Dc toekomst van onzen tuinbouw GEMEENTERADEN? NIET: De XunstniestvoorzieÉg Platteland Alle dagen bruine boonen DE TAAK VAN DEN NEDERLANDSCHEN TUINDERSBOND IN DEZEN TIJD van bet Wat gebeutt er met de Kleeding op de bon B. en W. krijgen ongelijk De Voorzitter van den Neder- landschen Tuindersbond, ziet ordening door het bedrijfsleven zelf. „NIET AAN KLEERMAKERS EN KRUIDENIERS". (Van onzen eigen verslaggever.) Praten zegt de heer W. J. van Kampen, Voorzitter van den Neder- landschen Tuindersbond, er is al zooveel gepraat de laatste jaren over den tuinbouw. 't Gaf wel eens, maar er werd ook wel eens gekletst als een kip zonder kop. En als u 't mij vraagt, er zijn tuinders, die nu nog een boel praten, en die meenen dat we nu zoo maar in eens en zon der moeite uit 't moeras worden getrokken. Inderdaad, 't gaat beter in *t Westland, en menschen met een gevoel voor romantiek kunnen daar thans gevoelig over schrij ven. Laten we toch met onze bee- nen op. den grond blijven. Laten we nuchtere Nederlanders blijven. Er zijn lichtpunten, maar wil dat een helder licht worden, dan zal de tuin bouwer moeten blijven werken, hard werken. En voor alles we moeten hier aan maatschappelijke economie gaan doen, mekaar ver staan in verdraagzaamheid en de splijtzwam voor eeuwig den kop in drukken. Toekomstvoorspellingen doe ik niet aan, maar het gaat thans in de richting van ie der zijn brood door eerlijken arbeid, de te genstelling rentenier en uitgestootene ver dwijnt. Ik zou zeggen, dat is een goede richting, een richting die door een heeleboel „ismen" al is gepropageerd, en die nn toch verwezenlijkt schijnt te worden, 't Is mij ge lijk door welk „isme" dat tenslotte komt, ik beweeg me niet op politiek terrein, ik heb alleen de laatste jaren, los daarvan, getracht wat voor onzen tuinbouw te doen. Samen met m*n collega's. Laat ik er een noemen: Vennik van Venhnlzen. Een reuzekerel is dak Een fijne vent. Onze mooie, flinke bond, is voor een groot deel zijn werk. En zoo van den hak op den tak sprin gend, hebben we in zijn woning te Voorburg tóch een poosje met den voorzitter van den Nederlandschen Tuindersbond gepraat. Tus- W. J. VAN KAMPEN, Voorzitter van den Nederlandschen Tuindersbond. schen haakjes, 't zal de bondsleden zeker interesseeren, dat hun voorzitter en zijn fa milie, na zeer moeilijke dagen door den oorlogstoestand, thans allen in goeden wel stand zijn. Wat ik u dus zeide over 't Westland, geldt natuurlijk ook voor den Langcndijk en de Streek. Te discussieeren valt er op 't oogenblik weinig, aan te pakken veel. En daarbij zie ik in het raam van de mogelijkheden den N.T.B. een groote taak beschoren eu ik vertrouw dat hij rustig en in overleg voor het be lang van den tuinbouw werkzaam kan blijven. De N.T.B. kan er ook aan meewerken de funeste tegenstel ling platteland/stad te doen verdwij nen, verbetering te brengen in de lage loonen der tuinbouwarbeiders, eventueel adviseerend op te treden bij het vraagstuk van den kinder arbeid. EnzoovoorL Dus, mijnheer van Kampen, U gelooft dat ordening in den tuinbouw voorop zal blij ven staan? Dat geloof ik zeker, en ik hoop en dat zullen duizenden met mij hopen dat die ordening in het teeken van uitbreiding zal staan. De laatste jaren is er ontzettend veel geordend, maar allemaal binnen het raam van de inkrimping. Wat de betaling via de clearing betreft, is het natuurlijk gcwenscht dat goederenruil in goed evenwicht zal ver loopen. Maar