„Het Kanaal lijkt een schepenkerkhof" Nieuwe Rijwielplaatjes i Haagsche bestormd Fransch optreden veroordeeld MAANDAG Behandeling der Duitsche ambassade in België DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De nieuwe plaatjes 13 maanden geldig Tot 1 Juli zonder postkantoren Nederlandsche arbeiders naar Duitschland lammerenmarkt op Texel Suiker op bon 70 NARVIK platgeschoten in voorbereiding Krijgsgevangenen uit Duitschland terug Laan, Schapen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 31 MEI 1940. 84e Jaargang. No. 11200. ÜffflOw dèt N.V. Uitg.-Mif. „HoHowdt Noorderkwartier** Volgens de jongste mededeeling van het departement van finantiën, zal in de geheele maand Juni 1940 geen controle rijwiclbelasting worden ge houden. Van 1 Juli 1940 ai echter behoort elk rijwiel, dat op den open baren weg wordt bereden, behoudens hetgeen hierna is bepaald, te zijn voorzien van een geldig rijwielbelas- tingmerk. In de maand Juli zal geen bekeuring worden ingesteld tegen personen wier rijwiel dan reeds is voorzien van een rijwielbelastingmerk voor het belastingjaar 1940—1941. Het rij wielbelastingmerk voor dat belas tingjaar zal dus, practisch gespro ken, 13 maanden geldig zijn. Voor hen, die wegens de gewijzigde ver keersomstandigheden thans een rijwiel moesten aanschaffen, beteekent deze rege ling dus, dat niet zooals oorspronkelijk werd medegedeeld, over de nog resteerende 6 we ken van het oude belastingjaar, een volle termijn moest worden betaald. De thans ge- troffen regeling ruimt deze onbillijkheid ge heel uit den weg. In verband met het vorenstaande zullen de rijwielbelastingmerken voor het belasting jaar 19401941 reeds van 24 Juni a.s. af op de gewone wijze aan de postkantoren ver krijgbaar zijn. Personen, die in het bezit zijn van een rijwielbelastingmerk 1939—1940, kunnen daarvan uiteraard gebruik blijven maken tot en met 31 Julj 1940. Bovenstaande bijzondere voorzieningen gelden niet ten aanzien van kostelooze rij wielbelastingmerken. Deze worden uitgereikt op denzelfden voet als in vorige jaren ge bruikelijk was. De ontvangers zijn echter bevoegd in daar toe leidende gevallen reeds vroeger dan an ders aanvragen om kostelooze merken aan te nemen en af te geven het gebruikelijke be wijs waarmede voorloopig met een rijwiel kan worden gereden. Die bewijzen blijven geldig totdat het kostelooze merk is afgege ven of afwijzend op de aanvraag is be schikt. Een zondvloed van brieven en briefkaarten-yoor Indië. Spoe dig weer briefverkeer met Zwe den en Italië. 's Gravenhage, 30 Mei. Gisteren was de eerste dag, dat het postverkeer met Indië, de Ver. Staten en Duitschland hersteld was. Om half 4 ging het bericht door de radio en nog geen half uur later hadden de postkan toren van de Residentie, waar immers zoo veel Indische gasten wonen, een ware storm loop te doorstaan. In het Hoofdkantoor in de Prinsestraat was weldra geen plaatsje meer vrij. Aanvan kelijk heette het, dat de verzendgelegenheid slechts tot 5 uur zou gelden, zoodat het op een zondvloed van brieven en briefkaarten begon te lijken en bijzondere maatregelen moesten worden genomen. De menschen stonden op eikaars rug te schrijven en enkele oudere heeren waren er zelfs plat op den grond bij gaan zitten, ten gevolge van het doorloopend tekort aan schrijfruimte. Heel wat menschen zullen thuis Hofman druppels of ander vocht tot zich hebben moe ten nemen, na zóó veel emoties, maar de hoofdzaak was, dat er in den vooravond drie auto's vol Indische mail naar het Duitsche Veldpostkantoor konden rijden. Waarschijnlijk zal weldra ook het brief verkeer mét Italië en Zweden worden her steld. De lammerenmarkten. die nu al twee maal zijn uitgeseld, zullen doorgaan. De burgemeester van Texel kondigt thans aan dat op Maandag 3 Juni de eerste lammerenmarkt zal worden gehouden. De veehouders mogen op deze markt niet meer dan 25 pet. van de op hun boerderij in 1940 geboren lammeren aanvoeren. VIER WEKEN MET TWEE POND! Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 31 Mei tot en met Don derdag 27 Joni de met 70 genum merde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één kilogram tal- ker. Voor vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche pers heeft gisterenavond Von Bülow-Schwante die tot dusverre Duitsch ambassadeur tc Brussel was, gesproken over den lijdensweg van de leden der Duitsche am bassade door Frankrijk naar Duitschland. Hij zeide: „Op 11 Mei deelde de Belgische regecring mij mede, dat de Duitsche ambassade in een transitotrcin door Frankrijk naar de Fransch Zwitscrsche grens zou worden gebracht. Uit drukkelijk werd mij verklaard, dat de reis door Frankrijk onvoorwaardelijk veilig was en zich zou voltrekken met de voorkomend heid, welke in die omstandigheden interna tionaal gebruik is. Het vertrek uit Brussel geschiedde correct Toen de trein bij de Fransche grens aan kwam, werd hij door Fransohe agenten in burger en soldaten met de bajonet op 't ge weer bezet. Op barschen toon werd iederen inzittende verboden zijn compartiment te verlaten De daarop volgende passencontro- le, waartegen ik onmiddellijk bij den Belgi schen vertegenwoordiger wilde protesteeren, hetgeen mij echter met geweld belet werd, werd in buitengewoon groven vorm ten uit voer gelegd. Tegelijkertijd werden acht leden der ambassade gearresteerd, op den volgen den dag en den daarop volgenden nog zes. Aan de Fransch-Zwitsersche grens te Pont- arlier, op het traject Dijon-Neufohatöl begon een lijdenstijd voor alle reizigers, die, in den trein opgesloten als in een gevangenis, twaalf dagen moesten doorbrengen. Het ge brek aan plaats was zoo nijpend, vooral toen de Belgische wagons werden vervangen door andere met een gang in het midden, dat het grootste deel der reizigers gedwongen was, den gcheelen nacht in zittende houding te blijven. De ramen moesten steeds gesloten blijven. De luoht werd slechter op een ondra Ambassadeur von gelijke wijze, vooral wanneer men bedenkt, dat in een kleine ruimte 25 tot 30 menschen den nacht moesten doorbrengen. De ronduit vreeselijke hygiënische omstandigheden begonnen langza merhand de gezondheid der reizigers in ernstige mate te bedreigen. Er wa ren dagen, waarop zich tot 21 perso nen ziek melden, waarbij in hoofd zaak sprake was van koortsachtige ziekten. Het was met alle begrippen van menschelijkheid in strijd, dat bij voorbeeld, toen voor een kind, dat 40 graden koorts had, dringend een dok ter geroepen werd, deze eerst den volgenden middag te drie uur ver scheen. Pas na dagen slaagde en er in verlof er voor te krijgen, dat althans de vrouwen en kinderen zich tweemaal per dag gedurende een kwartier op het station mochten bewe gen, terwijl het den mannen elf dagen lang, tot op den laatsten dag, toen hun een kwar tier werd toegestaan, verboden was den trein te verlaten. In strijd met alle regelen van het volken recht heeft de Fransche regeering mij de Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Zooals te voorzien was, ontbindt de nauwe gevechtsruimte der ingesloten Fransche en Engelsche troepen in Fransch- en Belgisch- Vlaandoren zich in enkele sectoren, die de een na den ander onderworpen worden voor zoover er nog tegenstand wordt gebo den. of die afgekamd worden, wanneer de vijand de wapens heeft neergelegd. Op het oogenblik kan nog niet nauwkeurig gezegd worden, wanneer het laatste schot daar de geweldige worsteling zal besluiten. Maar dat oogenblik is niet ver meer af. Het laatste bedrijf van het Engelsche ex- peditieleger, dat zooals men weet, uittrok om zijn waschgoed aan de Siegfriedlinie te drogen te hangen, loopt ten einde. Hoe zwaar de slagen der Duitsche weermacht aangekomen