De hand aan de Hooikist Het stalen DuU'Romeinsche pact Misbruik van het Roode Kruis Wegenaanleg stopgezet Voor dea consument geen duurdere aardappelen Een oude beproefde methode weer een uit komst in dezen tijd Militairen blijven nog militairen Naar vrijer geldverkeer Razzia's in Parijs Italianen in Engeland onder bewaking Vernielingen door de Engelschen Verplaatsing van den zetel der Fransche regeering Moeilijkheden in de geallieerde legerleiding Fransch-Britsche tegenstellingen ROEMENIË BLUFT ZICH WAPENEN Ierland voor de Ieren Verscheidene officieren en manschappen van de Duitsche luchtmacht hebben, vol gens D.N.B. medegedeeld, dat zij bij ver kenningsvluchten en achtervolging van den vijand de ervaring hebben opgedaan, dat deze misbruik maakt van het Roode Kruis en van vluchtende groepen burgers. Ten Oosten van Philippeville werd in een bosch een Roode Kruia-colonne waargeno men, terwijl op dertig meter afstand pant serwagens stonden, welke op de vliegtui gen schoten. Op 19 Mei ontdekte een Duitsch vliegtuig bij Valcnciennes een Roode Kruis kolonnc. Zooals vantelf spreekt, viel het vliegtuig niet aan, doch het werd beschoten en duidelijk werd ge zien, dat een mitrailleurschutter zijn wa pen liet ruston op den radiator van een auto, welke was voorzien van het inter nationale Roode Kruisteekon. Ook werd vastgesteld, dat terugtrekkende troepen zich mengden onder vluchtende burgers en uit gesprekken van manschap pen van de pantserafdeclingon met Rolgi sche burgers is gebleken, dat zij dikwijls tegen hun wil door de terugtrekkende mi litairen werden meegevoerd om als dek king te dienen en .door hun aanwezigheid den Duitschen vleigtuigcn cr\an te weer houden aan te vallen. Onderhande zijnde werken alleen voortgezet met goedkeuring van den regeerlnngscommissaris. Met uitzondering van grondwerken mogen werken op liet gebied van den vvaleropbouw, spoorbouvv, wegenbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw van Maandag 17 Juni 1940 af niet worden ondernomen of voortgezet zon der goedkeuring van of vanwege den regee- ringscommissaris, voor den wederopbouw, die zeer verstrekkende bevoegdheden heeft gekregen. Onder andere is ook nog in de zelfde beschikking bepaald, dat werken en gebouwen, die als monument zijn aange merkt door de daartoe bevoegde instantie niet mogen worden gesloopt of veranderd dan na voorafgaande toestemming van de rijkscommissie voor de monumentenzorg. Voor het herstel van oorlogsschade moet vooraf toestemming gevraagd worden. prijs f3.70 per 100 kg.: grossiersaankoopprijs franco v. d. wal ter bestemming f4.50 per 100 kg winkelicrsaankoopprijs franco win kel f5.30 per 100 kg.; prijs voor den con sument f0.07 per kg., indien afgehaald v. d. winkel, f0.08 per kg. indien thuis bezorgd 3. Voor de soorten alpha. bintje, industrie cn daarmede gelijk te stellen soorten van kleigrond, respectievelijk: tclersprijs f2.82# per 100 kg., grossiersaankoopprijs franco v d. wal ter bestemming f3.50# per 100 ke. winkelicrsaankoopprijs franco Winkel f4.30# per 100 kg.: prijs voor den consument fO.O per kg., indien afgehaald van den winkel, f0.07 per kg. indien thuis bezorgd. De prijzen voor de consumenten zijn dus ongewijzigd gebleven. Voor thuisbezorgen 1 cent per kilo. Het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt in overleg met de Duit sche instanties bekend, dat de maximum prijzen voor aardappelen, welke wekelijks worden vastgesteld, voor de week van 20— 25 Mei 1940 zullen bedragen. 1. Voor de Zeeuwsche bonte. Zeeuwsche blauwe, roode star en furore van kleigrond: tclersprijs f4.25 por 100 kg. grossiersaan koopprijs franco v. d. wal ter bestemming f5.05 por 100 kg., winkelicrsaankoopprijs franco winkel f5.85 per 100 kg.: prijs voor den consument f 0.07per kg., indien afge haald v. d. winkel, 10.08# per kg., indien thuisbezorgd. 