c±h rV~ wverzicht Bui tenlandsch Alkmaarsche Kaasmarkt Gaat Alkmaar zijn groentenveiling verliezen RAADSELEN ALLERWEGEN. WAT GEBEURT ER IN NOORWEGEN? WAT WILLEN DE GEALLIEERDEN MET ITA- Llë? WAT ZAL DE BALKAN DOEN BIJ EEN CONFLICT TUSSCHEN ITALIö EN DE GEALLIEERDEN? Raadselen allerwegen! In tijden als de tegenwoordige is liet al tijd moeilijk wtjs te worden uit de gang van zaken. Niet alleen spreken de berich ten elkaar soms lijnrecht tegen, daarnaast poogt ieder der strijdende patijen zijn be doelingen zooveel alsh et maar mogelijk is, in duisternis te hullen. En de buitenlander moet maar probeeren daaruit te distillecren wat er precies aan de hand is. De afgeloopen dagen hebben de Duit- •chers in Noorwegen door geforceerde mar- schen het door hen bezette gebied enorm uitgebreid. De tegenstand kon overal wor den gebroken en er was niet de minste twijfel aan of zij behaalden succes sen. Intusschen bleek al spoedig, dat men deze successen eenerzijds met een korreltje zou moet nemen. Zonder verdere weerstand te bieden zou den ze zich weer hebben teruggetrokken uit de plaatsen Rüros en Tynset. Dit feit op zichzelf echter was het niet, wat ons het meeste trof in dit bericht. Wat ons frappeerde, was de mcdedeeling, dat de Noren, die de beide plaatsen hadden heroverd, den vijand niet achtervolgden omdat ze daartoe te zwak waren Bij soortgelijke berichten vraagt men zich waarlijk af, waar men nu eigenlijk aan toe is! In ieder geval is er aan geen van bei de zijden sprake van werkelijke intensieve krachtsontwikkeling Anderzijds is intus schen komen vast te staan dat de cóntlngen ten, die Duitschland in verschHlende Noor- sche havens heeft kunnen landen, te sterk zijn voor de geallieerden om daartegen met succes te kunnen opereeren. Het plotselinge bericht uit Londen, dat een deel der landingstroepen was terugge trokken, vormde daarvoor het onomstoote- lijk bewijs. Het gemis aan gelegenheid om deze troepen met vliegtuigen te steunen moge de directe aanleiding hiertoe zijn ge weest, het feit zelf verandert hierdoor niet. Naar het ons wil voorkomen, is. als gevolg van een en ander het Zuiden van Noorwe gen overgelaten aan de Duitschers. Dit sluit ook wel cenigszins met do klan ken, die we uit Engeland de laatste dagen hebben vernomen en volgens welke geen vrede mogelijk zal zijn zonder een algehee- le herstel van Noorwegen. Ditzelfde weten we reeds van Tsjecho-Slowakije, van Polen en nu van Noorwegen. Het ziet er naar uit dat Noorwegen voorloopig is ondergebracht hij die landen, welke kunnen gelden 'als ,,Faustpfand" van Duitschland. Op de wij ze als in do jaren 19141918 met België 't geval was. Opvallend in dit verband is overigens, dat volgons thans binnenkomende berich ten de expeditievorming in het Oosten van Duitschland zou zijn stopgezet. Een onder neming tegen Zweden is voorloopig blijk baar niet meer noodig! En zoo schijnen we dus wel als vast staand te mogen aannemen, dat de Duit- sche expeditie tegen Noorwegen, voor zoo ver het Zuiden betreft, is gelukt. We zullen nu moeten afwachten, welke verdere gevolgen dit met zich meebrengt. In raadselen blijft gehuld de kwestie hoe veel offers dit aan Duitschland heeft ge kost, in hoeverre de verbinding met Noor wegen op behoorlijke wijze kan worden verzorgd en of deze niet zoo ze nog steeds door de lucht geschiedt niet enorm kostbaar is aan in Duitschland be trekkelijk schaarsche benzine. Engeland zegt, dat het als gevolg van een cn ander een deel van zijn zijn vloot heeft kunnen vrijmaken voor de Midden- landsche Zee. Of het waar is? In raadselen gehuld is ook de verhou ding tusschcn Engeland en Italië. Vermoedelijk zeer weinigen zullen met zekerheid kunnen zeggen, wat er precies aan de hand is. Eenerzijds nam Engeland maatregelen ten aanzien van zijn koopvaardijvloot, die voorloopig in hoofdzaak haar weg zal kie zen rondom de Kaap. De vliegtuigen van de Imperial Airways zullen niet meer, gelijk tot dusverre het geval was, te Rome landen en Egypte nam maatregelen met 't oog op een mogelijk conflict in de Middcl- landsche Zee.