UII t „Admiraal Scheer getorpedeerd Engeland legt mijnen in de Oostzee Vliegtuig NARVIK PAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER in zee gestort Eén lijk geborgen Bleef Petten ia gebreke? DUIM AFGEBETEN De „KARLSRUHE" tot zinken gebracht in Britsche handen? Engeland zegt den Noren steun toe Engelsch bombardeer toestel neergestort Munitiedepot in de lucht gevlogen Zweden schieten Duitsch vliegtuig neer Eenige uitbreiding van den Staat van Beleg Projectielscherven in Zandvoort neergekomen Brand maakt 10 000 menschen dakloos .^in:ichaKen' TeL 441 (2 lijnen). Kensetal 2240. HAANDAG 15 APRIL 1940. 84e Jaargang. No. 11163 Uitgave cfet N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noovderkwartier" CAMPERDUIN In den nacht van Zaterdag op Zondag wer den vele bewoners van Camperduin en Groet uit den slaap opgeschrikt door hevig motor geronk. Was de eerste gedachte, dat er tal van vliegmachines over trokken, bij nader onderzoek bleek, dat een enkel vliegtuig maar steeds rondcirkelde in den pikdonke- ren nacht, waarin regen en mist het uitzicht onmogelijk maakten. .Van goed ingelichte zijde vernemen we,- dat dit watervliegtuig, afkomstig van De Mok, om 2 uur in den nacht Egmond was gepasseerd en even later te Bergen werd ge signaleerd. Omtrent hetgeen er later boven Camperduin is voorgevallen, tast men volko men in het duister. Nadat het vliegtuig geruimen tijd had rondgecirkeld, ontstak het zijn zoeklichten en dook, naar een oogge tuige ons verhaalde, met een i00 k.m. vaart, vóór den wind, in zee in de na bijheid van het oude wrak van de Prins George. De marinekustwacht zond onmiddellijk de noodige berichten uit en zoo werd ook de te Pettfen gestationneerde reddingvlet van de Nd. en Zd. Hollandsche Reddingmaatschap pij gewaarschuwd. Later werd het verzoek om hulp herhaald. Het duurde tot groote ver ontwaardiging van de militaire bezetting tot halfzes voor de hulp kwam opdagen; Verschillende vliegtuigen waren toen reeds bezig de zee af te zoeken eii wisten de be manning van de vlet te beduiden ,waar ze moesten zijn. Al spoedig vond men aan de oppervlakte drijven, het lijk van den ser geant-vlieger C. Knaapcn. Het lijk werd ge borgen en later naar Den Helder vervoerd. Het lijk van den tweeden inzittende, de officier-zee waarnemer le klasse der Kon. Marine-reserve 11. E. G. Langenhoff, is nog niet geborgen kunnen worden. TrouvVens, de cockpit en romp van het vliegtuig zijn onder water verdwénen en nog niet terug gevonden. Verder vond men nog verschillende brok stukken van het vliegtuig, als een stuk van een vleugel een door midden gebroken drij ver enz. Van den tweeden inzittende was tot gisteravond, ondanks het voortdurend afzoe ken van de zee door vliegtuigen en een pa trouillevaartuig niets te ontdekken. Over do oorzaken van het zoo lang uit blijven van de blauwe ridders van de zee, doen vele geruchten de ronde. In Camper duin is men hierover zeer verontwaardigd. Men wijst er op, dat de motorreddingboot uit Egmond, om half zos gewaarschuwd, een uur later reeds present was. Waar de geuite beschuldigingen aan het adres van de Pottemers een schandvlek zou den beteckenen voor deze mannen, indien ze waarheid bevatten, hebben we ons om' inlichtingen gewend tot oen der loden van het plaatselijk bestuur te Petten. Deze wees er ons op, dat vanuit Egmond met de motorreddingboot Camperduin gemakkelij ker is te bereiken, dan van uit Petten met de roeivlet. Deze wordt namelijk eerst ge laden op een lorrie en dun langs het spoor op den dijk naar Camperduin vervoerd en daarna in zee gebracht. Dezen nacht had men extra moeite gehad, daar de laatste 500 meter van het spoor was opgebroken en dg boot bij het in zee brengen op de steencn glooiing lek was gestooten, waar door het roeien moeilijker ging. Dit alles zou oorzaak geweest zijn van het langer uitblijven van de gevraagde hulp. Ontkend werd dat de boot eerst