VHP1 VuH TARZAN Het potlood en de vuren van Thor litile {onqmi en meUfel! Er is van de week weer geen gebrek aan brieven. Een hele stapel ligt er op m'n bureau en het zal niet meevallen, er door heen te komen. Maar... ik zal m'n best doen. De meesten bleken het raadsel heel mak kelijk gevonden te hebben. Nu, eindelijk dus weer eens tevredenheidsbetuigingen... Ik zal maar direct van wel steken. Eerst de winnaar van het boek. Dat is: NELLIE PAUW, Waardpolder, Kolhorn. En nu de briefjes: Marietje Eriks. Zo, is het per 1 Mei overgang? Nu, ik heb zo'n idee, dat jij wel niet zult blijven zitten, Marietje. Enfin, als het zover is, schrijf je me dat wel, hè? Of ik van de zomer eens naar St. Maartens zee kom? Nu, die kans is er wel. En dan zal ik naar je uitkijken! Lienke Ferwerda, Kolhorn. Lienke, jij bent vandaag jarig en ik feliciteer je heel hartelijk. Wat verschrikkelijk jammer, dat moeder nu juist naar het ziekenhuis in Alk maar moest. Ik kan me zo echt voorstellen, hoe akelig dat nu voor jullie is. En ben je zelf al weer wat opgeknapt Lienke? Dat hoop ik maar. En... denk maar zo: als moeder weer thuis is, nu, dan vier je de verjaardagen van haar en jezelf nog maar eens over. Dag! Grietje Ferwerda, Kolhorn. Wat ik aan Lienke heb geschreven, geldt al precies voor jou Grietje. De moed niet laten zakken en maar denken: na deze dagen komen weer spoedig andere dagen. En dan is het dubbel prettig thuis. Wil je vader en broer van me groeten Piet Vis, St. Maartensbrug. Nu, dat was me ook een avontuurlijke tocht Piet. Met de auto van oom en tante naar Fries land en toen een kapotte zuiger gekregen, zodat jullie met een andere wagen opge haald moesten worden. Nu, dat reisje zul je wel niet spoedig vergeten, denk ik. Geri Kuiper, Moerbeek. Dank voor je gezellige brief Geri. Zo zou je ook zo graag drukker willen worden bij Trapman? Nu, het is een heel mooi vak, maar dat zul Je wel weten van je broers, denk ik. Jammer dat oom Teun de brief vorige maal vergeten was Geri. Coba Blom, Petten. Ja, dat vliegtuig ongeluk was heel erg, hè? Die arme men sen, die daar bij omgekomen zijn. Mijn vrouw gaat gelukkig goed vooruit in Sant poort. Nog een half jaartje en ze komt wel weer thuis. D&t zal een feest zijn! Gerrit Blom, Petten. Je hebt gelijk, Gerrit... wat ben ik een dommert om niet te weten dat een leeuw het langste dier is, want die is nog een „el" langer dan een eeuw... Nu je bent me een mooie hoor! Guusje Bos, St. Maartensbrug. Ga je over naar de vijfde klas Guusje...? Nu, je schrijft het me wel direct, niet? Morgen speel je mee in het kabouterballet? Ik zou het best eens willen zien. Helaas, ik kan niet komen. Jammer hè? Sietske Bosma, Nieuwe Niedorp. Ik denk, Sietske, dat jij zelf je naam de vorige malen erg onduidelijk hebt neergeschreven, zodat ik er Lietsk van maakte. Want ik kan kan me nog herinneren, dat ik er extra op heb zitten turen. Maar voortaan noem ik je bij je echte naam, Sietske! Trijnie Zwaag, Oudkarspel. Ben je overgegaan, Trijnie? Nu, dat is fijn. Je zit al in de derde klas dus! Dat schiet op. Jam mer van die dooie geitjes van de sik. De arme beestjes! Maart je v. d. Kommer, Nieuwe Niedorp. Zo, heb jij zo leuk samengezongen met Klaas Bossen? Nu, dat kan ik me wel voor stellen. Het versje is heel mooi Maartje. Ik zal het bewaren! Miekje Mink, Warmenhulzen. Ja, ja, wat zullen jullie een plezier gehad hebben in de „overdekte". Je bent lid van de „Ot ters" hè? Nu, dan zul je wel kunnen zwem men als