De gouverneur generaal spreekt THEE doel je goed! Korfe plechtige kamerzitting HeT GeHeim unn AMERIKA is Kunstbescherming dient bespoedigd Torrance Esdale Onze Oost ontsteld maar... kalm Zuinig met water en licht Beschermende financieele maatregelen verstandig genoeg Ook Zwitscbers gebied geschondea Open steden gebombardeerd NA EEN ROEMVOL VERLEDEN DE KRACHT OM ONS TEGEN DEN OVERWELDIGER TE VER DEDIGEN. Do tweede kamer is gistermiddag te één uur slechts enkele minuten in vergadering bijeen geweest, tijdens welke samenkomst alleen de voorzitter. Mr. J. R. H. Van Scha ik, enkele woorden heeft gesproken. Het viel op, dat alle nationaal-socialisti- sche en communistische leden ontbraken. De gereserveerde en de publieke tribune waren ledig, alleen de journalisten waren op de perstribune op hun post. Slechts de voorzitter, de griffier en de kamerbe waarder droegen de gebruikelijke zwarte kleeding. Precies te één uur nam de voorzitter, ter wijl allen zich van hun zetels verhieven, het woord. Spreker zeide: Wij staan voor de afschuwelijke werke lijkheid van den oorlog. Nederland, alom bekend als vredelieven de en den vrede bevorderende natie, des ondanks met mecdoogenloos geweld over vallen.. Wij, vertegenwoordigers van het volk, protesteeren uit het diepst van ons hart en met do meeste fierheid tegen de gru weldaad aan ons land en zijne inwoners bedreven. Leger en vloot zullen echter in onverschrokken moed en in edele zelfopoffering den vijand met de wapenen te weerstaan. In een roemvol verleden zullen wij de kracht vinden, onze onafhan kelijkheid tegen den overweldiger te verdedigen. Onze bevolking zal in Waardigheid en kalmte, maar tevens in fierheid haren' plicht vervullen. In deze ure van nood en gevaar scharen wij ons eensgezind en vol vertrouwen om onze geliefde Vorstin en bidden wij Hare Majestcits regcering kracht en sterkte toe. God sta ons bij in deze beproeving en spare ons dierbare vaderland". Hierna deelde de voorzitter mede, dat in verhand met de omstandigheden geen be raadslagingen zouden worden gehouden. Te 1.02 werd de vergadering voor onbe- paaldcn tijd verdaagd. Aan de architecten die door den inspecteur kunstbescherming belast zijn met het treffen van bescher mingsmaatregelen aan oude gebou wen, draagt de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen op, hun werkzaamheden met kracht voort te zetten. De minister verzoekt alle kerkvoogdijen en andere instanties, die in September 1930 kennisgeving hebben ontvangen betreffen de vrijwaring van hun orgels tegen metaal- vordering, die kennisgeving bij do orgels te plaatsen. In gemeenten, waar zich oude gebouwen bevinden, die van Rijkswege beschermd worden, dient ten spoedigste personeel voor bescherming werkzaam te worden gesteld, voor zoover dit nog niet geschied is. FEUILLETON door: Roy Vickers 20. „Stom toeval!" riep hy uit en dadelyk daarop: „Neem aan, dat het geen stom toeval is. Dan heeft het een doel. Wat is dat doel? Indien er verband bestaat tusschen die twee moorden, dan zou het eenigste doel kunnen zyn mjj een paar millioen cadeau te geven." Met open mond bleef hy haar aankijken. „We zyn begonnen met Annabele te pra ten... ANNABELLE!" ..Die huwelijksacte, Gerald!" Een oogenblik wenschte Torrance, dat zy dat niet gezegd had. Op zyn voorhoofd be gon een ader te kloppen. Als zy angst voor hem had kunnen voelen, zou zij op dat oogen blik bang voor hem geweest zijn. HOOFDSTUK