om half zes in zee was. Dit was. naar men ons verzekerde, omstreeks half vijf het geval. Een nader onderzoek in deze onverkwik kelijke geschiedenis is onzes inziens niet ongewenseht, opdat de mannen geen blaam treft, zoo dit niet verdiend is en om, indien de geruchten toch waarheid blijken te be vatten, te zorgen, dat herhaling uitblijft. Wij hebben eerbied voor de volgelingen van Doms Rijkei's en zouden dat gaarne blijven hebben. In een woning te Haarlem aan de Lange Heerenvest heeft gisterenavond de 46-jarige N. S. den 41-jarigen II. met een mes in den nek gestoken en hem een stuk uit de rechter duim gebeten. H. werd niet levensgevaarlijk gewond en is in het ziekenhuis opgenomen. Beide mannen hadden hoog loopendc ru zie gekregen over de vrouw van H. Deze was in Haarlem blijven wonen toen haar man een betrekking in Maastricht kreeg. Zijn knoopte relaties aan met S. en deze had reeds meermalen gedreigd H. te zul len doodsteken als deze weer hij de vrouw terugkwam. Gisteren bezocht H. inderdaad zijn vrouw en ging met haar bij kennissen op bezoek. S. was hierover zoo verholgen, dat hij het echtpaar volgde en in de woning *an de kennissen ruzie maakte, met het reeds gemelde gevolg. S. is gearresteerd en '«1 aan de justitie worden overgeleverd; SUCCESSEN VAN DE BRITSCHE VLOOT Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit- sche onderzeeër .Spearfish" met succes het vestzakslagschip „Admiral Scheer" heeft aangevallen. Vermoedelijk is de „Admiral Scheer" door. meer dan één torpedo getrof fen. De onderzeeër „Truant" heeft Dinsdag een Duitschen kruiser, vermoedelijk de „Karlsruhe" getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Het Ministerie van marine deelt mede dat Britsche onderzeeërs in de afgeloopen week nog meer successen hebben behaald. Ver scheidene Duitschc transport- en voorraad schepen zijn tot zinken gebracht. Twee Duitsche schepen zijn door de eigen bemanning" tot zinken gebracht. Het 8145 ton metende Duitsche schip „Alstar" is, evenals drie Duitsche treilers, door de Britten genomen en naar een Britsche ha ven gebracht BRITSCHE KRUISER YORK GEZONKEN? Naar de Amerikaansche radio meldt is d« Britsche kruiser „York" (S000 ton) ter hoogte van Drontheim na een aanval van Duitsche bommenwerpers, gezonken. Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid den zwaren kruiser die. zooals gemeld was in het legerbericht van het opperbevel van de. weermacht van den elfden April, door twee bommen getroffen en buiten gevecht gestold was. Twintig Fransche oorlogsschepen vóór de Noorsche kust Naar medegedeeld wordt, nemen onge veer 20 Fransche oorlogsschepen tezamen met de Britsche en Poolsche vlootstrijd- krachten aan de operatiek voor de No>nsche kust deel. Twee Britsche duikbooten zinken gebracht. tot Tijdens een verkenningsvlucht hoven de Noordzee verrasten Zaterdag Duitsche ge vechtsvliegtuigen twee aan de oppervlakte varende Britsche duikbooten. Beide vaartui gen werden met verscheidene bommen aan gevallen en door voltreffers tot zinken ge bracht. De successen van de Britsche vloot. LONDEN. In het communiqué van het Ministerie van marine wordt medegedeeld, dat de aanval van de „Spearfish" op den „Admiral Scheer" Donderdagochtend j.L vroeg is geschied De „Karlsruhe" is Dinsdag j.L gezonken en dit verlies is door de Duit- schers toegegeven. De getorpedeerde Duitsche transportsche pen zijn het tankschip „Posidonia" 3911 ton en de transportschepen „Leonard August" 2593 ton, „Kreta" 2539 ton, „Rio de Janeiro" 5261 ton, „Idonia" 3102 ton „Antares" 2593 ton „Moorsund" 321 ton, alsmede een onbe kend Duitsch schip. Deze schepen zijn 9 ZEVEN DUITSCHE JAGERS VERNIETIGÖ Zeeslag in de fjord van Narvik Een te Stockholm gisteren gepubliceerd Noorsche telegram vermeldt, dat de Duit sche troepen Narvik hebben prijsgegeven, na interventie der Britsche vloot in die haven. Nadere bevestiging van dit zeer