dit onderwerp is wel wat te inge wikkeld om dat zoo maar even tusschen een kopje thee en een sigaar met eenige grond van deugdelijkheid te behandelen. Laten we over wat anders praten... Vooralsnog zijn wij aangewezen op de beschikbare voorraden. Om onze landbouwproductie op de norma le wijze te kunnen voortzetten is noodig kunstmest. Ten einde na te gaan hoe dc toe stand in de practijk zich 'nier ontwikkelt, stelden we ons in verbinding met een twee tal groote ondernemingen, die een belangrijk deel van de voorziening van Noord-Holland voor hun rekening nemen, de Firma Krol en de Handelsraad L.T.B. De twee op den voorgrond tredende kwes ties, welke zich voordoen zijn de transport- moeilijkheid en daarnaast dc zekerstelling van den aanvoer. Dc kunstmestsoort, welke op het oogenblik van overwegend gewicht is, is de stikstof- mest, welke voornamelijk uit de lucht wordt gewonnen. Als leveranciers van kalkammon- salpcter treden voornamelijk op de staats mijnen in Limburg, daarnaast de fabriek te Sluiskil, terwijl ten slotte een deel uit Duitschland wordt geïmporteerd. De Mckog- fabriek te IJmuiden levert vooral kalksalpe- ter. Naar onze zegslieden meenden te weten, liggen de staatsbedrijven nog stil. Weliswaar zouden ze spoe dig weer gaan werken, eenige zeker heid omtrent het tijdstip, waarop dit zou geschieden, had men niet. De Mekog-fabrick kan wel weer draaien doch de afleveringsmocilijkheid schijnt hier uitermate groot te zijn Vooralsnog is men derhalve aan gewezen op beschikbare voorraden die hij de verschillende bedrijven niet gelijk zijn, dooreen genomen ech ter niet zeer groot. De behoefte aan stikstofmest is bij dit al les door een toevallige omstandigheid zeer vergroot. Het feit doet zich namelijk voor, dat dc gcinundeerdc gebieden, die inmiddels geheel of ten dele weer zijn drooggelegd, daaronder betrekkelijk slecht vandaan zijn gekomen. I)o toestand, waarin dit land op het oogenblik verkeert, houdt nauw verhand met het zoutgehalte van dc grond na de inun datie. Rondom den Helder bedraagt dit ge halte circa 5 pret. rondom Beverwijk circa pret., terwijl in de buurt van Uitgeest, waar men IJsselmeerwatcr heeft kunnen gebrui ken slechts enkele sporen zout worden aan getroffen. Enkele gebieden zien geheel zwart en het is do vraag of zelfs na doeltreffende bemes ting van dit land nog veel te verwachten is. Het geheele geïnundeerde gebied hoorden we ramen op een uitgestrektheid van 20.000 HA waarvoor zeker een 40.000 balen noodig wer den geacht Intusschen heeft de kunstmesthandel zich op zijn eigen wijze aan de verkeersmoeilijk heden aangepast. Tal van depots, overal over de prov. zijn weer in bedrijf genomen. Den boeren wordt slechts via deze depots gele verd en zien zich genoodzaakt hun kunst mest hier af te halen. Toch marcheert deze n.ethode slechts niati*» aangezien de land bouwers, mede in verband met den hooitijd onvoldoende beschikking blijken te hebben over paardentractic om zich zelfs bij deze tegemoetkoming te kunnen voorzien. Onze publiekrechtelijke Licha men in den Maalstroom der Ge beurtenissen. (Van onzen Alkmaarschen correspondent) Een van de vraagstukken, waarvan we door het verloop van de gebeurtenissen de oplos sing als het ware reeds aanvoelen, dat ons echier desnietemin blijft interesseeren en misschien even verwonderen, is de kwestie wat er zal komen van onze publiekrechtelij ke lichamen, waarhij we dan in de eerste plaats hebben gedacht