onze eieren niet meer „De vrijheid is boven alles heilig" België bewaart zijn kalmte De „Kemphaan" weer op 't nest Minister Spaak Strenge blokkade tegen Duitschland Geestelijke krachten der wereld zullen wiooen Engeland protesteert tegen de „Liebesgaben" Opnieuw Duitscbe slagschepen in aanbouw Nederlandsche Spoorwegen Paarden, die de haver niet kregen! BUITENLANDSCHE POLITIEK EEN VERKLARING OVER DE VAN BELGIË. - WARME SYM PATHIE BETUIGD MET DENE MARKEN EN NOORWEGEN. Noorwegen is een les voor de neutralen De Belgische minister van Buiten landsche Zaken, Spaak, heeft, tijdens de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken, in den Se naat het woord gevoerd, waarbij hij een verklaring aflegde over de bui- tenlandsche politiek van België. MINISTER SPAAK. Allereerst gaf de minister, uitdrukking aan zijn sympathie voor de Deensche en de Noor- sche natie. Spaak begroette in haar landen, die, evenals België zulks zou doen wanneer dat noodig was, begrepen, dat een vurige vredelievendheid en een krachtige wil tot handhaving der neutraliteit niet liet recht opheffen om zich te verdedigen, wanneer men wordt aangevallen. De eenige omstandigheid, aldus Spaak, waarin wij de eventualiteit zouden aanvaar den van te gaan strijden in een oorlog, dien wij tot lederen prijs willen vermijden, zou zijn de verplichting om onze onafhankelijk heid te verdedigen. Want boven de neutra liteit, de liefde voor den vrede, staat de vrij heid, die boven alles heilig is (applaus op alle banken.) Wij volgen de krachtsinspanning van Noor wegen inct' te meer ontroering, omdat dit land steeds diep vredelievend is geweest en trouw neutraal (geroep „zeer goed" en ap plaus op alle banken.) Zijn positie kwam dus do onze nabij, zijn gevoelens waren gelijk aan die, welke ons bezielen. Dit laud had door zijn arbeid, zijn sociale wetgeving, door het geheel aan voor uitgang, dat het vertegenwoordigt, onze Europeesche beschaving ver rijkt en in vele opzichten beschouw den wij het gaarne als een voorbeeld. Sommigen mogon dan twijfel koes teren aan zijn krijgsmansverdien- 6ten, wat mij betreft, in het held haftig avontuur van Noorwegen wijs ik er vooral op, dat de liefde voor den vrede, de eerbied voor de neutra liteit, de herhaalde malen uitgespro ken wil om zijn land te sparen voor de ontzettingen van den oorlog, niets wegneemt van den verwoeden wil om, wanneer dat noodig is ge worden, den vaderlandschen grond te verdedigen. Integendeel. (Lang durig applaus op alle banken). Zoo "uilen de neutralen en wij zelve in de houding van Noorwegen een les, een voor beeld vinden. Nadat Spaak zijn rede had uitgesproken sloot de liberaal Loumaye zich aan bij de woorden van den minister van buitenland sche zaken. Hij vroeg echter oen nadere verduidelijking van de voornemens der re georing ten aanzien van de betrekkingen tusschen België en Nederland. De Vlaamsch nationalist Orginon sprak zich op zijn beurt uit voor integrale neutra liteit. Spr. heeft zich afgevraagd of België niet uit den Volkenbond zal moeten treden. De Katholieke Senator Sobrv verklaarde dat de Vlaanvche rechterzijde, evenals het geheele Vlaamsche volk. zich bezig heeft gehouden met de kwestie van het interna tionale tourisme. Spr. zou een accoord wil len tusschen Blegië en Nederland, opdat geen nes noorten meer noodig zouden ziin voor .het gaan van het ccne land naar het andere. Hedenmiddag worden de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken voort gezet. DE DEENSCHE PETROLEUMVOOR- RADEN. De Engclsche minister voor de economi sche oorlogvoering, Cross, heeft, in het La gerhuis verklaard, dat het ministerie een groote hoeveelheid inlichtingen had verkre gen betreffende verschepingen uit Los An gelos en uit havens in Zuid-Amerika naar AVladiwostok en dat. daar er voldoende be wijzen Nvaren. dat de uiteindelijke bestem ming dezer goederen Duitschlund was, alle uitvoerbare stappen zouden genomen wor den om ze tegen te houden. Ook verklaarde