belangrij ke bericht ontbreekt tot dusverre. Onmogelijk lijkt het echter niet, daar de Engelsche vloot haar krachten op Narvik schijnt te concentreeren en daar groote suc cessen heeft behaald. Zaterdag zijn zeven Duitsche torpedoboot- jagers in de Fjord van Narvik door Britsche jagers tot zinken gebracht. Drie Britsche ja gers zijn niet ernstig beschadigd. Men gelooft te Londen, dat het verlies aan menschenlevens aan Britsche zijdo zeer ge ring is geweest. De Duitsche verliezen, kun nen nog niet geschat worden, doch de zeven April tot zinken gebracht, terwijl 10 April nog twee onbekende Duitsche schepen wer den vernield. Vier andere in convooi varen de schepen worden- getorpedeerd, doch het resultaat hiervan is niet bekend. Het tankschip „Skagerak" en het transport schip ,Maine" zijn door de eigen bemanning tot zinken gebracht. De Noorsche torpedojager „Drang" heeft een zestigtal opvarenden van dit laatste schip aan boord genomen en in een Britsche ha ven aan land gebracht. De „Draug" maakt thans deel uit van de geallieerde vlootstrijd- krachten. Hulp zal spoedig komen Uit Noorwegen wordt vernomen, dat de Noorsche regeering van de regee- ringen van Frakrijk en Engeland de krachtige verzekering heeft gekregen dat onmiddellijke en doeltreffende hulp zal worden verleend en dat de noodige troepencontingenten in Noor wegen aan land zullen worden gezet. Boodschap van Koning George aan Koning Haakon. De Engelsche Koning heeft de volgende boodschap gericht tot den Koning van Noor wegen: „In dit critieke uur, nu Duitschland door een nVeedoogcnloozen en vooraf beraamden daad den oorlog naar uw land heelt overge bracht wensch ik jegens uwe Majesteit mijn diepe bewondering en riit van het geheele Britsche rijk uit te spreken voor de waardig heid, moed en vasthoudendheid, welke Uw Majesteit en Uw volk aan den dag leggen. Terwijl ik mijn volle sympathie betuig met Noorwegen in dit uur van beproeving, ver zeker ik Uwe Majesteit, dat mijn regcering in volledige samenwerking met de Fransche regeering aan Noorwegen alle binnen haar zijde bereikliggenden hulp brengt, zoodat de strijdkrachten der geallieerden, zijde aan zij de vechtende met de Noren, zullen bewijzen, dat deze jongste Duitsche schanddaad even overijld als boosaardig geweest is." Op Nederlandsch gebied. De regeeringspersdienst meldt, dat gister middag een Britsch bombardeervliegtuig, na in een luchtgevecht te zijn gewikkeld, voorzoover kon worden nagegaan boven Duitsch gebied, op Nederlandsch territoir in de onmiddellijke nabijheid van de Neder- landsche grens bij Babberich brandend is neergestort. Een nader onderzoek wordt ingesteld. jagers moeten meer dan duizend man aan boord gehad hebben. De admiraliteit heeft den officieren en manschappen haar gelukwenschen overge bracht. Over deze belangrijke zeeslag deelt de Britsche admiraliteit mede: „Sedert den aanval van Woensdag op de Duitsche torpedoboot jagers in de Fjord van Narvik ondernomen door de tweede flottielje- jagers, heeft deze flottielje, die inmiddels ver sterkt was, den vijand in de Fjord geblok keerd. Zaterdagmorgen omstreeks twaalf uur stoomde het slagschip de „Warspite", begeleid door een sterke macht van jagers, die mijnen veegden en andere diensten ver richten, de fjord op. om de Duitsche jagers, waarvan enkele reeds beschadigd waren en die te Narvik een schuilplaats hadden ge zocht, aan te vallen en eenige kustbatterijen, die volgens door den Britschon commandant Whitworth, ontvangen mcdedeeling wel licht in stelling werden gebracht, te besto ken. De aanval was buitengewoon succesrijk en ondervond geen buitengewoon sterken te genstand van den vijand. Een veldhouwitser die aan de kust was op gesteld. werd door het vuur van de „Cos- sack" buiten gevecht gesteld. Vier Duitsche jagers werden vernietigd en zonken in de haai van Narvik. Drie andere vluchtten naar de Fjord van Rombah, een kleine inham, achter