aan de gemeentera den. Dat de burgemeesters en ook de wethou ders in onze diverse gemeenten niet slechts gehandhaafd blijven, doch tevens hun taak op eenig gebied niet onbelangrijk zagen ver zwaard en uitgebreid, dat alles weten we reeds. Ten aanzien van deze kwestie vroe gen we de meening van Mr. A. Koel- ma, secretaris van de gemeente Alk maar en lector aan de Rotterdam- sche Hoogeschool. Onze zegsman was van oordeel, dat volkerenrechtelijk nauwelijks De crisisambtenaren, meneer van Kam pen. De crisisambtenaren? Wel, ik zei zooeven dat de ordening naar mijn gedachte in het bedrijfsleven zelf zal moeten geschieden. 't Wil er bij mij niet in, dat men dat aan kleermakers en kruideniers zal overlaten. En waar geordend wordt zijn ambtenaren, is controle noodig. Misschien wordt het aan tal teeltvergunningen uitgebreid en komen er wat jonge kweekers aan bod. Thans werkt de crisisdienst voor zoover mij bekend nog ongeschonden en ik geloof niet dat de ambtenaren nn zonder meer ont slagen kannen en zullen worden. Maar zoo als ik U al zei, ik wil geen toekomstvoor speller zijn. Wat het heden betreft, om weer op ons punt van uitgang terug te komen, herstel voor dc tuinbouw is alleen mogelijk als prijsbepaling gebaseerd is op de kostprijs van het pro duct plus een matige winst. En als die mati ge winst er is, is er vooral aan den Langcn dijk nog veel achterstand in te halen. De prijzen van 't oogenblik liggen nog te dicht bij den kostprijs. Enfin, en met deze philosofische woorden werd het zakelijke gedeelte van ons gesprek afgesloten: de eeuwige golf van de evolutie gaat woer over ons heen, oude vormen dreigen te wor den vernietigd, nieuwe breken zich baan. 't Is te hopen, niet het minst voor den tuin bouw, dat dit geweldige proces zich langs be hoorlijke lijnen voltrekt en dat wederzijds de scherpe kanten zooveel mogelijk worden weggenomen. Maatschappelijke economie, dat is vóór al les... verdraagzaamheid! een andere gang van zaken denk baar was, dan die, welke we zich zien voltrekken en waarbij de ge meenteraden gehandhaafd blijven. Hij wees er op, hoe de geschiede nis van de vierjarige bezetting van België gedurende den vorigen oor log deze opvatting als het ware on derstreepte. Zijns inziens zal het dan ook onvermijdelijk zijn den gemeen teraad van tijd tot tijd ook nu nog bijeen te roepen, waarbij hij releveer de, dat deze lichamen bevoegdheden bezitten, welke ook verder zullen moeten worden uitgeoefend. In dit- verband noemde hij bij voorbeeld de benoemingen, welke door den ge meenteraad moeten geschieden en goedkeuringen op verkoopen, bij voorbeeld van bouwgronden. De heer Koelma was overigens van mee ning, dat het moeilijk zou zijn do bcgrootin- gen samen te stellen zonder daarin de ge meenteraden op de gebruikelijke wijze te ken nen. Deze uitlating bracht ons op dc kwes tie van de dekking, een moeilijke aangele genheid. waaromtrent op het oogenblik nog weinig bij voorbaat te zeggen valt. Onze zegsman bleek er echter van overtuigd, dat de gemeentehuishoudingen, hoe dan ook, in stand zullen moeten worden gehouden. Het overheidsbedrijf moet blijven function- neeren, waartoe de noodzakelijke geldmidde len eenvoudig door dc burgerij zullen zijn op te brengen. Hij wees er op, dat de betaling van de belastingen gewoon voortgang vindt en dat de dekking der in de toekomst noodi- gc middelen een kwestie is, die als vanzelf sprekend is te beschouwen. Waarbij zoo noo dig