Duitschers dringen op Drontheim aan DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 125 JAAR MILITAIRE WILLEMSORDE Lugubere .vangst" Opmarsch langs vier wegen Nood'offige manoeuvre van trailerchauffeur Drijvende bok krijgt kuren Onderhandelingen over - Engelsch-Russisch handelsverdrag Worden de schuilkelders gezelliger Quisling was eens in Amsterdam Laan. Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 30 APRIL 1940. 84e Jaargang. No. 11175, üiTgövr <fer N.V.-Uitg.-Mir. ^Holloedt Noorderkwortief^_* I i De herdenking van hel 125-iarig bestaan van de militaire Willemsorde is gisteren luister rijk ingezet. Zooals in het berioht elders in dit nummer meegedeeld, heeft H.M. de Ko ningin, Gcrootmeesteresse dezer orde, de ridde rs ontvangen en hen toegesproken. Hierbo ven een foto van het oogenblik waarop de Ridders het Paleis verlaten. „Aftonbladet" verneemt, volgens U. P., „ergens uit Noorwegen", dat de Duitsche troepen langs vier wegen oprukken om Stören te vermeesteren, dat zij „de sleutel tot Drontheim" noemen, en om de geallieerde voor hoede tusschen Dombas en Dront heim te isoleeren: lo. de Duitsche troepen, die uit het Oesterdal opdrin gen, stieten buiten HJerkinn, dat nog in geallieerde handen is, op sterke Britsche eenheden; 2o. de Duitschers, die bij Tynset uit het Oesterdal uit- zwenkten, strijden thans bij Kvikne tegen Noorsche eenheden, ofschoon eenige Duitsche eenheden reeds In- set hebben bereikt; 3o. De Duitsche hoofdmacht, die Glamos, eenige mij len buiten Röros heelt bereikt, is fa natiek bezig met het herstel van de brug bij Orvos, ten einde haar op marsch in het Gauldal voort te zet ten; 4o. de Duitsche troepen, die het Gudbrandsdal volgen in de richting van Dombas, hebben Kvam bezet en de geallieerde strijdkrachten, die hun basis bij de stad Otta hebben, in den strijd betrokken. In Röros zijn nieuwe Duitsche troepen aangekomen, door twee tanks geëscorteerd. Veldgeschut werd per vrachtauto's aange voerd. De Duitsche troepen die oprukken door moeilijk bergterrein ten zuiden van Dront heim zijn fel aangevallen door de geallieer de troepen op twee nieuwe punten, zoo mel den de laatste telegrammen. Er komen be richten over gevechten uit Hjerkinn aan den spoorweg ten noorden van Dombas, en uit Kvikne op 60 k.m. ten noordoosten van Hjerkinn. In het Gudbrand-dal zijn, naar gemeld wordt, de Duitsche aanvallen rondom Kvam, die gesteund werden door vliegtuigen en ge schut, gestuit op de energieke verdediging door de Britsche troepen. De Engelschen ne men volgens de berichten uitstekende verde digende posities in met als centrum de „Fleeschenhals", een vernauwing van het Gudbranddal. Ten noorden van Roeros zijn de Duitsche voorhoedetroepen, waaronder zich gemecha niseerde detachementen bevinden, gestuit door de Noren, die de spoorwegbrug over de rivier Glomma in de lucht hebben laten .vliegen. De Duitschers hebben hier artillerie laten aanrukken en hun genie is koortsachtig be zig om een hulpbrug over de rivier te slaan teneinde de opmarsch te kunnen voortzet ten. Landingsbases der geallieerden uitgebreid. Blijkens betrouwbare berichten hebben de geallieerden hun lan- dingsbases in Centraal-Noorwegen uitgebreid met omvangrijke troepen landingen in de havens van de No- rod-fjord. op 100 km. zuid-westelijk van Aandalsnes en de Sunndal- fojrd. 