XXI. Het komt wel eens voor Maar zijn woede was schijnbaar niet tegen haar gericht. „Wy moeten kalm biyven," herhaalde hy. Hy beheerschte zich volkomen zyn stem was rustig en zelfs gewoon. „Laten wij het heele geval eens bezien. Wij zullen myn per soonlijke gevoelens voor Annabelle terzyde laten welke die ook mogen zyn. Vanaf het begin van het menschdom zyn de mannen door vrouwen voor den gek gehouden en ge- wooniyk gelooven zy nog, dat de vrouw hen wanhopig liefheeft." „Annabelle is met m y getrouwd, heb je zoojuist gezegd. Misschien heb je gelijk. Zij maakt deel uit van een bende, welke die twee mannen vermoordt zy laat my dan een acte in haar voordeel opstellen en dan laat zij my waarschynlyk vermoorden?" „Ja." weifelde Torrance. „Het klinkt een beetje crü, vind je niet?" „Moorden klinken altyd crö. Maar moor den komen voor." Opnieuw haalde zy de woorden van Massiter aan. Onze Ooit Het hier gevestigde gezag is beslo ten het bewind te blijven voeren en te blijven waken. Hulp van bulten, van welke zijde ook, zal worden af gewezen. Gisteren heeft de gouverneur-generaal van Oost-Indië de bevolking per radio toe gesproken en den slaat van beleg voor geheel Ned. Indië afgekondigd. De G.-G. zeide o.a.: Het Koninkrijk der Nederlanden heeft bij den aanvang van den Europeeschen oor log het besluit tot handhaving van de strikte onzijdigheid aan de wereld kond gedaan. Alle deelen van het rijk hebben naar dit besluit gehandeld. Met stiptheid jegens alle oorlogvoerenden zijn de plichten van de onzijdigheid ver vuld. In vrede wenschte het Koninkrijk met anderen samen te vorkeeren, ook met het Duitsche rijk. De gouverneur-generaal Jhr. Mr. van Starkenborgh Stachouwer. Nochtans hebben de Duitsche strijdkrach ten heden Nederlandsch gebied betreden en in euvelen moed een aanval ingezet. Het Nederlandsche volk is tot afweer ge wapend en gereed. De wil tot bewaring van don eigen aard een zelfstandig volksbestaan zal opnieuw de drijfkracht van zijn daden zijn. Vereenigd, ook in deze uren van gevaar met het Huis van Oranje, vastbesloten en vast vertrouwend onder de hooge leiding van de diepvercerdc draagster van den Kroon, aanvaardt de natie eens van zin den strijd tot behoud van den grond des vaderlands. Ver van het tooncel van den strüd kun nen deze gewesten niet rechtstreeks deelne men aan het krijgsbewind. doch elke steun, waartoe zij in staat zal zijn. zal worden geschonken in hartelijk medeleven met het moederland. Als deel van het koninkrijk is ook Neder- landsche-lndie betrokken in den oorlog met het Duitsche rijk, doch overigens blijft de internationale politieke status van dit gebied dezelfde als voorheen. Het hier gevestigd gezag is beslo ten en in staat om op den bestaan- den voet het bewind te blijven voe ren en te blijven waken over het rechtsgebied, zoo te land als ter zee. Hulp daartoe van buiten, zal. van - welke zijde deze ook wordt geljo den, als onwelkom worden afge wezen. De maatregelen, die de omstandigheden vereischten, zijn onverwijld genomen. zy zwegen, terwyi hy met zyn pyp kampte, die niet trekken wilde; hij legde haar neer. „Ik stel alle persooniykc overwegingen op zy," zei hij langzaam, en lachte toen zachtjes, „ik wil aannemen, teneinde het argument te kunnen bepraten, dat J belle is wat je maar wilt. Maar er is ..og één mogeiykheid: de tijden kloppen niet!" „Je bedoelt Parys?" „Ik bedoel Spanje. Een uitgebreid geval als dit, dat