wellicht zal moeten worden gegrepen tot het middel van belastingvcrhooging. DE PAARDEN DOEN OPGELD! In een onderhoud, dat we heden mochten hebl>en met den heer Schoffel, secretaris \an de Kamer van Koophandel te Alkmaar en districtscommissaris voor dc distributie in de Westelijke provinciën, deelde deze ons mede dat in Duitschland op het oogenblik aan pri vaat personen in het geheel geen benzine meer werd verschaft, terwijl onder die bczwa rende omstandigheden handel en verkeer toch uitstekend verloopcn. Hij meende, dat ook bij ons alles op bcvre digende wijze zou kunnen worden geregeld, mits de prijzen \oor paarden niet te hoog werden opgevoerd. Dat het intusschen reeds die kant uitgaat blijkt uit het feit, dat hier en door door hou ders van paarden reeds prijzen van fl 700.- en fl 800.— schijnen te worden gevraagd. Een raad aan Pa's en Ma's. Pa is nu weer Heer des Huizes En gunt Ma we! vijf japons. Kan hij doen, want zonder bonnen Krijgt Ma immers toch de bons... Pa krijgt zelf ook maar één jasje, Maar daar heeft hij maling aan. Warm genoog, dc oorlog deed hem Afdoende een dasje aan. Maar Pa zit niet bij de pakken (Die hij toch niet krijgt) ter neer Klccdingvrnag krijgt hén» niet onder Al is geen onderkleeding niccr. Ilij loopt niet op schoen en slof nu. Krijgt geen kous meer op z'n kop Kan dia niet meer in zijn hemd staan. Heft dus fier het hoofd weer op. Ma, 't probleem is zeker lastig! Maar, het kan toch hcusch wel gaan Ma, nu weinig valt te passen. Slechts één raad: Pas heel veel aan! Als het „eigen tuintje" met over leg en na vakkundige voorlich ting wordt ingericht, is er nog genoeg, dat men dezen winter op tafel kan brengonl TIJDENS den vorigen oorlog, toen minister Posthuma ons middels eenheidsworst en rats uit de cen trale keuken voor den hongerdood bewaarde, ontstond een schoon lied. Dat van „Alle dagen bruine boonen" en de tekst dichter vond dat „Ook zoo lekker niet". Ons volk zong deze deun uit den treure, het me lodietje is nog niet vergeten, en als we de diverse publicaties die thans verschij nen lezen, dreigt het lied weer akelig-actuecl te worden. „Allerwegen, aldus ons nummer van Woensdag, „wordt de aandacht ge vestigd op het zelf nemen van maat regelen voor de voedselvoorziening" en dan wordt aanbevolen elk plekje van het voor- en achtertuintje te gebruiken voor eigen teelt Zeer in het bijzonder die van bruine boonen. Nu hadden wij zoo'n stil vermoeden dat aan deze bruine boonengeschiedenis wel een ietsje meer vast zit en om nu onnoodig werk, pijnlijke ruggen van het spitten cn blaren in ongewende handen te voorkomen, zijn we eens gaan informeeren naar het hoe cn wat. En waar zouden we dat beter kunnen doen dan bij de mannen, die thans koorts achtig werken met hun retorten en reageer buizen, teneinde zoo snel mogelijk het teeltvraagstuk op het gebied, dat geinun- deerd geweest is, op te lossen? De rijkstand- bouwconsulent Ir. Lienesch en de leeraren van de Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen dus. Ir. Lienesch zat vermoedelijk „ergens in Noordholland" voor proefnemingen omtrent het zoutgehalte van den bodem (zie zijn be langrijke artikelen in ons blad!) maar de heeren Pilon en Schroevers vonden we in de leerarenkamer over hun paperassen ge bogen. Alle dagen bruine boonen, la wel we» érg eenzijdig, werd on* ver teld. Er kan nog een héél lijstje ge teeld worden. En wel: Andijvie Koolraap Citroereboonen Slabooncn voor inmaak