En het land viel droog E.S.M.I.-Melk is veilige melk! ÉÉN IAAR gewoon doorgaan Rijks kolendistributie, Texel weer verbinding met den vesten wel Schade door inundatie WEK UW LEVER-GALOP Doordraaien tuinbouwproducten afgeloopen niet gek o okt MELK VAN DE E.S.M.I.1 'n Belangrijk voordeel GAZELLE RIJWIEL BUITEN- en BINNENBANDEN. De goede merken. Groote keuze. Firma ANNEVELDT - DE HAAS. De Onderlinge Brandwaarborg van Woudsend (Friesland) AUTOBUSDIENST Den Helder-Schagen J. van Scheyen ingevoerde distributie maatregelen voor gas worden ingetrokken voor onze landbouwers, veeboeren en bollenkweekers schadeloosstelling wenschelijk. Het gelatenheid heeft onze plattelandsbe volking de gedwongen onderwaterzetting van hun landerijen ondergaan. Men heeft dit offer gebracht in het besef, dat het noodig was voor de verdediging van ons vaderland, dat ons allen even lief is. Maar wel hebben onze boeren een zwaar offer moeten brengen. Zij wisten toch, dat het onderwater zetten van hun land de vernietiging beteekende van hun moeizamen arbeid van jaren. De schade toegebracht aan het gewas, door het zoute water, is moeilijk te schatten, maaT zal zich misschien nog jaren doen gevoelen. Het moest echter, en dus hebben onze boeren er zich in geschikt, al zal menigeen een brok in zijn keel hebben gevoeld, toén hij het water zag rijzen, tergend langzaam. Eerst de sloo- ten boordevol, toen over het land, steeds meer hectaren verslindend. Van tientallen werden het honderdtallen bunders kostelijk land, die met vernietiging bedreigd werden en tenslotte gingen in den kop van N. Hol land eenige duizendtallen hectaren bouw. en grasland en kostbaar bollenland onder in het zouthoudende nat Wie de vorige week door den Polder reed zag de troosielooze watervlakte, waar ver laten boerderijen uit op rezen. Vee. dat niet tijdig geborgen kon worden, graasde waai de grond nog niet overspoeld was en stond daar met de pootcn weg gezakt in de dras sige weide. Alle vee uit de geïnundeerde gebieden van den polder Het Koegras. uit Hreezaud en Anna Paulownapolder is weggevoerd naar de Zijpe, Wieringcrwaard en zelfs naai de Schermer. Nu is het land weer drooggevallen, doch hoe groot de schade zal zijn. is nog moeilijk te bepalen. Vooral de maatregelen, die de laatste 24 uur vóór den wapenstilstand ge nomen werden, hebben bet land groote scha de toegebracht. Aanvankelijk kwam het wa ter niet hoogcr dan ongeveer 25 c.M. boven A P, De oostelijke wind en vermoedelijk het indrogen van het land beletten een verdere was. Maar de laatste 21 uur is er veel water ingespuid en toen liepen honderden hecta- len grond meer onder, terwijl het zout gehalte van het water in het geïnundeerde gebied, belangrijk steeg. In den 4000 ILA. groot en polder „Het Koegras" waarvan bij algehcelc inundatie ongeveer 2500 II.A. onder water gezet kan worden, zijn eenige honderden hectaren ondcrgeloopen. Dc ge volgen daarvan zijn te zien, het grasland i6 zwart en sterft af. De voedingswaarde ervan is weg en de mcl-kgift is sterk ge daald. Het bouwlaoiï heeft ernstig geleden en van de granen zSl niet veel terecht ko men, terwijl het bollenveld er hier en daar treurig uitziet. Zijn er gedeelten waar dc tulpen nog fier hun kopjes omhoog hef fen, andere terreinen geven een droevig beeld van treurig neerhangende bloemen- Vooral in Brcezand en Anna Paulowna, waar het water hooger geweest is dan ip bet Koegras, is de toestand verre van roos kleurig. Daar liep het water ook tal van huizen binnen. Onze boeren hebben door deze gebeurte nissen hun hoofd niet laten hangen. Ze heb ben. zoodra dat mogelijk was, de