Cross, dat de totale voor raden pctroleumproducten in Denemarken ton tijde van den Duitschen inval waar schijnlijk niet grooter waren dan 200.000 ton. hetgeen neerkwam op een hoeveelheid voor 3K maand normaal verbruik. Cross wees er op, dat de Deensche petroleum- voorraden even meer waren ten tijde* van den inval dan bij het uitbreken van den oorlog. DUITSCHLAND VEROORDEELD. Chambcrlain heeft gisteren een redevoe ring uitgesproken voor den nationalen raad van vrije kerken in Londen. Sprekende over den Duitschen inval in Scandinavië, zeide hij o.m.: sedert deze laatste wandaad heb ben al mijn gedachten zich bezig gehouden met de vraag hoe daartegen op te treden. Slechts kort geleden heb ik verklaard, dat ik tienmaal zooveel vertrouwen gevoelde in de uiteindelijke overwinning als aan liet begin van den oorlog. Thans herhaal ik, dat ik dat vertrouwen gevoel. Ieder slachtoffer, dat den druk van Duitschland's barbaarschheid gevoelt, voegt millioenen bij hen die Duitschland reeds hebben ver oordeeld omdat elk van zijn daden het onmiskenbaar duidelijk maken, dat geen volk, hoe zachtzinnig, hoo vreedzaam, hoe onschadelijk ook, veilig kan zijn tot deze dolle hond vernietigd is. Duitschland heeft vele misrekeningen ge pleegd, maar geen enkele was grooter clan deze. Deze oorlog zal gewonnen worden door de geestelijke krachten der wereld, evenzeer als door de materiecle macht van haar dappere verdedigers. Ze zullen worden tegengegaan. Het Engclsche Departement van Handel houdt zich ernstig bezig met het groote aantal personen, dat geld zendt naar ver schillende agentschappen, in neutrale lan den, hoofdzakelijk N e d e r 1 a n cl. België, en Zwitserland, met dc opdracht levensmid delen en klcedingspakketten naar Duitsch land. Polen en Oostenrijk te zenden. Deze zendingen hebben verontrustende afmetin gen aangenomen en worden beschouwd als een belangrijken bijstand voor den vijand. Derhalve is besloten, dat deze stroom van geld naar vijandelijk gebied moet ophou den. Men gelooft, dat vluchtelingen voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor deze zendingen en dat het aantal brieven, waar in iedere week geldzendingen worden over gemaakt, in de duizenden loopt. OVERSTROOMING IN TRACIë. De buitenwijken-van de Turksche stad Adrianopel zijn wegens hoogwatergevaar ontruimd. Dc spoorlijn door Tracië staat hij Adrianopel onder water, ook de clectrische centrale der stad is overstroomd. Vredespolitiek der Z.0. Europeesche staten De uitgave van de Hongaarsche regcerings- partij, „Partij van het Hongaarsche leven" schrijft, dat hot onveranderlijk doel van de buitenlandsche politiek van Hongarije is: handhaving van den vrede in Z.O. Europa. In hot bijzonder: handhaving en veiligheid van hét verkeer op den Donau. De rivier politie zal scherp moeten toezien. Het blad constateert tenslotte, dat Hongarije niet noodig heeft met andere staten een over eenkomst te sluiten als die tusschen Slavië en Roemenië, daar Hongarije geen gemeen schappelijke Donaugrens heeft mot andere staten. AMERIKAANSCHE VLOOT BREIDT EVENEENS UIT. Het Amcrikaansche departement van Marine heeft aan de marine-commissie van don Senaat gemeld, dat Duitschland on langs twee nieuwe slagschepen heeft vol tooid en dat nog vier op stapel staan. Men acht dit een bewijs, dat slagschepen nog steeds dc ruggegraat van een vioolvormen. Admiraal Stark heeft aan de commissie verklaard, dat het Congres nog 45 millioen dollar zal moeten toestaan voor dc vloot, behalve dc 95 millioen. welke reeds ziin toegestaan. Dit geld moet voornamelijk worden gebruikt voor het bouwen van aan legplaatsen e.d. 12 neutrale schepen door Duitschland aangehouden De „Soir" meldt, dat 12 schepen van een neutraal Noordschl and, geladen met hout bestemd voor België, door de Duitsche vloot zijn aangehouden en in een Duitsche ha ven gelost. KOVACZ ONDER VERDENKING. Hij zou bomaanslag in 1938 mee voorbereid hebben. Het parket te Boedapest heeft de