Persverordening De schoenen van den Franschen soldaat Lekken in 23 jaar en reeds 30 inbraken gepleegd de blokkade Vreemde vliegtuigen boven Belgisch gebied zonder tusschenlanding Minder visch, en duurder I Pittman wenscht vlootbouw Als bekendmaking No. 30 van den Op perbevel hebber van Land- en Zeemacht, be vat de Staatscourant van gisteren een ver ordening voor de pers, welke het uitgeven .van dagbladen, periodieken, vlugschriften of ccnjgcrlei ander drukwerk niet langer «is oen recht erkent, maar slechts als gunst toestaat. Dit verlof tot uitgifte kan door het mi litair gezag ton allen tijde en zonder opgave van redenen worden ingetrokken. oor zoover v. d. bovenbedoelde publicaties vergunning wordt verleend tot drukken en verspreiden, zal er rekening mede moeten "worden gehouden, dat deze vergunning wordt ingetrokken, indien, ingc\al van een oorlog, waarin Nederland onzijdig is, zij uiting geven aan gevoelens \an vijand schap, haat of minachting tegenover cenige oorlogvoerende mogendheid, hare overheid of een harcr overheidsorganen of leidende figuren. Bovendien zal het verboden zijn afbeel dingen, beschrijvingen of ecnige bijzonder heid te publicccrcu van militaire werken, bureclen, functies en standplaatsen van militairen, nóch ecnige tnedcdecling te doen omtrent maatregelen de evacuatie be treffende. Zoolang de staal van beleg duurt, zullen bovendien geen artikelen mogen worden geplaatst, welke bestemd of geschikt zijn de krijgstucht bij- of het zelfvertrouwen in do weermacht te ondermijnen, nog die, wel ke bolcedigend of wel noodcloos krenkend moeten worden geacht voor hot openbaar gezag, ccnig openbaar lichaam of ecnige openbare instelling. Verder worden in de algemcene bekendma king van den Opperbevelhebber regelen ge geven omtrent den uiterlljkon vorm der be richtgeving, terwijl het tenslotte verboden zal zijn in «enigerlei vorm aan te dringen op liet verlaten door Nederland van het be ginsel en (of) het standpunt der neutraliteit dan wel zonder toestemming van de bevoeg de militaire autoriteit nicdedeelingcn te doen mot betrekking tot het eventueel bedreigen. In gevaar brengen of schenden van de \'e- dorJandsche neutraliteit door ecnige oorlog voerende mogendheid. WINNAARS PRIJSVRAAG GEVEN TOELICHTINGEN OP HUN ONTWERP. Onder auspiciën van de afdeeling verkeer en verkeerstechniek vair hel Koninklijk In stituut van ingenieurs, zoomede van het co mité „Vliegtocht Xeüerland-lndië" is beden in hotel Wittebrug een druk bezochte samen komst gehouden, waarin de lieorcn H. J. Kre- mer, ïr. T. J. W. van Lammeren en dipl. ing, K. A. Driessen, resp. derde, tweede en eerste winnaar van de door genoemd comité uitge schreven prijsvraag „Vliegtocht Nederland— lndië zonder tusschenlanding", nadere in hoofdzaak technische toelichtingen heb ben gegeven van hun ontwerpen. Hei ontwerp van den heer Krcmcr be rustte op de voordeden van Dieseltractic, v\ aarbij op den voorgrond treden, een hoo- gcr rendement dan bij benzineinotoren en een goedkoopere brandstof. Als nadeden staan daar tegenover een grooter gewicht por p.k. maximaal vermogen en hoogcre aan schaffingsprijs. Ilct ontwerp van Ir. van Lamineren beoogt hooge kruissnelheid, maximum veiligheid, comfort voor passagiers en bemanning en groote behalende lading. De vliegende vleugel. Ir. K. A. Dricsscn, hierna liet woord ver krijgend. ter behandeling van zijn met den eersten prijs bekroonde ontwerp „Do nieuwe weg", zeidc, dat. wijl het lange-afstandsrc- cord 