kun je niet in een iaar dagen in elkaar zetten. Dat beteekent weken, maan den, misschien zelfs jaren van voorbereiding. En bovendien is er nog het verbazingwek kende toeval, dat Annabelle my toevallig in Spanje ontmoet." „Maar was dat toevalilg? Hoe weet je, dat zy je niet achterna gereisd is?" „Ik weet, dat zy dat niet gedaan heeft. Ik weet dat zy leerares geweest is, by een Ame- rikaansche familie. Toen ik haar ontmoettfe, had zy ongeveer geen cent meer. Zy was er weggeloopcn, nadat men haar daar beleedigd had of zooiets." „Dat heeft ze jou verteld." „Dat ben ik nagegaan. O, Ik werd blind verliefd op Annabelle maar ik wist dat ik blind verliefd was geworden! En daarom was ik een beetje voorzichtig. Zy' had een foto album by de Vanderlem's laten liggen. Ik heb Mevrouw Vanderlem gesproken, hy was er niet zy was wel een beetje burgeriyk niaar erg aardig. Het speet haar, dat Anna belle weggegaan was en zy vertelde my van alles over haar. Zy had nog wat geld tegoed en dat dwong zij my aan te nemen. Mevrouw Vanderlem was van origine een Engelsche Binnen enkele dagen gingen zy naar Londen, vertelde zy my. En ik beloofde hen te zullen opbellen en Annabele mee te nemen, om ken- Mannelijke Duitsche personen boven 16 jaar worden geinterneerd. Verdachte personen worden in hun vrij heid beperkt. De regeering verwacht van alle inwoners van deze gewesten, zoo Nederlanders als Nederlandsche onderdanen als vreemdelin gen van bevriende nationaliteit, medewer king en volstrekte gehoorzaamheid aan de gezagsorganen. Blijft aan uw arbeid, verspreidt geen ge ruchten, weest getrouw. God bescherme H.M. de Koningin en het Koninkrijk. NERGENS SPRAKE VAN EEN PANIEK. In onze Oost is de officieele bevestiging van den Duitschen inval als een donder slag gekomen, hoewel hierover de laatste dagen, evenals in ons land zelf, wilde ge ruchten circuleeren. Overal was diepe ontroering te bespeuren terwijl hier en daar zichtbare teekenen van ontsteltenis zich openbaarden, doch nergeqs werd een paniek verwekt. De gouverneur-generaal spoedde zich naar Batavia, waar intusschen reeds in structies aan de leiding van het leger, den commandant der zeemacht en den procu reur-generaal waren uitgegaan en in uit voering gebracht. Deze instructies bestaan hieruit, dat over geheel Nederlandsch- Indie is besloten tot interneering van Duitschers, en de bezetting van het conslaat-generaal van Duitsch land, de Deutsche Verein, en- de Duitsche kantoren. Velen waren zichtbaar bewogen en al- lerwege ging een weemoedige aandacht uit naar het moederland, terwijl de eerste be richten daarvan gelukkigerwijze gewaagden van de grooto kalmte en doeltreffendheid waarmede de schok is weerstaan. In een minimum van tijd waren alle tele graaf- en telefoon-lijnen en alle verbin dingen overbelast. Een geweldige drukte heerschte voor de gebouwen van Ancta en van de dagbladen, die bulletins en do middag-edities van de couranten, met wegdrukking van eigen emoties, zoo goed en zoo snel mogelijk poogden te verspreiden. MET BAJONET OP 'T GEWEER GEVANGEN GENOMEN. De te Tandjong-Priok aanwezige Duit schers werden door do militairen met den bajonet op het geweer gevangen genomen, en voorloopig in het imigratiekantoor gc- interncerd. Met ingang van gisteren zijn op ontvangst van het bericht ofritrent den oorlog, alle molestverzckeringcn van de regeering, naar en van Europa, zoomede naar en van de Middellandsche