Roosevelt vraagt een milliard dollar Verwoed gevecht tusschen pantserwagens Eerbied voor den tegenstander Britsche pers geeft nederlaag toe Noorsche houtuitvocr naar Duitschland Amerikanen vertrekken uit Europa Canadeesch fascistenleider gearresteerd Vf!jdag 31 Mei 1940 "Tweede blad Op de algemeene begraafplaats .Crooswijk' W Rotterdam is een plechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de militairen van Land-, Zee- en Luchtmacht, die in en om Rotterdam rijn gevallen. - Lult kql. Scharroo legt een krans bil de araven Dr. Seyss-lnquart (links), de nieuwe Duitsche Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, tijdens een wandeling met staatssecretaris Mühlmann te Gravenhage zijn weer rijvergunningen op beperkte schaai vereend ben der wagens voor het Centraal Station te Amsterdam krijgt een vrachtje Slechte behandeling van krijgsgevangenen Voor den wederopbouw van Rotterdam. De werklieden, belast met het opruimingswerk, komen zich melden op den Coolsingel, om hun taak toegewezen te krijgen Amerika's verdediging „In verband met gebeurtenissen der laatste twee weken noodig". (D.N.B.) Na afloop van de eerste verga dering der nieuwe Commissie voor de l.ands .verdediging, die Donderdag in liet Witte Huis met de bevoegde ministeriën bijeen is geweest, Hoeft President Roosevelt aange kondigd, dat hij Vrijdag van bet Congres opnieuw oen milliard dollar voor waponings doeleinden zal vragen, en wel voor afweer geschut, pnntsenvagens, vliegtuiggeschut, vliegtuigen en munitie- en kruitvoorraden. De extra aanschaffing van dit materiaal is, aldus Roosevelt, door de gebeurtenissen der laatste twee weken noodig geworden. Ken deel van het genoemde bedrag zal worden besteed voor de opleiding van 50.000 vlieg- tüïgbestunrders door de burgerlijke lucht vaartautoriteiten en voor de opleiding van werktuigkundigen en ander grondpersoneel door de jeugdinstantios uit den vrijwilligen arbeidsdienst en andere jeugdorganisaties. Men verwacht, dat in totaal een millioen jonge mannen zullen worden opgeleid. Door dit aanvullende bedrag zou de defen- fciebegrooting van bet op 1 Juli beginnende begrootingsjaar tot rond 414 milliard, dollar stijgen. Roosevelt besloot zijn mededceling met de opmerking, dat er geen reden voor paniek is, en dat bij dat ook den beurzen beeft medegedeeld. Op Zaterdagmiddag 25 Mei, is bet bij Au- berchicourt, ten Zuid-Oosten van Douai, naar bet D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, tot een verbitterd gevecht tus- gchen Duitsche en Fransche pantserwagens gekomen. De lichte Duitsche pantserwa gens hadden het tegenover de hier gebruik te beroemde Fransche tanks van ;I2 ton zeer zwaar te verduren en moesten met Verliezen terugtrekken. Zondagmorgen ech ter om 5.35 uur drongen de Duitsche troe pen met de inmiddels aangekomen zwaar ste pantserwagens opnieuw naar voren. Deze monsters verbrijzelden alles wat hun in den weg stond. Na den strijd vonden Duitsche soldaten naast een Duitschen pant eerwagens de verkoolde lijken van drie ka meraden. Na een langdurig verhoor beken den de weinige achtergebleven bewoners, van Fransche soldaten gehoord te hebben, dat men de zwarte duivels (de Duitsche pantserschutters dragen een zwart uni form), uit de stukgeschoten pantserwagens had gehaald en geboeid. Daarop werden de Duitsche soldaten met benzine overgoten. Terwijl een Senegaal-neger, die opdracht gekregen had. de benzine in brand stak, stonden Fransche soldaten bij deze gru welijke en sadistische daad spotlachend toe te kijken. Duitsche hulde aan twee gevan gen genomen Fransche generaals Naar liet