12.000 kin. bedraagt, en dc afstand Am- sterdain-Batavia meer dan 13G00 kin., een nieuwe weg gevonden moest worden voor een non-stopvlucht. liet gekozen type is «lat van den vliegen de vleugel. Het laagste brandstofverbruik wordt bereikt door den Dieselmotor. Deze biedt volgens spr.. ondanks liobger gewicht een aanzienlijke winst met betrekking tot den actie-radius. Spr. kwam tot ccn totaal gewicht van 17.500 kg. en een lceggewicht van 8000 kg., zoodat rekening gehouden met het gewicht aan bemanning en betalende lading ccn maximale hoeveelheid brandstof en smeer olie van 0000 kg. of wel 10.000 liter kan worden meegenomen. Aan betalende lading kan indien voor een afstand van 17.500 km. brandstof aan boord moet zijn 850 kg. wor den meegevoerd. Indien men evenwel hal verwege een tusschenlanding zou maken om brandstof bij te vullen zou «Ie betalende la ding reeds niet een belangrijke hoeveelheid toenemen en wel tot pl.m. 4250 kg. Wat «le kostenraming betreft spr. rekent voor onderzoekingen en windtunnel proeven 150.000. \ooi bouw en beproeving van een klein vliegtuig f200.000 en voor den bouw .van liet definitieve toestel f 1.000.000. Niet te verwezenlijken? Ir. Ueeling van dc Fokkerfabrieken, ge loofde vooralsnog niet, dat een van de drie bekroonde ontwerpen voor een vliegtuigfa briek te verwezenlijken zal zijn. Telegram van Koolhoven over prijsvraag. De vliegtuigbouwer F. Koolhoven, heeft aan de in hotel Wittelfrug gehouden verga dering \an liet comité „Vliegtocht Neder land—Indié" het volgende telegram gezon den: „Door drukte verhinderd, meen ik via de zen weg uw vergadorlng ernstig te moeten waarschuwen voor publicaties, welke door medewerking instituut (bedoeld liet Kon. Instituut van ingenieurs. lied.) Indruk zou den kunnen wekken, dat deze ontwerpen liet kunnen der Xederl. vliegtuig-industrie weerspiegelen. Immers mededingers lioofdza kelijk employé s K.L.M., welke vcrkeersmaftl schappij zeker niet bakermat Nederland srhe vliegtuigindustrie genoemd mag wor den. UIT ONZE OOST. Het Nationale Weekblad in lndië verboden Als periodiek verschijnend drukwerk, waarvan de verschijning tijdelijk kan wor den verboden, is aangewezen het te Ban- doeng verschijnende weekblad „Het Natio nale Weekblad"'. Verder is bij gouvernementsbesluit van 22 April, wegens op ontoelaatbare wijze uiting geven aan anti-Japnnsche gevoelens, liet drukken, verspreiden, enz. van de Chi- neesche editie van het dagblad „Sin Po", to Batavia voor den tijd van 14 dagen verbo den. DE UITKOMSTEN DER VISSCHERIJ OVER MAART Aan het maandoverzicht van de afdee- Visscherijcn van het departement van Eco nomische Zaken omtrent «Ie uitkomsten van de visscherü in de maand Maart 1910 is het volgende ontleend: Volgens voorloopige opgaven waren in dc zeevLsscherij 217 (v.j. 371) Nederlands. be vaartuigen in bedrijf. Deze brachten hier te lande 2.761.156 4.383.898) Kg visch aan, ter waarde van f 619.827 (f 754.134), waar onder 141.305 (1.215.380) Kg versche haring ter waarde van f 22.S90 (ICO.ilO) afkomstig \an de trawlvisscherfj. In het IJsselmecr. In de eerste helft der maand kon de vis- schcrij slechts uitsluitend in hot Noordwes lelijk gedeelte van het IJsselmecr worden uitgeoefend; het overige gedeelte was nog bedekt met ijs. In het tweede gedeelte der maand gingen vele vischdagcn voor de sleepnetvisschers door ruw weder verloren. Desniettegenstaande waren de geldelijke uitkomsten der viascherij, tengevolge van de groote snoekbaars