Een spoorbaan over den Afsluitdijk Bezetting van Groenland door Canada? België vreest de „vijfde Kolonne" Vertrouwen Eensgezinde jeugd in Zweden 30 pet. der Daitsche vloot buiten gevecht gesteld Eerdaags 58 communisten gearresteerd Geen Duitsche schepen in Delfzijl Engelschen op Faroer geland Stoppen op militaire sommatie Mussert mag niet spreken VERDACHTE VREEMDELINGEN IN EEN CONCENTRATIEKAMP. GASTVRIJ MAAR NIET NAÏEF. De Belgische kabinetsraad hreft maat regelen bestudeerd betreffende de organi satie van de veiligheid van den staat en betreffende de kwestie van de in Belgie verblijf houdende vreemdelingen. Volgens de „Journal" overweegt de regeering de op richting van een concentratiekamp voor vreemdelingen. De geheele Belgische pers spreekt over de geheime voorbereiding op neutraal ge bied van een vijfde kolonne die er toe be stemd is deel te nemen aan plotselinge operaties, welke de een of andere oorlog voerende ten aanzien van dat neutrale ge bied eventueel overweegt. De pers houdt zich hoofdzakelijk met deze kwestie bezig en niaakt zicli daarbij tot tolk van de ge voelens der bevolking te dien aanzien. De „Echo de bouyse" schrijft dat, wanneer liet jegcr de grenzen bewaakt, het aan de re geering is er zorg voor te dragen, dat het pief een dolksteek in den rug krijgt. De „Vingtieme Siecle" spreekt de meening uit, dat onder de ,150.000 vreemdelingen, die gastvrijheid genieten in Belgie zich clande stien in Belgie ophoudende personen bevin den. vluchtelingen en agenten van buiten- landsehe mogendheden, l iteraard moet Bel gie. dat een handelstand is, gastvrijheid bieden aan buiteniandsche industrieelen en kooplieden die medewerken adn de wel vaart van Belgie en die zeer vaak loyaal ziin jegens het land. Wet de overigen be treft. aldus het blad. moet men niet aar zelen om verdachte vreemdelingen, perso nen wier papieren niet in orde zijn, en per sonen, die dank zij politieke protectie ont komen ziin aan vroegere uitwijzingen, in concentratiekampen bij een te brengen. La ten wij gastvrij zijn maar niet naief. aldus de „Libre Bolgique", die ten aanzien van de vreemdelingen het nemen van onmid dellijke maatregelen eischt en die zou wil len zien dat iedere vreemdeling zich bin nen 24 uur zou moeten melden bij de plaat selijke politie. Kr zou dan in ieder afzon derlijk geval een besluit genomen worden, liet. is voorts niet voldoende om zich bezig to houden niet in Belgie verblijf houdende vreemdelingen, ook de deuren moeten ge grendeld worden. Een zeer streng militair visum zou moeten worden ingevoerd voor paspoorten lui het betreden van Belgie. Deze visa zouden in het buitenland moeten worden aangevraagd. Het land moet ver dedigd worden en men venvacht van de regoering. dat zij zonder zwakheid zal op treden. We zien verbijsterd om ons heen, Wètt gaan gebeuren? De tijden warr'len bont dooreen In wilde kleuren. Een vlam rijst hier en déér en dóAr, En telkens weer klopt het gevaar Aan vele deuren! Er is zooveel, wat verontrust, In alle uren. Te land, ter zee en aan de kust, Dat voort blijft duren! En welken koers zal deze tijd. Bij groeiende onzekerheid. Straks nog gaan 6turen?I Staar niet te veel op wat benauwt In Uw gedachten, Dat ondermijnt steeds welbeschouwd De beste krachten, De moed, die thans zoo noodig is. Bij 't keerpunt der geschiedenis. Dat staat te wachten t Is waar, we voelen ons soms klein Bij deze stormen, Omdat we ook maar mènschen zijn, Beperkt van normen! Maar tracht juist nu, van mensch tot mensch, En binnen onze eigen grens, Iets sterks te vormen! En daarom moed! Het hoofd omhoog, Versta elkander, Blijf frisch van geest en scherp van oog. WAt ook verander'! Want eendracht maakt nog altijd macht. Wit ook gedaan wordt of gedacht. Zoek hierin steeds Uw groote kracht: WEES NEDERLANDER!! April 1940. KROES. (Nadruk verboden). ZWEEDSCH GAS EN OLIE GERANTSOENEERD Gasverbruik wellicht geheel ge staakt. In Zweden Wordt het petroleum verbruik door rantsoeneering thans krachtig be perkt. Voorts