Hamsteren verboden Interneering der Duitschers Zwitsersch grondgebied Chamberlain DAGORDER Vlot verhopen „Zal het beestachtig geweld gaan zegevieren Churchill van den Opperbevelhebber Vertrouw op onze weermacht UIT NEDERLANDSCH INDIË De RADIO UITZENDING Dc eerste oorlogsoacht in Amsterdam Het Vaticaan verontwaardigd Felle strijd bij Drontheim REYNAUD: minister-president Aan het Westfront De overval mislukt Onze troepen houden dapper stand Generaal Winkelman heeft de volgende dagorder uitgegeven: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen aan het Nederland- schc leger haar hooge tevredenheid te betuigen over de wijze, waarop de Nedcriandsche troepen zich te gen den schender van onze nou-* tralitcit verzetten. Hierdoor kan de strategische overval van den vijand als mislukt worden beschouwd. In alle doelen van het land houden onze troepen, voor zoover hun op dracht hiertoe leidde, verbeten stand en treden zij den vijand waar noodig zelfs onversaagd tegemoot, de uitvoering van diens doeleinden vernietigend. De flinke houding onzer troepen weerspiegelt zich in de stemming van ons volk, die van vastberaden- rust getuigt. De generaal. Opperbevelhebber van land- en zeemacht, WINKELMAN. EEN GOEDE RAAD AAN DE BUR GERBEVOLKING: VERPLAATS U NIET ONNOOD1G. Men meldt ons van militaire zijde: De oorlog woedt thans binnen onze gren zen. Ieder dient daarom in al zijn gedra gingen te toonen, dat hij ten volle door drongen is van den gruwelijken ernst van den nieuwen toestand. Elke verplaatsing van personen, die niet strikt noodzakelijk is, of niet door de auto riteiten wordt bevolen, moet vermeden worden. Tracht niet u naar verwanten of vrienden, die elders vertoeven, te begeven. Blijft zooveel mogelijk in huis en verlaat u op de door de overheid voor uw veilig heid getroffen voorzieningen. Bedwing uw nieuwsgierigheid als 't ooit in uw woonplaats tot een intocht van den vijand mocht komen, dit is in het belang van uw eigen veiligheid. Vertrouw er echter op, dat de Neder- landsche weermacht in staat zal zijn u te behoedenl Niet meer dan het dagelijksch verbruik mag worden gekocht. PRIJZEN ALS OP 9 MEL WEER DISTRIBUTIEBONS. De ministers van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw cn visschcrij maken bekend, dat het met ingang van gis teren 10 Mei 1940 een ieder ten strengste ver boden is van alle levensmiddelen en van alle andere voor dagelijks huishoudelijk verbruik bestemde artikelen per dag meer in te slaan dan de hoeveelheid, benoodigd voor het ge- zinsverbruik gedurende één dag. Ook is liet aan winkeliers, die deze goederen verhande len ten strengste verboden daarvan per dag meer aan hun klanten af te leveren, dan de voor het ge/.insverbruik gedurende één dag bcnoodigdc hoeveelheid. De winkeliers zijn verplicht bij elke afle vering in tweevoud een afleveringsbewijs uit te schrijven de bekende distributiebons dus, als in het begin der mobilisatie eveneens zijn nltgegeven. Zoowel de winkelier als klant moeten het afleveringsbewijs gedurende tenminste drie maanden zorgvuldig bewaren om bij controle te toonen. Voor liet geval winkeliers zouden weigeren uit hun voorraad de voor ge/.insverbruik gedurende een dag benoodigdc hoeveelheid af te leve ren, zal de overheid onmiddellijk ge bruik maken van haar bevoegdheid om den winkelvoorraad in bezit te nemen, ten einde dezen ter beschik king van de bevolking te stellen. Tenslotte wordt bekend gemaakt, dat bet tot nadere aankondiging een ieder ten strengste