vaags ten, veel beter dan in Maart van liet vorige jaar. In de binnenwateren werd bij de uit oefening van de vissclicrij in het begin der maand nog hier en daar hinder ondervon den van het nog aanwezige ijs, terwijl voorts ook liet slechte weder en de hooge waterstanden een geregelde uitoefening van de visscherij onmogelijk maakten. OOK CONTROLE OP DE LUCHT VAART ZULLEN NEUTRALE VLIEGTUIGEN GEDWONGEN WOR DEN OM IN ENGELAND EN FRANK RIJK TE LANDEN? Van betrouwbare zijde verneemt de cor respondent van United Press te Londen, omtrent het onderhoud tusschen den En- gelschcn minister van economische oorlog voering, Cross en den Franschen minister voor de blokkade, Monuct. dat zij in hun bespreking van gedachten hebben gewisseld over 't sluiten van lekken In dc blokkade, die ontstaan, doordat vliegtuigen van neu trale luchtlijnen, die contrabande vervoe ren geallieerd grondgebied vermijden. Men acht het mogelijk, dat vliegtuigen gedwongen zullen worden, om te landen in Engeland of Frankrijk, om op de zelfde wij ze onderzocht te worden als neutrale sche pen in dc contdolchavcns. Reeds thans bij- oorbeeld worden vliegtuigen naar Zuid- Amerika onderzocht, wanneer zij in Fransch Marokko landen. De Zwitsersche luchtvaart maatschappij onderhoudt het luchtverkeer tusschen Duitschland en Lissabon via Locarna en Barcelona. Ook de K.L.M. vliegt dagelijks met vracht van Amsterdam naar Lissabon langs het Kanaal door de Golf van Biscaye. Het is niet bekend, of op deze routes con trabande wordt vervoerd, hoewel waarde volle artikelen, zooals verfstoffen en weten schappelijke instrumenten door Duitsch land zouden kunnen wordeii geëxporteerd tegen contante betaling, of in ruil voor kostbare metalen als tungstecn en kwik, of van diamant voor industriccle doeleinden. Bezwaren zouden kunnen worden voorko men. door het invoeren van „navicerts" in den zin van de „naciverts" voor dc scheep vaart die waarborgen dat de ladingen niet bestemd zijn voor, of afkomstig van den vijand. Dc afgevaardigde van de labourpartij, George Strauss, zal in de lagerhuiszitting van aanstaanden Dinsdag aan Cross vragen, welke stappen genomen zullen worden, om het luchtverkeer van Duitschland naar Spanje en Portugal en vice versa te contro- lecrcn en wat gedaan wordt in verband met de pan-Ainerikaansche transatlantische luchtwegen naar de Verecnigde Staten. 2'|2 uur regende het granaten Bemanning „Bernisse" vertelt van zeeslag bij Narvik. De bemanning van het Nedcrlandsche s.s. „Bernisse", welk schip, naar men weet, te Narvik is gezonken, heeft het verloop van den zeeslag op 10 April in de Fjord van Narvik vanaf de rotsen aan de kust gade kunnen slaan. Men verklaarde, dat het 2'» uuMang granaten van de Britsche en Duit- sclie oorlogsschepen regende. Vele kwamen in de nabij gelegen rotsen terecht. In tal van huizen brak brand uit en een elektri sche centrale vloog in de lucht. Ondanks het kanongebulder was onder dc burgerbe volking geen tecken van paniek te bemer ken. Toen de mannen van de „Bernisse" Narvik verlieten, was er v. d. burgerbevol king niemand gedood of gewond. Slechts vier huizen waren volkomen verwoest. OLIE UIT KOFFIE Nieuwe uitvindingen rond de koffie, waarvan de laatste jaren enorme hoeveelheden vernietigd moesten worden bij gebrek aan koopers. Reeds enkele jaren bevindt zich de koffiepro ductie van Brazilië in een zeer kritiek sta dium. Enorme hoeveelheden koffie moesten in dc laatste jaren bij gebrek aan koopers vernietigd