Stamsnijboonen Pronkboonen Tuinboonen Winterwortelen Boerenkool Late aardappelen, als Zecuwsche Blauwe^ en Bonten en Muntinga. Op zand bovendien nog knollen en meng? rapen. Keus genoeg dus! Maar, aldus deze heeren deskundigen, laat men nu niet het bleekveld gaan omspit ten, want dat geeft toch niets meer. Zuiver grasland is niet meer klaar te krijgen voor dezen winter, grond die wat ruig is natuur dijk wel. En ook: laten de leeken op tuin bouwgebied zich doen voorlichten door men schen die 't weten, laten ze niet lukraak hun zaad koopen. Dan wordt het zonde \an het geld en van den tijd. De heeren Pilon en Schroevers zagen thans in samenwerking, het instellen van een centrale leiding van deskundigen, een middel om fouten te voorkomen en een zoo groot mogelijk rendement te krijgen. Zeker zou het wenschelijk zijn, wanneer er weer centrale terreinen zouden komen, met andere woorden het volkstuin-wezen, dat gedurende den vorigen oorlog ontstond cn een groote vlucht nam, weer werd aangemoedigd. Voor Schagen werd ons in dit verband gewezen op den spoordijk vanaf den nieuwen weg tot de opgebroken brug, in de richting Noordschar- woude dus. Alzoo wanneer de zaak goed en ronder veel omslag wordt aangepakt, rullen we niet „alle dagen bruine boonen"' behoeven te eten, maar zal het menu heusch nog wel wat afwisseling bieden! SCHAGEN MARKTO VERZICHT. Negenhonderd galden voor een havermotor En de eigenaar wilde zijn paard er nog niet voor afstaan. Op nieuw een drukke markt. De aanvoer van vette koeien was Donder dag j.l. niet zoo groot als de vorige weck. Toch was dc handel goed. Dc duurste koe werd gekocht door slager J. Korver Den Hel der voor dc prijs van f 330.— Kwam op 44 ets. Was afkomstig van den heer J. Bijpost, St. Maarten Over het geheel was er die kwaliteit niet als vorige week. De handel in kalfkoeien was matig hoogste notcering f 200.— In gel de koeien was de handel ook zeer matig. Het groeizame weer hield dc koeien ook nog wel thuis. In paarden was nog al wat leven. De hoogste noteering was f 900.en de eige naar wilde het er nog niet voor doen! Dc paarden en hitten werden goed van de hand gedaan. Stammes uit Heerhugowaard voer de 12 stuks aan en verkocht met zin 6 stuks Zoo ging het ook in do hitten. Het is tegen woordig zeer druk in de paarden wereld, veel vraag. De handel in nuchtere kalveren met een grooten aanvoer voor dezen tijd, vlug duur, hoogste noteering I 14.— Vette kal veren van 5080 gld. fokkalveren niet aan gevoerd. Oude slachtschapen 2035 gld. han del redelijk. Dc handel in Ovcrhouders was zeer kalm tot f 21.— notcering. Lammeren voor 't leven f 0V2—t 10.— Deze schijnen nog al vastgehouden te worden, misschien is die handel dc volgende weck wel beter. Zuig- lummeren, dus voor de slacht, tot f 12.—. Min der vette varkens aangevoerd bij de vorige weck, toch was de handel goed, orijren iets liooger dan elders. Hier golden de beste var kens 31 ets. De bundel in biggen was dezen dag zeer stug, nojeering was tot f 23 en bijna geen big verkocht; Dit schijnt wet hier in te liggen dal cr geen voldoende meel is, dus ook geen voer zooals ons medegedeeld is. 't Is te hopen dat dit de volgende week beter is. Van kippen, konijnen enz. geen ver melding, niet ■aangevoerd. Er was gisteren veel bezoek. THEATER ROYAL. „KOUWE DRUKTE". „Kouwe drukte", de film die vanaf heden in het thea.er Royal loopt doet de bekende acteur George Fortnby zien als fotograaf, als koormeisje, als scliaatsrijder, en in het alge meen als lachvervvekkei bij uitnemendheid!