zijn, blijkt ook uit het feit, dat nóch door Engeland, nóch door Frankrijk noemenswaardige pogingen kon den worden ondernomen om de ingesloten legers te ontzetten. De strijd bij Narvik wordt hevig voort gezet. De Duitsche stellingen liggen vóór de stad, die volkomen kapot geschoten is. Door de aanhoudende gevechtshandelingen is ook de ertsspoorweg vernield. Het opnieuw versterkt optreden van het Duitsche duikbootwapen heeft de Britsche koopvaardij reeds noemenswaardige verlie zen toegebracht. Tijdens de Noorsche onder neming moesten de Duitsche duikbooten an dere taken ten uitvoer leggen, de handels- oorlog tegen Engeland kwam toen op de tweede plaats te —staan. Thans staan het Duitsche duikbootwapen nieuwe aanvals- mogelijkheden ter beschikking. Het heeft intusschen verdere steunpunten ingericht, de opleiding vervolmaakt en kan zijn acti viteit met nadruk richten op de belang rijkste Engelsche zeewegen, vooral daar de havens in Oost-Engeland reeds versperd of eerste vijf dagen belet, mij in verbinding te stellen met het Zweedsche gezantschap, dat de Duitsche belangen in Frankrijk behartigt Ik moet doen uitkomen, dat de vertegenwoor diger van het Belgische ministerie van bui tenlandsche zaken op de meeste loyale wijze getracht heeft dit contact tot stand te bren gen en dat het hem tenslotte gelukt is te be werken, dat de Zweedsche zaakgelastigde te Bern den trein opzocht. Het verblijf te Pont- arlier bood de eenige mogelijkheid, onzen ongelukkigcn gearresteerden kameraden, in dien dat nog mogelijk was, redding te bren gen. De Fransch en wisten dat en trachtten door chicanes ons verblijf onmogelijk te ma ken. Ik ben er in geslaagd de gearresteer den, op drie na. vrij te krijsen. Toen het op den dertienden dag duidelijk werd, dat de Fransche regeering niet in staat was de gearresteerden te voorschijn te brengen, ter wijl de gezondheidstoestand bij vrouwen en kinderen zooveel slechter werd, dat ik de verantwoordelijkheid niet langer kon dragen besloot ik te vertrekken. Bij het verlaten van den Franschen bodem heb ik een schrijven aan het Zweedsche gezantschap te Parijs ge richt en verzocht, bij de Fransceh regeering op de scherpste wijze te protestecren naar aanleiding van haar woordbreuk bij de ar restaties. Ik heb er mijn verontwaardiging over uitgesproken, dat men een ambassadeur van het Duitsche rijk en zijn medewerkers tien dagen lang slechter heeft behandeld dan in beschaafde landen tegenover gewone straf gevangenen pleegt te geschieden. „Mijne Heeren", aldus riep de ambassa deur uit, „dat is Fransche hoffelijkheid." Hetzelfde loon als de Duitschers. De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling heeft aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurzen en de agenten voor arbeidsbemiddeling een circulaire gezonden, waarin wordt medege deeld, dat er voor 'n groot aantal arbeiders in Duitschland werkgelegenheid bestaat, te gen hetzelfde loon, dat een Duitsche ar beider in die categorie verdient. Behoefte bestaat aan landbouwarbeidors, in het bij zonder melk- en paardenknechts en seizoen arbeiders, veenarbeiders, bouwvakarbeiders met uitzondering van schilders, grondwer kers, metaalbewerkers, schee psbouwarbei- ders, lederbewerkers, textielarbeiders, bak kes, slagers en fabrieksarbeiders m. uitzon dering van de grafische vakken en diamant bewerkers. Voor deze vakken worden zoowel geschoolde als ongeschoolde krachten ge vraagd. De gedetailleerde voorwaarden, zoo als de vergoeding van het reisgeld en het overmaken van het verdiende salaris naai bloedverwanten in Nederland, zullen dezer dagen bekend worden gemaakt Voorloopig kunnen gegadigden zich aan de gemeente lijke arbeidsbeurzen of bij de agenten voor arbeidsbemiddeling aanmelden. op andere wijze uitgeschakeld zijn. De strijd tegen Engeland wordt steeds krachti ger. EEN