2. Voor de soorten Eigenheimers en Be velander en daarmede gelijk te stellen soor ten van kleigrond, respectievelijk: telers- Doe gewoon en... teel gewoon! De tuinder moet ook thans met beide beenen op den grond blij ven. Zooals wij met vreugde konden mededeelen is de uitvoer van vroege groenten aardig op gang gekomen cn wij spraken de hoop uit, dat ook voor de grove tuinbouwproducten zich betere perspectieven zouden voordoen. Deze kwestie blijkt velen bezig te houden. Echter de verdere ontwikkeling van den uit voer van groente cn het verloop van zaken op de eigen markt moet uiteraard worden af gewacht, doen het lijkt ons nuttig er thans reeds op te wijzen, dat het scheppen van ver wachtingen over de mogelijkheid van een on gelimiteerde teelt van allerlei groenten minst genomen zeer voorbarig is. Er is geen grond voor de gedachte, dat nu op eenmaal voor alle tuinbouwproducten tot iedere hoe veelheid de afzet verzekerd zal zijn. De ont wikkeling van den toestand wordt uiteraard nauwlettend gadegeslagen en men zal onge twijfeld ten aanzien van de productie van groenten do maatregelen nemen, die nuttig en noodig zijn. Men hoede zich echter voor overdreven verwachtingen. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat reeds in de eerste dagen na den strijd het bedrijfsleven van den tuinbouw weer op gang is gekomen en een samenwerking werd verkregen, die doet liopcn, dat de geschokte handel in groenten en fruit straks weer op normale wijze zal kunenn plaats vinden. Met medewerking van de daarbij betrokken instanties hóópt-men de transportmoeilijkhe den, welke zich als gevolg van den oorlog thans nog voordoen, zoo spoedig mogelijk te boven te komen. Teler en consument beiden hebben belang bij het herstel van den normalen groenten- handel. Zij kunnen hunnerzijds aan dat her stel bijdragen door abnormale handelingen achterwege te laten. Men kicze en koope ge woon de groenten, die men hebben wil en late zich niet door geruchten van de wijs brengen. Dok de tuinder dient zich niet aan fantastische bespiegelingen over te geven. Veel meer heeft thans liet advies: „Doe ge woon cn teel gewoon, zooals gij dat vroeger gewend waart", voor den tuinbouw waarde. Restitutie Motorrijtuigenbelasting Van de zijde van A.N.W.B. en K.N A.C.. en van den B.B.N., welke het betreffende ver zoek heeft gedaan, wordt medegedeeld, dat het Departement van Financien heeft be paald, dat restitutie zal worden verleend voor het gedeelte der reeds betaalde motor rijtuigenbelasting welke verschuldigd zou zijn na 31 Mei 1910. Dit betreft zoowel kvvar- taalkaarten als GO dagen kaarten. Men dient zich met de belastingkaart te vervoegen bij den ontvanger der dir. belastingen, afd. mo torrijtuigen belasting, waar de belasting- kaart werd verstrekt. Het was in den vorigen oorlog ei genlijk anders. Toen de kolen- nood kwam cn ui terste zuinigheid met gas werd ge boden, kwam als volkomen onbekende groot heid de hooikist op de proppen. De dames bekeken het geval met wantrouwen, zoo als ze alles met wantrouwen bekeken wat door of namens de deskundigen den volke werd verkondigd. En slechts zéér langzaam wist de hooikist het vertrouwen te winnen, totdat ze eindelijk bepaald populair werd. Het beste bewijs: het blcof geen oorlogs kind j«, menige vrouw gebruikt de hooi kist nog en ln menig kookboek vindon wij als vanzelfsprekend bij de recepten aange geven: „dèn in de hooikist". Geheel onbekend Is de hooikist dus niet, de naam is vertrouwd, maar van de toepas sing zijn velen nog niet geheel op de hoogte. En dat zal toch moeten, want we zijn weer 25 jaar teruggedraaid met alle aankleve van dien! De voornaamste regels voor het koken In de hooikist zijn wel de volgende: 1. De pan moet bijna geheel gevuld zijn. 2, Dc spijzen moet men vlug aan de kook brengen en ongeveer één zesde gedeel te van den gewonen kooktijd laten voor koken. Tegen overkoken moet vooral ge waakt worden! 