TARZAN r had twaalf punten en de vuren van Tohr DE SCHAT in. de MET VOLLE VAART TEGEN EEN BOOM Om bij de marine vandaan te komen Radioprogramma Op échte JÊ DE EISCHEN AAN NOORWEGEN BEKEND GEWORDEN. DURE BESCHERMING Het Noorsche telegraafagentachap deelt in een memorandum over den toestand mede. dat op hetzelfde tijd stip, dat de Duitsche troepen Noor wegen binnenrukten, de Duitsche gezant de regeering te Oslo een nota met twaalf eischen overhan digde. Deze twaalf eischen kunnen volgt worden samengevat. 1. De regeering en het volk van Noorwe gen moeten zich beslist van elk verzet te gen de Duitsche operaties onthouden. 2. De Noorsche regeering moet het Noor sche leger opdracht geven, met de Duitsche troepen vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen. 3. Alle middelen zullen ter beschikking van de Duitsche troepen worden gesteld om de veiligheid van Noorwegen te verze keren. 4. Aan het Duitsche opperbevel moeteen gedetailleerd document over de mijnversper- ring worden gezonden. 5. Het Noorsche grondgebied zal zoo noodig verduisterd worden om luchtaanval len te weerstaan. 6. Alle telefoon-, telegraaf- en spoorweg verbindingen zullen onder Duitsch toezicht worden gesteld. 7. Aan Noorsche koopvaardijschepen zal verboden worden, de havens te verlaten. 8. Noorsche loodsen zullen instructie krijgen, zich ter beschikking van de Duit sche marine te stellen. 9. De telefonische, telegrafische en post verbindingen zullen tot nader order ver broken worden. 10. De pers en de radio zullen onder Duitsche controle worden gesteld. 11. De verkoop van oorlogsmateriaal bui ten de Noorsche grenzen zal verboden wor den. 12. Er zal van codetelegrammen gebruik gemaakt worden om te verhinderen, dat de tegenstanders van het rijk bepaalde berich ten in handen krijgen. Oslo viel door verraad VERKLARING VAN DEN VROE- GEREN GEZANT TE OSLO. De vroegere Britsche gezant in Oslo. Sir Charles \Wngfield. heeft tijdens een inter view over de omstandigheden waaronder in Noorwegen de oorlog wordt gevoerd o.m. gezegd: „Onervaren troepen zullen een veldtocht in de beboschte streken zeer las tig vinden. Bijgevolg worden de wegen en spoorlijnen van vitaal belang. Door ver raad in Oslo slaagden de Duitschers er in controle te verkrijgen over de voornaamste verbindingspunten. De moeilijkheden in het voorzien van de Noorsche troepen van voorraden zullen ongetwijfeld aanzienlijk zijn, totdat zij deze punten heroverd heb ben. Binnenkort zullen wij waarschijnlijk meer hooren over landingen en troepenbe wegingen". BLIJDE GEBEURTENIS IN DEENSCHE KONINGSHUIS. Kroonprinses Ingrid schenkt le ven aan dochtertje. De Deensche Kroonprinses Ingrid heft gis termorgen het leven geschonken aan een dochtertje. Moeder en kind verkeeren in goe den welstand. FEUILLETON door MALCOLM HOWES 40. Toen hij Alfieri's lyk verlegde om diens kleeren te onderzoeken, zag hy, dat zjjn jas over de borst was gescheurd, doordat de stof aan een puntige rots was blijven hangen, toen de Italiaan uit het zadel viel. Door die •cheur waren een portefeuille en een paar papieren gevallen. Ze lagen op een hoopje zand aan den voet van de rots. De portefeuille lag open. Er was wat zand in de vakjes gekomen. En in een ervan, waren de stukjes papyrus, fevnden in het graf van Demetriades. den Griek, wiens sterfelijke oogen het laatst had den gerust op den schat van Sheba! Om twee uur, toen Je sterren en de nieuwe maan flauw den kring van heuvels besche nen, berichtte een Arabische schildwacht de nadering van een groote k&fila uit het Westen. Weldra kondigde het gerinkel van tuig en de kreten van kameelen. die de oase roken, de aankomst van de hoofdmacht aan Toen Dick de vermoeide Irene uit het zadel