handen uil de mouwen gestoken om te redden wat er nog te redden viel. Een flinke stortbui zou bun daarbij een handje kunnen helpen, om dat daardoor het land uitgeloogd zou worden en 't zoutgehalte snel zou dalen. Met kunst middelen zal men moeten trachten liet land weer zoo spoedig mogelijk op peil te brengen. Tijdens een flinke regenbui zal men stikstof moeten strooien. De monschcn hebben ech ter zoo groote schade geleden, dat velen niet in staat zijn dc hulpmeststoffen aan te schaffen en dat is allereerst noodig voor het land, dus voor ons voik, dat zijn land straks zoo dringend noodig zal hebben voor het levensonderhoud. De regeering stcune de menschen. Dc maatregelen waren noodig voor het behoud van ons land, welnu, men helpe thans de boeren, om bun land weer zoo spoedig moge lijk in bruikbaren staat te brengen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gallnuw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn sieciits lapmidde len. U moet CARTER S LEVER PILLETJES nemen om deze liter lever-eal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever drogisten. L 0.75. Duitsch Italiaansch bondgenootschap De Duitsche bladen herdenken heden den eersten verjaardag van de ondertcekening van het Duitsch-ltaliaansche pact van bond genootschap. Een jaar van strijd ligt achter ons sinds dit pact gesloten werd, schrijft de „Berliner Bocrsenzeitung". Een jaar waarin dit pact onderhevig is geweest aan de zwaarste be proevingen. welke slechts denkbaar zijn. En geen dag en geen uur van dit jaar heeft het pact zien wankelen. Een nieuw hoofdstuk wordt thans ge schreven. waaraan de advocaten van een verouderde wereld geen deel meer hebben. Duitschlund en Italië, zoo verklaarde graaf Ciano op den dag van het bondgenootschap, hebben zich. geplaatst aan de spits van dc Europcesche geschiedenis. Er werd geschiedenis gemaakt in het oosten en in het noorden en er zal ook in het zuiden van het continent, in de Middel* landsche Zee en in Afrika geschiedenis ge maakt -worden. Er wordt- geschiedenis go maakt in West Europa: één vijand, één strijd, één doel. Op den verjaardag van het Duitsch-ltaliaansche bondgenootschap, zoo besluit de Boersenzeitung, kan niemand in de wereld meer in twijfel verkecrcn. dat om de as Home—Berlijn in dc toekomst het ge- hecle Europcesche gebeuren zal draaien. 'Aan het „doordraaien" van tuinbouwpro ducten. waardoor steeds geweldige hoeveel heden Nederlandsche groenten naar de mestvaalt werden verwezen, is een einde gekomen. Een nieuwe regeling voor den ex port naar Duitscliland is ingegaan, en daar door is het oude groote afzetgebied onzer Oosterburen niet één slag weer teruggewon nen. Op bet oogenbiik betreft dit tomaten, sla. komkommers, peen en bloemkool. Zooals de beer Barendse, voorzitter van den Bond Westland aan de Tel. mededeelde, zal, naarmate het goederenverkeer weer nor male afmetingen aanneemt, de export naar Duitscliland worden opgevoerd. Weldra zal onze export op volle kracht werken, zonder dat dc binnenlandsche voorziening in liet nauw komt: Hierbij komt nog, dat bij opleving in den tuinbouw door aanmerkelijke export- verruiming uoar Duitscliland, ook de Duitsche invoer belangrijk zou kunnen toenemen. Immers, Duitsch land levert ver schillende bestrijdingsmiddelen voor plan tenziekton aan de tuinders, glas en ijtzcr voor don Westlandschen kassenbouw en steenkool voor dc verwarming der Wcsl- landsche bedrijven. Dit voorzoover bet Weet land aangaat Natuurlijk zal de grove tuinbouw -in Noordholland door den nieu wen toestand ook weer gunstiger perspec tieven krijgen. BROEK OP LANGEN DIJK, 22 Mei. Aanvoer: ,1600 Kg. uien 6-30—7. zilveruien 3.50—0.10. 