NAAR HUIS De helft met groot verlof DAGBLAD VOOR HOLLANDSS NOORDERKWARTIER het geweer Gedeeltelijke demobilisatie van de Ned. Weermacht De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, heeft, in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber hier te lande, een regeling vastgesteld om een gedeeltelijke de mobilisatie van de Nederlandsche weermacht te bewerk stelligen. In het algemeen kan een deel van de in werke- lijken dienst zijnde reserve- en dienstplichtigen volgens deze regeling aanstonds met groot verlof worden gezon den. Dit deel bedraagt ten hoogste 50 pet. van de aan wezige sterkte. Ook voor de Nederlandsche militairen, die, zij het ook in gering aantal, als krijgsgevangenen over de Nederlandsche grens zijn gevoerd, geldt deze Prijsopdrijving de kop ingedrukt Voorzichtig met onbekende voorwerpen Inlichtingen over militairen NIET MEER DAN NOODIG r >v CENTRALE VERWARMING DE V R I E S Laan, Schaffen. Tel. 444 (2 lijnen). Kcnjfetal 2210. ZATERDAGr 25 MEI 1940. 84e Jaargang. No. 11195. tlffgovr <fe* N.V. Uitg.-Mip „Hofland» Noorderkwartier" 4 Het verlof wordt in het algemeen verleend aan hen, die van de ffelcfrenheid om naar huis te vertrekken, wenschen ffebruik te maken en een betrekkin*? hebben of althans werk kunnen vinden. Den voorrang genie- ten zij, die zakenverlof hebben aangevraagd en daarna achtereenvolgens zij, die werk zaam zijn in: 1. Landbouw-, tuinbouw- of mijnbedrijf; 2. voedselvoorzieningsbedrijf (bakkerij, enz.) 3. bouwbedrijf; 4. ander openbaar of parti culier bedrijf of dienst. Vóór elke van deze groepen afzonderlijk komen in aanmerking: a. werklieden vóór andere werkkrachten: b. gehuwden voor ongehuwden; c. ouderen voor jongeren. De commandant van elk enkelvoudig oor- logsondcrdeel (compagnie, enz.) beslist wie met groot verlof zullen vertrekken tot ten hoogste 50 pet. der aanwezige sterkte van zijn onderdeel. Hij is bevoegd, van de hier boven gestelde regelen binnen de grens van 50 pet. af te wijken, indien dit noodig blijkt om personen naar huis te zenden, te wier aanzien eenig particulier of algemeen be lang dit wenschelijk maakt. Officieren en onderofficieren worden tot geen grooter aantal met verlof gezonden dan mogelijk is om een voldoende sterkte aan kader over te houden. Compagnies, batterij, eskadrons en hoo- gerc commandanten, verplegingsofficicrcn, onderofficieren-administrateur, fouriers en personeel van het centraal registratie-bu reau vallen buiten vorenstaande regeling en mogen dus niet met groot verlof gezon den worden. Zij, aan wie verlof wordt verleend, ver trekken rechtstreeks van hun verblijfplaats nara hun haardsteden, voorzien van een be wijs van het verleende groot verlof, tevens dienende als vervoerbewijs voor openbare middelen van vervoer. De grootverlofgangers hebben de "verplich ting zoo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen een weck, hun volledig adres op te geven aan den burgemeester van hun woon plaats Allen moeten er voor zorgen, dat de militaire goederen, welke hun worden me degegeven, naar behooren worden bewaard en onderhouden. De paardenoppassers van de officieren, wier paarden particulier eigendom zijn, mo gen tenzij zij zijn vervangen niet met groot verlof worden gezonden. Hiervoor zal t.z.t. een afzonderlijke rege ling worden getroffen. Denatureeren van aardappelen stopgexet Het Rijksbureau voedselvoorzie ning maakt bekend, dat het denatu reeren van aardappelen met recht op steun niet meer zal plaats vinden, aanvragen tot denaturatie, welke reeds zijn Ingediend, zullen niet worden