D.N.B. verneemt, zijn hij de bestorming van La Capelle, welke stad reeds eenigen tijd geleden werd ingenomen, twee hooge Fransche generaals gevangen genomen Over de omstandigheden van deze gebeurtenis is uit Parijs het volgende be richt ontvangen: La Capelle is een sterk verdedigd achter waarts liggend steunpunt van de Fransehen geweest. Toen onze gemotoriseerde gepant serde schutters de stad binnendrongen, werden zij uit talrijke vensters en kelder gaten, uit boomen. vanachter omheiningen en vanuit bunkers met geweren en machi negeweren beschoten. De bestorming had succes. l)e schutters haalden onder.ilekking der pantsers talrijke ge\angcnen uit de huizen. Tpen eenige welgerichte schoten van een pantserwagen de voornaamste vij andelijke stelling hadden geraakt, traden twee oudere officieren zonder wapens naar voren. Deze officieren, die zich overgaven, werden in den pantserwagen ge bracht, waar bleek, dat men twee generaals gevangen genomen had. Het waren een divisie-generaal van de vierde Noord-Afrikaansche divi sie en een hem toegevocgden briga de-generaal. De pantserwagen reed daarop snel met de heide Fransche generaals naar den to ren. Uit alle huizon en schuilgaten kwa men talrijke gevangenen. De gevangen ge nomen generaals werden voor een Duit schen generaal geleid, die hen ontving met de woorden: Mijne Hceren, ik betreur het dat wij in deze voor u treurige omstandigheden met elkaar kennis moeten maken. Het zij mij veroorloofd mijne bewondering uit te spre ken voor de manier, waarop uwe troepsu gevochten hebben. Italiaansche renner verongelukt Voetrust raakte den grond. Tijdens de motorwedstrijden te Genua, deed zich een ernstig ongeluk voor. De be kende Italiaansche Guzzirijder Silvio Bailati reed in de 250 c.c. klasse met zijn machine aan den kop, toen hij in een bocht met een snelheid van ongeveer 150 k.m. per uur met een van de voet rusten in aanraking kwain met den grond. Bailati raakte hierdoor de macht over de machine kwijt en sloeg over den koop. Hoewel hij niet terstond werd ge dood, liep hij hij zijn val toch zulke zware verwondingen op, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Parijs of Engeland, vragen de Fransche bladen zich af. De slag van Artois en in* Picnrdie moet thans als verloren worden beschouwd, zoo constateert de Daily Kxpress, welk blad. vol gens bet D.N.B., voortgaat: De Duitschers hebben thans de volgende voordeelcn be haald: 1. Zij zijn meester van het belangrijkste Fransche industriegebied. 2. Zij bezitten vliegsteunpunten, die zeer dicht hij Engeland liggen, zoodat hun bom bardementsvliegtuigen door jach Koestellen kunnen worden begeleid. 3. Hun artillerie zal bet Kanaal en den toegang tot de haven van Londen behecr- sclien. i. De Duitschers bezitten buitengewoon belangrijke steunpunten-in Noorwegen, van waar zij de blokkade der Britsche Oostkust kunnen vervolledigen. Ook de Fransche pers ziet geen lichtpunten meer. De Fransche bladen gaven gisteren den kansloozen toestand der geallieerde troepen in het ingesloten Vlaamsche gebied onom wonden toe. Tevens wordt in de bladen de vraag gesteld, welke richting de Duitsche opmarsch na een volledige bezetting van hel ingesloten Fransch-Uclgische gebied nemen zal. Parijs of Engeland? vraagt de sociaal-de mocratische Populaire. Ook houdt dit blad nog met een derde mogelijkheid rekening. Het houdt het nl. niet voor uitgesloten, dat deze heide operaties tegelijkertijd ten uitvoer zullen worden gelegd. I)e vroegere Fransche minister van oorlog, Fabry, stelt in de Matin dezelfde vraag en verklaart verder: Het is in het geheel niet mogelijk, het