tilde, kuste hij haar hartelijk en zonder eenige Verlegenheid! Dick's berichten veroorzaakten ernstige gezichten by het kleine kringetje om het kampvuur. Mrs. Fenshawe, als verantwoordelijk leider der expeditie, besefte, dat het niet te ont kennen viel, dat hij in een onwettige onder neming verwikkeld was geworden. Hij be vond zich op Italiaansch grondgebied tegen den wil der autoriteiten. Ofschoon hij en degenen, die onder zijn gezag stonden, feite lijk geen kwaad hadden gedaan, was het toch buitengewoon jammer, dat Alfieri niet in leven was gebleven om een verklaring af te leggen. De schatgravers moesten nu ver- Denen moeten beleefd zijn Correct tegen de vreemde troe pen, elscht Stauning. Ministerpresident Stauning heeft gisteren verklaard, dat tegenover de vreemde troe pen een correctie houding moet worden ge nomen, die even ver staat van provocatie als van het tegendeel hiervan. In dezen tijd is een rustig en waardig optreden noodzake lijk. Het gaat om het welzijn des lands en de toekomst van het volk. t In een dagorder aan het marinepersoneel wordt o.m. gezegd: Iedere taak is plichtsgetrouw en moedig vprvuld en ieder bevel, ook het zwaarste, is loyaal uitgevoerd. Blijft Amerika buiten den oorlog? Openbare meening zou inmen ging wenschen. Araerikaansche militaire deskundigen ge- looven, aldus schrijft de correspondent van de New York Post te Washington, dat de Vereenigde Staten, welke politieke partij bij de verkiezingen ook zal zegevieren, binnen anderhalf jaar in den oorlog betrokken zul len zijn. Na zeven maanden oorlog, schrijft hij, zijn de deskundigen meer dan ooit er van overtuigd, dat deelneming der Vereenig de Staten onvermijdelijk is. In het land be gint een interventionnistisohe geest merk baar te worden en dit is het gevolg van de reactie, veroorzaakt door den Duitschen in val in Noorwegen en Denemarken. Goede week voor Britsche koopvaardijvloot GEEN VERLIEZEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat voor de eerste maal sedert den aanvang van den oorlog de Britsche koopvaardij vloot in de week, die eindigde op Zondag j.1. te middernacht, geen verliezen heeft geleden door optreden van den vijand. Veir neutrale schepen zonken in die week met een tonnage van 14426 ton. Noorwegen ver loor één schip van 5128 ton. Volgens nog onvolledige berichten zijn 15 Duitsche schepen buit gemaakt of tot zinken gebracht Vier werden door de En- gelschen prijs gemaakt. Zij hadden een ton nage van 9498 ton. Elf andere werden in den grond geboord of door de opvarenden tot zinken gebracht Deze 11 schepen had den een tonnage van 5019G ton. Al deze Duitsche schepen waren transportschepen of hulpschepen der vloot. Meisje gedood. Droevig auto-on geval bij Maastricht. In den afgeloopen nacht is op den provin cialen weg tusschen Maastricht en Valken burg, onder Berg bij Terblijt een auto met twee personen in volle vaart i en een boom gereden. Kort na het ongeluk passeerde een auto bus met mijnwerkers, die de inzittenden van den verongelukten wagen uit hun benarde positie bevrijden. Het waren de 26-jarige mej. van D. en de 25-jarigge J. T., beiden uit Maastricht. Geneeskundige hulp uit Valken burg werd ingeroepen. Het meisje was zeer ernstig gewond: zij had beide beenen gebro ken en zware in- en uitwendige kneuzingen opgeloopen. T. heeft eveneens inwendige kneuzingen en een beenbreuk bekomen. