. Het bestuur acht dit een zeer belangrijk onderwerp, dat nadere bestudcering ten volle waard is. Verlenging van de periode der vroege aardappelen tot 31 Juli werd voorgesteld door den L.G.C te Broek Het voonstcl-Hensbroek, om leden der L.G.C. entrée-vrije toegang tot het veilings» lokaal tc geven, rond een gunstig onthaal, Wat betreft bet eigen voorstel-Koedijk. de vergadering gaat niet accoord met het prae-advies. wel wil men de f 1.contri butie stellen op f 0.50. maar handhaaft dc 2e alinea dat de lossing van de producten dan in het centrum der Veiling en Spoor- terrcin verplicht wordt gesteld. De vergadering handhaaft ten volle ook het tweede voorstel en zag gaarne dat ie mand werd uitgenoodigd om op de ver gadering der L.G.C deze materie toe te lichten. Bij de rondvraag werd de vraag ge- sleld of het waarheid bevat dat de wagons vaak te licht waren. De voorzitter antwoordt, dat reeds proe ven zijn genomen en dat deze niets ongunstigs bewezen hebben. Ook bij den handel is geïnformeerd en gebleken is. dat die geruchten onwaar zijn en overdreven, het kan misschien een enke le maal \oorkoinen. aldus de voorzitter. Als afgevaardigde naar dc vergadering der L.G.C. werden 15 personen buiten het bestuur benoemd. De vraag werd nog gesteld of de groente die verkocht werd, ook verladen werd. Voorzitter: Wij zitten weer voor de moei lijkheden door de tijdsomstandigheden, ik kan niet zoggen, zoo zal het gaan, omre den elke dag weer nieuwe veranderingen kan brengen!- Na nog enkele besprekingen van huishoudclijken aard. volgt sluiting. op Langendijk; hierbij wordt er op gewezen dat dc aardappclcontpagne voorheen tot 31 Aug. duurde. Het H.B. wijst erop, dat dc vroege aard appelen na 15 Juli niet geheel losgelaten worden. Het bestuur is bereid deze kwestie waaraan meer haken en oogen zitten dan de L.G.C wellicht vermoedt, nog eens met de N.G.F.C te bespreken. D. heer S de Boer verdedigde het voor- stcld van de L.G.C., de Prov. Conmi. heeft eenparig besloten het voorstel door te go- ven. Toch is dc termijn op 15 Juli bepaald Voor het prac-ad\ies was spr. dankbaar. Spr. wees er echter op dat er altijd slacht offers vallen in dc periode van 15 tot 30 Ju li. Spr. vroeg waarom de vroege aardappe lencultuur gehandicapt moest worden door de Eigcnheimerscultuur Het is practisch on mogelijk de vroege aardappelen binnen zoo korten tijd uit den grond te krijgen, vooral nu, in deze bijzondere tijdsomstan digheden. De heer Vcllekoop, Loosduinen, gaf een tegenovergesteld oordeel ten beste van een gehalte, dat den beer Schoenmaker van Mcdemidik de niededeeling ontlokte dat de lieer Vcllekoop evenveel verstand van de vroege aardappelenstreek heelt als een koe van Zondag. (Daverend applaus). De vergadering nam het prae-advies van het bestuur aan. De Noordcnnarktliond te Noordscharwou de verzocht, het initiatief te nemen tot het instellen van een regelmatige controle over de veilingsgel)ouwen, ressorteerende onder het Centr. Bureau. Het bestuur is bereid, een onderzoek naar de mogelijkheden hiervan in te stellen. Na (vu toelichting door den hegr .J Kliffen die bet groote nut van een dergelijke con trole-dienst in bet licht stelde, ging men met deze toezegging accoord. Een voorstel van Loosduinen tot aanvul ling van de redactie van de „Tuinderij" dat blijkens de discussies voornamelijk geboren was uit ontevredenheid van teleurgestelde in gezonden stukken schrijvers, werd gedeel telijk ingetrokken. In den redacteur sprak men zijn volledige vertrouwen uit. Bij de rondvraag werden verschillende on derwerpen van huishoudclijken aard bespro ken waarna sluiting volgde.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5