verboden is goe deren. van welken aard ook, dus ook alle andere goederen dan de voor huishoudelijk gebruik bestemde te verkoopen voor of te koop aan te bieden, dan wel tc verhuren of te huur aan te bieden tegen hoogere prijzen dan de op Donderdag 9 Mei j.1. geldende. Met nadruk wordt er de aandacht op ec vestigd. dat overtreding van de bovengenoem de verbodsbepalingen zoowel de kooper als de leverancier kan gestraft worden met ge vangenisstraf van ten hoogste 4 jaar. met verbeurdverklaring der betreffende goede ren. GEEN INCIDENTEN. MARINE BETREKT DE WACHT BIJ DE DUITSCHE SCHEPEN. Alle vooraanstaande N S.B.-ers opgepakt De bevolking van Batavia had gisteren bij zondere aandacht voor het station Weltevre den. het centrale punt. vanwaar de in be waring genomen Duitschers naar de inter- nceringsplaatscn werden getransporteerd. Deze zijn gelegen op een eiland buiten Tandjong Priok zoomede op een klein plaatsje in Midden-Java. Voor een afscheid aan verwanten kon uiteraard weinig gelegenheid worden gege ven. Het station staat onder strenge bewa king -van de .politic, terwijl ecu loods van den besteldienst is gerequireerd voor bet on derbrengen van de geïnterneerden. Zij. die niet dadelijk worden vervoerd worden-onder gebracht in schoolgebouwen, waar militai ren met getrokken klewang de wacht heb ben betrokken. Um klokslag zeven uur 'savonds verttok een tweede transport van Duitsche geïnter neerden en verdachte Nederlandschc elemen ten, in totaal ongeveer 100 man. van het sta tion aan liet Koningsplein naar Tandjong- Priok. Vandaar zullen zij verder worden overgebracht naar het eiland Onrust. Velen van de geïnterneerden voerden slechts eert kussen en een deken mede. terwijl weer ver schillende anderen koffers bij zich hadden, die uiteraard tevoren grondig werden ge ïnspecteerd cn die klaarblijkelijk rekenden op een eenigszins langdurig verblijf. Sommige van de aangehoudenen werden tot aan de bestelloods, waar de geïnter neerden werden ondergebracht, vergezeld door hun echtgenoote en kinderen, die ech ter niet verder werden toegelaten. in afwachting van liet vertrek bleven zij echter bij liet station, waarbij zich tref fende afscheidsioonccltjes afspeelden. Ecnigcrlei vijandige stemming ten opzichte van hen, kwam niet tot uiting. De belang stellenden op het station ontmoetten dik wijls Duitsche bekenden, vvien zij ten af scheid de hand drukten. In totaal zijn tc Batavia ongeveer 700 personen aangehouden, die hier cn daar zijn ondergebracht. Ook daar in Indic geschieden de internee- ringen zonder incidenten. Van Duitsche schepen zijn de opvarenden verwijderd en de marine heeft er de wacht bij betrokken. Gemeld wordt nog, dat een Duitscher op een der schepen, een lid van de bemanning, Een nieuwe regeling Elke dag zendt één omroep ver- eeniging. De vier Nedcriandsche omroep vereenigin- gen zijn in overleg met de regeering overeen gekomen, dat eiken dag slechts één oinroep- vereeniging belast zal zijn niet de verzorging van het programma, zulks met uitzondering van de Zondagen, waarop een gedeelte van den zendtijd is afgestaan aand e N.C.R.V., K.R.O. en V.P.R.O., ter verzorging van gods dienstige uitzendingen. Deze nieuwe regeling gaat voor heden 11 Mei in. Op Vandaag zal de A.V.R.O. volledig voor het programma zorg dragen. Maandag a.s. wordt deze taak den K.R.O. toevertrouwd Dinsdag de N.C.R.V., den dag daarop de V.A.R.A. Deze volgorde A.V.R.O., K.R.O.. N.C. R.V., V.A.R.A. zal tot nader order gehand haafd