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis tc Heerlen overgebracht, waar het meisje is overleden. De toestand van den jongeman is bevredigend. MATROOS SIMULEERDE NACHT- BLINDHEID. Door den zeekrijgsraad te Willems oord was de 22-jarige zeemilicien matroos derde klasse H. D. veroor deeld tot één maand gevangenis straf, daar hij in December van het vorige jaar, dus in tijd van oorlog, nachthiindheid had voorgewend om te worden afgekeurd en daardoor voor goed van zijn dienstverplich tingen ontslagen te worden. Van dit vonnis was hij in beroep geko men en gisteren stond hij terecht voor het hoog militair gerechtshof. Hij naf. evenals voor den krijgsraad het ten laste gelegde toe. doch ver klaarde uitdrukkelijk geen tegenzin te hebben tegen den dienst. Hij is reeds vijfmaal gestraft in dienst doch den laatsten tijd gedraagt hij zich goed. De advocaat-fiscaal achtte het beroep volkomen ongegrond: het feit is buitenge woon ernstig en beklaagde is tien dagen in het hospitaal opgenomen geweest, waar door hij veel moeite heeft veroorzaakt. Daar hij het vonnis zeer clement achtte vroeg spr. bevestiging ervan De verdediger weds er op, dat de moei lijkheden voor D. zoo groot waren, dat hij er niet meer boven uit kon komen. In Den Helder is hij getrouwd en op een verzoek om kostwinnersvergoeding werd afwijzend beschikt. Zijn vrouw moest toen leven van vijf en een halve gulden in 16 dagen. Thuis ontving hij daarover steeds verwijten en er werden scènes gemaakt. Be- klaaude kon wel zijn gezin bhoorlijk onder houden, wanneer hij zijn oude betrekking terug had gekregen bij een reederii in Gro ningen. De eenige wijze, waarop D uit den dienst kon komen, was door gebruik te maken van een ziekte aan zijn oogen. Hoewel hij zeer veel voor de marine gevoelde hij heeft b.v. den langen diensttijd van twin tig maanden gekozen zag hij in zijn vertwijfeling nog slechts één belang: dat van zijn gezin. Spr. meende dat op grond van ovennacht moet worden vrijgesproken, subsidiair bepleitte hij een voorwaardelijke straf. De uitspraak van het hof volgt later. FRANSCH VLIEGTUIG BRANDEND IN BELGIë NEERGESTORT. Gisterochtend is een Fransch vliegtuig, dat boven Duitsch grondgebied in een ge vecht gewikkeld was geweest, brandend neergestort te Longlier (Belgisch-Luxem burg). Een der leden van de bemanning werd gedood. De beide anderen zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis te Longlicr vervoerd. Het toestel is volkomen vernield. DONDERDAG 18 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP. gramofoonmuziek) 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert. door Edgar Rice Burroughs 80 In zijn avontuurlijke jungle-leven had Tar- zan geleerd, nooit iets voor onmogelijk te hou den en nooit verliet hem de hoop. Zeker, de getraliede deur scheen een onoverkomelijk obstakel om te ontsnappen, maar de aapman greep de spijlen, rukte er aan en probeerde ze open te buigen. Een van de spijlen, bemerkte hij, gaf iets mee. En het gelukte hem het hek open te krijgen! „Hoera!" riep Perry. „Maar we kunnen niet over de brug heen Komen, want het vuur kan elk ogenblik oplaaien," zei Ja- nette angstig. „We zullen het toch moeten proberen," raadde Tarzan haar aan. Hy bracht zijn vrienden over de steenen brug. zo vlug als mogelijk was. Een verkeerde stap en men zou de dood vinden in de kokende vul kaan daar beneden. Ze bereikten de tegen overgestelde kant, waar ze een ander hek vonden, doch de aapman kon dit openen. Weer bevonden zij zich in een warnet van gangen als een honingraat in de rotsen gebouwd. Tar zan koos een gang uit. Waar deze heen leidde, wist hij niet, maar het scheen een slechte keus te zyn, want ze waren nog niet ver ge vorderd of ze hoorden de stemmen van nade rende gele mannen. 6.30 Causerie „45 jaar ervaringen als Officier van het Leger des Heils". 7.00 Berichten. 7.15 Internationaal overzicht. 7.45 Damwedstrijd. 8.00 Berichten ANP, internationaal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Christ. Harmonievereeniging „Excelsior" en gramofoonmuziek. 