heeft de regeering besloten, do passieve verdedigingsmaatregelen tot geheel Zweden uit te breiden. Negen pro vincies zullen verduisterd worden. De scheepvaart is in tal van havens verbo den. o.a. in die van Malmoe, Helsingborg, Lvsekil, Uddevalla en Halmstad. Het verbruik van gas zal in Zweden beperkt en wellicht geheel gestaakt worden. Den Zweden wordt aangeraden, zuinig om to gaan met steenkool. Geelt manifest uit over oorlogs toestand. De Jeugdorganisaties van de conservatie ve, de liberale en de sociaal-democratische partij te Stockholm, hebben ©en gemeen schappelijk manifest uitgegeven, waarin zij, verwijzende naar de gebeurtenissen in Noorwegen, eischcn, dat het optreden te gen verraders krachtig zal worden voort gezet. Elko neiging tot verraad en capitu latie moet zonder mededoogon worden be streden. „In dit critieke uur, schaart het geheele land zich in rust en vertrouwen rondom de regeering, vastbesloten de de mocratie, de nationale onafhankelijkheid en de vrijheid van het vaderland te verde digen." Dit is de eerste maal. dat de drie par tijen een gemeenschappelijk manifest heb ben uitgegeven. Hardnekkige geruchten te Was hington. Te Washington doen nog steeds onbeves tigde doch hardnekkige geruchten de ronde, dat Canada binnenkort zou overgaan tot de bezetting van Groenland. De Britsche ambassadeur der Vereenigde Staten, lord Lothian, heeft verklaard, dat Groot-Brittannië noch Canada in de rich ting van Groenland of IJsland zouden op treden, tenzij zeker zou blijken, dat Duitsch land voornemens zou zijn te trachten deze te bezetten. In een verklaring tegenover de journalis ten, na een onderhoud met ambtenaren van 't departement van staat, heeft Lothian ge zegd, dat Groenland een goede luchtvaart basis voor Duitschland zou kunnen zijn, doch dat de Duitschers deze nimmer zouden kunnen in stand houden. Zonder eepige moeite zouden wij hun daar een slag kunnen toebrengen. De ambassadeur gaf uitdrukking aan de mcening. dat Groenland duidelijk binnen de Monroelcer valt, daar het binnen het weste lijk halfrond ligt. Hij voegde hier aan toe. dat de status van IJsland waarschijnlijk anders was. Het stel sel der Navyoerts zou mogelijk worden uit gebreid tot den Stillen Oceaan, ten einde te voorkomen, dat van de Westkust v. Amerik zendingen via Rusland Duitschland berei ken. Diplomatieke betrekkingen tus- schen Vereenigde Staten en IJs land. Er wordt medegedeeld, uit Washington, dat IJsland en de Vereenigde Staten schik kingen hebben getroffen voor directe diplo matieke betrekkingen. De reden daarvoor is gelegen in den Duit- schen Inval in Denemarken, door welks be middeling de betrekkingen van IJsland met de Vereenigde Staten vroeger werden on derhouden. Canadeesche troepen in Noorwegen Vernomen wordt, dat Canadeesche troepen, die naar Noorwegen zijn gegaan als on derdeel van het expeditielcgcr. bestaan uit dc vrijwilligers, die eenigen tijd geleden voor Finland dienst hebben genomen. Zij zijn intensief geoefend in de verschillende methodes van oorlogvoering, welke bij zonder geschikt zijn voor actie in berg achtig en bcsneeuw land. Men gelooft, dat toen de Duitschers Noorwegen binnenruk ten het Finsclie expeditielcgcr opnieuw gevormd werd en dat de Canadeczen en dc anderen voorzien werden van een uitrus ting. die geschikt is voor een campagne in Noorwegen. Roynaud heeft gister is den senaat zijn reeds anngekondtede verklaring afgelegd. Hij zeido, dat Duitschland dertig procent van zijn vloot door averij heeft verloren, twintig procent van zijn kruisers is tot zinken gebracht, vijf en twintig procent van zijn torpedobooten is tot zinken ge bracht. vijftien procent van zijn torpedo booten beeft averij, verscheidene duikboo- tcn zijn in den grond geboord. Bovenf De strijd in het hooge Noorden. Ergens aan de kust van Denemarken is een Duitsch troepen- transportschip aangeko men en de soldaten wor den ontscheept, terwijl ook de omvangrijke ba gage en verdere lading wordt gelost. Rechts: Na een