3. Na het voorkoken zette men de licetc pan direct in dc hooi kist en laat ze 3 maal den tijd, die men andere voor het koken neemt, daarin staan. Men behoeft niet verder te controleercn, het maal wordt vanzelf gaar. Aanbranden is uitgesloten. Droogkoken kan niet! Men zal bij het openmaken opmerken, dat het water niet minder is geworden. Dat kan ook niet, want in de kist vindt geen verdam ping plaats. Men kan dus in 't algemeen bij de hooikistkookmethode minder water ge bruiken. Men spaart dus hiermede ook weer brand stof uit, omdat men minder vloeistof moet verwarmen. Een hooikist is bij deze methode zelfs niet noodig. Ook kranten kan men uitstekend gebruiken om brandstof te sparen. Men moet dan acht groote kranten kris kras over elkaar leggen. Er mogen voor al geen open plekken te zien zijn. Van een andere krant make men een groote prop en die legt men op de opengevouwen kranten. Dan de heete pan er opzetten en de kran ten vlug dichtvouwen. Het nadeel van het gebruik van kranten Is dat ze spoedig bros worden en breken. Als het dus cenigszins kan, laat men een hooi kist maken. Den laatsten tijd zijn ze ook reeds kant en klaar in den handel, de kosten zijn niet zoo groot en men haalt ze er overi gens spoedig weer uit Betaling van spoorweg- abonnementen per giro Onder de werking van het bankenmorato- rium blijken velen niet over voldoende coiv tnntcn te beschikken om hun abonnements- en trajectkaarten te betalen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de betaling dezer kaarten ook kan geschieden door giro-overschrijving, welke onbeperkt is toegestaan. Dc belangrijkste stations der N.S. en de erkende reisbureaus hebben vrijwel alle een eigen postgirorekening die op aan vrage wordt opgegeven. Wil men de zekerheid hebben, op tijd zijn abonnementskaart te ontvangen, dan zal eenigo dagen tevoren de overschrijving moe ten plaats vinden. Vacature van Oldeoborgh vervuld Nieuwe directeuren voor Prov. Waterleiding- en prov. Elec- trlsch bedrijf. Als opvolgers van wijlen den heer J. van Oldenborgh zijn benoemd ir. W. Mcnsert tot directeur van het Waterleidingbedrijf van Noordholland en ir. J. A. van Wijnmolen tot directeur van het P.E.N. Ir. Mcnsert was tot heden hoofdingenieur van het Waterleidingbedrijf. Ir. J. A. Wijn- ny>len was als technisch adjunct-directeur aan het P.E.N. vérhonden. Herhaaldelijk vertoonen zich Nederland- sche militairen, die op een of andere wijze losgeraakt zijn van hun groepsverband en eigener beweging demobiliseerden. Zij mee ncn ook door uitlatingen van anderen ge sterkt, dat zij weer in de burgermaatschap pij hun onderbroken bestaan kunnen her vatten. Dit is in strijd met de voorschrif ten. Zij hebben zicli onverwijld te melden bij hun commandanten of andere bij dc plaatselijke commandanten in de gemeenten waarin zij zich bevinden. Opheffing bankmoratorium in zicht. Naar officieel wordt medegedeeld, kan ge rekend worden op een geleidelijke opheffing van het bankmoratorium, waarbij het geld verkeer aan zeer beperkende bepalingen was gebonden en het opnemen van gelden \an de bankrekening slechts tot kleine be dragen mogelijk was. Als eerste stap zal het minimum van f50 per w eck en het maximum van 3 van het tegoed worden verdubbeld. Bijzondere voorschotten. De Nederlandsche Bank zal aan banken, bankiers of commissionnairs tot het maxi mum