50 km. noord-oostelijk van Aandalsnes. De gelande effectieven in de Sunndal-fjord hebben snel ver sterkingen naar het binnenland ge zonden. naar de dorpen Opdal en Berkak in het Driva- en Orkdal om de verdediging van Ulsberg en Hjer kinn tegen de Duitsche gemotoriseer de strijdmacht te consolideeren. Groote hoeveelheden luchtdoelge schut en vliegtuigen vergezellen de landingsgroepen om de nieuwe bases tegen luchtaanvallen te beschermen. De „United Press" meldt voorts nog dat „vriendschappelijk gezinde" waarnemers op het feit wijzen, dat de eerste geallieerde landingstroepen onvoldoende toegerust wa ren met zware wapenen. De Britsche solda ten waren dan ook aanvankelijk niet ge neigd zich aan het Duitsche geschut, de tanks en de vernietigende luchtaanvallen bloot te stellen wegens het gemis aan tegen- wapenen, doch hierin is thans voorzien. De leiders der geallieerde hulptroepen Schijnen groote moeite te hebben de Noren er van te overtuigen behoorlijke voorzorgs maatregelen tegen luchtaanvallen te nemen. De niet-militaire geest der Noren heeft weinig aandacht besteed aan behoorlijke veiligheidsmaatregelen en zelfs de Noorsche soldaten houden bij het dekking zoeken wei nig rekening met laagvliegende vliegtuigen. Ten noorden van Drontheim. Van het front bij Steinkjer wordt gemeld, dat de Noorsche bevelhebber aldaar, kolonel Ole Getz. heeft verklaard dat er volledig contact is tot stand gebracht tusschen de Noorsche eh de Fransche troepen in dezen sector, zoodat de organisatie van het front is begonnen. Hij voegde eraan toe. dat de Duitschers den sector van Steinkjer tot het Snasa-mcer in handen hebben, doch dat nu voor het eerst een aaneenloopende Fransch- Norsche frontlijn is gevormd. De Fransche troepen zijn allen Alpenjagers en goede ski'ers. Het schijnt dat de Duitschers, die regel matig versterkingen per vliegtuig ontvan gen. een offensief voorbereiden. Lijk van vermist schaatsenrijder opgehaald, die den afgeloopen winter over het toegevroren IJ«- selmeer trok. Een Huizer visscber heeft gistermiddag in zijn netten het lijk opgehaald van den sedert Januari j.1. vermisten inwoner van Nijkerk, den heer Mol, die op een Zondag middag besloot per schaats van zijn woon plaats naar Amsterdam te rijden, doch van wien men sedertdien niets meer had vernomen. Toen werd reeds aangenomen, dat den lieer Mol een ongeluk was overkomen, om dat, hoewel het ijs in de toen heerschende vorstperiode zeer dik en sterk was, het op verscheidene plaatsen groote scheuren ver toonde en het derhalve verre van betrouw baar was. Het stoffelijk overschot, van den heer Mol keerde reeds in verregaanden staat van ont binding. Aan een ring, waarin de naam stond gegraveerd en aan een polshorloge kon het evenwel worden geïdentificeerd. Het lijk is overgebracht naar de algemee- ne begraafplaats te Hulzen. ERNSTIGE VERKEERSONGELUK TE SASSENHEIM. EEN DOODE. In het begin van den avond is te Sassen- lieim op den Rijksweg 's-Gravenhage-Am- sterdam, een ernstig verkeersongelukge beurd, waarbij één doode valt te betreuren. De avond was reeds gevallen toen een truck met oplegger uit den zijweg van Oegstgeest den hoofdweg opreed. De be stuurder ontdekte, dat hij in de verkeerde richting ging en besloot daarom te draaien. In de duisternis had deze tnanouvre een noodlottigen afloop. Terwijl de Truck draai de en de oplegger dwars over den weg stond, naderde met groote snelheid uit de richting Amsterdam een personenauto, waarin twee heeren uit Rotterdam waren gezeten. Met een lievigen slag botste deze wagen tegen den oplegger, met het droevig