Zee, gestaakt. Ook te Soerabaja zijn alle Duitsschers geïn terneerd. Men is te Semarang bezig om het fort van den Bosch te transformecrcn in een interneeringskamp. Het wordt ge heel omgeven door prikkeldraad, terwijl elcctrisch licht wordt aangebracht. Een detachement van 80 man politie of militairen zullen eventueel de bewaking vormen. Effectenbeurs gesloten De Effectenbeurs is gisteren gesloten. De reeds vastgestelde sluiting op heden en de Pinksterdagen blijft gehandhaafd. Omtrent de beurs op Dinsdag 14 dezer zullen nadere mededeelingcn worden ge daan. nis met hen te maken en ik zal het nog moe ten doen ook. Zooveel, meisje, is dus dat uitgebreide plan van jou waard." „Je gelooft er geen woord van," mom pelde zy. „jy wel? Geloof jy dat Annabelle een doortrapte misdadigster is?" „Niet wanneer ik met haar praat en ik kan het ook niet bewyzen." „Juist." Zij kon het niet bewyzen. Als zy hem ver telde, dat zy meende Annabelle van achter de gordijnen gezien te hebben en als zij er aan toevoegde, dat zy hiervan niet meer zeker was. zou dit hem slechts kwaad maken- „Wy moeten onszelf in toom houden, Tor rance. Ik moet toegeven, dat ik één oogenblik hoopte, dat je geiyk had. toen je dat verhaal begon te vertellen, Het is misschien gemeen, maar wat wil je? Als Annabelle werkeiyk een misdadigster is. zou er ook geen reden zyn verder rekening met haar te houden. Dan zouden jij en ik er vandoor kunnen gaan." HOOFDSTUK XXII. Die ontzettende handen. Annabelle bezat de onverwachte gave 's morgens by het ontbyt opgewekt te zyn. Zij zat druk met Torrance te babbelen, toen Gerald laat beneden kwam en met een norsch gemompeld excuus, zijn brieven begon te openen. „Slecht nieuws?" vroeg Annabelle, doch zy kreeg geen antwoord. Hy las aandachtig een van zyn brieven. „Geen slecht nieuws," zei hy even later en ?af den brief aan Annabelle. „Lees het maar hardop voor, dan kan Torrance het ook hoo- ren." WAARSCHUWING VAN HET P.W.N. De directies van het Provinciaal Electriciteits- en Waterleiding Be drijf van Noordholland zijn ver plicht met het oog op den aanwezi gen voorraad brandstof een drin gend beroep te doen op afnemers en gemeentelijke electriciteitsbedrijven om een zoo groot mogelijke spaar zaamheid te betrachten bij het ge bruik van electriciteit en water. RUN OP DE BANKEN UITGESLOTEN, MORATORIUM AFGEKONDIGD. GEEN BUITENLANDSCHE VALUTA TRANSACTIES MEER. In verband met de doelmatige voorzie ning in de behoefte aan deviezen, is het noodzakelijk gebleken, eenige bijzondere maatregelen te treffen. Bij K.B. van 10 Mei 1940 is daarom afge kondigd een deviezennoodmaatregel. Ingevolge de bepalingen van dit K.B. zijn practisch alle buitenlandsche valuta transacties verboden. In verband met de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden is een K. B. afge kondigd, bekend als „Besluit bankenmora- toriuin" teneinde de vrije beschikking over de bij banken en soortgelijke instellingen uitstaande gelden voorloopig aan zekere beperkingen te onderwerpen. Ten gevolge hiervan wordt de vrije be schikking over deze gelden beperkt tot drie procent per maand van het totaal van hun met ingang van 10 Mei 1910 op- cischbaar tegoed of over ten hoogste vijftig gulden per week. Deze beperkingen zijn niet van toepas sing op dc navolgende betalingen: betaling van loonen, salarissen, pensioenen e.d., huren, pachten, belastingen en andere be talingen aan publiekrechterlijke lichamen, alsmede