REGELING civiel gezag Afsnoering Nederland Nederland Het nieuwe opperbevel HAMSTEREN DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER in Vlaanderen blijft Frontbericht voortgezet Iets over generaal Christiansen was de oorzaak Andere bestemming voor Haagsche gebouwen De voorgeschiedenis der Belgische capitulatie Verlaten langs den weg Laan, Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DONDERDAG 30 MEI 1930. 84e Jaargang. No. 11199. tJitgOre <fer N.V. Uitg.-Mif. „"Hollands Noorderkwartier** Met ingang van gisteren is het hoogste gezag in civiele zaken in het bezette gebied van Nederland uitsluitend op den rijkscommissa ris overgegaan. In verband hiermede werden de secretarissen-generaal der de partementen gisteren door den Rijkscommissaris Rijkminister Seyss- Inquart in zijn ambtsgebouw ontvangen. De Rijkscommissaris zette hun uiteen, welke opdracht hij van den Führer heeft ontvangen en verzocht hun medewerking. De secretarissen-generaal hebben met toestemming van den Ne- derlandschen Opperbevelhebber van land- en zeemacht, Generaal Winkelman, hun medewerking toegezegd. Wat gister plaats greep Zeker is, dat de ambtelijke ma chine spoedig soepel zal draaien. 'S-GRAVENHAGE: Vele vooraanstaanden in den lande zijn gisteren getuige geweest van de plechtig heid welke in de Ridderzaal heef plaats ge grepen. Voor het verslag hiervan zie men elders in dit nummer. Voor een goed overzicht over de wijzigin gen der laatste dagen resumeeren wij deze nog als volgt: De Duitsche legermacht, die Nederland bezette, stond onder commando van gene- ï-aal-luitenant Hanscn. Vervolgens ging, krachtens benoeming door den Duitschen opperbevelhebber von Brauchitz het opper gezag in Nederland en België over op gene raal von Falkenhausen. Inmiddels werd door den Führer rijks minister Seyss-Inquart aangewezen als dra ger van het civiel gezag. Gisteren is bij de ambtsaanvaarding door rijksminister Seyss-Inquart door generaal von Falkenhausen tevens het militair ge zag in Nederland overgedragen aan den ge neraal der vliegers Christiansen. Hiermede is dus ook het militair bevel over Nederland en België weer gesepareerd. De competities van civiele en militaire in stanties zijn tegelijkertijd vastgelegd; dit was reeds eerder compleet voorbereid. Voor alle civiele aangelegenheden heeft rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart thans de leiding. Dat hierbij het economische zeer sterk de aandacht zal hebben, is reeds gebleken. Een staf van deskundigen is in het gevolg van den rijkscommissaris mede- gekomen. Reeds eerder is bekend gemaakt dat aan staatsraad Wohltat de leiding van de financieele aangelegenheden is toever trouwd. Tot den deskundigen staf van den rijkscommissaris behooren minister Fisch- böck, staatssecretaris dr. Mühlmann, rijks bureauchef Schmidt, brigadecommandant Rauter en generaal Schumann. In de komende dagén zullen vermoedelijk nog verschillende benoemingen worden be kend gemaakt. Zeker is het echter, dat de ambtelijke machine spoedig soepeler zal draaien. Een gunstige omstandigheid hierbij is dat de samenwerking tusschen Duitsche cn Nederlandsche instanties reeds is begon nen. Deze maatregelen toonen voldoende aan dat de Duitschers in Nederland zijn geko men met „de opgeheven hand ten groet" .veeleer dan met de wapens in de vuist. Ook het feit dat de rijkscommissaris gis termiddag alle eer gaf aan de prestaties van het Nederlandsche leger zullen velen met vreugde hebben begroet. De verklaring dat in het economisch leven niet verder zal worden ingegrepen dan door de omstandigheden is geboden, zal ongetwij feld veel zorg voor de toekomst wegnemen. Men houde hierbij in het oog dat, zoo maat regelen moeten worden genomen, deze een uitvloeisel zijn van de ontwrichting van het economische leven door Engelsche blokkade- maatregelen. Voorts constateerden wij met genoegen en dankbaarheid in de proclamatie en de rede van den rijkscommissaris dat in de toe komst de „vrijheid" van Nederland ook tot de doeleinden van het Duitsche bewind be hoort. Deze toezegging is buitengewoon be langrijk en geeft aan het nationaal besef goe de hoop en sterke verwachting. Nederland blijft Nederland. De toren van het Zeeuwsche dorpje Kapelle is vrijwel ongedeerd uit den strijd gekomen. Slechts aan de rechterzijde ls eenige bescha diging zichtbaar. Inschepen in Duinkerken niet meer mogelijk. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Uit het nu reeds sedert dagen fel omstreden Vlaamsche gevechtsgebicd snijden de Duitsche troepen, door voortdurend door het luchtwapen na drukkelijk ondersteunde aanvallen, brok na brok weg. In een zéér nau we ruimte tezamen gedrongen, staat de tegenstander thans voor de keus zich over te geven of dood te bloe den in nutteloozen tegenstand. Door een vastbesloten doorbraak uit het Oosten en Westen naar Rijssel werd rondom oen deel van den tegenstander ten zuiden van deze belangrijkste stad in Noord-Frank rijk een ring gelegd. Op een gebied van on geveer 20 k.m. in liet vierkant zijn hier hoofd zakelijk Fransche troepen ingesloten. Op andere punten werden soortgelijke om singelingen tot stand gebracht. Er blijft van de tot dusverre ter beschikking staande ge vechtsruimte der Fransohen en Engelschcn alleen nog het gebied over ten noorden van Rijssel tot aan de kust. Het is één groot slag veld, dat van alle kanten door de Duitsche artillerie wordt bestreken. Op het oogenblik wordt nog fel gestreden. Onbekend met den waren toestand gcloo- ven enkele troependeelen van den tegenstan der nog. dat zij een „terugtocht" moeten dek ken. Maar ook slecht vliegweer kan hen niet helpen hun lot niet te ondergaan. Door een snellen opmarsch in Noordvlaan deren kwamen de Duitsche troepen tot aan den IJzer in de richting van Duinkerken. Op de breedste plaats had het door den vijand nog bezette gebied een lengte van ongeveer 40 k.m. toen de berichten voor het leeerbe- richt van gisteren gesloten werden. Intus- schen is de afsnoering van den vijand voort gezet. Duinkerken ligt onder het vuur van de Duitsche zware artillerie, afgezien van do effecten der Duitsche bommenwerpers. De haveninstallatie is vernield. Een ontwijken via het Kanaal van daar uit in noemenswaar digen omvang is niet meer mogelijk. Duit sche vliegtuigen en snelle booten houden daar wacht Generaal Christiansen, die gisteren is op getreden als militair bevelhebber voor het bezette Nederlandsch gebied, stamt uit een oud Noord-Friesch geslacht, een geslacht van zee-vaarders. Herhaaldelijk zijn leden van dit geslacht naar Holland gekomen, waar zij bekendheid verwieven als gezagvoerders en harpoeniers. Zelfs bracht een van hen het tot een vooraanstaande positie in Amster dam, waar hij ook deel uitmaakte van de vroedschap. Ook de huidige bevelhebber, generaal Christiansen, is in Nederland lang geen on bekende, bij welke opmerking niet onver meld mag blijven dat hij voor Nederland steeds zeer veel sympathie heeft gevoeld. Oorspronkelijk volgde generaal Christian sen de roeping van zijn geslacht. Hij wijdde zich aan de zeevaart. Spoedig echter toon de hij belangstelling voor dc luchvaart, wel ke toen nog in den aanvang zijner ontwik keling was. In 1914, vóór het uitbreken van den oorlog, behaalde hij zijn vliegbrevet In den oorlog oogstte^hij groote lauweren als marine-vlieger. Autoriteiten waren gedwongen tot distributie van schoenen over te gaan. ZIJ. DIE EEN INKOMEN HEBBEN VAN HOOGER DAN 1200 GULDEN, ZIJN TOTAAL UITGESLOTEN VAN DEN VERKOOP. Amsterdam, 29 Mei. Sedert eenige dagen is er in den lande een algemeen verkoopverbod van schoenen. De wij-ze, waarop sedert eenige weken gehamsterd werd, hebben de autoriteiten gedwongen tot dezen drastisohen maatregel, welke uiteraard behalve voor het publiek, voor de schoenenwinkeliers wel van zeer verstrekkenden aard is. Talrijke menschcn blijken nog niet ge heel op de hoogte te zijn van den inhoud van dezen maatregel. Een uiteenzetting van de situatie komt neer op het volgen- Zij, die een inkomen hebben, hooger dan f 1200.worden geacht In het bezit te zijn van tenminste een paar bruikbare schoenen en zijn totaal uitgesloten van den verkoop, althans voor den duur van dezen maatre gel, welke mogelijk eenige maanden van kracht zal blijven. Daar de reparatie van leeren schoenen nog geheel vrij is. zal in de praktijk voor deze categorie Nederlanders het verbod niet zoio zwaar drukken, als het zwart op wit mag lijken. Zij. die een inkomen hebben beneden de f 1200.per jaar. kunnen een bon ontvan gen. waarop hun een paar schoenen raag worden verkocht. Deze bon wordt evenwel alleen dan verstrekt, wanneer de aanvrager niet in het bezit is van een paar bruik bare schoenen. Hij of zij is dan verplicht dit sohriftelij'k te verklaren, waarbij wordt opgemerkt, dat een valsche verklaring be straft kan worden met een boete tot f Ö000.of een gevangenistraf voor den tijd van een jaar. Een zekere soopelheid bij het verstrekken der bonnen zal betracht worden, naar ons werd verzekerd, zoodat indien het publiek geneigd is zich te schikken in dezen tijdelijken onvermijde- lijken maatregel, hij in de praktijk voor ve len vrijwel onopcemerkt zal blijven. Ton slotte zij nog opgemerkt, dat alle sohocnen, die niet van leer vervaardigd zijn, huiten het verkoopverbod vallen. Commissaris voor den wederop bouw en Defensie in gebouw van de „Koninklijke". 