gevolg,- dat de bestuurder, de heer van der Laar, op sla dood was. Zijn metgezel, de heer Wigloven, oen be kende figuur in de Itotterdamsche zeilwe- reld, kreeg vleeschwonden aan rechterschou der en elleboog en scheurde het rechteron- derooglid. Hij werd opgenomen in het aca demisch zieken huis te Leiden. Het stoffelijk overschot van den heer van der Laar is door de politie voorloopig ijl beslag genomen. De personenauto werd geheel vernield, de Truck liep lichte schade op. Gistermorgen was men bij de nieuwe aan legplaatsen van het stoompontveer te Vel- sen bezig met het plaatsen der nieuwe op- rijbruggen, toen plotseling de bok, waar mede deze brug opgetild werd. omsloeg. De in de schakels hangende brug viel op den dekschuit, waarmede deze aangevoerd was, terug. Op de bok bevonden zich tien per sonen, die zich allen zwemmende in veilig heid wisten te brengen. De bok is van de firma gebrs. Goedkoop te Amsterdam en ligt niet gevaarlijk voor de scheepvaart. MA1SKY BII HAL1FAX EEN NOTA VAN DE RUSSISCHE REGEERING OVER HERVATTING DER HANDELSBESPREKINGEN. In diplomatieke kringen te Londen verneemt men, dat de Russische am bassadeur, Malsky, gistermiddag een bezoek aan den Engelschen minister van bnitenlandsche zaken, Halifax, heeft gebracht en hem een mededee- ling zijner regeering heeft overhan- 31gd, ln antwoord op de Britsche me- dedeeling, waarin Londen op zekere voorwaarden toestemde in hervatting der handelsbesprekingen. De Engelsche regeering wilde, aldus zegt men, den Russischen uitvoer naar Duitsch- land zoo veel mogelijk verminderen en het handelsverkeer en de Sovjet-Unie doen toe nemen. Wat het eerste punt aangaat, is er reden om aan te nemen, dat de regeering van Moskou in negatieven zin heeft geant woord. Zij zou bereid zijn 't tweede punt te bespreken. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. verneemt over dit bericht nog het volgende: De Russen hebben laten weten, dat zij De Russische ambassadeur te Londen, Malsky. geen beperkingen wenschen op den uitvoer van Russische producten naar Duitschland. Wel zijn zij in principe bereid tot een overeenkomst, geen Britsche producten, welke in Rusland ingevoerd zouden wor den. naar Duitschland uit te voeren, noch producten uit andere landen, welke in Rusland ingevoerd zouden worden. Dit komt zeer ver tegemoet aan de principes van de Engelschen, die toch al niet gelooven aan over- matigen uitvoer van Russische pro ducten naar Duitschland, en wier voornaamste bezwaar tegen een handelsovereenkomst met Rusland welke immers voornamelijk den uitvoer van Britsche rubber en tin naar Rusland zou betreffen is, dat deze producten naar Duitsch land uitgevoerd zouden worden. Amsterdamsche kunstschilders geven decoratie in overweging. In verband met het feit. dat in Amsterdam thans op vele. plaatsen betonnen schuilkel ders op pleinen en in plantsoenen worden gebouwd, heeft de Amsterdamsche kunst schilder S. L. Schwarz tezamen met een groep andere Amsterdamsche kunstenaars het denkbeeld geopperd eener eventueele aantrekkelijke „camouflage" van deze schuil plaatsen. Genoemde kunstenaars hebben het plan opgevat zich tot de overheid te richten met 'het voorstel om deze betonnen schuil kelders op fleurige wijze te beschilderen ten einde den dorren aanblik van deze grijze, grauwe massa's weg te nemen en aldus het uiterlijk der stad op te vroolijken. Zij bren gen naar voren, dat dit niet alleen voor de duizenden Amsterdammers, die dagelijks