een otter, denk ik. Kun je de Spaanse slag ook? Dat moet je me vol gende week eens schrijven. Willem Boontjes. Dat was maar een klein briefje Willem. Ik kan er haast geen antwoord op geven. Is de brief van volgen de week groter...? Annie Speets, Warmenhulzen. En hier hebben we de gelukkige taartwinnares van twee weken geleden. HJj heeft zeker wel naar meer gesmaakt, is het niet, Annie. Nu. hij was Je gegund hoor! Lena de Boorder, Julianadorp. Ja, dat weet ik. Die meneer Molenaar is een ge weldenaar op gymnastiekgebied. De foto van hem in de krant heb ik natuurlijk ook gezien. Leert hy jullie mooie spelletjes? Annie Bilstra, Winkel. Annie is een nieuwe vriendin, die vandaag voor het eerst een brief schrijft. Je mag natuurlijk met de club meedoen Annie en ik zou zeggen: tot volgende week. Bep Tijsen, Anna Paulowna. Dat is aardig van je Bep, dat je grootmoeder met de schoonmaak zo goed geholpen hebt. En kreeg je toen 20 cent? Nu, was dat even meegenomen? Die kon je zeker best ge bruiken, hè? Trien Tysen, Anna Paulowna. Ja, we krijgen eindelijk wat zacht weer, maar... hèt werd tijd ook hoor. Ik begon de moed al een beetje te verliezen dat het ooit zomer zou worden. Maar nu gaat het er op lijken. Freek v. d. Klooster, Kolhorn. Zo is het Freek. Vroeger tuinierde ik er nogal veel op los. Spitten en graven en planten. Maar daar komt nu natuurlijk niets meer van. Ik zit echter nog dikwijls graag te wer ken in m'n tuin achter het huis. Leuk werk is dat! Anneke v. d. Klooster, Kolhorn. Nee, juffrouw v. d. Vliet ken ik niet Ik heb wel eens over haar gehoord. Ze is geloof ik erg aardig hè? Fijn dat je overgaat Anneke en ook je broer. Jullie zijn bollebozen hoor. Henny Wlering. Ja, dan ben ik in de war geweest Henny, door jou voor een emije te houden. Stel je voor... Henny een meisje te houden. Stel je voor... Hennie een niet meer gebeuren, hoor, dat verzeker ik je. Nellie Pauw, Waardpolder, Kolhorn. Zo, dat is dus het tweede boek al dat je gewonnen hebt met de raadsel Nellie? Nu, hoe krijgen we nu het derde te pakken...! Probeer het maar. Hoe meer raadsels je goed oplost, hoe groter de kans. Dag! MUntje de Jongh, Strook. Ook al een vriendin, die over juffrouw v. d. Vliet schrijft. Nee, die ken ik helaas niet. Maar dat kan nog komen. Zou je overgaan Mijn tje...?? Ik ben erg nieuwsgierig. Geertje de Jongh, Strook, Kolhorn. Meneer Van Ham, de zangdiretceur, ken ik natuurlijk wel en hij kent mij ook goed. Doe hem m'n groeten maar de eerste maal dat je hem ziet. Bedankt voor de grote brief en voor de groeten aan m'n vrouw. Ik zal ze overbrengen hoor. Trijnie Kuyt, Wieringen. Trijnie is overgegaan en zit nu dus in de zevende klas. Nu, dat wordt al wat Trijnie. Het einde van je schooltijd nadert met rasse schreden! Heb je al plannen gemaakt? Piet en Trijntje de Boorder, Julianadorp. Piet heeft... een fiets gekregen. Alsjeblieft... is hij even een boffer! En hij schrijft me, dat hij al los kan rijden ook. Op- en afstap pen gaat nog niet zo goed. Nu, dat komt ook wel. Succes met je karretje Piet en... voorzichtig hoor! Denk aan de sloot! Trijnie van Loenen, Noord-Scharwoude. Hier is het adres van m'n vrouw, Trijnie: Sanatorium Brederodeduin, Bergweg, Sant poort. Stuur je haar een kaart? Ze heeft al een geweldige bos kaarten en brieven ont vangen van mijn vrienden en vriendinnen. Nu, ik kan zo langzamerhand wel gaan zeg gen: van onze vrienden en vriendinnen... Gatha Swager, Noord-Scharwoude. Wat ziet de brief er weer