afgewikkeld. Echter zullen voor denaturaties, welke reeds zijn verricht, de daar- voor vastgestelde steunbedragen wor den uitgekeerd. OEEN BERICHTEN VIA ROODE KRUIS. Over relaties in het buitenland oi in Indië. Naar aanleiding van tullooze verzoeken, die bij het Roode Kruis binnenkomen om bemiddeling te \erleeuen voor mededcelin- gen aan of correspondentie met personen in buitenland of in overzecsche gewesten, ves tigt het Nederlandsche Hoode Kruis er de aandacht op dut het tot nader bericht aan geen van deze verzoeken gehoor vermag te geven. De rest vloeit geleidelijk af. Beroepsmilitairen zullen nog in dienst blijven. Op de persconferentie, welke gisteren op het Duitsche gezantschap te Den Haag werd gehouden, deelde de Duitsche perschef, de heer Janke, mede, dat 50 procent van de Ne derlandsche militairen gisteren reeds aan zegging gekregen hebben, dat zij naar huis kunnen gaan. De rest zal geleidelijk na 24 Hei uit den dienst kunnon worden ontslagen. Deze demobilisatie zal geregeld worden door Nederlandsche officieren. Slechts de beroepsmilitairen zullen nog in dienst blijven. Bij de aflevering bonnen noodig. Bij de Amsterdamsche politie en ook bij die in enkele andere gemeenten zijn 'n achttal klachten binnengekomen over het zonder re den opdrijven van prijzen. Dit gold zoowel levensmiddelen als andere zaken. Met grootc energie heeft dc politie ingegre pen en de ooizaak der prijsverhooging na gespeurd, welke in vele gevallen niet hij den winkelier doch eerder dichter bij de pro ductiebron bleek te liggen. Vele menschen schijnen in bepaalde arti kelen grootc, ongemotiveerde inkoopen te doen en daardoor noodzakelijke goederen voor hun minder met aardschc goederen be doelde landgenooten onbereikbaar te maken Men verzoekt ons met nadruk winkelier cn klant er op te wijzen dat de anti-hamster-be- palingen in \olle omvang gelclig zijn, zoodat van elke verkoop der daarvoor in aanmer king komende goederen een bon in duplo, door den winkelier ondertoekend, moet wor den uitgeschreven en door den klant be waard. Wordt dit nagelaten dan zijn beiden, koo- per zoowel als verkooper, in overtreding, het geen later bij de controle tot strafmaatregc- len zal leiden. Andere vervoerregeling voor melk COHMISSIE LOUWERS INGESTELD. Naar wij vernemen is een commissie ge- vomid onder leiding van den heer Lou- wers, welke zich ten doel stelt een aanvoer- regeling vóór dc Noordhollandsche Zuivel fabrieken in liet leven te roepen. Nu de transportmoeilijkheden zoo sterk zijn ver groot, teekent de Tel. hierbij aan, blijkt in Noordholland de wenschelijkheid van een andere regeling \oor het vervoer van de melk naar de fabrieken. lil Noord- Ilolland wordtn .1. de nielk verwerkt door coöperatieve en particuliere fabrieken cn be leeft men het uit economische overwegingen ongewenschte feit, dat veraf gelegen fabrie ken dc melk halen van boeren, wier boer derijen dicht bij een andere fabriek liggen. Reeds vroeger kwam het ongewenschte van dezen toestand ter sprake en werd de wcnschclijklieid betoogd, hierin verbetering te brengen door kringe in het leven te roepen voor de fabrieken waaraan de pro- ducentcn hun melk moeten leveren. Tot een regeling is het nimmer gekomen, omdat zelfs dc in een hond georganiseerde fabrie ken, onderling te tegenstrijdige belangen hebben Deze regeling zort echter niet alleen tot kracht en arbeidsbesparing leiden, maar ook de kwaliteit van het product ten goede ko men, aangezien het'voor het maken van de kaas zeer wenschelijk is, dat de daarvoor be noodigde melk zoo kort mogelijk onderweg