Hl 1*41 lil Franschen en Belgen pogen uit te breken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vrijstelling van stempelen Landelijk comité voor bulpverleening Waar men kan varen Spanning in Fransch Marokko Groote bevoegdheden voor de Engelsche regeering FRANSCHE arbeiders ter dood veroordeeld Duitschland en de koloniën Laan, Schaden, Tel. 444 12 lijnen). Kenjrelal 2240. PONDERDAG 23 MEI 1940. 84e Jaargang. No. 11193. tütga»e det N.V. Uitg. Mif. „Holload» Hooejerltwonier" Hun aanvallen tot dusverre afgeslagen De militaire toestand staat volgens D.N.B. in het teeken der verdere vernauwing van bet operatiegebied, dat tusschen de Kanaal- en de Noordzeekust en den omvattenden boog van het Duitsche front nog ter be schikking staat van den ingesloten vijand. In dit gebied bieden vooral de Belgen, maar ook de Franschen nog ernstige tegenstand. In dit verband werden verscheidene aanval len en pogingen om uit te breken naar het zuiden in een breed front met gemotoriseer de groepen door den tegenstander onderno men. Ook Engelsche pantserstijdkrachten traden daarbij op. Blijkbaar is een deel van het terugtrekkende Britsche leger overge haald actief tegenstand te bieden om te po gen den afvoer over het Kanaal te dekken. In het algemeen is de ingesloten vijand niet alleen numeriek zeer sterk, maar ook goed uitgerust. Onder de afgesneden Fran- sche troepen bevinden zich talrijke elite-di- yisies. Zeer sterk is het aandeel aan gemo toriseerde eenheden. Uit alles blijkt, dat de iVijand zich nog niet in het stadium der ont binding bevindt en dat bijgevolg de Duit sche troepen nog krachtig moeten toeslaan. Tot dusverre zijn alle doorbraakpogingen af geslagen. Daarbij is gebleken, dat de gemotoriseerde en gemechaniseerde Engelsche en Fransche troepen in hun gcvechtstcchniek en tactiek belangrijk inferieur zijn aan de Duitschers. Dat geldt vooral voor de leiding maar ook voor de opleiding en voor het materiaal. De door de tegenpartij uitgesproken bewering, dat de opgerukte gemotoriseerde groepen der Duitsche weermacht reeds te lijden zou den hebben onder ernstige moeilijkheden in de voorziening van het noodige, is verzon nen. Duitschland is ook voor de verzorging ,van snel oprukken troepen niet meer aan gewezen op oude methoden. De regeling van het nazenden van voorraden is een onder deel van de zegevierende leiding en de te genstander kan ervan verzekerd zijn. dat in dit opzicht alle noodzakelijke maatregelen tijdig zijn genomen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De doorbraak van de Duitsche troepen haar de kust van 't Kanaal werd ook naar het noordwesten uitgebreid in de richting .van St. Pol en Montreuil Sur Mer, De ha veninstallaties van Oostende, Duinkerken, Galais, Boulogne en Dieppe zijn door het Duitsche luchtwapen opnieuw met succes aangevallen. In Vlaanderen biedt de vijand tot dekking van zijn aftocht aan de Schelde steeds nog taai verzet. Bij Valenciennes is de aanval gaande tegen de hier geconcentreerde Fran- pche strijdkrachten waarbij zich hardnekkige gevechten afspelen Pogingen van deii tegen stander om in Artois via Atrecht westwaarts naar liet zuiden los te komen, werden ver ijdeld. Bij Atrccht hebben Junckers-Stuka vliegtuigen essentieel bijgedragen tot het doen mislukken van een Engclsclicn pant- Beraanval. Bij de op den 19en Mei in Zeeland ten ein de gevoerde gevechten werden door aanzien lijk zwakkere Duitsche troepen 1600 Frans Bchen en 13-000 Nederlanders gevangen genomen. De modern opgebouwde sterke uitlooper Neufchateau van de vesting Luik is geval len. Twaalf officieren en 500 manschappen .vielen in onze handen. Op 21 Mei was het Duitsche luchtwapen met groot succes bezig, voornamelijk om den aftocht van den vijand te liölenimeren. Bo vendien werden verscheidene vliegvelden, waarop zich vele toestellen bevonden, met bommen bestookt, en weiden luchtbases en Vliegtuigen op den grond vernield. De sta tions van Compiegne en Crcil staan in brand In en vóór de Belgisch—Fransche havens werden een kruiser en elf koopvaardij transportschepen vernield, alsmede verschei dene andere schepen beschadigd. Snelle boo ten van de Duitsche oorlogsmarine brachten bij een opdringen tegen de Fransche kanaal havens een vijandelijken hulpkruiser tot zin ken. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren in totaal 120 vliegtuigen. Hiervan werden er 35 in luchtgevechten, 14 door lucht doelgeschut neergeschoten de rest werd op den grond vernield. Tien Duitsche machines worden vermist. In Noorwegen. Zooals reeds in een afzonderlijk bericht ver meld, hebben op 20 Mei eenheden van het luchtwapen aanvallen gedaan op bij Narvik opereerende deelen van de Britsche vloot Een slagschip en een zware kruiser kregen zware homtreffers. Bovendien werden twee andere oorlogs bodems en drie koopvaardijschepen door bomtreffers beschadigd. Bij een nieuwen aanval op 21 Mei zijn een torpedojager en een transportschip zwaar getroffen. In het zeegebied van Bergen werden vijf kleinere Noorsche oorlogsbodems door eigen «zeestrijdkrschten bemachtigd en -in de Duitsche oorlogsmarine opgenomen. De gevechten van de groep Narvik tegen een vijand, die sterk in de meerderheid is, du ren voort De van Drontheim Noordwaarts aanval lende bergtroepen hebben 400 kilometer ten Noorden van Drontheim, Mö en Storforshei ingenomen en talrijke aldaar opereerende Noren en Engelschcn gevangen genomen. De laatsten werden reeds op 7 April in Engeland ingescheept en eerst naar Narvik en vervolgens naar Mö gevoerd. In den nacht op 22 Mei hebben vijande lijke vliegtuigen lukraak bommen gewor pen boven West Duitschland, die meeren- deels op open land terecht kwamen. Mili taire inrichtingen werden niet geraakt. Twee vijandelijke toestellen werden door het luchtdoelgeschut neergehaald. ITALIË's WESTGRENS ONKWETSBAAR Machtige vestingwerken in één Jaar gewrocht Het Hongaarsche blad Uj Magyarsag pu bliceert een artikel van zijn specialen corres pondent in Italië, gedateerd uit Bardonec- chia, d.w.z. van de Fransch-Italiaansche grens, waarin de verslaggever, die een be zoek heeft gebracht aan de fortificaties van den Lictorenwal der Alpen constateert, dat deze op 2500 m. hoogte gebouwde versterkin gen zelfs legers van verscheidene millioen soldaten zouden kunnen tegenhouden. In één jaar. De fortificaties van de Lictoren- wal der Alpen, die te Genua begin nen en zich langs de geheele Alpen uitstrekken, zijn in één jaar in het leven geroepen en worden door ver scheidene deskundigen beschouwd als een der beste en veiligste kete nen van versterkingen van de ge heele wereld. De verdediging van deze versterkingen is vooral toevertrouwd aan mannen, die in de bergen geboren zijn en geleefd hebben, zoo dat zij die volkomen kennen, sterke bekwame mannen, gewend aan het harde leven in deze streken. Het artikel wijst er op, dat Italië volkomen onkwetsbaar is aan zijn westgrens, en voegt hieraan toe, dat zelfs luchtaanval len geen ernstig gevaar zouden vormen voor Turyn en Piemont omdat de Italiaansche re geering de luchtafweer in deze streken mach tig versterkt heeft. Wat overigens de actieve luchtverdediging betreft, deze wordt gewaar borgd door Italiaansche vliegtuigen, die in den Spaanschen oorlog in een groot aantal gevechten hun superioriteit hebben bewezen zelfs tegenover vliegtuigen van het modern ste type. Engeland raakt telefonisch geïsoleerd Sinds gisteren is Engeland telefonisch af gesneden van Italië, Zwitserland, Joegosla vië en Hongarije. Ook met Frankrijk is het verkeer niet hersteld. Londen ontbreekt alle contact met do vaste wal. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, maakt bekend, dat het hem wenschelijk voorkomt, dat van het teekenen van de aanmeldingslijsten voor de werkloozenkas- sen alsmedo van het stempelen tot nadere aankondiging vrijstelling wordt verleend. Alle overige controlemaatregelen blijven uiteraard onverzwakt van kracht. Amsterdam's burgemeester voor zitter. Burgemeester Dr. de Vlugt heeft gistermid dag tijdens een persconferentie medegedeeld, dat zeer binnenkort een landelijk comité zal worden opgericht tot hulpverleening aan de getroffen gebieden in ons land. Het presi dium zal worden toevertrouwd aan hemzelf, den burgemeester van Amsterdam. Dank bracht Dr. de Vlugt den Duitschen autori teiten voor de betoonde medewerking en ver zekerde dat voor onrust of vrees in de gewij zigde omstandigheden geen enkele reden be staat En waai niet! De inspecteur-generaal voor de scheep vaart maakt het navolgende bekend. Voorzoover de tot nu toe binngenkornen in lichtingen uitwijzen zijn de Noordholland- sche wateren benoorden het Noordzeekanaal alle nog bevaarbaar. De sluizen bij den Helder aan den ingang van het Noordhollandsch Kanaal zijn intact. Van Den Helder naar Oude Schild is een betonde geul uitgezet. In het IJsselmeer liggen wrakken: a. op 52 graden 44 minuten 47 seconden N.B. en 0 gra den 25 min. 42 sec. O.L. het wrak steekt bo ven water uit; b op 52 gr. 48 min. 35 sec. N.B. en 0 gr. 23 min. 20 sec. o.l. het wrak is ge dekt door spitse wrakton; c. op 52 gr. 44 min. 35 sec. N.B. en 0 gr. 25 min. 43 sec. O.L. het wrak is gedekt door stompe wrakton en ligt circa 200 m. Noord van het wrak bedoeld on der a. In het Krabbersgat zijn vaartuigen gezon ken, welke boven water zichtbaar zijn en bij dag geen gevaar voor de scheepvaart opleve ren. Vrouwe Fortuna geeft □og belet Trekking Staatsloterij uitgesteld. De trekking voor de vijfde klasse der Staatsloterij, welke dezer dagen zou plaats hebben, is voorloopig uitgesteld. Zoolang nog enkele gedeelten van ons land. als Zee land en Limburg, moeilijk bereikbaar zijn en het dus voor zeer velen niet mogelijk is van de trekkingslijsten kennis te nemen, gaan de trekkingen, volgens de Tel., niet door. Wanneer alle deelen van ons land weer in het normale verkeer zijn ingeschakeld, zal de vijfde klasse der staatsloterij trekken. Geen souvenirs van vliegtuigen I Onverwijld inleveren. De Opperbevelhebber van land- en zee macht, in overleg met den Duitschen bevel hebber in Nederland, maakt bekend, dat voorwerpen en onderdeden, vwelke afkomstig zijn van niet Nederlandsche vliegtuigen en als herinnering of anderszins werden mede genomen, onverwijld moeien worden ingele verd bij de plaatselijke politie. Voor zoover zulks niet zou geschieden, zal dit medene- men strafrechtelijk vervolgd worden. MEDEDEELINGEN OVER WELSTAND. De opperbevelheber van land- en zee macht verzoekt, in overleg met. den Duit schen bevelhebber in Nederland, alle mi litairen rechtstreeks per briefkaart hunne familieleden in te lichten o\er hun verblijf plaats en hun welstand en dit bij elke ver plaatsing te herhalen. NOG NIET VOOR WANDELPLAATS GESCHIKT. Mijnenvelden in de Grebbelinle veroorzaken ongelukken. Naar wij vernemen zijn diverse mijnenvel den nog