voorbijgaan, maar ook voor de vele niet-Am- sterdammers, die dezen zomer de hoofdstad zullen bezoeken, een heel wat prettiger aan blik zal opleveren, dan de voortdurende, grauwe herinering aan den ernst des tijds. Naar de heer Schwarz ons mededeelde heeft hij, met zijn collega's reeds een aantal ont werpen opgesteld. Stofje was een daikbootroren MERKWAARDIGE VERGISSING VAN LUCHTFOTOGRAAF. Een merkwaardige gebeurtenis deed zich voor tijdens oen vlucht van een Britsch verkenningsvliegtuig dat photo's nam. Op de zoekglazen van de camera leek een stof- plekie te zitten. De fotograaf trachtte het stof weg te wisschen. maar het plekje bleef. Bij nader toezien hleek, dat het geen stof was, maar het beeld van den commandoto ren van een duikboot, die gemeerd lag aan de kust van. een fjord. Onmiddellijk deed het vliegtuig een aanval op den onderzee-er met bommen, de duikboot werd tot zinken gebracht, of wel ernstig beschadigd. Voorbeelden van persoonlijke initiatief hebben zich voorgedaan. Een se rgean'piloot die het contact met zijn eskader had ver loren. besloot op eigen houtje verder te gaan. Geheel alleen ondernam hij een bom aanval op het vliegveld van Stavanger. waarbij hij, volgens Reuter, een vliegtuig vernielde en twee andere beschadigde. On derweg naar huis viel hij een Duitsche watervliegtuig aan, dat hij beschadigde. Vervolgens werd hij opgevangen door een Jiiker SS dien hij verdreef. De „Arbeiderspers" vertelt, dat ln Maart 1935 in een der voornaamste hotels van Amsterdam een internationale conferentie van vooraanstaande fascisten is gehouden, waarvoor de Graaf de Marchnnt et d' An- sembourg, de voorbereidingen trof. Op 28 Maart arriveerde een heer. die zich als volgt in het vreemdelingenboek in schreef: Vidkund Quisling, geboren 18 Juli 1887, Staatsrat, woonplaats: Eriing Skjalgsonsond, Oslo; geboorteplaats: Telemark; doel van het verblijf; In- tern. fase. conf. Dien dag en den dag daarop arriveerden ook de andere gasten, als: Clausen, leider der Deen6che nazi'6 Bucard, voorman der Fransche Cagoulards, L' O. Duff, de aan- verder der lerschc groenhemden en nog enkele Italianen. De conferentie werd door Mussert toege sproken en den volgenden dag woonden de buitenlandsche „geestverwanten" een N.S.B. landdag te Amsterdam bij. Op toen genomen foto's ziet men in het gezelschap van Mussert, rechtop, de arm uitgestrekt. Quisling, de man die in April 1940 zijn regeering, land en volk in den steek zou laten. Zittend bij de groep, Marcel Bucard, de Fransche fascist, waarvah in 1938 kon worden bewezen, dat hij met behulp van buitenlandsch geld groote wapenarsenalen in zijn vaderland stichtte. Duitschers zouden hospitaalschip hebben gebombardeerd Bericht van Noorsch telegraaf* agentschap. Door D.N.B. tegen* gesproken. Volgens het Noorsche telegraafagontschap zou gisteren het Noorsche hospitaalschip „Brand 4" door de Duitschers zwaar zijn gebombardeerd, in de buurt van Aalesund, 250 K.M. ten N. van Bergen. Vijf menschen, onder wie een arts, werden gedood ,ook wa ren er vele gewonden. Duitschers ontkennen. Van Duitsche zijde wordt dit bericht te gengesproken. Het D.N.B. meldt: De Duitsche vliegers houden zich overeen komstig de bevelen streng aan de internatio nale overeenkomsten en vallen noch lazaret ten, noch hospitaaischepen aan, welke on der bescherming staan van het Roode Kruis, voor zoover zij als zoodanig kenbaar zijn ge maakt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1