de stad Narvik en ongeveer veertien kilometer lang. Ook deze jagers werden ach tervolgd en vernietigd. De vernifetiginjr van zeven vijandelijke ja gers. is niet zonder cenig verlies, tot stand gebracht. Drie Britsche Jagers werden hij het gevecht beschadigd., doch de schade i was niet ernstig. Kust van Duitschland en Denemarken geblokkeerd De Britsche admiraliteit geeft er kennis van, dat mijnen gelegd zijn in de Oostzee en .de toegangswegen daarheen. De posities der mijnen zijn: a. 57 graden 00 minuffcn NB. 10 graden 26 minuten OL. b. 57 graden 00 minuten NB. 12 graden 24 minuten OL. c. 55 graden 30 minuten NB, 14 graden 20 minuten OL. d. 55 graden 30 minuten NB. 21 graden 06^ minuut OL. Geen mijnen zullen worden gelegd in de Zwcedsche territoriale wateren. Men legt deze mcdedeeling van de Engel sche admiraliteit aldus uit. dat dit betee- kent. dat de geheele Oostzeekust van Duitsch land door het nieuwe mijnenveld wordt af gesloten, daar dit (met uitzondering van de Zwcedsche wateren) het zuidelijk deel van de Oostzee afdekt, in noordelijke richting tot een punt op ongeveer 12 mijl ten zuiden van Memel. Het nieuwe mijnenveld vindt aansluiting bij het reeds in het Skagerak en Kattegat gelegde mijnenveld, strekt zich uit door den Grooten en den Kleinen Belt en komt dan WILLEN DE DUITSCHERS RUSLAND DOOR? GERUCHTEN OVER VERZOEK OM DOORTOCHT NAAR SCANDINA VIË - OFFICIEELE TEGENSPRAAK. Volgens het Fransche persbureau Havas. heeft de Duitsche ambassadeur te Moskou aan Molotov voor Duitschland om het recht verzocht, gebruik te maken van de haven van Moerrnansk als basis voor de Duitsche oorlogseenheden. Dit bericht is in een telegram uit Kau- nas gemeld aan „Aftonbladet" en er wordt aan toegevoegd, dat Duitschland tevens om het recht verzocht zou hebben, gebruik te maken van de spoorlijn LeningradMoer rnansk. Rusland zou gemeend hebben deze ver zoeken niet te moeten inwilligen en deze afwijzing gebaseerd hebben op den wensch absoluut buiten het Scandinavisch conflict te blijven. OFFICIEELE TEGENSPRAAK. Het Russische regeeringspersbureau Tass is gemachtigd te verklaren, dat deze berich ten volkomen onwaar en van provocatieven aard zijn. Van de zijde der Duitschers .is er even eens een tegenspraak gekomen. De Duit sche ambassadeur te Moskou, Graf von der Schulenburg. heeft in antwoord op een vraag van journalisten tegengesproken, dat hij zou hebben gevraagd om Duitsche troe pen door Sovjetrusland naar Noorwegen te laten trekken. In Londen wordt officieel medegedeeld, dat de Britsche Marineluchtmacht gisteren we derom oorlogs- en transportschepen te Ber gen heef: gebombardeerd. Een munitiedepot vloog in de lucht en een motortorpedoboot werd met machinegeweren beschoten. De weersomstandigheden waren, aldus het communiqué, hoogst ongunstig en een van onze machines was gedwongen nabij een eiland op zee te dalen. Men heeft gezien, dat de twee inzittenden zijn uit 't toestel bevrijd den. De overige vliegtuigen zijn behouden op hun basis teruggekeerd. Radio Stockholm deelde gisteravond mede, dat een Duitsch driemotorig vliegtuig, na boven Udevalla te hebben gevlogen, legen een heuvel is gebotst en in brand gevlogen. Een ander Duitsch vliegtuig heeft een nood landing moeten maken in het westen van Zweden. Het Duitsche vliegtuig, dat nabij Udde- valla is verbrand, is naar wordt gemeld, door de Zweedsche luchtdoelartilleric om laag geschoten. Op een na alle inzittenden zijn omgekomen. KONINGJHAAKON MIKPUNT Het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft medegedeeld, dat de Brit sche regeering van de Noorsche rogeering heeft vernomen, dat de Duitsche luchtmacht klaarblijkelijk opdracht heeft den Koning van Noorwegen persoonlijk aan te vallen, want zij bombardeert iedere plaats, waar de koning zich ophoudt. Deze actie is gevolgd op de weigering van Koning Haakon om per soonlijk met den Duitschen gezant te Oslo te