niet geheel opgeruimd en wel in de buurt van Vcenendaal, van de Grebbe- berg, de Amerongsche berg en bij Rhenen. Door samenwerking van Duitsche en Ne derlandsche autoriteiten zijn echter maatre gelen getroffen om deze mijnenvelden, waar in naar ons ter oore kwam reeds en kele burgers zijn verongelukt, zoo spoedig mogelijk op le ruimen. Wegens Fransche nederlaag aan Westlront. Van de Fransch—Marokkaansche grens, 22 Mei (D.N.B.) Naar uit Casablanca wordt gemeld, heeft de Fransche nederlaag aan het Westelijke front een plotselinge spanning in Fransch Marokko gewekt. De gebeurtenissen worden daar opgewonden besproken. Op het geheele land drukt een geladen atmosfeer. De Duitsche opmarsch in België De zwarte lijnen geven den opmarsch-rich- tingen weer van de Duitsche troepen In Bel gië vanaf 10 Mei tot op heden. De gestippel de lijnen in Frankrijk geven de vorderingen weer der Duitsche troepen in dit land. Lordgrootzegelbewaarder Attlee, heeft in het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend, dat betrekking heeft op speciale volmachten voor de regeering. Deze volmachten geven de regcering in geval van nood bevelsbe voegdheid over alle onderdanen en hun ei gendom. Alles moet ter beschikking van den Koning staan om de verdediging van het Empire, de instandhouding der openbare orde en de voortzetting van don oorlog, be nevens de noodzakelijke beschikbaarstelling van hulpkrachten tc verzekeren. Het wetsontwerp werd door het Lagerhuis In alle lezingen aangenomen. Nadat ook het Iloogerhuis zijn goedkeu ring aan het ontwerp had gehecht, heeft de Koning het onderteekend, waarmede de wet van kracht is geworden. tD.N.B.) Hot vorkoor ovor do Wool to Nijmegen geschiedt thens por poot - Do drukto oon oon dor aanlegplaatsen, waar »»uU|», om te «ehtararend d. wnl.ld. «ooorkrua Vijf Franschen, die werkzaam waren in fa brieken in Dieppe, zijn volgens D.N.B. door den krijgsraad ter dood veroordeeld en tweo uur daarop gefusilleerd. Met deze terecht stelling moet een voorbeeld gegeven worden om de arbeiders der industrieën in Noonl- Frankrijk er van af te houden hun werk plaatsen te verlaten. Zooals bekend is heeft de nieuwe minister van binnenlandsche za ken, Mandel, ieder verlaten der werkplaat - n tot desertie verklaard cn daan oor dezelfde straf gesteld als voor het verlaten van zijn post aan het front. De terechtgestelde ar beiders hadden op het bericht, dat de Duit schers naderden, evenals vele anderen, hun bedrijven verlaten om naar hun woonplaats te gaan en daar te zorgen voor de veiligheid van hun gezinsleden. „Iedere natie zal zijn koloniale rechten kunnen doen gelden". ROME (Stefani): De Chef van het Duitsche koloniale bureau, generaal Franz von Epp, heeft in een kort interview verklaard, dat ook in zake het koloniale probleem Duitschland slechts wil, dat de gewettigde aspiraties van iedere natie worden bevredigd. Na tuurlijke wegen moeten voor iedereen open staan en mogen niet het monopolie zijn van cenige volken. Duitschland wil zijn koloniën en zal ze krijgen en eveneens zal aan het einde van dezen oorlog iedereen zijn rechten kunnen doen gelden. Anti oorlogsbetooging in New York „De Yankees komen dezen keer niet." NEW YORK. (D.N.B.): Ongeveer 5000 menschen hebben in het centrum van New York betoogd voor het be houd van den vrede door de Yercenigdc Sta ten. De betoogers droegen borden mee met opschriften als „De Yankees komen dezen keer niet, laat God en niet wij den koning redden". Later onstond er een botsing tus schen de politie en een deel van de betoo- Jjera.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1