- Zoo ook de boven reeds ver melde vlootyorplaatsing. Dat alles wijst op toenemende spanning. Maar daartegenover staat, dat dc be sprekingen tusschen Engeland en Italië goede vorderingen hectcn te maken, ter wijl een onderhoud, dat tusschen den Britschen zaakgelastigde te Rome en den Italiaanschcn minister van buitenlandsche zaken heeft plaats gehad, in bijzonder har- tclijken toon zou zijn gevoerd. Het resul taat zou zijn geweest, dat Ciano den heer Noël Charles heeft meegedeeld, dat het „op het oogenblik" nog niet aan den oorlog zal gaan deelnemen. Hoewel die toevoeging „op het oogenldik" natuurlijk een slag 0111 den arm beteckeivt en het antwoord in zooverre als onbevredigend voor Engeland mag worden beschouwd, lijken beide mededeclin- gen vrijwel met elkaar in strijd. We zullen, gelijk zoo dikwijls, moeten afwachten, welk product uit deze brouwke tel te voorschijn komt. Niet onmogelijk lijkt bet ons. dat dc geallieerden de positie van Italië is immers ter sprake geweest in den laatstcn oorlogsraad van Mussolini thans haring of kuit verlangen. Waarbij dan eenerzijds wordt gepaaid met een ban delsaccoord, anderzijds wordt gedreigd door voorbereidende militaire of maritieme voorzorgsmaa trcgclcn. Mussolini zal wel trachten tusschen deze beide „klippen" door te zeilen, aangezien zijn positie van balanccercn hem stellig de meest welkome is. De geallieerden weten echter zóó goed, dat dit neerkomt op een wachten op liet tijdstip, waarop hij hen in de flank kan vallen, dat hun houding be trekkelijk begrijpelijk is. Er zijn oogen- blikken, waarop men moet handelen vol gens hot principe: „Wie niet vóór mij is, is tegen mij." Een behoorlijk succes der geallieerden zou de verhouding tot Italië zeker sterk ten goede komen. Dat deze gedachte, die men den laatsten tijd herhaaldelijk kan hooren verkondigen, een zekere grond van waarheid bevat, zou kunnen blijken uit 't De traditioneels wandeltocht door de Betuwe op Hemelvaartsdag, de z.g. „bloesemtocht", slaagde, dank zij een stralend zonnetje uit stekend. Een aardige groep in passende om lijsting. Zandvoort beleefde Donderdag door het fraaie weer groote drukte. Voor een boot tochtje op zee was de animo zeer groot en vele liefhebbers kwamen zich melden. feit, dat het verloop dor krijgsverrichtingen in het Noorden bijna als een thermometer mag gelden voor den graad van anti geallieerde gezindheid, welke door Italië aan den dag wordt gelegd. In een oorlog tracht men overigens suc cessen te behalen. Bij voorkeur op den te genstander. Zoo dit direct op bet slagveld niet mogelijk is, dan doet men liet indirect, over de hoofden van anderen, die dan mode-slachtoffer worden. De geallieerden stellen de wereld voor raadseltjes. Er zijn, voor de volgende week, belangrijke berichten aangekondigd. Zullen ze even imposant zijn als die van von Ribbentrop? Of zullen ze gebeurtenis sen moeten belichten, die dan reeds heb ben plaats gehad? We moeten al weer af wachten. De geallieerden dienen echter te beseffen, dat deze oorlog door woorden niet zal worden gewonnen» Een ferme slag lijkt slechts uitkomst te kunnen brengen. Maar zijn ze daartoe in staat? Een vraag, die daarbij van belang lijkt is die. wat de Balkan zou doen, indien