Snelle berechting van plunderaars RADIO T ARZAN en de Sritsche expeditieleger volkomen ontbinding Het GeHeim unn vuren van Tohr Duitsche pers maakt zich vroolijk Torrance Esdale Amsterdamsche taxi's rijden voorloopig niet Soleren verdwenen in Littauen Antwoord op Sovjet Rutsiich protest. Do regeering van Littauen heeft dc Sovjet- regeering geantwoord op het protest inzake liet verdwijnen van Sowjet Russische sol daten in Littauen. Het antwoord luidt als volgt: De Littausche regeering heeft, volgens het D.N.B., reeds opheldering verschaft over de door de Sovjetregcering geuite beschul digingen en is bereid deze opheldering nog aan te vullen. Teneinde de beschuldigingen te onderzoeken en de schuldigen te vinden, heeft de Littausche regeering een speciale commissie benoemd. De Littausche regeering hoopt, dat de Sovjet Rössische regeering van haar kant er toe zal bijdragen de schuldigen te ont dekken. Zij zullen door de Littausche re geering met de grootste gestrengheid ge straft worden. Over de BritschFransche belof ten aan Portugal en Zwitserland De Duitsche bladen steken heden den draak met de uit Madrid en Gcnève ont vangen berichten volgens welke Engeland en Frankrijk bereid zijn, Portugal en Zwit serland beloften van bijstand te geven. Wat beloften van bijstand der Westelijke mogendheden bcteekenen, en wat zij waard zijn, schrijft de Berliner Boersen Zeitung, daarover zal ook thans geen twijfel meer 'bestaan bij hen. die zich onweerstaanbaar tot deze mogendheden voelen aangetrokken. Gaat men de rij langs van Benesj en R"dz- Smiglv, van Nygaardsvold en Koht, van Dc Geer en Pierlot, dan kan men zich voor stellen, dat de ramp-politici in Londen en Parijs in vertwijfeling blijven vasthouden aan dc meening, dat er geen eind komt aan de domooren. Zoo lang het tegendeel niet bewezen Is, mag wel elke verstandige Europeaan vast houden aan de overtuiging, dat geen ver antwoordelijke neutrale regeering meer in gaat op gemeenschappelijke betoogingen met de vijanden van Duitschland. Engelschen enteren Japansch schip Door soldaten en douane. Het Japanscho vrachtschip Atlasmaru is Vrijdag j.1. toen het te Karatsji voor anker lag. plotseling geënterd door tien gewapen de Engelsche soldaten en twintig douane beambten. De woordvoerder van het Japansche de partement van marine heeft in antwoord op een desbetreffende Maag meegedeeld, dat hierover geen officieele berichten ontvangen zijn, docfï"0at hlT op grond van hct'dcsbc* treffende persbericht befreurde dat een on gewapend Japansch vrachtschip een dergc- lijike behandeling van gewapende soldaten liad moeten ondergaan. De actie der „Scbnellboofe" Het Kanaal benauwde zöne voor de tegenstanders. Het D.N.B. geoft een beschrijving hoe een Duitsche „SehnelIboot" voor een Belgische hoven een vijandelijkcn torpedojager tot zinken bracht. Eiken nacht weer hebben Duitsche „Schnellboote" den laatsten tijd den vijand in het Engelsche konaal opge zocht. Vijf vijandelijke torpedojagers, een duikboot, een hulpkruiser, een transport vaartuig en zelfs een vliegtuig z"n op deze wijze de laatste dagen door Duitsche „Schnellboote"' tot zinken gebracht. Het Duitsche Legerbericht FEUILLETON doorRoy Vickers 36. Met zjjn hoed in zUn hand stond Vander- lem daar te grinniken en boog als een knip mes. „Ik heb panne, en ik zou u willen vra gen zoo goed te zjjn mij mee te nemen naar loonden." Het rattengezicht was enkele centimeters van het hare verwijderd. Een van de gewel dige, wreede handen omklemde de deur van de two-seater. Enkele meters verder stond de eigenaar van „De Zwaan". Eigenlijk was er geen reden om bang te zijn. Zij kon gewoon weigeren en doorrijden. Of zy kon haar plan nen wijzigen en dien nacht In „De Zwaan" blijven logeeren. Z\j kon een half dozijn verschillende dingen doen en binnen de seconde was zij besloten. „Natuurlijk, meneer Vanderlem!" zei Tor- rance, „stapt u In." HOOFDSTUK XXXV. De vjjand. Terwijl ze wegreed voelde Torrance een rilling langs haar rug kruipen en zy wist. dat deze door angst werd veroorzaakt. Voor dat ze den hoek