9.10 Causerie „De drooglegging van den Noord-Oostpolder". 9.40 Bel Canto. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Bel Canto. 11.25 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en soliste. 12.15 Gramofoonmuziek. trouwen op het getuigenis van de gewonde Hadendowa's, van wie er vier zich vrijwillig hadden overgegeven in de overtuiging dat Europeanen gewoonlijk menschlievendheid too- nen jegens een gewonden vijand. Ook verze kerde Abdullah den millionair, dat de Italiaan- sche officieren, die Alfieri,vanaf Massoca had vergezeld, laatstgenoemde had gewaarschuwd tegen eenige daad van geweld, en hem ervan zou hebben weerhouden een schijnbaar doel- loozen onderzoekingstocht te ondernemen, in dien de uit Rome ontvangen bevelen niet had den geluid dat: „alle hulp verleend moest wor den aan signor Giuseppe Alfieri". Het was niet te betwijfelen, dat de Ita liaan een aanval had gedaan, zonder eenige aanleiding, op de kleinere kafila. Zijn bevelen aan de Hadendowa's waren duidelijk genoeg geweest: het geheele gezelschap moest uit geroeid worden met uitzondering van mrs Haxton, die als het eenigszins kon levend ge vangen genomen moest worden. Voorts was er een stellig bewijs van zijn dubbelhartigheid in het feit. dat hij de samenkomst in het kamp van Fenshawe had laten schieten, toen hij ge hoord had dat zijn doodsvijand daar niet meer was. Ofschoon hij doodmoe was, dacht Fenshawe niet aan rust, voor de elkaar tegensprekende bijzonderheden van deze vreemde zaak waren uitgeplozen. Hij zat dicht by het kampvuur met Royson en Stump. Irene was naar mrs. Haxton gegaan, zoodra ze Dick's droevig ver haal had gehoord. Heeft mevrouw Haxton eenig licht op de gebeurtenissen geworpen? vroeg Fenshawe. Kon je uit haar woorden opmaken, dat von Kerber hierheen is gegaan in de wetenschap, dat deze oase de door den Griek beschreven plaats was? Ze heeft den schat zelfs niet genoemd. Misschien had ik haar ertoe kunnen brengen om te spreken, maar... Je deed het niet. Daar ben ik bly om. Is iets van den schat ontdekt? Het was donker, toen ik in de loopgraaf kwam, die von Kerber aan het graven was. Alfieri loste een salvo op hem en stoorde het werk. voor er veel gedaan was. maar de Ara bieren vei telden me. dat een paar leeren zak ken zichtbaar waren. De mannen die hier van morgen waren, weten, dat de inhoud kostbaar is, dus heb ik er een gewapende macht bij gezet. Helaas geschiedde er een ongeluk. Mon sieur Haxton lag met koorts en de dokter gaf hem een slaapdrank. Monsieur nam te veel ervan en hy ontwaakte niet meer. Het was een ongeluk, monsieur, maar monsieur Alfieri beschuldigde den dokter ervan een misdaad gepleegd te hebben, dus lieten monsieur Hax- ton's vrienden de zaak grondig onderzoeken. Het was werkelijk een ongeluk. Monsieur le baron was diep geschokt. Maar hy behield de papieren? was Fens- hawe's grimmige opmerking. By de Kaüba, en waarom niet? Maar het is zeker, dat Alfieri den schat nooit met mon sieur Haxton gedeeld zou hebben. Maar monsieur le baron wilde wèl met ma dame deelen, met wie hij later misschien zou zijn getrouwd, en hy beloofde my ook een groot aandeel voor mijn hulp. Toen hij naar Engeland ging, liet hy my achter om Alfieri in het oog te houden. Die twee waren altyd vyanden Den volgenden morgen voltooiden vele han den h~t werk, dat von Kerber begonnen was. Mr. Fenshawe had een besluit genomen en hy hield daar streng aan vast. De lijst van Deme- thiades was byna juist. Honderd en zeventig zakken werden te voorschijn gehaald, juist twee minder dan het door den Griek opge geven getal. Ze werden niet geopend. Precies zooals ze uit het zand gehaald werden, werden ze verzegeld en terzijde gezet, tot 't transport was