verzekeringspremies. HET VOLK ZAL ZELF ZIJN CONCLUSIES. TREKKEN, ZEGT ONZE GEZANT. Duitsche leugens en door deze schandelijk methoden van oorlog voering". GEEN OPEN STEDEN BOMBAR- DEEREN. De regecring der Vcrcenigde Staten heeft een beroep op Duitschland gedaan geen open steden te bombardecren. President Roosevelt onderhoudt nauw contact over den toestand in Europa. Op liet Witte Huis te Washington hield hij gisterochtend een bespreking. Huil en de leiders van leger, vloot en luchtmacht hebben de conferentie bijgewoond. De conferentie dient om dc grenzen vast tc stellen van Amerikaansche schepen zulks met het oog op den inval in Neder land en Belgie SPOORLIJN GEBOMBARDEERD. ALGEMEENE MOBILISATIE GE LAST. In den afgeloopen nacht heeft een vijan delijk vliegtuig bij Courrendlin (Renner»* dorf, Zwitserland) hommen uitgeworpen. Dc spoorweg heeft eenige schade opge- loopen. Het spoorwegverkeer kon evenwel worden gehandhaafd. Gisterochtend hebben vreemde vliegtui gen bij Bazel boven Zwitsersch gebied ge vlogen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Zwitserland heeft de algemeeno mobili satie afgekondigd. IN ENGELAND EN FRANKRIJK. Volgens de Engelsche en Fransche be richten hebben de Duitschers tal van open steden gebombardeerd. Zoo wordt te Lon den vernomen, dat gisterochtend vroeg te Chilham bij Canterbury vier brandbommen zijn uitgeworpen. Chilham ligt in het graafschap Kent. Volgens te Londen van de Britsche am bassade te Parijs ontvangen berichten zijn verscheiden Fransche steden gebombar deerd. Bij een aanval op Nancy werden zestien personen gedood en dertig gewond. Het waren voor het mcercndecl burgers. Het geluid van Vliegtuigen en van ma chinegeweervuur is gisterochtend vroeg gehoord in een stad aan de Oostkust van Engeland. Van zeezijde werden hevige ontploffin gen gehoord. In een naburige stad werd luchtalarm gemaakt, doch er was geen aanval. Geen wilde vlucht uit vesting Holland De Nederlandsche gezant in de vereenig- de Staten, de heer Loudon, heeft gister morgen voor de radio gezegd „Onze land- en luchtstrijdkrachten zijn in contact getreden met den vijand en ver scheidene vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. De landelingen van parachu- •te-trocpcn zijn nutcloos gemaakt". In oen verklaring aan Reuters correspondent heeft de heer Loudon gezegd: „Door mijn land binnen te vallen, is Duitschland zich opnieuw als beschaafde staat te huiten ge gaan. Er valt niet veel te zeggen. Het Amerikaansche publiek is ver standig genoeg om zijn eigen con clusies te trekken en zal zich niet laten misleiden door gebruikelijke Torrance luisterde niet, omdat zij wist wat er in den brief stond. Er werd bericht, dat Professor Ellister in Parys gestorven was en dan een vage zin over een kapitaal van aan zienlijke grootte, dat misschien, of misschien ook niet. te zijner ty'd deel uit zou maken van Gerald's erfenis. „Dan wensch ik jullie beiden geluk," zei Torrance, en voelde dadelijk, dat haar toon niet oprecht klonk. Annabelle, die dergelyke gevalletjes zoo goed kon opknappen, zou waarschynlyk die dilettante manier opmer ken. „O, dat moet je niet doen dat brengt ongeluk!" protesteerde Annabelle. „Zie je, het is nog niet zeker. Hy zegt alleen maar, dat de mogelijkheid bestaat. Maar wat heer lyk als wy een massa geld zouden erven, Gerald! Dan nemen wij Torrance mee voor een reis om de wereld, niet?" Torrance voelde dat Gerald