om was, om den grooten weg op te rijden, was dit gevoel verdwenen. Er bestond, zet zü tegen zichzelf, toch geen en kele reden om aan te nemen, dat deze man haar zou willen vermoorden, want hy was toch al tot de conclusie gekomen, dat zij hem niets kon doen. Even daarna sprak hij tegen haar. „Ik moet u mijn verontschuldigingen aan bieden. juffrouw Esdale. dat ik u gevolgd ben. Weet u, ik vond het beter den indruk te wekken, dat wij elkaar toevallig ontmoetten Torrance zwaaide even, verminderde toen, uit voorzorg, vaart. „Waarom „Omdat ik met u wilde praten over meneer Saranack. U begrijpt toch, dat hjj opgehangen DUITSCHE LEGERS VEREENIGEN ZICH. Ilct opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De groote slag in Vlaanderen en in Ar- toi.s nadert zijn einde, nu de Engelsche en Fransche legers aldaar vernietigd zijn. Sinds gisteren verkeert ook het Engelsche expeditieleger in volkomen ontbinding. Met achterlating van zijn geheele onoverzien bare oorlogsmateriaal, vlucht het naar de zee. Zwemmende en in kleine booten pro beert de vijand de op de reede liggende Engelsche schepen te bereiken, waarop ons luchtwapen, zooals reeds in een afzonder lijk bericht is bekend gemaakt, zich met vernietigende uitwerking heeft gestort. Ruim zestig schepen werden ge troffen, waarvan drie oorlogsbodems en 16 transportvliegtuigen tot zin ken werden gebracht, alsmede 10 oorlogsschepen en 21 koopvaardij schepen van alle tonnages zwaar bc schadigd of in brand geschoten. Ook luchtdoeiartillcrie bracht 'n vijandclij ke patrouilleboot tot zinken en be schadigde vijf andere vaartuigen. De ter bescherming van dezen grootschcn Duitschcn aanval ge bruikte jachtvliegtuigen schoten 6S vijandelijke vliegtuigen neer. Ten Zuiden van de lijn Popcringhc—Cas- sel hebben onze van liet Westen, Oosten en Zuiden aanvallende legers zich vereenigd na talrijke sterke vijandelijke afdeelingen te hebben verminkt en ingesloten. Bij de bestorming van het versterkte steunpunt Hazebrouck op den 28ston Mei heeft zich een pantaer-pionier-bataljon onder zijn commandant, den eersten luitenant von Bodecker bijzonder onderscheiden. Aan het Zuidelijke front werd een vijan delijke aanval niet j/antscrwagcns aan den benedenloop van de Somme afgeslagen. Ten Zuiden en Zuidwesten van Amiens werden troepenconcentraties in de bosschen met bommen bestookt. De vijandelijke verliezen bedroegen giste ren in totaal 80 vliegtuigen. Hiervan wer den cr 68 in luchtgevechten, 17 door lucht doeiartillcrie neergeschoten. Ue rest werd op den grond vernield. Vijftien Duitsche vliegtuigen worden vermist. De strijd om Narvik duurt met onver minderde hevigheid voort. Cfnze troepen hebben bergposities betrokken huiten dc stad en worden versterkt. Gevechtsvlicgers deden een aanval op een vijandelijk vlieg veld. Verscheidene op het véld staande toe stellen werden vernield. Onze van Drontheim Noordwaarts optrek kende bergjngers hebben Fauskc ten oosten van Bodoc ingenomen. Een van onze duikbooten meld» het tot zinken brengen van zeven vijandelijke sche pen met een inhoud van 38.180 bruto regis- terton. Oorspronkelijk plan niet uitge voerd. In tegenstelling met een eerder gepubli ceerd bericht, zal het Amsterdamsche taxi bedrijf voorloopig nog niet functionnccren. Wel waren door de Amsterdamsche autori teiten in totaal 105 vergunningen verleend. 55 voor het stationneerend bedrijf cn 50 voor do particuliere ondernemingen, doch deze zijn. voor zij gebruikt konden worden, door de hoogste instanties te 's Gravcnhage weder ingetrokken. Op het oogenblik wordt alsnog naar een oplossinc gezocht. Zoo deze echter in gun- stigen zin mocht uitvallen, zal het toch non wel enkele dagen duren voor dc taxi's in Amsterdam weer, cn dan nog op zeer be perkten schaal, zullen rijden. Twee Jaar gevangenisstraf ge- eischt. Het zal zeker in breeden kring voldoe ning wekken, dat tegenover plunderaars met uiterste gestrengheid wordt opgetreden De gebroeders J. en H. C. S., respectie velijk 23 en 18 jaar oud en beiden chauf feur van beroep, uit de omgeving van Lei