's-Gravenhage, 29 Mei. In het groote ge bouw van de „Koninklijke", aan de Carcl van Bijlandtlaan, dat in verband met de ze telverplaatsing naar elders van deze maat schappij, voor een deel niet meer gebruikt werd, is thans ondergebracht het Departe ment van Defensie en het Bureau van den Commissaris voor den Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers. „Defensie" heeft het oude gebouw aan het Plein moeten verlaten, omdat hier de Duit sche opperbevelhebber van het bezettingsle ger generaal Christiansen, met zijn staf, zijn intrek heeft genomen. De vredesvoorwaarden maakten toen een einde aan zijn vooruit zichten. Doch hij liet zich niet ontmoedigen en wijdde zich opnieuw aan de zeevaart en wel in nieer wctenschappelijken zin. In de GENERAAL CHRISTANSEN, in vlieguniform tijdens zijn bezoek met de Do-X aan Amsterdam. jaren 1928—1930 was hij gezagvoerder van verschillende groote zeeschepen. Hij maak te diverse vaarten naar de Ycreenigde Sta ten, Mexico cn Zuid-Amerika en bracht in dien tijd ook meermalen een bezoek aan Ne derland. Toen de luchtvaart zich in Duitsch- land weer met rassche schreden ging ont wikkelen, richtte generaal Christiansen zich opnieuw in die richting. Thans legde hij zich meer op de constructie van nieuwe vliegtui gen toe. Het is nog niet zoo lang geleden dat Generaal Christiansen commandant was van de Do-X, de reusachtige vliegboot, wel ke eenige jaren geleden zijn beroemde reis om een groot gedeelte van den aardbol maakte. Commandant Christiansen was toen in die functie eenige dagen te Amsterdam, waar bij Schellingwoude de roemruch te Do-X gemeerd lag'. Generaal Christiansen, die zooals hiervoor vermeld, reeds lang nauwe relaties met Ne derland onderhield, is thans zestig jaren oud. Uit een reeks uitlatingen der Fran sche pers blijkt, dat zoowel de Fransche regeering en Weygand als ook de Belgische ministers in Parijs reeds Maandagmiddag op de hoogte waren van den wensch van Leopold om een wapenstilstand aan te gaan. Zoo berichten de Temps en de Parijsche correspondent van den Journal de Genève, dat de Belgische regeering in Parijs Maan dagmiddag op de hoogte was van het be sluit van Koning Leopold. Laat in den middag is een FranschBelgische conferen tie gehouden in het Fransche minister^ van oorlog. Hieraan werd van Belgische zijde deelgenomen door den minister-presi dent, den minister van Oorlog en den am bassadeur. terwijl van Fransche zijde aan wezig waren Rpynaud, Pétain en Weygand Op dit oogenblik. zoo constateert de Parij sche correspondent van den Journal de Ge nève, wisten de Belgische ministers, dat Koning Leopold geen rekening zou houden met hun tegenstand. Des avonds hield Pier lot een radiorede, waarin hij den wil van België om den strijd aan de zijde der Wes telijke mogendheden tot het laatste voort te zetten, bekend maakte. Men heeft eerst veel later de oorzaak begrepen van deze onverwachte verklaring. Volgens de Temps had de FranschBel gische conferentie tot onderwerp de be studeering van den toestand, zooals die geworden was door het besluit van Koning Leopold. Aan het slot der conferentie zou Reynaud den Engelschcn ambassadeur in Parijs heblien ontvangen en daarop den President der republiek hebben verzocht den ministerraad tegen 22 uur bijeen te roe pen. De Oeuvre meldt, dat Koning Leopold Maandagavond om 18 uur door een or donnans-officier Weygand telefonisch, zon der nadere verklaring, zou hebben doen mededeelen. dat Dinsdagmorgen om 4 uur het Belgische leger de wapens zou neer leggen en dat hij besloten had te capitu- leeren. Brieven naar Ned. en Amerika Indië De directie der Posterijen deelt mede, dat thans weer brieven en briefkaarten, mits niet aangcteckend, naar Nederlandsch In dië en Amerika kunnen worden verzonden. De taaibeperking, die voor briefkaarten naar Duitschland gold is vervallen, terwijl ook voor post naar Oost-Indië cn Amerika het taalgebruik vrij is. Voor Oost-Indië geldt het buitenlandsche posttarief. De porto voor Nederl. Indië bedraagt voor brieven 12H cent en voor briefkaarten 7'/4 cent Een boerenwagen met prikkeldraad In bet Zeeuwsche inundatie- gebied. Ook de defensie ve maatregel der innn- deering kon den op marsch der Duitsche troepen niet verhinde ren.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1