- Kon zéér ingewikkelde geschiedenis, waar in men zich om alle kouwe drukte warm kan lachen? George Bright (Formby) is geen suc ces als assistent van een kunst fotograaf. Hij vindt er niets aan, de menschen te fo- tografeeren als ze weten, dat 't oog van de camera op ben gericht is. en daarom heeft hij een klein toestelletje uitgevonden. Hij kan dit apparaatje in zijn dasje verliergen en zoo doende de menschen fotografeeren als ze er niét op verdacht zijn. Met dit toestelletje nu beleeft hij alle mo- folijke dingen, raakt in de zotste verwikke- ingen en weet tenslotte een plaats als fo- toverslaggcver aan een groot dagblad te ver overen. plus de schat van zijn hart. Een film van het goede soort, waarmee men zich best zal amuseeren, DEN HELDER „De heer Maas ln zijn rechten geschonden". In zijn uitspraak van gistermorgen be vestigde de centrale raad van beroep te Utrecht het vonnis van iicl ambtenarenge recht te Den Helder, daarbij opmerkende, dat door de beslissingen van bet college van B. en W. te Den Helder d.d. 8 en 15 December, de heer Maas in zijn rechten werd geschonden. Binnen 30 dagen zullen B. en W. thans de rcchtsschending door hun schorsingsbe sluit ongedaan hebben te maken en dus het aan den lieer Maas verschuldigde salaris moetenu itbetalcn. Het wachten is nu op het vonnis van het ambtenarengerecht te Den Helder over het beroep van den heer Maas tegen het her* door den Raad gegeven oneervol ontslag. Deze beslissing laat opmerkelijk lang op zich wachten, doch nu de Centrale Raad in de schorsingskwestie uitspraak heeft ge daan, zal ook dc zaak van het ontslag wel spoedig worden afgedaan. KOEGRAS - JULIANADORP. ,VOLG MIJ" IS OP TEXEL GEWEEST. De Chr. J. M. V. „Volg Mij", welke met de Pinksterdagen een tweedaags bezoek aan Texel zou brengen, moest daar toen door de tijdsomstandigheden van af zien, doch heeft dat deze week ten uitvoer ge bracht. Het was een klein aantal leden, dat aan dit uitstapje deelnam, het was echter prachtig weer cn de stemming was naar rato. Aan de haven te Oudeschild was h*t zeer druk en vandaar begaf men zich naar Den Hoorn, waar bij de bondsvrienden voor den inwendigen mensch gezorgd werd. Ver volgens trok men naar Den Burg. om te elf uur het nachtlogics op te zoeken. Den volgenden morgen was het weer wat som ber. De fietstocht ging door de Dennebos- schen. De Fonteinwal word beklommen, van waar men een prachtig vergezicht over bet eiland had. I)e tocht ging verder over de Koog naar do Muij. en de Slufter. Te Ooster end werd bij hondsvrienden de koffie ge serveerd. waarna men weer naar Den Hoorn terug keerde om te middagmalen. In den middag bezoeh men de omstreken van den Hoorn en ook de Ned. Herv. Kerk met het bekende witte torentje. Ook dezen dag was spoedig om en men moest weer op tijd naar de boot om over te steken naar den Helder.. Het is ccn gezellig uitstapje geweest! LANG EX DIJK OUDKARSPEL. HET LOOPT DE VISSCHERS WéL TEGEN. Niet alleen wordt er thans in het Geest- merambachr weinig of niets gevangen, de visschers hebben ook nog andere zorgen. De z.g. rictvvorm komt dit jaar in veel grooter aantal voor dan anders en vernielt zeer veel fuiken. ALKMAAR LESSEN WORDEN HERVAT. Naar wij vernemen ral de Rijks Hoofrere Burgerschool moreel) haar lessen hervatten in het gebouw van het R.K. Lyceum.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3