luchtaanval op Oslo. Een toestel, dat in brand geschoten werd, gaat op het vlieg veld der Noorsche hoofdstad in vlammen op. (Telegrafische foto.) Het bombardement van Stavanger Vliegveld zeven keer gebombar deerd. Officieel wordt medegedeeld, dat Britsche vliegtuigen een groote hoeveelheid zware bommen, o.a.b randbommen, op het vlieg veld van Stavanger hebben laten vallen. Gezien werd, dat twee groote branden uit braken. Alle Britsche toestellen zijn be houden teruggekeerd. Dit is de zevende aanval der Britsche luchtmacht op het vliegveld van Stavanger sedert de Duit sche bezetting. OVERTOLLIGE PETROLEUM- DISTRIBUTIEBONNEN INLEVERENI Naar wij vernemen, is thans de voorbe reiding aangevangen om eerlang over te kunnen gaan tot uitreiking van de distri butie-bonboekjes op vertoon van de distri- butiestamkaax-tcn. Verwacht kan worden, dat deze uitreiking eind Mei of begin Juni zal kunnen geschie den. De petroleum-distributiekaarteiu Volgens een wijziging van de petroleum- beschikking is ieder, aan wie één of meer petroleumdistributiekaarten of bonnen zijn uitgereikt, verplicht bij wijziging in dc omstandigheden, op grond waarvan de uit reiking is geschied, dc kaarten of de bon nen. op welke hij ingevolge de veranderde omstandigheden geen aanspraak kan ma ken. in te leveren bij den distributiedienst van den distributiekring, waartoe de ge meente, in welker bevolkingsregister hij is ingeschreven, dan wel, in geval van ver huizing, wordt ingeschreven, behoort. Anti-Dnitscbe radiozender in Noorwegenvernietigd De Noorsche radiozender Notodden, die de laatste dagen zijn anti-Duitsche uitzen dingen heeft voorgezet, is door de Duitsche troepen opgeblazen. EEN ZWAAR GETROFTEN FAMILIE. Voor de tweede maal kind door verdrinking verloren. Gistermiddag is een achtjarig zoontje van de familie Vos te Rotterdam, bij het spelen op halken in de Waalhaven geraakt en ver dronken. Tragisch is het dat dit het tweede kind van de familie Vos is dat door verdrin king om het leven is gekomen, Zuiveringsactie in de Fransche hoofdstad en in de provincie. !n de eerste helft van April heeft de na tionale veiligheidspolitie te Parijs en in de provincie 58 militante communisten gearres teerd en te Parijs twee clandestiene drukke rijen opgespoord. De politie heeft een orga nisatie ontdekt, welke beoogt clandestiene drukkerijen in te richten cn de levering te verzorgen van papier cn vormenigvuldigings materiaal. Dc leider was een zekere Lcon Dc- pollier. een genaturaliseerd Franschman uit Rusland geboortig, die in 1924 werkzaam was bij dc Russische ambassade te Parijs. Dc man is ook redacteur bij dc Humanite ge wecst. ZAND- EN GRINTVERVOER LIGT NU GEHEEL STIL. De overlading van zand en grint, afkom stig van den Duitschen Beneden-Rijn en dat in de haven van Delfzijl overgeladen wordt uit Noderlandsche binnenschepen in kleine zeeschepen, die het naar de Duitsche Xoordzee-eilanden en naar Sleeswijk-Hol- stein vervoeren, ligi thans stil, omdat uit Duitschland geen zeeschepen meer komen om de ladingen te halen. Dc oorzaak daar van is niet bekend, aldus dc Rott. corr. van de N. Rt. Cr., doch houdt ongetwijfeld ver band met den oorlog. Ettelijke schepen, die in dc buitenhaven van Delfzijl lagen, om daar te lossen, zijn, nu de zeeschepen niet komen opdagen, teruggevaren naar het Emskanaal. Voeren dc binnenschepen anders gaarne naar Delfzijl, omdat zij zeker waren onmid- dclllijk retourlading te vinden, de belang stelling voor deze bestemming is vermin derd nu er op het oogenblik in het geheel geen schepen uit Scandinavië of Duitsch land aankomen. Ook de schepen, die onder weg waren, worden blijkbaar opgehouden. Omtrent de reden van dat oponthoud kan men niets vernemen. DUITSCHLAND WORDT MET BE HULP VAN DEN GOUVERNEUR TEGENGEHOUDEN. Butler heeft in het Lagerhuis medege deeld. dat een Britsche strijdmacht op de Dcenschc eilandengroep, de Faroer, aan land zijn gezet. Hij voegde hieraan toe, dat de Gouverneur der Faroer op 10 April er in had