kamer verzocht, de onschendbaarheid van den af gevaardigde der pijlkruisers, Kovacz, op te beffen. Deze afgevaardigde wordt er ernstig van verdacht te heblien deelgenomen aan de voorbereiding van den bomaanslag, die in het najaar van 1038 op de groote Syna goge te Boedapest is gepleegd. De commis sie voor de parlementaire onschendbaar- beid heeft de kamer voorgesteld het ver zoek van het parket in tc willigen. Maximum snelheid der electri- sclie en diesel-electrische treinen. Door verschillende publicaties is de sug gestie opgewekt, alsof dc Nederlandsche Spoorwegen in verband met de militaire maatregelen gedwongen zouden zijn met in gang van dc nieuwe zomerdienstregeling de maximumsnelheid van de electrischc en dicscl-clcctrische treinen terug te brengen tot die van de stoomtreinen. Naar wij ten aanzien van deze kwestie thans vernemen, zal dit geenszins het geval zijn. De electri schc en diesel-electrische treinen, dus ook de nieuwe vijf-wagenstellen, welke naar het noorden van het land rijden, zullen met dc maximum snelheid blijven rijden van 120 km. per uur, dus uitgaande boven die van de stoomtreinen. Bevolking vertrouwt ten volle op het leger MAAROORLOG ZOU IN RELGIE 'N VREESELIJK BLOED BAD BETEEKENEN. Brussel, April 1940. In tegenstelling met hetgeen zich bij vo rige belangrijke militaire gebeurtenissen in het buitenland voordeed, bleef het in ons land. België dus. de laatste dagen opval lend rustig. De bevolking heeft leeren in zien dat het niets baat. zich op te winden en het hoofd te verliezen. Ook aan derge lijke toestanden leert men zich aanpassen. Men moet. echter niet denken dat de Duit sche inval in Scandinavië geen indruk zou hebben achtergelaten bij de bevolking. In tegendeel. Men leeft hier nog te zeer onder den indruk van wat België in 1914 is over komen, om de bcteekenis van dit gebeuren niet te vatten. Ook in ministericele krin gen bleef men kalm, doch waakzaam. De ministers raadpleegden den generalen staf. doch er bleef strakheid en vastberadenheid. Buitengewone maatregelen op militair ge bied zijn. hier niet genomen; bij Defensie staat men op liet standpunt, dat dit over bodig is, om dat het Belgische leger dag en nacht op alles is voorbereid. De pers werd ontvangen door den premier, die de wcnschelijkheid bepleitte de gebeurtenissen met gematigdheid en omzichtigheid te be spreken in dc bladen. Over liet algemeen onthouden de kranten zich dan ook van het leveren van commentaar op de buiten landsche militaire operatics. Men wil opval lend neutraal blijven. Misschien zullen de commentaren pas later loskomen. Wat over het algemeen in het oog valt is, dat in de pers steeds de nadruk wordt ge legd op het feit. dat België en Nederland over een goed uitgerust leger beschikken, met stevige versterkingen en een gunstige geografische positie. In tegenstelling met Scandinavië hebben België en Nederland zich vele jaren groote opofferingen voor defensie getroost. Het resultaat van de Scandinavische huding kan nu door ieder worden opemerkt. OORLOG VOOR BELGIE EEN VERSCHRIKKELIJK BLOEDBAD. De .Nation Beige" betoogt dat „de Noorsche staten hun defensie steeds hebben venvan rloosd: zij werden door socialisten geregeerd, gaat het blad voort, en hebben zich onomwonden aan anti-militairisme overgegeven. Onder socialistische drang is het sociale peil in deze Postvluchten op Indië De positie der Indiëvliegtuigen was heden: Uitreis: „Gier" (Blaak) te Alexan- drië. 21 April le Batavia venvacht. „Pelikaan" (Kooper) te Singapore, 17 April te Batavia verwacht. Thuisr.: „Nandoe" (Smirnoff) te Ran- goon, 20 April te Napels venvacht, „Oehoe" (Hondong), te Napels. DE BILT SEINT» Verwachting; Plaatslijk nog enkele buien, iets zachter dan gisteren, meest mati ge wind uit Westelijke rich tingen. landen zeer hoog gestegen, doch de belangen der verdediging wer den opgeofferd". Van het standpunt van buitenlandsche zaken is alleen te vermelden, dat het geen wijziging ondergaat: men blijft strikt neu traal en leeft in de geruststellende zeker heid dat België met Nederland een sterk neutraliteitsblok vormt. België heeft geen enkele verplichting om aan den oorlog deel te nemen, tenzij de omstandigheden het c in meesleuren. Wnt een oorlog voor België zou beteckenen, heeft senator Carton de Tournai onlangs nog duidelijk betoogd: „België heeft de dichtste bevolking van den aardbol. Zijn dicht opeengepakt economisch ap paraat maakt het tot een der kwets baarste hoeken van Europa. Zijn geringe oppervlakte maakt elke hoop, de bevolking naar buiten de oorlogszdne gelegen streken te kun nen evacueeren, illusoir. Zooals minister Van Kleffens het ten aan zien van Nederland heeft gezegd: onder deze omstandigheden zou elke oorlog den vorm aannemen van een straatgevecht. Het zou een barbaarsch bloedbad worden, waar in het onmogelijk zou zijn, onder scheid te maken tusschen soldaat en burger. Daarom vloeit de Belgische neutraliteit voort, niet uit onverschilligheid of ego isme, maar uit overwegingen van de hoog ste orde en door de primordiale zorg voor de goederen der nationale gemeenschap. Berlijn wil zich niet binden aan eenige verhouding tot Engeland. NIET VOLDOENDE MET DE PRAKTIJK REKENING GEHOUDEN? Met een besluit van de centrale voor pluim vee en eieren, dat de uitvoer van eieren naar Duiischland en Engeland voortaan in be paalde verhouding moet geschieden, gaat Duitschland niet accoord. De aankoop van eieren is gestaakt, want Duitschland maakt uit de aan de exporteurs voor de eerste weck toegewezen hoeveelhe den op, dat het Nederlandsch-Engelsche ar rangement neerkomt op een beperking van den eieren-import in Engeland, welke zich thans, als gevolg van de verhoudingsbepa- ling, automatisch voortplant op de export naar Duitschland, een gang van zaken, waar mede Duitschland zich niet kan vereenigen. Bezwaren heeft hol niet lioopen hij ons voor Duitschland niet, omdat het thans over de Evert van Dijk uit Noorwegen in Nederland terug. DE LACH IS WEG UIT OSLO. Zelfs voor ingewijden nog als een verrassing kwam gisteren in den loop van den dag de blijde tijding, dat het K.L.M.-vlicgtuig „Kemphaan" dat zich te Oslo bevond, op het oogenhlik, dat deze stad door dc Duitsche troepen werd bezet, op weg was naar Nederland. Te ongeveer vijf uur gistermiddag landde de oranje geschilderde Dou- glas D.C 3 op Schiphol cn werd do bemanning, bestaan Je uit gezagvoer der Ever van Dijk, den telegrafist J. Suttorp, dewerktuigkundigc P. J. Jung cn den steward C. Mcyer, op hartelijke wijze begroet door hun verheugde gezinsleden, terwijl ook dc directeur der K.L.M., de heer A. Plcsman, ter verwelkoming aanwe zig was. Evert van Dijk was zeer sober in zijn me- dcdeelingen. Wel had hij veel gezien, doch hij meende Duitsche militaire geheimen te schenden als hij daarover vertelde. De Duit sche autoriteiten waren zeer voorkomend en welwillend geweest. Van Dijk en de zijnen waren door schie ten uit hun slaap opgeschrikt en renden ter stond van het hotel te Oslo naar het vlieg veld. Zij hadden geen gelegenheid meer om dc Kemphaan tc starten, want de Duitscbe machines waren er al. Spoedig daarop werd Van Dijk den toegang naar het vliegveld verboden en zocht hij met zijn bemanning zijn heil weer in dc stad. Details omtrent den toestand te Oslo ge durende dc dagen, welke hij er heeft door gebracht, mochten wij van den heer Van Dijk niet verwachten. Wel verzekerde hij ons, dat er, behoudens in den aanvang, en kele uren van groote verwarring, van een paniek geen sprake was. Het was echter aangrijpend, zoo zeide hij, te zien hoe een zoo door en door democratisch volk als de No ren, in enkele uren tijds hun vrij heid kwijt waren, omdat zij cr niet aan gedacht hadden die democratie sterk tc maken cn tc verdedigen: een voorbeeld, waaruit wij onze les sen kunnen putten, zoo voegde hij cr aan toe. Duitschers gedroegen zich cor rect. De Duitsche soldaten gedroegen zich zeer disciplinair en