den, waren op 15 Mei j.1 een in oorlogs- nood verlaten tuinderswoning te Valken burg bij Katwijk binnengedrongen en had den zich daar een gouden tientje, een horloge en ecnige pakjes thee toegeëigend zoomede een fleschje Perl, dat zij daar aantroffen, leeggedronken. Zij vielen daarna echter spoedig in han den van de politic en hadden zich gister ochtend voor de Haagsclie rechtbank te verantwoorden. De jongemannen legden een volledige bekentenis af. De officier van justitie, mr. Zaayer, deed in zijn requisitoir uitkomen, dat de ge pleegde diefstallen in gewone omstandig heden tot de kleine misdrijven zouden zijn gerekend, maar dat, nu zij in oorlogsnood zijn gepleegd, deze diefstallen als zeer be langrijke moeten worden beschouwd. Thans geeft niet de vraag, wat hier gestolen is, doch het feit dit er gestolen is den door slag. Deze jongemannen hebben zich toe gang verschaft tot de woning van den tuin der C. Langeveld, die in de dagen tusschen 10 en 11 Mei aan eenige menschen onderdak had verschaft cn die op 11 Mei, toen het verblijf in de woning te gevaarlijk was geworden, het huis had afgesloten en dc ramen gegrendeld, nadat de bewoners een minder onveilig heenkomen hadden ge zocht. Den volgenden dag werd in deze woning geplunderd. Dit feit is buitengewoon ernstig, aldus de officier, die eraaji toevoegde, dat indien de daders toen in handen van de militairen waren gevallen, zij hun daad wellicht met den dood hadden moeten bekoopen. ONVERLATEN. Spr. noemde menschen als de hier be doelde jongemannen „onverlaten" cn het stemde hem tot dankbaarheid dat zij thans konden terechtstaan. Jammer genoeg zijn degenen, die de deur van de tuinderswo- ning geforceerd moeten hebben en daaruit eenig bankpapier hebben gestolen, totnutoe niet in handen van de justitie gevallen. Spr. wilde cr derhalve rekening mee hou den. dat de woning, toen de heide chauf feurs daar binnendrongen, niet meer was afgesloten. Gcëischt werd tegen beiden twee jaar gevangenisstraf, waarbij de officier op merkte dat de straf, door de rechtbank op te leggen, hoe groot ook, altijd nog licht za! zijn in vergelijking tot de begane feiten. Mr. Smelt pleitte clementie. Spr. merkte op, dat de jongemannen direct hadden be kend en dat zij dc gekaapte voorwerpen inmiddels aan den rechtmatigen eigenaar hebben teruggegeven. De tweede verdachte is, aldus pleiter, nauwelijks de kinderschoe nen ontwassen. Verdachten zeiden nog. dat zij, toen het feit werd gepleegd, niet beseft hebben wat zij deden. De president bepaalde de uitspraak op 5 Juni. PROGRAMMA ZATERDAG 1 JUNI 1940. Jaarsveld. 414.4 m. N.C.RV.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Officieele berichten. 10.30 Morgendienst. door Edgar Rice Burroughs 112. De maan keek neer op de opwindende race door de wildernis. Ukah en d'Arnot spoorden hun dikhuid tot steeds meer spoed aan. Daar achter kwamen de Tohrianen op de andere olifanten. „Dit was het dier van den leider, hy is sneller dan de anderen," verklaarde Ukah. Al spoedig waren de vluchtelingen uit het gezicht van hun achtervolgers verdwe nen. Ukah, die de landstreek goed kende, leidde de olifant over een doorwaadbare plaats in de rivier. „We zullen eenige tijd stroomafwaarts zwemmen," zei hy, omdat het water geen sporen nalaat." Toen ze by de bocht van de rivier kwamen, hoorden ze de Tohrianen schreeuwen. „Ze hebben de bedding bereikt," zei Ukah, „maar ze zullen niet kunnen nagaan, welke weg we genomen hebben." „Maar misschien zenden ze een deel stroomopwaarts en een deel stroom afwaarts," zei d'Arnot rustig. „Dat is moge- ïyk," zei de Rathoriaan, „ze zullen de achter volging niet gemakkelyk opgeven en geen moeite sparen om ons weer in handen te krijgen. Als het hun niet lukt, zal hun aan voerder voor de leeuwen van Ahtea geworpen worden of slaaf worden in de juwelengroeve. Neen, Paul d'Arnot, we zijn nog niet buiten gevaar!" 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang. 12.00 Politie-berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P. I.00 Amsterdamsch Salonorkest. 2.30 Christelyke lectuur. 