700 Kg. prei 3.1700 bos ra barber 1.10—1.60, 150 Kg. witlof 5.40, 125 st. bloemkool 15.70—16.60, 2e soort 12.S0, 3c soort 11.10. DEN HELDER OUDE NIEUURP werkloosheid. De werkloosheid is door de tijdsomslandig heden tijdelijk gestegen. Op Zaterdag j.1. wa ren 12 arbeiders ingeschreven bij de arbeids bemiddeling. Dit aantal vermindert echter weer snel, daar het vrije bedrijf weer snel opleeft werkverschaffing. De werkzaamheden aan het k^paal Oud karspel—Ivolhom zijn weer begonnen. de weg terug. De geëvacucerden in deze gemeente zijn Dinsdagmorgen vanaf 11 uur vanaf station Noordscharwoude naar Amersfoort terugge keerd. burgerlijke stand. Geboren: Franciscus Cornelis, zoon van Ge rardus Portegijs en Maria Jong; Cornelis Mattheus. zoon van Cornelis Petrus Tesse- laar en Eva Maria de Graaf; Gerardus Mar- tinus, zoon van Johanncs Theodorus Burger en Maria de Waard. Gehuwd: Theodorus dc Blok, landarbeider wonende le Wieringermcer oud 26 jaren en Lucia Maria Ursem, wonende te Oude Nie- dorp, oud 22 jaar. ZUPE 't zand dienst voor protestanten in de r.k. kerk. Zondagmiddag om 2 uur werd in de R.K. Kerk alhier ecu godsdienstoefening gehou den voor niet-katholieke militairen. De dienst werd geleid door den veldprediker Ds. Bosch uit Assen. De dienst werd door vele militairen bijgewoond. aanrijding. Zondagavond werd de heer C de Boer door een militaire auto Rangereden, waardoor hij verwondingen aan hoofd en arm opliep en zijn rechter been gekneusd werd. De eerste hulp werd verleend door een militairen dok ter en een Roode Kruis soldaat. naar eigen haard terug. Maandag zijn de geëvacueerd en, welke uit verschillende doelen van ons land hier wa ren ingekwartierd, weer naar hun woon plaats vertrokken: Flesschenmelk en andere melkproducten van de Eerste Schager Melkinrichting be hoeven te worden. Onze hygiënische vakkundige behandeling is daarvoor een waarborg. Maar... U moet dan ook geen melk koo- pen, doch: Het groote voordcel. dat U bereikt, wanneer U een koopt, weegt ruimschoots op tegen het Ietsje meer dat U bij den aankoop besteedt. Het beste is al tijd het voordeeligste. Deze behandeling garandeert U: duurzaamheid LAANPLEIN. TEL. 266. SCHAGEN. GEBRUIKE RIJWIELEN, steeds voorradig. Billijke prijzen. Opgericht 1816 te Woudsend. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de zaken van bovengenoemde Maatschappij en dat de premiekwitantiën binnenkort zullen worden almgc- boden. a, H. tromp en zonen, Directeuren. Te koop: 15630 witte koolplanten bij C. BREED Jz.. Burgerbrug A 0. Tc koop: 7000-8006 koolplanten, herfst wit. Wed. P. PORTE- GIES, Schagen. Schagen 10.20 19.15 Callantsoog 7.45 10.45 13.40 19.45 Den Helder 8.30 14.30 Den Helder 8.45 16.45 Callantsoog 9.20 17.20 Schagen 10.18.— Tusschengelegen haltes met dc bekende tijd verschillen. De Ondernemer, Als gevolg van besprekingen met het bureau voor de mag verder voldoende aanvoer van gaskolen thans tegemoet worden ge zien en kunnen de vanaf heden Gepaste zuinigheid wordt echter aanbevolen. De Directeur der Gemeente Lichtbedrijven van Alkmaar. Zwembad 't Skarpet OUDE NIED0RP Bad en strand worden ge opend zondag 21 mei, Billijke tarieven, prachtige speelgelegenheid voor kinde ren. Gevraagd: Een mak paard, voor den hooibouw. bij Jb. VAN ESSEN, Pettemcrpolder. post Burgerbrug. Voor direct gevraagd: Een flink dagmeisje, zelfstandig kunnende werken, bij J. W. MEIJER, Schager- brug E 180. Te koop: witte vl. r. voedster met jongen. Eerste prijs, be haald lokver. Wieringen. J. WIT, Wieringerwaard. HOOGWOUD