Italië in bot conflict wordt betrokken. Zou dit de Balkan aan dc zijde dor geallieerden brengen? Zoo ja, dan: lijkt de sla bijna voor ben te wagen. In ieder geval zou dit een duchtig wapen zijn om Halic tot rede te dwingen. Weer was de markt wat lager. De hoogste prijs brokkelde af van f 19.50 op f 19.en ook de gang lag iets lager dan Vrijdag j.1. In doorsnee ging dc goede kaas van dc hand voor f IS.De verkoop was vrij stug. Bijzondere perspectieven deden' zich niet voor. Het eenige lichtpunt is, dat de regceringssteun hij de kaasproductie weer op het oude niveau is teruggebracht. Waar dit echter meer de tendenz heeft tot vergrooting der productie clan tot beperking, mag op grond hiervan eerder een voortzetting van de prijs*- duling worden verwacht dan het omgekeerde. Meer ruimte noodig. De ge meente werkt onvoldoende mede. Bij gelegenheid van het zesvoudig jubi leum aan de Alkmaarsche Groentenveiling, waarvoor wij verwijzen naar ons blad van gisteren, hadden wij een onderhoud met den heer Mak, waarin deze niet uitgepraat raakte over de periode, die thans is afge sloten. Voor VZV9. jaar was de Groenten veiling, die zwaar in de schulden stak, ge heel gereorganiseerd cn gesaneerd. Gedu rende de eerste jaren was dit aanleiding geweest tot tal van moeilijkheden en strubbelingen. Er was met recht gezwoegd om de ontspoorde kar weer op den weg te krijgen. Er was sprake geweest van per soonlijke antipathie en van dwarsdraverij. Maar ten slotte had men gewonnen. Lang zaam maar zeker won men terrein, de fi- nantieelo positie werd hechter en sterker en eindelijk kon worden gesproken van een gezonde onderneming. Er is sedertdien verbouwd, er zijn groote hoeveelheden ma teriaal en emballage aangeschaft en alles kon worden betaald. Dit was noodig, want ook dc omzet nam geregeld toe. Een consumptieveiling. De Alkmaarsche Groentenveiling is een consumptieveiling, die daardoor een geheel eigen karakter heeft. In den loop der ja ren is niet alleen Alkmaar de afnemer gebleven, daarnaast komen de koopers uit een wijde omgeving, zoodat op het oogen blik de grootste helft van don aanvoer niet meer door de stad wordt afgenomen. Dit echter blijkt zijn eigen moei lijkheden mee te brengen. De vei ling wordt te klein. En toen ver namen we van den lieer Mak de mededceling, die ons al een kowj- wa torst raai op het lijf viel: We weten niet of we in Alkmaar zul len kunnen blijven! De kwestie bleek te zijn, dat men welis waar bij voorkeur in Alkmaar wenschte te blijven, dat men daar niet die medewet king van overheidswege bad kunnen vin den. die noodig was om het bedrijf op den duur voor Alkmaar te zullen kunnen be houden. Gemeente vraagt te veel geld. De groentenveiling bad uitgezien naar geschikt terrein. In Alkmaar biedt zoo iets zijn bijzondere moeilijkheden cn zoo dacht men iets te hebben gevonden aan de Kru- scman van Eltenweg. Helaas echter bleek de prijs 7.00 lioog, dat daarin een overko melijk beletsel werd gezien. Een bunder van_ bet daar gelegen bouwt ore in 7.011 circa f 45.000.moeten kosten. Voor woning bouw, aldus do heer Mak, mag dit mis schien mogelijk zijn, voor de groenten vei- timr kon het niet. En 7.00 was nïcn bezig uit te zien naar een terrein gelegen buiten Alkmaar. De irroofere afstand tot/Ie stad zou, waar alles tegen\yopi;<|jg j*ingesteld - op autovervoer. Zijns inziens niet liet minste beletsel vor men. UEF.RHÜGOWAARD PROVINCIALE WEGENAANLEG. Naar .we vernemen is ook tusschen de provincie Noordholland cn de laatste der landeigenaren aan dc Boterweg, de lieer C. Wagenaar, met wicn tot nu toe nog geen overeenkomst was getroffen omtrent de overname van eigendommen, een