3.00 PiEinovoordracht. 3.45 Leger des Heils-uitzending. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Melodia. 6.15 Orgelspel. 7.00 Officieele berichten. 7.30 N.C.R.V.-orkest. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 N.C.R.V.-orkest. 9.00 Causerie. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Ensemble „Klein Kunst". 10.00 ..In afwachting", toespraak. 10.30 Berichten A.N.P. 10.45 Het koor „De K.C.O.V.". II.00 Ensemble „Klein Kunst". 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Kootwyk. 1875 m. V.A.R.A.-uItzendlng. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Nederlandsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 11.45 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 V.A.R.A.-orkest. 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten (Nederlandsch). 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 De Ramblers. 2.30 Berichten (Nederlandsch). 2.45 Esmeralda 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 „II Trovatore", opera (gr.pl.). 5.30 Berichten (Nederlands). 5.45 Orgelspel. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Berichten (Vlaamsch). 6.45 De Ramblers. 7.30 Berichten (Nederlandsch). 7.45 Roslan-orkest. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten (Vlaamsch). 8.45 Rosian-orkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Berichten (Nederlandsch). 9.45 V.A.R.A.-orkest. 10.25 Reportage. 10.45 V.A.R.A.-orkest. 11.15 Berichten (Fransch). 11.30 Berichten (Engelsch). 11.4512.00 Gramofoonmuziek wordt?" Daar zy niet antwoordde, voegde hy er aan toe: „Ik dacht, dat wy misschien tot een overeenkomst zouden kunnen komen." Torrance begreep er niets van. Ongetwijfeld zou het toch eenvoudiger geweest zyn. een dergelyk verzoek aan Annabelle over te laten „Maar waarom komt u hiermee by my, meneer Vanderlem? De juiste persoon hier voor is toch de advocaat van meneer Sara nack?" „Ik heb zoo'n vermoeden, dat hy my zyn kantoor zou uitsmyten, voordat ik uitgepraat was. Maar ik heb ook een vermoeden, dat u „ja" zult zeggen." „Waarom maakt u dan geen gebruik van Annabelle?" „Annabelle," zei Vanderlem, „is goed voor kinderjuffrouw of gezelschapsdame, hoewel ik toe moet geven, dat zy er te aardig uit ziet om in huis te hebben. Maar afgezien van spe len met kleine kinderen en de bloemetjes rang schikken, Is zij niets waard er zit niets bij." Dit, dacht Torrance, was je reinste op schepperij. Annabelle, waar „niets by zat", was sterk genoeg geweest om dezen man wegwy's te maken, hoe Oom Julius vermoord moest worden! H(j had ïydeiyk toegezien, terwyl Annabelle hem zei wat hy doen moest. Of was het wel Annabelle? Opnieuw moest zy zich er aan herinneren, dat zy er niet ze ker van was. „Veronderstel." ging Vanderlem voort, „veronderstel, dat ik vier getuigen met een alibi, dat AT is, op de planken kan brengen! Vier personen, die er een eed op zouden wil len doen, dat zy Gerald tusschen zes uur en middernacht in Parijs gezien hebben?" „O!" zei Torrance zachtjes. „Ik dacht wel. dat u happen zoudt Er bestond geen twyfel, dat Torrance „ge hapt" had. Zy was bereid alle plannen te laten varen, alle voorwaarden te accepteeren, die hy voorstelde. „Als u dat werkelijk kunt doen, meneer Vanderlem.. „Natuurlijk kan ik dat doen! Maar het zal nog al wat kosten. Die getuigen willen niet voor niets een eed afleggen." „Bedoelt u, dat zy meineed willen plegen?" vroeg Torrance verbaasd. „Inderdaad." „Maar dat is belachelijk!" zei zij, „zooiets kun je hier niet doen." Op dat oogenblik maakte de teleurstelling haar slechts kwaad. „Dat is myn risico." antwoordde Vander lem. „Ik doe u een oprecht voorstel, juffrouw Esdale. Zooals ik u al zei. zal het niet goed koop zijn. Bekykt u het zoo eens. Als Sara nack als moordenaar veroordeeld wordt, dan zal hij de Ardus EUister erfenis niet kunnen opstrijken. Maar wanneer ik hem uit de ge vangenis kan halen en het heele geval kan ophelderen?" „Nou?" „U laat my niet uitspreken! Ik wilde het volgende voorstellen. Ik heb hier een con tract, waarby Saranack zich ermee accoord