onderhandelen. uit in de eigenlijke Oostzee. De door de En- gelschen gelegde mijnenvelden dekken thans de geheele kust van Duitschland en het door Duitschland bezette Denemarken af. Verbazing in Zweedsche militai re kringen. Militaire en marinedeskundigen te Stock holm zijn zeer verbaasd over het leggen van Britsche mijnenvelden in de Oostzee. Men veronderstelt, dat dit door vliegtuigen is ge schied en in dit geval acht men het des te opmerkelijker, aangezien de zwaar geladen toestellen een langen weg hadden af te leg gen van hun Britschen basis naar dc Oost zee en terug. Dc tactiek van de Britsche admiraliteit wordt door den aanval op Narvik en het leg gen van deze nieuwe mijnenvelden duidelijk. Men wil de Duitsche vloot het uitloopcu beletten en ondertusschen de jagers en krui sers welke zich buitengaats bevinden, stuk voor stuk prijsmaken of vernietigen. In Narvik is men daarin blijkbaar ge slaagd. Of thans Tjrondheim en Bergen zul len volgen, dient te worden afgewacht. Mo gelijk wil men wachten tot voldoende troe pen zijn geland en daardoor de Noorsche tegenstand is versterkt, aIvoren van de land en zeezijde tegelijkertijd deze thans onge twijfeld krachtig versterkte havens aan te tasten. Bij Koninklijk Besluit van 1 November 1939 is. voornamelijk in het midden, Westen en Zuid-Oosten des lands, een aantal ge meenten in staat van beleg verklaard. Bi] een Zaterdag verschenen Koninklijk Besluit is hieraan nltbreiding gegeven, in dier voege, dat thans in het Zuiden (Noord- Brabant) en in de Noordelijke en Oostelijke provinciën een verdere strook ln staat van beleg is verklaard. .Schade ln verscheidene percee- len aangericht. Gisterenochtend omstreekshalf tien zijn te Zandvoort in verscheidene pcr'ceeien scherven van projectielen van onbekenden oorsprong ingeslagen. In de Brederodesiraat sloeg een projectiel aan den voorkant van een huis door het raam van een bovenverdieping, vernielde in een kamer alle meubilair, sloeg verder door den vloer in cn kwam in dc vestibule terecht, waar eveneens ernstige schade werd aange richt. Een geluk was, dat een bewoner vijf minuten van te voren was opgestaan, daar de ravage later aantoonde, dat hef bed cn do dekens geheel door scherven waren ver nield. Voorts kwam in de Brcderodestraat een projectiel op het wegdek terecht en ver nielde gedeeltelijk een hek. Een schuur aan den Pa radijs weg werd eveneens flink beschadigd. In den muur werd o.a. een gat van een halven vierkan ten meter geslagen. Verschillende goederen werden door de scherven vernield. Tenslotte vernielde een projectiel aan den achterkant van een woning aan de Ooster parkstraat verschillende ruiten en werden de muren vrij ernstig beschadigd. De militaire cn plaatselijke autoriteiten hebben onmiddellijk een onderzoek inge steld. Verschillende scherven zijn in beslag genomen. Geweldige vuurzee bij het Pana makanaal. Te Colon bij het Panamakanaal in Ameri ka is een brand van ongekende omvang uit gebroken. Meer dan 10.000 menschen zijn hierdoor dakloos geworden. Het aantal slachtoffers Is betrekkelijk gering. Een vrouw, vier kinderen en een blinde man zijn in de vlammen omgekomen. Eenige uren lang werden regeeringsgebouwen ern stig bedreigd. Tenslotte werd men het vuur meester, nadat aan beide zijden van het ka naal alle beschikbare brandweercorpsen wa ren geroquireerd. De, militairen hebben eenige gebouwen opgeblazen om kostbare bezittingen te sparen. „VOLK EN VADERLAND" IN BELGIi VERBODEN. Op de lijst der bladen, waarvan vervoer, verspreiding en te koop aanbieden zelfs on der een andere benaming, in uittreksel of samenvatting. Is verboden, omdat zij geacht worden op den geest van het leger en de be volking een ongunsfigen invloed uit te oef©- nen, is. volgens het Hsb., thans ook het Ne- derlandsche nationaal-socialistische week blad „Volk en Vaderland" geplaatst.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1