RADIO LECTUUR Slechts elite-troepen als luchtmfanterie Drie aanslagen Koning Haakon NEDERLAND PARAAT en Rijnaak tegen walkant geslagen op het leven van WlAT IS DE INVLOED VAN DE RADIO OP DE VOLKSONTWIKKE LING-? Hoe grooter de belang steUin/j in nieuws, hoe grooter de voorkeur voor een courant.. De vragen: Wat Is de invloed van de radio op de volksontwikkeling; welk soort lieden gebruikt de radio liet meest; hoe heeft de radio invloed op de openbare meening; welke uitwerking heeft radio op lectuur in den breedsten zin, op het lezen; ontvangen onze hersens biijvender indruk ken via bet oor of via het oog? zijn vaak gesteld, maar tot dusver niet afdoende be antwoord. Daarom beeft, op kosten van de Rockefcller Foundation, het College voor Openbare en Internationale Zaken der groote Princeton Universiteit zich de laat ste twee jaren bezig gehouden met een breed opgezette enquate. waarvan de resul taten weldra zullen worden gepubliceerd in een boek. Radio atui thn Printed Word. In de New Repubfic van 19 Februari i-L geeft Edwin Muller er een uitvoerige samenvat* ting van. De Haagsche Post ontleent er het volgen de aan: In Amerika hebben 9 van elke 10 gezin nen radio; er zijn in het geheel 45 millioen toestellen. Zij worden gemiddeld 5 uren per dag aangezet. Maar dat is slechts bet gemiddelde; het loopt bij verschillende standen ver uiteen. De Princeton-cmjuate rangschikt de bevolking overeenkomstig in komens en genoten onderwijs. En zij be vond onmiskenbaar dat hoe hooger het peil in die twee opzichten, des te meer werd gelezen. Met radio is liet tegenovergestelde het geval: hoe lager het jjeil, des tc meer werd geluisterd. Bij dit lagere peil slaat, dc radio vaak 10 uren per etmaal aan. Bij den Nieuw wapen van groote aanvalskracht De berichten dat de Duitschers bij hun aanval op belangrijke wegknooppunten in Noorwegen gebruik hébben gemaakt van trooponafdeelingen, die met valschermen uit vliegmachines werden neergelaten, ves tigt weer eens opnieuw de aandacht op dit nieuwe wapen dat in sommige gevallen van groote aanvalskracht kan zijn. Dé meeat moderne legers zullen deze nieuwe formaties wel hebben ontvangen, zegt dc Msb. Men heeft veel, na dc Russische parade demonstraties, over dc prarachutisten ge sproken, maar die tenm drukt hun taak on volkomen uit, want men zou kunnen veron derstellen, dat het ging om een individueel optreden van parachutisten, om zich in bet vijandelijke land voor verspreidingsdoclein- den te verspreiden, of voor vernieling van kunstmatige werken te zorgen. De luchtinfanterie heeft baar taak echter In bet gevecht zelf. Haar vervoer vindt plaats per vliegtuig, dat er op ingericht is, op een bepaald l»e- vel een aantal manschappen per parachute naar beneden tc doen dalen op de plaats, waar men ze hebben wil, om aan bet ge vecht zelf deel te nemen. Zij moeten daar voor van wapenen, munitie, proviand zijn voorzien, wat een bijzondere uitrusting noo- dig maakt. Maar vooral moeten die infanteristen, wil len zij doeltreffend werken, aan zeer zwa re ©isebon voldoen. Neergeworpen in het vijandelijke leger zelf. moeien zij bij aan komst op den bodem in een minimum van tijd. van minuten, hun gevechlswaarde ten volle kunnen gebruiken. Zoowel moreel als phvsiek moeten zij over goede kwaliteiten beschikken en dus keurtroepen zijn. Het spreekt vanzelf, dat men voor deze forma ties een beroep beeft gedaan op de vrij willigers. Vooral het bartonderzoek is zeer streng. Evenals voor bet corps franc, de vrijwilllgerspatrouille, de meest kordate manschappen worden uitgezocht onder de .vrijwilligers, die zich aanmelden, zoo moet armen keuterboer, die afgelegen woont en weinig geld in handen krijgt, is de radio voor het gezin de eenige band met de bui tenwereld. Do meer ontwikkelde klassen luisteren naar nieuws, lezingen, commen taar en politieke opinies; de minder ont wikkelde moeten populaire liedjes hebben, en grapjes over schoonmoeders. Volgens het bekende Public Opinion Institute van dr. Gallup