beroep aangenomen. De Welcerw. beer Ds. H. Kreb te West- zaan heeft het beroep naar Hoogwoud- Aarts woud aangenomen. WINKEL herijk. Voor uc/.o gemeente is dc herijü van maten en gewichten bepaald op 7 Juni a.s. geëvacueerden. De geëvacucerden uit de gemeente Schcr- penzcel, die in deze gemeente waren onder gebracht, zullen lieden of morgen weer naar hun woonplaats vertrekken. I)c geëvacucer den uit Amersfoort zijn Zondag reeds ver trokken. HEER HUGOWAARD bedankt. Ds. J. de Bruin, N.H. predikant te Gasselte heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte bêroep. overleden. Het vijfjarig zoontje van de familie Joon, dat enkele dagen geleden met een auto in botsing kwam, is aan het bekomen letsel bezweken. alles weer bij *t oude. De gemeente beeft thans weer zijn gewoon aanzien van Noordhollandsch polderland schap berkregen. Langs den Middenweg wordt niet meer geflaneerd nu dc geëvacu eerde n vertrokken zijn. Dat talrijke banden van hartelijke verstandhouding geknoopt werden, zag men uit de afschoidstoonceltjes bij het station. WIERINGERWAARD 't is anders! Van de ongeveer 900 geëvacucerden uit de omgeving Scherpenzeel—Woudenberg zijn reeds een groot gedeelte weer van hier ver trokken. Gedeeltelijk zijn ze naar hun woon- plaats gegaan, terwijl ook velen naar familie in dc omgeving zijn vertrokken. In Scherpen zeel zijn n.1. veel huizen geheel verwoest, zoodat deze mensche nog niet naar huis kon den gaan. Er wordt alles aan gedaan om ook hen in dc gelegenheid te kunnen stellen naar hun woonplaats terug te kecren. (De laatstcn voor eigen rekening). Toch heerscht hier nog een ongewone druk te, omdat ongeveer 1200 militairen ingekwar tierd zijn. In normale omstandigheden had den we vandaag anders Kermis nieuws ver meld! LANGENDIJK eerste trein is om ongeveer tien uur ver trokken, do laatstcn eerst na den middag. Naar wij vernemen, zijn de geëvacueer- den over het algemeen vol lof over de ont vangst aan den Langendijk en zijn zij hun tijdelijke castvrouwen en gaptheeren zeer dankbaar. Dit is wel gebleken tijdens do laatste bijeenkomsten, welke de evacuatie commissies hebben gehad met de l«:''ers uit Amersfoort. broek op langendijk. werk hervat. Het werk aan de oprit voor de brug over do ringvaart tusschen Broek op Langend-ij k en Heerhugowaard is weer hervat. oudkarspel. doe gewooni De burgemeester dezer gemeente heeft den \okrenden oproep tot de bevolking ge richt: In deze ernstige en moeilijke om standigheden gevoel ik mij. als burgemees ter dezer gemeente, ten zeerste gedrongen mij tol U allen te wenden, in hef belang van ons allen. Bij deze algemeene oproep doe ik in vol vertrouwen een beroep op IJ allen, om, zooals tot heden is geschied, dezelfde rust en kalmte te bewaren welke in de afgeloopen dagen niet genoeg kan worden ge»-rezen. Van U allen wordt niets anders verlangd dan dat U rustig Uw da- celifksch werk verricht. 'Burgers van Oud- karspel, toont dat gij allen Uw plichten kent, zooals het gemeentebestuur de zijne. Kwijt U daarvan onder alle omstandig heden. SCHOORL alle geëvacueerden zijn ver trokken. Gisteren zijn alle geëvacucerden. welke aan den Langondijk waren ondergebracht naar hun woonplaats. Amersfoort, vertrok ken. Ai vroeg waren de menschen op weg. liet was om zeven uur verzamelen, maar het vertrek liep niet zoo vlot als men dit wel gowenecht zou hebben. De menschen konden niet allen in de geree.Maande trein worden gel>orgen, zoodat verscheidene eenige uren hebben moeten wachten. De wachter, wat is er van den nacht? Ook in onze gemeente herneemt het leven in snel tempo zijn normalen vorm. De