van het totaal der door hen op onder pand van effecten verleende voorschotten aan cliënten, welke voorschotten sinds 10 Mei 1940 geblokkeerd zijn. bijzondere voor schotten in rekening-courant op onderpand van effecten verstrekken tegen een rente welke op het oögcnblik 4 procent per jaar bedraagt. Ook ligt het in dc bedoeling om. zoodra het geldverkeer meer normaal is. cie effec tenbeurs te heropenen. Zoolang echter dc effectenbeurs gesloten is. is het aan een ieder verboden effecten te koopen of te verkoopen. Zuiveringsactie wordt voortgezet. Parijs (D.N.B.) Overeenkomstig de be velen \an den nieuwen Minister van Bin- ncnlandschc Zaken, Mandei, heeft de poli tie de z.g. zuiveringsactie van de Fransche hoofdstad voortgezet en geweldige razzia's gehouden, vooral in de omgeving van de Chainps Elysée. Ongeveer vijftig personen werden naar het politiebureau overge bracht. Dergelijke maatregelen werden ook genomen in andere buurten, o.a. in de stu dentenwijk Quartier Latin en in de omge ving van dc Place Pigalle en van Mont- martre. Een maatregel van Scotland Yard. Londen (D.N.B.) De „Daily Tclegraph" meldt, dat de angst voor parachutisten Scotland Yard er thans toe heeft gebracht ook tweehonderd leden der Italiaansche fascistische partij in de wijk Scho door defectieven der politieke politie scherp te laten bewaken. DE ENGFLSCHEN IN DE KANAALHAVENS Op punt naar huls terug te kae- ren. De berichten uit Londen van de Noord Ita liaansche bladen zijn schaarsrh, daar de cor- respondenten wegens de stagnatie in de tele foon verbinding tusschen Engeland en Ita lië uitsluitend op het gebruik van de radio zijn aangewezen. De Gnzefta Del Popoio me!dt uit Londen, dat de Engelschen alleen oog strijden om de bescherming van de ha vens aan het Kanaal, ten einde naar huis te kunnen tcrugkeeren. „De wereld staat voor den aan vang van een nieuw tijdperk". Evenals dc Noord-Italiaansche bladen leveren ook de te Rome verschijnende dag bladen commentaar op den eersten ver jaardag van het DuitschItaliaansche bond genootschap. De balans van het eerste jaar van het bondgenootschap, zoo schrijft de Giornale d'Italia, is voor beide staten van het grootste voordeel. Het we derzijd sche, diepe begrip, de ontmoeting op den Brenner, de overeenstemming over Zuid- Tirol, de handels- cn cultureele betrekkin gen, de Duitsche steenkoolleveranties aan Italië, waarmede een eind is gemaakt aan de afpersing?poging van Engeland, zijn dc belangrijkste en algemeen bekende étap pes. Andere phasen zullen te zijner tijd volgen. Dc Corricra Della Sera schrijft: De oorlog heeft de beide naties nog slechts sterker tot elkander gebracht. De niet-dcel- neming van Italië aan de oorlogvoering is niet in tegenspraak geweest met dit pact, maar was slechts een toepassing van het pact. Thans zal men toepassingen van anderen aard beleven. Alles zal zich afspelen binnen het kader van het Duitsch—Italiaansche bondgenootschapspact. De Popoio d'Italia schrijft: Italië neemt aan de in gang zijnde aangelegenheden deel, niet alleen omdat het zelf een economischen oorlog ondergaat, die herinnert aan de zee- rooversniethodcn van voorbije ecuwen, maar ook, omdat zijn bewapening een factor vormt in bet kader der krachten van het conflict. De Gazetta del Popoio constateert, dat na een jaar vol gebeurtenissen het Duitsch— Italiaansche pact meer dan ooit een stalen pact is. Dc dag van het ontstaan der vernieu wing van Europa is de dag van de onder- teekening van het Duitsch—Italiaansche ver drag. Door dit verdrag worden vele, wellicht alle ongerechtigheden uit de wereld gehol pen. Men staat aan den aanvang van een nieuw tijdperk. Hoogste Italiaansche onder scheiding voor Goering Als een