blijven. Radiodistributiebedrijven ook 's nachts in touw. Teneinde de bevolking in de gelegenheid te stellen ook des nachts te luisteren naar de omroepzender moesten de gemeentelijke cn particuliere radio-distributie bedrijven in den afgcloopcn nacht vcrloopig in bedrijf worden gehouden. EEN UITGESTORVEN SPOOKSTAD. RUST EN KALMTE. Stipt hebben dc Amsterdammers zich gehouden aan het bevel tot totale verduis tering, rustig en kalm, met dezelfde gelijk moedigheid, waarmede de Amsterdainsche bevolking het ontstellende nieuws van den inval had ontvangen, ging het den nacht in. Er was geen maan, doch dc sterrenhe mel van den prachtigcn, helaas te wreed verstoorden voorjaarsnacht gaf een vaag diffuus licht. Nu een dan waarden slechts schaduwen rond cn als dwaallichten zag men de af geschermd© lichten van rijwiel of auto. Wie niet noodzakelijk op straat moest zijn bleef thuis. In den loop van den dag waren reeds verschillende andere maatregelen genomen, waardoor het stadsbeeld een geheel ander karakter kreeg. De schoolkinderen hadden vrijaf, de beursvacantie had men een d{ig vroeger laten ingaan, zoodat het in de om geving van het Damrak veel stiller was dan anders. Dc burgerwacht was opgeroepen en bewees haar goede dienst op verschil lende punten der stad. Voor het marktwe zen waren ecnige beperkende bepalingen genomen. nog zou hebben gepoogd om een kraan open te zetten, teneinde het schip tot zinken te brengen, doch dat deze poging door de waakzaamheid van de Nedcriandsche be zetting werd verijdeld. Hiervan kon echter geen bevestiging worden verkregen. De vaderlandsche club heeft telegram men van trouw verzonden aan onze Konin gin en den Gouverneur-Generaal. In bewaring zijn gesteld groepsleiders en kringleiders van de. N.S.B., zoomede andere gevaarlijk geachte personen. De indruk in de Inheemsche wereld. Ook voor de bureaux van dc Inheemsche dagbladen staan verschillende groepjes van Inheemsche lezers, die de bulletins lezen. Deze meer ontwikkelde personen blijven zich in hun commentaren hoofdzakelijk tot de vraag beperken: Wat zou dit voor Indic bc- teckcnen? Van ongerustheid is ook bij deze groep geen sprake en wordt evenmin verwacht, ter wijl enkele verdwijningen van voorman nen nog nader wordt onderzocht. Over den nieuwen aanval der Duitschers. De nieuwe inval van Duitschland wordt door dc „Osscrvatorc Rotnano" krachtig ver oordeeld. De directeur van het blad geeft uiting aan de verontwaardiging en droefenis op het Va ticaan over dezen nieuwen nationaal-socialis tischcn aanval. Deze aanval heeft geen en kele rechtvaardiging en zc is verschrikke lijk. Dc aangevallen landen hebben hun neu traliteit nauwkeurig in acht genomen. Dc directeur van het blad wijst er op, hoe in tegenspraak met de beginselen van het positieve recht cn van het natuurrecht de Duitsche aanval is. alsmede met dc rege len tier menschheid. Ook wijst hij er op hoe dit optreden in strijd is met de leerstellingen van den paus over de organisatie van een rechtvaardigen vrede en het recht van bestaan en onaf hankelijkheid van alle landen, zoowel groo- te als kleine. VERDER WEINIG WIJZIGING IN TOESTAND IN NOORWEGEN. Het Koorsche lcgerbericht van gisteren luidt: Op 9 Mei heeft do vijand gepoogd aan vallen tc doen op onze stellingen te Lciga- tinfd. Hij werd evenwel afgeslagen. Verder is geen wijziging gekomen in den toestand. Bij Drontheim is fel gestreden tusschen Noorschc cn Duitsche troepen. Dc Duitsche artillerie heeft het station van Trofors ge