worden. Dit heeft de Braziliaan- sche regecring er toe gebracht verschillen de geleerden te belasten met een onderzoek naar nieuwe methodes, om de koffie pro ductief te maken. Een dezer geleerden, Afranio do A-ma ral, heeft nu ontdekt dat men uit koffie waar devolle spijsolie, smeerolie, glycerine en an dere voedingsmiddelen kan fabriceeren, ter wijl men direct benzine en cellulose uit kof fie kan vervaardigen. De voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken, Pittman, heeft verklaard, dat de Verecnigde Sta.ten voor hun bestaan en de handhaving van de Mon- roeleer slechts op hun vloot moesten vertrou wen. Hij achtte het beslist noodzakelijk, dat de Verecnigde Staten een vloot bouwen, die geheel alleen liet Westelijk halfrond kan verdedigen. De Belgische persdienst van het ministe rie van defensie deelt mede: op 24 April hebben vreemde vliegtuigen verscheidene malen boven ons gebied gevlogen. Verschei dene vliegtuigen werden herkend als van Duitsche nationaliteit. Het Iucht-afweerge- schut kwam in actie. De regeering zal dc noodige protesten indienen. BELGISCHE LUCHTAFWEER. GRANAAT OP HUIS NEERGEKOMEN. Woensdagmorgeji, toen het luchtafweer geschut wederom m werking moest komen, viel een niet ontplofte granaat neer op een huis bij Luik. Het projectiel drong door het dak en vervolgens door alle verdiepin gen heen tot in den kelder door. Er werd schade aangericht maar niemand werd ge wond. Een mitrailleurkogel van een vreemd vliegtuig is door het dak van een fabriek bij Namen geslagen, waardoor een begin van brand ontstond. Het vuur kon echter snel gebluscht worden. GEVAARLIJKE BRANDKOGELS. Bij de vele luchtgevechten, die de oorlog voerenden ook gisteren weer boven België kwamen voeren of uitvechten, vloog in de fabriek van cmaillewarcn te Saint-Scrvais in de provincie Namen, een brandkogel door het dak,, dat onmiddellijk begon te branden. Het vuur kon gelukkig snel ge bluscht worden. Ilct projectiel kwam later vlak naast een arbeider in den grond te recht. Een bezoek aan een der groote centrale fabrieken. De Fran- sche soldaat is tot de best ge- kleede gaan behooren. Toen de Franschen anderhalve eeuw ge leden in ons land kwamen, hadden ze sok ken noch schoenen aan, lieten we ons ver tellen, en de reputatie van het legerschoei- sel is ook later niet veel zaaks geweest, al dus de N. R. Ct., corresp. in Parijs.. Maar op het oogenblik is het zeker, dat de Fransche soldaat tot de best geklcede is gaan behoo ren. Een als geschilderde unifo/m wordt wel bij den officier verwacht, inaar niet bepaald bij den man van den troep. Hoe menschlie- vend het ook is, den soldaat goed te be dekken, het belangrijkste toch blijft, dat hij goed kan marchceren, ook in een tijd, dat zelfs de infanterie „gedragen" wordt met motorische beweegkracht. Wat. de schoenen van het Fransche leger betreft, waaraan de corresp. bizondere aan dacht wijdt, deze worden gemaakt in groote centra, die er een verbluffende, kijk op ge ven, wat het leger zooal noodig heeft. Met September kregen de soldaten hun schoeisel en er waren nog groote voorraden. Maar er moest op slijtage worden gerekend en volgens de politiek van den zuinigen mi nister van financiën, die vooral het goud wilde bewaren, werd bevel gegeven, dat wat het leger zelf maken kon, niet in het bui tenland moest worden gekocht. Dat gaf te vens werk aan hen, die achterbleven. Een aantal centra voor het schoeisel werd aangewezen, d.w.z. eenige chefs werden be noemd met