aan tal Duitsche infanteriedivisies te schatten, welke over de Maas zijn getrokken. Men weet slechts, dat hun getal zeer groot is. Houtveredelingsindustrie voor- loopig veilig gesteld. OSLO, (D.N.B.) Het Noorsche telegraaf agentschap meldt, dat op uitnoodiging van een onder Jeidng der autoriteiten van den rijks-commissaris Iwsprekingcn zijn gevoerd met de bevoegde Noorsche instanties over den uitvoer van hout en producten der Noor sche houtvercdelings industrie naar Dultsch land. De onderhandelingen leidden tot een overeenkomst die de toekomstige werkzaam heid dor houtverodolingsindustrie veilig stelt Verdere bijzonderheden zullen binnenkort in Berlijn besproken worden. HENDRIK DE MAN BLEEF KONING LEOPOLD TROUW. Naar wij uit Belgische kringen in Neder land vernemen, staat hei vast, dat de be kende socialistische leider, Hendrik de Man. mede tot de minderheid behoort van den Bel gischen ministerraad, en zijn koning trouw ter zijde heeft gestaan in de tragische uren, waarin het lot van een groot deel van het Belgische land en het Vlaamsche volk be slist werd. He laatste dagen komen, zegt D.N.B., steeds meer berichten binnen, van verschil lende kanten aan het grootc gevechtsfront, over Duitsche soldaten, die na hardnekkig verzet in Kngelsche gevangenschap waren geraakt, maar na korten tijd ontsnapt en be vrijd werden. Deze soldaten zijn door de Kn gelsche officieren en soldaten slecht behan deld, zij werden uitgescholden én geslagen, beroofd zelfs van hun persoonlijke bezittin gen en met den dood bedreigd. Geboeid wer den zij ergens in een hoek of op straat ge worpen, waar zij bleven liggen, ook wan neer de plaats door hot Duitsche geschut werd bestookt. Om medische verzorging der gewonden bekommerden de Kngpischen zich in liet geheel niet. Kngelsche officieren sloe gen met knuppels op de gevangenen los. Duitsehland zal de kwellingen van zijn sol daten door de Kngelschen niet vergeten en een dergelijk optreden niet ongestraft aan vaarden. Spaansche syndicaten onder staatsregeling De Spaansche regeering beeft, zegt liet Ilsbl., volgens een bericht in de „Frankf. /tg." een wet uitgevaardigd, waardoor de syndicalistische ordening opnieuw oen stap dichter hij liet gewenschte doel is gekomen. De syndicaten, waarin werkgevers en werk nemers van iedere tak van bedrijf moeten worden samengebracht, bestonden tot dus ver in liet geheel niet of slechts op papier, .en langen tijd wist men zelf niet precies welk karakter en welk arbeidsveld «leze or ganisaties in de toekomst zouden hebben. Na een periode van weifelen, welke bijna twee jaar heeft geduurd, heeft de Staat zich nu uitgesproken voor een oplossing, die werk gevers en werknemers van één tak van be drijf in één syndicaat samenbrengt, maar do Staat vertegenwoordigt als behoeder van de nieuwe politieke ideeën en van de sociale rechtvaardigheid nu zelf de werkgevers te genover de economische, politieke en sociale behoeften van het land. Hot Amcrikaansche s.s. „Washington" is Donderdag met 77 passagiers, onder wie 27 Amerikanen en een voorraad genees- en ver bandmiddelen naar Bordeaux vertrokken. Het schip zal daar 300 Amerikaansche vluch telingen en daarna te Lissabon en Genua nog meer Amerikaansche burgers aan boord nemen. (D.N.B.) (D.N.B.) Uit Montreal wordt bericht, dat de t'.anadeesche politie den leider der Ca- nadecsche fascisten, de „National Unity Party'' en zeven van zijn medewerkers heeft gearresteerd onder beschuldiging van agitatie tegen de veiligheid van den staat en de succesvolle uitvoering van den oorlog.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5