verklaart, binnen drie maanden vanaf dezen datum een party effecten te koopen, die hem twee en een half millioen dollars zullen kos ten vyf honderd duizend pond volgens uw geld. Geen woord over die getuigen geen woord over iets anders, dan die effecten." „Maar hy heeft heelcmaal geen geld, tot dat „Precies! Wanneer ik het niet met myn getuigen red. dan wordt hy veroordeeld, hij zal nooit de Ellister-erfenls krijgen en ik kan fluiten naar myn dollars. Wanneer ik myn deel doe, zal hij gauw genoeg dat con tract kunnen betalen. En uw aandeel bestaat hierin, dat hy het onder oogen krygt om het te teekenen." Een half millioen! Torrance had zich eigen- lyk nog nooit het Ellister-fortuin werkelyk voorgesteld. Voor haar was het, tot op dat oogenblik, niets anders geweest dan een massa enorme getallen. Toen kreeg zij een eigenaardige gedachte. In verhouding tot het Ellister-fortuin, was een half millioen een peuleschilletje voor iemand, die in de gelegenheid was, het heele bedrag op te eischen. Maar dat ging haar niet aan. Meineed of niet, Als zij bewijzen konden, dat Gerald in Pary's w-as geweest... En hoe moet het met die ruwe diaman ten?" „Dat is handig, juffrouw Esdale." Er klonk bewondering in de hooge stem. „Dat is het eenige punt, waarop zy my krygen kunnen en let wel. ik eisch niets als ik het niet in orde kryg! Maar het gaat niet om die dia manten het gaat om die vrouw, die In het huis was, die de politie een oogenblik later opbelde. Weet u welke ik bedoel?" Voor hen uit zag zy het lichtschynsel van het plaatsje Reading. zy had byna alle angst voor dezen man verloren, zy was veront waardigd en liet hem dit ook biyken. „Wanneer u een overeenkomst, zooals u dat noemt, met my wilt maken, waarom tracht u dan my voor den gek te houden?" „Voor den gek houden, Juffrouw Esdale?" Torrance voelde gewoonweg zyn verbazing. „En waarom zou ik u voor den gek willen houden. Ik ben er op uit een kwart millioen dollars te verdienen. Als ik het zaakje voor mekaar krijg, dan kryg ik de dollars. En zoo niet, dan kryg ik niets. Waarom vliegt u my i aan en beweert dat ik u voor den gek houd?" 't Schoot Torrance door het hoofd, dat zy op den rand van een afgrond stond. „Die vrouw, dat is geen verbeelding van my. Ze bestaat," vervolgde Vanderlem, „in het eerste nieuwsbericht was er al sprake van en zy werd opnieuw genoemd by het voorloopig onderzoek. Ik begreep uit hetgeen Annabelle my vertelde, dat u ook in de rechtszaal was en u zult toch ook van haar gehoord hebben. Ik zeg u alleen maar, dat die vrouw een onbekende is. Als zij ver- schynt maar ik reken er op, dat zy het land al uit is." Zy was cr van overtuigd, dat deze man haar niets wys probeerde te maken. Maar als hy geen vermoeden had, dat zy de onbekende vrouw was. bewees dit, dat Annabelle niet met Vanderlem samenwerkte dat zij nooit met Vanderlem samen gewerkt had. Wanho pig worstelde zij tegen deze conclusie. „Het spijt mij, meneer Vanderlem, maar u moet toegeven, dat het geheel erg verdacht klinkt." Zy sprak op den korten, zakelijken toon haar eigen. „Annabele en u werken samen Annabelle zorgt voor het bewijsmateriaal," waardoor Gerald gearresteerd wordt en dan komt u en stelt voor, hem er weer uit te ha len... O!" Haar motor stond stil want Vanderlem had het contactsleuteltje omgedraaid en hield er zyn hand op. „Annabelle zorgde voor het bew-ysmate- rlaal? Welk bewysmateriaal vroeg hy „Die diamanten natuuriyk!" Zy werd 'weer bang voor hem en dwong zich kalm te biyven. „De diamanten, dat kan. Maar wat heeft Anpabelle er mee te maken?" „Zy gaf ze aan de politie." „Zoo zoo! En hoe kwam Annabelle aan die diamanten?" „Zy kwam binnen op den avond dat wy ze in den haard vonden. Ik kwam er ook bij En overreedde Gereld, die diamanten aan haar te geven want als ze in zün bezit ge vonden werden, dan zou hg verdacht kunren worden van den moord. En nauwelijks wa ren Gerald en lk weggekropen, of ze kwam er mee voor den dag." nl«fbjrhlel* Wel' Daar waa 111 natuurltik (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1940 | | pagina 6