is. Enrstig ongeval met trotylpa- troon. Een zeer treurig en betreurens waard ongeval^ heeft zich gistermid dag op het Alexanderplein te Den llaag voorgedaan, dat een ernstige waarschuwing inhoudt, Twee der tienjarige jongens, M. in 't V. uit de Oudemansstraat en A. de V. uit de Weissenbruchstraat, waren om strceks drie uur ter hoogte van per ceel no. 13 aangiet spelen. De eerste was daarbij in het bezit, van een trotyl patroon, die hij had opgcvischt uit de sloot voor dc Alexandcrkazer- ne en met een mes werd dit uiterst gevaarlijke voorwerp opengepeu terd. Toen de inhoud op de straat werd uitgeklopt, ontstond een hevige ont ploffing, waardoor in 't V, de rech terhand werd afgerukt Bovendien bekwam hij verwondingen aan hoofd erx knieën, evenals de V., die ook ver wondingen aan dc handen opliep. Beiden zijn in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Dit ongeval toont weer eens aan, hoe voor zichtig kinderen, doch ook ouderen, moe ten zijn, wanneer zij voorwerpen vinden, die hun vreemd zijn.-Men kan aannemen, dat de zoo gevaarlijke trotylpatroncn, doch ook andere ontplofbare voorwerpen als handgranaten en dergelijke, op vele plaat sen van ons land nog te vinden zijn. Het ware gevvenscht, dat kinderen door oudcis of onderwijzers gewezen werd op het grootc gevaar, dat deze voorwerpen opleveren. De ondenvijzers zouden ook bij den aanvang van de schooluren de zakken der aan hun zorgen toevertrouwde kinderen kunnen in- specteeren. Wanneer iets gevonden werd. dat gevaar kan oplevereji. is het het beste oogenblikkeiijk de politie te waarschuwen, die op deskundige wijze de voorwcx*pen zal verwijderen. Aflevering veevoeder In zeer uitzonderlijke gevallen mogelijk. Het Rijksbureau Voedselvoorziening maakt bekend, dat in afwijking van het bericht, waarbij alle aflevering van veevoeder aan veehouders werd verboden, wordt bepaald, dat in zeer uitzonderlijke gevallen, n.1. wanneer dit verbod de instandhouding der betreflende dieren ernstig in gevaar brengt, het met B IV genummerde deel van den bestelbon, hetwelk geldig was voor de week van 19 tot 26 Mei, wederom geldig verklaard kan worden. De geldigverklaring kan geschieden door den provincialen voedsclcommissaris of dew plaatselijken bureauhouder door op het evengenoemde deel van den bon met rooden inkt te vermelden: „geldig tot 26 Mei" en deze woorden met zijn stempel te waar merken. Na spa en houweel: „Italië zal de ketenen der Middellandsche Zee verbreken" Ciano en de hem. begeleidende ministers hebben gisteren hun bezichtigingstocht in Albanië voortgezet. Op den weg naar Du- razzo brachten zij te Rogozina een bezoek aan een groot werkterrein van den in aan bouw zijnden spoorweg El bassenDurazzo, waar zij een ecnvoudigen maaltijd gebruik ten te midden van duizenden Italiaansche en Albaanschc arbeiders. Graaf Ciano richt te een korte toespraak tot hen, waarin hij den arbeiders een groet overbracht van den Duce, die hun leven en werken, zoo zeide hij, van abij volgt en trotsch op hen is. Ciano voegde hieraan toe: wanneer wij naar Italië terugkccrcn. zullen wij hem zeg gen, dat gij zijn achting en aanhankelijk heid verdient en wij zullen daaraan toe voegen, dat zelfs wanneer gij zeer goede dingen hebt gedaan met spa en houweel, gij bereidt zijt nog meer te doen. „Met het geweer", zoo onderbraken de arbeiders den minister, die eindigde: „Ja, met het ge weer". Een geweldig gejuich voor den Duce begroette de lataste woorden van Ci ano. „Frankrijk veroordeeld." De „Relazioni Iuternazionali" bespreekt onder bet opschrift „beslissingen" dc