keurig geschreven uit Gatha! Een 10 hoor! Ja, m'n vrouw gaat flink vooruit en zoals ik al geschreven heb, over een half jaartje hoop ik haar weer by me te hebben. Piet de Vet, Schagen. Vervelend Piet, dat je ziek bent, juist nu de verhoging voor de deur staat. Tjaaaa... zieke dagen zijn verdrietige dagen, maar... na regen komt zonneschijn en binnenkort is zieke Piet de Vet weer gezonde Piet de Vet. O zo! Klaas Rol, Schagen. Leuk verhaal van dat potlam Klaas. Wat zijn het toch een verbazend grappige beesten. Je kunt je er uren lang mee vermaken. En dat doe je zeker ook, niet? Dieuwertje Glim, Wieringerwaard. Als jeblieft... Dieuwertje komt me eventjes jaloers maken met te schrijven: „nu Kinder vriend, de grote vacantie komt ook al weer gauw". Het is maar wat je spoedig noemt... Maar ik ben jaloers op al die vrije weken van jullie. Dat weet ik wel! Jacob do Vries. Zo zie je maar Jacob, als je maar eerst aan iets begint, dan valt het heus meestal wel mee. Veel dingen lijken soms zo verschrikkelijk moeilijk, en z ij n heel makkelijk. Onthoudt dat maar eens. Teun en Hlnke Douma, Wieringerwaard. Dat begrijp ik niet erg goed, jongens. Die brieven kunnen niet weggeraakt zyn. Dat be staat niet. In ieder geval is de brief nu w e 1 terecht. Niesje Westdorp, De Waal, Texel. Al weer een vriendin, die me een raadsel opgeeft, Welke bakker eet niet zijn eigen baksel? Tjaaaa, welke bakker zou dat zijn? Ik geef het op! Corrie Bakker, Julianadorp. Wat een feest in het vooruitzicht Corrie! Haar zuster is de bruid en gaat 25 April trouwen. Nu, dat betekent taartjes, bruidsuikers en wat al niet meer. Feliciteer haar maar van me en de bruigom er bij! Gerrit Westdorp, Texel. Jammer, dat je nog steeds ziek bent Gerrit. Maar ik geloof dat het nu niet al te lang meer zal duren. Schrijf je me als je beter bent? Arie Bakker, Kolhorn. Zo, zo, zeggen de jongens van Oudesluis, dat ik Roggeveen heet? Nee, ik geloof niet dat ik dat ben. Je moet het nog maar eens goed onderzoeken Arie! Succes! Henk Hagen, Amsterdam. Jannie en jij hebben een kaart naar m'n vrouw gestuurd. Dat weet ik. Ze was er biy mee. Wanneer ze jarig is... nu, pas geweest hoor! En als ze weer jarig is hoop ik haar weer thuis te hebben, Dag! Annie Koomen, Winkel. Wees maar erg goed voor het lammetje, dan wordt het vast een mollig beestje. Jan Stöve. Nog wel gefeliciteerd met de verjaardag van je jongste broertje. Jam mer, dat de toffee's al op zijn, andesr kan je er mij wel een paar sturen! Piet Schroevers. Ik heb zelf ook zo'n toverboekje. Misschien zal ik er eens een be schrijving van opnemen. Dat was een mooie tekening, die je me stuurde! Siepie KlUnsma. Wat zul je je best ge daan hebben, zeg! Je hebt natuurlijk de vol gende morgen een gat in de dag geslapen, hè? Corrie Keyzer. Neen, hoor. ik ben niet boos op je. Als je ook moet meedoen aan de opvoering van een operette, dan heb je je tijd hard nodig om te repeteren natuurlijk! Jack v. d. Cappelle. Heb Je ook mee gedaan aan „Prins Pauweveer" of heb je er alleen maar naar gekeken? Wat zul jij kort geslapen hebben, omdat je om kwart voor 6 altijd opstaat. Veel plezier Woens dagavond. Tiet* v. d. Cappelle. Ja, ja, de tijd gaat snel. Het is maar goed, dat het niet alle weken schoonmaak is, hè? Arie Speur. Doe maar goed je best op school, dan zit je zo in de vijfde klas en dan kun Je zelf meespelen. Ja, hoor, ik heb ook door T. P. In de broekzak van eiken echten jon gen vind je een potlood, zij het slechts een klein