luisteren slechts ongeveer 25 pot naar politieke redevoeringen van eerste rangs figuren; maar de onontwikkelde» laten zich door handige volksmenners licht opzweepen tot hef schrijven van briefkaar ten aan leden van het Congres „De invloed op de massa die weinig of nooit leest is vaak overweldigend" en is dus een gevaar voor gezonde democratie, die berust op we ten en begrijpen. Evenveel 'lieden als de krant lezen stellen zich tevreden met de Radio Niéuws-Bulletins; doch hoe grooter de voorkeur voor de krant De radio prik kelt weetgierigheid, en wekt op tot lezen van boeken. Meer dan honderd bibliotheken in Iovva rapporteerden toenemende vraag naar in de radio besproken boeken. In één stad verdriedubbelde bierdoor de vraag Dij den boekhandel. Dat geldt ook van uitzett ingen waarvan mag worden ondersteld dat zij met boeken concurreeren. Radio wekt belangstelling, die bevrediging zoekt in lezen. Lezen gaat dieper dan luisteren. Bij de uitvoering hunner enquete kregen de onderzoekers vaak te hooren: „Ik kan mij beter^ concentroeren bij lezen dan bij luis teren" of „Luisteren is gemakkelijker, maar ik haal meer uit lezen". Daar konit bij dat de lezer zelf zijn onderwerp kiest; en hij kan iets overlezen waneer het hem niet geheel duidelijk is, terwijl hij het op de radio niet herhaald kan krijgen. En de radio laat weinig tijd tot overdenken ter wijl men luistert. De slotsom is dan ook dat de radio zoo goed als geen gevaar oplevert voor de lectuur. In Europa schijnt de prac- tijk hetzelfde te bewijzen. Er wordt tegen woordig meer gelezen dan ooit. Radio en Lectuur blijken geen concurrenten; eer vul len zij elkaar aan. De Zuidwesterstorm !s gisterochtend oorzaak geweest van een urenlange .versperring van een deel van het vaarwater van de Geldereche IJssel vlak voor de IJsselbrug bij Zutphen* De Rijnaak „Nebulanse" van La Société Francaise te Navigation Rhenane te Straats burg, welke met een lading kunstmest, be stemd voor Hasselt bij dc brug lag te wach ten, liep omstreeks half elf bij het opvaren met den neus op een krib. Het. vaartuig sloeg legen den dijk en zwaaide dwars over de rivier in volle vaart met het achterschip tegen de IJsselkade omhoog, waar het bleef zitten. Het 1475 ton metende lange vaartuig beeft daar tot half een het vaarwater ver sperd; want slechts ongeladen booten en sche pen met weinig diepgang konden passeeren. Dc eigen sleepboot gaf de bevrijdingspogin gen spoedig op, doch allengs kwam er assis tentie, eerst twee, later drie en tenslotte vijf sleepers, brachten den aak vlot. De schade aan den walkant is vrij groot Zware walbalken werden langs een grooten afstand gebroken aan spaanders gesla gen. Ook een krib werd beschadigd. De ave rij van dc boot zelf is voor zoover men het tot nu toe kan beoordcelcn nog al meegeval len. voor de luchtinfanterie de keuze tot het Uiterste worden opgevoerd. Men kan zich voorstellen, welk een moed wordt gevergd, aangezien liet vliegtuig ze wel op het too- neel van den strijd kan doen vallen, maar de terugweg niet door de lucht kan worden ondernomen. De luchtinfanterie heeft niets individu eels. Het zijn sterke troepen, die voor het gevecht moeten vertrekken. Zij zijn met bijzondere valschermen uitgerust Een op •den rug en een tweede van voren als nood- valscherm, terzijde van het been hebben zij een vuurwapen. Verdere munitietoevoer en proviandeering vindt eveneens per vlieg tuig plaats, maar niet alleen dc manschap pen en hun bewapening, die door het vliegtuig worden neergelaten, ook de ver dere wapens als mitrailleurs en kanonnen, de laatste gedemonteerd. Zoo er hoogstens vijf minuten noodig zijn. om een troep in stelling te brengen, ook het zwaardere ma teriaal is in enkele minuten bruikbaar. Men kan zich voorstellen, hoe gevaarlijk het neerlaten van dergelijke troepen is vooral bij een aanval, waarbij de aangeval len vijand in den rug wordt bedreigd door een nieuwen troep van versche en vastbe raden mannen, die zijn verbindingen drei gen af te