bombardeerd. HUN SPOORWEG GEBOMBAR DEERD. ALGEMEENE MOBILI SATIE. Gisternacht heeft een vreemd vliegtuig bommen geworpen bij Courrendlin Porreny truy, tusschen Bazel cn het Fransche Bel fort?), Dc spoorlijn werd eenigszins bescha digd, maar de treinverbindingen konden gehandhaafd worden. Gisterochtend vlogen buitcnlandsche vlie gers boven Zwitsersch gebied bij Bazel. De tails zijn nog niet bekend. Dc algemecne mobilisatie is afgekondigd. OPROEP VAN DEN PRESIDENT. De president van den Zwitscrschen Bondsstaat, Pilet Golaz, heeft een oproep gericht tot de bevolking om moedig en waakzaam te zijn en iedere zenuw in te spannen voor een neutraal, vrij en loyaal Zwitserlnd. Hij zeide o.a. „De oorlog heeft thans nieuwe, beklagenswaardige slachtof fers gegrepen. Drie bevriende mogendhe den zijn in den helschen storm meege sleurd. Ons land is op het oogenblik nog gespaard, doch al dreigt geen onmiddellijk cn direct gevaar, toch moet ik er op wijzen, dat dc toestand, zooals deze geschapen is door de gebeurtenissen, ernstig is. Wc moe ten derhalve gereed zijn. Do toegang tot Zwitserland voor vreem delingen zal nog strenger worden bewaakt. Voor alles zal bovendien het leger aan de grens Zaterdag op oorlogssterkte zijn ge bracht. We zullen derhalve overal op de drempel yun het land staan, gereed om het tegen icdercu aanvaller te verdedigen". NIEMAND ZAL WORDEN MISLEID! In het commentaar op de Duitsche po ging om de blaam voor den Duitschen in- \al op de geallieerden te werpen zegt dc Züricher Zcitung, dat een herhaling van de welbekende comedie, niet de schaamte- loozc rolverwisseling niemand buiten Duitschiand zal misleiden. De politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de Duitsche actie een gevolg is van de doeltreffende Britsche blokkade, welke Duitschland noopt een snelle beslissing te forceercn. Zonder het aangegeven uur af te wach ten hebben de Zwitsers zich reeds onmid dellijk bij hun regiment gevoegd. in Bern is het zeer druk, doch de bevol king geelt geen toeken van nervositeit. Te Zuerich heeft een groep studenten betoogd voor het Nederlandsche consulaat. Dezelfde groep wilde vervolgens naar het Duitsche consulaat gaan, doch zij werden tegengehouden. Het consulaat konden zij niet bereiken. ONTZETTING IN ZWEDEN. De laatste daad van Duitschland heeft ontzetting gewekt bij het algemeenc publiek in Zweden. Er wordt geen officieel com mentaar gegeven, maar in politieke krin gen werd verklaard: „Er is geen commentaar noodig." DUITSCH VLIEGTUIG IN ZWEDEN BESCHOTEN. Donderdagavond heeft de Zweedsche neu- traliteitswacht bij Gothenborg het vuur ge opend op een Duitsch vliegtuig van het type JU. 52. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, of liet toestel tot dalen werd gedwongen. 7" Overal ter wereld houdt iedere vrije vrouw en iedere vrije man den adem in voor het drama, dat zich afspeelt. DE FRANSCHE REKENING DIE VER EFFEND MOET WORDEN. Minister-president Revnaud heeft gister avond een radiorede uitgesproken, welke als volgt luidde: „Drie vrije landen. Nederland. België, en Luxemburg zijn vannacht door het Duitsche leger aangevallen. Zij hebben liulj) gevraagd aan de geallieerde legers. Vanochtend tus schen 7 en 8 uur zijn onze soldaten der vrij heid de grens over getrokken. Ons volk kent zeer goed het eeuwenoude slagveld van Vlaanderen Tegenover ons rukt ook een eeuwenoude vijand naar ons op. Over al ter wereld houdt iedere vrije man en iedere vrije man de adem in voor het drama, dat zich hier