stompje. Daar ligt het broederlijk naast een eindje touw, een stuk krijt, ste nen, schelpon en wat niet al. Ook de griffelkoker of étui zou niet vol tallig zijn zonder potlood. Als het weer slecht is, is het potlood je kameraad. Je vermaakt je dan met het tekenen op je nieuwe schetsblok of op een velletje uit je schrift. Nu zal ik jullie eens vertellen, hoe zo'n potlood ontstaat. Ieder potlood bestaat uit twee hoofdbestanddelen: het hout en de kern. De kern maakt het schrijven moge lijk en is dus het belangrijkste deel van het potlood. Deze kern is samengesteld uit een meng sel van graphiet, een zwarte koolstof en een soort klei. Deze klei moet heel zorg vuldig bewerkt worden, omdat de hard heid van het potlood van de hoeveelheid klei afhangt. In de potloodfabriek wordt de graphiet in speciale machines grondig gereinigd. Zo'n behandeling ondergaat ook de klei. Als deze reiniging achter de rug is, worden van het graphiet en de klei, „koekjes" ge perst, die daarna gedroogd worden. Deze gedroogde koekjes worden in bepaalde hoeveelheden gewogen en in machines met water, door elkaar gegooid. De op deze manier ontstane massa komt in molens, waar hij grondig gemalen en vermengd wordt. Deze molens lopen dag in dag uit, zonder ophouden. De potloodmassa's wor- wel vaak een lijster horen zingen. Heb jij al eens een nachtegaal gehoord? Die zingt ook prachtig hoor! Dag Arie! Zo, ik ben er door. Wat een massa brie ven waren dat! Tot volgende week, vrienden en vrien dinnen! Oplossing raadsel vorige week Haasje over. Nieuw Kaadsel Zo goed als iemand kan verlangen Roep ik „miauw" dua 'k ben... raad wat! Weet ook, dat 'k muizen knap kan vangen; Nu raad... maar 'k ben geen kat. Goede oplossingen ontvangen vant Piet de V., Klaas R., Piet S., Corrie K., Jack en Tiets v. d. C. te Schagen; Jan S., Schagerbrug; Annie K. en Siepi K., te Win kel; Marietje E., Lienke en Greetje F. te Kol horn; Piet V., Gerie K„ Moerbeek; Coba en Gerrit B. te Petten; Agatha Buusje B., St. Maartensbrug; Sietske B., N. Niedorp; Trij nie Z.; Maartje v. d. K., N. Niedorp; Miekje M., Warmenhuizen; Willem B.; Annie S., Warmenhuizen; Lena de B., Julianadorp; Annie B., Winkel; Trien en Bep T., Anna Paulowna; Anneke en Freek v. d. K., Kol horn; Hennie W., Nellie P., Kolhorn; Mijntje en Geertje de J., Strook. Kolhorn; Trijnie K., Wieringen; Piet en Trijntje de B., Juliana dorp; Trijnie van L., N.-Scharwoude; Gatha S-, N.-Scharwoude; Dieuwertje G., Wieringer waard; Jacob de V. en Hinke D., Wieringer waard: Corrie B., Julianadorp; Pietertje K.. Veenhuizen; Niesje en Gerrit W., Texel; Arie B., Kolhorn; Henk en Jannie H., Amsterdam. den 60, 80, ja, wel 100 keer gemalen, wat eenige weken in beslag neemt. Na het ma len worden er weer koekjes geperst en deze worden weer zo lang gedroogd, tot men ze tot deeg kneden kan. Deze deegmassa wordt nu in een door een rond- of zeshoekig geslepen edelsteen gevormde opening van een cylinder ge perst, en bij het uitgaan rolt het zich als een spiraal tot een eindeloze streng op. Daarna wordt dit „pootloodtouw" op glad- geschuurde planken gelegd, gedroogd en in stukken van de vereiste lengte gesne den. De op deze wijze verkregen staafjes zyn heel teer en breekbaar, en moeten hard ge maakt worden, om aan het hen gestelde doel te voldoen Ze worden dus in lucht dichte. vuurvaste potten in de oven ge zet en bij een langzaam stijgende tempe ratuur tot ongeveer 1200 graden verwarmd werk dat veel ervaring en nauwkeurigheid vereist. Nu