der warmste en, actief ste voorstanders van het pact. Rome (Stefani). De Koning-Keizer heeft Goering doen weten, dat hij hem den hals keten der Annonciata heeft verleenr. Hij deed dit in een telegram, luidende: „Het is mij een aangename taak u mede te deelen, dat ik tei* gelegenheid van den op heden val lenden verjaardag van het pact van Berlijn de hoogste onderscheiding der Annonciata heb verleend aan Uwe Exc. die een der. warmste en actiefste voorstanders zijt ge weest van dit pact, Victor Emanuel". Bij dezelfde gelegenheid heeft de Duce een telegram aan Goering gezonden, luidende: „Op het oogenblik, waarop Z.M. de Koning- Keizer U de hoogste ridderlijke onderschei ding verleent ten teeken van hooge erkente lijkheid voor Uw werk. dat steed3 er op ge richt was de banden tusschen Duitschland en Italië te versterken, wil ik U mijn gcluk- wcnschen en mijn kamcraadschappelijken groet doen toekomen. Mussolini". Fabrieken vernietigd in gebieden waaruil zij vluchten. De geallieerde troepen, in het bijzonder de Engelschen, vernielen in de gebieden, welke zij vluchtend verlaten, de voorraden levensmiddelen, alsmede de fabrieken, mij nen e.d. Van Duitsche zijde wordt te dien aan zien verklaard, dat het Duitsche leger en het Duitsche volk in hun behoeften kunnen voor zien door de productie van de eigen in dustrie. Wal in genoemde gebieden wordt vernield, zal door de plaatselijke bevolking worden gemist. Het Duitsche volk heeft geen steenkool noodig, doch de Belgische en Fransche ge zinnen zullen deze missen. Hopelijk zal in den komenden winter niet worden geklaagd over de gevolgen van een misdadigen waan zin, waarvoor Duitschland niet verantwoor delijk is. Hertog van Gloucester plotseling naar Engeland teruggekeerd Dc Hertog van Gloucester, broer van den Koning van Engeland, die in België als stafofficier bij het Britsche cxpediticloger stond, is vandaar met een dringende op dracht verrassend snel naar Engeland te ruggekeerd. Zijn opdracht hangt samen met de vertwijfelde positie van de Noordelijke le gers dor Goallieerden. Het vertrek van den Hertog wordt voorts als een nieuw symp toom beschouwd voor dc neiging der Engel schen, zich op hun eilandenrijk terug tc trekken. (D.N.B.) Volgens van de Fransche grens ontvan gen berichten bereidt de Fransche rogeering haar verplaatsing naar Clermont Fcrrand voor. De groote weg van Parijs naar Cler- mont-Ferrand is sinds 2 dagen voor ieder particulier verkeer gesloten en wordt streng bewaakt. Langs dezen weg worden op het oogenblik in tnllooze vrachtautos de acten en papieren der Fransche ministeries in vei ligheid gebracht. Koning George heeft den Engelschen op perbevelhebber generaal Ironside in "t Bq kingham Palace in langdurige audiëntie ott vangen. In welingelichte kringen verluidt dat de ongeregelde bevelsverhoudingen it Frankrijk in het middelpunt stonden van ht rapport, dat generaal Ironside uitbracht. Gt ncraal Weygand is belast met de leiding vu alle oorlogsoperaties op alle oorlogstooneeler Deze niachtbevoegdheden omsluiten op ziel zelf ook het opperbevel over 't Britsche ei peditieleger in Frankrijk, dat ook onder dei voorganger van Weygand, generaal Gamelin gesteld was. Tengevolge van den Duitschei doorbraak en de afgrendeling van de geel lieerde strijdkrachten ten noorden vu Arr.iénsAbbeville stuit de uitvoering van con algemeen oorlogsplan in Frankrijk nie slechts op technische moeilijkheden, maar ei bestaan ook vergaande meeningsverschillej tusschen Parijs en Londen over de voortzet ting van de operaties. Bovendien vormt he» gevangen nemen van generaal Giraud, den opperbevelhebber van het negende, een zwa ren slag, aangezien Giraud als de bekwaam ste «aanvoerder de