traden over al waar zij zich in de stad, in café's, en op andere openbare plaatsen ver toonden, bescheiden, en op den ach tergrond blijvend op. Het is echter begrijpelijk, dat men in deze dagen de bevolking van Oslo met stroeve, strakke gezichten, waarop geen lach verschijnt, door de straten ziet gaan. Bijna van den eersten dag der Duitsche bezetting af stond de bankbiljettencirculatie vrijwel geheel stop. Geld was er bijna niet en betalingen werden nog slechts gedaan met cheques, terwijl in den détailverkoop de winkeliers in afwachting van den verde ren gang van zaken hun vaste cliëntèle maar op crcdiet verkochten. Gisteren kreeg van Dijk bericht, dat hij voor eigen risico kon vertrekken. „Nou, dat konden wc wel", verklaarde van Dijk, cn op 1000 meter hoogte vloog de ..Kemphaan" langs het reeds gedurende September gevolgde traject van Kopenha gen. waar men Kastrup om half twee ver liet. naar Schiphol, tot dicht bij dc Neder landsche kust in wolken en sneeuwbuien zittend, waardoor men geen enkele maal cenig vliegtuig tegenkwam, „Hol kan als een wonder beschouwd wor den" aldus van Dijk „dat de machine volkomen onbeschadigd bleef. Men kan wel zeggen, dat nog nooit sedert het bestaan der K.L.M. een van haar vliegtuigen zooveel ge vaar heeft geloopcn". 1150 millioen Deensche eieren beschikt, die anders per jaar naar Engelaind gingen. Eerst heeft Engeland door de afsnijding der aanvoeren uit de Oostzeelanden 16% en thans, door de bezetting van Denemarken 35% van zijn invoer-mogelijkheid verloren; dus in totaal mist dit land thans de helft van zijn normale importmogelijkheid, wat eieren betreft, overeenkomende met het vier de deel zijner normale consumptie. De algemcene situatie is dus thans, dat Duitschland minder en Engeland méér eie ren uit de nog neutrale landen, o.a. Neder land, noodig heeft, doch het arrangement met Engeland kwam tot stand, toen er nog géén vermoeden was, dat Denemarken eer lang van de wereldmarkt zou gaan verdwij nen. Het Hsb. vernam, dat één van Berlijns motieven, om niet te berusten in een van Nederlandsche zijde voorgeschreven en aan den export naar Engeland va<stgehaakte begrenzing van den eierenuitvoer naar Duitschland, is dat Engeland maximum prijzen vaststelt, boven welke niet mag worden geïmporteerd, terwijl Duitschland zijn aankoopprijzen van week tot week aanpast aan de Nederlandsche marktsitu atie. Hierop baseert het omi. het recht, om den omvang zijner aankoopen onbegrensd te zien. Engeland nam in de laatste twee jaren resp. 60 pet. en 6S pet., Duitschland resp. 38 pet. en 31 pet. van onze exporteieren van ons af. Exporteurs ontevreden, In exporteurskringen uitte men de grief, dat het bedrijfsleven cn het deskundige element niet of onvoldoende zijn geraad pleegd bij de besprekingen te Londen, be nevens de vrees, dat men thans met een deel der eieren zal blijven zitten, nu F Duitschland niet wil koopen, terwijl de I export naar Enecland niet kan worden I uitgebreid, misschien vanwege een bij ar- I rangement overeengekomen beperking. I doch in elk geval vanwege de van Neder- I landsche zijde sedert gisteren voorgeschre- I ven cn aan week-quanta gebonden, verhou- ding tusschen de exporten naar Duitsch- land cn die naar Engeland. Militairen verkochten hei voer, Voor den Krijgsraad te Den Haag ston den een korporaal en twee soldaten terecht, die zakken haver, bestemd voor rijkspaal* den. ten nadeele van den staat aan een mesthandelaar te Loosduinen, bij wien de militairen waren ingekwartierd, hadden ver kocht. De diefstal was uitgekomen, omdat het den commandant van het bataljon opgeval* len was, dat de dienstpaarden, ondanks de voldoende toevoer van haver, steeds mager der werden. De mesthandclnar slond heden wegens he ling van dc haver terecht. Dc Officier van Justitie achtte het feit bui tengewoon ernstig. Spr. eischte een jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 30 April.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2