Amersfoortere, die hier liefderijk werden opgenomen, zijn belast en beladen weer uit hun evacuatie-oord teruggekeerd naar hun home. Drie Amcrsfoortertjes aanschouwden in dit toevluchtsoord voor het eerst het le vcnslicht! Het wachten van Schoort, Groet en Cam perduin is nu op nieuwe gasten, die hier jaarlijks in grootcn getale frisschc lucht komen happen. De exploitanten van de zaken van het strand gaan voort met het treffen van voorbereidingen om gereed te zijn als straks het zoo gehoopte verlof komt voor gebruik van het strand. Wij hoorden, dat meerdere pensionhouders en verhuurders zich bezorgd maakten over het stopzetten van den busdienst op Alk maar. waardoor vooral de verbinding met Groet en Camperduin er niet beter op wordt. Of eventueele gasten zich daardoor zullen laten afschrikken, dient echter te worden afgewacht: de tram rijdt nog en dan is er nog altijd het nationale vervoermiddel: de fiets. Geen zorgen vóór den tijd. heidebrand. Vermoedelijk door het achteloos wefpver- pen van een eindje sigaret, ontstond gister middag heidebrand in de Schoorlsche dui nen. even voorbij het Waterboschje bij het Kleine Ganzenveld. De ln de nabijheid wer kende mannen van de werkverschaffing wisten het vuur spoedig te blusschen, zoodat dc schade beperkt bleef tot het verlies van Vi hectare heide. Voorzichtigheid blijft ge boden en bovendien rooken ln de duinen is verboden! Maandagmorgen is de eerst* boot weer vertrokken. Nadat de verbinding ettelijke dagen ver broken geweest is, en de eilanders al dien tijd in volmaakt isolement hadden geleefd. Heeft gistermorgen Texel weer verbinding met den vasten wal gekregen. Het was een groote drukte en beweging rondom TexcTa Veerhuis op het Havenplein te Den Helder, waar de „Dokter Wagcma- ker" zou gaan meeren. Op de voorafgaande dagen was reeds dik wijls het gerucht gegaan: er gaat een boot, maar prompt daarna kwam dan het tegen bericht. Er ging geen boot. En gisteren kwam ze Net als vroeger stak Maandagmorgen in eens de „Dokter Wagemaker" haar vertrouw de steven om hef havenhoofd en zwaaide aan den steiger. Het dek volgepropt met Texelaars. Geladen met vracht, auto's en rij wielen. Dat was me een wederzien! Daar word menige welgemeende zoen gegeven en menig handenpaar omsloot elkaar met een warm te en een hartelijkheid, die men in andere tijden vergeefs ziet. De mannen van de boot hadden het, en hoe zou dat ook anders mogelijk zijn, schrik barend druk. Elke passagier moest zich vol doende kunnen legitimeeren. ofschoon daar bij een welwillende soepelheid betracht werd. In 't Veerhuis kwamen de jongens en de beambten van de boot de hand schudden van de beide Luyckxcn, de eigenaars van 't Veerhuis. Daar vulden de hagelwitte koppen zich met pikant geurende koffie en vulde de knusse taveerne zich met blauw-omhoog- kringelende rook. De zon parelde in de glazen op de tapkast, wierp schitteringen in het koper en nikkel. En ineens besefte men daar in Texel's Veerhuis, dat men, na zoovele dagen, weer „onder ons" was. Er viel heel wat te vertellen. Van Texel en de Texelaars. Van Jelle zus en van Maarten zoo, \an dc dochter van Wil lem en van den zoon van Noeltje. Zóó passeerden er velen de revue. De boot was snel gelost en met dezelfda vaart werd er weer ingeladen. Er moesten er velen naar het eiland toe, zoodat er weinig tijd voor praten was. En niet lang daarna zwaaide de „Dokter Wagemaker" weer aan den kant, op weg van Nieuwediep naar Texel. Menigeen heeft op dat oogentoik gehoopt, dat er voorloopig niets meer tusschen de ver binding vice versa zou komen!

Schager Courant | 1940 | | pagina 5