de opdracht: Den len November begin je te leveren; je zorgt voor 3000 schoe nen per dag, in alle maten, nog meer maten dan in den handel, stevig, gemakkelijk en ...elegant. Met dit laatste werd bedoeld, dat het geen „sigarenkisten" moesten zijn. Zoo'n benoem de ging er dan op uit met enkele gevormde werkkrachten van de Intendance en een Postvluchten op lndië De positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: „Reiger" (gezagvoerder Hulsebos) te Basra, wordt 28 April te Batavia verwacht. „Emoe" (gezag voerder Kalberer) te Bandoeng. Thuisreis „Torenvalk" (gezagvoer der Brugnians) te Jodhpur, wordt op 27 April tc Napels venvacht. DE BILT SEINT» Betrokken tot zwaarbewolkt met plaatselijk regen, later tijdelijk opklarend. Aanmer kelijk koeler dan gisteren, Meest matige Noordwestelij ke tot Zuidwestelijke wind. groep soldaten uit de oudste klasse. Zij ont dekten ergens een groote verlaten fabriek, zochten vakmcnschen uit hun troep, lieten ramen inzetten, installeerden beweegkracht maakten werkbanken, organiseerden dc aan sluiting op het spoorwegnet, lieten alvast de wagons met grondstoffen komen, terwijl de opslagplaatsen verrezen. Onderwijl werd in de buurt naar personeel gezocht, vrouwen vooral, en die werden intusschen onderricht in liet gebruik der machines en de tallooze ongedachte werkzaamheden, die een schoen eischt. De fabriek, waarin we ons bevonden, was half October reeds in volle werking, d.w.z. dat ontzaglijke stapels leer werden uitge zocht en versneden, zoodat de snippers zelfs bij het zuinigste uitsnijden reeds zulke sta pels vormden, dat een kleine woning er on der verdwenen kon zijn. Die stapels leer te zien, d.w.z. den voorraad van het oogenblik. deed ons ernstig vreezen. dat ai het vee ge stropt was. Zeventig militairen en 130 vrou wen zijn er overgebleven, die er nu liet werk doen: het leer op zijn juiste waarde taxee- ren, de huiden onder de snijmachines bren gen en het ip de onderdeden slaan, die el ders tot een ordentelijken schoen bijeen wor den gebracht. En inderdaad voor vijf duizend paar schoe nen per dag verlaten de onderdeden de snijtafels, die in iange gelijkvormige rijen een waren band vormen: hakken, hielstuk ken, teenstukken, zolen, achterstukken, voor stukken, die alle laten zien hoe samenge steld een schoen nog is. Wat het grappigste deel der werkzaam heden is. is het verbruik van wat men liet afval zou willen noemen, en dat nog aller lei bestemming krijgt, zoodat er niets dan schraapsel en snippers overblijven. Het handige werk? Het maken van de lce- ren veters «looi rappe handen, die nog kort geleden de toetsen van een schrijfmachine behcerschten. Elk afgeleverd stukje kreeg zijn merk, zijn cijfer, werd in serie gebracht enzoo vertrok het naar den trein, die buiten stond te wachten, gepakt in een zak met een adres zooals een brief, die per post wordt bezorgd, om den volgenden dag weer bij de fabriek jes, ateliers, enz. te worden gebracht, die dan het naai- en spijkerwerk verrichten en de gereed gekomen schoenen in een anderen zak werpen, die per kcerende post worden afgeleverd in een of ander legerniagazijn. En dag na nacht wordt er zoo doorgewerkt en er zijn vele van die centra. We hebben vergeten te vragen, wat er met de afgedragen schoenen gebeurt, als de nieuwe worden aangetrokken. Die zouden een somber kerkhof kunnen opleveren GOEDE VANGST VAN DE HAAG- SCHE POLITIE. FANTASTISCHE VERHALEN, EEN GANGSTER UIT CHICAGO WAARDIG. Steeds de revolver los