geregeld. Mr. Fenshawe legde den man nen van de Aphrodite uit, van hoeveel belang het was, dat de schat onaangeroerd aan het Italiaansche gouvernement zou worden over gegeven. Op die wyze alleen kon hun verhaal gerechtvaardigd worden, en hij garandeerde, dat niemand nadeel zou hebben, door zyn besluit. Mevrouw Haxton was te ziek om onder vraagd of geraadpleegd te worden. Ze werd byna stervend naar zee gedragen en haar herstel was nog twyfelachtig; zelfs veertien dagen later, toen de Aphrodite hen allen naar Aden bracht. Hier kan tevens gemeld worden, dat gelds waarde van den schat niet zoo heel groot was hoogstens 50.000 pond. De twee ontbre kende zakken waren die, welke de juweelen bevatten. Waarschyniyk is dat een ander ge heim, dat de woestyn veilig bewaart! Het Ita liaansche ministerie van Buitenlandsche Za ken toonde zich edelmoedig jegens den telcur- gestclden oudheidkundige. Hy werd ontslagen van elke verantwoordelijkheid voor het ge vecht by de Bron van Mozes. en men verzocht hem voor zyn eigen verzameling twaalf van de antieke Perzische en Indische gouden vazen 12.30 Orgelspel. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. I.30 Viool en piano. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 De Vagebonden en solisten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist, (ca. 9.35 Lezing over Spinoza). 10.45 De Mongo-Boys (opn.). II.0C Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. uit te zoeken, die de voornaamste sieraden uit den schat vormden. Maar dat was veel later, toen sir Richard en lady Royson op hun huwelyksreis naar Japan waren, toen kapitein en mevrouw Stump, ver gezeld van den trouwen Tagg, „zich dol had den geamuseerd" op Orme-Castle en toen mrs. Haxton. even elegant als altyd maar toch kalm en teruggetrokken, in een kleine villa in Bath woonde, waar mr. Fenshawe's vrUgevig- heid haar voor de rest van haar leven had geïnstalleerd. Ze vertelde, en er was geen reden om haar woorden in twyfel te trekken, dat von Kerber niets had geweten van de indentiteit van de oase by de Bron van Mozes. Hy nam dien weg naar zee door puur toeval en werd half gek van opwinding op het gezicht van de zeven Heuvels. Het was zyn vaste bedoeling, verklaarde zy, om Fenshawe bericht te zen den. zoodra hy boven twijfel had vastgesteld, dat de schatten van Shcba daar werkeiyk be graven lagen. Dick en zyn vrouw brachten op hun terug reis veertien dagen in Kaïro door. Toevallig bewonderden zy een paar oude bidkleedjes in een winkel in den bazaar en vroegen naar den prys. Ze boden de helft van de gevraagde som en de bediende, een slanke jongen, zei, dat hy zyn vader zou raadplegen. Een lange, forsche Arabier kwam uit een donker binnenvertrek. Zijn regelmatige, ern stige trekken ontspanden zich plotseling tot een verheugden glimlach. By den Profeet! riep hy uit in uitste kend Fransch. Ik ben verrukt u te zien, mon sieur et madame. U drinkt koffie by my nietwaar? En wat de tapyten aangaat, neem ze. Ze zijn de uwe! Ik zette een winkel op van het geld. dat monsieur Fenshawe me gaf en ik ben voorspoedig. Que dlable! Dat was een gelukkige tocht voor my. toen we allen te zamen naar het Zuiden gingen. Ik heb de woestijn nu vaarwel gezegd. Zie! Ik ben nu een goed burger en betaal belasting. Irene lachte. Ze had Abdullah den Speer werper nooit voorgesteld als winkelier, en hy werd dik bovendien. Jö hebt in ieder geval een schat gevon den bij de bron van Mozes, zei ze. Abdullah keek naar haar gelukkig-glim lachend gezicht. Hy wendde zich tot Royson en boog, met iets van z(jn vroegere gratie. Laat ik u geluk wenschen monsieur, met uw veel grooteren schat, zei hy. EINDE.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7