SCHEPENKERKHOF. Het veelzeggende en noodlottige woord „ontbinding" beheerscht ook ditmaal, niet het Duitsche legerbericht, zeggen de Berlijn- sche avondbladen. Alle redactiebureaux zijn het erover eens. dat met do vernietiging van de Britsche transportvloot in het Ka naal vóór Oostende en Duinkerken door de beide Duitsche vliegtuigcorpscn Grauert en von Richthofen het laatste bedrijf van den grooten vernictigingsslag in Vlaanderen en Artois zijn pinde nadert. De groote aan val, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, op de Britsche rcddingsvloot heeft verderf onder dc schepen gebracht. De tra giek is daarmede echte nog niet uitgeput, zoo schrijft het blad verder, want teneinde deze wanhopiee reddingsactie te dekken, heeft de bevelhebber van het Britsche expe ditiecorps, generaal Gort, aan de achterblij- venden bevolen den scherpsten tegenstand te bieden, welke tegenstand nu door de Duitsche troepen met algchecle inzet gehro ken wordt. Zoo wordt de nog vechtende achterhoede der Engelschen vernietigd, zon der dat haar tegenstand de redding van de naar de kust gevluchte afdeelingon kan waarborgen. De schepen zijn verbrand. Ten slotte schrijft het blad: Het Kanaal lijkt aan den Franschen kant op een schepen kerkhof. In een straal van enkele kilome ters liggen wrakken, verlaten en half ver nield op de zandbanken, steken de dek- hutten en masten van de gezonken schepen uit het water omhoog en drijven er scha- pen, waarvan de dekken reeds door het wa ter worden overspoeld. Voor nagelaten betrekkingen var militairen. Naar het „Vad." verneemt is men op het departement van Defensie op het oogenblik doende een regeling te maken voor de toekenning van pen sioen aan de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen Wedu wen en weezen van Nederlandsche soldaten, die in den militairen dienst het leven lieten, kunnen aanspraak doen gelden op pensioen. Ook ouders van gesneuvelden, die kostwinners waren en aan wier familie de kost winnersvergoeding werd uitbetaald, komen eventueel voor pensioen in aanmerking. Men moet hiertoe een aanvraag indienen bij het ministerie van Defensie, afdeeling III B, welke afdeeling gevestigd is Heeren- bracht 38a te 's-Gravenha^c. Deze afdeeling zal zich, na de aanvraag overwogen te heb ben, in verbinding stellen met den burge meester van de plaats van inwoning van den aanvrager. Door middel van den burgemees ter zullen de betrokkenen dan tijdig worden ingelicht over de stukken, die zij voor het opmaken van de pensioenactc moeten over leggen. Aan de familie van militairen, die tijdens den dienst gewond werden of ziek zijn ge worden en inmiddels nog niet herstelden, wordt de toegekende kostwinnersvergoeding gewoon doorbetaald, omdat zij niet met groot verlof zijn gezonden en zich dus eigenlijk nog in werkelijken dienst bevinden. Militairen, die als gevolg van den dienst maar eerst na het uit den dienst treden ziek zijn geworden en daardoor niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien, en die daardoor recht meenen te hebben op onder steuning. moeten zich eveneens met een schriftelijke aanvrage tot het Ministerie van Defensie wenden. Arbeiders voor Duitschland. De drukte voor de gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam, waar vele gegadigden zich komen melden, om m Duitschland te werk te worden gesteld Spoedig allen thuis? Naar de veldcommandant voor Limburg Major von Bartenwerffer, op de gisteren te Heerlen gehouden bijeenkomst van burge meesters uii Zuid-Limburg mededeelde, zijn gisteren de cersie Nederlandsche soldaten, die in Duitschland als krijgsgevangenen ver toefden, naar huis teruggekeerd. Van welin gelichte zijde vernamen wij nog, dat het in de bedoeling lag orn alle krijgsgevangene» zoo spoedig mogelijk te laten terugkeeren.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1