in den zak Dertig inbraken in nog geen hall jaar, en steeds mot den revolver klaar om diegenen, dio zich van hem meester wilden maken, „feestelijk" te ontvangen. Een uiterst gevaarlijk heerschap, zooals men ze treft in de gangstcrverhalcn uit Chicago of de Wildwest! Dat is de 23-jarige inbre ker T. de V., die gisternacht door de Haagsche politie van zijn bed is ge licht en eenmaal ziende, dat tegen stand nutteloos was cn ontkennen niet zou baten, een smakelijk ver haal opdischte van zijn wandaden. DE REVOLVER STEEDS LOS IN DEN ZAK had de V., die iemand van groote koclbloc dighcid en athletische lichaamsbouw is. Hij is ccn goede bekende van dc justitie en -po litic en heeft ondanks zijn jeugdigen leef tijd reeds vijf jaren bij elkaar in opvoedings gestichten en gevangenissen doorgebracht. Op Donderdagavond 11 April was in een villa aan den Benoordenhoutscheweg in Den Haag ingebroken. De dader had zich toegang verschaft door een glas-ln-lood- raam in te drukken en voor ecnige duizen den guldens aan gouden sieraden ontvreemd. Verschillende antieke kasten en een schrijf bureau waren op ruwe wijze geforceerd en ook de kast. op de eerste étage, waar de «lief zijn buit had aangetroffen. Te voren had hij den hond, die alleen thuis was, in de keuken opgesloten. In een raamkozijn vond de recherche een leege holster van een re volver met zes scherpe patronen er in. Dc ruwe manier waarop sloten en verschillen- «le meubelstukken waren geforceerd, gaf aan de Haagsche politie geen enkele aan wijzing, dat hier een bekende aan het werk was geweest cn men hield dus rekening met de mogelijkheid, dat de inbreker ie mand uit een andere gemeente was. Daar om heeft de Haagsche politie zich erstond tot de politic in audere groote gemeenten, als Amsterdam en Rotterdam en ook Ant werpen gewend. Ontvreemd waren bij die gelegenheid o.m. een diamanten peerhanger, bevattende een grooten steen, 4 karaats, met kleine diamanten omkeven, ter waarde van f 400, een paar diamanten dasspelden, een amethist-hanger met diamanten gemon teerd, een ring met saffier, gemonteerd met diamanten, een zegelring met familiewa pen on verder gouden armbanden, oorhan gers, enz. Na eenige dagen kwam uit Rotterdam be richt van de politie, dat daar den laatsten tijd op den Schiedamschen Dijk en op Ka- tendrecht een man was gesignaleerd, die bijna lederen avond verteringen maakte en in bars cn dancings met geld smeet. Dc Cen trale Opsporingsdienst «Ier Haagsche politic heeft zich Zaterdagavond naar Rotterdam be geven ten einde te trachten dezen man. den 23-jarigen timmerman T. de V., te pakken te krijgen. In verband met het vinden van den revolverhouder heeft men, alvorens zijn woning te Delfshaven binnen te dringen, in den nacht van Zaterdag op Zondag eerst uit gebreide maatregelen genomen. De Rotfer- damsche politie heeft de omgeving van het perceel, waarin men wist, dat de man zich na middernacht had begeven, eerst geheel afgezet en daarna hebben de drie genoemde kranige Haagsche politiemannen den toe gang tot de woning geforceerd. Dc V. bleek zich ter ruste te hebben be geven, doch was uit bed gesprongen, toen hij gestommel hoorde. Toen de drie politieman nen zijn slaapkamer binnenvielen, greep de man juist naar de revolver, welke zich be vond in een der zijzakken van zijn over een stoel hangende colbert. Het was echter reeds te laat, want in een oogenblik had het drietal hem overmeesterd en onschadelijk gemaakt. Bij dc huiszoeking werd de