snijden. Tusschen den aanvallen den troep en de uit de lucht achter de vij andelijke linie neerstrijkende partijgangers moet natuurlijk dc meest nauwe samen werking bstaan en vooral moot voor d«» luchtinfanterie bet juiste moment mui ac tie worden gekozen. Tot nog too heeft men geen ervaring van dc uitwerking van op groote schaal in actie irebrachte luchtinfanterie. In Spanje wei den wel parachutisten gebruikt, doch meer tot hedreigin van groote installaties, otn daardoor dc verbindingen af te snijden. Het is de vraag, of de luchtin fanterie te gebruiken is, bij opstel lingen van strijdkrachten zoo als op bet Westelijk front, waar de de fensie is aangebracht. Veel verwach ting kan men daaromtrent moeilijk hebben, maar dc luchtinfanterie kan wel eens een zeer geducht waptn* blijken te zijn als het er om gaat een gevecht een beslissend karak ter te geven door bij een vermoei den vijand den weerstand te breken door den aanvoer van versche strijdkrachten. In een tijd. waarin men den indruk krijgt dat vooral de verdedigende krachten tot het uiterste zijn opgevoerd, is het niet on dienstig er op te wijzen, dat ook. wat dc aanvalskracht van de legers betreft, de vindingen niet onbelangrijk zijn, Een ongeluk komt nooit alleen. Door den storm is Vrijdag op den Nieuwezijds Voor burgwal te Amsterdam een boom omgewaaid Het gevaarte viel juist op een passeeren de auto Drontheim valt door een middel erger dan verraad Ongeveer 2000 Duitsche soldaten per dag naar Noorwegen. Een zoojuist uit Noorwegen In Londen aangekomen Noorsche ambtenaar heeft te genover een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat naar zijn schatting ongeveer 2000 man Duitsche troepen dagelijks te Oslo en Bergen aangevoerd worden door uit De nemarken komende vliegtuigen. De zee, zoo verklaarde hij verder, is niet langer geheel vrij voor de Duitschers, maar door de lucht laten zij versterkingen Noorwegen biunen- etroomen. Hij raamde, dat het totaal aantal der Duitsche troepen in Noorwegen ruw ge steld kon worden op 60.000. Ook verklaarde hij, dat drie pogin gen zijn gedaan om den- Koning én het kabinet te dooden of gevangen te nemen, Zelf heeft hij een uur en drie kwartier in een bosch gelegen nabij Naubergsund, op slechts 46 me ter afstand van den Koning, terwijl Duitsche vliegtuigen bommen lieten vallen en machinegeweervuur richt ten op de leden van het kabinet en het parlement, die zich in het bosch verborgen. Volledige bijzonderheden over deze aan slagen op het leven van den Koning zullen, tezamen met andere iulichtingen, uitgegeven worden in een Noorsch witboek, dat thans in Londen wordt voorbereid en dat heden ver krijgbaar zpl zijn. Dc eerste maal richtten Duitsche vliegtuigen bommen op den Koning en de leden van het kabinet te Hamar, ver volgens te Elvcrum en ten slotte te Neuberg- sund. Thans is de regeering echter gevestigd in een veel veiliger cu gemakkelijker plaats. Zij heeft de volledige controle over het bc-, stuur. De jonge mannen, die vast zitten in de door de Duitschers bezette steden, zijn niet in staat te ontsnappen om zich bij hun wapen te voegen, maar ofschoon het verlies van Ooslo, Bergen en Drontheim een ernsti ge slag is voor de natie, ligt toch dc groote kracht van Noorwegen in de provincie en daar heeft de regeering de controle en wordt de recruteeriug voortgezet. Er is veel aandacht gewijd, aldus de amb tenaar verder, aan z.g. verraad door Noor sche ambtenaren. Veel daarvan was eigen verraad, maar vond zijn oorsprong in val- ache bevelen aan de troepen en de ambtena ren, die gegeven waren door de Duitschers door middel van dc radio. Sommige legeraan voerders geloofden de bevelen, die z.g. van den generalen staf kwamen en waarin hun gezegd werd, geen tegenstand te bieden of niet te vuren op de Duitschers totdat dc Duit schers vuurden op hen. Voortgaande zeidc de ambtenaar, dat Dront heim genomen was met middelen, erger dan verraad. Terwijl Duitsche schepen het fort van Agdeness in den Fjord Nader den, terwijl het