is de kern van het potlood klaar voor het gebruik; als 't nodig is, volgt er nog een nabehandeling met vetten, para- fine en stearine. Het omhulsel van het potlood, dat meestal uit Amerikaans cederhout bestaat, wordt ondertussen in een andere afdeling van de potloodfabriek gemaakt. Hoe ontstaan er nu ontelbare potlood omhulsels uit een stam? Met een grote zaag worden de houtblokken in planken, die de lengte van een potlood hebben, ge zaagd en in plankjes met een breedte van ongeveer 6 maal de breedte van een pot lood verdeeld. Daarna stapelt men de plankjes in een grote zaal op en laat ze daar in de warme lucht drogen. In de gedroogde plankjes worden gaten 83. Het sein was gegeven! Het nieuws van de ontsnapping van Tarzan deed als een lopend vuurtje de ronde. Ahtea zelf nam deel aan de vervolging. Ze was woedend, maar hield zich voor, dat de vluchtelingen niet ver zou- der. Deze was gevuld met antieke wapens en instrumenten om oorlog te voeren. „Speren! We zullen ons wapenen!" riep Perry opge wonden uit. Maar toen h(j een van de speren opraapte, brak de steel in zijn hand. het hout was heelemaal vermolmd en vergaan. Van de ingang in de buitenkant klonk de harde, boze gemaakt, waarin de kern, het potlood, ge lijmd wordt. De plankjes met de ingelijmde kernen, verhuizen dan naar een andere zaal en komen na verschillende machines doorlo pen te hebben, als echte potloden bij vie ren of vijven tegelyk uit een machine. Tenslotte worden de potloden door een speciale machine, gelakt, gepolijst en ge merkt, dat wil zeggen, de naam van de fir ma en het nummer van het potlood wordt er op gestempeld. Dan zijn de potloden eindelijk helemaal klaar en worden ze met de hand bij elkaar gebonden en verpakt. Een potlood, een klein, nietig dingetje! En toch een ding, waar we in het dage lijks leven niet zonder zouden kunnen en waarvan men vergeet dat het 150 jaar ge leden nog niet bestond. Tegenwoordig worden er in een grote fa briek per week, ongeveer 18.000 gros pot loden gemaakt, of jaarlijks (afgerond) 130.000.000 stuks, die als je ze aan elkaar zou leggen, een lengte van 22750 kilometer zouden bedekken, dat is de afstand van Noord- tot de Zuidpool. Reken 't maar eens na, of 't uitkomt! De omvang van onze aarde, gemeten over de beiden polen be draagt 40.009.150 meter. ZOU JE WEL EENS IN EEN SNEEUWHUT WILLEN WONEN? We weten misschien wel, dat sneeuw een „warm" dek vormt, en nu is het wel eens aardig om te weten dat sneeuw en ook ys, een warmtegeleidingsvermogen bezitten. Een tamelijk dikke sneeuwlaag heeft het zelfde warmtegeleidingsvermogen als een bakstenen muur of een muur van eikenhout Daar weten niet alleen de Eskimo's, maar ook verschillende nomadenstammen in Si berië, goed gebruik van te maken. Zij bou wen hutten van ijsplaten, die van binnen nog een heel behoorlijke temperatuur heb ben. den komen door al die gangen... Weer ston den de aapman en zijn vrienden voor een grote ijzeren deur. „We hebben zulke deuren ook in Rathor. Ze gaan open door op een van de knoppen te drukken," zei hij. zyn handen gleden over de deur. Deze ging open. De vluchtelingen kwamen in een grote kei- stem van Ahtea. koningin van Tohr. „Mungo! De deur van de oude wapenkamer staat open. Ga met je mannen naar binnen! Doorzoek alle hoeken van de kelder. Tarzan en zijn ge zelschap moeten daar binnen zijn. Vooruit, ga en breng hen naar buiten!" DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS

Schager Courant | 1940 | | pagina 15