geheeld buit van den Benoordenhoutschen Weg, zorgvul dig op verschillende plaatsen verstopt, te ruggevonden. Ook werden verschillentie sie raden gevonden, die later bleken den dag tc voren bij een inbraak te Delft te zijn gesto len. Sterke verhalen... Hoewel de V. aanvankelijk halsstarrig zweeg viel hij tenslotte door dc mand cn liet toen de politie, die toch veel gewend is van de eene verbazing in de andere vallen. Tot verleden jaar November had hij werk gehad, doch toen hij tegen het einde van die maand zondpr werk kwam, was hij weder het pad der misdaad opgegaan. En wel met een dergelijke doortastendheid en zooveel succes, dat hij uitvoerige nie- dedeelingcn kon verstrekken over niet minder dan dertig inbraken, welke hij sedertdien heeft gepleegd, waarvan zestien in Hillegersberg, zes in Schiedam, eenige in Overschie en Kralingen, twee in Delft, één in Rijs wijk cn dan de ééne in Den Haag. Voor duizenden guldens aan sieraden en gouden voorwerpen heeft hij gestolen en voorts verscheidene belangrijke geldsbedra gen, zooals f 800, f 7800, f 400 en zoo meer. Al dit geld en ook het grootste deel van de opbrengst van de reeds verkochte siera den heeft hij vlot verbrast. Een goedkoop avondje, volgens zijn zeggen, kostte toch altijd nog f 20. maar avondjes van f 1C0 en meer, b.v. wanneer hij met een paar vriendjes naar een avond voetbal wedstrijd in Den Haag ging, waren ook geen zeldzaam heid. In de bars op den Schiedamschen Dijk was hij nooit karig met rondjes Meisjes en eersteklas hotels Hij kon niet zien, dat meisjes met leege handen naar huis gingen. Zijn onrechtma tig- verkregen welstand stelde hem in de gelegenheid verniaaksinrichtingen aan den Coolsingel te bezoeken, zijn garderobe piek fijn aan te vullen en af en toe in eerste klas hotels te logeeren. Tijdens een van zijn inbraken werd hij door een hond overvallen, waarmee hq vechtende het huis is doorgcloopcn om het dier eindelijk op te kunnen sluiten in een kamer. Elders poogde hij naar boven te klimmen langs dc regenpijp, tot deze af brak. Hij gaf het niet op, doch drong door een raam naar binnen. Bij het inslaan van een spiegelruit werden in een ander geval de buren gewekt. Hij beeft toen eenige uren plat op den buik liggen wachten tot de omgeving tot rust was gekomen, waarop hij zijn plan verder volvoerde. Te Hillegersberg kwam hij in een villa, waar plotseling een groote groene en gele papegaai met roode bef „hallo" begon te roepen. Van den schrik bekomen zette hij toch door cn bemerkte, dat de papegaai al leen zweeg, als er werd gesproken. Dus moest hij al converseerendc met den pape gaai zijn slag slaan. Meneer maakte het zich ge makkelijk. Het is meer dan eens voorgekomen, dat hij het zich gemakkelijk maakte in een luien stoel, de huishar op wieltjes naar zich toetrok cn zich te goed deed aan een hartig glaasje: „maar altijd een zacht glaasje, b.v. Spaatische wijn, geen koppig goedje, want dan kon ik niet meer werken". Eindelijk had de man er genoeg van. Het was toen half vier in den nacht en gemoe delijk vroeg hij den hem verhoorende poli tieambtenaren: „Zouden we nu eindelijk niet eens naar bed gaan?" Hetgeen hom prompt werd toegestaan, want de politie wist meer dan genoeg. De arrestatie is een compliment voor de Haagsche recherche, het was de eenige in stantie die de V. vreesde, hij meed de re sidentie angstvallig. De eene keer. dat hij zich in Den Haag heeft gewaagd, is hem noodlottig geworden!

Schager Courant | 1940 | | pagina 2