afspeelt. Zal het beestachtig geweld gaan zegevieren? Iiitler roept dit uit. Sedert jaren speculeert hij op onze vre deswil om den oorlog voor te bereiden. Hij heeft zijn meest bedreigde buren willen doen gcloovon. dat hel slechts van hen af hing en van hun zwakte, om in goede over- eensteming met hem te leven. Zelfs na het verklaren van den oorlog, wilde hij gcloo- ven in onze verdeeldheid cn onze zwakheid. Hij hoopte op het verraad van het commu nisme om Frankrijk inwendig tc verscheu ren. Ook poogde hij dc bondgenooten van elkaar te scheiden, doch dit is niet gelukt. Vandaag is liet masker afgeworpen. Nau welijks zoekt hij nog een misleidend voor wendsel voor zijn nieuwen aanval: Frankrijk wijst hij met den vinger aan. zijn legers en zijn oorlogsvliegtuigen. Frankrijk, dat alleen reeds in 200 jaar 31 keer den oorlog heeft verklaard aan Duitschland. Het is een oude rekening, welke vereffend moet worden, dc Fransche rekening, waarover zoo dikwijls in „Mcin Kauipf' wordt gesproken. Frankrijk, kalm en sterk, staat rechtop. Het is thans het oogenblik zich aaneen te sluiten. Gij weet reeds, dat alle partijen zich in de re geering hebben gevonden. Oj> het oogenblik, waaroj) de bloem van ons volk, alles wat het heeft aan zijn beste jeugd, zijn meeste le ven en meeste kracht, het leven gaat wagen in een heiligen strijd, rust een ernstige ge dachte in ieder huis, in iedere stulp van onze dorpen en in ieder kantonnement van onze troepen dezelfde gedachte verheft ons hoven onszelf. Ieder maakt zich op zijn plicht te doen het Fransche leger trekt don degen Frankrijk bezint zich. Oorlog thans voor alles! De gezant van Nederland te Parijs was de eerste der diplomatieke vertegenwoordi gers van de drie aangevallen landen, om zich tot Reynuud te richten met een ver zoek namens zijn regeering aan Frankrijk om hulp. Terstond daarna ontving Rev naud den ambassadeur van België en den zaakgelastigde van Luxemburg. Het is duidelijk, aldus Havas, dat tot den Duit schen aanval besloten werd in de hoop, dat de blnnenlandsche politieke toestand van Engeland en zijn weerslag in Frankrijk in de landen der geallieerden eenige ver warring zou stichten. De Britsche regeerings crisis is echter op het tweede plan komen tc staan. De oorlog bevindt zich thans aan do grenzen van Frankrijk cn het gehccle land, zich meer dan ooit bewust van den ernst van dit oogcnhlik.is eensgezinder dan ooit ten aanzien van de komende actie. In zijn afscheidswoorden wijst hij nog op de afschuwelijke mis» daden van Hitier. Chamberlain is afgetreden en Churchill volgt hem op als minis ter-president. Churchill heeft alle ministers verzocht hun functies voorloopig tc blijven waarne men. totdat de reconstructie van het kabi net zal zijn voltooid. De Lobhycorrespondent van Reuter ver klaart, dat alles er op wijst, dat Churchill terstond" een oorlogskabinct zal vormen en dat andere aanstellingen voor het oogenblik wellicht zullen worden uitgesteld. De leider van Labour en anderen zullen wellicht be zoeken brengen aan den koning, aangezien het natuurlijk is, dat met alle partijen, die opgenomen zullen worden in de nieuwe na tionale regeering. beraadslaagd wordt. Chur chill is gisteren ruim 40 minuten bij den koning gebleven. Rede van Chamberlain» Chamberlain heeft gisteravond over zijn aftreden een radiorede voering uitgesproken. Hij zcidc: „Hedenochtend vroeg heeft Iiitler zonder waarschuwing of verontschuldiging ecu nieuwe misdaad gevoegd bij dc afschuwelij ke misdaden, die