haar aankeek, maar zy' wilde niet opzien. „Dat is de huid verkoopen, voordat de beer geschoten is. Ik geloof, dat ik vanmiddag maar even naar Vackery ga." „Ik ga met je mee," zei Annabelle, „als Torrance het tenminste niet vervelend vindt. Ik heb nog wat nieuwe jurken noodig en moet mijn haar laten watergolven. Ik zal den heelen dag aan dien brief denken. Wat heerlijk toch, om ryk te zijn. Maar toch vind k, dat ze best hadden kunnen wachten met het ons te schryven. totdat ze er heelcmaal zeker van waren. Laten we na de koffie gaan en voor het eten terug zyn." Dit was zeker geen dilettantisme de opgewonden toon was precies goed. Of klonk het half-weigerend om het nieuws ln ernst op te nemen? Of was het heelemaal oprecht? Torrance vroeg het zich af. Bewoners van het Oostfront mo gen zich niet naar het Westen verplaatsen. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat op last van het militair gezag, het der be volking verboden is vanaf heden de ge meenten, gelegen in hot gebied van het Oostfront van de vesting Holland (Utrecht en omstreken) in Westelijke richting eigen machtig te verlaten. De bevolking wordt aangemaand tot volstrekte kalmte en wordt gewezen op het gevaar waaraan zij zich blootstelt in dien zij niet vertrouwt op dg voor de vei ligheid getroffen voorbereidingen. „Ik ben vastbesloten om het heele geval uit myn hoofd te zetten," zei Annabelle met een zucht, „en dat moeten jullie ook doen. Ik moet er aan denken tegen het meisje te zeggen, dat we er met de thee niet zijn." „Waarom zou ik de huishoudelijke bezig heden niet overnemen, nu ik toch hier ben?" stelde Torrance voor. Zy was blij toen An nabelle toestemde, want zy was bang dat haar voorgewend aanbod om tc helpen door zien zou worden. Torrance begon al dadeiyk met haar zelf opgelegde plichten. Zij ging naar de keuken en maakte een praatje met de meid. Toen zy' in de bijkeuken kwam, liep zij door naar den tuin. Gerald stond aan den anderen kant van het grasveld op haar te wachten. Zy liepen langzaam door den moestuin. Zij zei iets over de groenten, maar hij schonk er geen aandacht aan. „Die brief van Vackery vanochtend het is nog al gauw gebeurd, vind je niet?" merkte hy' op. Torrance was op haar hoede. „Vind jy niet dat het bevestigt, wat ik je gisteravond vertelde?" „Daaraan heb ik niet getwijfeld. Om je de waarheid te zeggen, was ik het heelemaal vergeten." „Vergeten dat je een enorm fortuin zou erven „Het klinkt gek. maar het is waar. De laatste twee weken heb ik ook in ongewone omstandigheden geleefd." Vanaf het oogenblik, dat hij met Anna belle getrouwd was Op de een of andere manier had Annabelle hem weten te over tuigen. maar nu al begon die overtuiging te verflauwen. „Die huwelijksacte is zeker in orde, Ge rald?" vroeg zij. „Daar zal ik Vackery over spreken; maar ik ben er haast zeker van, dat zij in orde is. Zie je, ze hebben wel degelyk vermeld dat, indien er sprake is van geld, een van ons beiden het zou erven". „Dus zooals zy nu is opgemaakt, kry'gen jy en Annabelle alle interest van het geld, dat Professor Ellister nalaat. En als jy kwam te sterven, dan zou zy alles krygen en het beheer over het kapitaal." „Ja - maar luister eens. Torrance! Ik heb er den ..alven nacht over liggen denken Het is gewoonweg een onmogelijkheid, om Anna belle aan wat voor soort plan ook te koppe len. Vergeet de Vanderlem's niet." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6