toege stemd de faciliteiten te verleenen, welke de Britsche regeering noodig zou kunnen hebben om te verhinderen, dat Duitsche troepen zich op dc Faroer zouden vesti gen. Ten aanzien van Groenland kon spr. voor het oogenblik geen verklaring afleg gen. Het K.N.A.C. meldt: Ofschoon de bevoegde militaire autoritei ten aan de betrokken militaire instanties ter kennis hebben gebracht, dat bij de stop seinen door militairen gegeven, de gewone politie-voorschriften met de meeste nauw keurigheid in acht moeten worden genomen, komen bij le K.N.A.C. nog klachten binnen van automobilisten over dc wijze, waarop militairen door zeer verschillende en ver warring stichtende teekens hen tot stoppen aanmanen. Ook des avonds en in den nacht worden automobilisten niet steeds door een rood licht gewaarschuwd om te stoppen, maar ook door wit licht of alleen door het zwaaien met den arm. Aangezien er tevens een geval aan de K.N.A.C. is gemeld van beschieting van een automobilist, die geen gevolg had gegeven aan stopteekens van militairen, omdat deze teekens niet in overeenstemming waren met de gewone politicvoorschriften, wordt den automobilisten met den mecsten aandrang er op gewezen, dat men verstandig zal doen onder alle omstandigheden op welk teeken dan ook van militaire wachten, te stoppen. Vreeselijke dood Timmerman door neervallende ophaalbrug gotrolfen. Bij het denionteeren van een ophaalbrug onder Bergschenhoek is gistermiddag een doodeüjk ongeluk gebeurd. Plotseling brak een takel, welke bij dit werk gebruikt werd, waardoor de brug ontijdig neerstortte, ten gevolge waarvan de 51-jarige timmerman W. J. Sluys, die mct« zijn twee zoons en een knecht het werk uitvoerde, door een ijzeren deel werd getroffen en op slag dood was. De drie andere arbeiders bleven ongedeerd. Van alle kanten reeds bekeken, maar steeds stuitte een ultvoe- ring van de plannen op cornmer- cieel bezwaren. In verband met den aanleg van een spoor baan over den Afsluitdijk ten aanzien waar van een comité van actie is gevormd uit gaande van het voormalige Kanton Schagen, welk bericht wij een dezer dagen plaatsten meldt de Utrcchtsche corr. van de N.R.Crt aan zijn blad. Horhaaldelijk heeft deze zaak de aandacht van de directie van de Ncderlandsche spoor wegen gehad, zoowel als nu. Technisch is deze geheel bekeken, maar steeds stuitte een uitvoering van de plannen op commer- cicele bezwaren. Het resultaat van dc stu die van dit vraagstuk is telkens geweest, dat tot den door velen begeerden aanleg niet kon worden overgegaan. Zelfs heeft 't er een oogenblik naar geleken, dat men on der deze zaak een streep zou zetten door op de plaats van de spoorbaan boven op den dijk een tweede verkeersweg aan te leggen, in verband mot het steeds toene mende autoverkeer over den afsluitdijk, maar ook dat plan is niet tot uitvoering ge komen. Inderdaad zullen er veel streken van ons land door zijn gediend, doch het blijft de vraag of de aanleg, in grooter verband gezien ook verantwoord is. Iets wat aan de actie van het Schager Co mité nienw relief geeft, is, dat er zich zeer bijzondere nieuwe gezichtspunten kunnen voordoen, die een wijziging van het aanvan kelijk ingenomen standpunt tot gevolg zou hebben. Zijn wij wel ingelicht, dan zouden overwegingen welke verband houden met on ze landsverdediging, in dezen thans een groo te rol spelen, en de mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat deze overwe gingen van zulk een doorslaggevenden aard zullen blijken te zijn, dat alsnog tot den aas leg zal worden besloten. Sedert eenigen tijd heeft de spoorwegdirectie dit vraagstuk op nieuw in studie genomen. Zijn rede te Zntphen verboden- De leider der N.S.B.-bewcging in Neder land, ir. A. A. Mussert, zou gisteravond in een openbare vergadering te Zutphcn spre ken over: „Het einde der democratie, de nieuwe orde!" Het militair gezag heeft echter geen toe stemming gegeven tot het houden van deze bijeenkomst.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8