accoord bereikt. De metamorphose van „Buttorweg" tot Provinciale weg, aangenomen door de fir ma cle Moei en Hermes te Alkmaar, kalf* dus thans ongestoord voortgang vinden. VERTREK. Men deeldo ons mede, dat de beer Mienes, bekend horloger en goud- en zilversmid in onze gemeente, zich begin Juni in Castri- euui zal gaan vestigen, waar bij een ruim winkelpand heeft gebuurd. CHRISTELIJKE SCHOOL. Per 1 Mei werden aan de school in den Basserweg 17 nieuwe leerlingen ingeschre ven. HET NIEUWE DISTRIBUTIEKANTOOR, We werden in de gelegenheid gesteld 't nieuwe distributiekantoor, ingericht in de woonkamer van de voormalige schoolwo- ning II, te bezichtigen. Het geheel in lich te kleuren gehouden, geeft, ook omdat bet op de zonzijde van liet gebouw gelegen is, een prettigen indruk. In de deur is een klapluik aangebracht, waardoor de toe komstige klanten bediend kunnen worden. De gang „achterom" behoeft niet meer gemaakt te worden, aangezien de ingang nu aan den Middenweg komt. KOEGRAS JULIANADORP. OP REIS NAAR TEXEL. De leden van de C.J.M.V. „Volg Mij" te Julianadorp, zullen de beide Pinksterdagen gaan doorbrengen op bet eiland Texel om daar de bezienswaardigheden in oogen- scliouw te nemen, terwijl de deelnemers bij de aldaar wonende Bondsvrienden on derkomen zullen vinden. OPENLUCHTCONCERT VAN „KUNSTZIN". Het concert op de muziektent gegeven ter eere van den verjaardag van H.K.H. Prin ses Juliann, was niettegenstaande de kou de avond, toch door heel wat belangstellen den bezocht, die hun Instemming niet het gebodene betuigden. De directeur wa6 door dienst verhinderd dc leiding op zich te nomen. Het Rood-Wit-Blauw wapperde van vele woningen. EEN VOLLEDIGE VERGUNNING. Zoolang bet dorp bestaat, beeft geen en kele der bestaande en reeds verdwenen café's alhier een vergunning bezeten, om bij de maat, per glas of hoe dan ook. ge distilleerd te mogen verkooj>en. De lieer A. Doorn heeft voor zijn café „Prins Hen drik" een „Volledige vergunning" gekre gen. zoodat degenen, die van een hartver- sterkertje houden, dit nu aldaar naar de eischen des tijcis geseneerd, kunnen beko men. Uit het Familieleven SINT PANCRAS. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pietertje Aafje, dochter van Jb. Kooy en G. Pauw; Ide. zoon van W. J. Ho nig en A. Krul. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: W. Haveman en gezin van Oterleek naar 298; C. v. d. Ham,zonder be roep, van Koedijk naar 43b; G. Goesinne, los arbeider, van Alkmaar naar 275a; A. J. Bruin, m'uziekleeraar, van Alkmaar n. 92; J. v. Goinga, arbeider, van Bellingwolde n. 139a; A. Knijper, huishoudster, vn Oudorp N.H. naar 109. Vertrokken: M. Bak, buishoudster, van 6 naar Broek op Langcndijk; M. E. Boode, dienstbode, van 143 naar De Bilt U.; M. Slikker, chauffeur-monteur, van 326 naar Schagen; M. Otto, huishoudster, van 296 n. N.-Scharwoude; J. AL Wdt dienstbode van 263 naar Schoorl. ZIJPE BUREGERLIJKE STAND. Opgave van 26 April t.m. 1 Mei 1940. Geboren: Gerard Jan. zoon van Jan No bel en Geertje Jonker. Ondertrouwd: Jobannes Antonius Meijer 25 jaar, bloembollenkweeker, te Anna Pau- lowna en Eva Konijn, 22 jaar, z. b„ te Zijpe; Jobannes Petrus Koomen 24 jaar, kruidenier, te Wervcrshoof en Petronella Eva Konijn, 24 jaar z. b. te Zijpe. Getrouwd: Nicolaas Dignum, 23 f., melk- slijter, te Alkmaar en Elizabeth Kraakman, 23 jaar, z. b. te Zijpe; Joannes Cornelis Schilder, 23 jaar, veehouder, te Beemster en Christina Geertruida Kraakman, 21 jaar 7.. b. te Zijpe; Franciscus Cyrillus Nauts, 22 jaar. chauffeur, te Barsingerhorn en Alida Sijtje Grin, 27 jaar, z. b. te Zijpe. Overleden: Geene. ÏZUID-SCIIARWOUDE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Niesje, dochter van J. Engel en C. Waij; Neli, dochter van C. Kout en A. Zijp; Johannes Bernardus zoon van J. B. Jansen cn T. Brouwer,. Ondertrouwd: P. Becmstcrboer en A. AL Kraakman. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. HOOGWOUD BURGERLIJKE STAND. Geboren: Louris, zoon van Simon Glas en van Aaltje Appel; oJliaunes Quirinus, zoon van Adrianus Schouten en van Johanna Boots; Adrianus Petrus, zoon van Willem Molenaar en van Veronica Martha Punt; Gré dochter van Jan Wit en van Dicna de Beurs; Dirk, zoon en Pieter Kuiper en van IJtje Pij per. Ondertrouwd: Petrus Johannes van Won deren, oud 28 jaar, van beroep veehouder, wonende te Abbekcrk, en Agatha Besscling, oud 26 jaar, zonder beroep, wonende te Hoog woud; Cornelis Jozef Schouten, oud 26 jaar, van beroep landbouwer, wonende te Abbe kcrk, en Alida Groen, oud 23 jaar, zonder be roep, wonende te Hoogwoud; Petrus Johan nes Wagemaker, oud 32 jaar, van beroep landarbeider, wonende te Hoogwoud, cn Cor- nelia Antonia Karstcn, oud 28 jaar, zonder beroep, woncude te Hoogwoud. Arien Molenaar, oud 51 jaar, van beroep tuin der, wonende te Hoogwoud, en Aagje Dek ker, oud 43 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud; Aric Brak, oud 22 jaar, van be roep veehouder, wonende te Sint Maarten en Immetje Bakker, oud 22 jaar, zonder be roep, wonende te Hoogwoud; Theodorus Kla ver, oud 32 jaar, van beroep veehouder, wo nende te Hoogwoud, en Wilhelmina Maria Blauw, oud 28 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud. Petrus Mol, oud 30 jaar, van beroep land bouwer, wonende te Wognuin, en Anna Eli sabeth Conijn, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud; Jan Caspar Benit, oud 66 jaar, zonder beroep, wonende te Hoog woud, en Johanna Adriana Miscri, oud 55 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud. Getrouwd: Petrus Johannes van Wonderen cn Agatha Besseling; Cornelis Jozef Schou ten en Alida Groen; Petrus Johannes Wage maker, en Cornelia Antonia Karsten; Petrus Klaver en Siebrigje Genec; Arien Molenaar 011 Aagje Dekker: Arie Brak en Immetje Bak ker; Theodorus Klaver en Wilhelmina Mar»a Blauw. 'ANNA PAULOWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. Molenaar van Doorn, Amersfoortschcweg 33, K. Schut en gezin v. Emnicn, N. Wcerd, Meijersmarke 5; Mej. V. Thurner uit Duitschland; H. van der Tuin cn gezin van Opsteiland, Ureterp 450; P. Kranenburg van Velsen, Dirk Ilartog- straat 2; A. W. Ilettema, van Alkmaar, Oudegracht 291.1; Mej. I van der Vaart van Wieringerwaard, Zijperweg A 168; J. Veen- stra en gezin van Steen wijk. Aast raat 6; II. Sanders en gezin van Den Helder. Ja- cab v. d. Veerstraat 26; G. d, Veer-Borst van Barsingerhorn D 44; G. de Leeuw van Haarlem, Acaciastraat 62; P. Koster van Hoorn, Keern 33. Vertrokken: Mej. G. Haverkorn naar Nig- tcvecht; E. Leliveld naar Nigtevecht, Dorp straat 105; E. P. de Brouwer naar Axel; L. van den Berg naar Engeland. Londen, 48a Hawley Road; W. C. Tijsen cn gezin naar Wieringermeer, Oosterterpweg L 36; A. N. KaijIloogschagen naar Wieringer waard A 109; P. Koppel naar Wieringer- meer, Ivlicverweg F 23. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marie, dochter van J. Stins en G. T. Merelioer; Maria Cornelia, dochter v% Jac. N. Steenvoorden en Jac. Schouten Dieuwertje Anthonia, dochter v. A. Blaauw en M. Blok. Ondertrouwd: J. S. Post en C. C. van IJzendoorn: Job. Brands en M. J. Landman. Getrouwd: Joh. W. Verbruggen en C. G. Ruitenburg; C. Kali en A N. Hoogscbagen. Overleden: F. Jeninga, oud 81 jaar; P. v. Kampen, oud 60 jaar.

Schager Courant | 1940 | | pagina 16