leiding in het Fransche noordelijke gebied zou aanvaarden. Naar verluidt, zou zich ook generaal Gorf, opperbevelhebber van het Britsche expeditie corps in Frankrijk, in Londen bevinden en niet nieer terugkecren naar het oortogstoo- neel, aangezien de Britsche troepen nog slechts tot taak hebben de inscheping en te- rugkeei naar Engeland te dekken en in den gi ooisten haast ten uitvoer te leggen. Dc gevangenneming van Generaal GIRAUD Hij reed in een verkennlngsw* gen naar 't front. BERLIJN: Naar het D.N.B. over de gevan- genneming van den opperbevelhebber van het Fransche negende leger nog verneemt, is dit niet zooals oorspronkelijk werd aan genomen geschied op het oogenblik, waarop generaal Giraud zijn nieuwe opperbevel op zich nam in plaats van de leiding over het tot dusverre door hem geleide zevende leger. Generaal Giraud bevond zich veeleer reed» sinds eenigc dagen bij zijn nieuwe leger, doch had klaarblijkelijk het overzicht over den toestand verloren, zoodat hij besloot in een verkennings-pantscrwagen zelf naar het front tc rijden om zich te oriënteeren en den Franschen tegenstand zooveel mogelijk te or- ganisecren. Daarbij raakte hij midden in een aanvallende Duitsche pantscrcenheid i werd hij gevangen genomen. In Fransche kringen te Genève verluidt, dat de tusschen de generale staven der Ge allieerde bestaande meeningsverschillen in toenemende mate aan den dag beginnen te treden op de politieke leiding der beide lan den. Men verheelt niet de vijandigheid, wel ke de Fransche generale staf jegens den Engelschen staf bezielt. Men noemt daar Ironside een onbekwaamen „blagueur" en lord Gort een „dilettant"' en een „imbecile" van onbeperkte ijdelheid. Deze uitingen, die een week geleden nog onmogelijk waren, kenmerkt men als een gevaarlijk verschijn sel voor dc Britsch—Fransche belangenge meenschap. In Parijsche en Londensche re- geeringskringen verwijt men elkaar weder- kecrig, dat men zich jaren lang over Duitschland op de hoogte Heeft laten bren gen door emigranten en dat men daardoor tot verkeerde opvattingen is gekomen over de Duitsche eenheid en kracht. (D.N.B.) Reservisten opgeroepen, In een gisteren gepubliceerde bekendma king van den Roemeenschen generalen staf is per 23 Mei wederom een groot deel der Roemeensche reservisten voor de opleiding opgeroepen en wel zoowol manschappen al» ook officieren cn onderofficieren. Uitdrukke lijk wordt naar voren gebracht, dat daarme de ook de verleende verloven ingetrokken worden. De opgeroepenen moeten zich bin nen 24 uur bij bun troependeclen melden. Uit gezonderd blijft slechts het personeel der belangrijkste ministeries, der staatsspoor wegen, der P.T.T. en verder die reservisten, die werkzaam zijn bij fortificatiewerken den aanleg van spoorwegen en tramlijnen en ten slotte met speciale goedkeuring van den ge neralen staf het personeel der steenkoolmij nen, pctrolcummaatschappijen en suikerbie ten verbouwende boeren. D.N.B. Oproep van den Primaat De Primaat van Ierland, kardinaal Mac ro ry. heeft een oproep gericht tot de ge- loovigen, waarin hij „wegneming van de onrechtvaardige verdceling van het Iersche land" eischt. Hoe het Europeesche conflict ook moge aNoopen, aldus de kardinaal, Ier land moet daaruit te voorschijn komen in zijn door God bestemde volkomenheid. Aan den oproep van den Primaat, zoo wordt in Engelsche politieke kringen be toogd, moet groote beteekenis worden ge hecht, omdat zijn initiatief volkomen over eenkomt met de door de Iersche regeering gevolgde politiek, die eveneens aan den toestand een einde wil maken, dat het grootste deel van de Iersche grond toe behoort aan den Engelschen adel.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2