duister was, dreven zij voor zich uit een groot aantel ge vangen genomen Noorsche passa giersschepen en visschersbooten, be zet met de Noorsche bemanningen. Kanonniers in 't fort durfden niet te vuren uit vrees een slachting aan te richten onder de eigen zeelieden. Er hebben zich eenige bewezen gevallen van verraad voorgedaan in Oslo, en Narvik is zeker door verraders uitgeleverd. Voor het grootste deel echter is de aanvankelijke wan orde veroorzaakt door valsche radiobcvelcn van den kant der Duitschers. De z.g. Quisling regeering was een farce. Zij is in elkaar ge stort. De Commissaris des Kouings van het district Oslo, Christiansen, heeft van de Koninklijke regeering hevel gekregen «Ie be stuursfuncties in Oslo over te nemen, bijge staan door een comité, waarin ook zitting heeft de rector van de universiteit aldaar. Dit comité houdt geen verhand met de Duit schers, maar legt de functies ten uitvoer, die de Koninklijke regeering tijdelijk niet kan vervullen in het bezette gebied. Soldaten met de bajonet op het geweer heb ben thans de wacht betrokken voor verschil lende openbare gebouwen in Nederland. Een Twee Engelsche oorlogsschepen vergaan? De gezagvoerder van een kleinen Noor- schen vischtreiler meldt, volgens het Duit sche Nieuwsbureau, dat hij een sleep, be staande uit drie Engelsche oorlogschepen ontmoet heeft, die in westelijke richting voeren. Een der oorlogschepen sleepte de twee andere. De bodems voeren zeer lang zaam. De torens der gesleepte kruisers ver toonden zware beschadigingen, die oogen- schijnlijk veroorzaakt waren door inslaande bommen. Bovendien lagen de schepen met zware slagzij in liet water. De gehavende schepen lieten de booten tc water, waarop deze opvallend snel wegvoeren. Terstond daarna kapseisden de beide oorlogsbodems en zonken. Het ongedeerd gebleven schip nam de bemanning der beide andore met veel moeite aan boord. Noorsche gezant moet Berlijn verlaten De gezant van Noorwegen, Scheel, die In opdracht van den Noorschcn koning en van de vroegere Noorsche regeering Ny- ganrd.-\old verzocht had in Berlijn te mo gen blijven en de zaken van het gezant schap te blijven behartigen, beeft gisteren de aanzegging gekregen, dat hij. met het oog op de door den Xoorschen koning en de vroegere Noorsche regeering getoonde vij andige houding, bot gebied van bet Duit sche Rijk onmiddellijk met het persoueel van het gezantschap moet verlaten. der posten voor het Geldkantoor te Amsterdam. Ondernemersovereenkomsf voor de groenfenconserven-industrie Algemeen bindend verklaard. Bij ministerieels beschikking is algemeen bindend verklaard 'n ondernemersovereen komst voor de groentcnconservenindustrie Deze overeenkomst heeft ten doel overpro ductie van conserven te voorkomen, doch daarnaast de vorming van een buffervoor raad mogelijk te maken, indien schaarschte wordt gevreesd. Vergadering van Communisten verboden De communistische partij Nederland afdee ling Den Haag zou gisterenavond in den Dierentuin een openbare vergadering hou den. Het woord zouden voeren de heeren L. dc Visser over „slagkruizers en oorlogsge vaar" en P. de Groot over „dc internationale situatie". Wij vernemen, dat deze vergade ring niet is doorgegaan, omdat zij van hoo- gerliand is verboden. De uitvinder van de prentbriefkaart overleden De uitvinder van dc prentbriefkaart., ds. Ludolf Parisius, is te O-terode in den ou derdom van 87 jaar gestorven. Als student kwam Parisius in 1S71 op de gedachte, de door de post uitgegeven correspondentiekaartcn te sieren met ge- tcekendo gelukwenscben. Deze nieuwe fe licitatie- en prentbriefkaarten hebben zich van Duitschland uit snel over de gelieele wereld verspreid. I Minister-president jhr. mr. D. J. de Geer ver- I sche volk en de koloniën, waarbij hij uitge laat het hoofdkantoor der P.T.T. te Den lelde gedaan wordt door den directeur-ge- Haag na zijn radiorede tot het Nederland- neraal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme,

Schager Courant | 1940 | | pagina 16