zijn naam reeds hebben geschandvlekt door zijn plotselingcn aanval op Nederland en België. In de geheele ge schiedenis is geen enkel ander man verant woordelijk geweest voor zoon afzichtelijk totaal van menschelijk leed cn mcnschelijkc ellende als Hitier. Wanneer hij gerekend heeft op onze binnenlandsche geschillen als hulp voor hen, dan heeft hij den geest van dit volk verkeerd berekend. Het was duide lijk op dit criticke oogenblik in dezen oor log. dat hetgeen noodig was, de vorming was van 'n regeering, welke leden omvatte v. de liberale cn Labour oppositie en aldus een vcreenigd front bood. Ik heb mij gistermiddag gewijd aan het vaststellen van de voorwaarden voor de vor ming van een vercenigde regeering. Tegen dien middag was het duidelijk, dat wezen lijke eenheid slechts kon worden verkregen onder een anderen eersten minister. Mijn plicht was duidelijk en ik diende mijn ontslag in bij den Koning. Z.M. heeft thans mijn vriend Churchill dc taak toever trouwd een nieuwe regeering op nationale basis te vormen. Mijn andere collega's zullen hun ontslag in handen leggen van Chur chill, maar zullen hun huidige functies be houden, hangende het aanstellen van een nieuwe regeering. Churchill heeft tegenover mij zijn krachtigen wensch tot uitdrukking gebracht, dat ik lid zou zijn van het oorlogskabinet cn ik heb hem ge zegd, dat ik gaarne lederen bijstand, die in mijn vermogen ligt, in die ca paciteit wilde geven." Sprekende over de drie jaar van zijn pre mierschap zeide Chamberlain:: „Zoolang ik geloofde, dat er een kans was om den vre de op eerbare wijze te behouden, heb ik er naar gestreefd, die kans te nemen. Toen de laatste hoop verdwenen was cn oorlog niet langer kon worden vermeden, heb ik er even hard naar gestreefd dien oorlog te voe ren met heel mijn vermogen. Het uur is ge komen, dat wij op dc proef moeten wor den gesteld. Reeds worden zoo onschuldige volkeren als die van Nederland, België en Frankrijk op de proef gesteld, en gij en ik moeten ons aaneen sluiten achter onzen nieuwen leider en met onze vereenigde kracht en met onzen onwankelbaren moed vechten en arbeiden, tot dit wilde beest, dat ons besprongen heelt, tenslotte ontwapend en terneer geworpen is." Duitsch Zuid-Slavische grens gesloten De Duitsche autoriteiten hebben bevel gegeven tot sluiting van de Duitsch—Zuid- slavische grens. Ieder treinverkeer is stop gezet. De laatste trein, die gisterochtend uit Duitschland is aangekomen, was ledig. Zelfs de Duitsche ambtenaren op het sta tion Maribor zijn niet in dienst gekomen. Alleen Duitschers, die uit Zuid-Slavië naar Duitschland terugkeeren, kunnen de grens passeeren. Engelschen melden luchtgevechten. succesrijke „Het hoofdkwartier van de Britsche lucht macht in Frankrijk meldt, dat in den loop van de operaties van gisteren aan het Wes telijke front de Britsche luchtmacht voortdu rend in actie is geweest. De Engelschc ver kenningsvliegtuigen hebben geopereerd over een breed gebied. Vijandelijke troepen zijn aangevallen door Engelschc eskaders bom bardementsvliegtuigen. Overal waar hojihar dementsvliegtuigen werden ontmoet, hébben de Engelsehe eskaders gevechtsvliegtiKcn den strijd met hen aangebonden. De bejeh- ten geven te kennen, dat in den loop varvle- ze gevechten talrijke vijandelijke vliegturen vernield zijn. Verscheidene Engelsehe vlrg- velden zyn gebombardeerd. Er is weinig »a- terieele schade aangericht en er zijn gen levens verloren gegaan."

Schager Courant | 1940 | | pagina 2