hope- looze positie, waarin Frankrijk verkeert. Met vollo overtuiging kan men thans beweren, zoo schrijft hel blad, dat Frankrijk veroor deeld is. De Fransche soldaten mogen als hel den strijden, hetgeen ridderlijk door hun te genstanders wordt erkend, het zal evenwel nutteloos zijn. Niet alleen het roemrijk mili tair verleden, doch ook een politiek bouw werk stort in, een vermolmd systeem gaat ten gronde. Frankrijk boet thans voor de burgerlijke en conservatieve politiek van 20 jaar in het binnenland en voor de onderwer ping aan de Britsche buitenlandsche poli tiek. De buitenlandsche politiek \an Frank rijk na den wereldoorlog is tegen liet belang van het Franscel» volk geweest en de schuld hiervoor rust op do schouders van dc tegen woordige en vroegere Fransche regeeringen. De oorlog is voor Frankrijk een veroordce- ling, aangezien het enorme verlies aan men- schcnlevens voor dit land een passief op de Europeesche balans betcekcnt. De Europee- sche oorlog beteekent het verdwijnen van Frankrijk uit de rijen der grooto mogendhe den in Europa en bet verval van het Brit sche wereldrijk. Met Frankrijk wordt ook het drieste Engeland getroffen, de ondergang van deze beide rijken kan niet worden tegen gehouden. De politieke kringen in Engeland en Frankrijk hebben gerekend op een gewa pende oplossing, dc wapenen hebben thans het lot van Europa bepaald. Duitscliland staat op het punt zijn doel te bereiken en Italië eveneens. Het blad schrijft tenslotte, dat de natuurlij ke verlangens van 't Italiaansche volk thans werkelijkheid zullen worden, het zal de ke tenen van de Middellandsche zee vernielen en het zal den open oceaan voor zich hebben Per briefkaart met betaald ant. woord. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht brengt, In overleg met den Duit schen bevelhebber in Nederland, het ond«r volgende ter algemeene kennis. Ieder, die schriftelijk inlichtingen wenscKt te vragen en te ontvangen over een Ned*r- landsch militair, dient een briefkaart met betaald antwoord (dubbele briefkaart) t« richten aan het algemeen informatiebureau Marnixstraat 18. 's Gravcnhagc, onder zoo volledig mogelijke opgave van naam, voor namen, geboortedatum, rang, lichting, en troepenonderdcel van den betreffenden mili tair benevens het adres van den aanvrager. De antwoordkaart moet door den aanvrager zelf van zijn eigen adres worden voorzien, terwijl de aanvrager tevens aan de keer zijde van deze antwoordkaart de hierboven bedoelde gegevens als naam, voornamen, enz. inoet invullen. LEGERPAARDEN OPVANGEN. In overleg met den bevelhebber der Duit sche troepen in Nederland, deelt de opper bevelhebber van land-, en zeemacht mede, dat, indien iemand bemerkt, dat ergens paarden los rondioopen, die behoord hebben c.q. behooren tot het Nederlandsche of Duit sche leger, hij verplicht is dit te melden aan den dichtstbijzijnden trocpencoinman- dant, die zorg zal dragen, dat de paarden worden opgevangen. Bestrijdingsmiddelen tegen ziek ten der gewassen. De Directeur-Generaal van den Land houw maakt bekend, dat het afle veren van bestrijdingsmiddelen te gen ziekten en beschadigingen van land- en tuinbouwgewassen aan ver bruikers van deze middelen is ver boden in grooiere hoeveelheden dan voor onmiddellijk gebruik noodzake lijk is. OOK OVER JAREN KUNT U OP ONZE COULANCE TEN OP- ZICHTE VAN GA RANTIE REKENEN. TECHN. BUREAU ALKMAAR ROTTERDAM Tel 304S - 7 ll|nm 145 10 Sedan in vlammen. Een luchtfoto van deze Fransche stad tijdens de krijgsverrichtingen der afgeloopen dagen

Schager Courant | 1940 | | pagina 1